امروزجمعه, 15 فروردين 1399-- Friday Apr 03 2020

ساعت 06:22:47

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

قبله واقغی خانه خود را فردا پیدا کنید

روز ۷ خرداد و ۲۵ تیرماه؛ خورشید سمت قبله را نشان می دهد/ساده€Œ ترین روش تعیین قبله در سراسر کره زمین

چهارشنبه, 24 تیر 1394 ساعت 14:19 کدخبر :9126
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

در دو روز از سال، خورشید به هنگام ظهر بر مکه معظمه عمود می€Œتابد و هر ناظری روی زمین می€Œتواند با نگاه کردن به خورشید در آن لحظه، جهت قبله خود را تعیین کند. روز ۲۵ تیر (ساعت ۱۳ و ۵۷ دقیقه به وقت ایران) و همچنین روز ۷ خرداد (ساعت ۱۳ و ۴۸ دقیقه) یعنی در لحظه اذان ظهر به افق مکه ، جهت خلافِ سایه شاخص در هر مکان ، جهت قبله را نشان می€Œ دهد.

از دیرباز تعیین جهت قبله مورد توجه مسلمانان بوده است و شناسایی آن برای انجام برخی اعمال مذهبی یک نیاز اساسی محسوب می€Œشود. با استفاده از روش€Œهای متفاوت می€Œتوان جهت قبله را تشخیص داد مانند روابط مثلثات کروی، طریقه رسمی، قطب€Œ€Œنما و غیره اما روش بسیار ساده و دقیق€Œتر نیز وجود دارد. با استفاده از مقدار سایه شاخص در زمان معین می€Œتوان جهت قبله را تشخیص داد. در روزهای مشخصی از سال آفتاب در لحظه ظهر شرعی در سمت رأس خانه خدا قرار می€Œ گیرد و این لحظه زمانی است که میل خورشید یا فاصله مرکز خورشید تا استوای سماوی معادل عرض جغرافیایی مکه است.

 

بهترین روش برای تعیین قبله، موقعیت خورشید در دو روز خاص از سال است، وقتی€Œکه خورشید دقیقا در بالای سر مکه معظمه قرار می€Œ گیرد. در زمان اذان ظهر این دو روز، خورشید در جهت قبله قرار می€Œگیرد و تمام ساکنین کره زمین می توانند با کمک یک شاخص، جهت قبله را تعیین کنند.

 

در روز ۷ خرداد ، ساعت ۱۳ و ۴۸ دقیقه و ۲۵ تیر ، ساعت ۱۳ و ۵۷ دقیقه به وقت تابستانی ایران (مقارن با لحظه اذان ظهر در مکه معظمه) جهت خلاف سایه شاخص در هر مکان جهت قبله را نشان می€Œ دهد.

 

البته اگر به هر دلیلی نتوانستید این کار را در تاریخ ذکر شده انجام دهید ، در روزهای آینده اقدام نمایید چرا که یک یا دو روز اختلاف، تاثیر چندانی نخواهد داشت.

 

در هر صورت اگر نتوانستید قبله را از روی سایه تشخیص دهید می توانید با استفاده از برنامه قبله یابی که توسط مرکز مطالعات و پژوهش های فلکی ـ نجومی ارائه گردیده قبله خود را بیابید برای استفاده از این برنامه اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید