امروزچهارشنبه, 04 مرداد 1396-- Wednesday Jul 26 2017

ساعت 22:43:24

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:06:18

بازدید دختر امام خمینی (ره) از مدرسه علمیه الزهرا (س)
بازگویی خاطره ای از اولین روزهای تاسیس مدرسه علمیه مکتب الزهرا (س)
بازدید دختر امام خمینی (ره) از مدرسه علمیه الزهرا (س)

در آیین بزرگداشت چهلمین سال تاسیس مدرسه علمیه الزهرا (س)، موسس این مدرسه به بیان تاریخچه ای از پرسابقه ترین مدرسه علمیه بانوان خمینی شهر پرداخت و ضمن اشاره به اینکه جرقه احداث چنین مکانی برای بانوان چگونه و چه زمانی ایجاد شد، به بیان خاطره ای از بازدید زهرا مصطفوی دختر امام (ره) که به دستور پدرش راهی خمینی شهر شده بود پرداخت.


شومالی دراینباره گفت: «زمان زیادی از افتتاح مکان جدید مدرسه علمیه الزهرا (س) که میان مردم به مکتب الزهرا (س) شهرت داشت در سال 61 نگذشته بود که یک روز حاج آقاحسین پسر آیت اله اشرفی از تهران تماس گرفت و خبر داد که دختر امام خمینی (ره) برای بازدید از مکتب الزهرا (س) به خمینی شهر می آید.


ماجرا از این قرار بود که آیت اله اشرفی مقاله ای را که بنده به مناسبت افتتاح ساختمان اصلی مکتب الزهرا نوشته بودم را به امام نشان داده و گفته بودند که در شهر ما چند سال است که مدرسه علمیه ای ویژه بانوان تاسیس شده است. امام هم به دخترشان گفته بودند که بازدیدی از این مدرسه کرده و گزارشش را برای امام ببرند.
دختر امام بعد از بازدیدی چند ساعته از مدرسه که به تازگی و با کمک خیرین احداث شده بود گفت که دفتر امام مخارج ماهیانه این مکان را که 25 هزار تومان بود از سهم امام می پردازد به این صورت که ما سهم امام را از مردم بگیریم و قبوضش را دفتر امام صادر کند.


ایشان بعد از اتمام بازدید، قصد بازگشت داشت که با ممانعت مامورانی که از استانداری اصفهان آمده بودند مواجه شد. ماموران گفتند که صلاح نیست شب از اصفهان برود و قصد انتقال وی به اصفهان را داشتند که دختر امام گفت که اگر قرار است امشب اصفهان باشم در همین مدرسه علمیه می مانم.


بلافاصله نیروهای نظامی و انتظامی در محل و حتی روی پشت بام ها مستقر شدند. صبح هنگامی که مردم از حضور دختر امام در مکتب الزهرا مطلع شده بودند با اجتماع مقابل مدرسه خواستار دیدار با ایشان شدند.


دختر امام ابتدا بر پشت بام مدرسه حاضر شده و با مردم دیدار کرد و سپس خواستار دیدار با بانوان در سالن اجتماعات مدرسه شد و برای بانوان خمینی شهری سخنرانی کرد.»

شهروندان برای ثبت نام کارت ملی هوشمند مراجعه نمایند
در جلسه ثبت وقایع حیاتی شهرستان مطرح شد:
شهروندان برای ثبت نام کارت ملی هوشمند مراجعه نمایند

جلسه ثبت وقایع حیاتی شهرستان در محل فرمانداری خمینی شهر برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، سرپرست فرمانداری شهرستان در این جلسه گفت: ثبت وقایع حیاتی می تواند در بسیاری از برنامه ریزی های شهرستان موثر واقع شود.
رییس اداره ثبت احوال خمینی شهر نیز در این جلسه به ارائه آماری در خصوص عملکرد این اداره در انتخابات سال 96 پرداخت. امینی از پاسخگویی مکتوب به 264 فقره استعلام هیات اجرایی، صدور 718 فقره المثنی ناشی از فقدان، تعویض 652 المثنی شناسنامه ناشی از مستعمل بودن و 1322 مورد پاسخ به استعلام شماره ملی توسط شعب اخذ رای به عنوان فعالیت های اداره ثبت احوال در خصوص انتخابات سال جاری نام برد.


وی در خصوص شناسنامه های المثنی صادر شده در سال 95 گفت: 1046 مورد المثنی اول، 169 مورد المثنی دوم و 27 مورد المثنی سوم صادر شده است.
امینی همچنین تعداد درخواست ها برای صدور کارت ملی هوشمند را 50270 مورد اعلام کرد و افزود: همه این کارت ها صادر شده است و حدود 23 هزار فقره هنوز برای تحویل در اداره پست باقی مانده است.


رییس اداره ثبت احوال با اعلام این که در سال 95 ولادت با 1.48رصد و فوت با 1.39درصد نسبت به سال 94 افزایش داشته است، افزود: تولد 5022 و فوت 417 نفر در سال گذشته در این اداره ثبت شده است.

 

برای ثبت نام کارت ملی هوشمند اطلاع رسانی شود

امینی در خصوص تغییرات شناسنامه ای گفت: 524 مورد حذف پسوند نام محل، 93 مورد تغییر نام خانوادگی و 174 مورد تغییر نام در سال 95 ثبت شده است.
وی همچنین تعداد استعلامات از ادارات به ویژه نیروی انتظامی و دادگستری را در سال گذشته 13551 مورد اعلام کرد.
معاون اداره ثبت احوال ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص کارت ملی هوشمند گفت: یکی از مشکلات تعویق در صدور کارت ملی هوشمند عدم اطلاع متقاضیان از دو مرحله ای بودن مراجعه به اداره ثبت است و فکر می کنند با یک مرحله کارشان اتمام یافته است. محدود بودن فضا و امکانات اداره پست €“ که مسؤول تحویل این کارت ها است- یکی دیگر از مشکلات است که در آینده قصد داریم کار تحویل را در دفاتر هم انجام دهیم.


کاظم نادی رییس جدید اداره پست نیز در خصوص مراحل صدور کارت ملی هوشمند گفت: متقاضیان باید ابتدا به سایت www.ncr.ir مراجعه و ثبت نام کنند و سپس در دو مرحله (یکی نوبت گیری و دیگری تحویل مدارک) به ثبت احوال، پست و یا دفاتر خدماتی مراجعه نمایند. پس از تکمیل پرونده به آن ها اعلام خواهد شد که در صورت دریافت پیامک برای تحویل کارت مراجعه کنند. در این مرحله مشکل این است که اگر پیامک های تبلیغاتی اشخاص غیر فعال باشد این پیامک به دست آن ها نخواهد رسید. از تکمیل پرونده تا تحویل کارت حدود 3 ماه طول می کشد.


وی تعداد پیامک های ارسالی در خصوص تحویل کارت را روزانه 2000 مورد اعلام کرد و گفت: از این تعداد تنها 400 نفر تا گرفتن نتیجه نهایی پیگیری می کنند. همچنین تعداد ثبت نام روزانه ما از ظرفیت آن روز بسیار کمتر است که جا دارد دستگاه های اجرایی و خصوصا فرمانداری برای ثبت نام به مردم اطلاع رسانی کنند. البته یکی از برنامه های ما این است که به وسیله بخش خصوصی به مدارس مراجعه کنیم و پیش ثبت نام افراد انجام شود.


شکایت شهرداری ها از عدم همکاری هیات امنای آرامستان ها
در ادامه نمایندگان شهرداری های شهرستان از عدم همکاری هیات امنای آرامستان ها در زمینه آمار فوتی با شهرداری ها گلایه کردند.
معاون خدمات شهری شهرداری خمینی شهر در این زمینه گفت: متاسفانه هیات امنای آرامستان ها خودشان را وابسته به شهرداری نمی دانند. ما فقط گزارش های مربوط به آرامستان باغ فردوس را به طور مرتب به اداره ثبت ارائه می دهیم.


رییس اداره ثبت اسناد نیز از راه اندازی یک دفتر جدید ثبت طلاق در خمینی شهر خبر داد و افزود: مراحل راه اندازی یک دفتر دیگر نیز در حال انجام است. یزدانی همچنین افزود: متاسفانه در حال حاضر امکان راه اندازی سامانه آمارگیری برای طلاق در شهرستان وجود ندارد و سامانه موجود فقط در مرکز استان قابل استفاده است.
سرپرست فرمانداری در پایان این جلسه از رؤسای ادارات ثبت احوال و پست خواست شیوه نامه ای برای صدور کارت هوشمند ملی تهیه و برای فرمانداری ارسال کنند تا در اختیار رسانه ها قرار گیرد.


راعی همچنین بر ابلاغ دستور اعلام فوتی ها به آرامستان های ولاشان و فودان توسط شهرداری درچه تاکید کرد و افزود: اگر این امر موثر واقع نشد از طریق دادستانی پیگیری می نماییم.


گفتنی است تکمیل آرامستان باغ فردوس، پیگیری یک دفتر دیگر برای ثبت طلاق در خمینی شهر و یکی در درچه و نیز اعلام آمار ولادت از سوی شبکه بهداشت و درمان از دیگر مصوبات جلسه بود.

مردم خیراندیش خمینی شهر در قاب برنامه "یک شهر ضیافت"
مردم خیراندیش خمینی شهر در قاب برنامه "یک شهر ضیافت"

برنامه "یک شهر ضیافت" شبکه اصفهان روز پنجشنبه 18 خردادماه به خیریه امام موسی کاظم (ع) خمینی شهر ویژه حمایت از زندانیان غیرعمد تعلق دارد. مدیرعامل خیریه امام موسی کاظم (ع) ضمن اعلام این خبر به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: در این برنامه همچنین مستندی از خیریه های فعال در شهرستان پخش خواهد شد. 

سهراب حاج هاشمی از مردم خواست ضمن تماشای این برنامه کمک های خود به زندانیان غیرعمد را به شماره حسابی که اعلام می شود، واریز کنند.

 گفتنی است این برنامه چند سال است با رویکرد مدد رسانی به آزادی زندانیانِ جرایم غیر عمد و همچنین کمک رسانی به خانواده های آنها همه روزه پیش از افطار به مدت ۹۰ دقیقه  به اجرا درمی آید. 

امام خمینی(ره) به ملت عزّت، هویت، آزادی و استقلال بخشید
امام جمعه خمینی شهر:
امام خمینی(ره) به ملت عزّت، هویت، آزادی و استقلال بخشید

سالگرد ارتحال امام خمینی(ره)، سالگرد 15 خرداد و بررسی اوضاع بحرین از جمله مطالبی بود که در اولین نماز جمعه ماه مبارک رمضان ایراد گردید.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، آیت اله شیخ عباس رحیمی با اشاره به 14 خرداد 68 سالروز رحلت امام خمینی(ره) در وصف او گفت: کسی که به ملت عزّت، هویت، آزادی و استقلال بخشید. کسی که اسلام ناب محمدی را احیا کرد و دشمن را یعنی آمریکا و اسرائیل را معرفی کرد. کسی که بدون جنگ و کشورگشایی انقلاب اسلامی را به جهان صادر کرد و امروز می بینیم تفکّر انقلابی به سراسر دنیا حتی آمریکا صادر شده است؛ در فلسطین، عراق، سوریه و یمن این تفکر انقلابی امام(ره) است که در برابر این همه فجایع ایستادگی کرده است.


نماینده ولی فقیه از همگان دعوت کرد در مراسم سالگرد ارتحال در عصر یکشنبه 14 خرداد در همین مصلی شرکت کنند و اظهار داشت: تا انقلاب زنده است، امام(ره) زنده است چرا که امام(ره) وصل به انقلاب و اسلام و خدا و عترت است. این همه زیبایی و ارزش های جامعه مثل همین نماز جمعه از برکات امام(ره) است. ما امام(ره) را فراموش نخواهیم کرد.


خطیب جمعه با بیان اینکه همه اقشار جامعه هم مسؤولان هم مردم به امام(ره) مدیونند، تأکید کرد: این دِین را با شرکت در مراسم سالگرد ارتحال ادا خواهیم کرد. البته دِین واقعی زمانی ادا خواهد شد که تمام راه و مرام و تفکّر امام(ره) در زندگی حاکم شود؛ مخصوصا تفکر انقلابی امام(ره). امام(ره) روحیه سازش ناپذیری با قدرت های استکباری، با آمریکا و با ثروتمندان زالوصفت داشت، دشمن اینها بود و این دشمنی را نهادینه کرد. ملت ما نیز به تبع امام(ره) استکبارستیز و دزدستیز است. همواره ملت در مسیر امام(ره) حامی محرومان و نظام و اسلام است همانگونه که در انتخابات اخیر نشان داد.


استاد حوزه و دانشگاه 15 خرداد را نقطه عطف شروع انقلاب اسلامی دانست و گفت: آتشفشانی بود که روز 15 خرداد 42 منفجر شد و تا 22 بهمن 57 فوران کرد و دمار از روزگار شاه و ستم و بی عدالتی درآورد.


رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان با اشاره به اوضاع جهان اسلام گفت: رژیم آل خلیفه قصد دارد با جنایات و اقداماتش رهبر بزرگ جنبش اسلامی بحرین آیت اله شیخ عیسی قاسم را از مردم دور سازد در حالی که این کار فایده ای ندارد. مگر شاه ایران نبود که 14 سال امام خمینی(ره) را از مردم ایران جدا کرد؟ ولی بیهوده بود. تنها کاری که از ما برمی آید دعا در حق شیعیان مظلوم این کشور است. در روز قدس نیز حمایت خود را اعلام خواهیم کرد.

چاره ای به جز دو نوبته کردن برخی مدارس نداریم
رییس آموزش و پرورش:
چاره ای به جز دو نوبته کردن برخی مدارس نداریم

علیرغم فعالیت 170 مدرسه دو نوبته در شهرستان امسال نیز ناگزیریم تعدادی از مدارس را دو نوبته کنیم. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، رییس اداره آموزش و پرورش با اعلام این خبر افزود: از آنجا که جمعیت دانش آموزان رو به افزایش بوده ولی فضاهای آموزشی رشدی نداشته است، مدارس فعلی گنجایش دانش آموزان را ندارد.


بدیحی که در جلسه شورای آموزش و پرورش سخن می گفت، ادامه داد: در حالی برخی مدارس با مازاد دانش آموز روبرو هستند که تعدادی دیگر از مدارس تنها با 50 دانش آموز اداره می شوند. وی با تاکید بر اینکه در سال 85 آموزش و پرورش در کل کشور 800 هزار حقوق بگیر داشته و در حال حاضر یک میلیون نفر، گفت: فعالیت مدارسی با 50-40 دانش آموز اصلا به نفع دولت نیست.


رییس آموزش و پرورش با اشاره به حجم گسترده مخالفت های والدین در تابستان گذشته برای دونوبته کردن برخی مدارس گفت: اگرچه والدین برای مخالفت با این طرح طورمارهای متعدد پر می کنند و دست به دامن فرماندار و امام جمعه و نماینده می شوند اما ما از انجام آن ناگزیریم چون به عنوان مثال مدرسه امام جعفر صادق (ع) در جعفرآباد علیرغم اینکه تمام فضاهایش اعم از کارگاه و ... تبدیل به کلاس شده اما همچنان با کمبود فضای جدی روبروست و برای مدارسی از این دست چاره ای به جز دونوبته کردن نداریم.


بدیحی در ادامه با اشاره به مدارس فرسوده شهرستان گفت: اداره کل نوسازی مدارس، سال گذشته اعلام کرد برخی مدارس شهرستان از جمله مدرسه مقداد کوشک به هیچ عنوان قابل استفاده نیست اما شهروندان این شهر بر تحصیل فرزندانشان در همین مدرسه فرسوده اصرار ورزیدند اما امسال دیگر به هیچ عنوان این مسئولیت خطیر را به گردن نمی گیریم.

گفتنی است این جلسه در اتاق جلسات اداره آموزش و پرورش و با ریاست راعی سرپرست فرمانداری برگزار شد.

جلسه مدیریت بحران با موضوع "تب کنگو" برگزار شد
جلسه مدیریت بحران با موضوع "تب کنگو" برگزار شد

با شروع فصل گرما و شیوع فصل بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو جلسه ای با این محور و با موضوع مدیریت بحران در فرمانداری برگزار شد.
به گزارش خبرنگار فرصت، این جلسه که با حضور مسئولانی از دامپزشکی، جهاد کشاورزی، نیروی انتظامی، شبکه بهداشت و شهرداری برگزار گردید با محوریت دو موضوع بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و حوادث سیل، غرق شدگی و آتش سوزی پیگیری شد.


طبق صحبت های انجام شده در این جلسه تب کنگو یک بیماری ویروسی است که مشترک بین انسان و حیوان است اما علائم آن در انسان ظاهر می گردد و بیشترین علت ابتلا به آن تماس با دام یا مصرف گوشت های آلوده حاصل از ذبح دام های غیر مجاز است. فصل شایع ابتلا به این بیماری فصل گرما است و کنه موجودی خاص است که حتی با چند سال تغذیه نکردن زنده می ماند و کنه ماده در هر دوره 2 تا 8 هزار تخم گذاری می کند.


تاکنون در کشور 31 مورد ابتلا به این بیماری گزارش شده که 19 مورد آن در یک کارگاه بسته بندی در شهر زاهدان رخ داده و 3 مرگ در کل کشور گزارش گردیده است.
سال گذشته 62 مورد ابتلا و 6 مورد مرگ گزارش شده بود. تعدادی از افراد مبتلا به این بیماری در بیمارستان الزهرا بستری شده اند و حساسیت این بیماری به این خاطر است که تشخیص آن به سادگی امکان پذیر نیست و وقتی تشخیص داده می شود که خونریزی از اعضا اتفاق می افتد و امکان فوت بالا است پس تنها راهکار پیشگیری است.


هم چنین در این جلسه به اهمیت اقدامات پیشگیرانه اشاره شد و جهت پیشگیری اقدامات زیر پیشنهاد گردید: کنترل ورودی خروجی های شهرستان توسط نیروی انتظامی جهت جلوگیری از هرگونه حمل و نقل غیر مجاز دام، برگزاری دوره های آموزشی برای دامداران توسط شبکه بهداشت، سرکشی از کشتارگاه ها و قصابی ها توسط شبکه بهداشت و دام پزشکی و ...


رییس دامپزشکی شهرستان به این موضوع اشاره کرد که روزانه در میدان دام خمینی شهر 3 هزار دام وارد می گردد و در صورت عدم اقدام به موقع این بیماری خطرناک مردم ما را تهدید می کند.


دکتر جهانبخش در ادامه به اقدامات انجام شده اشاره کرد و افزود: تاکنون اقداماتی از جمله نصب تابلوی دیجیتالی در کاروانسرا، سم پاشی و برگزاری کلاس های آموزشی در سالن ترویج جهاد کشاورزی انجام شده است.


وی در پایان به نواقص عدیده موجود در میدان دام خمینی شهر اشاره و تاکید به هرچه سریع تر ساخته شدن کشتارگاه صنعتی خمینی شهر کرد.

 

گفتنی است در پایان جلسه به موضوع آتش سوزی و غرق شدگی نیز اشاره گردید و تاکید بر راه هایی برای پیش گیری از آن شد و در این راستا تهیه بروشورهایی پیرامون این موضوع و توزیع آن توسط شبکه بهداشت پیشنهاد شد.

نمایشگاهی برای جوانان
نمایشگاهی برای جوانان

به مناسبت فرا رسیدن هفته ملی جمعیت از روز شنبه ششم تا روز دوشنبه هشتم خرداد ماه نمایشگاهی با عنوان جوانی پویایی و بالندگی جمعیت و خطرسنجی بیماریهای غیر واگیر در دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر برگزار گردید. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین در این نمایشگاه که با همکاری واحد های مختلف شبکه بهداشت خمینی شهر با روابط عمومی دانشگاه برگزار گردید به دانشجویان و کارکنان دانشگاه در زمینه های آمادگی برای ازدواج,همسر گزینی, ازدواج شاد وپایدار, مدیریت منابع مالی, باورهای غلط در ازدواج,راههای پیشگیری از بیماریهای غیر واگیر از جمله فشار خون ,سرطانها,دیابت ,راههای پیشگیری از اعتیاد و همچنین کسب آمادگی جهت مقابله با حوادث با استفاده از روشهای آموزشی متنوع و اهدای کتاب و کتابچه رایگان اطلاع رسانی گردید. براساس این گزارش ارائه خدمات در زمینه های مشاوره سلامت روان,اندازه گیری وزن و فشار خون , انجام آزمایش سریع بیماری ایدز و خطر سنجی بیماریهای غیر واگیر در دانشجویان و کارکنان دانشگاه از دیگر برنامه های شبکه بهداشت در حاشیه این نمایشگاه بود.

کمکهای خیریه امام موسی کاظم(ع)به زندانیان جرائم غیرعمد
کمکهای خیریه امام موسی کاظم(ع)به زندانیان جرائم غیرعمد

مدیرعامل خیریه امام موسی کاظم(ع)و رئیس زندان خمینی شهر در برنامه آزادی زندانیان جرائم غیراز اختصاص 150 میلیون ریال برای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد خبر داد.  به گزارش فرصت آنلاین شیرانی با اعلام خبر مذکور افزود: جشن گلریزان برای جلب کمک های خیرین جهت آزادی زندانیان جرائم غیرعمد در شهرستان خمینی شهر برگزار می شود. وی ادامه داد: خیریه امام موسی کاظم(ع) شهرستان خمینی شهر برای کمک به خانواده های زندانیان جرائم غیرعمد برنامه ها و بسته های حمایتی دارد تا بتواند بخشی از نیازهای خانواده های زندانیان را بر طرف کند. شیرانی زندانیان جرائم غیرعمد بدهکاران، دیه و نفقه و مهریه اعلام کردکه با باکمک های مردم می توان به نیازهای آن ها پاسخ دادوآنها را از بند زندان آزاد کرد.

صفحه 9 از 499