امروزشنبه, 02 بهمن 1395-- Saturday Jan 21 2017

ساعت 06:16:40

آخرین به روز رسانی : شنبه 08:15:27

درد بی خانمانی دامن اداره میراث فرهنگی شهرستان را رها نمی کند
درد بی خانمانی دامن اداره میراث فرهنگی شهرستان را رها نمی کند

اداره میراث فرهنگی خمینی شهر بالغ بر 6 ماه است که در انتظار یافتن مکانی جهت استقرار به سر می برد. مسوول نمایندگی این سازمان در خمینی شهر دراینباره به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: علیرغم گذشت بیش از 6 ماه از ارائه مجوز راه اندازی اداره در شهرستان خمینی شهر هنوز موفق به یافتن مکان مناسب نشده ایم. وی افزود: پیشنهاد شهرداری این است که مکانی استیجاری را در اختیار ما بگذارد و اجاره اش را خودش بپردازد. اگرچه این راهکار هم مشکلات خودش را دارد و ممکن است پس از گذشت یک سال مجبور باشیم تغییر مکان بدهیم اما نهایتا برای پیشگیری از خساراتی که به جهت نبود اداره به شهرستان وارد می شود، امکان دارد که سازمان میراث این پیشنهاد را بپذیرد.
وی که چند سال است مسوولیت نمایندگی سازمان در خمینی شهر را به عهده دارد، می گوید: اختصاص نیروی انسانی به خمینی شهر منوط به تامین مکان است و همین تاخیر در یافتن مکان خسارت های جبران ناپذیری به شهر وارد می کند چراکه با شرایط کنونی، وقتِ من تنها صرف شرکت در جلسات می شود و عملا نمی توان کارهای اساسی انجام داد.
گفتنی است نمایندگی این اداره که مدتی در خانه تاریخی مجیر مستقر بود، چند سال است در اتاقی در شهرداری منطقه یک به فعالیت خود ادامه می دهد.


بر اساس همین گزارش حبیبی در ادامه در پاسخ سوال خبرنگار ما در رابطه با سرنوشت سکه هایی که در جریان تعریض خیابان 17 شهریور کشف شد، گفت: حدود 40 سکه در حال حاضر در انبار کشفیات سازمان میراث استان نگهداری می شود. وی افزود: این سکه ها تنها زمانی به خمینی شهر انتقال می یابد که سازمان میراث در این شهر موزه ای راه اندازی کند.
حبیبی در همین رابطه افزود: به گفته قاضی پرونده تعداد سکه ها از 40 تا بیشتر نبوده و اگر کسی مدعی است که بیش از این بوده باید مدرک ارائه بدهد. وی همچنین گفت: در جریان این پرونده 3-2نفر دستگیر شدند که پس از چند روز بی گناهی شان ثابت شده و مجوز آزادی گرفتند.

 حمایت های مالی و ارائه تسهیلات به رها یافتگان از مواد مخدر
در جلسه مبارزه با مواد مخدر مطرح شد:
حمایت های مالی و ارائه تسهیلات به رها یافتگان از مواد مخدر

به منظور مبارزه با مواد مخدر جلسه ای در فرمانداری با حضور مسئولین مربوطه برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، سرهنگ مرادی در این جلسه به منظور مبارزه با مواد مخدر بالاخص در محله جوی آباد به راهکارهای زیر اشاره کرد و گفت: گام اول تهیه بانک اطلاعاتی قوی برای شناسایی ظرفیت های محلی مثل پزشکان، پرستاران، خیّران و ... که در محله حضور دارند و می توانند با نیروی انتظامی همکاری کنند، است و پیش بینی زمان لازم برای اجرای این طرح یک ماه می باشد.


گام دوم بحث کمیته های فرهنگی است یعنی باید بسترسازی جهت همراهی افکار عمومی انجام شود به این معنا که خود افراد محل همکاری کنند و اقدامات موثری جهت جلب اعتماد مردم از نظر فرهنگی رفاهی عمرانی انجام شود. در حال حاضر ما گروه های جهادی را آماده کرده ایم که به منطقه جوی آباد بروند تا اقدامات جهادی مانند پزشکی، عمرانی و ...انجام دهند. هم چنین برای احقاق این گام، اجرای کلاس های آموزشی، تربیت معلمان و توجیه مجریان، تولید محتوا و برنامه های تبلیغاتی با روش بومی و علمی و به طور کلی همراه سازی مردم به هر نحو ممکن از برنامه های گام دوم است چرا که متاسفانه هنوز افکار عمومی با ما همراه نشده است و مردم به ما بی اعتماد هستند.


گام سوم بحث کمیته تبلیغات آگاه سازی است که باید آگاه سازی و تبلیغات، هماهنگ و گسترده در عرصه های رسانه ای و محلی نسبت به موضوع مواد مخدر صورت گیرد. به این معنا که تمام محله پر از پوشش های تبلیغاتی گردد مانند جلسات چهره به چهره، اتمام حجت با قاچاقچیان و معتادین و خانواده های آنان، ایجاد انگیزه و امید در فضای عمومی به طوری که مردم به پاک سازی مواد مخدر امیدوار گردند، ایجاد زمینه برای حرکت های خودجوش مردمی. ما اگر بتوانیم مردم را با خودمان همراه کنیم زمانی خواهد رسید که خود افراد محل با مواد مخدر مبارزه خواهند کرد.
گام چهارم بحث کمیته انتظامی و پاکسازی اماکن، دستگیری قاچاقچیان، اعزام معتادین به مراکز ترک اعتیاد و تخریب خانه هایی با عنوان پنجره های شیطانی است که اگر گام های قبلی خوب انجام گیرد اقدامات نیروی انتظامی با مقاومت مردم رو به رو نخواهد شد.


گام پنجم اقدامات درمانی برای معتادین و اقدامات مراقبتی و پیشگیرانه برای خانواده های آنان است که همکاری مجموعه شبکه بهداشت را می طلبد و اقداماتی نیز انجام گرفته است.
گام ششم تشکیل کمیته صیانت برای پاک شدگان و عدم بازگشت آنان است که در این راستا برگزاری جلسات هفتگی و ایجاد انگیزه در آنان، پشتیبانی های مالی و ایجاد اشتغال برای قاچاقچیان تواب و پاک شدگان ( که دراین رابطه بسیج سازندگی تمام قد حضور پیدا کرده است و مبلغ خوبی هم دیده شده است)، اصلاح اساسی وضعیت ظاهری محله و تخریب اماکن آلوده، ایجاد مراکز تفریحی و... پیشنهاد می گردد.


تمام این گام ها ما را در ساختن یک محله خوب یاری می دهد ولیکن اجرایی شدن آن همت همه مردم و مسئولین را می طلبد.
در ادامه فرماندار با تسلیت ارتحال آیه الله هاشمی رفسنجانی و گرامی داشت سالروز شهادت شهید نواب صفوی و تشکر از فعالان در عرصه مبارزه با مواد مخدر افزود: در امر مبارزه با مواد مخدر امر مهم اجتماعی کردن آن و ورود ریش سفیدان و معتمدین محل به این امر است و تا این امر انجام نگیرد با توجه به حجم گسترده تهاجم که در این امر هست ما کمتر می توانیم موفق باشیم و خواهشی که از اعضای شورا دارم ایجاد برنامه ریزی و عملیاتی کردن طرح هاست.
مطلب بعدی تفاهم نامه ای است که بین دانشگاه آزاد و ستاد مبارزه با مواد مخدرمنعقد شده است و همایشی که در آینده نزدیک در بررسی راهکارهای مسائل کلی مواد مخدر خواهیم داشت.


در ادامه اصغری از اولویت های پژوهشی بحث مواد مخدر برای اعلام به دانشگاه به منظور پژوهش دانشجویان و اساتید سخن گفت و از حضار در زمینه موضوعات پژوهشی مربوطه نظر خواست که یکی از پیشنهادات این بود که« چگونه بعضی افراد با داشتن شرایط نامطلوب موفق به ترک اعتیاد و پاک بودن شده اند اما بعضی دیگر با داشتن شرایط مشابه یا بهتر موفق به این امرنشده اند؟» هم چنین موضوع دیگر پیشنهادی آموزش خانم ها به عنوان محوریت زن در خانواده برای پیشگیری از اعتیاد بود که فرماندار قول اجرایی شدن آن را در صورت ارائه طرح داد.

مصائب معلولین در شهر ما!
معلولان سردرگم در محیط شهری؛
مصائب معلولین در شهر ما!

اشاره: "باید سوار بر ویلچر شد تا پی برد ساختار و طراحی شهری ما چقدر با بی مهری شکل گرفته است." این شاه بیت حرف دل معلولان شهرمان است.

معلولان معتقدند در این شهر غریبه هستند چرا که در طراحی شهری آنان را در نظر نگرفته اند. اکثر پیاده روها، بانکها، خودپردازها، مراکز مذهبی و آموزشی و تفریحی و ساختمانهای ما مناسب سازی نشده اند. گزارش ذیل رویکردی است به این موضوع.

 

سهم معلولان و سالمندان از فضای شهری چقدر است؟
آیا با صندلی چرخ€Œدار در سطح شهر تردد داشته اید؟ آیا شده برای عبور از جوی آب مسافتی طولانی را برای یافتن یک پل مناسب طی کنید؟ آیا شرمنده عابرانی شده اید که با زحمت فراوان از لبه غیرهمسطح پل عبور دهد؟ و...
به راستی سهم معلولان و سالمندان از فضاهای شهری چقدر است و چرا باید به دلیل اجرانشدن ضوابط و مقررات معماری و شهرسازی، معلولان جسمی- حرکتی و نابینایان همیشه در انزوا باشند؟
بی تردید در حوزه مناسب سازی فضاهای شهری برای معلولان گرچه اقدامات خوبی صورت گرفته است اما عقب ماندگی های زیادی وجود دارد که باید برطرف شود.
خمینی شهر همچون بسیاری دیگر از شهرهای کشور برای دو گروه از شهروندان (معلولان و سالمندان) مناسب نیست و و در این میان نگاه ترحم مردم بیش از هر چیز معلولان را آزار می دهد.

 

ستاد مناسب سازی خمینی شهر چه کرد؟
بخش زیادی از مشکل عبور و مرور معلولان بر می گردد به مجوزهای ساختمانی. بدین منظور همراستا با سایر شهرها، در سال جاری ستادی به نام ستاد مناسب سازی با مسوولیت فرمانداری و دبیری سازمان نظام مهندسی تشکیل شد. این ستاد تاکنون جلسات متعددی برگزار نموده که نتیجه آن شناسایی نقاطی از شهرستان است که اولویت ویژه ای برای معلولان دارد. روح الهی نماینده معلولان در مورد مصوبات این ستاد و چرایی اجرا نشدن آن می گوید: حدود 90 درصد فضاهای شهری اداری و عمومی برای معلولان، جانبازان و سالمندان مناسب نیست و این عزیزان عموما در رفت و آمد دچار مشکل هستند. ما در این زمینه پیگیری های فراوانی انجام دادیم. تاکنون 20 نقطه مهم جهت اصلاح شناسایی و نقشه های آن هم تهیه شده است. روال کار بدین گونه است که موارد شناسایی شده جهت اصلاح توسط بهزیستی به کمیته مناسب سازی اعلام می گردد. نقشه های لازم پس از نهایی شدن توسط نظام مهندسی به فرمانداری و بهزیستی ارائه می گردد و از طرف آنان به ارگان مربوطه جهت اطلاع و اقدام ارسال می گردد. البته این مصوبات بیشتر جنبه توصیه دارد و معمولا ارگان ها علاقه ای به اجرای آن ندارند.
وی در پاسخ به این سوال که مگر اجرای هر رمپ چقدر هزینه دارد، گفت: میزان هزینه هر رمپ با توجه به نوع و شرایط ساختمان بین 500 هزار تومان تا 20 میلیون تومان متغیر است.

 

رمپ های رفع تکلیفی
بخشی از رمپ هایی که در سطح شهر ساخته شده بدون رعایت ضوابط و به صورت غیراستاندارد ساخته شده تا صرفا رفع تکلیف باشد. به عبارت دقیق تر، در حالی که رمپ های ویژه معلولان باید با شیب 8 درصد احداث شود این رمپ ها با شیب 18 درصد ساخته شده که هم برای معلول و هم برای افرادی که از روی خیرخواهی اقدام به کمک می کنند می تواند خطرساز باشد.
از نکات جالب توجه اینکه در حالی که رمپ ورودی یکی از بانک های تازه تاسیس شهرستان به صورت غیراستاندارد ساخته شده رمپ ورودی بانک ملی مرکزی که 60 سال پیش احداث شده به گونه ای استاندارد ساخته شده که یک معلول ویلچرنشین بدون کمک دیگران می تواند از آن استفاده کند.

 

موانع اجرا
یکی از مشکلات تردد معلولان به موضوع موتورسواران گره می خورد و همین مساله مسوولان را در باز کردن معابر به نفع معلولان دچار تردید و ابهام می کند؛ به عبارت دیگر معمولا در پیاده روها و ورودی پارکها موانعی برای محدودیت ورود موتورسیکلت ایجاد می شود که همین موانع ورود افراد دارای ویلچر را با مشکل روبرو می کند.
گرچه در این زمینه سعی شده تا موانع به گونه ای در نظر گرفته شود که همزمان با اینکه مانع عبور موتورسیکلت می شود اما مشکلی در تردد ویلچر معلولان ایجاد نکند با این وجود نتیجه صددرصدی را در بر نداشته است.
پارک پیروزی به عنوان پارک بزرگ و محوری شهر با هزینه خود معلولان مناسب سازی شد تا معلولان ویلچری بتوانند راحت به آن تردد کنند. گذشت زمان اما موجب شد تا برخی موتورسیکلتها از این ورودی استفاده کنند و پارک عرصه تاخت و تاز موتورسیکلتها شود. همین رفتار موجب شد تا این ورودی به شکل قبل باز گردد تا موتورسواران و ویلچرنشینان هر دو نتوانند به راحتی به پارک تردد کنند.
بی تردید این موضوع به فرهنگ سازی نیاز دارد، زیرا اگر معبری باز هست برای افراد با نیازهای ویژه است نه موتورسیکلت ها.

 

اتوبوس های واحد
تقریبا معلولان جسمی-حرکتی و سالمندان نمی توانند از وسائل حمل و نقل عمومی بویژه از اتوبوس های واحد استفاده کنند. این یکی از مشکلات کلیدی معلولان است. در برخی از شهرها از جمله تهران، در این زمینه اقدامات قابل توجهی انجام داده اند. بدین شکل که بخشی از اتوبوس های شرکت واحد استانداردسازی شده و سطح جایگاه مسافران هم سطح ورودی اتوبوس تعبیه می گردد. از طرفی پله های ورودی اتویوس حذف شده تا معلول به راحتی تردد کند. بدیهی است اجرای این طرح بجز معلولان، برای تسهیل تردد سالمندان هم بسیار مفید است.

 

وام های بلاعوض
یکی از طرح های اداره بهزیستی، پرداخت وام های بلاعوض جهت مناسب سازی منازل معلولان است. بر این اساس این اداره جهت مناسب سازی ورودی یا داخل منازل معلولان €“که مشکل تردد دارند- رقمی حدود 1 تا 5/1 میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت می کند. اقدامی که می تواند کمکی هر چند اندک به رفت و آمد معلولان نماید.
نیازهای معلولان تنها به مناسب€Œسازی معابر و خیابان€Œها ختم نمی€Œشود و در واقع دسترس پذیری، مفهوم گسترده€Œتری دارد که البته فراهم شدن همچین مسئله ای می تواند برای معلولان بسیار مفید باشد.

 

به خاطر شرایط نامناسب رفت و آمد خانه نشین شدم
"در سطح شهرهای درچه و کوشک عابر بانکی که یک معلول بتواند از آن استفاده کند، وجود ندارد." محسن که یک معلول جسمی حرکتی است با بیان این مطلب می گوید: "بجز امکانات، سطح فرهنگ جامعه هم باید در این زمینه ارتقا یابد. وی با ذکر مثالی در این باره می گوید: خمینی شهر حسینیه ایران نامیده می شود با این وجود در ایام محرم کمتر هیاتی است که شرایط تردد معلولان را فراهم کرده باشد. عموما هم استدلالشان این است که برای چند معلول نمی توانیم هزینه کنیم."
وی ادامه می دهد: "از سوی دیگر، وسائل حمل و نقل عمومی تقریبا وضعیت معلولان را در نظر نگرفته است و رفت و آمد با این وسائل بسیار دشوار است با این وضعیت ترجیح می دهم زیاد از خانه خارج نشوم."

 

فضاهای شهری مناسب نیست
معلولان هم مانند همه اقشار جامعه حق دارند تحصیل کنند، کار کنند، از پارک ها، کتابخانه ها و سایر امکانات تفریحی استفاده کنند، ورزش کنند و به خرید بروند. توانمندی های ذهنی بسیاری از معلولان در حد افراد عادی جامعه و گاه بالاتر از آنهاست اما وقتی فضاهای شهری برای حضور راحت معلولان آماده نیست و برای تردد در شهر و استفاده از امکانات جامعه باید مشکلات زیادی را تحمل کنند دچار انزوا می شوند.
این انزوا به ویژه در خانم های معلول باعث افسردگی شدید می شود. رضایی که یک فرزند معلول دارد در این زمینه می گوید: معابر و پیاده روهای شهر مناسب تردد معلولان نیست مثلا شیب دار بودن پیاده روها یا عرض بسیار کم برخی پیاده روها در بافت قدیمی و مرکزی شهر یا بستن انتها و ابتدای پیاده روها برای جلوگیری از ورود موتورسیکلت همزمان امکان استفاده معلولان را هم از بین می برد. در این شرایط یک معلول نمی تواند مطمئن باشد که در پیاده روها و معابر شهری با مشکل مواجه نشود و همیشه باید یکی دو نفر او را همراهی کنند و همین کار دشواری است.

10تن گوشت غيربهداشتی بوقلمون قبل از توزيع در بازار كشف شد
10تن گوشت غيربهداشتی بوقلمون قبل از توزيع در بازار كشف شد

فرمانده انتظامی شهرستان خمينی شهر از کشف 10 هزار کيلوگرم گوشت بوقلمون غير بهداشتي آماده توزيع در بازار خبر داد. به گزارش فرصت آنلاین به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی جعفری نژاد گفت: ماموران انتظامی شهرستان خمینی شهر مطلع شدند یك واحد صنفی اقدام به بسته بندی مقدار زیادی گوشت بوقلمون غیر بهداشتی كرده و قصد توزیع آن را دارند كه پس از هماهنگی با اداره كشاورزی و دامپزشكی این شهرستان و هماهنگی با مقام قضائی به محل اعزام شدند.


وی ادامه داد: در بازرسی از محل 10 تن گوشت غیر بهداشتی كه به صورت غیر مجاز بسته بندی و آماده توزیع در بازار بود كشف شد، كارشناسان مربوطه ارزش گوشت های كشف شده را یك میلیارد ریال اعلام كرده اند .در این خصوص یك نفر شناسایی و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شد.


فرمانده انتظامی شهرستان خمینی شهر در پایان از مردم خواست هر گونه موارد مشكوك را در اسرع وقت از طریق تماس با تلفن 110 به پلیس اطلاع دهید.

ستاد اقامه نماز شهرستان تشکیل جلسه داد
ستاد اقامه نماز شهرستان تشکیل جلسه داد

جلسه ستاد اقامه نماز شهرستان خمینی شهردربیست وششم سالجاری حضور فرماندار ، مشاور استاندار ودبیر ستاد اقامه نماز استان و اعضا ء با قرائت آیاتی از کلام ا... مجید در محل سالن جلسات فرمانداری تشکیل گردید.


به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان فرماندار وضعیت برگزاری نماز جماعت در ادارات و دستگاه های شهرستان را مطلوب ارزیابی و از اقدامات مثبتی که در زمینه توسعه و ترویج فرهنگ نماز انجام شده است تقدیر و تشکر نمودند.


سپس معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری گزارشی از اقدامات انجام شده در فرمانداری برای ترویج فرهنگ اقامه نماز من جمله تشکیل جلسات شورای فرهنگی فرمانداری ، برگزاری مستمر نمازجماعت ، هماهنگی برای برپایی نمازوحدت که در تاریخ ۲۴/۹/۹۵ با حضور مسئولین شهرستان درمسجد جامع آدریان... ارائه نمود.


براساس این گزارش دبیرستاد اقامه نماز استان طی سخنانی با مطلوب شمردن وضعیت شهرستان خمینی شهر در بین شهرستان های دیگر استان از نظر پرداختن به موضوع برپایی و ترویج فرهنگ اقامه نماز اظهار نمود: این حوزه نیازمند نوآوری می باشد و می طلبد که دستگاه ها و نهادها بیش از پیش در این حیطه فعالیت نمایند.
وی دوران کودکی را برای آموزش نماز و پرورش اسلامی بسیار مهم و نقش آموزش و پرورش و مادران را در این خصوص حساس و حیاتی ارزیابی نمودند.


شایان ذکر است قبل ازجلسه نماز جماعت با حضور اعضاء در محل نمازخانه فرمانداری اقامه گردید.

کبدِ یک بیمار مرگ مغزی اهدا شد
کبدِ یک بیمار مرگ مغزی اهدا شد

عضوی از بدن عبدالرسول رضوانی که دچار مرگ مغزی شده بود، به یک بیمار نیازمند اهدا شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، عبدالرسول رضوانی 47 ساله چند روز پیش بر اثر سکته مغزی به بیمارستان شهید اشرفی منتقل و در بخش آی سی یو بستری شد. تیم پزشکی پس از تاید مرگ مغزی و اخذ رضایت از خانواده، وی را برای برداشت عضو به بیمارستان الزهرا (س) منتقل کرده و کبدش را به یک بیمار نیازمند اهدا نمودند.

خلاصی زندانیان از اتلاف وقت
خلاصی زندانیان از اتلاف وقت

برگزاری کلاس های آموزشی برای زندانیان در سال های اخیر به یکی از دغدغه های سازمان زندان ها تبدیل شده است به گونه ای که برای این قشر از جامعه کلاس های آموزشی متنوعی برپا می شود. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، اعلامیه حقوق بشر که در سال 1327 خورشیدی تدوین شده، آموزش و پرورش را یکی از اساسی ترین نیازهای هر فرد برمی شمرد و معتقد است برای تحقق این اصل، آموزش و پرورش باید در همه ابعاد گسترش یابد تا همه آحاد جامعه از آن بهره مند شوند. بر همین اساس رییس زندان خمینی شهر از برگزاری کلاس های پیرایشگری مردانه، برق ساختمان، تعمیرکاری خودرو، منبت کاری، معرق کاری، قابسازی، قلمزنی و جوشکاری در سال جاری برای زندانیان خبر داد. شیروانی همچنین گفت: اخیرا یک دوره 4 روزه آموزش زنبورداری  با همکاری اداره جهاد کشاورزی برای زندانیان برگزار کرده ایم.


وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر طی تفاهم نامه هایی که هر ساله با اداره فنی و حرفه ای شهرستان امضا می کنیم، کلاس های متنوعی را برگزار می نماییم، گفت: همه زندانیان می توانند برای شرکت در این کلاس ها که به صورت نظری و عملی در زندان برگزار می شود، شرکت نمایند. رییس زندان خمینی شهر با تاکید براینکه حرفه آموزان پس از قبولی در آزمون پایان دوره، گواهینامه معتبر دریافت می کنند، گفت: در این گواهینامه هیچ اشاره ای به زندانی بودن حرفه آموز نمی شود و فرد پس از آزادی می تواند با استفاده از آن برای خود کسب و کاری راه بیندازند. شیروانی از فعالیت مرکزی به نام «مرکز مراقبت» خبر داد که برای زندانیان آزاد شده، تسهیلات اشتغال از قبیل وام فراهم می کند. وی گفت: طبق اطلاعات ما تعدادی از زندانیان پس از آزادی با مراجعه به این مرکز با استفاده از این تسهیلات توانسته اند برای خود ایجاد اشتغال نمایند.

ناگفته نماند که زندان خمینی شهر از آن دست زندان هاییست که تنها به آموزش اکتفا نکرده و در چند ساله اخیر با راه اندازی کارگاه های قلمزنی، سنگ های تزیینی، میناکاری، ملیله کاری، خیاطی و... اقدام به ایجاد اشتغال برای زندانیان نموده است. شیروانی سال گذشته از ایجاد اشتغال برای بالغ بر 40 درصد از زندانیان از طریق راه اندازی 10 کارگاه خبر داده بود.

30 چاه ذغالی تخریب شد
در راستای حفاظت از محیط زیست:
30 چاه ذغالی تخریب شد

چاه های ذغالی همواره یکی از عوامل آلاینده هوا در خمینی شهر به حساب می آیند که با افزایش حجم آلاینده ها در سال های اخیر بیشتر به چشم آمده و مورد توجه قرار گرفته اند به گونه ای که شهردار کوشک پاییز سال گذشته از تخریب بالغ بر 100 حلقه چاه ذغالی در این شهر خبر داد و گفت: چاه های کوشک با عمق 5 متر ظرفیت یک تا یک و نیم تن چوب را دارند.
بر اساس خبری از ایرنا، اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان نیز اخیرا 30 حلقه چاه تولید ذغال چوب در شهر اصغرآباد را تخریب کرد. این واحدهای آلاینده که به صورت پراکنده در اراضی کشاورزی و باغ ها استقرار داشتند ضمن ایجاد آلودگی هوا، موجب تخریب اراضی کشاورزی نیز می شدند.


مسوولان این اداره همچنین در پی افزایش آلاینده های هوا، متوجه دود غلیظی در كمربندي شمال خميني شهر به سمت نجف آباد شدند که بررسي ها نشان داد این نقطه، محل تخليه زباله هاي يكي از شهرهاي شهرستان است.


بر اساس خبری از ایمنا، كارشناسان پايش زيست محيطي ابتدا نوع پسماند دفع شده را بررسي و ضمن هماهنگي با آتش نشاني زباله هاي آتش گرفته را خاموش كردند. زباله هاي تخليه شده و آتش گرفته شامل ضايعات خانگي، كارگاهي، صنعتي، لاستيك چرخ و ... بود.

صفحه 1 از 472