امروزپنجشنبه, 28 تير 1397-- Thursday Jul 19 2018

ساعت 15:57:03

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 21:13:58

گام سوم؛ ممنوعیت زیرمیزی
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

گام سوم؛ ممنوعیت زیرمیزی

سه شنبه, 12 اسفند 1393 ساعت 12:55 کدخبر :8515
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

اداره کردن  بهداشت و درمان  استانی که آلودگی، مشکلات زیست محیطی و تغییرات فصلی در بیماری€Œ های آن تاثیرگذار است، کار ساده €Œای نیست، با این حال طرح تحول نظام سلامت که از 15 اردیبهشت سال جاری در اصفهان آغاز شد رویه €Œای رو به جلو دارد.


اجرای طرحی با وسعت طرح تحول نظام سلامت در استانی تنها با بر چسب برخورداری کار ساده€Œای نیست. گستردگی اصفهان و مهمانان ناخوانده€Œای که از استان€Œهای دیگر برای درمان به آن می€Œآیند نشان داد دشواری اجرای این طرح در گام€Œهای اول و دوم در این استان دو چندان است و گام سوم طرح تحول نظام سلامت با حواشی روبه رو شد که در پایتخت و سایر استان€Œها نیز به وجود آمد.


غلامرضا اصغری، رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه اصفهان، با اشاره به دشواری€Œهای اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان اصفهان گفت: از 15 اردیبهشت سال جاری گام اول طرح تحول نظام سلامت در اصفهان برداشته شد و هدف این بود که مردم هزینه€Œهای پرداختی خود را در بخش بستری کاهش دهند. دلیل اولویت داشتن این موضوع نیز تحت فشار بودن مردم در زمینه هزینه€Œهای بستری و درمان در سال€Œهای گذشته بود.


وی به دومین هدف گام اول این طرح اشاره کرد و افزود: تأمین دارو و تجهیزات در بیمارستان€Œها و مراکز درمانی دومین هدف این طرح در گام اول بود. اهداف دیگری همچون رایگان شدن زایمان طبیعی که به€Œصورت صددرصدی تحقق پیدا کرد و تأمین پزشک در مناطق محروم و پزشک متخصص مقیم در بیمارستان€Œها به€Œصورت شبانه€Œروزی نیز را می€Œتوان از دیگر اهداف این طرح دانست.


رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: به دلیل نارضایتی مردم در مورد هزینه€Œها، تأمین دارو و تجهیزات، نخستین گام این طرح به این امور اختصاص یافت. بودجه€Œای که در گذشته برای درمان اختصاص داده می€Œشد، محدود بود، اما در دولت فعلی این بودجه افزایش قابل€Œتوجهی پیدا کرد و منبع آن نیز یارانه€Œها بود که 10 درصد آن تحت عنوان یارانه سلامت در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرار می €Œگیرد.


اصغری با بیان این€Œکه مردم با این طرح نزدیک به شش درصد از هزینه€Œهای درمانی خود را در بیمارستان می€Œپردازند، اضافه کرد: از اردیبهشت تاکنون 156 میلیارد تومان در استان اصفهان برای این طرح هزینه شده که بیش از 60 درصد آن مستقیماً به عنوان یارانه سلامت و کاهش هزینه پرداختی در صورتحساب منظور و در واقع به خود مردم داده شده است.
پوشش 500 هزار نفر با رسیدن گام دوم به حاشیه شهرها وی به گام دوم این طرح پرداخت و تصریح کرد: از مهرماه تحول در حوزه بهداشت آغاز شد که بر اساس آن ابتدا روستاها و مناطق زیر 20 هزار نفر تحت پوشش پزشک خانواده قرار گرفت و بعد از آن نیز شهرهای 20 تا 50 هزار نفر تحت این پوشش قرار گرفتند. اکنون نیز درگیر تحت پوشش قرار دادن حاشیه شهرهای بزرگ هستیم. در این راستا حاشیه شهرهای اصفهان، خمینی شهر، نجف آباد، فلاورجان و شهرضا تا پایان سال تحت پوشش پزشک خانواده قرار می €Œگیرند.


رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با اجرای طرح، حاشیه شهرها جمعیتی 500 هزار نفری تحت پوشش پزشک خانواده قرار می€Œگیرند که 250 هزار نفر آن در حاشیه اصفهان قرار دارند که از لحاظ درآمدی نیز مردم ضعیفی هستند.


اصغری افزود: این طرح به شهرهای بالای صد هزار نفر از جمله اصفهان نیز راه پیدا می€Œ کند. این جمعیت سرشماری می€Œشود و به هر سه هزار نفر یک پزشک خانواده اختصاص داده می€Œشود. این پزشک متولی سلامت آنهاست و برای€Œشان پرونده سلامت تشکیل می€Œ دهد.


وی ادامه داد: پزشک پس از تشخیص بیماری، فرد را تحت پوشش خود قرار می€Œدهد. فشار خون، افسردگی، قند خون و بیماری€Œهای دیگر تشخیص داده و بعد به پزشک متخصص ارجاع داده می€Œشود. سپس اقدامات متخصص به پزشک خانواده که مسئول آن منطقه است برگشت داده می€Œ شود.


رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: پزشک خانواده منطقه را پایش می€Œکند. این کار مهم€Œتر از بحث درمان است به لحاظ این€Œکه پیشگیری بهتر از درمان است.
اصغری با اشاره به گام سوم و اجرای کتاب ارزش€Œهای نسبی اظهار کرد: بر اساس این طرح کسی نباید زیرمیزی بگیرد و خوشبختانه گزارش موردی نیز پس از اجرای طرح نداشتیم. همه تعرفه€Œها به میزان تقریبی یک و نیم برابر افزایش یافته و اکنون مردم زیر میزی نمی €Œپردازند. علاوه بر این با افزایش تعرفه€Œها و در نتیجه افزایش کارانه شاغلین در بیمارستان€Œ ها یک رضایت نسبی نیز در میان کادر غیرپزشک و رشته€Œهای پیراپزشکی ایجاد شده است.


وی با بیان این€Œکه درخواست€Œهای پزشکان با افزایش حدودی یک و نیم برابری دریافتی€Œها تا حدی تأمین €Œشده، افزود: امیدواریم بحث اساسی طرح تحول نظام سلامت که همه جمعیت کشور تحت پوشش پزشک خانواده است تحقق یابد و در سال 1394 شهرهای بالای صد هزار نفر و کلان شهر اصفهان نیز تحت پوشش قرار گیرند.


نظرهای متفاوت، به مفهوم مخالفت نیست
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد اختلاف€Œنظرهایی که برخی از روسای بیمارستان€Œها از ابتدای اجرای طرح تحول نظام سلامت در اصفهان با وی داشتند، اظهار کرد: برخی دوستان نظرهایی متفاوت در مورد شیوه اجرای طرح تحول نظام سلامت داشتند اما این به مفهوم مخالفت نبود.


اصغری به اختلافات مسئولان اجرایی استان در گام سوم طرح تحول نظام سلامت اشاره و اضافه کرد: به ویژه در گام سوم مسئولان بیمارستان€Œها باید با افرادی که زیرمیزی می€Œگرفتند برخورد می€Œکردند، اما در هفته اول کوتاهی€Œهایی شد که در همان هفته اعلام شد هر کسی حاضر نیست با این طرح همراهی کند قطعاً تعویض می€Œ شود اما خوشبختانه همراهی انجام شد و کسی را به این دلیل تعویض نشد.


وی با بیان این€Œکه در برخی مواقع پزشک مقیم در بیمارستان€Œها تأمین نشد، گفت: باید به اندازه تعداد تخت و نوع کارکرد بیمارستان، متخصص مرتبط با آن در بیمارستان شبانه€Œروز مقیم باشد. به عنوان نمونه در بیمارستان تخصصی قلب باید متخصص قلب در آن به €Œصورت مقیم باشد.


رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: برخی از بیمارستان€Œها را که به€Œصورت آموزشی بودند و همکاران هیئت علمی آمادگی نداشتند که مقیم باشند در ابتدا نتوانستیم 30 شب کامل هر ماه را پوشش دهیم. به همین دلیل از متخصصان درمانی در برخی بیمارستان€Œها کمک گرفتیم.


اصغری با بیان این€Œکه در گام سوم تلاش شده تا توازن میان بخش خصوصی و دولتی در مراجعه بیماران صورت بگیرد، اظهار کرد: مراجعه به بیمارستان€Œ های دولتی در گام €Œهای اول و دوم نزدیک به 10 درصد افزایش پیدا کرد، ولی در گام سوم تقریبا متعادل شد.


وی اضافه کرد: با اجرای گام سوم و کتاب ارزش€Œهای نسبی تعرفه€Œهای دولتی هشت هزار و 800 تومان است، درحالی€Œکه در بیمارستان خصوصی 38 هزار تومان است. به همین دلیل بیمه€Œهای تکمیلی سعی می€Œکنند بیمار را به بخش خصوصی ببرند و آن€Œهایی که بیمه تکمیلی ندارند، عمدتاً در بخش دولتی درمان می €Œشوند.
.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید