امروزپنجشنبه, 01 اسفند 1398-- Thursday Feb 20 2020

ساعت 16:56:38

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

خمینی‌شهر بزرگ‌ترین بانک امانات پزشکی استان را دارد

خمینی‌شهر بزرگ‌ترین بانک امانات پزشکی استان را دارد

سه شنبه, 11 دی 1397 ساعت 10:02 کدخبر :12135
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سهیلا عموشاهی
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان خمینی‌شهر گفت: جمعیت هلال احمر خمینی‌شهر بزرگ‌ترین و کامل‌ترین بانک امانات پزشکی استان را دار است.


به گزارش خبرنگارفرصت آنلاین، محمدعلی تاجدره صبح امروز(سه€Œشنبه) در نشست خبری که مناسبت روز ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی تشکیل شد، اظهار کرد: از سال 83 که زلزله بم اتفاق افتاد تاکنون استانداردهای ساختمان سازی با مطالبه گری رسانه€Œها تغییر کرده است. حادثه بم همه را هوشیار کرد و استانداردهای همه سازمان€Œها را تغییر داد.

وی در خصوص مراحل چهار گانه مدیریت سوانح، گفت: پیشگیری، آمادگی، مقابله و بازسازی، مراحل چهارگانه مدیریت سوانح را تشکیل می€Œدهند. در مدیریت بحران سنتی متأسفانه تنها مقابله و بازسازی را در نظر می€Œگیرند هر چند پیشگیری و آمادگی برای ما مهم€Œتر است. در بحث پیشگیری وظیفه ما به عنوان یک سازمان امدادی آموزش همگانی و کمک به تاب آوری جامعه است. 

تاجدره افزود: تاب€Œآوری یعنی وقتی جامعه دچار حادثه می€Œشود شرایطی را برایش به وجود آوریم که روند زندگی مختل نشود. 

رئیس جمعیت هلال€Œاحمر شهرستان خمینی€Œشهر گفت: آمار جهانی نشان می€Œدهد که 93 درصد افرادی که در حوادث نجات می€Œیابند توسط افراد بومی نجات یافته€Œاند و از این افراد تنها 5 درصد آموزش تخصصی دیده€Œاند. تنها دو صد از آسیب دیدگان نیاز به کار تخصصی چون جست و جو و نجات با سگ€Œهای نجات دارند. جامعه باید به سمتی برود که هر فرد امدادگر باشد و علاوه بر نجات خود، دگر امدادی نیز کند. 

وی با بیان اینکه رتبه جمعیت هلال احمر خمینی€Œشهر در بحث امداد و نجات و آموزش€Œهای امدادی، تخصصی و همگانی در استان دوم است، گفت: دوره€Œهای مقدماتی امداد و نجات برای خواهران و برادران در تیرماه برگزار شد. باید با تعیین طرح عملیاتی، حوادث چهل سال گذشته شهرستان را شناخته و نوع رفتار خطرها را در شهرستان شناسایی کنیم، علاوه بر این€Œکه امکانات نیز باید به صورت دقیق بررسی شود.  

رئیس جمعیت هلال احمر خمینی€Œشهر افزود: به تازگی مجوز تأسیس یک مجموعه جامع توان€Œبخشی را اخذ کرده€Œایم و با کمک خیران با احداث این مجموعه خدمات توان€Œبخشی را در بخش€Œهای شنوایی و بینایی€Œسنجی، ساخت پروتزهای مصنوعی و فیزیوتراپی و ... به همشهریان ارائه خواهیم داد.

وی با اشاره به مشکلات آمایش سرزمینی این شهر گفت: با کمک شهردار و فرماندار خمینی€Œشهر دنبال این هستیم تا قطعه زمینی آزاد شود تا پایگاه امداد و نجات جاده€Œای را بسازیم. 

تاجدره با اشاره به معین بودن خمینی€Œشهر برای شهر اصفهان و جمعیت 400 هزار نفری آن، افزود: باید به ازای این تعداد دو درصد دپوی امدادی داشته باشیم و شرایط اسکان اضطراری را برای آن€Œها داشته باشیم، اما این اتفاق نمی€Œافتد مگر اینکه انبار داشته باشیم که متأسفانه فضای ساخت این انبار را در شهرستان نداریم. 

رئیس جمعیت هلال احمر خمینی€Œشهر حجم زیاد بافت فرسوده را در شهرستان خمینی€Œشهر معضل بزرگی دانست و اظهار کرد: با توجه به این حجم از بافت فرسوده اگر اتفاقی در این شهر بیفتد عبور و مرور در معبر این شهر مشکل خواهد بود، علاوه بر آن امکان چادر زدن را نیز نداریم. البته با جلساتی که با شهرداری و سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری داشتیم قرار بر این شده است که از ورزشگاه€Œها در شرایط بحرانی به صورت سرپناه استفاده شود. 

وی در خصوص طرح " یکشنبه€Œهای مهربانی " گفت: روزهای یکشنبه خیران خمینی€Œشهر در مرکز هلال€Œاحمر حضور می€Œیابند و چهره به چهره پای صحبت€Œهای مردم می€Œنشینند و مشکلات آن€Œها را حل می€Œکنند. در این طرح بیش از 150 مددجو تا 10 میلیون ریال کمک هزینه دارویی دریافت کرده€Œاند.

تاجدره ادامه داد: جمعیت هلال احمر خمینی€Œشهر بزرگ€Œترین و کامل€Œترین بانک امانات پزشکی را در استان داراست. خیران این شهرستان چندین دستگاه اکسیژن ساز، ویلچر و تخت و ... در حوزه داوطلبان تهیه کرده€Œاند و به افراد نیازمند این امکانات را امانت می€Œدهند. از همه کسانی که دوست دارند در این زمینه وقفی انجام دهند دعوت می€Œکنیم که به جمعیت هلال احمر مراجعه کنند.

وی افزود: در سال جاری  9 وسیله پزشکی شامل 3 دستگاه اکسیژن ساز، 3 دستگاه تخت بیمار و 3 دستگاه کپسول اکسیژن به ارزش 300 میلیون ریال به همت خیران به این بانک اضافه شده است. 

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید