امروزيكشنبه, 25 آذر 1397-- Sunday Dec 16 2018

ساعت 22:04:37

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 01:02:24

دانستنی ها؛

نیکوتین چیست؟

شنبه, 15 تیر 1392 ساعت 12:08 کدخبر :5696
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
- نیکوتین چیست؟ ماده ای سمی است که در گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل و سیب زمینی به مقدارخیلی جزیی وجود دارد ولی میزان آن در تنباکو قابل توجه است و در واقع ماده اصلی دخانیات محسوب می شود.

نیکوتین چیست؟
ماده ای سمی است که در گوجه فرنگی، بادمجان، فلفل و سیب زمینی به مقدارخیلی جزیی وجود دارد ولی میزان آن در تنباکو قابل توجه است و در واقع ماده اصلی دخانیات محسوب می شود.-  این ماده از چه طریق وارد بدن انسان می شود؟
نیکوتین از راه های مختلفی مثل پوست، ریه و مخاط بینی و دهان جذب می شود و معنای آن این است که نیکوتین که در دود انواع دخانیات از جمله سیگار و قلیان و پیپ وجود دارد وقتی در فضا آزاد شد از طریق دستگاه تنفس هر کس که دود به او برسد وارد بدنش می شود.

 

- سرعت انتشار نیکوتین در بدن چگونه است؟
این ماده سمی سرعت انتشاری دو برابر تزریق عروقی داروها دارد و ظرف 7 ثانیه خود ر ا به مغز می رساند و 15 تا 30 ثانیه بعد حتی به انگشتان شست پا هم می رسد و لذا در تمامی بدن انتشار می یابد.

 

- یک نخ سیگار چه مقدار نیکوتین دارد؟
حدود 2 میلی گرم.

 

- آثار زیان آور نیکوتین بر بدن چیست ؟
نیکوتین موجب ترشح آدرنالین می شود و آدرنالین افزایش ضربان قلب را به دنبال دارد، فشار خون و تنفس نیز سریع می شود، روی لوز المعده اثر گذاشته، مانع ترشح انسولین می شود و در نتیجه قند خون را بالا می برد، اشتها را کاهش می دهد، محرک سیستم عصبی مرکزی است، آثار دوگانه تحریکی و تسکینی دارد، چربی خون را بالا می برد و سبب چسبندگی پلاکت ها (لخته خونی) می شود یعنی اصطلاحا از عوامل سکته (ریسک فاکتورها) محسوب می شود.

 

- تاثیرگزاری نیکوتین آنی است یا در طول زمان اتفاق می افتد؟
آثار سوء این ماده به صورت یک مرتبه و حاد نیست بلکه به تدریج و طی سالیان دراز مصرف برخی آثار آن در شخص بروز می کند. هنگامی هم که از آن برای تسکین استفاده می شود باید به تدریج افزایش یابد که به این طریق هر روز وابستگی بیشتر می شود.

 

- آیا نیکوتین اعتیاد آور است؟
اکثر روانشناسان و روانپزشکان معتقدند که نیکوتین اعتیاد آور است و در صورتی که فردی در دام دخانیات افتاد ترک آن مشکل است. علایم قطع مصرف این ماده سمی و بیماری زا عصبانیت، پرخاشگری و زودرنجی است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید