امروزپنجشنبه, 02 آذر 1396-- Thursday Nov 23 2017

ساعت 12:28:28

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 02:18:45

برخی مدارس خمینی شهر برای خراب شدن نیاز به زلزله هم ندارد
در نشست مدیریت بحران شهرستان مطرح شد:
برخی مدارس خمینی شهر برای خراب شدن نیاز به زلزله هم ندارد

فرسودگی 50 درصد از مدارس شهرستان و بحران آفرین بودن آن در صورت وقوع زلزله، به یکی از موضوعات اصلی نشست مدیریت بحران تبدیل شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در این نشست که اول آذرماه در سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، سرپرست فرمانداری شهرستان جلسه مدیریت بحران را فرصت مناسبی برای شناسایی نقاط ایمن شهرستان، مشخص شدن وظایف دستگاه های مختلف در صورت وقوع زلزله، در نظر گرفتن سوله ای برای انبار آذوقه و... دانست. راعی افزود: تراکم بالای جمعیت و بافت فرسوده گسترده ای که در شهرستان داریم ما را بر آن می دارد که برای مقاوم سازی ساختمان ها اقدام کنیم.

 

در ادامه معاون عمرانی فرمانداری با بیان اینکه 50 درصد از مدارس ما فرسوده است، گفت: مطلوب این است که در مانور سراسری زلزله که روز 8 آذرماه در مدارس برگزار می شود، وضعیت مدارس از نظر چگونگی امدادرسانی بررسی شود. عکافیان افزود: باید مدرسه ای انتخاب شود که راه ورودی برای خودروهای امدادی، لودر و... نداشته باشد تا دریابیم که در صورت وقوع زلزله چطور باید به آسیب دیدگان کمک کنیم. وی تعریض مسیرهای منتهی به مدارس را یکی از اقدامات اولیه ای دانست که باید توسط شهرداری صورت بگیرد تا در صورت وقوع زلزله راه بر خودروهای امدادی گشوده باشد.


مسئول واحد کاهش بلایای شبکه بهداشت نیز در ادامه با تاکید بر اینکه 60 درصد از تلفات و 40 درصد از مجروحیت ها در هنگام وقوع زلزله از سقوط وسایل موجود در ساختمان ها ناشی می شود، ایمنی غیر سازه ای ساختمان ها را راه حل مفیدی برای کاهش تلفات و خسارات در هنگام زلزله دانست. خانم پیمانی افزود: کمدها، قفسه ها و... باید در اتاق ها جاسازی شود.
یکی دیگر از کارشناسان شبکه بهداشت نیز در همین رابطه گفت: در سطح شهرستان مدارسی داریم که برای تخریب نیازی به زلزله هم ندارد و با کوچکترین ضربه ای ویران می شود و این در حالی است که در برخی مدارس شهرستان 400 دانش آموز تحصیل می کنند که در صورت وقوع زلزله در هنگام روز، فاجعه به بار خواهد آمد.
خانم بدیعی نیز در رابطه با لزوم ایمنی غیرسازه ای مدارس افزود: تخته سیاه ها به دیوار محکم نشده، نیمکت ها کنار پنجره ها قرار گرفته و پله ها ناایمن است و همین بسیار خطر آفرین خواهد بود.


در ادامه صفار معاون خدمات شهری شهرداری عملیاتی شدن زنگ زلزله در مدارس را یکی از راهکارهای بالا رفتن توانایی در برابر زلزله دانست و گفت: مانور زلزله که همه ساله برگزار می شود باید به گونه ای باشد که دانش آموزان فقط به چشم یک سرگرمی به آن نگاه نکنند و آن را جدی بگیرند.

گزارش مشروح این نشست در دوهفته نامه فرصت منتشر خواهد شد.

کلاه ایمنی بر سر می گذارم؛ پس هستم
کلاه ایمنی بر سر می گذارم؛ پس هستم

مقدمه: طبق آماری که در جلسه اخیرشورای ترافیک شهرستان توسط پلیس راهور ارائه شد، در 7 ماهه اول سال جاری 30 فقره تصادف که یک طرف آن موتورسواران بوده اند به وقوع پیوسته و در مجموع 30 نفر فوت شده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 240 درصد افزایش داشته است. 67 درصد از افراد فوت شده موتورسواران بوده اند و 16 درصد از آن ها عابرین پیاده. این درحالی است که طبق آمار قبلی این فرماندهی، در تصادفات شش ماهه اول سال 96 در شهرستان خمینی شهر که موتورسیکلت سواران در آن دخیل بوده اند، 908 نفر راننده و سرنشین و 27 نفر عابر پیاده مجروح و دچار صدمه گردیده و این میان 20 نفر از همشهریان مان جان خود را از دست داده اند. فرمانده پلیس راهور شهرستان علت حدود 80 درصد از تصادفات را خطای انسانی (اعم از استفاده از وسیله نقلیه این که علم به نقص فنی آن داشته، گردش ها و سبقت های ناگهانی، خلاف جهت رفتن و ...). در همین گزارش آمده است میانگین سنی موتورسواران بین 15 تا 30 سال بوده و به دلیل هیجان در رانندگی و عدم رعایت قوانین دچار حادثه گردیده و به علت استفاده نکردن از کلاه و گارد ایمنی مناسب فوت کرده اند. این نوشتار قصد دارد به بررسی عمده ترین علل و عوامل این تصادفات بپردازد.
فرهنگسازی برای ترافیک
واقعیت آن است که خطاهای انسانی نقش مهمی در این گونه تصادفات دارند. طبق گزارش پلیس راهور بیشترین تخلفات موتورسواران در شهرستان را حرکت خلاف جهت، سرعت بالا، نداشتن کلاه ایمنی، حرکت در شب با چراغ خاموش، نداشتن پلاک ملی و مدارک قانونی و انجام حرکات نمایشی و مخاطره آمیز تشکیل می دهد. برخی افراد موتورسوار گمان می کنند که چون سوار وسیله نقلیه ای به نام «موتور» هستند می توانند به راحتی از قوانین راهنمایی و رانندگی چشم پوشی کنند. یکی از موتورسواران شهر می گوید: اگر سر چهارراهی برسم که چراغ قرمز ولی خلوت باشد صبر نمی کنم و به راه خود ادامه می دهم.
ماموران پلیس راهنمایی و رانندگی در صورت مشاهده 4 تخلف عبور از چراغ قرمز، عبور از معابر در خلاف جهت مجاز، عبور از خطوط ویژه و پیاده رو و نداشتن کلاه ایمنی مجاز به توقیف موتورسیکلت متخلفان هستند. اما سرگرد پاکروان توقیف موتورها را برای کاهش تخلفات رانندگان چندان موثر ندانست و گفت: از ابتدای سال تا به حال روزانه به طور متوسط بین 80 تا 100 موتورسیکلت توقیف و پارکینگ تقریبا پر شده است ولی توفیقی در این زمینه به دست نیامده است. اکنون که تازه هوا سرد شده نزدیک به 20 درصد از مردم از کلاه ایمنی استفاده می کنند. چرا با این همه توقیف موتور، باز هم قانون گریزی وجود دارد؟
موتور سواری علت عدم استفاده اش از کلاه ایمنی را نشنیدن صداهای اطراف عنوان کرد و گفت: از طرفی موتور به راحتی ترافیک را پشت سر می گذارد و از کوچه های باریک رد می شود. مصرف سوختش هم پایین تر است.
به نظر می رسد با وجود نیاز مبرم به رفع نقص راه ها و نصب دوربین ها و تابلوهای کنترل کننده، هنوز هم موتورسواران تصادف می کنند و علتش نبود فرهنگ صحیح موتورسواری است. ابزارهای مسؤولین برای فرهنگسازی در این زمینه کم نیست. برگزاری همایش های ترافیکی با نظر کارشناسان امر، طرح موضوع در کمیته فرهنگ شهروندی، اهدای کلاه ایمنی مجانی در مراسم مختلف و ... نمونه ای از این ابزارهاست. اما در خانواده ها والدین باید قبل از خرید موتورسیکلت برای خود یا جوانانشان، همه جوانب را در نظر بگیرند و آموزش های لازم را به آن ها بدهند. تا زمانی که افراد فکر کنند موتور وسیله ای برای رد کردن راحت ترافیک و یا نمایش های خیابانی است، تصادفات روز به روز افزایش می یابد.
عابرانی که دیده نمی شوند!
همان طور که در مقدمه آمد، عابرین پیاده 16 درصد تلفات تصادفاتی که موتورسواران در آن دخیل بوده اند تشکیل داده اند. سرگرد پاکروان یکی از علل اصلی این مشکل را روشنایی کم برخی خیابان ها و دیده نشدن عابرین پیاده به واسطه پوشش تیره آن ها عنوان کرد. وی از خیابان های حکیم فرزانه، ماربین و امیرکبیر به عنوان خیابان هایی که این مشکل بیشتر در آن ها مشهود است نام برد.
پاکروان همچنین تعداد تصادفات در خیابان های دوطرفه کم عرض را زیاد اعلام کرد و گفت: گاهی نواقص در راه باعث می شود فرد دچار خطای انسانی شود. مثلا در خیابان های کم عرضی مثل ماربین افراد مجبورند تغییر مسیر بدهند که اگر در این گونه خیابان ها رفوژ میانی وجود داشته باشد از تصادفات کاسته می شود.
وی ضمن تشکر از شهرداری بابت تعریض خیابان حکیم فرزانه، گفت: در این خیابان و نیز خیابان های حافظ، ماربین و دستگرد باید رفوژ میانی نصب شود.
مزاحمتِ مشاغل مزاحم
«کاربری شهر معلوم نیست و نمی توان مشخص کرد کجا مسکونی و کجا تجاری است. مشاغل مزاحم در شهر بسیار زیاد است» سرگرد پاکروان با بیان این مطلب گفت: ما در نقشه شهر چند نقطه سیاه داریم؛ یکی پایانه باربری ها، موزاییک سازی ها در قلب شهر و همچنین آهن فروشی ها. ما تمام شهر را درگیر کرده ایم.
در این میان به نظر می رسد انتقال پایانه باربری به خارج از شهر و یا تعیین مسیرهای دسترسی بیرون از شهر به این پایانه از اولویت بیشتری برخوردار باشد. سرپرست فرمانداری با اشاره به گزارش راهور گفت: بیشتر تصادفات در این منطقه هنگام ظهر که کامیون های بیشتری تردد می کرده، رخ داده است.
فرمانده پلیس راهور شهرستان نیز با بیان این که در این دوره برخورد بی سابقه ای با کامیون ها شده است افزود: اکنون بیمارستان منظریه هم تاسیس شده که در مسیر دسترس پایانه باربری قرارداد و هر لحظه ممکن است برای فردی که با موتور زن و بچه اش را به بیمارستان می برد، حادثه ای پیش بیاید.
ابزار کنترلی کم است
بنابرآنچه آورده شد به هرحال تخلف وجود دارد وباید با آن برخورد کرد ضمن اینکه برخی از اشکالات جاده ای که وجود دارد وزمینه ساز تصادفات هستند باید برطرف شوند.از جمله این ابزارها
تجهیزات الکترونیکی و پایش تصویری است که شهربا وجود تلاش های به عمل آمده هنوز به آن مجهز نشده است.
نقاط زیادی برای نصب دوربین درشهر مشخص شده است که نیازبه نصب دوربین دارد.
گرچه به گفته مشاورترافیکی شهرداری خمینی شهر برای نتیجه دهی تجهیزات الکترونیکی ابتدا باید زیر ساخت ها مثل خط کشی های عابر پیاده، گردش به چپ و راست، دوربرگردان ها و ... باید کامل شود .
تقویت نیروی انسانی راهور که در جلسات قبل شورای ترافیک بر ضرورت آن تاکید شده بود نیز از دیگر نیازهای کنترل تخلفات است .شاید به دلیل همین کمبود نیروباشدکه وقتی از یک موتور سوار می پرسم که آیا بدون کلاه ایمنی با موتور به اصفهان می روی، می گوید: خیر، چون آن جا موتورم را می گیرند!
او می گوید درخمینی شهر سر همه چهارراه ها مامور نیست. هرچند اگر مامور هم سر چهارراهی باشد، موتورسواران به یکدیگر خبر می دهند و افراد دیگر از کوچه پس کوچه ها و راه های میان بر به راه خود ادامه می دهند!

ارسال هفت کانکس از هلال احمر خمینی شهر به سرپل ذهاب
ارسال هفت کانکس از هلال احمر خمینی شهر به سرپل ذهاب

هشت کانکس سرویس بهداشتی از هلال احمر خمینی شهر به منطقه زلزله زده سرپل ذهاب ارسال شد. مسئول روابط عمومی جمعیت هلال احمر شهرستان با اعلام این خبر گفت: مردم سخاوتمند خمینی شهر در ادامه کمک های انسان دوستانه شان به هموطنان آسیب دیده در زلزله اخیر با پرداخت مبالغ نقدی زمینه خرید و انتقال هشت کانکس سرویس بهداشتی به سرپل ذهاب را نیز فراهم کردند.
مرادیان افزود: هدایای نقدی و غیرنقدی مردم همچنان به چادرهایی که هلال احمر در نقاط مختلف شهرستان مستقر کرده، سرازیر می شود و این اقلام پس از تفکیک و بسته بندی در اولین فرصت راهی این مناطق می شود. وی همچنین از فعالیت شبانه روزی موکب پذیرایی که توسط امدادگران خمینی شهری در منطقه ثلاث باباجانی اداره می شود، خبر داد.

 

 

برنامه های هفته بسیج در خمینی شهر اعلام شد
برنامه های هفته بسیج در خمینی شهر اعلام شد

۱۴۰ برنامه محوری به مناسبت هفته بسیج در شهرستان خمینی شهر برگزار می شود. به گزارش فرصت آنلاین فرمانده سپاه ناحیه شهرستان خمینی شهربا اعلام این موضوع در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: در هفته گرامیداشت بسیج و یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و برای پاسداشت فداکاری های آنان، بسیج برنامه های متنوعی تدوین کرده است که شامل 740 خط برنامه میشود و از بین آن حدود 140برنامه جزو اصلی ترین برنامه های اجرایی است.سرهنگ پاسدار سید علی مشیرصدری افزود: این برنامه ها شامل چهار برنامه محوری با عنوان اقتصاد مقاومتی و دستاوردهای بسیج شهرستان که با محوریت حوزه های بسیج در امامزاده نجم الدین برپا میشود و برگزاری دعای ندبه همزمان با پخش سراسری است.

وی گفت: در این هفته همچنین از بسیجیان نخبه و نمونه تجلیل خواهد شد. فرمانده سپاه ناحیه شهرستان خمینی شهرتاکید کرد: درهرجایی ازکشور نیازمند کمک باشد مجموعه بسیج پای کار ایستاده است و عقیده اش بر این مبناست هر کار نشدی، شدنی است.
وی با اشاره به شعارامسال بسیج، بسیج مظهر مردم سالاری دینی گفت: بایستی تلاش کرد تا تفکر منشعب از دین مبین اسلام در همه افراد پررنگ تر و قوی تر شود .

به جمع قربانیان سوانح رانندگی نپیوندیم
به مناسبت روزجهانی یادبود قربانیان سوانح رانندگی:
به جمع قربانیان سوانح رانندگی نپیوندیم

جمعیت طرفداران ایمنی راه€ها مراسم یادبود قربانیان سوانح رانندگی را به مناسبت روزجهانی یادبود قربانیان سوانح رانندگی در روزهای۲۹ آبان الی۱ آذربرگزار می کند. به گزارش فرصت آنلاین رئیس هیئت€مدیره این جمعیت درگفتگو باپایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفت: علاوه بر برنامه€های تعریف€شده این سازمان مردم€ نهاد در مرکز سه استان خراسان رضوی، گیلان و اصفهان، این مراسم برای تهران نیز در تالار شمس و سایر استان€ ها نیز در قالب مراسم مختلف به€ منظور حساس سازی دستگاه€ های اجرایی و محافل عمومی برگزار می€شود.
محمد بخارایی افزود: این سازمان مردم€ نهاد در خراسان رضوی برای مادران داغدار، در گیلان برای کودکان بی€سرپرست و در اصفهان برای مجروحان و معلولان برنامه€ های تعریف€ شده€ای دارد.

وی گفت: در تهران نیز مراسم روز یادبود قربانیان سوانح رانندگی با مشارکت دستگاه€های اجرایی، مردم و نهاد€ها در تالار شمس برگزار میشود. همچنین در مراکز سایر استانها نیز مراسم€ مختلفی به€منظور حساس سازی دستگاه€های اجرایی و محافل عمومی تعریف€شده است.

رئیس هیئت€مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه€ها بابیان اینکه «اقدام برای روز جهانی قربانیان حوادث رانندگی یک واقعه جهانی است و می€Œتواند در کنترل سوانح نقش داشته باشد.» اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم از همکاری رسانه€های جمعی و سایر دستگاه€Œهای اطلاع رسانی برای پوشش برنامه€Œهای روز جهانی یادبود قربانیان سوانح رانندگی بهره€مند شویم.
رئیس هیئت€ مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه€Œها با اشاره به اجرای ۷ محور اصلی مورد تأکید و توجه مخاطبان گفت: شعارهایی با مضامین این ۷ محور در دست تهیه قرار دارد که به شرح زیر است

استفاده از حمل€ ونقل ریلی به عنوان ایمن€ترین شیوه حمل€ونقل
استفاده از حمل€ونقل عمومی کاهش ترافیک و مصرف سوخت و افزایش ایمنی
رعایت سرعت مجاز به€ویژه در مناطق مسکونی و نزدیکی مدارس حاشیه راه€ها
پرهیز از رانندگی در حالت خستگی و خواب€آلودگی و ساعات شب
بستن کمربند ایمنی کلیه سرنشینان به€ ویژه سرنشینان عقب و مسافران اتوبوس
گذاشتن کلاه ایمنی توسط موتورسیکلت€ رانان و سرنشینان آن€ها
این عضو کمیسیون ایمنی راه€های کشور خاطرنشان کرد: مقرر شده پیگیری لازم به€منظور طرح موضوع ایمنی راه توسط خطبای نماز جمعه، علما، مراجع و روحانیون در سخنرانی€ها از طرف دبیرخانه کمیسیون استان صورت پذیرد و اقدامات ایمنی مانند برخورد با متخلفان در این سه روز تشدید شود.

رئیس سابق سازمان راهداری و حمل€ونقل جاده€ای در ادامه بیان داشت: کلیپ€هایی با موضوع قربانیان و مجروحان ناشی از حوادث رانندگی تهیه€شده تا از طریق رسانه€های عمومی استان€ها پخش شود. همچنین با عنایت به اعلام همکاری همه€جانبه پلیس راهور با کمیسیون ایمنی راه€ها در برگزاری برنامه های روز یادبود به€ منظور انجام اقدامات در سطح استان، انجام مصاحبه تلویزیونی با مسئولان ارشد در موضوع ایمنی رانندگی و پخش آن در ایام برگزاری مراسم یادبود، استفاده از فضای مجازی در جلب مشارکت گروه€ های مختلف جامعه در برگزاری هرچه بهتر مراسم و حضور در مدارس و ارائه آموزش€های لازم به دانش€ آموزان با هماهنگی ستاد مرکزی صورت می€گیرد.
رئیس هیئت€مدیره جمعیت طرفداران ایمنی راه€ها یادآور شد: برنامه ریزی€ شده است تا اعضای کمیسیون ایمنی استان€ها نسبت به حضور در منزل بازماندگان و قربانیان تصادفات رانندگی اقدام کنند.
گفتنی است بیشترین تصادفات در شهرستان خمینی شهردرارتباط با موتور سیکلت می باشد که این ایام فرصت مناسبی برای فرهنگ سازی در این مورد می باشد.

سالن های مطالعه باید شب ها نیز باز باشد
امام جمعه:
سالن های مطالعه باید شب ها نیز باز باشد

نماز جمعه این هفته خمینی شهر به امامت آیت الله شیخ عباس رحیمی برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، غالب سخنان امام جمعه با توجه به هفته کتاب و همچنین هفته وقف به این دو موضوع اختصاص یافت. وی با تاکید بر اینکه همه ما باید برای ترویج فرهنگ کتابخوانی تلاش کنیم گفت: یکی از مشکلات ما در شهرستان تعطیلی سالن های مطالعه در شب است و این در حالیست که شب های طولانی نیمه دوم سال برای مطالعه بسیار مناسب است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی همچنین با تاکید بر اینکه تک تک ما موظف هستیم برای بالا بردن سطح مطالعه قدم برداریم گفت: بنده تا کنون 60 هزار جلد کتاب به کتابخانه های شهرستان اهدا کرده ام.
وی در ادامه به بیان اینکه وقف سنت حسنه ای است که از زمان پیامبر اکرم (ص) آغاز شده و تا کنون ادامه دارد، گفت: امروز باید وقف هایمان به توجه به نیاز روز انجام بشود. آیت الله رحیمی از درمان بیماری های صعب العلاج، تهیه ضروریات زندگی برای زوج های جوان بی بضاعت، تامین سرپناه برای بی خانمان ها، اقدامات فرهنگی و... به عنوان مصادیقی یاد کرد که امروزه نیازمند منبع وقف است.
نماینده ولی فقیه در خمینی شهر در بخش دیگری از سخنانش کمک به مردم زلزله زده را وظیفه همگانی دانست و افزود: به داد مظلومان برسید و دست درماندگان را بگیرید که به فرموده امیرالمومنین علی (ع) این کار باعث بخشایش گناهان کبیره خواهد شد.
وی ضمن تسلیت رحلت جانسوز پیامبر رحمت حضرت محمد (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) شناخت صحیح پیامبر اکرم (ص)، قرآن و سنت را یکی از وظایف ما برشمرد.
گفتنی است حجت الاسلام قربانی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سخنگوی پیش از خطبه ها بود.

کمک های مردم خمینی شهر به زلزله زدگان جمع آوری شد
کمک های مردم خمینی شهر به زلزله زدگان جمع آوری شد

پس از وقوع زلزله مهیب در غرب کشور، مردم نوعدوست و خیّر خمینی شهر کمک های مختلف خود را به مراکز اعلام شده اهدا کردند. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، ده ها تُن کمک های اهدایی مردم شامل پتو، مواد خوراکی، لوازم خانگی و ... با همکاری هلال احمر به مناطق زلزله زده غرب کشور توسط چند دستگاه کامیون ارسال شده است.

 

سیاست دولت، اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر است
راعی در شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان:
سیاست دولت، اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر است

شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان در محل فرمانداری تشکیل جلسه داد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین مجوزدار شدن کمپ های بدون مجوز، کاهش اعتیاد در مدارس، تشکیل مجمع خیرین برای معتادان بهبودیافته، جلوگیری از کشت خشخاش و راه کارهای مشارکت بیشتر شهرداری ها و شوراها برای عملی تر کردن مبارزه با مواد مخدر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.
سرپرست فرمانداری شهرستان با اشاره به کاهش سن اعتیاد و افزایش آن در مدارس گفت: اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر سیاست اصلی دولت در زمینه حل معضل اعتیاد است.

یارانه به شرط مجوز
رییس اداره بهزیستی شهرستان گفت: مشکل اصلی بر سر راه مجوز گرفتن کمپ های بدون مجوز، مدرک تحصیلی مسؤولین آن هاست.
ترابی افزود: باید مدرک تحصیلی مسؤول کمپی که مجوز به نام او صادر می شود، یکی از رشته های مرتبط به این زمینه مثلا مددکاری باشد.
وی خاطر نشان کرد: به علت اهمیت این موضوع، به دنبال رایزنی با اداره کل هستیم که دانشجویان رشته های مذکور که شرایط گرفتن مجوز را دارند با نظارت مسؤول کمپ های خمینی شهر موفق به کسب مجوز موقت شوند.
سرپرست فرمانداری نیز گفت: با داشتن مجوز، کمپ ها می توانند یارانه های این حوزه را جذب نمایند.
مجتبی راعی با اشاره به این که کمپ ها در خمینی شهر فقط به مرکز نگهداری تبدیل شده اند افزود: حمایت از کمپ ها زمانی انجام می شود که تحت نظارت بهزیستی باشند. مردم، مرکزی را انتخاب می کنند که مجوز داشته باشد.
وی از بهزیستی خواست تا مراکز ترک اعتیاد و تشکل های مورد حمایت خود را معرفی نماید.
گفتنی است پرونده مجوز دار شدن کمپ های ترک اعتیاد شهرستان بیش از دو سال است که باز شده و تاکنون نتیجه ای حاصل نگردیده است.

کارتن خواب هایی اطراف مدارس
نماینده آموزش و پرورش در این جلسه با اشاره به این که اولیای یکی از مناطق شهرستان، از وجود معتادان کارتن خواب در اطراف مدارس شاکی هستند گفت: مدیران مدارس بیش از دو سال است که در این خصوص هشدار می دهند و دیگر نا امید شده اند.
امیریان افزود: آموزش و پرورش مدرسینی برای آگاه سازی معلمین، والدین و دانش آموزان در زمینه اعتیاد آموزش داده اند. موضوع انشاء در زمینه مقابله با اعتیاد تعیین کرده ایم و پیاده روی هایی در منطقه لادر و امامزاده و کوه سید محمد(ص) ترتیب داده ایم.

اقدامات پیشگیرانه در زمینه کشت خشخاش و شاهدانه انجام شود
رییس جهاد کشاورزی شهرستان کشت شاهدانه در شهرستان را دور از ذهن دانست و ادامه داد: این کشت تاکنون گزارش داده نشده است ولی احتمال این که در گلخانه ها یا اراضی محصور کشت شود وجود دارد.
شریفی افزود: البته چون کارشناسان ما برای نظارت بر مصرف سوخت، به گلخانه ها مراجعه می کنند این مورد را هم بررسی می کنند. در مورد باغات محصور ]و مجاز[ هم کارشناسان امور اراضی ما نظارت دارند.
با این حال سخنان نماینده دادستانی شهرستان حاکی از یک مورد کشت شاهدانه و یک مورد خشخاش در باغات کوشک دارد که هر دو دستگیر شده اند.
وی در این رابطه گفت: به علت این که شاهدانه مصرف خوراکی هم دارد، برای دستگیری متخلفان و جمع آوری کشت آن، باید ثابت کنیم که کشت شاهدانه به منظور تهیه گراس بوده است.
راعی از رییس جهاد کشاورزی خواست تا اقدامات پیشگیرانه در خصوص کشت خشخاش و شاهدانه انجام شود.

کمیته شهروندی، ابزار شهرداری ها در مبارزه با مواد مخدر
پس از این که رییس اداره بهزیستی بحث درخواست این اداره به شهرداری ها برای همکاری در آموزش های همگانی در زمینه اعتیاد را مطرح کرد، رییس کمیسیون فرهنگی شورای شهر خمینی شهر در این رابطه گفت: به نمایندگی از شورای شهر برای همکاری با سمن های فعال در زمینه اعتیاد اعلام آمادگی می کنم و این قول را می دهم که در زمینه «مصوبات» در خدمت هستیم.
لطفی افزود: همچنین شهرداری و شورا می تواند سالن تازه ساخته شده نیلفروش زاده در محله جوی آباد را در اختیار بهزیستی قرار دهد تا برنامه های آموزش همگانی در آن اجرا شود.
وی اما عدم برخورد قاطع با این معضل را عامل بر باد رفتن تمامی اقدامات فرهنگی دانست.
مسؤول اداره حراست و نماینده شهرداری در این شورا نیز گفت: اداره بهزیستی می تواند کارشناسان خود را به شهرداری بفرستد تا در زمینه اعتیاد موضوعاتی برای کمیته شهروندی تهیه شود.
صرامی از نصب بنر، تبلیغات اتوبوس های واحد، نشریه فرصت و آگاهی رسانی در جشن های لادر و سایر مراسم به عنوان دیگر ابزارهای فرهنگی شهرداری در مقابله با معضل مواد مخدر یاد کرد.
سرپرست فرمانداری نیز ضمن تاکید بر طرح موضوع مبارزه با اعتیاد در کمیته شهروندی از شهرداری ها خواست به منظور تعیین تکلیف مکان های مخروبه و نیمه کاره اخطاریه، مالکان را شناسایی و اخطاریه صادر نمایند. راعی جمع آوری معتادین متجاهر با همکاری نیروی انتظامی، دادستانی، شهرداری ها و شبکه بهداشت (جهت غربالگری) ضروری دانست.
نماینده نیروی انتظامی نیز در خصوص معضل جدیدی به نام فروش مواد مخدر در زمین های کشاورزی یکی ازمحلات هشدار داد.

صفحه 1 از 514