امروزپنجشنبه, 05 اسفند 1395-- Thursday Feb 23 2017

ساعت 11:41:13

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 12:19:58

ثبت 6 احیای موفق توسط فوریت‌های پزشکی خمینی‌شهر
ثبت 6 احیای موفق توسط فوریت‌های پزشکی خمینی‌شهر

مسوول امور پایگاه€Œهای فوریت€Œهای پزشکی شهرستان خمینی€Œشهر با اشاره به انجام 3 هزار و 156 ماموریت توسط کارکنان اورژانس 115 این شهرستان در پاییز امسال، گفت: در این مدت، 6 احیای موفق به نام تکنسین€Œهای فوریت€Œهای پزشکی خمینی€Œشهر به ثبت رسید.


به گزارش ایمنا به نقل از روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت€Œهای پزشکی استان اصفهان، مسعود پیرحاجی اظهار کرد: در سه ماهه سوم امسال، تعداد 53 هزار و 742 تماس با اتاق فرمان 115 خمینی€Œشهر برقرار شد که از این تعداد تماس، تکنسین€Œهای فوریت€Œهای پزشکی این شهرستان به 3 هزار و 156 ماموریت شامل یک€Œهزار و 836 ماموریت غیرتصادفی و یک€Œهزار و 320 ماموریت تصادفی اعزام شدند.


وی تعداد حوادث ویژه این شهرستان را 55 مورد در پاییز امسال اعلام کرد و افزود: در این مدت، 21 مورد مسمومیت با منوکسیدکربن به اتاق فرمان 115 خمینی€Œشهر گزارش شد که این تعداد، در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 30 درصد کاهش داشته است.
مسوول امور پایگاه€Œهای فوریت€Œهای پزشکی شهرستان خمینی€Œشهر تصریح کرد: در پاییز امسال، 6 احیای موفق و یک مورد کمک به زایمان زن باردار در منزل توسط اورژانس پیش€Œبیمارستانی خمینی شهر انجام شد.


پیرحاجی خاطرنشان کرد: استقرار موتورلانس در نماز جمعه هر هفته خمینی€Œشهر، استقرار واحدهای امدادی در روزهای بازگشایی مدارس و کنگره بزرگداشت شهدا به مدت 10 شب، شرکت در مانور آموزشی برخورد با مصدوم پرتوی و شیمیایی و مانور امدادرسانی به زائران حسینی در مرز مهران از جمله اقدامات اورژانس 115 خمینی€Œشهر در این مدت بود.
وی یادآور شد: فوریت€Œهای پزشکی شهرستان خمینی€Œشهر با برخورداری از 6 پایگاه اورژانس پیش€Œبیمارستانی و 45 نیرو به صورت شبانه€Œروزی در حال ارائه خدمات اورژانسی به شهروندان است.

تعامل مردم با پلیس، کاهش وقوع جرم و آسیب های اجتماعی
فرمانده انتظامي شهرستان خميني شهر :
تعامل مردم با پلیس، کاهش وقوع جرم و آسیب های اجتماعی

فرمانده انتظامي شهرستان خميني شهر، همکاري شهروندان با نيروي انتظامي را در گزارش موارد تخلف، از عوامل کاهش دهنده وقوع جرم و آسیب های اجتماعی در جامعه دانست.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل از ایمنا، سرهنگ علي جعفري نژاد در جمع نمازگزاران مسجد صاحب الزمان(ع) شهرستان خميني شهر بیان کرد: تلاش براي جلوگيري از وقوع جرم و افزايش مهارت هاي زندگي از طريق آگاه سازي افراد جامعه و ايجاد احساس خطر در برابر پديده هاي شوم از جمله اولويت هائي است که در دستور کار پلیس قرار دارد.
اين مقام انتظامي در ادامه با اشاره به برگزاري کلاس هاي آموزشي در مراکز علمي و آموزشي، مساجد و ... در زمينه پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي و مواد مخدر توسط كارشناسان انتظامي افزود: فرهنگ سازي و توانمندي در اين ماموريت مهم از جمله اقدامات راهبردي نيروي انتظامي در مسير اجتماعي كردن امنيت است كه با تلاش معاونت اجتماعي با جديت پيگيري مي شود.


فرمانده انتظامي شهرستان خميني شهر، همکاري شهروندان با نيروي انتظامي را در گزارش موارد تخلف از عوامل کاهش دهنده وقوع جرم در جامعه دانست و افزود: با افزايش ميزان گزارش ها، فضاي ارتکاب جرم براي مجرمان نا امن شده و جسارت ارتکاب جرم از آنها سلب مي شود.


سرهنگ علي جعفري نژاد در خاتمه با معرفي سامانه هاي 110 و 197 تاکید کرد: شهروندان مي توانند موارد مشکوک و ارتکاب جرم را با استفاده از سامانه فوريت هاي پليسي 110 به نيروي انتظامي گزارش داده و شکايات، انتقادات و پيشنهادات خود را به شماره 197 اعلام کنند.

اقامتگاه های بوم گردی توسعه میابد
اقامتگاه های بوم گردی توسعه میابد

مشاور مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان در همایش دهیاران و روسای شورای اسلامی شهرستان شاهین شهر و میمه عنوان کرد : توسعه اقامتگاه های بوم گردی در شهرستان شاهین شهر و میمه محقق می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، سید علی صالح درخشان که به همراه تنی چند از مدیران و کارشناسان ارشد اداره کل میراث فرهنگی استان و همچنین با حضور مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان در این نشست شرکت کرده بود، خطاب به مسئولان شهرستان تاکید کرد: با توجه به ثبت جهانی دو قنات وزوان و مزد آباد در تابستان گذشته، این شهرستان هم اینک از موقعیت مناسبی جهت توسعه گردشگری پایدار برخوردار است.
وی همچنین تاکید کرد: شهرستان شاهین شهر و میمه پس از شهرستانهای اصفهان و کاشان، سومین شهرستان استان است که دارای آثار تاریخی است که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است، لذا این نکته، شهرستان را دارای موقعیتی منحصر به فرد نموده است .
در پایان این همایش که توام با دوره ی آموزش چگونگی تاسیس اقامتگاه های بومگردی ویژه مسئولان شهرستان بود، مسئولین میراث فرهنگی استان و مسئولین شهرستان به توافقهائی در زمینه توسعه اقامتگاه های بومگردی در شهرستان دست یافتند. درخشان در این زمینه نیز تاکید کرد: در پایان این همایش مقرر گردید تا تمامی دهیاری های شهرستان با همکاری شوراهای اسلامی روستاها نسبت به اطلاع رسانی در روستاهای واجد شرایط شهرستان، جهت رونق صنعت گردشگری و تاسیس اقامتگاه های بومگردی اطلاع رسانی کنند.

وی همچنین تصریح کرد: در این نشست توافق شد تا اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان همکاری لازم را جهت ارائه تسهیلات به متقاضیان واجد شرایط به عمل آورد.

دستگیری سارق موتورسیکلت
اخبارپلیس
دستگیری سارق موتورسیکلت

سارق موتورسیکلت ها دستگیر شد.
گزارش خبرنگار فرصت به نقل از پایگاه خبری پلیس سرهنگ علی جعفری نژاد در اینباره گفت: در پی وقوع سرقت موتورسیکلت در شهر خمینی شهر موضوع را به طور ویژه در دستور کار قرار گرفت. ماموران انتظامی با انجام یکسری اقدامات پلیسی موفق شدند یک سارق حرفه ای و سابقه دار را در رابطه با سرقت موتورسیکلت ها شناسایی و دستگیر کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: متهم دستگیر شده در بازجویی های پلیس به بزه انتسابی خود اعتراف و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی شد.
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان خمینی شهر به شهروندان توصیه نمود در بسیاری از سرقت های انجام شده سهل انگاری مالباختگان محرز بوده که شهروندان ضمن توجه به هشدارهای پلیس، هر گونه موارد مشکوک را به فوریت های پلیسی 110 گزارش دهند.

کشف مواد مخدر صنعتی و دستگیری سوداگر مرگ
یک کیلو و 208 گرم ماده مخدر هروئین و یک دستگاه ترازوی توزین در شهر کشف شد.
سرهنگ علی جعفری نژاد ضمن اعلام این خبر تصریح کرد: به منظور سالم سازی و پاکسازی مناطق آلوده و جلب رضایت عمومی مردم جمع آوری توزیع کنندگان مواد مخدر تداوم خواهد یافت و از مردم نیز درخواست داریم پلیس را در اجرای موفقیت آمیز این طرح ها یاری کنند.

دستگیری سارق حرفه ای در حین سرقت
با تلاش ماموران انتظامی سارق اماکن خصوصی در حین سرقت دستگیر شد.
به گزارش خبرنگار فرصت به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی جعفری نژاد در تشریح این خبر گفت: مامورین انتظامی در حین گشت زنی در سطح حوزه به یک دستگاه موتور سیکلت که در کنار کارگاه پارک بوده مشکوک شده و موضوع را به صورت ویژه بررسی می کنند.
فرمانده نیروی انتظامی اظهار داشت: متهم در بازجویی مامورین لب به اعتراف گشوده و به بزه انتسابی خود، سرقت از کارگاه ها اعتراف نمود.
وی افزود: متهم دستگیر شده پس از تشکیل پرونده به همراه اموال مشکوفه تحویل مراجع قضایی گردید. وی در پایان از شهروندان خواست در صورت اطلاع و مشاهده افراد مشکوک مراتب را در اسرع وقت از طریق تلفن 110 به پلیس اطلاع دهند.

دستگیری سارق حرفه ای منازل
سارق حرفه ای منزل دستگیر و 500 میلیون ریال اموال مسروقه کشف شد.
به گزارش خبرنگار فرصت به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی نژاد گفت: در پی وقوع چند فقره سرقت منزل در شهرستان خمینی شهر موضوع به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت.
وی افزود: ماموران پلیس آگاهی با بررسی صحنه های سرقت و جمع آوری سرنخ های موجود، فرد سارق را شناسایی و پس از تحقیقات گسترده پلیسی با اطمینان از دست داشتن این فرد در سرقت ها او را با هماهنگی مقام قضایی دستگیر کردند.

دستگیری سارق داخل خودرو
فرمانده نیروی انتظامی شهرستان خمینی شهر از دستگیری سارق داخل خودرو با چندین فقره سرقت خبر داد.
به گزارش خبرنگار فرصت به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ علی جعفری نژاد در تشریح این خبر گفت: در پی وقوع چند فقره سرقت داخل خودرو در سطح شهرستان، شناسایی و دستگیری سارق یا سارقان به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس قرار گرفت.
این مقام انتظامی افزود: ماموران پلیس آگاهی با انجام اقدامات و تحقیقات تخصصی، یک نفر متهم را شناسایی کردند و با هماهنگی قضایی در یک عملیات غافلگیرانه وی را دستگیر کردند.

طرح احداث تقاطع غیرهمسطح کمربندی خمینی شهر آغاز شد
طرح احداث تقاطع غیرهمسطح کمربندی خمینی شهر آغاز شد

عملیات احداث تقاطع غیر همسطح جاده کمربندی خمینی شهر و پل روگذر به شهرک برق و الکترونیک با اعتبار بیش از 40 میلیارد ریال آغاز شد. مدیر اداره راه و شهرسازی خمینی شهر در گفتگو با خبرنگار فرصت آنلاین بیان داشت: تقاطع غیر همسطح جاده قدیم و جدید کمربندی خمینی شهر را به یکدیگر متصل می کند.

حافظ فرقان اعتبار این طرح ملی را 23 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: اجرای عملیات این طرح از هفته گذشته آغاز شده و اتمام آن در خرداد ماه سال آینده پیش بینی شده است.
وی همچنین اعتبار تخصیص یافته برای احداث روگذر جاده ارتباطی خمینی شهر به شهرک برق و الکترونیک€“ که همزمان با این طرح آغاز شده است را 18 میلیارد ریال اعلام کرد.

فرماندار در بازدیدی که به همراه شهردار و مسوولان اداره راه از این طرح داشتند، گفت: اجرای این طرح کمک زیادی به کاهش حوادث و حفظ جان مردم می€Œ کند.


احمد رضوانی با اشاره به این که تکمیل جاده کمربندی جدید خمینی شهر یکی از مطالبات مردم و مسؤولان شهرستان است افزود: حدود دو سال است که برای تخصیص اعتبارات ملی برای ساماندهی و احداث تقاطع غیر هم€Œسطح جاده کمربندی جدید به جاده خمینی€Œ شهر تلاش می کنیم.


وی تصریح کرد: مسؤولان وزارت راه، استاندار اصفهان، معاون عمرانی استانداری و مدیرکل راه و شهرسازی استان از این منطقه بازدید داشته €Œاند و پیگیری های زیادی برای تخصیص اعتبار از محل اعتبارات ملی برای آغاز این طرح صورت گرفته است. فرماندار افزود: دولت در سخت€Œ ترین شرایط مالی کشور، برای حفظ جان مردم و کاهش تصادفات بلوار آزادگان اعتبارات لازم را برای طرح تخصیص داده است.


فرماندار با اشاره به این که با اجرای این طرح عملا ورود و خروج خودروهای سنگین به بلوار آزادگان و میدان استقلال ممنوع و محدو می شود اظهار داشت: مسؤولان استان و شهرستان خود را مسؤول حفظ جان مردم می €Œدانند و نمی €Œتوانیم در برابر خطرات و حجم تصادفات بلوار آزادگان بی€Œ تفاوت باشیم.

سیاست دولت کنونی تقویت سمن هاست
فرماندار:
سیاست دولت کنونی تقویت سمن هاست

نشست آموزشی سازمان های مردم نهاد شهرستان خمینی شهر، شاهین شهر و میمه، برخوار، نجف آباد، فلاورجان و تیران و کرون با حضور نمایندگان سمن های این شهرها، مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استان و فرماندار شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.
فرماندار در این جلسه ضمن اشاره به تراکم جمعیتی بالای خمینی شهر و موزاییک بودن آن با شهر اصفهان گفت: این همجواری علی رغم ویژگی های خوب، مشکلاتی را نیز در پی دارد.
احمد رضوانی با اشاره به سیاست دولت کنونی مبنی بر تقویت سمن ها تصریح کرد: این سازمان ها از دل مردم جوشیده و واسط بین مردم و مسؤولین هستند و در کمک به دولت نقش اساسی بازی می کنند.
وی ضمن اعلام این که بیش از 80 درصد از سمن های خمینی شهر فعال هستند یکی از نمونه های بارز این سمن ها را مشارکت خیرین و مردم در ساخت بیمارستان ساعی برشمرد و گفت: کلنگ بیمارستان منظریه حدود 20 سال پیش زده شده است ولی هنوز تکمیل نشده است ولی از سال گذشته و با کمک خیرین و مردم ساختمان بیمارستان ساعی در 8 طبقه ساخته شده است که طبقه هشتم آن باند بالگرد است.
فرماندار همچنین از مدارسی که توسط محمدتقی داورپناه در کشور ساخته شده اند و فعالیت های عمرانی شهرداری در راستای نشاط اجتماعی در چشمه لادر به عنوان نمونه هایی از فعالیت تشکل ها و سازمان ها و خیرین در شهرستان خمینی شهر نام برد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استان نیز با اشاره به این که کار تخصصی در زمینه توانمندسازی سمن ها از ابتدای امسال آغاز شده است افزود: این جلسات آموزشی به منظور توسعه کیفی و کمی سمن ها برگزار می شود.
ابراهیمی یکی از مسائل اساسی کشور را مبارزه با آسیب های اجتماعی عنوان و تاکید کرد: حضور سازمان های مردم نهاد در پیشگیری از این آسیب ها بسیار اهمیت دارد چون دولت به تنهایی نمی تواند این کار را انجام دهد. آسیب هایی مانند طلاق، اعتیاد، حاشیه نشینی که مورد آخر در خمینی شهر خیلی به چشم می آید.
وی نقش خیریه ها و سمن ها را در بحث درمان بسیار پررنگ دانست و گفت: باید از حضور مردم بیشتر استفاده شود و لازمه آن این است که آموزش های ضروری را در اختیار آن ها قرار دهیم. هیچ راهی نداریم که همه به میدان بیایند و در این مسیر به دولت کمک کنند.
ابراهیمی از سمن های خلاق درخواست کرد که در نمایشگاهی که در دهه فجر برگزار می شود شرکت کنند. وی همچنین خواستار حضور فعال سمن ها در برگزاری هفته های فرهنگی شهرها و نیز تحقق منشور حقوق شهروندی -که رییس جمهور بر آن تاکید دارد- شد.
گفتنی است در ادامه جلسه رییس ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری استان به آموزش نحوه ثبت یک سمن در فرمانداری و استانداری پرداخت.

شب های عطرآگین درچه
پیشنهادی برای افزودن به جاذبه های گردشگری شهرستان:
شب های عطرآگین درچه

 در اولین جلسه ای که پیرامون تصمیم گیری برای چگونگی برگزاری دومین جشنواره گل شب بو در فرمانداری برگزار شد، شهردار درچه این جشنواره را یکی از بهترین فرصت ها برای معرفی توانمندی ها و قابلیت های شهرستان دانست و گفت: پیشنهاد می دهم مسوولیت کمیته فرهنگی جشنواره را نمایندگی اداره میراث بر عهده بگیرد تا از طریق ارتباطاتی که با هنرمندان صنایع دستی شهرستان دارد غرفه هایی را برای هر کدام در نظر بگیرد و از این طریق هنر و هنرمندان شهرستان معرفی شوند. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، اختصاص غرفه هایی به هر کدام از شهرداری های شهرستان برای ارائه عملکردشان نیز از دیگر پیشنهاداتی بود که محمودی ارائه داد.


وی در ادامه اول تا پنجم اسفندماه را که پیش از این به عنوان هفته فرهنگی شهرستان در نظر گرفته شده بود، بهترین زمان برای برگزاری این جشنواره عنوان کرد.
در ادامه جلسه حبیبی مسوول نمایندگی میراث فرهنگی در خمینی شهر در پاسخ پیشنهاد شریفی رییس اداره جهاد کشاورزی مبنی بر ثبت ملی جشنواره گل شب بو به نام خمینی شهر گفت: یک جشنواره به تنهایی قابلیت ثبت شدن ندارد اگر کاشت و داشت گل شب بو دارای ریشه فرهنگی و تاریخی در خمینی شهر باشد می توان آن را به نام شهرستان به ثبت رساند. حبیبی از دست اندرکاران خواست تحقیقات لازم را در این زمینه به انجام برسانند تا گل شب بو ثبت بشود.


وی همچنین در پیشنهادی دیگر گفت: گل شب بو می تواند یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان باشد اگر درچه هفته ای را به عنوان هفته عطرآگین درچه در نظر بگیرد و خیابان ها و معابر شهر را به گونه ای از گل شب بو پر کند که شب های درچه عطرآگین شود. مسوول نمایندگی میراث فرهنگی ادامه داد: اگر این اقدام انجام بشود مطمئنا پای افراد بسیاری را به درچه باز خواهد کرد.


امینی رییس هیات مدیره پایانه گل و گیاه در ادامه، پایانه گل و گیاه واقع در محله کرتمان را یکی از جاذبه های گردشگری خمینی شهر خواند و افزود: این پایانه گذشته از جنبه تفریحی و گردشگری اش برای بالغ بر 300 نفر اشتغالزایی داشته است.


رییس شورای شهر خمینی شهر نیز که در این جلسه حضور داشت پیشنهاد برگزاری دومین جشنواره گل شب بو را در خمینی شهر ارائه داد و گفت: اینجا هم سالنش آماده است و هم پارکینگ.


فرماندار نیز در پایان جلسه با تاکید بر اینکه خمینی شهر قابلیت های فراوانی دارد که باید به چشم فرصت به آن نگاه شود، گفت: متاسفانه مسائل بی اهمیتی ما را از اصل دور کرده است. رضوانی با اشاره به اینکه سال گذشته برای برگزاری اولین جشنواره شب بو، 13 جلسه در فرمانداری تشکیل شد، گفت: جشنواره پارسال اشکالات و ضعف هایی داشت که امسال باید برطرف بشود. وی تاکید کرد که از این فرصت باید به نفع شهرستان استفاده شود.

اولویت هرشخص اول خانواده باشد نه کار  و تفریح
اولویت هرشخص اول خانواده باشد نه کار و تفریح

سلسله نشست های رازهای شادی بخش در خانواده با حضور دکتر محمدرضا عابدی در سینما فرهنگ برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین این همایش که با همکاری چهار نهاد،سازمان رفاهی تفریحی شهرداری،اداره بهزیستی شهرستان،گروه فرهنگ و خانواده خمینی شهر و خیریه بقیه الله اعظم برگزار شد با استقبال خوب مردم رو به رو شد.
از برنامه های این جشن موسیقی سنتی و اجرای نمایش توسط گروه چهرک پیرامون موضوع همایش بود.


در ادامه دکتر محمدرضا عابدی عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان به ایراد سخن پرداخت. وی خلاصه ای از مطالب جلسه قبل را ارائه و افزود: نشاط به 3 دسته تقسیم میشود:نشاط فردی،نشاط اجتماعی و نشاط خانوادگی.نشاط فردی یعنی من به عنوان یک شخص چقدر شادمانم که فرمولهایی برای افزایش این حس وجود دارد؛مثل بیان احساس،خلاقیت و...نشاط اجتماعی همان احساس اعتماد و امنیت در اجتماع است.به عنوان مثال شما در محله ی زندگیتان مطمئن باشید که افراد در صورت بروز مشکل از شما حمایت میکنند این نشاط اجتماعی است.که گاهی نشاط فردی بالا نیست اما نشاط اجتماعی بالا است. به عنوان مثال در مراسم عزا افراد دور فرد داغ دیده جمع میشوند از او انتظار و توقعی ندارند و او را درک میکنند.اینجا نشاط فردی نیست ولی نشاط اجتماعی داریم. بالعکس در مراسم عروسی نشاط فردی است ولی نشاط اجتماعی نداریم چرا که افراد از میزبان توقع دارند.به طور کلی در نشاط فردی،فرد از دیگران چیزی را مطالبه میکند ولی در نشاط اجتماعی،دیگران میخواهند چیزی را به فرد بدهند.


ولی بحث نشاط خانوادگی متفاوت است؛مثلا اگر در خانواده ای شخصی به تنهایی شاد است این نشانه ی نشاط خانوادگی نیست بلکه نشانگر نشاط فردی است.
وی در ادامه با پرسیدن سوالاتی از مخاطبان و مجری آن ها را با خود همراه کرده و ذهن آنان را به چالش کشید.
وی با پرسیدن این سوال از حضار که شما در زندگی خانوادگی خود چه مشکلی دارید،تصریح کرد: نحوه ی پاسخ شما به این سوال نشاط خانوادگی شما را روشن خواهد کرد.تنها زمانی شما دارای نشاط خانوادگی هستید که جواب این سوال را این گونه بدهید مشکل مهم من در زندگی ناتوانایی من در خدمت کردن به خانواده ام و درست انجام دادن وظیفه ام در قبال اعضای خانواده است.چنین فردی در واقعیت زندگی می کند.


وی افزود:افراد در این زمینه چنددسته اند:افرادی که مدام از دیگران شکایت دارند و در مشکلات دنبال متهم کردن دیگران هستند که نشاط خانوادگی ندارند و در ذهن زندگی میکنند و هرچه میزان فراموشی و غفلت از تعهد ها بیشتر باشد فرو رفتگی در دنیای ذهن بیشتر است.دسته ی دوم اشخاصی که از خود شروع میکنند وظایف خود را به درستی انجام میدهند و از غفلت بیرون می آیند و در نهایت به دنبال تاثیر کارهای خود روی دیگران هستند این افراد در واقعیت هستند که هدف شما هم از شرکت در این جلسه باید همین باشد که به جای متهم کردن دیگران وظیفه ی خود را بدانید و در واقعیت باشید نه در ذهن.


وقتی اولویت هرشخص اول خانواده باشد نه کار تفریح و ...او در دنیای واقعی است.
در مسائل خانوادگی4ایستگاه مطرح است:ذهنیت،واقعیت،ارزشها و معنویت و تنها کسانی نشاط خانوادگی بالا دارند که در ایستگاه معنویت بایستند.
وی در این قسمت نیز با طرح چهار سوال از مخاطبین به نوع و نحوه ی رفتار آنها در خانواده اشاره کرد و افزود:در خانواده ای که نشاط وجود دارد تکلیف افراد با هیجانات مشخص است،که غر زدن نوعی ابراز هیجان است،وقتی همسر یا شخصی در خانواده غر میزند نشان دهنده ی ابراز هیجان اوست،وقتی فردی سریع دست از غر زدن برنمیدارد این مورد نشانگر تنظیم هیجان اوست به این معنا که از درون تحت فشار است و با این وسیله به تخلیه خود میپردازد.ولی گاهی غر زدن تداوم میابد و همیشگی است که این نشانه ی ناامنی شخص است.برای حل این موضوع باید به او احساس امنیت داد،با مهربانی با در آغوش کشیدن و با تحمل کردن. باید بدانیم زنان علی رغم مشکلات جسمی بیشتر عمر طولانی تری دارند و دلیل آن ابراز و تنظیم هیجان با دو ابزار مهم گریه و غر زدن است.پس این تنظیم هیجان از جانب هر شخصی در خانواده باشد نباید جلوی آن را گرفت(حتی از سوی آقایان ) چرا که برون ریزی نکردن هیجانات منجر به درون ریزی و مشکلات روحی و جسمی به دنبال آن می شود.


وی در ادامه از راهکارهای رسیدن به معنویت در خانواده گفت و افزود:برای این که بتوانیم در خانواده عضو موثری شویم باید قدمهایی به سوی ایستگاه چهارم یعنی معنویت برداریم که اولین قدم حضور است یعنی نسبت به همسرمان بی توجه نباشیم کنار او باشیم و به حرفهایش گوش دهیم.گاهی طرف مقابل اعتراض ندارد و فقط میخواهد احساساتش را ابراز کند،حضور و توجه ما و دادن احساس امنیت و آزادی به اعضای خانواده به آنها نشاط می بخشد.همه ی اعضای خانواده باید مجاز باشند که در خانواده با گریه کردن،غر زدن و یا حتی پرخاش کردن ابراز هیجان کنند بدون این که مورد اتهام قرار گیرند و اطمینان داشته باشند که رها نمیشوند و اعضای خانواده هوایشان را دارند.گام دوم به کار گیری منطق معنویت است و نه منطق علمی.چرا که در منطق علمی همه چیز برحسب قواعد و دنبال دلیل گشتن و در مواقعی اعتراض کردن است اما در منطق معنوی به جای اعتراض به دیگران به دنبال انجام وظیفه خودتان هستید.در منطق معنوی فرد در مشکل دیگران اسیر است و مشکل از خود او نیست و از دیگران است،در منطق معنوی محبت و شفقت به کودک بازیگوش بیشتر از فرزند آرام است چرا که فرد متوجه است کودک بازیگوش به محبت و توجه بیشتری احتیاج دارد. قانون معنوی میگوید همواره تو حرکت کن و از دیگران انتظاری نداشته باش.طبق این قانون در خانواده ای نشاط بیشتر است که اعضای مشکل دار بیشتر مورد توجه هستند. گام سوم این است که هدایت خواه باشیم یعنی بخواهیم که از همه یاد بگیریم و دنبال پاسخ پرسش هایی در مورد چگونگی انجام وظایفمان باشیم.گام چهارم تعهد است و نشان دادن احساس تعهدمان به اعضای خانواده.تعهد یعنی مراقب اعضای خانواده مان باشیم.گام پنجم حفظ حریم خانواده است،یعنی به تعهدات اخلاقی و شرعی خودمان در قبال همسر پایبند باشیم. گام ششم ابراز احساسات مثبت است،یعنی قدردانی کردن و جملات محبت آمیز را بر زبان آوردن.
و گام آخر و مهم توجه و تصور است.توجه به این معناست که هنگام مشاجره ها و اختلافات، ذهن ما مدام بدیهای طرف مقابل را به خاطر میآورد زمانی که بتوانیم توجه برگردانی کنیم و نکات مثبت طرف مقابل را در نظر بگیریم تنش ها زودتر پایان میگیرد و تصور یعنی به خاطر آوردن اتفاقات خوب گذشته و در مورد آن ها صحبت کردن که تمام این موارد نشاط خانوادگی را بالا می برد.


وی در پایان تمامی صحبت های خود را در این چند جمله خلاصه کرد که:
1- نشاط فردی و اجتماعی از نشاط خانوادگی جدا است و نشاط اجتماعی یعنی در هر شرایطی اعضای خانواده پشتیبان یکدیگرند و یکدیگر را متهم نمی کنند.
2-برای ارتقای نشاط خانواده مهارتهای آن را یاد بگیریم و برای اصلاح از خودمان شروع کنیم و اگر رفتار ناشایستی از اعضای خانواده دیدیم او را درک کرده و حالت تدافعی نگیریم.
3- و در نهایت برای افزایش شادی در خانواده ها در هر شرایطی گفت و گو با یکدیگر را افزایش دهیم.

صفحه 9 از 478