امروزشنبه, 27 بهمن 1397-- Saturday Feb 16 2019

ساعت 23:07:29

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

سردار کرمی: روحانیون با ایفای نقش خود، جوانان را از فساد نجات دهند
در نشست مشترك روحانيون شهرستان با فرمانده انتظامي استان مطرح شد:
سردار کرمی: روحانیون با ایفای نقش خود، جوانان را از فساد نجات دهند

با تغییر فرماندهی نیروی انتظامی استان در چند ماه گذشته، شاهد حضور فعال و پررنگ سردار کرمی در شهرستان خمینی شهر و اجرای برنامه‌هاي مهم بوده ایم.

اتمام حجت با پادگان
اتمام حجت با پادگان

«بنده به عنوان نماینده حاکمیت، از این به بعد یک قطره از این خون را برعهده نخواهم گرفت. اگر من پاسخی دریافت نکردم به عنوان استاندار به هر نتیجه‌ای برسم آن را عملیاتی خواهم کرد ولو اینکه موضوع را ببرم شورای تأمین.»

فعالیت فرقه های انحرافی در شهر
در شورای فرهنگ عمومی هشدار داده شد؛
فعالیت فرقه های انحرافی در شهر

 

«خمینی شهر در زمینه فرهنگی کمکهای ویژه می خواهد.»
این شاه بیت مطالبی بود که در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان بیان شد. پس از قریب به دوسال، سرانجام جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان با حضور حجت الاسلام میر تاج الدینی معاون پارلمانی رئیس جمهور در محل فرمانداری برگزار شد.

پارک جنگلی یک نماد طبیعی در ورودی شهر است
پارک جنگلی یک نماد طبیعی در ورودی شهر است

مهندس پورکاظم شهردار خمینی شهر در بازدید از روند تکمیل پارک جنگلی ولیعصر گفت: این طرح از جمله طرحهای مهم فضای سبز شهرداری است و به ارتقاء و افزایش سرانه فضای سبز شهر کمک خواهد کرد.

بوق زبانی
تحلیلی طنزآلود بر ناهنجاریهای شهر؛
بوق زبانی

بشر از بدو خلقت با بیماریها و آلام جسمی، روحی و اجتماعی دست و پنجه نرم میکرده است و به لطف تجارب و دانش و علمی که به دست آورده بسیاری از آنها را شناسایی و مهار کرده است اما هر از گاهی بیماریهای دیگری در برابر وی قد علم کرده و یا اشکال جدیدی از بیماریهای قبلی همهگیر شده است

که در واقع نوپدید میباشند، آسیبها و ناهنجاریهای اجتماعی هم شرایط مشابهی داشتهاند.
تغییر شرایط محیطی و توسعه شهری، تغییر بافت شهرها و محلات و سبک زندگی، مهاجرتها و بروز فرهنگها و خرده فرهنگهای متفاوت، توسعه ارتباطات و ارتقاء سطح دانش و توقعات مردم، سست شدن پایههای خانواده، شهرزدگی و عدم آموزش برای شرایط جدید و آماده نبودن خانوادهها و ساکنین برای شکل جدید زندگی و شهرنشینی و آشنا نبودن به حقوق شهروندی، توسعه ناموزون و فراهم نبودن و یا نامناسب بودن زیرساختها مثل خیابان و خدمات شهری مدرن، عقب‌افتادگی و بیبرنامگی و سردرگمی بخشها و متولیان فرهنگی، ورود و شیوع فن‌آوریهای جدید در بستر نامناسب و تولید فرهنگهای نامتجانس و ساختارشکن و ... همه و همه در مناطق مختلف با شدت و ضعف متفاوت از جمله در شهر ما سبب ظهور و یا تشدید و شیوع ناهنجاریها و آسیبهایی شدهاند که میتوان آنها را «بیماریهای نوپدید» نامید.
نهادهای فرهنگی و اجتماعی و مراکز علمی و پژوهشی و کارشناسان رشتههای مختلف از جمله جامعه‌شناسی، مشاوره، روانشناسی، مردمشناسی، امور دینی و مذهبی و امنیتی نه تنها باید در فکر شناخت و کالبدشکافی و تجزیه و تحلیل معضلات نوپدید باشند بلکه لازم است در فکر یافتن راههای مناسب درمان و پیشگیری و واکسینه کردن جامعه و شهروندان به ویژه نسل جوان باشند که البته آموزشهای مناسب اساسیترین اقدام میباشد.
بر این اساس تشکیل یک مرکز تحقیقات یا حداقل هماهنگی؛ البته از نوع غیرانتفاعی و خیرخواهانه و به دور از تحمیل بودجه اضافی به مردم براي رصد آسیبهاي اجتماعی و ریشه‌یابی و یافتن راه حل، ضروری به نظر میرسد تا از طریق مطالعات آن، راهکارهای مشخصی به نهادهای فرهنگی ارائه گردد و شیوههای اصولی توسط آنها اتخاذ شود و اقدامات پراکنده و سلیقهای به فراموشی سپرده شود. ذرهبین با سبک خود سعی در شناسایی تعدادی از بیماریهای نوپدید و یا تشدید شده نموده که درشت‌نمایی و بیان آن هشداری است برای همه و لااقل اندیشیدن به آنها و یافتن موقعیت خود در بهبود شرایط.
لذا در طی چند شماره به شرح اين بيماري‌هاي نوپديد اجتماعي و رفتاري خواهيم پرداخت.


1- بوق زبانی (beeb tongue sikness):
شرح بیماری: افراد مبتلا به جای زدن پیاده شدن و پرسیدن آدرسها و يا زنگ درب منازل و اماکن و درخواست آمدن افراد و نيز ماندن منطقی پشت ترافیک و چراغ خطرها و احوالپرسی از دوستان و آشنایان در شرایط مناسب، از بوق زدن استفاده میکنند. نوع و حاد و پیشرفته آن، که به بوقکشی معروف است در مواقعی مانند عروسیها، پیروزی تیم دلخواه در مسابقات و حالات عصبی هیجان و نیز به منظور فحاشی بروز میکند.
ریشه‌شناسی (اتيولوژی): مطالعه دقیقی در مورد ریشهها و عوامل بروز این بیماری در شهروندان وجود ندارد اما برخی شواهد حاکی از آن است که مبتلایان به دلایلی از جمله تهی بودن گنجینه لغتی و معلوماتی خود، ناآشنا بودن با فنون صحیح ارتباطی، داشتن بیماریهای زمینهای چون استرس و اضطراب و پرخاشگری و کمبودهای شخصیتی و عاطفی و نیاز به جلب توجه، ناآگاهی از پیامدهای عمل خود و بیاطلاعی از حقوق شهروندی دست به چنین اقدامی میزنند. عدهای نیز این رفتار را یک نوع اعتیاد دانسته و همطراز اعتیادهای دیگر ارزیابی میکنند. البته افرادی نیز این بیماری را یکی از زیرشاخه های آلودگیهای صوتی میدانند. 


انواع بیماری: به آن شکل نمیتوان انواعی برای بیماری در حال حاضر تعریف کرد. اگر چه مبتلایان از نظر شخصیتی زمینه یکسان و یا مشابهی دارند ولی معلوم نیست که چنین افرادی در همه موارد بوق‌زبان هستند و یا در موارد ویژهای از آن استفاده میکنند ولی دانشمندان آواشناس روی انواع صداها و آواهای بوق هم مطالعه کردهاند که در نوشتهای جداگانه تحت عنوان «آواشناسی بوق» در فرصت مناسب به چاپ خواهد رسید.
جدیدترین نوع این بیماری در جریان بازیهای فوتبال جام جهانی در آفریقا به صورت یک همه‌گیری استادیومی بروز کرد که همان به کار بردن بوقهای موسوم به ووووزیلا «vovozila» بود، کارشناسان نظریات متعددی در مورد علل پیدایش این همه‌گیری مطرح کردهاند که در مطلب جداگانهای طنز‌گونه در آینده منتشر میشود.


پیشگیری و درمان: عمده نظریات اعلام شده جهت پیشگیری از ابتلاء و درمان مبتلایان به مرض مذکور بر پایه استفاده از فنآوریهای قدیم و جدید استوار است كه بد نیست آنها را بشناسیم.
جلوگیری از نصب بوق روی اتومبیل و موتورسیکلت، نصب بوق‌های «نیت‌خوان» که در صورتی که کاربر قصد استفاده بجا از بوق داشته باشد عمل کند «بزند»، ویروسی کردن سیستم بوق افراد بوق‌زبان، برداشتن یارانه از بوق‌زنی و افزایش هزینه بوق زنان، استفاده از بوقهای با صدای ظریف و موزیکال به جای بوقهای گوش‌خراش، نصب بوق‌شمار بر روي خودروها توسط شهرداری به منظور ساماندهی و اخذ عوارض از آنها، استفاده از فن‌آوریهای بسیار جدید ارتباطی به جای بوق‌زدن مانند راه‌اندازی یک سامانه ارسال پیامک ویژه به جای بوق و یا ایجاد لرزش در افراد مخاطب و یا زبان فهم کردن خودروها و موتورسیکلتها.
اما برای جلوگیری از همه‌گیر شدن بیماری مذکور پیشنهاد میشود بر اساس ضربالمثل «هم خو شدن و هم بو شدن» و شعر معروف کمال همنشین در من اثر کرد باید از مبتلایان دوری کرده و ارتباط و همنشیني با آنها را قطع کرد.

استاندار: بايد به صورت ويژه تر به خميني شهر پرداخت
در گفتگوي اختصاصي با فرصت ابراز شد:
استاندار: بايد به صورت ويژه تر به خميني شهر پرداخت

تراكم جمعيت، عوارض آلايندگي، ترافيك، كمبود بودجه و اعتبارات، آلودگي هوا، كمبود زمين، تصرف زمين‌هاي شهر، معضل مهاجرت، حاشيه‌نشيني‌ها، بدهي ميلياردي نهادهاي دولتي به شهرداري و ...

 اينها بخشي از ليست بلندبالاي مشكلات شهرستان خميني‌شهر است كه فرصت در يك سال و چندماه گذشته بارها و بارها از زبان مردم و مسئولان به شرح و توصيف آنها پرداخته است؛ مشكلاتي كه بخشي از آنها به كلاف سردرگمي مي‌ماند كه بي‌ترديد بدون كمك مسئولان كشوري و استاني گشوده نخواهد شد.
در سالهاي گذشته، مشكلات فراوان شهرستان به دلايل و بهانه‌هاي مختلف كمتر مورد عنايت مسئولان استاني و كشوري قرار مي‌گرفت. گفتيم بهانه بدين دليل كه برخي مسائل نه چندان پررنگ مانند قمه‌زني و ... تبديل به مسئله اول شهرستان شد و رفته‌رفته معادله‌اي شكل گرفت تا به موازات اقدام به اين اعمال، از رسيدگي به مشكلات خودداري شود.
علاوه بر اين، اساساً به دليل آنكه مسئولان ارشد استاني و بخصوص استاندار بومي نبوده و بر مشكلات استان مسلط نبودند، خواه‌ناخواه در اولويت‌بندي مسائل تحت تأثير مشاوران قرار مي‌گرفتند بخصوص كه مسئولان محلي شهرستان هم در انعكاس مشكلات به مركز و استان دچار لكنت يا كم‌كاري بودند.
اما با آمدن دكتر عليرضا ذاكر اصفهاني به استانداري اصفهان اوضاع تفاوت كرده است. استاندار جدید، بومی اصفهان است - و تا همین جند سال اخیر در دانشگاه اصفهان تدریس میکرد- و بیشتر بر استان احاطه دارد، لذا در اولین ماههای مسئولیت خود در سفر به خمینی شهر، از مشکلات خمینی شهر به عنوان «ویژه» یاد کرد و راهحل آن را «عزم جدی» دانست. وی به بخشی از مشکلات خمینی شهر هم اذعان کرد و گفت: «جمعيت سرريز اصفهان و مهاجرين، هويت اين شهر را به چالش كشيده، جمعيتش روز به روز در حال افزايش است. شهرداري خميني شهر درآمد چنداني ندارد. اينها بخشي از مشكلات این شهر است كه مديريت استان بايد به آنها رسيدگي كند.»

پیش از این نیز مهندس بختیاری استاندار سابق اصفهان در آخرین روزهای جلوس بر کرسی استانداری و زمانی که آماده می شد تا راهی هیات دولت شود و در کسوت وزیر دادگستری ظاهر شود، به آن اذعان کرده بود.
بختیاری سوار بر ماشین پیکان راهی خمینی شهر شد تا در جمع مردم، در مسجد آدریان بگوید: «همسایگی خمینی شهر با اصفهان موجب شده تا خمینی شهر یکسری مشکلات خاص داشته باشد. من پیشنهاد می کنم چند کمیته تخصص تشکیل شود و مشکلات خمینی شهر را به صورت کارشناسی بررسی کند تا مدیریت استان براساس این نظرات کارشناسی برای حل این مشکلات اقدام کند» البته گرچه نحوه این پیشنهاد کمی عجیب به نظر می رسید و مشخص نبود چرا استاندار این همه دیر - در آخرین روزهای مسئولیت- به این نتیجه رسیده است و اساساً این پیشنهاد خطاب به چه كسي است، ولی نفس این اذعان، یک گام به جلو بود و مرحله «پذیرش» موضوع انجام شده بود.
البته مشکلات خمینی شهر عموماً «بذات» نیست بلکه «تحمیلی» است. به عبارت دیگر همسایگی خمینی شهر-اصفهان باعث گردیده تا این همجواری یک همجواری باخت- برد باشد. متأسفانه با اعمال قانون ممنوعیت احداث کارخانه تا 50 کیلومتری بر خمینی شهر اين شهر از هرگونه کارخانه بیبهره بوده و به یک شهر خوابگاهی تبدیل شده است.
مهاجرین انبوه هم از ديگر نقاط به همراه جمعیت سرریز راهی خمینی شهر شده اند تا به همراه خود مشکلاتشان را نیز راهی این شهر کنند. از سویی دیگر خمینی شهر به عنوان شش تنفسی اصفهان تعریف شد تا فروش تراکم و ساخت وساز در اراضی کشاورزی، به شدت با موانع قانونی همراه شود. امری که موجب کاهش شدید درآمد شهرداری بوده و سرانه شهرداری این شهر را در بین بیش از صد شهرداری استان به رتبه یکی به آخر برساند.
به عبارت دیگر، بدون اینکه شهرهای اطراف در نظر گرفته شوند، بسياري از معادلات و برنامه ریزیهای استان در چند دهه گذشته بر مبنای اصفهان و سود و زیان این شهر تعریف شده، هر چیزی به نفع این شهر بوده – و لو به ضرر شهرهای اطراف بویژه خمینی شهر- اجرایی شده و هر چه به نفع شهرهای اطراف بوده بخاطر اصفهان از آن صرفنظر شده است.
جالب اینجاست که به نظر کارشناسان، همین نگاه «بخشی نگر» در دراز مدت به ضرر خود اصفهان نیز بوده است. یکی از این کارشناسان که از مسئولان اصفهان نیز هست در این مورد میگوید: «ما هرچه بودجه می‌ریزیم در اصفهان، میبینیم باز مشکلات این شهر تمام نمی شود. چرا؟ چون نگاه ما بخشینگر است. در علم امروز شهرسازی, هر شهری با مناطق پیرامونش تعریف میشود. درست مثل اینکه ما بخشی از یک زمین کشاورزی را گودتر بکنیم. در این حالت وقتی باران میآید، دو اتفاق می افتد؛ هم زمینهای پیرامون سیراب نمی شوند و هم جمع شدن باران در یک جا عوارض خاص خودش را دارد. ما تا به مشکلات مناطق پیرامونی اصفهان نپردازیم، مشکلات خود اصفهان نیز حل نخواهد شد.»
اما در حاشيه يك جشنواره در استان فرصتي دست داد تا گفتگويي اختصاصي داشته باشيم با دكتر ذاكر. او كه به غرفه فرصت آمده بود در پاسخ به سئوال خبرنگار نشريه درباره اين مشكلات گفت: «بايد به صورت ويژهتر به مشكلات خميني شهر پرداخت. هر شهرستاني مشكلات خودش را دارد ولي مشكلات خميني شهر يك مقدار عديده است.»
وي افزود: «خميني شهر مشكلات خاص خودش را دارد. اين مدنظر مديريت استان هم هست. البته هر شهرستاني مشكلات خودش را دارد ولي مشكلات خميني شهر يك مقدار عديده است. براي همين بايد به صورت ويژه به مشكلات خميني شهر پرداخت. جمعيت سرريز اصفهان و مهاجرين، هويت اين شهر را به چالش كشيده، جمعيتش روز به روز در حال افزايش است. شهرداري خميني شهر درآمد چنداني ندارد. اینها بخشي از مشكلات این شهر است كه مديريت استان بايد به آنها رسيدگي كند.»
با اين وصف مشخص مي‌شود كه مديريت استان بر خلاف گذشته، درد شهرستان خميني‌شهر را دريافته است و اين درد شناسي، خود اولين گام است.

افزايش ساخت و سازهاي غيرمجاز يك معضل جدي است
افزايش ساخت و سازهاي غيرمجاز يك معضل جدي است

از جمله جلسات و کارگروههای مهم هر شهرستان، کارگروه آب و کشاورزی است. جلساتي كه در خميني‌شهر اغلب بدون حاشیه نبوده و مطالب قابل توجهی در آن مطرح می شود

سد معبر برای شهر معضل شده است
سد معبر برای شهر معضل شده است

واحد اجرائیات شهرداری بر اجرای صحیح قوانین شهرداری و اصول شهرسازی در سطح شهر نظارت دارد. معمولاً کسانی که به نوعی تخلفی را از نظر اصول شهرسازی و شهروندی انجام می دهند با این بخش بیشتر سر وکار دارند.

صفحه 530 از 531