امروزشنبه, 27 بهمن 1397-- Saturday Feb 16 2019

ساعت 23:11:25

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

سازمانهای مردم نهاداحیا می شود

سازمانهای مردم نهاداحیا می شود

شنبه, 30 آذر 1392 ساعت 13:25 کدخبر :6688
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
به گزارش خبر گزاریهانشست هم انديشي سازمان‌هاي مردم نهاد ملي و بين‌المللي با حضور وزير كشور برگزار شدوزیر کشور در حمايت از اين سازمان‌ها گفت: مسير سازمان‌هاي مردم‌نهاد بايد از طريق مردم به حاكميت برگردد.

نهادها شركت‌كننده در اين نشست، طيف وسيعي از فعاليت‌هايي را پوشش مي‌دادند؛ از حوزه سلامت گرفته تا فعاليت زنان و مبارزه با پديده كودكان كار.درخواست‌هاي مطرح شده نيز به همين نسبت مختلف بود اما اشتراكاتي وجود داشت كه باعث مي‌شد اين مشكلات شكل جدي تري به خود بگيرد. مشكلات مالياتي كه منجر به توقيف اموال نهادها شده است، يكي از مواردي بود كه به آن اشاره شد.
همچنين يكي از دغدغه‌هاي اصلي اين قشر، تصويب طرحي در مجلس بود كه ناظر بر تأسيس و فعاليت سازمان‌هاي مردم نهاد بود. در عين حال روند طولاني ثبت چنين تشكل‌هايي نيز مورد انتقاداين جمع بود.
طليعه اميد در سازمان‌هاي مردم نهاد
حسن رسولي يكي از فعالان و مؤسسين سازمان‌هاي مردم نهاد در خصوص تأثیر این نشست به خبرنگار ايران مي‌گويد:«اين نشست به عنوان طليعه ابراز عملي رويكردهاي دولت مي‌تواند اميدوار‌كننده باشد. اما شرط كافي براي مؤثر بودن اين جلسات، رويكرد عملي و واقعي دولت و توسعه اجتماعي و سياسي است
تشكل‌هاي مردم نهاد به قدرت ملي مي‌افزايند
در این جلسه عبدالرضا رحماني فضلي كه از سوي حاضرين در جلسه پدر معنوي سازمان‌هاي مردم نهاد خوانده شده بود، با تأكيد بر اين‌كه در مسأله سازمان‌هاي مردم نهاد، اعتقاد ويژه‌اي به جايگاه آنها دارد، گفت: اگر اعتقاد پشت مسأله سازمان‌هاي مردم‌نهاد نباشد حتي با قانون و حمايت‌هاي سياسي و دولتي صِرف هم نمي‌توان آن را تثبيت كرد.
وي افزود: البته برخي دوستان در اين جلسه مطرح كردند كه نبايد نگاه امنيتي به اين موضوع شود. بايد بگويم كه برخلاف اشاره دوستان رويكرد من ضدامنيتي نيست. چرا كه شما با كارهايتان به قدرت ملي مي‌افزاييد و بايد طلبكار باشيد كه باري از دوش نهادهاي دولتي در كمك به مردم بر مي‌داريد. وزير كشور با بيان اين‌كه نقش سازمان‌هاي مردم نهاد در امنيت ملي بسيار بالاست و بايد مورد توجه قرار گيرد، گفت: بنده به عنوان رئيس شوراي امنيت كشور معتقدم كه به هيچ‌وجه سازمان‌هاي مردم‌نهاد تهديدي عليه كشور نيستند. دولت مخالف طرح مجلس است
وزير كشور به سخنان حاضرين در این جلسه اشاره و تأكيد كرد: به نظر مي‌رسد شما تلويحاً مي‌خواهيد به دولتي شدن نزديك شويد. بايد از دولت خواستار از پيش رو برداشتن موانع باشيد. در وزارت كشور چنين اعتقادي وجود دارد. رحماني‌فضلي با اشاره به انتقادات برخي نمايندگان سازمان‌هاي مردم‌نهاد به تصويب طرح ناظر بر«تأسيس و فعاليت سازمان‌هاي مردم‌نهاد» در مجلس گفت: طرح تصويب شده در مجلس با مخالفت دولت روبه‌رو شده و البته اين مخالفت به معناي عدم پيگيري آن نخواهد بود.
وي افزود: ما از دولت خواسته‌ايم كه نامه‌اي را به مجلس شوراي اسلامي مبني بر مسكوت ماندن اين طرح بنويسد تا ما با اخذ پيشنهادهای كارشناسان، طرح جامع‌تري را در اين زمينه تهیه شود

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید