امروزيكشنبه, 25 آذر 1397-- Sunday Dec 16 2018

ساعت 20:06:05

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 01:02:24

دلائل طلاق یا بهانه¬های طلاق / مسلمان¬تر از پیامبریم؟!

نقدی بر اظهارات کارشناس بهزیستی در خصوص علل طلاق در شهرستان

پنجشنبه, 03 مرداد 1392 ساعت 10:23 کدخبر :5794
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد ح.

در شماره های ابتدایی نشریه فرصت، دلائل اصلي طلاق به نقل از یکی از کارشناسان بهزیستی شهرستان بیان گرديد. این کارشناس محترم، علل اصلی درخواست طلاق را مواردی مثل تنفر و عدم تفاهم، بددهانی، بیماری و اختلال روانی، دخالت اقوام و نزدیکان در حریم خصوصی و شخصی و عدم شناخت زوجین قبل از ازدواج عنوان کرده¬اند.ضمن ادای احترام به این کارشناس بهزیستی می¬توان گفت: بر اساس تحقیقات وسیعی که درباره علل اصلی طلاق در کشور ما صورت گرفته، علل اصلی طلاق عمدتاً متفاوت از بهانه¬هایی است که عموماً از سوی زوجین مطرح می¬شود در پشت آن، دلائل واقعی نهفته است و از کارشناس مزبور انتظار می¬رفت تا به تجزیه و تحلیل اطلاعات ¬پرداخته و از منظر یک کارشناس و محقق به این موضوع می¬پرداخت.
براساس تحقیقاتی که کارشناسان در این زمینه انجام داده¬اند یکی از علل اصلی طلاق (یا اصلی¬ترین عامل طلاق) در کشور ما در خصوص مسائل خاص زناشويی است، مسائلی که اظهارنظر درباره آنها در جامعه ما، همواره خط قرمز محسوب می¬شده است، اما با افزایش آسیب¬های اجتماعی، اظهار نظر در مورد آن به حیطه عمومی نیز کشیده است به گونه¬ای که تاکنون مقامات کشور چندین بار نسبت به افزایش طلاق به علت این مشکلات و مسائل هشدار داده¬اند.
حجت¬الاسلام حاج علی¬اکبری معاون رئیس¬جمهور و رئیس وقت سازمان ملی جوانان از جمله این مسؤولان است، وی با تأکید به اینکه نارضایتی جنسی یکی از مهمترین دلائل طلاق است به مسؤولان ذی¬ربط هشدار داد و از آنان درخواست کرد در این زمینه راه حلي بينديشند. (جام جم- 7/9/87)
دكتر محمدرضا قديرزاده معاون فرهنگی و پیشگیری سازمان بهزیستی نيز بر اين مساله پاي¬فشرده و در این خصوص «آموزش» را تنها راهکار حل این موضوع دانسته و بیان می¬کند: «ناآشنایی زوج¬¬های جوان از روابط صحیح جنسی از دلایل اصلی طلاق است. متأسفانه به سادگی کار آنان به دادگاه و طلاق کشیده می¬شود در حالیکه با یک آموزش ساده و صحیح می¬توان از آن پیشگیری کرد.»
برخی از کارشناسان و مسؤولان نیز در اين خصوص آمارهايي داده و میزان طلاق¬های ناشی از مشکلات زناشویی را بسیار گسترده اعلام کرده¬اند. دکتر کاظم فروتنی دبیر همایش خانوده و سلامتی اعلام می¬کند: «بین 50 تا 60 درصد طلاق¬ها به علت مشکلات و اختلالات جنسی است.» دکتر غلامحسین قائدی دبیر علمی چهارمین کنگره خانواده نیز آمارهاي فوق را اعلام كرده و در این خصوص راهکارهایی ارائه می-دهد: «در برنامه¬ریزی¬ها باید به مقوله سلامت جنسی به عنوان عاملی برای تحکیم بنیاد خانواده استحکام ویژه داشت.» وی افزود: «در سطوح کلان کشور و سیاست¬گذاری¬ها، متأسفانه توجه چندان به مسائل جنسی و تأثیر آن در تحکیم بنیان خانواده نمی¬شود و برخی تصور می¬کنند با اطلاع¬رساني در این خصوص، حجب و حیا از بین می¬رود حال آنکه آموزش¬ها با رعایت چهارچوب مسائل دینی، مذهبی، و فرهنگی، ارائه می¬شود.»
به راستی مانع اصلی حل این مشکل کجاست و چرا علي¬رغم تذکرات فراوان مسؤولان و کارشناسان، همچنان این عامل اصلی طلاق، در کشور ما حل نشده است؟ به نظر می¬رسد در این خصوص دو دلیل وجود داشته باشد اول اینکه برخی از زوجین نمی¬دانند این مشکل عامل اصطکاک بین آن¬هاست و در این موارد آنان مشکل را با عنوان «عدم تفاهم» مطرح مي¬كنند و غافل از اینکه مشكل از جاي ديگري است. دومین گروه نیز افرادی هستند که می¬دانند مشکلشان چیست اما شرم و حیايی که در جامعه ما در خصوص تبیين این مسائل وجود دارد مانع می¬شود تا آن را با آگاهان در میان بگذارند. دوستی را به یاد دارم که دو سال با این مشکل درگیر بود و در آستانه جدایی و طلاق، مشکلش را مطرح کرد و با دو جلسه صحبت کردن مساله حل شد و اینک هم زندگی بسيار گرمی دارد.
جالب اینجاست که در جامعه ما عموم مردم، رعايت «خط قرمز» در این خصوص را متوجه دین و اخلاق می¬کنند و عدم رعايت اين خط قرمز را نوعي بي¬ديني و خروج از اخلاق برمي¬شمارند. اين در حالی است که بر اساس گزاره¬های تاریخی، امامان معصوم (ع) که خود مظهر شرم و حیا بودند فضايی را ایجاد می-کردند تا مردم مشکلات و سؤالاتشان در این زمینه را «با صراحت» و «به راحتی» و به دور از حیای کاذب و حتی بعضاً «در جمع» مطرح نمایند (رجوع شود به کتاب حلیه¬المتقین تألیف علامه مجلسی ره) در اين خصوص اصطلاحي نيز وجود دارد به نام «طلاق سرد» و بدین معنا است که برخی از زوج¬ها به دلایل مختلف (ترس از آبرو، داشتن فرزند و...) اقدام به جدایی نمی¬کنند اما به اجبار در زیر یک سقف یک زندگی سرد و بی روحی را ادامه می¬دهند که به آن «طلاق سرد» گفته می¬شود که اگر این آمار را به آمار طلاق-های رسمی اضافه کنیم عددی فاجعه بار به وجود می¬آید که لازم است مسؤولان مربوطه در این خصوص فکری بکنند.
از موضوعات نو، جالب و عجيب در حوزه ازدواج، شكل¬گيري ازدواجهايي است كه مشخصه اصلي آن، «بزرگتر بودن دختر از پسر» است که در چند سال اخير در جامعه ما به تازگي مرسوم شده و به شدت هم رو به افزايش است بگونه¬اي كه در برخی موارد، دختر 20-10 سال از پسر بزرگتر است که براساس برخي آمار، در كشور ما بيش از صد هزار مورد از اين نوع ازدواج¬ها - با تفاوت سني 20-10 سال - وجود دارد و به نظر می¬رسد لازم است مسوولان و كارشناسان مربوطه به تحليل و واكاويي آن بپردازند. گفتنی است «اعتیاد» و «بیکاری» نیز از دیگر دلایل اصلی طلاق در جامعه ما است که به گفته برخي از کارشناسان، رتبه¬های بعدی را در علل طلاق شامل می¬شود.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید