امروزپنجشنبه, 28 شهريور 1398-- Thursday Sep 19 2019

ساعت 13:18:44

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 22:32:49

پارک خشک ایده مناسب برای دوران کم آبی
شهردار خمینی شهر در جمع خبرنگاران

پارک خشک ایده مناسب برای دوران کم آبی

پنجشنبه, 14 تیر 1397 ساعت 07:12 کدخبر :12009
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

به گزارش خبرگزاری فارس از خمینی€شهر، علی€اصغر حاج حیدری در آستانه 14 تیرماه روز شهرداری€ها و دهیاری€ها  در جمع خبرنگاران گفت: در شرایط فعلی که مشکلات مختلف در جامعه روبرو هستیم باید با بهترین نوع مدیریت بتوانیم از امکانات موجود بهره ببریم، با خشکسالی و کم€Œآبی در شهر روبرو بوده و نگران آب شرب و تأمین آن برای مردم هستیم که باید با مدیریت و برنامه€Œریزی فضای سبز موجود در شهر را نیز حفظ کنیم.

وی با اعلام اینکه اجرای چندین طرح عملیاتی، چند پارک بزرگ و اثرگذار در خمینی€Œشهر کلید زده شد، افزود: پارک€ها اغلب به شکل چمن€Œکاری، گل و گیاه و فضای تر بوده که با ابتکار عمل ایده راه€Œاندازی پارک خشک در خمینی€Œشهر داده شد و در کنار آن از مصالح محلی و بومی استفاده شد که این اتفاق افتاد و چند پارک خشک در نقاط مختلف شهر در حال ایجاد است.

*پارکهای خشک ایده€ای مناسب برای دوران کم€آبی

شهردار خمینی€شهر با بیان اینکه پارک کوهستانی لادر نمونه€Œای از پارک خشک است که هم از آب€نما، سنگفرش و فضای تفریحی، فضای سبز محدود و مناسب که نیاز به آب اندکی دارد به بهره€برداری رسید، اضافه کرد: بیشتر پارک€ها از عصر به بعد مورد استفاده مردم قرار می€گیرد و بر روی پارک€های شبانه سرمایه€گذاری کرده€ایم.

وی اظهار کرد: بام سبز نمونه€ای دیگر از پارک خشک است که با توجه به فضای موجود و وجود عمارت کازرونی و ایوان€هایی که در اطراف است و تپه€های موجود فضای تفریحی برای مردم ایجاد شده است.

حاج حیدری ادامه داد: پارک ساحلی خمینی€شهر نمونه دیگر پارک خشک است که در حاشیه کانال آب در شهر ایجاد شده و به گونه€ای فضاسازی شد که بین درخت€های کاج حاشیه کانال جاده سلامت برای خانواده€ها، وسایل بازی و ورزش در کنار آن ایجاد و با روشنایی و نورپردازی جذاب محیطی زیبا فراهم شد.

این مقام مسؤول یادآور شد: با توجه به علاقه و جذابیت که در کودکان وجود دارد مکانی در حاشیه آن توسط ماسه€های ساحلی برای بازی کودکان و گل بازی به وجود آمده که با استقبال بسیار مردم مواجه بوده و باعث شده کودکان محرکی برای حضور خانواده€ها در شب€های تابستانی در این محیط باشند و این خوشحالی و شادی مردم و فرزندان شهر که آینده€سازان کشور هستند به من انرژی می€دهد.

وی افزود: زمین اسکیت، والیبال، فوتبال، تنیس، کارتینگ و... در حاشیه 2 کیلومتری پارک ساحلی پیش€بینی شده که فاز اول این پروژه حدود 70 درصد به نتیجه رسیده و مردم استقبال بسیاری نسبت به پارک خشک نشان دادند که بی€نظیر بوده و تردد جمعیت در شب€ها بسیار زیاد است.

*آبیاری 70 درصد فضای سبز خمینی€شهر به وسیله قطره€ای

شهردار خمینی€شهر تصریح کرد: پارک چمنی نیز در خمینی€شهر وجود دارد که با مشکل آب روبروست و روشنایی مناسب ندارد که طرح پارک خشک برای آن برنامه€ریزی شده و درختان موجود آن نیز به وسیله آبیاری قطره€ای و آبیاری با تانکرها فضای سبز موجود آن را حفظ می€کنیم.

وی اذعان کرد: در حاشیه پارک€های چمنی و دارای فضای سبز نیز برای نگهداری از آن€ها مخزن€های آب ایجاد شده و براساس نیاز در قالب آبیاری قطره€ای از آب موجود در مخازن استفاده می€شود.

حاج حیدری اعلام کرد: روزی که شهر را تحویل گرفتم 20 درصد آبیاری قطره€ای انجام می€شد و اکنون به 70 درصد رسیده است و تلاش داریم همه درختان به آبیاری قطره€ای تبدیل شود، از ریگ€های رنگی و چیپس€های چوب به جای چمن€کاری در میادین و بلوارها استفاده کرده€ایم و این اقدامات در جهت استفاده بهینه از آب است.

*انجام پروژه€هایی برای جذب و مدیریت آب€های سطحی

وی با اشاره به بارندگی€ها و حرکت آب در معابر ابراز کرد: در گذشته دفع آب€Œهای سطحی انجام می€شد و در مواقع بارندگی در شمال خمینی€شهر که از کوه€ها آب€ها سرازیر می€شد و به کانال آب حرکت داشت، برای شهر مشکل€Œساز بود که در آن دوران مشکل کم€آبی وجود نداشت و شهرداری دنبال دفع آب€ها بود، اما در حال حاضر شهرداری دنبال جذب و نگهداری آب€های سطحی است و برنامه€ریزی€هایی برای این موضوع انجام شده است.

شهردار خمینی€شهر خبر داد: در منطقه کوهستانی لادر منطقه€ای پیش€بینی شده و نیاز به ایزوله شدن دارد و دریاچه€ای نیز برای ذخیره آب برنامه€ریزی شده و استخر جذب آب€های سطحی نیز در نقطه دیگر شهر نیاز به ایجاد است که برای ایزوله کردن اعتباری بالغ بر 1 میلیارد و 200 میلیون تومان است.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت جذب و استفاده این آب€ها باعث می€شود که به سفره€های زیرزمینی بپیوندند و باز از طریق چاه€های آب از این آب ذخیره شده در سفره€های زیرزمینی استفاده شود.

حاج حیدری با بیان اینکه آب€های زیرزمینی که در این شهر استفاده می€شود شیرین است، گفت: حدود 10 مخزن آب در پارک€های شهر ایجاد شده است تا بتوانیم از آب€های سطحی زمین استفاده کنیم و برای مدیریت بهتر این موضوع نیاز به اعتبارات کافی است.

*جمع€Œآوری روزانه 15 تن زباله در خمینی€شهر

وی با اعلام اینکه شهرداری خمینی€شهر با شرکت€های مختلف وارد مذاکره شده تا قسمتی از پساب را با پکیج€هایی که برای آبیاری قابل استفاده کند، اضافه کرد: آب و فاضلاب پساب را در اختیار شهرداری قرار نمی€داد و به دستور استاندار این مشکل حل شد تا قسمتی از فاضلاب خمینی€شهر به شهرداری تعلق بگیرد و برای آبیاری از پساب نیز استفاده€هایی شود.

شهردار در پایان گفت: به صورت روزانه 15 تن زباله در خمینی€شهر جمع€آوری، تفکیک و بازیافت می€شود که به صورت مشترک با شهرداری شاهین€شهر در قالب سازمان بازیافت اقداماتی انجام می€شود.

 

گزارش تصویری این نشست وبازدید میدانی از پروژه های شهرداری را در سایت می توانید مشاهده کنید.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید