امروزچهارشنبه, 30 مهر 1399-- Wednesday Oct 21 2020

ساعت 06:00:24

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

قدمت روستای تیرانچی به دوره صفویه برمی گردد
با روستای تیرانچی بیشتر آشنا شویم

قدمت روستای تیرانچی به دوره صفویه برمی گردد

شنبه, 06 دی 1393 ساعت 09:16 کدخبر :8177
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
روستای تیرانچی که به عنوان یکی از دو روستای خمینی شهر در جنوب غربی شهرستان خمینی شهر واقع شده، از 3005 نفر جمعیت و 894 خانوار برخوردار است.

تیرانچی از سویی با قلعه امیریه و کوشک، از سویی با زازران و درچه و از جهتی دیگر با روستای جلال آباد فلاورجان همسایه است. 80 درصد جمعیت روستا جوان هستند و شغل اکثرشان کشاورزی، دامداری و پرورش زنبور عسل می باشد. دبستان و مدرسه راهنمایی دخترانه خرد، دبستان پسرانه سمسار زاده و مدرسه راهنمایی پسرانه عمار مراکز آموزشی تیرانچی بوده و خانه بهداشت روستا تنها مرکز درمانی و بهداشتی آن است که ساختمانش در حال بازسازی می باشد. امامزاده محسن از نوادگان امام سجاد (ع) بزرگ ترین مکان مذهبی تیرانچی است. مسجد جامع و امامزاده نورباران نیز از دیگر مراکز مذهبی این روستاست. امامزاده نورباران شامل یک فضای کوچک و یک مقبره و ضریح است که کسی راجع به صاحب آن اطلاعی ندارد و در واقع ماهیت آن همچنان برای همگان مبهم می باشد. باشگاه ورزشی شهید اصغر سلطانیان تنها مرکز ورزشی تیرانچی است که در یک منزل مسکونی برپا شده و در دو رشته تکواندو برای پسران و ایروبیک برای دختران فعال می باشد. قطعه زمینی نیز که در این روستا با هدف احداث باشگاه ورزشی وقف شده و مسوولیت آن در دست اداره ورزش و جوانان است، به حال خود رها شده.


درباره وجه تسمیه این روستا می گویند: اهالی تیرانچی اصالتا اهل تیران و کرون هستند که روزگاری از شهر و دیار خود برای کار به این نقطه از خمینی شهر می آمده اند و پس از مدتی اینجا ماندگار شده اند. پسوند نام خانوادگی اکثر اهالی این روستا «طهرانی» بوده و از این جهت به پسوند نام خانوادگی اهالی تیران و کرون شباهت دارد.


به گفته اهالی تیرانچی، قدمت این روستا به دوران صفویه برمی گردد و در برخی کتب تاریخی به عنوان یکی از لشکرگاه های نادرشاه از آن یاد شده است.


نشانی روستای تیرانچی: خمینی شهر، جاده نجف آباد، بلوار الغدیر، بعد از کارخانه قند کامیاب

نظرات  

 
#6 0 سید محمد هاشمی 11 آذر 1397 ساعت 16:32
خیلی خوب است که مطالبی از تیرانچی در دوره ی صفویه در اینترنت نت وجود دارد
نقل قول
 
 
#5 +2 احمد اسماعیلی 10 مهر 1395 ساعت 17:20
باید جاده هایش درست شود
نقل قول
 
 
#4 +1 ابوذر 14 آبان 1394 ساعت 08:42
سلام,آقاقدمتش بیش از این حرفاست,یعنی باتحقیقات که بنده کردم گفته شده حدودچندباری خانه ها مکانش تعویض شده,گفته شده بیش از هزاران سال قدمتش هم میرسد,گفته شده قدمتی بالای دارد,
نقل قول
 
 
#3 +1 سید رضا موسوی 11 مرداد 1394 ساعت 17:34
تیراچی قدمت سکونت به بیش از صفویه بر میگردد ولی اثار سکونت از بین رفته است نیاز به برسی دارد در ضمن سادات روستا اصالتا از شهر رهنان کوچ کرده اند
نقل قول
 
 
#2 +4 تاریخ 06 دی 1393 ساعت 19:19
این که می گویند اهای می گویند قدمت محله به زمان صفویه می گردد که نباید منجر به تیتر خبر شود که تیرانچی قدمتش به دوران صفویه بر می گردد. باید ذکر منبع شود آقایون فرصتی
ضمنا پسوند طهرانی مال مردم تیرانو کرون است و تیرانچی ها پسوند تیرانچی دارند لطفا دقت فرمایید برای مطلب جور کردن متوسل به هر خبری نشوید .
نقل قول
 
 
#1 +5 لطفی 06 دی 1393 ساعت 09:34
20 سال پیش برای تشویق مردم تیرانچی برای فرستادن فرزندانشان به دبیرستان تلاش زیادی کردیم. تا آن موقع هیچ پسر و دختری در تیرانچی موفق به اخذ دیپلم نشده بود. در مسجد جامع تیرانچی چندین سخنران از جمله رئیس اداره آموزش و پرورش را فرستادیم. یادم هست که رئیس اداره می گفت: تیرانچی 5 کیلومتر با اصفهان فاصله دارد و ابیانه 150 کیلومتر چرا تمام مردم ابیانه دکتر و مهندس هستند و هنوز تیرانچی دیپلمه ای ندارد؟ شما با پاسخ به این پرسش باید گامهای جدی برای رشد مردم بردارید. البته آموزش و پرورش هم در آن موقع خیلی تلاش کرد که بچه ها به دبیرستان بروند. نمی دانم در این 20 ساله وضع فارغ التحصیلان تیرانچی چگونه شده است. اگر فرصت یک پژوهشی هم در این باره بکند کار شایسته ای است.
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید