امروزدوشنبه, 31 شهريور 1399-- Monday Sep 21 2020

ساعت 05:52:45

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

در مبارزه با مواد مخدر همه باید با رعایت اصول قانونی و آتش به اختیار بهترین راه را بیابند
امام جمعه موقت خمینی شهر:
در مبارزه با مواد مخدر همه باید با رعایت اصول قانونی و آتش به اختیار بهترین راه را بیابند

آخرین نماز جمعه خردادماه 1398 در خمینی شهر به امامت امام جمعه موقت برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین حجت الاسلام و المسلمین عبدالرحمان کمالی با اشاره به 2 تا 8 تیر هفته مبارزه با مواد مخدر گفت: پدر و مادرها و بزرگترها باید مراقب باشند چراکه اعتیاد در کمین جوانان است. این بلای خانمان سوز هر جایی ممکنست رخنه نماید. این حرکت خبیثانه بین المللیست. مسؤولان باید تلاش کنند چون توطئه خیلی گسترده است و همه باید کمک کنند و هر کس هر چقدر می تواند نهی از منکر نماید. همه باید با رعایت اصول قانونی و آتش به اختیار بهترین راه را بیابند.

استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: در مبارزه با مواد مخدر، دیگر مفاسد، رشوه، بی عدالتی، بدحجابی، مفاسد اخلاقی و... در صف اول مسؤولانند که باید با برنامه دقیق، نظارت مستمر، پیگیریهای دقیق، مدیریتهای حساب شده، با مدیریتهای جهادی و انقلابی دنبال این کار باشند. و پشت سرشان عامه مردم که با عنوان جندالـ... و لشکر خدا آماده اند تا دستورات الهی را پیگیری نمایند.

خطیب موقت جمعه ضمن شکرگزاری از درگاه خداوند بخاطر بارشهای باران در ماههای اخیر و احیای زاینده رود گفت: با این اتفاق سخن بعضیها اشتباه درآمد که حتی آب را به برجام مربوط می دانستند. ما خیال می کنیم که دیگران به ما کمک می کنند و دشمن به داد ما می رسد درحالی که آنان به فکر منافع خودشانند. باید فقط به خداوند پناه ببریم.

کمالی ادامه داد: بعضیها بی کفایتی و کم کاری و تنبلی و بی صلاحیتی خود را به حساب این می گذارند که دل دشمن را به دست نیاورده ایم درحالی که دشمن هیچ گاه از ما راضی نخواهند شد. نمونه اش برجام بود که برای جامعه چه خیری در پی داشت؟ الان هم دنبال تصویب FATF هستند.

امام جمعه موقت ضمن تقدیر و تشکر از سپاه مقتدر و انقلابی کشور گفت: سپاه در عرصه های مختلف باعث افتخار جامعه و نظام بوده است؛ در 8 سال دوران دفاع مقدس، در دفاع از حرم و اخیراً اسقاط پهباد نظامی آمریکا پیشرفته ترین وسیله هوایی و این قدرت غرورانگیز سپاه ایران را می رساند.

سازمانهای تنظیم بازار، حمایت از حقوق مصرف کننده، شورای رقابت و امثالهم باید جمع شوند
امام جمعه خمینی شهر:
سازمانهای تنظیم بازار، حمایت از حقوق مصرف کننده، شورای رقابت و امثالهم باید جمع شوند

تخصص و تعهد، سالروز تشکیل جهاد سازندگی، سفر اخیر وزیر خارجه آلمان و وزیر ژاپن به تهران، شهادت شهدای حزب مؤتلفه، قضیه تهاجم فرهنگی از جمله مطالبی بود که در نماز جمعه 24 خرداد 1398 در خمینی شهر بیان شد.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین آیت ا... شیخ عباس رحیمی ضمن توضیح حدیثی گفت: سازمانهای تنظیم بازار، حمایت از حقوق مصرف کننده، شورای رقابت و امثالهم کاری نکردند غیر از گرانی. اینها باید جمع شوند. زیرا کسی را مسؤولش قرار داده اند که نابلد است. از همان اول انقلاب گفته ایم تخصص و تعهد. تخصص به تنهایی فایده ای ندارد، طرف دزد درمی آید. تعهد هم به تنهایی موثر نیست چرا که کارها را خراب می کند. باید فرد متخصص متعهد پیدا کرد. مشکل در "متخصص متعهد" بودن است.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به 27 خرداد سالروز تشکیل جهاد سازندگی در سال 1358 گفت: اوایل انقلاب مردم مستضعف مخصوصاً در روستاهای عقب مانده حتی آب خوردن نداشتند، برق و گاز نداشتند، مدرسه و بهداشت نداشتند. امام(ره) دستور داد سازمانی تشکیل شود شبیه این اردوهای جهادی الان که بروند در روستاها و عقب افتادگیها و نارساییها را جبران کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ادامه داد: الان هم که جهاد سازندگی و کشاورزی ادغام شده، نباید اقدامات انقلابی آن زمان را فراموش کنند، "اداری" نشوند. با تشریفات اداری و بخشنامه ها مشکلات مردم حل نمی گردد. فقط با روحیه و کار "انقلابی" و "جهادی" مشکلات حل می شود.

نماینده ولی فقیه با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه آلمان و وزیر ژاپن به تهران گفت: جمله مقتدرانه و دندان شکن مقام معظم رهبری به آنان که ما با ترامپ پیامی مبادله نمی کنیم، ابهت دروغین آمریکا را تخریب کرد. ما باید قدر این قدرت انقلاب را بدانیم. این قدرت ایمان است. اکثر روسای جمهور و نخست وزیرهای کشورهای دنیا اگر بفهمند رئیس جمهور آمریکا می خواهد مثلاً به آنان سلام کند، از شدت خوشحالی خودشان را خراب می کنند و این نشانه زبونی و ضعف و بدبختی و بی محتوا بودن آنهاست.

این نویسنده شهیر ادامه داد: دشمن همه زورش را روی تحریم گذاشته. درست است که فشار روی مردم است ولی انقلابشان را مفت به دست نیاورده اند که مفت از دست بدهند. بخاطر انقلاب جان فرزندانشان را فدا کرده اند. حال مثلاً با گرانی بیایند انقلاب را از دست بدهند؟!

خطیب جمعه با بیان اینکه نباید شهدای پیشتاز را فراموش کرد، به 26 خرداد سالروز شهادت شهدای حزب مؤتلفه شهید بخارایی و یارانش در سال 1344 اشاره کرد و گفت: آن زمان از جمهوری اسلامی خبری نبود ولی اینان آن موقع برای انقلاب کار کردند. اینها شهدای «بدر» ما هستند.

مسؤول ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان هشدار داد: در قضیه تهاجم فرهنگی دشمن بیشتر روی بی حجابی تکیه کرده و مصمم است "حجاب" این ارزش مهم اسلامی و فاطمی را که پس از انقلاب اسلامی احیا گشت، کمرنگ نماید. می طلبد خواهران دلسوز فاطمی خودشان دست به کار شوند و حداقل از حجاب خود دفاع کنند و امر به معروف و نهی از منکر نمایند. برادران نیز محارم خود را تذکر دهند که این دستور قرآن است که "قو أنفُسکُم و أهلیکُم".

نباید این شهدا فراموش شوند چرا که آنان پایه گذار نهضت انقلاب اسلامی بودند.
امام جمعه خمینی شهر:
نباید این شهدا فراموش شوند چرا که آنان پایه گذار نهضت انقلاب اسلامی بودند.

در نماز جمعه 17 خرداد 1398 در خمینی شهر مطالبی از جمله اهمیت نماز وحدت آفرین عید فطر، حفظ دستاوردهای ماه رمضان، شهدای 15 خرداد، سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و حفظ محیط زیست بیان گردید.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین آیت ا... شیخ عباس رحیمی ضمن تشکر از ائمه جماعاتی که صبح عید فطر نماز عید مسجدشان را تعطیل کردند و جهت اقامه نماز عید به مصلی آمدند، گفت: اجتماعات مسلمانان مخصوصاً در نماز عید دشمن را ناامید می سازد حتی در میان اهل سنت که آنها بهتر از ما به نماز عید اهمیت می دهند. چه عظمت و شکوهی عیان است.

استاد حوزه و دانشگاه ابراز تأسف کرد و گفت: ولی متأسفانه در استان اصفهان هنوز خیلیها این عظمت را درک نکرده اند و به خود حق می دهند "شقاق" ایجاد کنند و این نماز "وحدت بخش" را بشکنند. این کار درستی نیست. باید برویم به سمت آن عظمتی که اسلام خلق نموده است. این اجتماعات آرام در قالب دعا و ارتباط با خدا دشمن را نابود می سازد مخصوصاً با شعار "ا... اکبر" و عجیب این شعار تأثیر می گذارد روی روحیه دشمن و آن را تخریب می کند. این اجتماعات را قدر بدانیم؛ همین نماز جمعه را.

مسؤول ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) که «الإبقاءُ عَلَی العَمَل أشَدُّ مِنَ العَمل» گفت: نگهداری کار خوب از انجام آن سخت تر است. آنچه از ما خواسته اند فقط انجام عمل نیک نیست بلکه علاوه بر انجام نگهداری آن هم است. یک ماه روزه، عبادت، نماز، قرائت قرآن و دعا انجام دادیم باید نگهداریم و زود از دست ندهیم. هم ادامه دهیم هم کاری نکنیم از دست برود.

خطیب جمعه ضمن گرامیداشت قیام پانزده خرداد، این شهدا را به شهدای جنگ بدر تشبیه کرد و گفت: این شهدا قبل از پیروزی اند و خیلی ارزش دارند. این نکته در قرآن کریم هم اشاره شده است. نباید این شهدا فراموش شوند چرا که آنان پایه گذار نهضت انقلاب اسلامی بودند.

حاج آقا رحیمی ضمن تشکر از حضور مردم در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) گفت: امام(ره) همه چیز ماست، سرمایه انقلابی ماست، اسلام و تشیع ماست، حکومت اسلامی ماست، امام(ره) فرهنگ و اخلاق ماست. باید بیشتر از اینها معرفی شود مخصوصاً به نسل جدید.

نماینده ولی فقیه ادامه داد: از ویژگیهای امام راحل(ره) صلح ناپذیری و مقاومت در برابر دشمن و ظلم ستیزی بود. این بحث در زمان حاضر بسیار کارساز است. نگذارید دشمن با ایجاد ناامیدی و تزلزل و تردید این مقاومت را تضعیف نماید.

این نویسنده شهیر با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مرقد امام خمینی(ره) گفت: اولویت کشور در زمان حاضر مباحث اقتصادی، معیشت، درآمد، گرانی، ناهنجاری اقتصادی و فساد اقتصادی است و طبق فرموده رهبری باید الویت همه باشد هم مسؤولان هم مردم با این بحث برخورد کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان حفظ محیط زیست را بر همگان واجب دانست و گفت: محیط زیست به سلامتی جامعه بستگی دارد و همه باید تلاش کنیم از تخریب آن جلوگیری نماییم. گروه "سبزاندیشان محیط زیست" که در همین راستا در شهرستان تشکیل شده است، مایه امیدواریست و همه عضو این گروه شویم و نسبت به محیط زیست حساس شویم.

حاج آقا رحیمی در پایان گفت: مردم از من امام جمعه خواسته اند و مسؤولش هر که هست برخورد کنند با تردد گدایان و بحث تکدی گری و گاهی زنان جوان نامعلوم و مفاسد دیگری در کنار آن که به هر طریق ممکن از سطح شهرستان جمع آوری کنند.

سالگرد ارتحال امام(ره) به خمینی شهر بیشتر می رسد
امام جمعه خمینی شهر:
سالگرد ارتحال امام(ره) به خمینی شهر بیشتر می رسد

در آخرین نماز جمعه ماه مبارک رمضان 1398 در خمینی شهر مطالبی مانند سالگرد ارتحال امام(ره)، دستاوردهای ماه رمضان، اوقات فراغت، تأثیرات راهپیمایی روز قدس و مطالبه گری بیان گردید.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین آیت ا... شیخ عباس رحیمی با اشاره به 14 خرداد سالروز ارتحال امام عزیز، بزرگوار، حکیم، دلسوز، پیغمبرگونه، ابراهیم گونه، بت شکن، حضرت روح ا... امام خمینی(ره) و سالروز جانشینی و ولایت امام خامنه ای گفت: امام(ره) مرد جهانی است اما به خمینی شهر بیشتر می رسد چون نام امام(ره) روی این شهر است و شهریست با 2300 شهید در راه امام و انقلاب. امسال مراسم ارتحال روز دوشنبه 13 خرداد ساعت 10 صبح در همین مصلی برگزار می گردد.

مسؤول ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان گفت: امیدواریم دستاوردهایمان در ماه رمضان را تا ماه رمضان بعدی حفظ کنیم، نماز اول وقت و قرائت قرآن، حضور در مسجد و نماز جماعت، این وحدت و همدلی، این سفره­های ساده را از دست ندهیم. ترک گناه کردنها ادامه پیدا کند. نگذارید معنویت این شهر از دست برود آن وقت است که خدا خیر و برکت می دهد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان گفت: در این شهر بیش از 100 مرکز قرآنی هست که در علوم مختلف قرآنی فعالیت دارند. الان هم اوقات فراغت تابستان در پیش است، فرزندانتان را بسیج کنید و به هر طریق به این مراکز بفرستید تا با قرآن انس بگیرند. انس با قرآن فراموش نگردد.

نماینده ولی فقیه ضمن تشکر از همه نمازگران بخاطر حضور کم نظیر در راهپیمایی روز قدس گفت: قطعاً این روز هم یک روز قدر است. همانگونه که در شبهای قدر تقدیرات خوبی برایتان رقم زده شد، در این روزهای یوم ا... تقدیر می شود ضعف دشمن، رضایت خداوند، تقویت اسلام و مسلمین.

استاد حوزه و دانشگاه با توضیح قضیه روز قدس گفت: این راهپیمایی ها خیلی تأثیر دارد. تمام این راهپیمایی از شبکه های مجازی و تلویزیون و اینترنت و ماهواره ها پخش می شود و حتی مردم آمریکا و اروپا تماشا می کنند. امروز به برکت انقلاب اسلامی همه ملتها بیدار شده اند حتی ملت اروپا و آمریکا. مطمئن باشید آینده در دستان اسلام و شیعه است این یعنی امید به آینده و اینکه آمریکا و اسرائیل شکست خواهد خورد. همه این عربده کشیها هم بخاطر ضعف و ناتوانی­شان است.

خطیب جمعه تصریح کرد: کشوری غنی و ثروتمند داریم. جوانانی قدرتمند و دانشمندانی دلسوز داریم. همانهایی که مسأله غنی­سازی را تا 20 درصد رساندند، می توانند گره مشکلات اقتصادی مردم را باز کنند فقط دولت باید دستشان را باز بگذارد. مبحث رونق تولید که حل شد، مشکل جوانان و اشتغال و ازدواج نیز حل می گردد. باید امید به آینده داشته باشیم. مشکلات و گرانیها حل خواهد شد.

این نویسنده شهیر با بیان اینکه مطالبه گریها اثر دارد، گفت: از دستگه قضایی مطالبه کنید. از مجلس و دولت بخواهید. آنجا که ضعف و مشکل دیده می شود مطالبه گر باشید. مسائلی که مقام معظم رهبری مطرح می کند مطالبه گری کنید. مسائل روز کشور مثل سال رونق تولید را از نظام مطالبه کنبد با نامه و تلفن و طومار نه با سر و صدا و دعوا و توهین.

آموزش و پرورش و لزوم ثبات مدیریت
آموزش و پرورش و لزوم ثبات مدیریت

در بین ادارات و ارگان های مختلف شهرستان، آموزش و پرورش را می توان در زمره بزرگترین و مهمترین ارگان های شهری دانست. مجموعه ای بسیار بزرگ که با احتساب معلمان، دبیران و دانش آموزان خانواده ای حدودا 40 هزار نفری را تشکیل می دهند. 

نگاهی گذرا به کارنامه مدیریت این خانواده بزرگ در یک دهه اخیر نشان می دهد سکان این اداره همواره دستخوش تغییرات پیاپی و متعدد قرار گرفته به گونه ای که تنها ظرف 8 سال اخیر، 7 رئیس به صورت پیاپی سکاندار این اداره شده اند؛ یعنی به طور متوسط هر رئیس کمتر از 15 ماه ساکن خیابان دانشجو بوده است.

 در آخرین تغییر مدیریتی، "حسین آقابابایی" با کمتر از 9 ماه مدیریت، سکان سرپرستی آموزش و پرورش را به "سوادکوهی" واگذار کرد تا او هم در مدتی کمتر از سه ماه جایش را به مدیر کنونی یعنی "ابراهیم باقری" بدهد.  

با یک حساب ساده و با در نظر گرفتن این نکته که انتخاب معاونین و مدیران بخش های مختلف این اداره حق طبیعی رئیس خواهد بود می توان به حجم گسترده تغییرات در طی سالهای اخیر در آموزش و پرورش خمینی شهر پی برد.

تغییر ریاست در چنین اداره عریض و طویلی به معنای تغییر در سطوح مختلف مدیریتی و تاحدودی متفاوت شدن دیدگاه€Œها و اولویت€Œها است چرا که به صورت طبیعی هرگاه فردی، مسئولیت ارگانی را بر عهده می€Œگیرد برنامه€Œهای بلندمدت و کوتاه€Œمدتی دارد که درصدد اجرای آن خواهد بود اما این تغییراتِ پیاپی، فرصت اجرایی کردن برنامه€Œها را به او نمی€Œدهد.

به دیگر سخن، در ارگان بزرگی همچون آموزش و پرورش €“که با مسائل چالش برانگیز متعددی همچون کمبود فضاهای آموزشی، مدارس حامی، تغییر نظام آموزشی، مدارس فرسوده و... روبروست- طبیعی است به سکاندار آن چند سال فرصت داده شود تا برنامه€Œهای خود را براساس اولویت ها به مرور اجرا و پیگیری کند. اما در عمر مدیریت کنونی، سکانداران این اداره هنوز برنامه€Œهایشان را شروع نکرده و به جایی نرسانده€Œاند، جای خود را به مدیران بعدی می€Œدهند.

مدیران جدید هم چندان فرصتی برای بروز توانمندی های خود نمی یابند و پس از این که ماه ها برای اشراف بر سطوح مختلف این ارگان صرف می کنند درست زمانی که فصل خوشه چینی است، او نیز در آستانه رفتن قرار می گیرد.

طبیعی است این روندِ متزلزل، برای مدیران غیربومی، شکننده تر هم خواهد بود چرا که آنان برای شناخت شهرستان-با همه پیچیدگی هایش- و هماهنگ شدن با مدیران سایر ادارات، نیاز به فرصت بیشتری دارند. 

بدیهی است فرصت سوزی هایی از این دست، همه به زیان شهرستان و فضای آموزشی شهر خواهد بود و لازم است در تغییر مدیرانِ ارگانهای مختلف، موضوع "ثبات مدیریتی" مورد توجه ویژه قرار گیرد چرا که ثبات مدیریت، شرط لازم برای رشد و پیشرفت خواهد بود.

خیرین را سلاخی نکنیم
خیرین را سلاخی نکنیم

1-     سالهاست خمینی شهر به دلیل حضور چهره های متعدد خیّر و نیک اندیش و همچنین وجود خیریه های متعدد، نام و آوازه ای قابل توجه در سطح استان یافته است به گونه ای که این شهرستان را با نام مردم "خیّر" و اصطلاحا "دست بخیر" می شناسند که برای امور عام المنفعه و پروژه های بزرگی همچون ساخت مدارس، خیریه ها، حسینیه ها، درمانگاهها، مراکز توانبخشی و... با رغبت دست به جیب شده و دولت را در انجام وظایفش یاری می کنند. حرکت بلندپروازانه احداث ساختمان جدید بیمارستان ساعی را می توان نقطه عطفی در این زمینه دانست.

2- آوازه مردم خیّر خمینی شهر –که حتی در شرایط سخت کنونی اقتصاد همچنان دست بخیر دارند- به سطح استان و مسوولان مختلف استانی و بعضا کشوری رسیده و تبدیل به برندی برای شهرستان شده است؛ به گونه ای که مسوولان مختلف استان، در نگاه و کلامشان، به این موضوع توجه خاصی دارند. گرچه این موضوع شاخص ارزشمندی برای اعتبار خمینی شهر است اما روی دیگر سکه نیز می تواند داشته باشد....

3- روی دیگر سکه، اتکای مدیران استانی و کشوری به خیرین شهرستان و کوتاهی در پرداخت بودجه های عمومی دولتی است. به عبارت دیگر امور خیریه، موجب "افزایش" داشته های شهرستان است نه "جایگزینِ بودجه های مرسوم".

4- مدتی است توقعات و انتظارات از خیرین به شکلی بی رویه افزایش یافته است به گونه ای که برخی مسوولان استان در پاسخ به درخواست های مسوولان و مردم شهرستان، آنان را به استفاده از خیرین و بکاریگیری توان مالی آنان دعوت می کنند امری که اگر جلوی آن گرفته نشود می تواند به روندی غلط در تخصیص بودجه ها تبدیل گردد.

مدرسه، آسفالت، کتابخانه، ورزشگاه، درمانگاه، معلولان،

4- از دیرباز تاکنون، خیرین برای ورود به امور عام المنفعه و پرداخت بخشی از مال خود، چارچوب های تعاریف شده و مشخصی داشته و دارند. "نیازهای مردم" و "ضعف همنوعان"، بزرگترین عامل در شکل گیری انگیزه خیرین بوده است و آنان با همین نیت و با هدف پر کردن خلاهای جامعه وارد عرصه می شدند و مراکز عمومی همچون حمام، حسینیه، تهیه جهیزیه، ایتام و... می ساخته اند.

3- "امور خیریه" و "ردیف های بودجه عمومی" هر یک تعاریف مرسوم و شناخته شده ای دارد. بودجه های عمومی دولتی در حوزه های مختلف آموزشی، بهداشت، عمران، فرهنگ و... دارای ردیف های اعتباری و جداول تعریف شده و مرسومی هستند که در بودجه عمومی کشور دیده شده و ما به ازای مالیات های عمومی، فروش نفت و ... به شهرستان های مختلف اختصاص می یابد. به عبارت دیگر، باید حد و مرزهای "امور خیریه" با "بودجه های عمومی" را مشخص کرد و از اختلاط این دو و آشفته شدن مرزها جلوگیری کرد.

4- امروزه توقعات حداکثری از خیرین، دو گروه را مورد هدف قرار داده و تاحدودی آزار می دهد؛ گروه اول مسوولان شهرستان هستند که نامه های و درخواستهای آنان از مقامات مافوق بعضا بدون پاسخ مانده و آنان به سمت و سوی خیرین ارجاع داده می شوند، بدون آنکه انتظارات آنان همخوان با چارچوب کمک های مردمی باشد.

گروه دوم خیرین هستند؛ مردم متولی که دسترنج خود را سخاوتمندانه در اختیار امور عام المنفعه قرار می دهند و امروزه با سیل مراجعات مردم و مسوولان مواجه هستند. مردمی که در شرایط سخت اقتصادی برای تامین جهیزیه و هزینه درمان و ... به آنان رو می زنند و در کنار آن باید پاسخگوی انتظارات مسوولان برای احداث پروژه های عمرانی همچون بیمارستان، ورزشگاه، کتابخانه، کلانتری و.... هم باشند. بدیهی است در این شرایط، انتظارات قبلی همچون تامین هزینه مراسم های محرم و صفر و... نیز پابرجاست.

5- به نظر می رسد ادامه روند کنونی به پدیده ای به نام "سلاخی خیرین" منجر خواهد شد. پتانسیل بزرگی که به دلیل استفاده غیرهدفمند و نابجا و پراکنده، رو به ضعف می نهد و از سویی دیگر، شهرستان جایگاه خود را در کسب ردیف های بودجه از دست می دهد و این اتفاق به یک روند تبدیل خواهد شد.

6- راهکار، استفاده چارچوب مند و باضابطه از خیرین است. برای پروژه هایی که به صورت مرسوم ردیف بودجه و اعتبارات دولتیِ مشخصی دارد -و یا ردیف مشخصی ندارد ولی عرفا در سایر شهرها برای اجرای آن از بودجه های دولتی استفاده می کنند- نباید سراغ خیرین رفت. شاید خیرین سهل الوصول و اصطلاحا "دم دست تر" باشند اما مسیر تهیه بودجه را باید اصولی و هدفمند طی کرد. به عبارت صریح تر، "خیرین" مانند "ذخایر آبی" یک جامعه هستند؛ شاید سالها حفر چاه راحت ترین راه برای دست یابی به منابع آبی بوده است اما امروزه تبعات این رفتار مشخص شده است.

7- جذب بودجه، بجز استفاده از خیرین راه کارهای دیگری نیز دارد؛ راهکاریی که در قالب های مختلف قابل تحقق است....

زبان "وِلاتی"، گویشی در حال فراموشی
زبان "وِلاتی"، گویشی در حال فراموشی

زبان ولایتی که در اصطلاح محلی به آن " ولاتی" گفته می‌شود، زبان باستانی اهالی تعدادی از محلات خمینی‌شهر از قبیل اسفریز، باولگان، زاغ آباد، کوشکباج، گاردر و گارسله است که متأسفانه در سالهای اخیر مورد غفلت قرار گرفته و در حال نابودی است.

علیرضا قربانی- محقق و پژوهشگر زبان گویش ولاتی شامگاه(سه‌شنبه) در حاشیه نخستین پاسداشت زبان ولاتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در خمینی‌شهر، اظهار کرد: تعدادی از زبانشناسان و مورخان ایرانی و غربی از جمله احسان یار شاطر، حبیب برجیان و اسکارمان این زبان را که یکی از زبان‌های فلات مرکزی ایران به شمار می‌رود بازمانده زبان "مادی" می‌دانند که قدمتی حدود 3 هزار سال دارد.

وی در همین خصوص افزود: بر خلاف تصور عموم ، اقوام آریایی یعنی مادها، پارت‌ها و پارس‌ها پس از ورود به فلات ایران همگی به زبان فارسی سخن نمی‌گفتند بلکه هر کدام زبان جداگانه‌ای برای خود داشتند. اولین قوم آریایی که در ایران به قدرت رسیده و اولین حکومت ایرانی را تشکیل دادند قوم مادها بودند که قلمرو حکومتشان در پهنه میان اصفهان، ری، همدان و کرمانشاه گسترده بود. یعنی دقیقاً همان جایی که هنوز زبان‌های مادی کمابیش به حیات خود ادامه می‌دهند.

این محقق و پژوهشگر گفت: بر همین اساس است که به تعبیری می‌توان گفت زبان ولاتی اولین زبان رسمی و حکومتی ایران بوده است. ولاتی گویش نیست، بلکه یک زبان است که به گویش‌های مختلفی از جمله گویش ورنوسفادرانی، گزی، کلیمی اصفهانی و ... تقسیم می‌شود و لفظ ولایتی هم بعد از اسلام به این زبان اطلاق می‌شده است.

جمع‌آوری اشعار ولاتی در یک کتاب

قربانی در مورد ادبیات این زبان گفت: زبان ولاتی یک زبان خام و تهی نیست بلکه صاحب ادبیات نیز است. ادبیات زبان ولاتی بیشتر شامل سروده‌ها، اشعار و ترانه‌هایی است که از سال‌های دور توسط شاعرانی که به زبان مادری خودشان عشق می‌ورزیدند سروده شده است.

وی ادامه داد: شاعرانی مثل درویش عباس از شهر گز یا رضا مداحی از شهر کوهپایه و بسیاری دیگر از شاعران بنام ولاتی سرا بودند. در محله ورنوسفادران خمینی‌شهر نیز بیش از ده تن از شعرا و ترانه‌سرایان به این زبان شهر گویش می‌کردند و ترانه سروده‌اند. از جمله استاد طلایی، استاد قیام، اصغر حاج حیدری(خاسته)، سعید بیابانکی، داود حاج حیدری، حسین حاجی هاشمی، غلامرضا مهدی پور و ...

این محقق زبان بومی گفت: خیلی از این اشعار هنوز در جایی منتشر نشده است، اما می‌توان پیشنهاد داد با همکاری تمامی شاعران و بستگان شعرایی که در قید حیات نیستند همه این اشعار و سروده‌ها در یک مجموعه شعر مشترک به چاپ برسد.

زبان ولاتی، یک زبان مرده نیست

علیرضا قربانی در مورد ارتباط زبان عامه با این زبان گفت: زبان ولاتی از حیث دارا بودن ادبیات عامه نیز زبانی غنی و پر بار است. ادبیات عامه این زبان مثل بسیاری از زبان‌ها شامل انواع و تعداد بی‌شماری از ترانه‌ها، شعرها، قصه‌ها، حکایات، مثل‌ها و لالایی‌ها و... است که متأسفانه هنوز به طور جدی مورد توجه قرار نگرفته است.

وی زبان ولاتی را زبانی زنده دانست و گفت: زبان ولاتی ورنوسفادرانی یک زبان مرده نیست. زبان در آستانه انقراض هم نیست بلکه زنده است، اما رو به انقراض یعنی اگر با این وضعیت بخواهد پیش برود در آینده‌ای نزدیک یک زبان مرده می‌شود که دیگر حتی یک سخنگو هم نخواهد داشت.

قربانی در مورد احیای این زبان گفت: زبانشناسان معتقدند زبان‌های که ممکن است در معرض آسیب و فراموشی و مرگ قرار بگیرند می‌توانند حفظ و احیا نیز بشوند. به این منظور راهکارهایی هم پیش روی ما قرار می‌دهند که بیشتر بر سه محور فرهنگ سازی، گردآوری و آموزش استوار است. بر همین اساس است که امروزه مشاهده می‌کنیم در نقاط مختلف جهان زبان‌های زیادی را از مرگ حتمی نجات داده و احیا کرده‌اند.   

زبان ولاتی در آینه تحقیقات زبان شناسان

این محقق زبان شناس در مورد تحقیقاتی که تاکنون در زمینه زبان ولاتی انجام گرفته است، گفت: خوشبختانه زبان ولاتی جز زبان‌هایی است که از ابتدا مورد توجه زبان شناسان بوده و تاکنون بسیاری از گویش‌های آن کم و بیش گردآوری شده و مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در این بین زبان شناسان بزرگی هم از دیگر کشورها به تحقیق و بررسی پیرامون این زبان جذب شده و وارد میدان شده‌اند، از جمله آیلرز، لکوک و استیلو. گویش ورنوسفادرانی هم از این مسئله مستثنی نبوده و بارها توسط اهالی زبان و ادبیات گردآوری شده است، اما در صدر همه این گردآوری‌ها، گردآوری‌ها و تحقیقاتی قرار دارد که توسط ژوکوفسکی، فره وشی، برجیان و اسماعیلی از زبان شناسان بزرگ ایرانی و خارجی بر روی این زبان انجام شده است.

یادگار قجری در سده
یادگار قجری در سده
خانه سرتیپ امینی سدهی در محله فروشان خمینی‌شهر با معماری منحصر به فرد خود یادگاری از دوران قاجار برای مردمان سده است.

صفحه 1 از 532