امروزدوشنبه, 31 تير 1398-- Monday Jul 22 2019

ساعت 20:42:44

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 22:59:32

در آیین اختتامیه جشنواره قصه های بومی اعلام شد:

مجموعه قصه های بومی خمینی شهر چاپ می شود

سه شنبه, 13 شهریور 1397 ساعت 13:13 کدخبر :12073
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

آیین اختتامیه جشنواره قصه های بومی شهرستان خمینی شهر با حضور فرهنگ دوستان در خانه تاریخی زهتاب برگزار شد.

در این جلسه، موسوی رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری گفت: قصه€Œهای بومی محلی، میراث فرهنگی هر جامعه ای است و ثبت و نشر این قصه ها، گامی موثر در جهتپاسداشت هویت و فرهنگ یک جامعه می باشد.

وی افزود: در سطح استان اصفهان، خمینی شهر به عنوان شهرستانی کهن با تاریخی چند هزارساله، حاوی و حامل قصه های بسیاری است که از پیشینیان به صورت سینه به سینه به عنوان میراثی ماندگار برای ما به یادگار باقیمانده است و اینک وظیفه و رسالت ماست تا در حفظ و پاسداشت این میراث کهن کوشیده و آن را در اختیار آیندگان قرار دهیم.

دبیر ستادی جشنواره تاکید کرد: این جشنواره را برای اولین بار در سطح استان اصفهان و در شرایطی برگزار کردیم که به دلیل بکر بودن فضای کار، برخی از کنشگران و فعالان ادبیات استان و شهرستان تصور می کردند خمینی شهر حداکثر 3-2 قصه بومی محلی داشته باشد.

وی با اشاره به روند برگزاری جشنواره گفت: با وجود بومی بودن موضوع جشنواره، تبلیغات به صورت کشوری انجام شد تا نویسندگان از استان های مختلف در صورت تسلط یافتن بر ادبیات بومی خمینی شهر بتوانند در این جشنواره شرکت کنند که در مجموع نویسندگان از استان های تهران، مازندران، تبریز، اصفهان و زنجان در این جشنواره شرکت کردند که در این میان آثار قابل توجهی (همچون قصه مقاومت سده ایها در برابر حمله محمود افغان اثر محمدحسین بهنیا از استان مازندران) دریافت گردید که شرایط چاپ در کتاب را داراست.

40 اثر، واجد شرایط چاپ در کتاب است

موسوی تاکید کرد: در طی دو ماه و نیم مهلت مقرر، بیش از 60 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که این آثار از محلات و مناطق مختلف شهرستان ارسال گردیده است و مربوط به ادوار مختلف تاریخ خمینی شهر است.

وی افزود: از بین آثار دریافتی حدود 40 اثر، شرایط لازم جهت چاپ در کتابی با عنوان جشنواره قصه های بومی را داراست.

دبیر جشنواره تصریح کرد: مفتخر هستیم که طی این جشنواره، بخش قابل توجهی از قصه های بومی شهرستان را توانستیم گردآوری کنیم که پس از تصحیح و پالایش، در قالب کتابی با نام قصه های بومی شهرستان منتشر خواهد شد.

قصه های بومی خمینی شهر ثبت ملی می شود

در ادامه این مراسم، رئیس اداره میراث فرهنگی با اشاره به قدمت چند هزار ساله این شهرستان گفت: خمینی شهر به سبب تاریخ کهن، دارای میراث تاریخی و معنوی گسترده ای است که قصه های بومی بخش مهمی از این میراث بزرگ است.

وی با تقدیر از برگزارکنندگان این جشنواره گفت: لازم است با برپایی چنین جشنواره هایی، در حفظ و پاسداشت این میراث کهن کوشید.

رئیس اداره میراث فرهنگی خمینی شهر افزود: سازمان میراث فرهنگی در راستای اهداف و وظایف خود، قصه های بومی هر منطقه را ثبت ملی خواهد کرد و بر همین اساس، با همکاری دبیرخانه جشنواره، قصه های برگزیده را به عنوان بخشی از میراث معنوی این شهرستان، ثبت ملی خواهیم کرد.

در پایان این مراسم، با قرائت بیانیه هیات داوران، اسامی نفرات برتر به شرح ذیل اعلام و از آنان تجلیل گردید.

نتایج بخش قصه های بلند
مقام اول آقای عرب (نام اثر: هفت برادران)
مقام دوم مشترکا: اکبر آذربایجانی (اثر: آرحمان)/ نسیم عموشاهی (اثر: مهردخت)
مقام سوم نگارعموشاهی (اثر: غم نان)

بخش قصه کوتاه
مقام اول شیوا روح اللهی (اثر: کاچی بی بی سه شنبه)
مقام دوم زهرا داور پناه (آثار: هفت دخترون، نمکی و آله ژنگی)
مقام سوم مشترکا
اعظم ملک زاده (اثر: نمکی و دیو سیاه)
فاطمه هاشمی(اثر: یه چپه نصف چپه)

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید