امروزدوشنبه, 30 مهر 1397-- Monday Oct 22 2018

ساعت 17:53:21

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 03:49:57

پدرم همیشه ده روز در خمینی شهر اصفهان عزاداری برگزار میکردند
خاطرات فرزند "آیت الله شهید اشرفی اصفهانی" از عزاداری پدر
پدرم همیشه ده روز در خمینی شهر اصفهان عزاداری برگزار میکردند

محرم و صفر، ایام اندوه شیعیان جهان در سوگ امام حسین(ع) وl خاندان مظلوم پیامبر(ص) است. سیره علماء در سوگواری این دو ماه و تعظیم شعائر حسینی، می تواند الگویی ماندگار برای دوستداران اهل بیت(ع) باشد.

به این مناسبت، با حجت الاسلام والمسلمین «حسین اشرفی اصفهانی» فرزند چهارمین شهید محراب حضرت آیت‌الله «عطاءالله اشرفی اصفهانی» از علمای تهران و امام جماعت مسجد جامع سیدالشهداء(ع) تهرانپارس، گفتگویی اختصاصی انجام داده است.

* فضیلت اشک و اندوه برای امام حسین(ع)

فرزند چهارمین شهید محراب در ابتدا و در پاسخ به این سؤال که "فضیلت اشک و اندوه برای امام حسین(ع) را توضیح دهید؟" گفت: از امام صادق(ع) روایت است که فرمودند: "مَن بَکی أَو أَبکی أَو تَباکی فی مُصیبة الحُسین حُرِّمَت جَسَدَهُ علی النار و وَجَبَت لَهُ الجَنّة"؛ یعنی: هرکس در مصیبت امام حسین بگرید یا بگریاند و یا (اگر گریه اش نیامد) خود را به حالت گریه بزند، پیکرش بر آتش جهنم حرام شده و بهشت بر او واجب می گردد.

* دو ماه عزاداری شهید محراب

حجت الاسلام والمسلمین حسین اشرفی اصفهانی، در پاسخ به این سؤال که "برنامه پدر شما شهید آیت‌الله اشرفی اصفهانی در ماه های محرم و صفر چگونه بود؟" هم اظهار داشت: مرحوم والد ما برنامه های مفصلی برای دو ماه محرم و صفر داشتند. ایشان قبل از این که محرم برسد در کرمانشاه اعلام می‌فرمودند که ما دو ماه محرم و صفر را برنامه عزاداری داریم. در طول این دو ماه، اکثر شب‌ها هم سفره اطعام داشتند. علاوه بر دو ماه کرمانشاه، 10 روز هم در "خمینی‌شهر" اصفهان مراسم سوگواری برگزار می کردند.

امام جماعت مسجد جامع سیدالشهداء(ع) تهرانپارس ادامه داد: ایشان در روز عاشورا از درب مسجد آیت‌الله بروجردی تا مسجد جامع کرمانشاه با پای برهنه حرکت می‌کردند؛ در حالی که عمامه‌شان را به نشانه مصیبت زدگی از سر برمی‌داشتند و شال مشکی بر گردن می‌انداختند. پیرمردهای شهر کرمانشاه این رفتار و چشمان گریان ایشان را به یاد دارند.

* هر چه می‌خواهید از امام حسین(ع) بخواهید

حسین اشرفی اصفهانی درباره ارادت پدر بزرگوارش نسبت به وجود مقدس امام حسین(ع) هم گفت: ایشان بسیار به آن امام شهید علاقمند و ارادتمند بودند. آن شهید محراب به بنده و اخوی همیشه توصیه می‌کردند که سعی کنید در ماه های محرم و صفر به عزاداری بپردازید و علاقه‌مندی خود به امام حسین(ع) را نشان دهید.

وی ادامه داد: ایشان می فرمودند "ما هر چه داریم از امام حسین(ع) داریم؛ هر چه هم می‌خواهید از امام حسین(ع) بخواهید".

فرزند آیت‌الله شهید اشرفی اصفهانی نامگذاری خود را هم جلوه ای دیگر از ارادت والد معظمش به سیدالشهداء(ع) برشمرد و گفت: من در شب تاسوعا من به دنیا آمدم و پدرم که آن زمان در قم سکونت داشتند به مادرم گفتند که اسم فرزندمان را "حسین" بگذاریم.

* اگر می‌خواهی از تو راضی باشم از آیت الله خامنه‌ای حمایت کن

حجت الاسلام والمسلمین حسین اشرفی اصفهانی در پایان این گفتگو، رهبر معظم انقلاب را عزت تشیع دانست و گفت: شهید محراب به خواب من آمد و گفت "اگر می‌خواهی من از تو راضی باشم و خدا و امام زمان(عج) هم از تو راضی باشند، از آقای خامنه‌ای حمایت کن که به حق است".

وی با تأکید بر لزوم پشتیبانی از ولایت فقیه، تصریح کرد: دعا کنید که وجود ایشان سالم و محترم باشد و دشمنان ایشان خوار و ذلیل شوند.

فرزند آیت‌الله شهید اشرفی اصفهانی افزود: مطمئنم که اگر خدای نکرده تار مویی از سر رهبر معظم انقلاب اسلامی کم شود دیگر این مملکت مثل ایشان پیدا نخواهد کرد. من تا زنده هستم از ایشان حمایت خواهم کرد و از درگاه الهی می خواهم که طول عمر با عزت به ایشان عنایت کند.

دیگران کاشتند و ما خشکاندیم
گزارشی تکان دهنده از وضعبت باغات خمینی شهر
دیگران کاشتند و ما خشکاندیم

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین به نقل از محمد مطلق خبرنگارسایت  ایران آنلاین گزارشی از وضعیت نابسامان باغات خمینی شهرتنظیم گردیده که شما میتوانید به آن توجه کنید:

 دیگران کاشتند و ما خشکاندیم. این جمله را بارها و بارها از زبان باغداران خمینی شهر می€Œشنوم. شهری که بازار چال زغالی€Œهایش سکه است. بند نکوآباد که زاینده رود را به مادی€Œها یا نهرهای نجف آباد و خمینی شهر هدایت می€Œکند، قطره€Œای آب ندارد و چاه€Œها تا عمق 220متری نم پس نمی€Œدهد.

پاییز قشنگی است؛ کوچه باغ€Œها تا قوزک پا پر از برگ€Œهای زرد و نارنجی و پشت پرچین€Œها پر از شاخه€Œهای لخت و عور. نه عوعو سگی نه غارغار کلاغی؛ شهر بی€Œصدا می€Œپوسد و بر زمین می€Œریزد. 800 هکتار از هزار و 800هکتار باغات خمینی شهر خشکیده و بقیه شوک زده€Œاند. می€Œگویند درخت که توی شوک برود، یک بار دیگر جوانه می€Œزند و تمام، بعد از آن می€Œشود راحت برید و داد دست چال زغالی ها.

نجف آباد و خمینی شهر زمانی به سیب و گلابی و آلویش می€Œبالید و حالا در این دو شهر یک کیلو هم بار روی هیچ درختی نیست. درعوض باغداران این دو شهر به زغال خوب شان می€Œبالند. می€Œگویند یکباره نمی€Œسوزد و خاکستر نمی€Œشود، لایه لایه پیش می€Œرود و حالا حالاها سرخ است. ابوالقاسم مالکی بازرس نظام صنفی و نماینده کشاورزان خمینی شهر و محمدرضا حاجیان عضو نظام صنفی، مدام از این کوچه باغ به آن کوچه باغ اصغرآباد و رستم€Œآباد، پرچین€Œهای وسیعی را نشانم می€Œدهند که تنها کنده€Œهایی به ردیف در آنها مانده و باغ€Œهای لخت و عوری که آماده زغال شدن هستند.

در این گشت و€Œگذار دردناک، مهندس جواد خورشیدی فر مدیر شبکه آبشار نیز همراهی€Œام می€Œکند تا هرجا لازم شد، اعداد و ارقام را با او چک کنم: «قبلاً از فروردین تا پایان آذرماه، کانال نکوآباد پر بود. این شبکه یکی از شبکه€Œهای قدیمی آبیاری است که بر اساس طومار شیخ بهایی سهم مشخصی از زاینده رود دارد و در سال 1350 هم با کمک خود کشاورزان مدرن€Œسازی شده. زمین€Œهایی هم بود که با آب شور خربزه می€Œکاشتند. یادم هست آنقدر آب زیاد بود که ما به همین زمین€Œها آب شیرین رساندیم اما خربزه€Œها خراب شد!» خربزه کجا بود؛ می€Œگویند در خمینی شهر از 4 هزار و 300 هکتار اراضی کشاورزی هم هزار و 900 هکتار بایر شده، دامی نمانده و دامداری€Œها هم ورشکسته€Œاند. می€Œگویند در این شهر که زمانی صادرکننده گوشت بود، حالا کیلویی 70 هزارتومان هم به زور توی قصابی€Œها پیدا می€Œشود. من از باغداران زیادی شنیدم که غذای روزانه€Œشان نان و ماست است. یکی از آنها ما را به خانه€Œاش دعوت می€Œکند تا وضع زندگی€Œاش را ببینیم. خانه€Œای که در آن جز دارو و ماست چیزی برای خوردن پیدا نمی€Œشد.

در فلکه اصلی خمینی شهر وقتی به سمت رستم آباد و اصغرآباد حرکت می€Œکنیم، حال خورشیدی فر منقلب می€Œشود. مدام این طرف و آن طرف جاده را نگاه می€Œکند و آه می€Œکشد: «واقعاً دیدن این صحنه€Œها دردناک است. مخصوصاً برای ما که آبادی و خرمی€Œاش را دیده€Œایم.»

وارد باغ خزان زده اسدالله آقایی می€Œشویم. هرچه در این باغ بزرگ می€Œگردم جز یک گلابی به اندازه گردو چیزی پیدا نمی€Œکنم و مشتی کشمش که روی زمین ریخته؛ می€Œگویند آلوست. آقایی 2 هزار درخت دارد و یک دانه گلابی: «این درخت€Œها از شهریور پارسال تا حالا آب نخورده€Œاند. با تانکر هم نمی€Œشود که 2 هزار تا درخت را آب بدهم. کمی با تانکر آب دادم که برگ دوم هم درآمد اما باز خشکید. بیشتری جان شان دررفته، تعدادی هم شوکه€Œاند. شاید اگر آب برسد، دو سال دیگر ثمر بدهند.» حاج اسدالله درخت€Œها را می€Œتکاند و برگ€Œها زیر پا می€Œریزند؛ شنیدن این صدا در این فصل چیز غریبی است.

ابوالقاسم مالکی حال باغداران منطقه را این طور توصیف می€Œکند: «کشاورز ما در اصطبلش را باز می€Œکند، می€Œبیند مشمشه برده، در دامداری€Œاش را باز می€Œکند، می€Œبیند تب برفکی گرفته€Œاند، در مرغداری€Œاش را باز می€Œکند، می€Œبیند آنفلوانزا کارشان را ساخته. دو نوبت اینجا آنفلوانزا آمد و هرچه مرغ در منطقه بود، سربریدند و چال کردند. زنبورها را ویروس زد. این هم از وضع باغات ما.»

مسأله تنها خشکیدن درخت نیست، حاجیان عضو نظام صنفی کشاورزان خمینی شهر که خودش هم باغدار است، گوشه دیگری از حقیقت را آشکار می€Œکند: «دو پسر مجرد دارم که نمی€Œتوانم برای€Œشان زن بگیرم، امکانات نداریم، نمی€Œشود. بالاخره باید یک لقمه نان داشته باشی که یک تکه€Œاش را هم جلوی زنت بگذاری یا نه؟ نمی€Œتوانیم برویم هروئین بفروشیم که، چکار کنیم؟ با اشک چشم باغ مان را آبیاری می€Œکنیم و توی خودمان می€Œریزیم. من دو بچه و همسرم را با دست خودم توی خاک گذاشته€Œام و حالا هم در این دنیا زیادی ام. باز خوش به حال شرق اصفهان خلاص شد و رفت، ما تازه داریم جان می€Œکنیم.»

به پرچین فرو ریخته باغی خشک و رها شده می€Œرسیم. حاجیان می€Œگوید باغ یکی از اهالی به نام حاج اکبر است و بعد اشاره می€Œکند به انتهای باغ و می€Œگوید: «خوب نگاه کنید ببینید تا کجا می€Œرود؟ سیب زمینی نیست که بگوییم حاصل 40 روزه است، 60 سال پای این درخت€Œها زحمت کشیده شده.» با حسرت به تک تک درخت€Œها نگاه می€Œکند و با خودش حرف می€Œزند: «دیگر شد... از این هم بدتر می€Œشود. به خدا انگار خواب می€Œبینم.» اما باغ حاج اکبر تنها باغ رها شده خمینی شهر نیست، مدام می€Œایستیم و از پشت پرچین€Œهای فروریخته، درخت€Œهای لخت و عور را نگاه می€Œکنیم یا کنده€Œهای به جا مانده را و باغی دیگر و باغی دیگر و باغی دیگر...

اما مانده تا بغض مان بترکد، آن هم در محله «چاه بالا» و در باغ حاج عباسعلی و برادرش که به چای زغالی دعوت مان می€Œکنند. اینجا تا دلت بخواهد زغال هست. یک سوی باغ تنها آثاری از کنده€Œها مانده و یک سو تنه€Œهای سفید و لخت و عور و یک سو هم خزان تابستانی و خش خش برگ€Œها زیر پا. دیگر گوشم پر است از این صدا. عباسعلی و برادرش به هر دری زده€Œاند که از 2 هکتار باغ شان لااقل چند تا درخت را نجات دهند اما چگونه؟ حاجی دست به شاخه€Œها می€Œکشد و مشتی برگ به باد می€Œسپارد و می€Œگوید: «این حاصل عمر ماست خوب نگاه کن آها...آها!»

روز قبل، شرق اصفهان بودم و خیلی€Œها را دیدم که راحت می€Œگفتند زمانی زکات بده بوده€Œاند و حالا زکات خور شده€Œاند اما اینجا در غرب اصفهان، انگار هنوز مردم در ابتدای مصیبتند و به هوش نیامده€Œاند عمق فاجعه را بفهمند. شاید فکر می€Œکنند خواب پریشانی است که خواهد گذشت. این را به پیرمرد هم می€Œگویم و کاش نگفته بودم. بلند می€Œشود و درخت خشکی را می€Œتکاند و فریاد می€Œزند: «حرف راست را آنها به شما گفته€Œاند. ماهم به گدایی افتاده€Œایم. حاجی گدا شده، حاجی گدا شده، حاجی صدقه خور شده، حاجی مرد...»

حاجی به هر درخت که می€Œرسد، با فریاد می€Œتکاند و می€Œگوید: «شما به من بگو چکار کنم؟ جرأت هم نداریم صدامان را بلند کنیم؛ یک پرونده زیر بغل مان می€Œدهند و می€Œشویم مفسد فی الارض، من که سه شهید داده€Œام می€Œشوم مفسد فی الارض. آقای فلانی دو ماه حقوق نگیری استان را خراب می€Œکنی سر مملکت، بیا ببین چه به روز ما آمده، کجا برویم گدایی؟ این حاصل ماست... حق من را می€Œبرند یزد و فولاد و کجا و کجا، آقازاده€Œاند، آقازاده.»

حاج عباسعلی آنقدر داد می€Œزند که دیگر نا برایش نمی€Œماند و روی زمین ولو می€Œشود. برادرش رو به من می€Œگوید: «خدا پدرت را بیامرزد، خوب شد کمی داد زد، از صبح بغض کرده بود و می€Œترسیدم سکته بزند. خدا پدرت را بیامرزد خالی شد. کاری که اینجا نداریم، می€Œآییم توی باغ چشم€Œمان به زن و بچه نیفتد.» در دلم می€Œگویم عجب جایی است این باغ برای داد زدن، حتی پشت پرچین هم کسی صدایت را نمی€Œشنود.

تحلیل وضعیت شهرک منظریه از نگاه شهرسازی
تحلیل وضعیت شهرک منظریه از نگاه شهرسازی

تقریبا بعد از انقلاب یعنی حدود سی سال پیش همزمان با شهرک بهارستان و سپاهان شهر اصفهان، کلنگ ساخت شهرکی اقماری به نام منظریه جهت سرریز جمعیتی بالغ بر 60 هزار نفر در اراضی شمالی خمینی شهر زده شد.
می توان گفت از زمانی که کلنگ به زمین رسید تاکنونخدمات ارائه شده در این شهرک اصلا با شهرک‌های سپاهان شهر و بهارستان قابل مقایسه نبوده و بخش اعظمی از شهروندان محترمی که این خطه از سرزمین را برای سکونت انتخاب کرده اند همچنان در برهوت منظریه با مشکلات ریز و درشت آن دست و پنجه نرم می کنند.
یک مقایسه اجمالی بین دو شهرک اصفهانی ها یعنی بهارستان و سپاهان شهر با شهرک ما در خمینی شهر گویای حال و روز شهرک منظریه است. البته هرچند دو شهرک نامبرده مشکلات خودشان را دارند ولی ظاهرا وضعشان به مراتب بهتر از منظریه به نظر می رسد. به عنوان مثال سرانه فضای سبز در بهارستان و سپاهان شهر به ترتیب بیش از 15 متر مربع و بیش از 35 متر مربع می باشد؛ در حالی که این میزان در شهرک منظریه به 10 متر مربع هم نمی رسد.
همچنین میزان رعایت اصول شهرسازی مدرن، وضعیت منظر شهری و میزان و تنوع خدمات دهی به شهروندان در دو شهرک بهارستان و سپاهان شهر به مراتب بهتر از شهرک منظریه است. علاوه بر اینها دو شهرک نامبرده عناصر شاخصی نیز دارند که سبب سرشناسی آنها در بین سایر شهرها شده است. به عنوان مثال بهارستان دانشگاه شیخ بهایی، یک بوستان در دامنه کوه و دریاچه مصنوعیزیتون را دارد و سپاهان شهر استخر آبسار و رستوران ترکیه ای آتایار را و جدیدا هم که سیتی سنتر در کنارش احداث شده و بر اجر و اعتبارش افزوده است.
این در حالی است که منظریه به جز مشکلاتی که در رعایت اصول شهرسازی، منظر شهری و خدمات رسانی دارد تقریبا به جز موسسهآموزشعالیجهاددانشگاهی تا چند سال اخیر حرفی برای گفتن به مرزهای فراتر از خود را نداشته است. در واقع شهرک منظریه هرچند تقریبا با دو شهرک نامبرده هم سن و سال است اما در مقایسه با آنها فرتوت تر و ناتوان تر به نظر می رسد.
هرچند مشکلات و کمبودهای این شهرک دیگر برای ساکنان آن مانند زخمی کهنه شده است اما با در نظر گرفتن وضعیت فعلی و آینده این شهرک می توان گفت ادامه دار شدن این روند ممکن است در آینده این زخم کهنه را از نو بازکند. زخمی که تبعات آن متوجه تمام شهر خواهد شد.
سر کلاف شهرک های اقماری را که بگیریم می رسیم به لئوناردو داوینچی . در واقع نظریه رسمی ایجاد شهرهای اقماری را اولین بار لئوناردو داوینچی برای جلوگیری از ازدیاد جمعیت شهر میلان مطرح کرد، اما نظریه ایجاد چنین شهرهایی را در سال 1898 هاوارد با عنوان باغشهرها ارائه داده بود. در قرن بیستم مهندس شهرساز انگلیسی به نام ابنزر هاوارد نخستین باغ شهر را به نام لچ ورث در پنجاه کیلومتری لندن جهت سر ریز جمعیت و ایجاد محیطی بهتر برای ساکنان شهر ساخت.
پس از وی ایده باغشهر گسترش یافت و ریموند آنوین و دیگران روی نظریه هاوارد کار کردند و در نتیجه شهرک های اقماری به عنوان شهرهای اجتماعی برای تمرکززدایی از شهر بزرگ احداث گردیدند. پس از آن اشکال متعدد شهرهای جدید از ایده باغشهر هاوارد الهام گرفتند. به طوری که رخنه¬ی نظریات هاوارد در سراسر اروپا و حتی آمریکا بسیار چشمگیر است.
در واقع می توان گفت استفاده از این ترفند در تمام جهان از جمله در کشور عزیزمان ایران رایج شد. اما نمونه های اولیه کجا و نمونه های کپی برداری شده ما کجا. بنیان گذاران اصلی ایده شهرهای اقماری به این گونه شهرها صرفا به عنوان گزینه ای برای تأمین زمین و مسکن نگاه نمی کردند. بلکه آنها را به شکل یک شهر کامل و با در نظر گرفتن تمام نیازمندی های آن طراحی می کردند. به عنوان مثال ابنزر هاوارد، در طراحی باغشهر خود به نحوه سازمان دهی کالبدی شهر، جزییات و خلق چشم اندازهای زیبا و ایجاد یکپارچگی چشم انداز معماری توجه ویژه داشت. وی تمام خدمات و تسهیلات مورد نیاز برای این شهر را اعم از پارک عمومی بزرگ، ساختمان های عمومی نظیر تالار شهر، سالن سخنرانی و کنسرت، تئاتر، کتابخانه، موزه نمایشگاه عکس، و بیمارستان مغازه ها و بازارگاه مدارس و کلیساها در نظر گرفته بود.
اما از آنجایی که هر الگو و کالای نوظهوری که وارد کشور می شود ناقص و نصفه نیمه وارد می شود نظریه شهرک های اقماری نیز نه تنها نارس بلکه گاز زده وارد کشور شد. یکی از نمونه های اینگونه شهرها در اصفهان فولادشهراست. شهری که جهت اسکان کارکنان و کارگران کارخانه ذوب آهن و سایر کارخانجات وابسته به آن احداث شده بود. این شهر با تمام خصوصیات مثبت نتوانسته است جوابگوی تمامی مسایل موجود یک شهر کامل باشد. آنچه در حال حاضر قابل مشاهده است، شهری است با حالت صنعتی و با محیطی خشک و بی روح. چنانکه یک خانم سالمند که از زندگی در این شهر خسته شده بود، به هنگام ترک آن گفته بود: " این شهر یک پادگان است که زن هم دارد " .
بنابراین مشاهده می شود که عدم توجه به خصوصیات اجتماعی و ویژگی های فرهنگی، سنتی، محلی و بومی و ساختن شهر طبق الگوهای خارجی چه نتایجی را به دنبال دارد. در واقع از آنجا که شهرک های جدید خود بی هویت و نورس هستند و همه جور قشری با هر سطح و طبقه اجتماعی در آنها یافت می شود خودشان بی ابر می بارند و نبود امکانات و خدمات و زیبا نبودن منظر شهر خود قوزی بالای قوزشان می شود. در این میان شهرک منظریه نیز از جمله این بلاهای شیرینی است که چندین سال است دامن گیر خمینی شهر شده است. بلا از آن جهت که مانند یک غده سرطانی با تمام زشتی ها و مشکلاتش به بدنه¬ی شمالی شهر چسبیده و شیرین از آن جهت که توانسته بخشی از نیاز به مسکن جمعیت رو به رشد این شهر را که پس از تهران رتبه دوم را از نظر تراکم جمعیتی دارا می باشد پاسخ گوید.
شهرک منظریه حدود سی سال پیش با طرح شبکه شطرنجی پایه ریزی شد که گذشته از ایراداتی که به طرح شبکه شطرنجی وارد است نظیر بی هویتی و ایجاد کسالت در شهروندان؛ این شهرک هیچ شباهتی به شهرک های خارجی ها که از آنها الگوبرداری شده ندارد و گویا فقط شکل شطرنجی را با خود یدک می کشد. بخشی از مشکلات شهرک منظریه در ارتباط با کمبود خدمات روبنائی اعم از فضای آموزشی، فرهنگی و خدماتی است.
همچنین در این شهرک به جزییات، سازمان دهی کالبدی، و خلق چشم اندازهای زیبا و ایجاد یکپارچگی چشم انداز معماری توجه ویژه ای مبذول نشده است. گویا در این شهرک آنچنان خبری از اصول و استانداردهای شهرسازی نیست.به طوری که می توان گفت این شهرک نه کودک محور است؛ نه سالمندمحور است؛ نه ناتوان محور است؛ و نه زن محور و به طور کلی این شهرک خود را از قید کلیه¬ی محورهای مربوط به آسایش شهروندی رها کرده و با سینه ای جلو داده و عزمی راسخ در حالی که پرچم شهرک های محروم را به دوش می کشد، همچنان برای فتح قله¬ی کوه های شمال شهر به پیش می رود.
اما آنچه در این میان نیازمند توجه است وقایعی است که لزوم توجه به این شهرک را دوچندان کرده است. یکی از این وقایع رشد شتابان جمعیت خمینی شهر و کمبود شدید زمین و مسکن است. به گفته نماینده شهرستان خمینی شهر با روند فعلی رشد جمعیت شهر، جمعیت خمینی شهر در 20 سال آینده به 700 هزار نفر خواهد رسید. این در حالی است که وسعت شهرستان خمینی شهر 175 کیومتر مربع است که حدود یک چهارم این 175 کیلومتر مربع نیز در تصرف دانشگاه صنعتی است.
این امر نشان می دهد خمینی شهر در آینده با کمبود شدید زمین و مسکن روبرو خواهد شد. برای حل این معضل روش های مختلفی پیشنهاد شده است. در این میان با توجه به مشکلات موجود بر سر راه آزاد سازی زمین جهت تجمیع پلاک ها در بافت فرسوده، سایر گزینه ها از جمله بلندمرتبه سازی بیشتر خونمایی می کنند. این در حالی است که شهرداری موفق شده است مجوز لازم برای بلندمرتبه سازی در منطقه 4 را بگیرد و با توجه به اینکه شهرک منظریه جز منطقه 4 محسوب می شود حداکثر ارتفاع در این شهرک از 4 به 15 طبقه افزایش یافته است و پیش بینی می شود پس از خارج شدن از رکود و فعال شدن بحث زمین و مسکن در کشور، این طرح مورد استقبال شهروندان قرار گیرد و جریان تازه ای از جمعیت به سمت این شهرک روانه شود. از طرف دیگر کاربری های جدید احداث شده در منظریه نظیر بازار روز و بیمارستان 9 دی که قادر هستند در مقیاس کل شهر خدمات رسانی کنند به مانند دو آهنربای قوی می توانند جمعیت را از سراسر شهر به سمت این شهرک جذب کنند.
از این رو با یک حساب سرانگشتی می توان به وضعیت بحرانی این شهرک پی برد. دیگر آن زمان که منظریه شهرک مهجور و مغموم گیر افتاده ای میان کوه های شمالی خمینی شهر بود گذشته است. در حال حاضر در این وضعیت آشفته¬ی کمبود زمین و مسکن، شهرک منظریه مجوز ساخت 15 طبقه دارد با کلی زمین بایر و یک بازار روز بزرگ با کلی کالای ارزان و متنوع که هر شهروندی را از هرکجای شهر وسوسه می کند به آنجا سری بزند و همینطور یک بیمارستان 174 تختخوابی جنرال نوساز که تمام بخش ها را یکجا دارد و روی دست دو بیمارستان قدیمی شهر یعنی ساعی و اشرفی بلند شده و آماده است بیماران را از سراسر شهر پذیرا باشد و قطعا اکثر بیمارانی که جانشان برایشان ارزشمند است یک بیمارستان نوساز و مجهز را به بیمارستان های سی چهل ساله ی قدیمی شهر ترجیح می دهند.
قطعا این دو کاربری که در مقیاس شهر فعالیت می کنند سایر کاربری های سازگار و مکمل را نیز با خود کشانده و به این شهرک می آورند. و این یعنی باز شدن تدریجی حلقه خدمات رسانی منظریه. منظریه در حال رشد است و از حالت مهجور و خوابگاهی دارد خارج می شود و به عنوان یک هسته جدید شهری رخ می نماید. هسته ای که روز به روز در حال قوت گرفتن و بزرگ شدن است و خود را برای رقابت با هسته های قدیمی شهر آماده می کند.
بنابراین این شهرک علاوه بر پاسخگویی به نیازهای ساکنان فعلی اش باید توان راضی نگه داشتن مردمی که از سراسر شهر برای دریافت خدمات به آن وارد می شوند را داشته باشد و از طرف دیگر خود را برای پذیرش سیل جمعیتی که در آینده نزدیک به سمت آن سرازیر خواهد شد آماده کند.

منیره رضایی - کارشناس شهرسازی و کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری
منابع
 مشهدی زاده دهقانی، ناصر، (1389)، تحلیلی از ویژگی های برنامه ریزی شهری در ایران، انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران، چاپ نهم
 زیاری، کرامت الله، (1390)، برنامه ریزی شهرهای جدید، انتشارات سمت، چاپ دوازدهم
 http://www.forsatonline.ir
 www.farsnews.com
 https://www.isna.ir
 http://www.imna.ir/news
 https://fa.wikipedia.org

کهندژِ باستانی را دریابیم اهمیتِ کهندژ خمینی شهر
کهندژِ باستانی را دریابیم اهمیتِ کهندژ خمینی شهر

اشاره: منطقه کهندژ، از جمله مناطق باستانی خمینی شهر است، منطقه ای با قدمت بسیار زیاد و تاریخی چند هزار ساله در شمال خوزان که هم اینک نام آن در قالب محله کهندژ برجای مانده است. منطقه ای که تاکنون پیرامون آن تحقیق و پژوهش های لازم صورت نگرفته و ماهیت و ارزش آن، حتی برای اهالی این محل بویژه جوانان ناگفته باقی مانده است.
در این شماره کوشیده شده تا اهمیت این منطقه با تکیه به اسناد و پژوهش های صورت گرفته برای مخاطبین ارائه گردد.

دژهای باستانی
مشابه و همنام این منطقه، چندین منطقه در کشور با نام "کهندژ" وجود دارد، مناطقی که عموما مورد علاقه باستان شناسان بوده و پس از انجام مطالعات و تحقیقات لازم، توسط دیرینه شناسان و باستان شناسان مورد کاوش قرار گرفته و حاصل این کاوش ها، اطلاعات ارزشمند و ارزنده ای بوده است.
كهندژ یا قهندژ(معرب شده) نام دژهای كهنی است كه در آغاز پیدایش شهرها بنا شده اند. این دژها در پیش از اسلام و بیشتر در دوران ماد، هخامنشی و اشكانی ساختهشدهوبناهاییتكوپرتراكمبودندكهبرفرازتپه€Œهایطبیعییامصنوعیمی€ساختند.
این دژها در پیش از اسلام و بیشتر در دوران ماد، هخامنشی و اشكانی ساختهشدهوبناهاییتكوپرتراكمبودندكهبرفرازتپه€هایطبیعییامصنوعیمی€ساختند.

کهندژ چه بوده است؟
كهندژ به یك معنی همان است كه در یونان باستان اكروپولیسیااكروپول نامیدهمی€شدودارایاینمشخصاتبود.
واژه آکروپولیس در یونانی بمعنای شهر در تنگنا و شهر مرتفع می€باشد و به شهرهایی در یونان همچون آتن، آرگوس، تبس (یونان)و عموماً به همه شهرهایارگمانندهمچونرم، اورشلیم، براتیسلاواو بسیاری از شهرهای مشابه در آناتولیو حتی قلعه صخره در ادینبروگفته می€شود. اصطلاح آکروپولیس از سوی باستان شناسانو مورخانبه فرهنگِ شهریِ کاسترو واقع در تپه€های شمالغربی شبه جزیره ایبرینیز گفته می€شود.
بلندشهر یا دژشهر در شمال شرقی پارتنوندر آتن، پایتخت یونانو در مرتفع€ترین نقطه دشت و ۱۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. مجموعه تاریخی آکروپولیس برای مردم یونان یک نماد ملی است بر همین اساس هر شهر یونان باستان دارای آکروپولیس معادل دژ یا قلعه مستحکم بوده€است. این مجموعه با دقت و ظرافت بسیار دقیق هندسی و ریاضی ساخته شده€است.
بطور کلی در دوره های قبل از اسلام و در ایران باستان، شهر از سه بخش تشکیل می گردیده است:
1- کهندژ که هسته اولیه شهر را تشکیل می داد و شامل قصر یا کاخ امپراتوری و بخش نظامی بود. این بخش با حصارهایبلند خود از بخشهای دیگر جدا می گردید.
2- شارستان (شهرستان) که محلات شهر را به وجود می آورد و محصور بود.
3- بخش بیرونی شهر که «سواد» یا حومه خوانده می شد و شامل مزارع و باغات بود. (نظریان، علی اصغر، جغرافیای شهری ایران)

کهندژها در ایران
از دوره باستان تعداد قابل توجهی کهندژ در ایران باقی مانده است. کهندژهایی که برخی در دوره ساسانیان، و برخی در دوره های ماقبل آن در عصر هخامنشیان، اشکانیان و ... بنا شده اند. هم اینک برخی از این کهندژها به صورت "قلعه" ای پابرجا بوده و مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد. در برخی دیگر، "محوطه" کهندژ و آثاری از آن باقی مانده است. در این تحقیق به معرفی این کهندژها، وضعیت کاوش پیرامون آنها و نتایج به دست آمده می پردازیم.

کهندژ نیشابور
برای نخستین بار، یک هیات آمریکایی به استناد نوشته€های تاریخ نگاران و جغرافی€نویسان دوران اسلامی و با هدف کشف آثار دوره€ی ساسانی، کاوش€های خود را در محدوده€ی نیشابور قدیم، از سال 1935 میلادی آغاز کرد که نتیجه€ی این کاوش€ها، کشف آثار معماری و اشیاء ارزشمندی مربوط به صدر اسلام تا قرن هفتم هجری بود. دومین برنامه€ی پژوهشی را در سال 1347 شمسی، وزارت فرهنگ و هنر سابق، در منطقه انجام داد.

کهن دژ رشکان ری
ري پايتخت بهاره پادشاهان اشكاني و مکاني مهم براي برگزاری مراسم نوروز پادشاهان ساساني بوده است. اين کهن دژ مکاني براي انباشت زباله و تجمع افراد ناباب شده بود تا اينکه ابزار باستان شناسان توانست دل اين بناي خاموش را بشکافد و سازه هاي معماري آن را نمايان سازد.در کاوشها و حفاریهای صورت گرفته، از این محل وسایل جنگی کهنه زیادی بدست آمده که در موزه ایران باستان موجود می€باشد.
كاوش€هاي باستان€شناسي هيئت باستان€Œشناسي آمريكايي در اين منطقه به همراه کاوش های بعدی منجر به شناسايي آثار معماري ارزشمندي از دوران اشكاني، ساساني و اسلامي شده كه بيانگر وجود ارگي حكومتي است.

کهندژ میبد
نارین قلعه میبدیك كهندژ است و از بناهای باستانی خشتی بازمانده در ایران است علی رغم گزندهای روزگار هنوز پا برجاست و می€توان آن را نمادی از هویت تاریخی و فرهنگی استان یزد دانست. پیشینه€ی دراز نارین قلعه تا آن جاست كه هویتی اسطوره ای یافته است به گونه ای كه منابع تاریخی سده ی ۸ و۹هجری قمری نیز آن را با روایت€Œهای افسانه ای در آمیخته اند. این دژ كه مردم میبد آن را «نارنج قلعه»می€خوانند، در گذشته به «دژ دالان» سرشناسبودهوپیشینیانآنرایكیازمراكزآغازین آبادی نشین دراستانیزددانسته اند.
بخش اصلی و كهن قلعه در بخش بالایی مجموعه قرار دارد. بنا نشان می€دهد كه بارها تعمیر شده است. به نظر می€رسد كه بخش€های پایین تر را در دوره€های جدید تر ساخته اند. در حیاط مركزی دژ، آثار ساخت و سازهای آجری و ساروج نیز دیده شده است.

€ کهندژ توس
حصار کهن دژ توس در نزدیکی مشهد قرار دارد. کهن دژ در گذشته شامل ابنیه حکومتی و عمارات شاهی و... بوده است.در سالهای اخیر و در مراحل مختلف، حفاریهای زیادی با هدف یافتن دروازه ها، ستونها و دیوارهای قلعه صورت گرفته و منجر به کشف آثار و بقای قابل توجهی از این کهندژ گردیده است.

€Â¢ کهن دژ ماه€نشاندر استان زنجان
کهن دژ ماه نشان (قلعه بهستان) در شهرستان ماه€نشان از توابع زنجان واقع شده است. قدمت این دژ به دوره هخامنشیانبر می€گردد.
€ کهن€دژ(ارگ طبس)
این دژ در استان یزد، شهرستان طبس، واقع شده و بقایای آن مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.
€Â¢ نارین قلعهیا نارنج قلعه
قلعه€ای باستانی در شهر نائیندر استان اصفهان است که از آن به عنوان دژ کهن یا کهن دژ شهر استفاده می€شده است.

€Â¢ کهندژ بلقیس اسفراین
این کهندژ در 3 کیلومتری جنوب شرقی شهر اسفراین واقع شده است. وسعت این شهر کهن در حدود 150 هکتار و مساحت ارگ(کهندژ) حدود 5 هکتار است. این اثر با .شماره4497 در فهرست آثار ملی ثبت شده است

 قلعه کهن€دژ کوه€خواجه
این کهندژ در شمال استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
€ قلعه کهن دژ سمنان؛
این قلعه در زمره آثار تاریخی شهر سمنان بوده و محله ای به همین نام در سمنان وجود دارد.
 کندز (کهندژ)؛ روستایی است در دهستان کرکس شهرستان نطنز. ظاهرا قلعه ای در این منطقه با نام کهندژ وجود داشته است.
 كهنز(کهندژ)شهریار
نام بخشي در شهرستان شهريار است كه در قديم به علت وجود قلعه بزرگ قديمي درآن منطقه كهن دژ ناميده ميشد كه بعدها با معرب شدن آن به اختصار كهنز نام گرفت.

کهندژِ سده
کهندژِ سده درست در شمال محله خوزان قرار دارد. بی تردید یکی از مهمترین کهندژها در ایران، کهندژِ خمینی شهر است، که هم اکنون از آن، محوطه ای به مرکزیت مسجد جامع کهندژ باقی مانده است و به احتمال زیاد در زیر این محوطه، آثار و بخش های ارزشمندی از قلعه کهندژ (دروازه ها، ستونها و دیوارهای قلعه) وجود دارد.
در ارزش و اهمیت این کهندژ همین بس که گفته می شود "پایتخت" ساسانیان بوده است؛ «شایع است کهن€Œدژ، پایتخت دورة سلسلة ساسانیان در محل سه€ده می€Œباشد که هنوز خرابه€های کهندژ در محل خوزان فعلی موجود است و از آثار تاریخی آن قناتی است به نام پیروزشاه که به قولی این قنات را پیروز پسر یزدگرد ساسانی احداث نموده است.» (دهخدا)
وجود آتشکده جاماسب(تخریب شده)، محله سکه الزر و گفته های مردمی مبنی بر وجود یک تونل تاریخیِ اسب رو در زیر کهندژ، از مواردی است که بر اهمیت و جایگاه قلعه کهندژ می افزاید.
محمدجواد مختاری پژوهشگر تاریخ خمینی شهر در خصوص اهمیت کهندژ می گوید: در شمالِ (بالای) خوزان، کهندژ قرار دارد. کهندژ سوق الجیشی ترین نقطه و پادشاه نشین بوده است. پایین کهندژ چهار محله وجود داشته است؛ اول محله "بوستان سهم" و سپس محله "شمس آباد" که وجه تسمیه شان را گفتم. محله سوم سکه الزر بوده. فارسی آن، "کوی ورز" است که مردم "کووز" استعمال می کنند. عرب وقتی در صدر اسلام وارد خوزان شد کوی ورز را به عربی ترجمه کرد. "کوی" در عربی "سکه" نامیده می شود. "ورز" را هم به "زر" ترجمه کرد.
وی در خصوص قدمت کهندژ معتقد است این اثر مربوط به دوره های پیش از ساسانی است؛ در منابع مربوطه تاکید شده کهندژهای عصر ساسانی در مرکز مربع شهر قرار می گرفته و کهندژهای پیش از ساسانیان در شمال شهر قرار می گرفته است. الان هم شما میبینید که کهندژ شمالی ترین نقطه خوزان و سوق الجیشی ترین منطقه نسبت به دیگر مناطق است. پس تمدن خوزان به چند هزار سال قبل می رسد.
کهندژ، شاه نشین همه منطقه سپاهان و کل مناطق تحت سیطره پادشاهان خوزان بوده است. شهر خوزان در پایین کهندژ شکل گرفت. اینها معبدی که برای خود بنا نهادند مکان فعلی مسجد جامع خوزان بوده از چهار طرف این مسجد چهار خیابان به سمت دروازه های خوزان عمود کردند. (مصاحبه محمدجواد مختاری با دوهفته نامه فرصت- شماره 182)

ضرورت پژوهش های بیشتر
علی رغم اهمیت منطقه کهندژ، متاسفانه تاکنون تحقیقات و مطالعات رسمی با هدف کشف آثار کهندژ صورت نگرفته و این موضوع به صورت اسرارآمیز باقی مانده است. بر همین اساس ضروری است سازمان میراث فرهنگی، طرح مطالعاتی پیرامون این منطقه را در دستور کار خود قرار دهد، طرحی که می تواند یافته های زیادی از تاریخ منطقه به همراه داشته باشد.

رئیس جمهور باید مدیری شجاع، جسور، متدین، جهادی و انقلابی انتخاب کند نه مدیر شل و وِل
امام جمعه خمینی شهر
رئیس جمهور باید مدیری شجاع، جسور، متدین، جهادی و انقلابی انتخاب کند نه مدیر شل و وِل


مشکلات و مسائل اقتصادی کشور و هشدار به دولت، نماز جمعه 12 مرداد 1397 در خمینی شهر را تحت الشعاع قرار داده بود.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین آیت ا... شیخ عباس رحیمی با بیان حدیثی نبوی، حفظ امنیت روانی و اقتصادی را از وظایف دولت برشمرد و گفت: دولت در مسائل فرهنگی حق ندارد کوتاه بیاید یا بودجه فرهنگی را قطع کند. وزیر ارشاد حق ندارد بودجه های فرهنگی را در کارهای غیرفرهنگی مصرف کند بعد نتواند کاغذ کتاب را تهیه را تأمین نماید. این بی لیافتی و بی تدبیری یک وزیر را نشان می دهد. این ضعف مدیریت است که دولتی نتواند امنیت اقتصادی و جانی مردم را تأمین کند و نتواند به مردم آرامش دهد.

خطیب جمعه با بیان اینکه همه مشکلات را که به گردن آمریکا نمی توان انداخت، گفت: آمریکا خیلی ملعون است ولی چه کسانی سیاست آمریکا را در کشور اجرا می کنند؟ "مدیران ضعف". در حال حاضر بخاطر عملکرد برخی وزرا، کشور وضعیت خوبی ندارد. مجلس هم خیلی دیر ورود پیدا کرد و کوتاهی نمود. قوه قضائیه هم فقط گفت "برخورد می کنیم" و خیلی کوتاهی کرد. بدبینی نسبت به نظام که الان در جامعه ایجاد شده است، کی مقصر است؟

نماینده ولی فقیه ادامه داد: مسؤلان حتی حاضر نیستند بیایند از مردم عذرخواهی کنند. با صداقت با مردم صحبت کنند؛ مردمی بسیاری مواقع به حرف مخالفان و ضدّ انقلاب گوش ندادند. مردم می فهمند. مسؤولان بیایند با کمک مردم مشکلات را حل کنند. مسأله اقتصاد و کشورداری که شوخی بردار نیست.

استاد حوزه و دانشگاه خطاب به رئیس جمهور گفت: دولت باید ضعف مدیریتها را جدّی برطرف نماید. دولت در برابر مردم و مسائل اقتصادی و تولیدی "مقصر" است. ریشه فساد باید خشکانده شود. نباید کوتاهیها و سوءمدیریتها را گردن کسی دیگر انداخت. رئیس جمهور باید مدیری شجاع، جسور، متدین، جهادی و انقلابی انتخاب کند نه مدیر شل و وِل!

اعلام کرد: تا ذره ای خون در بدن ماست، به کوری چشم دشمنان از این نظام محافظت می نماییم. آمریکا درصدد این است که مردم را از نظام جدا سازد با نقشه هایی از جمله ایجاد ناآرامی در مسائل اقتصادی یا مثلاً از طریق بزرگ نمایی و سیاه نمایی نقاط ضعف یا دعوت به تجمعات غیرقانونی. مشکلات وجود دارد ولی برخورد با آن اعتراضات خیابانی نیست. اینجا هوشیاری مردم لازم است.

مسؤول ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان با بیان فرازی از نهج البلاغه «فی الزّلازِلِ وَقول» گفت: مؤمن هنگام التهابات جامعه و بالا و پایین شدن مسائل ثابت قدم است مثلاً تغییر قیمت دلار و سکه تأثیری بر زندگی و ایمان او نمی گذارد، حسرت نمی خورد، حریص نمی شود، غصه نمی خورد و راه خود را ادامه می دهد.

امام جمعه شهرمان با بیان اینکه نباید تمام مشکلات جامعه را به نظام منتسب کرد، تأکید کرد: نظام مشکلی ندارد. دشمن می خواهد مشکلات را به جمهوری اسلامی بچسباند درحالی که مشکلات را ندانم¬کاری عده ای و توطئه عده ای دیگر ایجاد کرده است. وظیفه مردم اعتماد به این آیه قرآن است که «ألا إنَّ نَصرَ ا...ِ قَریب» یاری خداوند نزدیک است.

لزوم تهیه اطلس جغرافیایی شهرستان
لزوم تهیه اطلس جغرافیایی شهرستان

جلسه هماهنگی تدوین اطلس منسجم جغرافیایی شهرستان با حضور معاون سازمان برنامه و بودجه ، فرماندار، شهرداران و روسای شورای شهر و مسئولین دستگاه های اجرایی و خدماتی شهرستان برگزار گردید.
به گزارش خبرنگار فرصت، تهیه وتنظیم اطلس جغرافیایی شهرستان خمینی شهردرجلسه ایباحضورشهردار،فرماندار،اعضاورئیس شورای شهرومهندس لعلی معاون سازمان برنامه وبودجه ومدیرکل آمارواطلاعات استان اصفهان موردبحث وبررسی قرارگرفت.
براساس این گزارش،درابتدای این جلسه مهندس لعلی ضمن اشاره به آماره ای معیشتی،مبناوداده های مکانی،گفت : حجم زیادیازداده درهردستگاه اجرایی تولیدمیشودکه متاسفانه هنوزنتوانسته ایم به نحواحسنت ازاین داده هادربحث برنامه ریزی استفاده کنیم ودلیل این امرنگاه صرفاداده ای بوده است.
وی همچنین افزود:تنهازمانی میتوان ازاینداده هادرسیستم برنامه ریزی استفاده کردکه به نقشه متصل شده ونگاه فضایی به آنهاداشته باشیم.لعل یدرادامه تصریح کرد: داده های جمع آوری شده ازهردستگاه بایددارای چندشاخصه باشد؛ازجمله اینکه داده حتمابایدبه کدپستی متصل شود . وی همچنین افزود : سیستم جیآیاسواستفاده دستگاه های اجرایی ازاین سیستم سبب هماهنگی دربین دستگاهها،کاهش وقت وهزینه وتسریع خدمت رسانی به شهروندان میشود.
وی بااشاره به تراکم زیاددرشهرستان اظهارداشت : هدف اولیهماتهیهیک اطلس آماریبرایچهارشهروبخشهای مختلف شهرستان باتکیهبرداده های سرشماری است. لعلی بابیان اینکه داده هابسیارمتنوعاستوهردستگاه باتوجه به نوع داده اش میتواندازاین اطلس هااستفاده کند،افزود:اطلس های آماری جانماییدرست هرمکان رابسته به نوع جمعیتنشان میده ندمانندمکان مناسب برای ایجادیک فرهنگسراباتوجه بهتراکم جمعیت آن ناحیه.
وی خطاب به فرماندار گفت: ما اطلس های اصفهان را در آمار گیری های قبلی درآورده ایم اما بیاید برای اولین بار شهرستان ها را ترغیب کنیم که از این اطلاعات در نظام برنامه ریزی شهرستانیشان استفاده کنند و در اختیار دستگاه های اجرایی بگذارند. خمینی شهر تعداد شهرها و روستاهایش محدود است و به نظر من این پایلت را برای شهرستان ببنیم. با اطلاعاتی که در دست داریم اطلسی را برای این 4 شهر ببنیم و بعد نگاه شهری و روستایی به آن داشته باشیم. این در استان اصفهان نمونه خواهد بود.
وی در مورد هدف از تهیه این اطلس گفت: ما می توانیم هر داده ای که از اشخاص ثبت می شود را مثل کد ملی و کد پستی به مجوز ها لینک کنیم، که این مجوزها می توانند روی نقشه بروند.
درادامهفرماندارضمناشارهبهگستردگیپروژهخروجیکارودستآوردآنرامهمدانست. ما یک سفره ای را می خواهیم پهن کنیم و دستگاه ها هر چقدر تلاش کنند می توانند ازآن بهره مند شوند. زیرساخت ها و پتانسیل دستگاه ها را باید بسنجیم و کمبود های فرهنگی شهرستان را شناسایی و ازاین مجموعه فعالیت ها بسته فرهنگی ارائه دهیم. برای مثال شرکت آلفا که بخواهد انشعاب آب بدهد اگر در نقشه های شهری و روستایی اطلاعات کافی داشته باشد بهتر می تواند این موضوع را مدیریت کند. در تک تک دستگاه ها این موضوع نمود دارد.
برای مثال در بحث سرانه ورزشی و فضای سبز تحلیل زده شده و جمعیت و دیگر موارد را در محله جوی آباد جمع آوری کرده ایم، این گونه بهتر می توانیم تخصیص بودجه بدهیم. در بقیه محله ها نیز این کار را انجام خواهیم داد.
ویهمچنینخواستاربهکارگیریتمامدستگاههاوپتانسیلهایشهرستانوشناساییزیرساختهاجهتتهیهاطلسفرهنگیشد .
همچنیندرشهردارباتاکیدبراینکهتصمیماتهردستگاهبایدبراساساطلاعاتوآمارباشد،گفت:درصورتیکهاطلاعاتکاملوجامعیدراختیارداشتهباشیموهدفرامشخصکنیمبرنامهریزیهامثبتومثمرثمرخواهدبودوواقعیتیکهدررابطهبااطلسآماریوجودداردایناستکههردستگاهبراساسنیازهاوشرحوظایفخودتصمیماتیمیگیردکهباوجودایناطلسبرنامهریزیهادرجهتعملیکردنتصمیماتبهترانجامخواهدشد . ویهمچنینازآمادگیکاملشهرداریبرایتهیهاطلسآماریشهرستانخبرداد.
در ادامه مسئولین دستگاه های مختلف نظر خود را در مورد این اطلس ارائه نمودند.

تاملی در خبر قطار بین شهری اصفهان نجف آباد
راه محرک توسعه است اگر...
تاملی در خبر قطار بین شهری اصفهان نجف آباد

در روزهای اخیر، اخبار منتشر شده حکایت از برگزاری جلسات هماهنگی احداث قطار بین شهری اصفهان- نجف آباد دارد. قطاری به طول 29 کیلومتر که با مشارکت وزارت راه در حال طراحی است تا شهرهای نجف آباد و اصفهان را به هم متصل می کند.
خبرهای منتشر شده به نقل از رسانه ها حکایت از آن دارد که 18 کیلومتر از این پروژهبر سطح زمین، 8 کیلومتر به صورت عبور از سازه های مرتفع و 3 کیلومتر به صورت زیرزمینی احداث خواهد شد.
در اخبار منتشر شده به نقل از مسوولان مروبط آمده است:"حدود ۲۲کیلومتر مسیر از ایستگاه دانشگاه آزاد تا حوالی سه راهی درچه به عنوان مسیر مربوط به نجف آباد و شهرهای واقع در مسیر شناخته شده و بقیه آن در حوزه استحفاظی اصفهان انجام می گردد.در این طرح هجده کیلومتر روی زمین اجرا شده و به ترتیب ۸ و ۳کیلومتر دیگر نیز در قالب عبور از روی سازه های مرتفع و زیرزمینی احداث می گردد."
نکته قابل تامل در این پروژه آن است که بخشی از این مسیر از محدوده خمینی شهر (حدفاصل کوشک تا بعد از سهراه درچه) می گذرد.گرچه به صورت رسمی تاکنون اعلام نشده عبور قطار از محدوده خمینی شهردقیقا به چه شکل خواهد بود با این حال به نظر می رسد در محدوده خمینی شهر احتمالا این قطار به صورت زمینی و هوایی عبور خواهد کرد.
تجربه مشابه دیگر شهرها نشان می دهد در مناطقی که قطار از سطح زمین یا به صورت هوایی عبور کند چنانچه تدابیر لازم در نظر گرفته نشود، آلودگی های صوتی و موقعیتی ناشی از این امر، تبعات قابل تاملی بر آن منطقه به دنبال خواهد داشت که آثار و پیامدهای آن در بلندمدت بویژه بر روی باغات افزایش خواهد یافت.
در این صورت، عبور قطار که می تواند فرصتی برای منطقه باشد در صورت اجرا بدون در نظر گرفتن جوانب آن، آسیب هایی جدی برای شهرستان به همراه خواهد داشت.
تجربه مشابه احداث اتوبان آزادگان (در دهه 60 و 70) و عبور آن از محدوده خمینی شهر نشان داده در صورت بی توجهی به این گونه موضوعات و عدم ورود به موقع مسوولان، "راه" به عنوان "محرک توسعه"، روی دیگر سکه را به نمایش گذاشته و شکلی مخرب برای شهرستان به دنبال خواهد داشت.

احکام جالب قضات و ضرورت ترویج آن در شهرستان
احکام جالب قضات و ضرورت ترویج آن در شهرستان

مجرمند و در چنگال قانون گرفتار شده‌اند، اما مجازات‌هایشان کمی متفاوت است. قرار نیست حبس بکشند، در ازایش باید به جامعه خدمت کنند. متهمینی که تاوان جرمشان، انجام خدمت برای جامعه است. به زندان نمی‌روند و با خلافکارهای دیگر آشنا نمی‌شوند، به‌خاطر یک جرم سبک، در میان مجرمان خطرناک و حرفه‌ای شب و روزشان را نمی‌گذرانند. عمرشان پشت میله‌های زندان تباه نمی‌شود و از خانواده‌هایشان دور نمی‌مانند. قانون به کمکشان آمده تا در ازای خدمت به جامعه از مجازات اصلی رها شوند.
صدور احکام جایگزین زندان، از جمله ابتکارات قابل تحسین برخی از قضات در سطح کشور است که در سالهای اخیر متداول گردیده است.در این احکام که برای مجازات های جایگزین حبس برای مرتکبان جرائم با حبس‌های کوتاه مدت بکار می رود به "تهدید به مجازات" بیش از "تعیین مجازات" توجه شده است.
این احکام، از یک سو متناسب با تخلف، برای جامعه مفید خواهد بود هم در راستای اصل بازدارندگی و تاثیر گذاری احکام بر افراد و در پی استفاده از مجازات‌های تکمیلی و جایگزین حبس صادر شده به طوری که مناسب به حال متهم بوده و بیشترین اثر را بر او داشته باشد. بدیهی است کاهش تعداد زندانیان کشور از دیگر مزایای این حکم است.
با توجه به شرایط شهرستان، جا دارد این رویه تحسین آمیز در شهرستان نیز اجرا و گسترش یابد. بدیهی است چنین مواردی با استقبال افکار عمومی و رسانه ها مواجه خواهد شد. به چند نمونه از این احکام که در برخی از شهرستان های کشور اجرا شده توجه کنید؛
در ماههای اخیر، رسانه ها از صدور حکم جایگزین حبس جهت پاکسازی محوطه تاریخی بیستون از زباله‌ها و نخاله‌های ساختمانی توسط دادگاه این بخش خبردادند.
به گزارش خبرگزاری مهر، مسئول روابط عمومی دادسرای کرمانشاه در این باره اعلام کرد: در پی مطالبات مردمی و انتشار اخبار و گزارشاتی مبنی بر انباشت زباله های شهری و نخاله های ساختمانی در محدوده دو اثر تاریخی پل صفوی و شیب پارتی در شهر بیستون، دادگاه بخش بیستون این موضوع را در دستور کار خود قرار داد.

وی ادامه داد: در این راستا، دادگاه بیستون ضمن پیگیری موضوع، طی اقدامی قانونی و جالب حکم جایگزین حبس در جهت پاکسازی منطقه را صادر نمود که در حال حاضر نیز این حکم در مرحله اجرا است.

احکام جالب و مشابه دیگر دادگاه های کشور به شرح زیر است:
• یک شکارچی، در جنگل های ارسباران آذربایجان به 300 ساعت کار رایگان برای ساخت آبشخور حیوانات وحشی محکوم شد.
• پزشک تبریزی به جرم قصور در یک پرونده پزشکی به پرداخت دیه و یک هزار و 500 ساعت ویزیت رایگان در شهرستان های محروم استان محکوم شد.
• متهم به سرقت تعزیری از مدرسه در شعبه اول دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان گرمه به تنظیف مدرسه به مدت یک ماه در روزهای دوشنبه و چهارشنبه محکوم شد.
• قاضی محیط زیستی متخلفین شکار و صید غیرمجاز پرندگان را به احداث دو آبشخور و تهیه ۵۰ کیلوگرم گندم برای خوراک پرندگان در فصل سرما در منطقه منگشت محکوم کرد.
• ۳۰۰ساعت کار در اداره کل بهزیستی استان هرمزگان و شرکت در کلاس‌های کنترل خشم و نحوه صحیح تربیت فرزندان به مدت دوسال مجازات پدر عصبانی
• یک قاضی درکرمان طی حکمی پنج متهم قتل غیر عمد را به جای یک سال زندان به آموزش رایگان هنرو کاشت درخت محکوم کرد.
• صدور حکم نگارش مقاله علمی و حفظ احادیث، مجازات ۸ نفر از حاملان مشروبات الکلی
• محکومیت عاملان آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط به کاشت یک هزار و ۷۰۰ نهال درخت
• محکومیت یک پزشک به نگارش مقاله علمی در مورد مضرات مصرف مشروبات الکلی
• غرس 20 اصله درخت، مجازات جایگزین حبس محکوم در میبد
• تهیه پوشاک برای دانش آموزان نیازمند، جریمه راننده بی احتیاط
• شکارچی متخلف به پرورش 200 قطعه سهره محکوم شد
• نگارش 5 مقاله علمی، مجازات جایگزین حبس محکوم در قصور پزشکی
• قاتل درختان به کاشت ۲۱۰ اصله نهال محکوم شد

صفحه 1 از 531