امروزچهارشنبه, 30 مهر 1399-- Wednesday Oct 21 2020

ساعت 05:32:41

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

آیت ا... عباس رحیمی از ابتدا تا سنگر نمازجمعه خمینی شهر

آیت ا... عباس رحیمی از ابتدا تا سنگر نمازجمعه خمینی شهر

پنجشنبه, 31 مرداد 1398 ساعت 08:42 کدخبر :12193
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سیدحسام ابطحی

به علت بیماری آیت ا... شیخ عباس رحیمی، نمازگزاران خمینی شهری سه هفته اخیر از خطبه های امامان جمعه موقت استفاده می کردند تا اینکه صبح عید غدیر خبر درگذشت وی را شنیدند.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، حضرت آیت ا... حاج شیخ عباس رحیمی در دوم فروردین ماه سال 1326 در روستای حاجی آباد شهرستان نجف€Œآباد در خانواده€Œای روحانی و مذهبی دیده به جهان گشود. خواهر و خواهرزاده او در زندانهای رژیم بعث عراق به شهادت رسیدند.

وی تحصیلات مقدماتی و بخشی از سطح را در محضر حجج اسلام ایزدی و منصور گذرانید و سپس به شهر نجف اشرف رهسپار شد و سطح عالی، تفسیر و فلسفه را در محضر حضرات آیات علی مشکینی، صادق، شهید اسدا... کاظمی، کاظم تبریزی و عباس قوچانی آموخت.

سپس به مدت پنج سال در درس خارج فقه حضرات آیات امام خمینی(ره)، سید ابوالقاسم خویی و سید ابوالقاسم شاهرودی شرکت کرد. در سال 1351 رهسپار قم گشت تا در درس خارج فقه حضرات آیات گلپایگانی، هاشم آملی، مکارم شیرازی و وحید خراسانی شرکت کرد. او ضمن تدریس در حوزه علمیه در سال€Œهای 1368 تا 1374 در دانشگاه آزاد اسلامی واحد استهبان تدریس نمود.

وی همزمان با تحصیل به تبلیغ و فعالیت€Œهای سیاسی روی آورد و در زمینه توزیع نوارها، اعلامیه€Œهای امام و ایجاد تشکل€Œهای جوانان تلاش نمود و یکبار نیز توسط شهربانی قم دستگیر شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی ستاد تبلیغات شورای انقلاب به سیستان و بلوچستان رفت و در سراوان به تبلیغ انقلاب، تأسیس کتابخانه، اقامه نماز جماعت شیعیان، ارتباط با روحانیت اهل سنت و مبارزه علیه گروهک€Œها پرداخت. در نخستین همه€Œپرسی جمهوری اسلامی به بافق کرمان رفت و به تبلیغ مشغول شد.

در سال 1359 امامت جمعه شهر دشتستان بوشهر را برعهده گرفت و در دوره دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی به نمایندگی مردم آنجا برگزیده شد. جمع€Œآوری کمک€Œهای مردمی برای جبهه€Œها، حضور در جبهه، احداث مصلای نماز جمعه برازجان و تأسیس سازمان تبلیغات اسلامی از جمله فعالیتهای او در این دوره است.

در سال 1367 به امامت جمعه شهر استهبان استان فارس منصوب شد. همچنین از سال 1375 به مدت 15 سال امامت جمعه شهر مبارکه را برعهده داشت و خدماتی همچون ساخت مصلای مبارکه، احداث مجتمع فرهنگی الزهرا(س)، تشکیل کلاس€Œهای تفسیر و نهج€Œالبلاغه را انجام داد. علاقه مردم مبارکه به وی به قدری زیاد بود که بعداً نیز چند نوبت برخی از مردم مبارکه با حضور در مراسم نمازجمعه خمینی شهر از خطبه های او استفاده می کردند.

وی پس از انتساب به امامت جمعه خمینی شهر، روز جمعه 25/1/1391 نخستین مراسم نمازجمعه را در این شهر برگزار کرد و برای آخرین بار روز جمعه 4/5/1398 (یک روز قبل از 5 مرداد سالروز احیای نمازجمعه در ایران) در این تریبون حاضر شد و بالاخره پس از تحمل بیماری صبح عید غدیرخم در تاریخ 29/5/1398 بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان الزهرا(س) اصفهان در ۷۲ سالگی دارفانی را وداع گفت.

از ویژگی€Œهای بارز وی این بود که در سال 1380 به عنوان امام جمعه نمونه کشور معرفی شد. همچنین تألیف بیش از 30 عنوان کتاب مانند درس€Œهای خوشبختی برای زوج€Œهای جوان، مجموعه کتب به سوی موفقیت، در محضر امیرالمؤمنین(ع)، بازار سالم، گفتگو، دین و سیاست، ولایت فقیه، حکیم زمانه، از فردا چه خبر؟ و... از دیگر افتخارات وی بود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید