امروزپنجشنبه, 01 اسفند 1398-- Thursday Feb 20 2020

ساعت 16:50:14

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

جمع بندی مسائل، معضلات، کمبودها و امکانات شهرستان برای مدیران و مسؤولین- 1

یکشنبه, 03 اردیبهشت 1391 ساعت 09:47 کدخبر :3990
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : رامین شاهین

تغییر و تحول مسؤولین و مدیران شهرستان به ویژه آن عزیزانی که از خارج شهرستان وارد شهر می شوند و پیچیدگی و تعدد مسائل و مشکلات شهر، مدیر مسؤول را مدتی در خلاء و عدم شناخت و یا محاصره نظریات و اطلاعات غلط و گاه هدایت شده قرار می دهد و احتمالا سبب اقدامات خنثی، موازی و تکراری، غیر مؤثر و غیر ضروری و نسنجیده می گردد و سبب روزمرگی می شود.

به دلیل  این واقعیت های انکار ناپذیر و به بهانه انتخاب نماینده جدید توسط مردم شهرستان که خود نشان از خواست مردم بر تغییر و تحول و توسعه و آبادانی شهر دارد و نیز منصوب شدن امام جمعه محترم جدید شهرستان به نظر می رسد یک جمع بندی از مسائل و مشکلات شهرستان و الویت بندی آنها با اهدافی که ذکر می شود مفید باشد.

الف: با شناخت مشکلات و معضلات و نیز امکانات شهرستان امکان اقدامات سنجیده و برنامه ریزی کوتاه مدت و دراز مدت به وجود می آید.

 

ب: با تجزیه و تحلیل منطقی و اندیشمندانه مسائل و مشکلات شهر طرح شده و امکان برخورد منطقی با آنها فراهم می شود و اظهار نظر ها کلی گویی منسوخ می شود.

 

ج: مطالب از مجموعه نظرات و تماسها، ارتباطات همشهریان عزیز با نشریه فرصت و مصاحبه ها و گفته های مدیران و صاحب نظران قبلی و فعلی مشاهدات عینی در گوشه و کنار شهرستان و گفته ها و شنیده های کوچه و بازار و محافل و مرور تغییر و تحولات و شرایط سی سال گذشته شهرمان جمع آورده شده است.

 

د: هدف اصلی رسیدن به شناخت و درک شرایط و رونمایی از معضلات و تنگناها و امکانات برای برنامه ریزی و حرکت صحیح و با معرفت و شناخت و دانش برای رفع آنها می باشد نه سیاه نمایی و یا کوبیدن فکر و جریانی و یا طرح فکر و جریان دیگر

 

ه: طرح مشکلات و معضلات و مسائل به معنی نفی خدمات و کارهای ارزشمند انجام شده در دوره های مختلف مدیران و مسؤولین قسمت های مختلف از جمله نمایندگان شهرستان و فرمانداران و شهرداران قبلی نمی باشد. همشهریان فهیم و کم توقع و سخت کوش و منطقی شهرستان ما نشان داده اند که ضمن شناخت کمبودها و معضلات، شکر و قدردان خدمات و فعالیت های انجام شده می باشند و انتظارات بی جا و غیر منطقی هم ندارند، ولی به هر حال حرکت و تلاش و مدیریت قوی و آینده نگر و برنامه برای توسعه و آبادانی و عمران شهر و مسؤولین خدوم و مدیران توانا و دانا را برای رفع کمبودها و بهبود شرایط حق طبیعی خود می دانند و انتظار دارند امکانات شهرستان مناسب زندگی شرافتمندانه وروان باشد.

 

و: مسائل و مشکلات طرح شده خاص دیار ما نمی باشد و کم و بیش در مناطق دیگر هم وجود دارد مثلا استاندار محترم اصفهان در پیام نوروزی یکی از دو مشکل اصلی شهر اصفهان را مسائل فرهنگ اعلام کردند اما این موضوع نباید بهانه ای برای کم کاری و توجیه کاری و بی تفاوتی و عدم پاسخگویی مدیران و کارگزاران و کارمند شهرمان باشد. ضمن اینکه از تجارب دیگران برای حل معضلات مشابه باید بهره جست و خود نیز در حل مسائل مبتکر و خلاق بود و بومی عمل کرد.

 

انواع مشکلات و معضلات شهرستان

1- مدیریتی

2- عمرانی و زیربنایی

3- خدماتی

4- فرهنگی، اجتماعی

5- فراشهری و جغرافیایی و تحمیلی یا برونی

هر کدام از موارد پنجگانه خود به عوامل جزیی تر تقسیم می شود که فهرست وار به آنها اشاره می شود.

مدیریتی

قصد قلم فرسایی در مورد کم و کیف مدیریت و روشهای آن نیست اما همگان می دانند که اگر همه چیز آماده باشد ولی مدیریت نباشد امکانات و فرصت ها به هدر می رود و حتی به تهدیدی برای جامعه تبدیل می شود مانند وقتی که مواد اولیه درجه یک در آشپزخانه باشد ولی آشپز نباشد. مشکلات مدیریتی که تاکنون گریبانگیر شهر به نسبت ها و درجات مختلف بوده عبارتند از:

-        نداشتن شناخت صحیح از شرایط، امکانات، معضلات، کمبودها و نیازها و فرهنگ شهرستان

-        نداشتن برنامه مشخص و مدون و زمانبندی شده در هر اداره و ارگان برای رفع آن کمبودها و مشکلات و استفاده از امکانات و روزمرگی آنها

-        ذهنیت های غلط وباورهای نادرست و القا شده در مورد مردم و ساکنین شهرستان و مسائل شهر

-        افتادن مدیران در دام سیاسیون و گرایش به یک باند و جریان خاص و تنگ شدن دامنه و ضریب نفوذ مدیر

-        عدم استفاده از مدیران بومی لایق و کارا و مقیم نبودن مدیران در شهرستان و نداشتن حس و تمایل آبادگری و آبادسازی و توسعه و پیشرفت شهر و مشکل مردم و ساکنین را مشکل خود ندانستن

-        متخصص نبودن مدیران در پاره ای از موارد و سرپرست بودن مسؤولین ادارات

-        تفکرات روستا محور و سنتی در مورد شهرستان

-        هماهنگ و همسو نبودن ادارات مختلف با هم در رفع مشکلات شهرستان و بعضا خنثی کردن تلاش های یکدیگر و یا ایجاد موانع برای همدیگر و سلیقه ای عمل کردن مثلا هماهنگ عمل نکردن ادارات مختلف در ساخت و سازهای غیر مجاز و تخریب زمین های کشاورزی محسوس است.

-        سلطه پذیری از مدیران استانی و جلب رضایت آنها و عدم دفاع از خواسته های مردم بومی

-        نداشتن روابط عمومی های قوی برای شناخت و ارتباط با مردم و توجیه افکار عمومی برای برنامه ها و طرح های درحال اجرا و همراه کردن آنها با خود و اطلاع رسانی

-        بی ثباتی در مدیریت ها و تغییرات مدام آنها بدون دلایل منطقی و نقد اعمال و رفتار آنها که حداقل نقاط قوت و ضعف آنها برای مدیر بعدی مشخص شود و مدیر جدید دنبال کارهای خوب مدیر قبلی را بگیرد عدم وجود بانک اطلاعات مدیران شهر و عمل نکردن به سیستم ارزشیابی مدیران

- انتخاب و تغییر مدیران تحت تاثیر جریانات و سلایق و فشار بر آن و نداشتن آزادی عمل

-        به هر حال مدیران نامناسب و نا آشنا و غیر متخصص در هر زمان سبب اتلاف وقت و بوجه و فرصت ها و امکانات شده و به دلیل حل نکردن مشکلات ومعضلات هر دوره مطالبات مردم انباشته و حل آنها را مشکل خواهد کرد بی شک یکی از علل مهم توسعه نایافتگی شهرستان را پایه در سوء مدیریت ها و رخوت و کم کاری آنها جستجو کرد.

در نوبت بعد به عوامل دیگر خواهیم پرداخت.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید