امروزپنجشنبه, 28 تير 1397-- Thursday Jul 19 2018

ساعت 15:50:02

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 21:13:58

نیروگاه برق شهید منتظری عمده ترین عامل آلاینده هوای خمینی شهر؛

ایستگاه سنجش آلودگی هوای خمینی شهر کی افتتاح شد؟

یکشنبه, 19 آذر 1391 ساعت 14:10 کدخبر :4783
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
کیوسک سنجش آلودگی هوا در خمینی شهر به راه افتاد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، شهریورماه سال جاری یک کیوسک متحرک که حامل دستگاه سنجش آلودگی هوا می باشد، در ایستگاه شماره یک آتش نشانی واقع در خیابان امام جنوبی آغاز به کار کرد.

 دی ماه سال گذشته مدیر کل اداره محیط زیست استان در گفتگو با نشریه فرصت گفته بود ایستگاه سنجش آلودگی هوا قطعا در کمتر از 6 ماه آینده یعنی خرداد ماه سال جاری در خمینی شهر احداث و افتتاح خواهد شد. این مقام مسؤول همچنین از تخصیص 50 میلیون تومان اعتبار برای اجرای این طرح خبر داده بود و حتی نصب تابلوی نمایش میزان آلودگی برای اطلاع رسانی به مردم را هم در مرحله دوم نصب ایستگاه قرار داده بود اما حالا و در آستانه آلودگی هوا که حتی به تعطیلی مدارس و ادارات هم منجر شد شاید بهترین موقعیت بود که می توانست نظرها را به خود جلب کند اما نه تنها خبری از تابلوی نمایش نشد بلکه کسی حتی از شروع به کار این ایستگاه و جایگاه آن هم خبر نداشت. رییس اداره محیط زیست شهرستان در این باره گفت: ایستگاه در شهریور ماه افتتاح شد و از طریق وبسایت اداره کل می توان در جریان میزان آلودگی هوای شهرستان قرار گرفت! این در حالیست که مسؤول آزمایشگاه هوا در اداره کل محیط زیست استان در گفتگو با خبرنگار فرصت آنلاین در پاسخ این سوال که مردم چگونه می توانند در جریان این اطلاعات قرار بگیرند، گفت: این اطلاعات در چند روز آینده روی خروجی وبسایت اداره کل خواهد رفت!

صادقیان ما را در جریان جزییات بیشتری از این دستگاه قرار داد و گفت: به دنبال پیگیری های شهرداری خمینی شهر و همچنین با توجه به حساسیت این شهرستان از نقطه نظر عدم تناسب جمعیت و مساحت آن، چند ماهیست که اداره کل محیط زیست یک دستگاه سیار سنجش آلودگی هوا در خمینی شهر نصب کرده است. وی در رابطه با کیفیت این دستگاه و کاربری آن هم افزود: دستگاه مذکور که 250 تا 300 میلیون تومان ارزش دارد را بانک جهانی در اخیتار سازمان گذاشته است. صادقیان همچنین با تاکید بر اینکه این دستگاه قادر است تمام شاخص های آلاینده هوا را رصد و اندازه گیری کند، گفت: ذرات معلق، مونوکسید کربن، دی اکسید کربن و مواد نیتروژنه مواردیست که میزان آن در هوا توسط این دستگاه سنجیده می شود.

مسؤول آزمایشگاه هوا همچنین افزود: ما هر چند ساعت یکبار از طریق خط تلفن با دستگاه خمینی شهر مرتبط شده و اطلاعات دریافتی را تجزیه و تحلیل می کنیم. وی در پاسخ سوال خبرنگار فرصت آنلاین در ارتباط با میزان آلودگی هوای شهرستان در چند روز اخیر گفت: در روزهای دوشنبه و سه شنبه 13 و 14 آذر ماه میزان آلودگی خمینی شهر با اصفهان برابر بود و البته به حد آلودگی که دستگاه سنجش احمدآباد که از نقاط آلوده اصفهان است، نمی رسید و نسبت به آن در وضعیت بهتری قرار داشت.

صادقیان در رابطه با عوامل آلودگی هوا در خمینی شهر، اصفهان و شهرهای اطراف، ذرات معلق زیر 10 و 2/5 میکرون را که منشا آن سوخت مازوت غیر استانداری است که نیروگاه برق شهید منتظری در طی 24 ساعت، 10 میلیون لیتر آن را مورد استفاده قرار می دهد، عمده ترین عامل آلودگی این شهر ها خواند و در ادامه آلودگی ناشی از وسائط نقلیه را دومین عامل بروز آلودگی در این نقاط دانست.

مسؤول آزمایشگاه هوا در پاسخ سوال خبرنگار فرصت آنلاین در رابطه با اینکه این اطلاعات در اختیار چه کسانی قرار می گیرد گفت: گزارش میزان آلودگی ها به تهران ارسال می شود، در جلسات استان مطرح می گردد، دانشگاه علوم پزشکی در جریان آن قرار می گیرد و از طریق ریاست اداره شهرستان هم در اختیار فرمانداری گذاشته می شود. صادقیان افزود: این اطلاعات در برنامه ریزی ها و تصمیم گیری های مسؤولان موثر است و مردم نیز در رفتار هایشان آن را مد نظر قرار می دهند.

گفتنی است به گفته منابع مطلع از میان حدود 14 ایستگاه سنجش آلودگی در استان، خمینی شهر تنها مرکزی است که ایستگاه سیار دارد و بقیه مراکز از جمله 9 ایستگاه شهرستان اصفهان، ایستگاه نجف آباد، مبارکه و سجزی که از حدود 2 سال پیش آغاز به کار کرده اند، همگی ثابت هستند.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 0 کارشناس محیط زیست... 20 آذر 1391 ساعت 19:57
از شنیدن این خبر خوشحال شدم ، اما به قول شما فرصتی ها : ایستگاه سنجش آلودگی هوای خمینی شهر کی افتتاح شد؟ باید اطلاع رسانی می شد....
در هر صورت از انجام این کار زیست محیطی از مسئولین ممنونم...
منتظر اقدامات بعدی زیست محیطی تون هستیم.....
نقل قول
 
 
#1 +2 نگار عموشاهی 19 آذر 1391 ساعت 22:09
ببخشید میشه یه دستگاه سنجش آلودگی زمین هم بگذارید؟؟؟ آخه بازم کوچه های منظریه چشم انداز زیبایی از زباله ها داره این زباله ها بیشترش پلاستیک و شیشه و بعضا یه چیزای خیلی بدتر و بازم بگم؟؟؟؟ظروف یکبار مصرف کارگران ساختمانیه که البته این ربطی به هیچ مسئولی نداره بعضی از مردم متاسفانه یاد نگرفتند که همه جای شهر حریم تک تک ما و خودشونه و همین که زباله هاشون از خودشون و خونشون دو متری فاصله گرفت دیگه خیالشون راحت میشه
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید