امروزپنجشنبه, 28 شهريور 1398-- Thursday Sep 19 2019

ساعت 19:26:24

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 22:32:49

وجود 25 گورستان محلی در خمینی شهر
فرماندار خمینی شهر مطرح کرد

وجود 25 گورستان محلی در خمینی شهر

سه شنبه, 04 دی 1397 ساعت 08:09 کدخبر :12130
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس از خمینی€Œشهر، محمود مسلم€Œزاده در جلسه ثبت وقایع حیاتی شهرستان خمینی€Œشهر با اشاره به سوم دی به عنوان روز ثبت احوال گفت: با توجه به اینکه در سیاست€Œهای خود برای اداره شهرستان، محله محوری را در نظر دارم و می€Œخواهیم با برنامه و چشم€Œانداز اقداماتی در سطح شهرستان انجام دهیم، نیاز است که آمار بروز و دقیقی از وضعیت تولد و مرگ، تعداد ازدواج و طلاق، جوانی و پیری جمعیت، میزان فراوانی جنسیت و... در دست داشته باشیم تا بتوانیم به هدف€Œگذاری خود نزدیک شده و برنامه€Œریزی و تصمیم€Œگیری به درستی انجام شود.

فرماندار خمینی€Œشهر با بیان اینکه سیاست€Œها و اهداف کلان کشور نیز بر اساس این آمار و وضعیت جمعیتی کشور انجام می€Œشود، افزود: طرح سرشماری نفوس و مسکن خروجی€Œهایی دارد اما عقب است و نمی€Œتواند آن سالنامه که با تأخیر ارائه می€Œشود پایه خوبی برای هدف€Œگذاری محله محوری باشد که برای هدف€Œگذاری نیازمند آمار و ارقام و تحلیل€Œهای بروز از جامعه هستیم.

وی اضافه کرد: جلسات ثبت وقایع حیاتی برای تصمیم€Œگیری در شهرستان مؤثر بوده و به تدوین اطلس جامع که در اولویت€Œهای فرمانداری خمینی€Œشهر سیاست€Œگذاری شده، کمک بسیاری می€Œکند.

مسلم€Œزاده با بیان اینکه حدود گورستان فعال محلی در بافت شهرستان خمینی€Œشهر وجود دارد، تصریح کرد: انتظار داریم که شهرداری در سیاست کلان خود به آرامستان فردوس که به عنوان گورستان مرکزی شهر پیش€Œبینی شده، توجه ویژه€Œای کند و زیرساخت€Œهای لازم را در آن منطقه به وجود آورد.

وی ابراز کرد: دفن مردگان در خمینی€Œشهر در گورستان€Œهای محله€Œای است اما باید در درازمدت با کمک مردم و ایجاد فرهنگ دفن مردگان در آرامستانی خارج از شهر به صورت متمرکز و ساماندهی شده انجام شود، تفکرات مردمی را با ارائه خدمات و تبیین زیرساخت€Œهای مناسب می€Œتوان تغییر داد و باید در توسعه شهری تعریف€Œهای جدیدی داشته باشیم.

محمد توکلی در ادامه با ارائه گزارش از مرگ و میر در خمینی€Œشهر گفت: طبق آمار به ازای هر یک هزار نفر در شهرستان 5 واقعه مرگ ثبت می€Œشود که بر اساس جمعیت 330 هزار نفری شهرستان خمینی€Œشهر، باید حدود یک هزار و 600 نفر ثبت فوت انجام و گواهی صادر شود که متاسفانه صدور گواهی فوت با این میزان برابری ندارد و در ثبت آمار فوت اختلاف بسیاری مشاهده می€Œشود.

محمدرضا فلاح مسؤول آمار و اطلاعات سلامت شبکه بهداشت و درمان شهرستان خمینی€Œشهر با اعلام اینکه از میان آماری که جمع€Œآوری می€Œشود نیز 50 درصد گواهی فوت صادر نشده و به صورت دست نویس و استشهادی توسط مردم انجام می€Œشود، تصریح کرد: در ثبت گواهی فوت، بخش اول این گواهی توسط ثبت احوال اطلاعات هویتی رصد و بخش دوم مربوط به علل فوت است که توسط شبکه بهداشت و درمان انجام می€Œشود که باتوجه به آمار علل فوت می€Œتوان در جهت جلوگیری از مرگ و میرها مطالعاتی داشت و برنامه€Œریزی€Œهایی انجام داد.

وی در ادامه گفت: مشکل عمده€Œای که در ثبت موارد فوتی در شهرستان وجود دارد، گورستان€Œهایی است که در بافت محلات قدیمی خمینی€Œشهر وجود دارد که به صورت هیئت امنایی اداره شده و شهرداری نظارت دقیقی بر روی آن€Œها ندارد.

رئیس اداره ثبت احوال شهرستان خمینی€Œشهر افزود: اگر شهرداری در آرامستان باغ فردوس که به عنوان گورستان متمرکز خمینی€Œشهر ایجاد شده، امکانات و خدمات لازم را ارائه کند و طبق یک سیاست قطعه بندی€Œهایی شود و غسالخانه، مرکز ثبت و صدور گواهی، آمبولانس و... در آن به وجود آید می€Œتوان نظارت دقیق€Œتری بر روی دفن مردگان در شهرستان داشت.

وی با اشاره به اینکه سند فوت به لحظه صادر می€Œشود که با تأخیر افتادن این موضوع مشکلات حقوقی به وجود می€Œآورد، اضافه کرد: ثبت و صدور گواهی فوت منوط به گزارش پزشکی قانونی، گزارش نیروی انتظامی، گزارش پزشک معالج است و شبکه بهداشت و درمان نیز برای ثبت آن به دنبال علل فوت است.

 
مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید