امروزچهارشنبه, 30 مهر 1399-- Wednesday Oct 21 2020

ساعت 04:57:49

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

بهداشت کار

بهداشت کار

یکشنبه, 19 خرداد 1392 ساعت 11:08 کدخبر :5606
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
هر گاه فردی به دلیل داشتن یک شغل و یا انجام کار معین تحت تاثیر شرایط انجام آن کار به بیماری خاصی دچار شود، بیماری وی ناشی از کار است.

عوامل بیماریزای محیط کار عبارتند از:
1- مواد شیمیایی:
در محیط کار انواع مواد شیمیایی که روز به روز بر تعداد آن ها افزوده می شود وجود دارد که سبب بیماری می شود به این دسته از بیماری ها، "مسمومیت های ناشی از کار" هم می گویند، مانند مسمومیت با سرب یا انواع حلّال ها.
2- عوامل فیزیکی:
عوامل فیزیکی حاکم بر محیط کار مثل گرما، سرما، سر و صدا و اشعه اگر بیش از حد مجاز بوده و تماس با آن ها دائمی و طولانی باشد، سبب بیماری می شوند مانند صدا که کری ناشی از کار نتیجه آن است.
3- عوامل بیولوژیکی:
میکروب ها، ویروس ها و قارچ ها نیز در بعضی از مشاغل سبب بیماری می شوند.
4- نحوه انجام کار:
دسته ای دیگر از بیماری های ناشی از کار وقتی گریبان فرد را می گیرند که نحوه انجام کار خاصی صحیح نباشد و آن رفتار ناصحیح بارها تکرار شود مثل آسیب مهره ها به دلیل روش غلط حمل و نقل اشیا.

نکته ها
- بیماری های ناشی از شغل تمامی اعضا و جوارح از پوست و چشم و گوش و دهان و کلیه و ریه و قلب و حتی اعصاب و روان را درگیر می کند.
- بیماری ها متنوع بوده و از حساسیت تا سرطان را شامل می شود. هر شغل و فعالیتی از کار در خانه تا کار در مطب می تواند منجر به بیماری ناشی از کار شود بنابراین افراد زیادی در معرض انواع این بیماری ها قرار دارند.
 - بیماری های ناشی از کار با آسیب هایی که در محیط کار به دلیل حوادث به فرد وارد می شود متفاوت است.
- شیوع بیماری های ناشی از کار در هر منطقه به تعداد کارگاه ها و کارخانه های آن شهر و مشاغل خطر زا وآشنای با این دسته بیماری ها و انجام وظیفه متولیان امر نظارت بستگی دارد.
- اینگونه بیماری ها در صورت پیشرفت درمان ندارد و یا کمتر جبران پذیر است. برطرف کردن عامل بیماری زا از محیط کار راه  قطعی پیشگیری از ابتلا به بیماری های شغلی است.
- به بیماری هایی که افراد در هر موقعیتی ممکن است به آن مبتلا شوند مثل سرماخوردگی، بیماری ناشی از کار گفته نمی شود.

 مطالب مرتبط با بهداشت محیط کار و آموزش های لازم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های شغلی در این قسمت آورده می شود.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید