امروزشنبه, 26 آبان 1397-- Saturday Nov 17 2018

ساعت 08:11:06

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 04:48:48

انتظار 15 ساله برج کبوترخانه جوی آباد برای احداث پارک کی به سر می آید؟
گفتگو با یکی از دوستداران میراث فرهنگی؛

انتظار 15 ساله برج کبوترخانه جوی آباد برای احداث پارک کی به سر می آید؟

پنجشنبه, 14 شهریور 1392 ساعت 08:23 کدخبر :5938
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
اشاره: شهرستان ما به همان اندازه كه ميراث فرهنگي غني و پرباري دارد، دوستداران ميراث فراواني هم دارد كه سالهاي عمر خود را صرف شناسايي و نگهداري از آثار تاريخي شهر كرده اند بي آنكه مسئوليتي در اين زمينه بر دوش شان باشد.
 و همين اهتمام و علاقه، آنها را مسلط بر حوزه ميراث هم كرده است. محمد هوازاده يكي از اين دوستداران ميراث فرهنگي است، او كه پژوهشگر برج هاي كبوتر است و در اين زمينه مطالعات زيادي انجام داده، حدود يك دهه از عمر خود را صرف ثبت برج هاي كبوتر خميني شهر كرده است.
 
گفتگوي فرصت را با حوازاده بخوانيد.
 
  
سابقه پی گیری شما برای بازسازی برج کبوتر جوی آباد به چه زمانی بر می گردد؟
 
من همراه تعدادی از دوستداران آثار تاریخی از سال 1379 تلاش های خود را برای ثبت برج شروع نموده و در این راه بدون حمایت خاصی و با تمام نا امیدی ها و سنگ اندازی ها توانستم در 15/8/84 برج را با شماره 13612 در فهرست آثار ملی ثبت كنم.
 
 
بعد از ثبت، پیگیر چه اقداماتی شدید؟
 
مجددا با کوشش و تلاش مستمر، به دنبال مرمت و تعمیر برج توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان بودم تا اینکه مرمت از 1386 شروع شد و تا سال 1390 ادامه یافت. مرمت برج حدود 30 میلیون تومان هزینه برد که امیدوارم مرحله نهایی آن هم صورت گیرد.
 
و موانع؟
 
قسمت جنوب این برج در طرح آموزشی قرار داشت و یک سال پیگیری کردم تا با مساعدت آموزش و پروش شهرستان و استان و شهرداری توانستم طرح را جابجا کرده و زمین های اطراف برج را در طرح فضای سبز شهری قرار دهم.
 
مساحت زمین های پیش بینی شده برای فضای سبز چه مقدار است؟
 
کل زمین های پیش بینی شده برای طرح 12 هزار متر مربع است که تا الان 4 هزار متر مربع آن طی 15 سال آزادسازی شده است. لازم به ذکر است که زمین های موجود در اطراف برج به دلیل تغییر حریم و تغییر کاربری طی 15 سال گذشته کاهش یافته و محدود  به 12 هزار متر شده است. 
 
طرح کلی برای اطراف برج چیست و در چه مرحله ای قرار دارد؟
 
احداث یک پارک که تنها طراحی آن انجام شده و متاسفانه اقدام دیگری از طرف شهرداری صورت نگرفته است که امیدوارم پس از 15 سال با توجه به تراکم جمعیت منطقه و نداشتن فضای سبز مطلوب، طرح احداث پارک اطراف برج در اولویت برنامه های شورای چهارم و شهرداری قرار بگیرد و مردم منطقه عملا شاهد ایجاد یک فضای سبز مناسب که مورد نیاز محل هم هست باشند و از این طریق یک اثر با ارزش تاریخی نیز حفظ شود.
 
اهميت اين برج براي جوي آباد چيست؟
 
شاید در حال حاضر کبوترخانه ها کاربرد قدیمی خود را نداشته باشند و بی فایده به نظر برسند ولی با یک نگاه هوشمندانه می توان با صیانت از برج ها هم میراث گذشته را پاس داشت و هم نیازهای حال و آتی منطقه را به لحاظ گردشگری و فضای سبزی پاسخگو شد. بنابراین برج جوی آباد می تواند هسته مرکزی توسعه منطقه قرار گیرد. من با این دید از ده سال قبل تا امروز پیگیر ثبت و مرمت و بازسازی برج و تبدیل زمین های اطراف آن به فضای سبز بوده ام.
 
البته این اثر متعلق به فرد و افراد یا محله خاصی نیست و متعلق به شهر بوده و جزو میراث و هویت آن محسوب می شود بنابراین لازم است همه نسبت به حفظ و نگهداری آن که یکی از کهن ترین برج های استان است حساس باشند. همچنین شایسته است شهرداری و دیگر متولیان توجه ویژه ای به آن داشته باشند. البته بايد تشكر كنم از شهردار شرفا كه قول داده است زمين هاي آزاد شده اطراف برج را در نيمه دوم سال ساماندهي كند.
 
borj-2
 
مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید