امروزشنبه, 10 آبان 1399-- Saturday Oct 31 2020

ساعت 01:49:23

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

درچه

شنبه, 12 شهریور 1390 ساعت 20:59 کدخبر :2303
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رسول صرامی(سروش)

من آنم که در پای خوکان نریزم          مر این قیمتی دُر نظم دری را

 

توپو نیمی (نام‌های جغرافیایی) شاخه علمی نوینی است که عمر آن به یک قرن نمی‌رسد.

به‌طوری‌که یکی از پیشنهادهای کمیته سازمان ملل، ایجاد بانک اطلاعات توپونیمی(TDB) است. هر نام جغرافیایی سه نوع ویژگی دارد. مکان و موقعیت، پیشینه تاریخی و گذشته و سوم ساختار و مفهوم. محور اصلی توپونیمی بر سه شاخه علمی جغرافیا، تاریخ و زبان‌شناسی استوار است. با این مقدمه کوتاه به سراغ وجه‌تسمیه «درچه» می‌رویم.

وجه تسمیه درچه

درچه پیاز شهری است بسیار وسعت‌یافته که یکی از شهرهای شهرستان خمینی­شهر محسوب می‌شود. این شهر در طول جغرافیایی 33دقیقه و 51درجه و عرض جغراقیایی 37دقیقه و 32درجه با ارتفاع حدود 1598متر از سطح دریا در 11کیلومتری جنوب باختری اصفهان و نزدیک ده «گزین» (محل جنگ شاه اسماعیل اول با الوند بیگ آق‌قویونلو) قرار دارد. کوه «دنبه» در شمال خاوری و کوه «پهن» در جنوب خاور آبادی است.

درخصوص نام کوه دنبه باید گفت این کوه برگرفته از نام آبادی دنبه است که در شمال آن قرار دارد. روستای دنبه با یک پل چوبی به بلوک ماربین متصل می‌شود. کوه دنبه از جانب شمال به رودخانه زاینده‌رود و کوه آتشگاه اشراف دارد. از جانب جنوب به اتوبان ذوب‌آهن و کوه تخت‌رستم (محل جنگ داریوش با اسکندر مقدونی) از سمت شرق به شهرک تازه‌احداث «گلزار» و از جانب غرب نیز به روستای «دستگرد» مشرف است.

تصویر کوه دنبه در نقاشی که در اوایل دوره قاجار از کاخ فرح‌آباد باقی مانده نقش بسته شده است. کاخ فرح‌آباد را شاه سلطان حسین در سمت شرقی کوه دنبه بنا کرد، با توجه به وجود آثار صخره‌های مسطح برای ایجاد برج‌های دیده‌بانی در کوه دنبه و آثار حجاری و حفاری‌های متعدد (استودان) که برخی از آنان دارای سقفی هلالی است و نیز تصویر فلاندن، یکی از راه‌های باستانی مهم از کنار این کوه عبور می‌کرد. در قسمت بالاتر همین جاده، معدن قدیمی گل ارمنی دیده می‌شود. احتمالاً ساکنان قدیمی اصفهان از طریق کوه‌های آتشگاه و امامزاده سید محمد(ع) و کوه تخت‌رستم و دنبه با علامت‌های گوناگون مثل آتش و دود با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و نزدیک شدن دشمن را به یکدیگر اطلاع می‌دادند.

درخصوص وجه‌تسمیه «درچه» چند عقیده است:

1- با توجه به گروه‌های ترک مهاجر به لنجان درچه از کلمه «دری‌چای» که اصل آن ترکی است و به معنای جایی که در چرخش رودخانه است، گرفته شده است. (دؤوْر= محیط پیرامون، چرخش، چای= رودخانه). با توجه به کوچ ترکان به سمت اصفهان و غرب این شهر و ساکن شدن آنها در محل کنونی درچه می‌توان چگونگی شکل‌گیری این رسم را برای محل مورد مطالعه به‌دست آورد. منطقه درچه در طول تاریخ مهاجرپذیر بوده است و ترکان از تیره قشقایی و آذربایجانی به این منطقه کوچانیده شده‌اند. کشور ایران به‌دلیل تمدن قدیمی و تاریخ کهن خود پذیرای زبان‌های گوناگون در کنار زبان فارسی بوده است. در برخی از مقاطع زمانی، زبان فارسی حاکمیت سیاسی خود را در پهنای خاک‌های خود از دست داده است. برای مثال در دوره صفویان زبان رسمی ترکی شده است و حتی پادشاهان نامدار این سلسله مثل شاه اسماعیل به ترکی شعر سروده‌اند و صاحب دیوان گشته‌اند. پراکندگی توپونیمی‌های ترکی را در بخش‌های مرکزی ایران نیز می‌توان مشاهده کرد. بررسی 90هزار اسم نقاط مسکونی ایران نشان می‌دهد که حدود 30٪ توپونیمی‌های ایران مربوط به زبان ترکی است. به‌طور کلی زبان‌شناسان معتقدند در مجموعه توپونیم‌های ایران تأثیر 22زبان را می‌توان مشاهد کرد. در توپونیمی‌های ایران از دیر زمان در گونه زبان به‌کار رفته است؛ اول زبان‌های زنده و دوم زبان‌های منسوخ.

2- استاد محمد مهریار معتقد است که «دُر» به ضمّ اول مخفف و صورت دیگری از «آذر» به معنای آتشکده است و درچه یعنی آتشکده کوچک.

3- نظر دیگر اینکه این شهر به‌صورت روستای کوچکی در اطراف یک چشمه آب به نام چشمه «دُر» شکل گرفته و از این رو به آن «دور چشمه» می‌گفتند که به‌مرور زمان به «درچه» تغییر نام داده است، البته به اسم درچه کلمه «پیاز» نیز آورده شده چون در زمین‌های آن نیز کشت پیاز رایج می‌باشد.

4- «دُر» به ضمّ اول به معنای گوهر و خرد، آخر آن یعنی «چه» علامت تصغیر است یعنی «دُر کوچک». توپوفورم‌های رایج در نام‌های جغرافیایی شامل دو دسته‌اند: پسوندها و پیشوندها. پسوند «چه» به آخر «دُر» افزوده شده و علاوه بر مفهوم دستوری در توپونیمی مفهوم مکانی و جغرافیایی را نیز به واژه اضافه می‌نماید.

فهرست منابع:

1) دیار کهن خمینی­شهر، رسول صرامی

2) فرهنگ آذربایجان، بهزاد بهزادی

3) لغت‌نامه دهخدا، ج22، ص368

5) گیتاشناسی ایران، ج3، عباس جعفری، ص239

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#22 -3 آتی 02 فروردین 1397 ساعت 13:25
درچه خیلی هم شهر خوبیه مخصوصا اینکه الان شهردارش عوض شده و به نظرم اگه بهش بها بدن طی حداقل 20 سال دیگه میشه مرکز تاریخ ,تمدن و فرهنگ ایران
نقل قول
 
 
#21 +5 رویا 15 فروردین 1394 ساعت 14:00
سلام
همه جای ایران سرای من است.
چه اهمیتی داره بچه کجایی و کجا زندگی میکنی
مهم اینه که درست زندگی کنی و بافرهنگ و با شخصیت باشی
نقل قول
 
 
#20 +2 هدف 21 آبان 1393 ساعت 13:33
اصفهان خودش دوست نداره درچه را بگیره وگرنه این کار را میکرد. مثل خوراسگان که دوست داشت بگیره و این کار را کرد. حالا کسانی که این حرفا را میزنند از سر ناراحتی سر این موضوعه وگرنه درچه به چه درد اصفهان میخوره.
نقل قول
 
 
#19 +5 سحر 21 آبان 1393 ساعت 13:31
حالا یه جوری مظلوم نمایی میکنند انگار خمینی شهری ها چی کارشون کردند. انگار خیلی از اونا سرند. خمینی شهر خیلی بالاتر از این حرفاست که هر کی براش قضاوت کنه.لطفا پز الکی ندید. یه جور دیگه سعی کنید خودتون را معرفی کنید.
نقل قول
 
 
#18 +6 ملیکا 21 آبان 1393 ساعت 13:28
افتخارات خمینی شهر را اصفهان هم نداره چه برسه به درچه نداره. البته افتخارات داره ولی نه مثل خمینی شهر. فقط آقایان جزینی و نواب صفوی و دینانی را داره. همین.
نقل قول
 
 
#17 +10 غفور 21 آبان 1393 ساعت 13:25
از خداشون باشه جز خمینی شهر باشند. درچه امکاناتی داره که خمینی شهر نداره. همه محلاتش کتابخانه داره. چند تا اردوگاه آموزشی داره. وضعش از کوشک و اصغرآباد بهتره. بعدش کی گفته بهشون میرسند. برید محمودآباد را ببینید. ار خمینی شهر جداش کردند هنوز روستاست. اونا که این حرفا میزنند از یه چیزی ناراحتند میخواند دق دلی خالی کنند. لطفا حذف نشود.
نقل قول
 
 
#16 -4 sara 19 آبان 1393 ساعت 01:14
lسلام، به اميد روزي كه مردم شهر درچه از بافت خميني شهر جدا شده وجز يكي از مناطق اصفهان بشه.حداقل بااين تعداد جمعيت زياد بيشتر به اون رسيدگي ميشه واز وضعيت محرومي در مياد.آمين
نقل قول
 
 
#15 +6 غفور 17 آبان 1393 ساعت 21:49
درچه شهید شاهد نمونه کشوره و مال خمینی شهره تا ابد. هر کی خوشش نمیاد الکی هی به جاهای دیگه وصلش نکنه
نقل قول
 
 
#14 -2 محمدرضاافروز 16 آبان 1393 ساعت 20:03
درچه شهرشاهدنمونه وشهيدپروراصفهان
نقل قول
 
 
#13 +11 غریبه 01 آبان 1393 ساعت 12:19
مشکل ما اینه که به خمینی شهر تعلق خاطر نداریم. برای همین هم پیشرفت نکردیم. تمام مردم شهرستان اصفهان خودشون را اصفهانی میدانند و افتخار هم میکنند اما ما محله گرا هستیم و دچار خود کم بینی هستیم. ما از خیلی ها سریم. افتخاراتی که ما داریم بقیه جاها ندارند. مثلا ایت الله درچه ای و نواب صفوی و ایت الله اشرفی را اصفهان هم نداره. حالا بماند به اسم خودشون ثبت میکنند.
نقل قول
 
 
#12 +4 مقصود 01 آبان 1393 ساعت 11:43
مردم خمینی شهر از لحاظ فرهنگ قوی هستند. هر کسی به اونا شبیه نیست
نقل قول
 
 
#11 +7 ناشناس 01 آبان 1393 ساعت 11:41
گفته میشه به درچه رسیدگی نمیشه مگه به خمینی شهر بودجه درست و حسابی دادند و خرج نشده؟؟؟؟؟؟؟؟ حالا بره زیر نظر اصفهان آباد میشه؟؟؟ یه سر به گورتان و بابوکان بزنید تا جو شهر اصفهان بیاد دستتون. اصفهان فقط چهارباغ نیست
نقل قول
 
 
#10 -2 مریم 29 مهر 1393 ساعت 08:35
باسلام چرا مسئولین خمینی شهر اجازه اینکه درچه بخشی از اصفهان بشود را نمی دهند . تا به امروز که برای شهر درچه کار ی انجام نداده اند .
نقل قول
 
 
#9 -2 غفور 06 شهریور 1393 ساعت 18:46
مردم خمینی شهر از لحاظ فرهنگ فوق العاده قوی هستند. هر کس و هر جایی به ایشون وصل بشه باعث افتخارشه
نقل قول
 
 
#8 +3 محمد بنت جعفر 31 مرداد 1393 ساعت 11:04
باسلام از اینکه پیشینه درچه را برسی کردید متشکرم بسیار عالی بود ولی خیلی دوست داشتم بدونم محله ای مثل محله در‌ًً,وباغچه وخمی واطراف آن خد متشان به چند سال پیش وساکنانش از کجا واز چه فامیل وطایفه ای بودهاند مشکرم .
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید