امروزيكشنبه, 02 ارديبهشت 1397-- Sunday Apr 22 2018

ساعت 16:50:16

آخرین به روز رسانی : شنبه 02:03:18

افسردگی سالخورده ها به دلیل سالمند فراموشی
افسردگی سالخورده ها به دلیل سالمند فراموشی

سالمندان اصفهان به سبب پدیده «سالمند فراموشی» درمعرض افسردگی قرار دارند. عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تشریح این نظرگفت:در حال حاضر «سالمند فراموشی» به دلیل بعضی رفتارها ی حذفی سالمندان یک پدیده عمومی است. سید رضا اسحاقی اظهار داشت: یکی از این رفتارها منزوی کردن آنان در خانه هایشان با بهانه راحت بودن آنها می باشد. این استاد دانشگاه با اشاره به رشد فوری سالمندی در کشور، اظهار داشت: ۴۵۰ هزار سالمند در کشور داریم که سرعت رشد آن از سرعت رشد بقیه جمعیت زیادتربوده به صورتی که در مابقی جمعیت، رشد یک و نیم درصد اما در جمعیت سالمندی سه درصد می باشدو با توجه به این رشد لازم است زیرساخت های لازم فراهم گردد. وی با اشاره به آمار جهانی ۷۰ تا ۸۰ درصد اضطراب و افسردگی در سالمندان گفت:لازم است سالمندان را به جامعه برگردانیم و با توانمند سازی و خود مراقبتی آنان را آشنا سازیم.

جلوگیری از چاقی از بوفه مدارس تا تغییرعادات خانواده ها
جلوگیری از چاقی از بوفه مدارس تا تغییرعادات خانواده ها

50شرکت مختلف دارای کیفیت مواد سالم€تر و با تنوع بالاترازسوی دانشگاه علوپزشکی اصفهان به آموزش و پرورش معرفی شد. به گزارش فرصت آنلاین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در تشریح این اقدام گفت: 46 درصد مردم استان اصفهان کلسترول خون بالا دارند و اضافه € وزن 61 درصد از بچه€ها نگران کننده است.حیدری تصریح کرد: چاقی خود زمینه بروززودرس بیماری€های غیرواگیر است. وی با اشاره به اهمیت کنترل تغذیه درخانواده€ها، خاطرنشان کرد: استفاده از غذاهای سنتی کامل و مقوی درحال کمرنگ شدن است اما با فرهنگ€سازی ، تحرک بیشتر، استفاده از میوه و سبزیجات در سبد غذایی خانواده€ها وکاهش فست فودها کنترل تغذیه امکان€پذیر است. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان پذیرش تغذیه سالم درمردم را مهم€ترین نکته درجلوگیری ازچاقی وعواقب آن دانست وگفت: بوفه سالم و بهداشتی درمدارس از دیگراهدافی است که به دنبال آن هستیم و درهمین راستا این 50 شرکت رامعرفی کرده ایم.وی درپایان خاطرنشان کرد: همچنین سی€دی€های آموزشی جذابی تهیه و به مدارس ارسال شده، بنا براین اطلاع€ رسانی و خوراک فکری کم نیست بلکه نیازمند آن است که همه دستگاه ها دست به دست هم بدهند و درهرچه بهتراجرایی شدن این فرهنگ تلاش کنند.

به بهانه بیستم دی‌ماه سالگرد تأسیس رادیو اصفهان
به بهانه بیستم دی‌ماه سالگرد تأسیس رادیو اصفهان

رادیو اصفهان در بیستم دی€ماه 1328 در اصفهان آغاز به کارکرد. نخستین گوینده آن شادروان رضا ارحام صدر، هنرپیشه نامور تئاتر آن زمان بود. رادیو اصفهان ابتدا عصرها، یک ساعت برنامه داشت که پس از مدتی به دو ساعت افزایش پیدا کرد، در ساعت پخش برنامه از رادیو، قهوه خانه€ ها که یک رادیوی بزرگ مبله داشتند مملو از جمعیت می€ شدند و خانواده€ هایی که رادیو نداشتند، در خانه همسایه ها جمع می€شدند تا صدای شهرشان را بشنوند زیرا ادای جمله (اینجا اصفهان است)، با صدای روانشاد ارحام صدر غرور خاصی در اصفهانی€ ها به وجود می€ آورد.در سال 1337 برنامه€ های رادیو به€ روزی 7 ساعت، صبح و عصر افزایش یافت. در سال 1350 ساختمان تولید و پخش رادیو در خیابان آذر و کوی تاج قرار داشت و در سه استودیوی مجهز آن روزی 17 ساعت برنامه ضبط، اجرا و پخش می€ شد.با ورود تلویزیون به اصفهان ساختمانی در میان پارک جدیدالاحداث سعدی برای زادیو وتلویزیون ساخته شد ورادیو هم به آن مکان منتقل شد. حسین غزالی ،هوشنگ حریرچیان، رسول صفایی و روانشاد هوشنگ فغانی از پیشکسوتان رادیو و تلویزیون اصفهان بودند. برخی اسناد واظهارات شفاهی بیانگر این است که  سده آن زمان چند قهوه خانه درمحلات فعال بوده و رادیو داشتند وشهروندان سده ای هم برای شنیدن رادیو به آن مکانها می رفتند گرچه چند نفری در شهر رادیو نفتی داشتند.

احداث دومین جاده بزرگ سلامت شهر در پارک ساحلی منظریه
احداث دومین جاده بزرگ سلامت شهر در پارک ساحلی منظریه

عملیات مرحله اول احداث پارک ساحلی منظریه در حال انجام است. این پارک در محدوده کانال آب برخوار و میمه، هفتصددستگاه، کوی کارمندان و جاده کمربندی است. اما عملیات عمرانی مرحله اول آن در زمینی انجام می شود که از شمال به خیابان انقلاب اسلامی، از جنوب به کانال آب، از شرق به میدان نماز و از غرب به بلوار بهشتی محدود می شود. طرح پارک ساحلی سالیان سال منتظر اجرا بود و اکنون با حمایت های شورا و پیگیری های ویژه شهردار مرحله اول این کار از اواسط مهرماه سال جاری و در خیابان انقلاب اسلامی آغاز شده است. این طرح در دومرحله انجاممی شود که تا سال آینده تکمیل خواهد شد.

معاون عمران شهردار طول پارک را 2 کیلومتر و عرض آن را حدود 30 متر اعلام کرد. قسمت غربی این زمین 60 هزار مترمربعی قبلا سبز شده است. خلیلی در اینباره گفت: پیاده روهای این فضای سبز خراب بود و قسمت هایی از آن نشست کرده بود. ما آن ها را جمع و از نو پیاده روسازی نمودیم. کل فضای سبز موجود حدود 2000 متر مربع است (به ابعاد حدودی 800 در 25 متر) که در آینده 450 مترمربع دیگر هم احداث خواهد شد.

شایان ذکر است ورودی و خروجی میدان شهید بهشتی که در آینده احداث می شود در ضلع غربی پاک قرار خواهد گرفت.

اما خصوصیت منحصر به فرد این مکان، وجود یک جاده سلامت طولانی جهت پیاده روی و ورزش در آن است این جاده سلامت به عرض 5 و طول 1000 متر است که درمرحله اول آماده می شود. پیست دوچرخه سواری به طول 1136 متر از دیگر کاربری های ورزشی- تفریحی این پارک است. دیگر امکانات ورزشی این پارک عبارت است از زمین های اسکیت، والیبال، بسکتبال و فوتبال ساحلی. همچنین مکانی برای استقرار میزهای پینگ پنگ و شطرنج در نظر گرفته شده است.

در این فضای مطبوع با توجه به وجود درختان کاج و سایه های خنکی که در تابستان به وجود می آورند، پیاده روها و سکوهای نشیمن برای لذت بردن همشهریان و مسافران پیش بینی شده است. تعداد این سکوها 21 عدد است.

در مسیر اجرای فضای سبز این پارک، تاسیسات گازی وجود دارد که قابل جابجایی نیست. به همین دلیل نیروهای عمرانی و شهرسازی شهرداری مجبور شدند که طرح های خود را با این مشکل وفق دهند.

معاون عمران شهردار در خصوص زمان بندی اجرای این طرح گفت: هم اکنون 70 درصد از سنگ فرش ها انجام شده است و سعی می کنیم تا عید عملیات عمرانی را کامل انجام دهیم. البته تلاشمان بر این است که تجهیزات آن را هم نصب کنیم. طراحی مرحله دوم هم توسط معاونت شهرسازی در دست اقدام است.

گفتنی است سنگ های به کار رفته در عملیات عمرانی این پارک از بام سبز تهیه می شود و به همین جهت یک پنجم زمانی که سنگ ها خریداری شوند هزینه دارد. علاوه بر آن مانند شن و سیمان یخ نمی زنند و خراب نمی شوند و در کل دوام خوبی دارند.

بختیاری‌های جوی آباد اغتشاشات اخیررا محکوم کردند
بختیاری‌های جوی آباد اغتشاشات اخیررا محکوم کردند

بختیاری‌های جوی آباد عصر دوشنبه در تجمعی اقدامات آشوب طلبانه اخیررا محکوم کردند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما، ؛در این اجتماع باشکوه که در محله جوی آباد برگزار شد، حجت الاسلام حسناتی امام جمعه نجف آباد گفت: بختیاری ها کسانی هستند که در قبل و بعد از انقلاب همواره متحد و یک صدا از میهن دفاع کردند و در مقابل ظلم و استکبار ایستادگی کردند. در پایان اجتماع بختیاری های جوی آباد ، بیانیه ای قرائت شد که در آن از فتنه گران و آشوب طلبان و حامیان آمریکایی و صهیونیستی آنان اعلام انزاجار شد و بر وحدت و یکپارچگی و بصیرت ملت و حمایت و پشتیانی از ولایت فقیه تاکید شد.

مرکز یادگیری محلی اباصالح (عج) جوی آباد
مرکز یادگیری محلی اباصالح (عج) جوی آباد

سرپرست فرمانداری و رئیس ستاد پشتیبانی سواد آموزی شهرستان به همراه مدیر آموزش و پرورش و مسئول نهضت سوادآموزی شهرستان از مرکز یادگیری محلی اباصالح (ع) جوی آباد خمینی شهر به مناسبت هفته سواد آموزی دیدن کردند. به گزارش فرصت آنلاین در این دیدار مجتبی راعی با اشاره به این که مرکز یادگیری محلی به عنوان یک فرصت مناسب برای تلفیق سواد آموزی با مهارت های زندگی است، گفت: بسیاری از آسیب های اجتماعی از فقر آموزشی است و آموزش به افرادی که از تحصیل باز مانده اند باید در اولویت قرار گیرد تا شاهد ریشه کنی بی سوادی در شهرستان باشیم. گفتنی است این مرکز با هدف ارائه خدمات آموزشی به افرادی که از نعمت سواد برخوردار نیستند و همچنین آموزش مهارت های زندگی، حقوق شهروندی، فرزند پروری و حرفه آموزی به آنان و سایر افراد در محل سکونتشان از سوی سازمان نهضت سواد آموزی تشکیل شده و مشغول فعالیت است.

پیش‌بینی بارش برف دراصفهان
پیش‌بینی بارش برف دراصفهان

به پیش€ بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان بارش€ ها که از نواحی غربی استان از صبح امروز آغاز شده است، روز یکشنبه بارش برف و باران را برای شهر اصفهان به دنبال خواهد داشت. به گزارش فرصت آنلاین مسئول اداره پیش€ بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان گفت: هرچند که این بارش€ها مدت زمان طولانی نخواهد داشت، اما بارش برف را برای فردا در اصفهان پیش€ بینی کرده€ایم. خدابخش ادامه داد: این سامانه مناطق غربی استان را سفیدپوش خواهد کرد و روز یکشنبه اواخر وقت از استان خارج می شود و صبح دوشنبه مه غلیظ صبحگاهی را خواهیم داشت. وی با اشاره به اینکه با خروج این سامانه از استان کاهش محسوس دما در سطح استان رخ می€ دهد، تأکید کرد: کاهش 5 درجه ای دمای هوا از روز یکشنبه تا چهارشنبه در سطح استان محسوس خواهد بود.

گشاندن اختلافات شخصی به فضای مجازی
گشاندن اختلافات شخصی به فضای مجازی

فرمانده انتظامی شهرستان خمينی شهر ازدستگيری فردی كه در فضای مجازی مطالب کذب عليه همکارخود انتشار داده بود خبر داد.به گزارش فرصت آنلاین ،سرهنگ علی جعفری نژاد در این مورد گفت: در پی شكايت يكی از شهروندان مبنی بر اينكه فرد ناشناسی در شبكه های اجتماعی با انتشارتصاوير شخصی و خانوادگی وی موجب هتك حيثيت او شده مأموران پليس فتا عامل را شناسايي و دستگير كردند. وی افزود : متهم كه همکار شاكی بود به دليل اختلاف بين آنها اقدام به انجام اين عمل مجرمانه کرده و تحويل مراجع قضائي شد.

صفحه 9 از 529