امروزيكشنبه, 25 آذر 1397-- Sunday Dec 16 2018

ساعت 21:34:27

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 01:02:24

گزارشی از پروژه های نیمه تمام اصغر آباد

یکشنبه, 29 اردیبهشت 1392 ساعت 10:14 کدخبر :5560
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
اشاره: اصغرآباد با بیش از 7 هزار نفر جمعیت، شهری نوپا در غرب شهرستان خمینی شهر است. شهری با باغهای فراوان آلوچه، گیلاس، گردو و... که نزدیک به دو سال از ارتقای آن به شهر می گذرد.

می توان از زوایای مختلف به این شهر نگریست؛ مشکلات، مشاهیر و نخبگان و.... علی رغم جمعیت فراوان اصغرآباد و گذشت دو سال از تبدیل این روستا به شهر، هنوز ساختارهای فرهنگی، ورزشی، بهداشتی لازم در این شهر تعبیه نشده و سرانه های آن تا رسیدن به حد مطلوب فاصله زیادی دارد. این امر به گونه ای است که عموما مردم خود دست به کار شده و اقدام به تاسیس مراکز مورد نیاز خود نموده اند، گرچه در میانه راه با کمبود بودجه مواجه شده و نیازمند بودجه های دولتی هستند.
در این شماره با اشاره به وضعیت ساختارهای عمرانی در اصغرآباد، به پروژه های نیمه تمام اصغرآباد پرداخته شده است با تشکر از علیرضا گلشادی خبرنگار فرصت در اصغرآباد.

شهر بدون آتش نشان!
شاید بتوان 5 مدرسه و تنها بهداری این شهر را تنها بهره مردم اصغرآباد از خدمات عمومی دانست. شاید باورش سخت باشد اصغرآباد از وجود هرگونه امکاناتی نظیر سالن مطالعه، پارک، فرهنگسرا، استخر و حتی ایستگاه آتش نشانی بی بهره است.
عدم احداث آتش نشانی در این شهر در شرایطی است که اصغرآباد از مراکز عمده صنایع چوب استان به شمار می رود و احتمال وقوع آتش سوزی در آن بیش از هر جایی است. در سالهای اخیر، آتش نشانان از شهرهای اطراف و پس از طی مسیر اصغرآباد، تنها بر تل سوخته آتس سوزی حاضر شده اند.
امکانات ورزشی اصغرآباد محدود به یک زمین چمن و باشگاه ورزش باستانی است که به صورت خصوصی اداره می شود. یکی از شهروندان در این زمینه می گوید: "ما سالنی برای فوتبال نداریم برای همین تابستانها برای فوتبال گاهی پیاده راهی کهرسنگ یا نجف آباد می شدیم. برخی مواقع هم در طول مسیر مشکلاتی برای ما پیش می آمد." وی ادامه می دهد: "کمبود فضاهای ورزشی باعث شده نوجوانها و جوان ها بیشتر اوقاتشان را بر سر کوچه و خیابان بی هدف طی کنند."

بودجه مناطق محروم؛ خیلی دور خیلی نزدیک
اصغرآباد هنوز دبیرستان ندارد و دانش آموزان آن برای ادامه تحصیل ناگزیر راهی شهرهای گلدشت، کوشک، کهرسنگ می شوند، رنج دوری راه برخی را هم وادار به ترک تحصیل می کند.
جالب این است که در جداول استانداری، اصغرآباد حتی از بودجه مناطق محروم هم محروم مانده و این شهر در کنار اصفهان جزو مناطق بهره مند به حساب می آید!
"امکانات بهداشتی" این شهر هم نسبتی با شهر بودن ندارد. تمام امکانات بهداشتی این شهر را می توان در تنها بهداری این شهر خلاصه کرد. مرکزی که در ساعات اداری خدمات محدودی ارائه می دهد و اگر نیمه های شب شخصی بیمار شود ناگریز باید راهی اورژانسی در یکی از شهرهای اطراف گردد.
یکی دیگر از شهروندان اصغرآباد با اشاره به فضاهای فرهنگی شهرهای اطراف می گوید: ما برای استفاده از کانون فکری کودکان راهی کهرسنگ می شویم. طی این مسیر کمی دشوار است. بدتر از آن اختلاف فرهنگهاست. آنجا از ما می پرسند شما کجا اینجا کجا؟
با این همه در شهر نوپای اصغرآباد پروژه های متعددی وجود دارد که عموما به همت خیرین کلنگ زنی شده ولی به دلایل مختلف به ویژه کمبود بودجه کافی به صورت نیمه کاره رها شده و حتی برخی از آنها حادثه ساز بوده است. مهمترین این پروژه ها که نیازمند توجه مسوولان است را با هم مرور می کنیم.

سالن ورزشی بدون نام(!) آموزش و پرورش
اواخر دهه 60، قطعه زمینی به مساحت 5000 متر توسط یکی از خیرین برای ساخت مدرسه به آموزش و پرورش اهداء شد. این زمین عملا مورد استفاده قرار نگرفته و چندین سال رها می شود تا اینکه مجددا خیرین وارد شده و مقرر شد با فروش قطعه زمین اهدایی مرحوم حاج علی شریعتی و با توجه به کافی بودن مدرسه در اصغرآباد، در این زمین یک سالن ورزشی جهت استفاده همه مدارس اصغرآباد احداث گردد اما.... احداث ساختمان جدید تنها محدود به دیوارکشی به دور این زمین شد و حتی با گذشت زمان بخشی از این دیوارکشی آسیب دید.
هم اکنون نوجوانان این منطقه با نصب چهار تیرک، آن را تبدیل به زمین خاکی جهت بازی فوتبال نموده اند.

کلینیک شبانه روزی امام حسن مجتبی(ع)؛ با مساحت 700 مترمربع
در سال 87 توسط یکی از خیرین اصغرآباد خانه ای جهت احداث درمانگاه و کلینیک در خیابان شهید منتظری اختصاص یافت. پس از مدتی منزل روبروی آن نیز خریداری گردید تا کلینیک جدید در زمینی بالغ بر 700 مترمربع احداث گردد. مراحل ابتدایی کار تا مرحله گودبرداری انجام شد و پلاکارد احداث کلینیک هم نصب گردید. طی پنج سال اخیر این مجموعه به همین شکل رها گردیده است.

مجتمع ورزشی مهرورزان
مجتمع ورزشی مهرورزان در زمینی بالغ بر 5 هزار مترمربع در انتهای خیابان امام است. این مجتمع در حدود 15 سال قبل توسط خیرین ورزش دوست در سالنی قدیمی افتتاح و در رشته های رزمی، فوتسال و والیبال شروع به فعالیت نمود. پس از گذشت چند سال نیاز به بازسازی ساختمان فرسوده بیش از پیش نمایان شد. بر همین اساس این ساختمان تخریب و هم زمان قطعه زمین کنار آن توسط هیئت امناء خریداری گردید تا ساختمان جدید در ابعادی بزرگتر احداث گردد.
در سال 89 کلنگ احداث ساختمان جدید توسط دکتر ذاکر اصفهانی استاندار زده شده تا احداث ساختمان جدید زیر نظر اداره تربیت بدنی خمینی شهر آغاز گردد. گودبرداری این پروژه به عمق بیش از 4 متر انجام گردید ولی کمبود بودجه باعث شد این مجتمع تاکنون رها شود. گفتنی است در صورت نشست یا رانش زمین، خطر تخریب خانه های اطراف وجود دارد.

سالن سرپوشیده فوتسال شهدای اصغرآباد
این سالن با وسعت بیش از 600 مترمربع در مجموعه ورزشی شهداء اصغرآباد جنب پارک جنگلی در نظر گرفته شده و مراحل پیشرفت کار زیر نظر اداره ورزش و جوانان تا نصب اسکلت انجام گردید. ادامه احداث این پروژه طی دو سال اخیر به دلیل کمبود بودجه متوقف گردیده و جوانان اصغرآباد در انتظار عزم جدی مسوولان برای اتمام این پروژه هستد.

بیت الحسین مسجد الحجت(عج)
در سال 1372 قطعه زمینی بالغ بر 700 مترمربع روبروی مسجد حجت خریداری شد تا ساختمانی چند طبقه در آن ساخته شود. ساختمانی که براساس برنامه ریزی اولیه مقرر شد به عنوان مجتمع فرهنگی، سالن کتابخانه، کانون مسجد و همچنین سالن پذیرایی جهت مناسبتها مورد استفاده قرار گیرد. در حال حاضر تنها سالن پذیرایی آن احداث شده که جهت پذیرایی از عزاداران در طول محرم و همچنین به عنوان سالن ورزشی خواهران در سایر ایام مورد استفاده قرار می گیرد.

پارک سالمندان
فاز اول پارک سالمندان جهت رفاه حال کهنسالان اصغرآباد در سال 89 تکمیل و به بهره برداری رسید. مجموعه به بهره برداری رسیده شامل محوطه پارک و ساختمان همکف است که در زمین وقفی یکی از خیرین در مساحت بالغ بر دو هزار مترمربع احداث و مورد استفاده قرار گرفت. اجرای فاز دوم این پروژه شامل تکمیل طبقه فوقانی این مرکز و تجهیز آن سالهاست رها شده است.

ساختمان بسیج خواهران
به همت یکی از خیرین اصغرآباد قطعه زمینی 300 مترمربعی در خیابان شهید منتظری روبروی گلزار شهداء خریداری و به بسیج خواهران جهت احداث ساختمان بسیج اهداء شد. گودبرداری این ساختمان از همان ابتدا آغاز و تا مرحله نصب ستون ها ادامه یافت. در حال حاضر مدت سه سال است به دلیل کمبود بودجه این پروژه رها شده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید