امروزيكشنبه, 25 آذر 1397-- Sunday Dec 16 2018

ساعت 19:44:01

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 01:02:24

مهم ترین دلایل افزایش طلاق در شهرستان چیست؟

پرونده های قطور طلاق در دادگاه های خمینی شهر(2)

سه شنبه, 14 آذر 1391 ساعت 13:45 کدخبر :4770
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

" از این همه پرونده طلاق سرسام می گیرم" این جمله ایست که مدتی پیش رییس دادگستری شهرستان در جلسه شورای اداری صریحا بر زبان راند.وقتی این خبر آن هم از جانب این شخصیت حقوقی که نوعا از ارایه چنین آمار و اطلاعاتی طفره می رود، مطرح می شود، معنی اش این است که آمار طلاق شهرستان واقعا بالاست.

این را خانم پریشانی از اعضای شورای حل اختلاف هم می گوید: امسال نسبت به سال گذشته آمار طلاق رشد بی سابقه ای داشته است. آمار تقریبی که بقیه مشاوران و کارشناسان سطح شهر هم ارائه می دهند به معنای واقعی بر وجود آدم لرزه می اندازد.

حتی در یک جلسه رسمی در شاهین شهر اعلام شد: طلاق در خمینی شهر نسبت به سال گذشته رشدی فوق العاده داشته است. هر کدام از ما مردم هم در مشاهداتمان به این آمار خطرناک رسیده ایم.

گسترش روابط خارج از سیستم خانواده، کم رنگ شدن آموزه های دینی، عدم وفاداری زوجین به یکدیگر و عدم مقاومت و پرهیزگاری افراد در برابر هجوم خوراک های ضد فرهنگی از جانب ماهواره و اینترنت که در بعضی موارد به خیانت زن و شوهر نسبت به یکدیگر می انجامد گویی مثل خوره ای به جان ریشه خانواده ها افتاده و آن را متزلزل می کند. اگر چه در نگاه اول، این وسایل ارتباطی نظیر ماهواره، موبایل و اینترنت است که قبح این ارتباطات ناسالم را در میان افراد از بین می برد اما آنچه مشاوران می گویند پرده از راز دیگری بر می دارد.

 

مردان مریخی، زنان ونوسی

خانم کارگر مشاور حوزه رضویه که برخی طلاق های در اثر روابط خارج از سیستم خانواده نگرانش کرده، معتقد است بیش از آنکه این ارتباطات گسترده موجبات ایجاد این روابط را به وجود آورد، این ناآگاهی زوجین از مهارت های زندگی، مهارت های ارتباطی و نیازهای یکدیگر است که بستر این تحریک پذیری را فراهم می آورد و به یک ارتباط ناسالم می انجامد یعنی در واقع زوجین و خصوصا مردان در مواجهه با عدم ارضای نیازهای عاطفی و خصوصا جنسی، تن به ارتباطاتی ناسالم می دهند و از همه بدتر اینکه بر تداوم آن به شکل رسمی یا غیر رسمی نیز پافشاری دارند. این ناآگاهی زوجین از مهارت های زندگی و ارتباطی و نیازها و دنیای متفاوت جنس مخالف به قدری جدی است که مسوولان را برآن داشت تا در کنار دیگر آموزش های پیش از ازدواج به آموزش مهارت های ارتباطی همسران نیز بپردازند.

 

یک فاجعه 45 دقیقه ای

3-2 سالی می شود که این طرح در حال اجراست اما آنگونه که خانم عرشی از کارشناسان بهداشت روان شبکه بهداشت می گوید: "به آموزش های بهداشت روان مدت زمان کوتاهی تعلق می گیرد و در این فرصت 45 دقیقه ای تنها می شود در این زمینه در زوجین حساس سازی کرد در حالی که نگاه های این زوج های جوان حاکی از آن است که تشنه دانستن در این زمینه هستند." و فاجعه دقیقا از همین جا آغاز می شود که یک آموزش 45 دقیقه ای قرار است پشتوانه یک عمر زندگی باشد!

البته خیلی از این ازدواج های سطحی نگرانه و غیراصولی که پیش زمینه آن تنها یکی دو جلسه هم کلامی زوجین است که آن هم باز بر اساس همان نا آگاهی در خیلی از موارد به بطالت و یا حرف هایی که از اولویت چندم در زندگی برخوردار است، سپری می شود، خود از عوامل بروز اختلاف های شدید است.

 

به ازای هر 100 هزار نفر یک کارشناس مشاوره در خمینی شهر

این اختلافات در بسیاری موارد قابل حل است به شرطی که راه حل درست برای درمانش انتخاب شود. اگر پس از بروز اختلافات و رسیدن به حدی که برای حل آن نیاز به شخص سومی احساس شود، زوجین یا یکی از آن ها تصمیم بگیرد نزد مشاور برود، آیا شهر ما از سیستم مشاوره مناسب برخوردار هست؟

مشاوره خانوادگی از جمله رشته های علوم انسانی است که متاسفانه خیلی از افراد بدون تخصص پا به عرصه اش می گذارند. شاید بتوان گفت وجود مشاوره های غیرعلمی و تنها بر پایه تجربه و بدون مکمل علمی، خود یکی از عوامل افزایش طلاق در شهر ماست. یکی دیگر از عوامل، هزینه مراکز مشاوره است. از آنجا که در اکثر موارد این زنان هستند که برای مشاوره گرفتن و نجات زندگی شان پیشقدم می شوند، در صورتی که از استقلال مالی برخوردار نباشند برایشان مقدور نیست که بیش از یکی دو جلسه چنین هزینه ای را بپردازند اما دردناک تر از همه اینها، وجود مرکز مشاوره رایگان "کلینیک سلامت روان" وابسته به شبکه بهداشت و درمان است که اکثر قریب به اتفاق شهروندان از وجود آن اطلاع ندارند. فرصت در نظرسنجی از تعدادی شهروندان به آماری دست یافت که بسیاری شهروندان در عین داشتن مشکلات عدیده خانوادگی از وجود چنین مرکزی اطلاع ندارند. گذشته از آن حضور تنها چند کارشناس در این مرکز برای یک شهرستان 350 هزار نفری قطعا پاسخگو نیست.

 

صندلی های خالی کلاس های آموزشی مهارت های زندگی

با تمام این اوصاف عدم مراجعه به مشاور و روانشناس نه تنها در شهر ما که به طور کلی هنوز از وجهه زیبایی برخوردار نیست و به قول یکی از مشاوران بعضی افراد تا کارد به استخوانشان نرسد به این مراکز مراجعه نمی کنند.

مسوول یکی از مراکز مشاوره در شهر می گوید: از ابتدای امسال در ماه یک یا دو نوبت اقدام به برگزاری کلاس آموزشی می نمایم و علی رغم تبلیغات فراوان و هزینه ناچیز استقبال چندانی از این کلاس ها نمی شود. البته این در حالی است که کلاس های دوره ای همسرداری و تربیت فرزند که در جامعه القرآن برگزار می شود به گفته مسوولانش با استقبالی بی نظیر مواجه می گردد به گونه ای که تعداد زیادی در لیست رزروی ها می مانند و حتی عده ای از شهرهای اطراف در این کلاس ها شرکت می کنند. مشاوران حوزه های علمیه نیز روزانه با سیل مراجعان بیرونی مواجه می شوند که مشکلات خانوادگی زیادی دارند و این نشان می دهد که شهروندان خمینی شهر به مشاوره های مذهبی تمایل بیشتری نشان می دهند و البته ناگفته نماند که در این میان مایه گذاشتن مشاور از دل و جان برای مراجعین و مهم تر از آن دانش و سواد کافی او در جذب افراد بسیار موثر خواهد بود.

متاسفانه بعضی از مشاورانی که حتی تحصیلات تخصصی در این زمینه دارند هم از سواد و مهارت لازم و کافی برخوردار نیستند و بعضا راهنمایی هایی می کنند که تاثیر مخرب آن بر زندگی ها به مراتب بیشتر از نبود آن هاست. در جایی که یک کارشناس مشاور قادر به معرفی یک کتاب در زمینه مهارت های زندگی نباشد، در جایی که مشاور نتواند از علل طلاق در شهرهای دیگر اطلاعاتی بدهد این نشان می دهد که علمش اصلا به روز نیست و تنها دارد به سوادی که در چند سال دانشگاه کسب کرده اکتفا می کند. مشاوری که نتواند علی رغم مراجعات بسیاری که روزانه به عنوان یک کارشناس باید پاسخگویشان باشد یک دسته بندی و اولویت بندی صحیحی از عوامل بروز اختلاف میان زوجین که در موارد زیادی منجر به طلاق می شود ارائه کند چگونه قادر خواهد بود به زوجی که کارشان به جاهای باریک کشیده مشاوره بدهد؟!

 

کدخدامنشی ممنوع

خانم پریشانی از اعضای شورای حل اختلاف که روزانه با پرونده های اختلافات خانوادگی بسیاری روبروست، معتقد است: "دوران کدخدامنشی برای حل مشکلات و اختلافات خانوادگی به سر آمده است." این در حالیست که بزرگان شهر ما هنوز از پشت تریبون جوانان را ملزم به سازگاری با یکدیگر می کنند. از سویی دیگر اعضای شورای حل اختلاف هم که ناگزیر از ارائه مشاوره به مراجعان خصوصا در زمینه اختلافات خانوادگی و خصوصا زوج های جوان هستند از تخصصی در این زمینه برخوردار نیستند و همین دشواری کار را بیشتر می کند و می طلبد که دادگستری به عنوان مقام ارشد شورای حل اختلاف اقدام به جذب مشاور نماید و همچنین برای اعضای شورا هم دوره های آموزشی در این زمینه تدارک ببیند.

گرچه در دهه های گذشته اختلافات خانوادگی با ریش سفیدی بزرگان فامیل مرتفع و ختم به خیر می شد اما مشکلات جوانان و زوج های امروزی دیگر به این راحتی قابل حل نیستند و نمی توان از آنها انتظار سازگاری داشت.

خانم پیمانی از کارشناسان بهداشت روان در این باره می گوید: "از سویی اطلاعات مردم خصوصا زنان از حقوقشان بالا رفته است و حمایت هایی اجتماعی هم اگر چه کم اما از زنان مطلقه صورت می گیرد و از سویی دیگر قبح طلاق در افکار عمومی تا حدود زیادی از میان رفته و دیگر مثل گذشته کلمه طلاق لرزه بر اندام کسی نمی اندازد و حتی در مواردی به عنوان اولین راه حل و بیشتر از جانب خانواده زن مطرح می شود و این خود از دلایل افزایش طلاق چه در شهر ما و چه در شهرهای دیگر است."

حمایت های بیجای خانواده ها و دخالت های بی اساس آن ها خصوصا خانواده زن از جمله دلایلی است که از نظر خانم پریشانی از اولویت های افزایش اختلافات و جدایی ها در خمینی شهر است. این حمایت ها، دخالت ها و مشاوره های نادرست اطرافیان بر اختلافات و مشکلات زوج ها دامن زده و در خیلی از موارد بی توجهی زن به اینگونه خط و نشان ها به معنی پشت کردنش به خانواده تلقی شده و او را بر سر تعارضی سخت میان شوهر و خانواده قرار می دهد و کوچکترین بی توجهی از جانب شوهر یا بروز مشکلی او را به سمت خانواده ای که محبت های مادی و معنوی خود را بی دریغ به پایش می ریزند، سوق می دهد به خیال اینکه پس از جاری شدن صیغه طلاق، صف خواستگاران بر پشت در خانه پدری برایش خوشبختی خیالی خالی از هرگونه سختی و تنش را به همراه می آورد.

 

ام المشکلات ارتباطی زوجین

اگرچه عدم آگاهی از مهارت های زندگی اعم از مهارت حل مساله، مهارت کنترل هیجانات و... تا حدود زیادی منجر به بروز اختلافات شدید و طلاق می شود اما به گفته کارشناسان این اختلافات در مواردی ریشه در مشکلی دیگر دارد.

دکتر صالحی؛ روانپزشک در اینباره می گوید: ام المشکلات ارتباطی زوجین، مشکلات روابط جنسی است که در قالب مشکلات ارتباطی، نزاع، قهر، طلاق عاطفی بروز کرده و در مواردی به طلاق واقعی می انجامد.

 

دختران و پسران چشم و گوش بسته

آنچه افرادی که به عنوان مشاور در نقاط مختلف شهر ما مشغول هستند به عنوان مشکلات بومی این شهر از آن یاد می کنند، عدم بروز احساسات توسط مردان است. مردان خمینی شهری به دلایلی از قبیل تربیت های مردسالارنه از بروز احساساتشان خودداری می کنند و زنان خمینی شهر نیز در اغلب موارد نقش همسری را در کدبانوگری خلاصه می دانند و نیازهای عاطفی شوهرانشان را پاسخ نمی گویند. گذشته از آن والدین و خصوصا مادران در اغلب موارد از چشم و گوش بستگی فرزندان و خصوصا دخترانشان ابراز افتخار می کنند در صورتی که جوانان در آستانه ازدواج چه دختر و چه پسر، تحصیل کرده یا کم سواد باید به مطالعات جدی در این زمینه و همچنین شرکت در کلاس هایی که کمابیش توسط مراکز مختلف برگزار می شود، بپردازند تا آینده روشنی را برای خود رقم بزنند.

 

یک پیشنهاد

اگرچه گفتیم که مراجعه به مشاور هنوز از آن وجهه لازم برخوردار نیست و هنوز هستند افرادی که از مراجعه به این مراکز سر باز می زنند اما این بهانه خوبی برای دست روی دست گذاشتن نیست. تمام ارگان های مربوطه در این زمینه اعم از شبکه بهداشت و درمان، بهزیستی، دادگستری، مراکز مشاوره خصوصی، دانشگاه های شهر و همه کسانی که دغدغه حل این مشکل را دارند، اگر دست به دست هم بدهند قادرند با اقداماتی که نه چندان بار اقتصادی دارد و نه چندان وقت گیر و پیچیده است گره از این مشکل بزرگ وا کنند.

استقبال از همایش هایی با موضوعات ازدواج، تربیت و ... در خمینی شهر و از جانب نسل جوان نشان می دهد افراد بسیاری هستند که تمایل به شرکت در این جلسات دارند. راه اندازی چندین مرکز مشاوره با حضور چند کارشناس خبره که البته هزینه چندانی هم برای مراجعه کننده در بر نداشته باشد و همچنین فرهنگ سازی برای استفاده از کلاس ها و کارگاه های آموزشی که به زعم برگزار کنندگان تا کنون استقبال چندانی از آن نشده است، به راحتی قادر است تا حدود زیادی گره از این مشکل بزرگ وا کند. به نظر می رسد مسوولان مربوطه که مرتبا در مجالس و محافل گوناگون از این مشکل بزرگ و رو به رشد ابراز نگرانی می کنند نیاز به تشکیل جلسه مشترکی دارند تا به بررسی این مشکل بزرگ بپردازند.

تنها یک مکان لازم است تا مشاورانی روزانه و به نوبت در آن مستقر شوند و پذیرای مراجعانی بشوند که شاید مشکلات حادّشان در زمینه روابط خانوادگی با چند جلسه مشاوره قابل حل باشد. خانم پریشانی رییس حوزه علمیه رضویه می گوید: حوزه ای علمیه خواهران در سطح شهرستان قادرند مشاوران یک چنین طرحی را تامین کنند. یادمان نرود که چه بسا با نجات یک خانواده یک جامعه از چنگال شقاوت نجات یابد.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 شهروند11 14 آذر 1391 ساعت 18:48
سلام.گزارش خود شما هم ضد ونقيض است از يك طرف مسايلي همچون ماهواره و موبايل واينترنت (در كل تكنولوژي)را مقصر ميدونيد واز طرف ديگه چشم وگوش بسته بودن دختران وپسران را.استفاده از تكنولوژي و بيشتر شدن روابط اجناب ناپذيره بايد فرهنگ ارتباط بين زن ومرد تو جامعه جا بيوفته.تا ما دختران وپسرانمون را آموزش نديم كه جنس مخالف قبل از هر تفكر وديدي مثل خود شما يك انسان است و بعد ياد بگيرند كه چگونه بايد باهم ارتباط داشته باشند،اوضاع بهتر نخواهد شد.حالا هي دم از دور نگه داشتن زن ومرد از هم بزنيد.نتيجه اش چيزي نيست جز شل شدن دست وپاي زن وشوهر با ديدن يك مرد يا زن كه يكم به قول خودمون عشقولانه با هم برخورد ميكنند.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید