امروزيكشنبه, 25 آذر 1397-- Sunday Dec 16 2018

ساعت 19:22:57

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 01:02:24

پرونده های قطور طلاق در دادگاه های خمینی شهر (3)

نارضایتی های جنسی, علت مهم طلاق های رسمی و عاطفی

شنبه, 30 دی 1391 ساعت 08:37 کدخبر :5072
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

امروز اگر از هر مشاوری علت افزایش بی رویه طلاق را بپرسید جز یک جمله نخواهید شنید: اولین و بیشترین عامل طلاق عدم آگاهی زوجین از مهارت های ارتباطی و عدم آمادگی دختران و پسران در آستانه ازدواج است.اگر کارشناسی چیزی جز این به شما گفت یا باید به تخصصش شک کنید یا دریابید که مراجعات چندانی در زمینه طلاق نداشته است.  لبته این قانون هم بدون مستثنی نیست شاید هم در مناطق خاصی افزایش طلاق دلیل منحصر به فردی داشته باشد.

سیگار بکشی مهریه ام را می گذارم اجرا!

یک دختر 22 ساله گفته بود مهریه ام را سنگین می گیرم تا به محضی که شوهرم لب به سیگار زد، آن را به اجرا بگذارم! از این نقطه نظر چه برداشتی می شود کرد به جز اینکه این دختر با وجود 22 سال سن هنوز برای ازدواج آماده نیست و نگاهش به ازدواج همچنان سطحی و بچگانه است.

مدیر مرکز مشاوره رهنمود سلامت دراین باره می گوید: متاسفانه در جامعه ما هیچ ملاکی جهت اثبات آمادگی فرد برای ازدواج وجود ندارد، همین که دختر قد کشید و سر و کله خواستگاری پیدا شد، همین که برای پسر شغلی دست و پا شد می گویند وقت ازدواجش رسیده است بدون اینکه لازم بدانند این شخصی را که قرار است پا در مرحله تازه ای از زندگی اش بگذارد، آماده کنند. مثال آموزش رانندگی برای اثبات لزوم این فراگیری مثال بسیار ملموسی است، محسن حاج هاشمی در ادامه می گوید: انسان نیاز به فراگیری مهارت های مختلفی دارد، مثلا رانندگی یک مهارت است و هرکس پیش از آنکه بخواهد پشت فرمان بنشیند، باید یک سری آموزش های تئوری و عملی ببیند، در حضور مربی دست به فرمان ببرد تا یادگیری اش تقویت شده، تغییر کند و تبدیل به یک راننده بشود و آن وقت است که اجازه پیدا می کند به تنهایی کنترل اتومبیلی را به عهده بگیرد اما متاسفانه آموزش های پیش از ازدواج جدی گرفته نمی شود و حمایت لازم از آن به عمل نمی آید.

حجت الاسلام احسان جعفریپور نیز در این باره می گوید: اسلام همواره بر رشد و بلوغ تاکید دارد و ازدواج نیز از جمله مواردیست که دین مبین اسلام رسیدن به بلوغ را برای آن لازم و ضروری می شمرد. وی می افزاید: جوانان در آستانه ازدواج چه دختر و چه پسر باید از آموزش های لازم برخوردار شوند و بعد اقدام به ازدواج نمایند. به عنوان مثال خیلی از پسرها هنوز نمی دانند که پس از ازدواج تعهدشان به زندگی باید خیلی بیشتر از قبل بشود متاسفانه حتی جوان مذهبی ما تا پاسی از شب در هیات به سر می برد و همسرش در خانه تنهاست. بنده در پاسخ به افسوس خوردن جوانی که از وقتی ازدواج کرده ام موفق به شرکت در مراسم دعای ندبه نشده ام، گفتم ایجاد روابط حسنه با همسر و مهرورزی به او که با هزار امید از خانواده اش جدا شده و پا به خانه تو گذاشته اهمیتش خیلی بیشتر است.

دختر ها! پسرها! آیین نامه ازدواج را بخوانید

مشاور کمیته امداد می گوید: از 7-6 نفری که روزانه برای مشاوره به ما مراجعه می کنند 2 مورد به مشکلات خانوادگی و زناشویی مربوط می شود. از نظر خانم عسکری دخترها نسبت به پسرها در زمینه مهارت های ارتباطی و شناخت و درک جنس مخالف اطلاعات بیشتری دارند چراکه به فراگیری آن تمایل بیشتری نشان می دهند اما متاسفانه خیلی از پسرها هنگام ازدواج نمی دانند یک زن چه نیازها، احساسات و روحیاتی دارد و از شخصیت همسر خود نیز ناآگاهند. وی از یکی از مراجعانش که تازه 2 ماه است به عقد پسری درآمده یاد می کند و می گوید: این دختر قصد جدایی دارد چراکه شوهرش با خانم برادرش رابطه ای صمیمی و نزدیک دارد و این برای دختر قابل تحمل نیست. عسکری می گوید: 4-3 سال است که در کمیته امداد برای مددجویان دختر کارگاه آموزش پیش از ازدواج می گذاریم اما تا کنون نتیجه مطلوبی نگرفته ایم و این در حالیست که ما با توجه به اینکه هنوز در نقاطی از شهر ازدواج های اجباری وجود دارد برای مادران هم اقدام به برگزاری جلساتی نموده ایم.

مسوول واحد پشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی در رابطه با تاثیر این آموزش ها می گوید: مناطق مختلف خمینی شهر نسبت به این قبیل آموزش ها واکنش های متفاوتی نشان می دهند و قاعدتا تاثیرگذاری ها هم با توجه به فرهنگ غالب بر مردم متفاوت می شود. خانم قهرمانی ادامه می دهد: طبق تجربیات من آموزش های پیش از ازدواج و به طور کلی مهارت های ارتباطی به عنوان مثال در محدوده خیابان شریعتی بیشتر مورد پذیریش و باور قرار می گیرد، در مرکز شهر هم خوب جواب می دهد، در منظریه هم نسبتا خوب است اما ساکنان مناطقی مثل اسفریز، کشتارگاه، آدریان و ...باورپذیری کمتری نسبت به این آموزش ها دارند و در نتیجه نباید انتظار تاثیر چندانی هم داشت.

فقط یک سالن کم داریم

وی می افزاید: از سال 85 ارائه آموزش های پیش از ازدواج، آموزش زندگی خانواده و آموزش مهارت های زندگی را راه انداختیم و تا کنون برای مددجویان بهزیستی، کمیته امداد، خانواده های جانبازان از جانب بنیاد شهید و امور ایثارگران، برای زوج هایی که فروردین امسال برای آزمایش های پیش از ازدواج به آزمایشگاه امام رضا (ع) مراجعه کرده اند از جانب شبکه بهداشت و درمان "آموزش زندگی خانواده" گذاشته ایم. این دوره ها را همچنین در درچه، اصغرآباد و کانون بانوان کوشک به درخواست خودشان برگزار کرده ایم و در حال حاضر سه شنبه هر هفته در محله آدریان آموزش هایی را در زمینه زندگی خانواده در نمازخانه های مدارس این محل برای خانم ها ارائه می دهیم. قهرمانی در ادامه شرط برگزاری کارگاه آموزش پیش از ازدواج را ثبت نام داوطلبان اعلام کرد و گفت: به پایگاه های بسیج، کانون ها و ارگان ها پیشنهاد داده ایم که از علاقمندان ثبت نام به عمل آورند تا ما برای برگزاری دوره اقدام کنیم. وی در حالی از تشکیل این کارگاه در صورت تمایل افراد حرف می زند که همه می دانیم در صورتی که آموزش رانندگی نیز اجباری نبود خیلی از افراد از آن می گریختند و این نشان می دهد که اگر این آموزش ها اجباری نباشد و یا حداقل در حد فراگیر و همگانی برگزار نشود نباید از آن انتظار نتیجه مطلوب داشت. وی در پاسخ به سوال گزارشگر فرصت مبنی بر اینکه چرا این آموزش های پراکنده که فقط افرادی به صورت تصادفی تحت آن قرار می گیرند تبدیل به کارگاه های همگانی و متداوم نظیر آنچه در اصفهان اجرا می شود، درنمی آید گفت: اگر ما هم بتوانیم مثل واحد پیشگیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی اصفهان عمل کنیم نتیجه خیلی بهتری می گیریم. یکی از اقدامات بهزیستی اصفهان در این زمینه این بود که به مدت یک سال پنج شنبه هر هفته در سالن اجتماعات بهزیستی واقع در میدان خواجو برای مجردها آموزش پیش از ازدواج برگزار کرد، ما هم به فرمانداری این پیشنهاد را دادیم اما کمبود اعتبار و سالنی مناسب که بتوان هر هفته در یک ساعت مقرر از آن استفاده کرد، مانع از انجام این کار می شود.

نصف بیشتر ازدواج ها نافرجام است

محسن حاج هاشمی می گوید: به گفته کارشناسان در ایران از هر 10 ازدواج 3 تا منجر به طلاق می شود و به عقیده بنده از 7 تای باقیمانده هم بین 3 تا 5 تای آن با نارضایتی زناشویی همراه بوده و منجر به طلاق عاطفی می شود یعنی در واقع نصف بیشتر ازدواج ها نافرجام است و این نافرجامی علتی ندارد به جز بی مهارتی زوجین در ارتباط با یکدیگر! معضلی که به سادگی قابل حل است. وی عملکرد بهزیستی اصفهان در پیاده کردن "برنامه آموزش پیش از ازدواج" را بسیار مثبت ارزیابی می کند و می افزاید: بهزیستی استان تعداد زیادی مربی نیز در این زمینه تربیت کرده است.

مدیر مرکز رهنمود سلامت ادامه می دهد: در کارگاه هایی که بهزیستی اصفهان برگزار می کند پیمانکاران و مدرسین خمینی شهری نیز فعالیت دارند. باشگاه مدرسین پیش از ازدواج استان ماهی یکبار گرد هم می آیند تا دانش و اطلاعات خود را در این زمینه به روز کنند اما برای مدرسین خمینی شهری متاسفانه بستری برای ارائه این آموزش ها و انتقال دانسته ها فراهم نیست.

خانم قهرمانی می گوید برای اینکه این آموزش ها نتیجه درست و مطلوبی بدهد حتما باید توسط مدرسین تربیت شده که باید دارای مدرک روان شناسی، مشاوره یا علوم تربیتی باشند و تمامی دوره های مربوطه را که توسط بهزیستی اصفهان برگزار می گردد، بگذرانند ارائه شود وگرنه به اصطلاح ما آموزش ها غیر مدون است یعنی بدون پیروی از چارچوب "برنامه آموزش پیش از ازدواج." به عنوان مثال یک مشاور ممکن است بدون گذراندن دوره ها قادر باشد این آموزش ها را ارائه بدهد اما چون خارج از این طرح است تاثیر لازم را ندارد. قهرمانی در رابطه با کلاس ها و کارگاه هایی که بعضا از جانب مربیان یا مشاورانی دیگر که حتی مدرک دانشگاهی مرتبط هم ندارند در شهرستان برگزار می شود، گفت: موازی کاری در ارائه این قبیل آموزش ها نیز مانع از پیشبرد درست کار می شود و افزود: آموزش ها زمانی جواب می دهد که قانونمند پیش برود و موازی کاری در این حوزه به بهتر شدن آن کمک نمی کند اما اگر مثلا "آموزش پیش از ازدواج" را به طور کلی بهزیستی شهرستان به عهده بگیرد و بر فرض "آموزش زندگی خانواده" با هماهنگی بهزیستی توسط ارگان دیگری ارائه شود، موثر و مفید خواهد بود. البته وی در میان حرف هایش به یک نکته دیگر نیز اشاره کرد و یکی دیگر از دلائلی را که می تواند در بعضی موارد مانع از تاثیر مطلوب این آموزش بر کاهش طلاق در شهرستان بشود، برگزاری این کارگاه ها به مربیگری مربیان بومی می باشد، گاهی پیش می آید که بعضی مردم این آموزه ها را از جانب مربی بومی نمی پذیرند.

آموزش پیش از ازدواج تلاشی است برای کاستن ازدواج های ناموفق

در دستور العمل اجرایی این برنامه آمده است: "آموزش پیش از ازدواج تلاشی است برای کاستن ازدواج هی ناموفق. این آموزش ها در گذشته در خانواده ارائه می شد اما تغییرات سریع دنیای امروز و نیازهای جدیدی متعاقب آن باعث شد بخشی از آموزش ها در نهادهایی خارج از خانواده صورت بگیرد درعین اینکه آموزش خانواده منتفی نیست."

اما معضلی که در این مورد وجود دارد و همه به آن اذعان دارند حضور کمرنگ آقایان در این کلاس هاست. کشاندن پای آقایان شاید کار آسانی نباشد اما ناممکن هم نیست به عنوان مثال در شهرستان ما می شود از پتانسیل دو ماه محرم و صفر که معمولا آقایان در مجالس مذهبی حضوری فعال دارند، استفاده کرد و در کنار عزاداری این قبیل آموزش ها را نیز ارائه داد.

حاج هاشمی از تجربه موفق خود در 12 روز ابتدای محرم امسال در همین مورد و البته برای خانم ها می گوید: امسال در حسینیه خشتی ها به مدت 12 روز از ساعت 9 تا 10:30 صبح آموزش هایی نظیر آموزش های پیش از ازدواج، زندگی خانواده، مهارت های همسر داری و فرزند پروری و ... توسط کارشناسان و متخصصان مرکز رهنمود سلامت ارائه شد و با استقبال بی نظیری نیز مواجه گشت به گونه ای که در روزهای آخر تعداد مخاطبین به بیش از هزار نفر می رسید. وی ادامه می دهد: 4روز آخر برنامه توسط خانم سلطانی؛ سکس تراپیست اداره شد. حاج هاشمی با اشاره به اینکه نزدیک به 50 درصد از طلاق ها ناشی از عدم آگاهی زوجین از روابط جنسی صحیح است و اکثر جوان ها در این زمینه آموزش صحیحی ندیده اند و در بعضی موارد آموزش هایی ناسالم از طریق فیلم ها دریافت نموده اند، بر لزوم ارائه آموزش روابط جنسی تاکید کرد.

ازدواج موفق یا ازدواج آسان

سال 89 مرکز مشاوره رهنمود سلامت طرحی را تحت عنوان "ارتقا سلامت زندگی و زناشویی جنسی زوجین جوان یا جوانانی که در آستانه ازدواج هستند" به فرمانداری ارائه داد. موضوع این طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی ناشی از جدایی و انتخاب های نادرست زوجین جوان بر اثر عدم ارزیابی و آگاهی صحیح از آمادگی پیش از ازدواج و مهارت زندگی بود. این طرح دقیق و مفصل قرار نبود فقط به آزمایش های پیش از ازدواج اکتفا کند بلکه به لزوم مشاوره در کنار آزمایش نیز تاکید داشت و آزمایش ها نیز به عنوان مثال قرار نبود فقط به آزمایش اعتیاد آن هم تنها از نوع تست مورفین که امروزه انجام می شود اکتفا کند. طرح در جلسه فرمانداری مطرح شد و تنها یک مخالف داشت که می گفت این طرح به دلیل هزینه زیادش با برنامه ازدواج آسان در مغایرت است اما به هر حال طرح پذیرفته شد و به استانداری رفت. طراحان 3 بار از طرحشان دفاع کردند و نهایتا با اعتبار ماهیانه 27 میلیون و 200 هزار تومان به تصویب رسید. قرار بود این طرح برای اولین بار در خمینی شهر اجرایی بشود و لازم بود 30 متخصص درگیر آن باشند و طراحان برای اجرای طرح کاملا آماده بودند. مشاوره و آزمایش تالاسمی، مشاوره اعتیاد شامل تست مورفین، متادین، آمفتامین و ...مشاوره و آزمایشات کامل ژنتیک، مشاوره اختلالات روانی که بیماری های آشکار و پنهان افراد را مشخص می کند و حتی به آن دسته از بیماری هایی که مستعد ابتلا به آن ها هست هم دست می یابد. در مشاوره شخصیت تست های شخصیتی که بزرگ ترین اساتید روان شناسی بومی سازی کرده اند و حتی با توجه به فرهنگ اصفهان نیز بومی شده، بر روی طرفین اجرا کند و ویژگی های شخصیتی را دریافته و مشخص شود که این دو شخص با یکدیگر سازگاری دارند یا خیر؟

در مشاوره مسائل جنسی نیز قرار بود طرفین از لحاظ سلامت جنسی مورد آزمایش قرار بگیرند و با دستیابی به شخصیت جنسی هر شخص پی می بردند که این دو چقدر توانایی سازگاری خواهند داشت.

این طرح که اجرای آن برای هر زوج یک ماه زمان می برد هرگز بودجه ای برایش به خزانه شهر واریز نشد و همچنان در حد یک طرح بر روی کاغذ باقی ماند.

حاج هاشمی می گوید: ما به درمان بیشتر اهمیت می دهیم تا به پیشگیری. حاضریم برای فرزندان معلولی که بر اثر عدم مشاوره ژنتیک متولد می شوند، هزینه های سنگین بکنیم اما برای پیشگیری از آن حمایتی صورت نمی دهیم، حاضریم برای معتادی که پس از وارد آوردن آسیب های جدی به خانواده قصد ترک دارد هزینه کنیم اما برای آزمایش های دقیق اعتیاد اقدامی انجام نمی دهیم. وی می گوید: با وجودی که طرح "آموزش پیش از ازدواج" تنها جزیی از طرح ماست اما در صورت اجرای صحیح قادر خواهد بود از طریق طرح سوال و حساس سازی درکاهش آمار طلاق موثر باشد.

قهرمانی نیز در این زمینه گفت: اگر شهرداری سالن بصیرت را تنها هفته ای 2 ساعت در یک زمان مشخص برای مدت چند ماه در اختیار ما بگذارد به ارائه آموزش های همگانی خواهیم پرداخت و سطح آگاهی دختران و پسران در آستانه ازدواج و زوجین جوان را بالا ببریم.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 مدیریت انجمن سده 30 دی 1391 ساعت 22:41
سلام
در پی درخواست مکرر مردم شریف شهرستان خمینی شهر مبنی بر مکانی برای ارسال نظر برای ارگان های خمینی شهر بر آن شدیم یک انجمن راه آندازی نماییم که بدون نیاز به ثبت نام بتوانید نظرات خود را در مورد ارگان های مختلف وارد نمایید .
sede.sibrei.ir
لطفا اطلاع رسانی نمایید .
با تشکر
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید