امروزيكشنبه, 07 خرداد 1396-- Sunday May 28 2017

ساعت 05:28:04

آخرین به روز رسانی : شنبه 03:52:50

 «آرامش بهاری» در بقاع متبرکه شهرستان خمینی شهر
در نشست خبری اداره اوقاف مطرح شد:
«آرامش بهاری» در بقاع متبرکه شهرستان خمینی شهر

طرح آرامش بهاری در ایام عید به همت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان اجرا خواهد شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، رییس اداره اوقاف با اعلام این خبر گفت: این طرح از 28 اسفند تا 15 فروردین در بقاع متبرکه شهرستان و با محوریت امامزاده سید محمد(ص) برگزار می شود.

حجت الاسلام قربانی که در نشست خبری اداره اوقاف سخن می گفت هدف از اجرای این طرح را ایجاد فضای خوب و امن برای امامزادگان شهرستان در ایام نوروز عنوان کرد و افزود: در سال های قبل این طرح محدودتر بود ولی امسال امکانات و برنامه های متنوع تری داریم. مکان هایی برای چادر خواب ها مشخص کردیم. حمام هایی هم در سرویس های بهداشتی تعبیه نموده ایم که افرادی که زائر سرا نمی گیرند بتوانند از آن ها استفاده کنند.


وی از برپایی خیمه های معرفت جهت پاسخگویی به مسائل شرعی و ارائه مشاوره به زوج های جوان، اجرای طرح جوانه های حرم، ارائه خدمات به زائرین و مجاورین، توزیع بروشور بقاع متبرکه در ورودی های شهر و امامزادگان و همچنین بروشور زندگینامه امامزاده سید محمد به دو زبان عربی و انگلیسی به عنوان خدماتی که در طرح آرامش بهاری ارائه می شود، نام برد.
قربانی با اشاره به این که طرح مذکور از 8 سال پیش تاکنون در حال اجراست ادامه داد: این طرح هر سال در حال کامل شدن است. امامزاده ابوالحسن دستگرد، حمیده و رشیده، سید ابراهیم درب سید و سید محسن تیرانچی از امامزادگانی هستند که طرح آرامش بهاری در آن ها اجرا می شود ولی چون امامزاده سید محمد دسترسی بهتری دارد استقبال از آن زیاد است و خدمات آن بیشتر است.

وی همچنین اعلام کرد که از نماز ظهر روز 30 اسفند تا لحظه تحویل سال برنامه هایی در امامزاده سید محمد در نظر گرفته شده است.
رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان همچنین با اشاره به این که ساخت زائرسرای امامزاده سیدمحمد از دی ماه امسال آغاز شده است افزود: این زائرسرا دارای 6500 متر زیربناست و تا حدود 3 سال آینده به اتمام می رسد و از خیرین می خواهیم که در ساخت آن ما را یاری کنند.

حجت الاسلام قربانی هزینه مورد نیاز برای تکمیل این طرح را 70 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: زائر سرا شامل سه بخش محل خواب، سوئیت ها و فروشگاه می باشد.
وی همچنین در توضیح فعالیت های اداره اوقاف در سال 95 گفت: 1000 نفر در مسابقات قرآن اداره اوقاف شرکت کردند که 200 نفر آن ها مربوط به یکی از شعب زندان ها بود. همچنین در سال جاری ما هیات های امنایی که فعال نبوده یا با مجموعه هماهنگی نبودند را ترمیم نمودیم و برای همه امامزاده ها مدیر داخلی تعیین کردیم.
قربانی با اعلام این که در سال 95 حدود 500 سند اجرایی تمدید شده، افزود: 100 سند مالکیت برای موقوفات اخذ کردیم. همچنین 600 اظهارنامه حقوقی جهت احیای موقوفه ها داشته ایم.

وی همچنین افزود: اکنون درگیر 5 پرونده حقوقی هستیم و از اشخاص حقیقی و حقوقی که مستاجر اداره اوقاف هستند در خواست می کنیم که حق و حقوق پرداخت نشده موقوفات را بپردازند تا ما هم بتوانیم خدمات بیشتری ارائه دهیم.

شامگاه آخرین سه شنبه سال در خمینی شهر بدون حادثه سپری شد
شامگاه آخرین سه شنبه سال در خمینی شهر بدون حادثه سپری شد

شامگاه آخرین سه شنبه سال در خمینی شهر با سلامت و آرامش طی شد. یکی از مسوولان اورژانس خمینی شهر در اینباره به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: علیرغم اینکه دیشب شب بسیار شلوغ و پرکاری برای ما بود اما هیچکدام از این ماموریت ها به مراسم آخرین سه شنبه سال ارتباطی نداشت. پیرحاجی افزود: شهروندی که به دلیل انفچار ترقه ای در چشمه لادر چشمانش دچار سوزش شده بود و توسط خودوری امدادی هلال احمر به بیمارستان منتقل شد، تنها موردی بود که به این مراسم مربوط می شد. این مصدوم به صورت سرپایی مداوا شد.

وی در ادامه از یک تماس تلفنی با اورژانس از درچه در رابطه با همین مراسم خبر داد و گفت: به دلیل اینکه همه نیروهای ما در ماموریت به سر می بردند این ماموریت را به مرکز فوریت های پزشکی اصفهان محول نمودیم.

بر اساس همین گزارش، مسوول روابط عمومی سازمان آتش نشانی نیز در اینباره به خبرنگار ما گفت: شب گذشته نیروهای ما به 7 ماموریت در ارتباط با مراسم آخرین سه شنبه سال اعزام شدند که هیچکدام با حادثه ای همراه نبود و تنها به خاموش کردن لاستیک یا چوب های در حال سوختن خلاصه شد.

 جشن نوروز برای کودکان اتیسم
جشن نوروز برای کودکان اتیسم

با نزدیک شدن به پایان سال و شروع جشن نوروز خیریه اتیسم نیز ترتیب جشنی برای کودکان اتیسمی و خانواده آنان در سینما فرهنگ داد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، این جشن که به همت خانم کشاورز رئیس خیریه اتیسم شهرستان و در آستانه فرا رسیدن عید نوروز برگزار  شد با استقبال قابل توجه مردم مواجه گشت.
پر شدن تمام صندلی های سینمافرهنگ، شادی و شعف خانواده ها و کودکان و همراهی مردم با مجریان برنامه های مختلف از نکات قابل توجه این جشن بود.
اجرای سرود ایران با حرکات نمایشی توسط گروه ناشنوایان، اجرای موسیقی سنتی، اجرای برنامه توسط عموخندون، اجرای نمایش توسط گروه چهرک،اجرای کمدی، اجرای مسابقه، دکلمه خوانی و اجرای سرود توسط کودکان مبتلا به اتیسم از برنامه های شاد و دیدنی این جشن بود.
گفتنی است در این جشن که با همکاری خیریه بقیه الله و اداره بهزیستی شهرستان برگزار شد شهردار خمینی شهر و برخی از اعضای شورای شهر نیز حضور داشتند.
لازم به ذکر است تمامی هنرمندان مذکور به صورت رایگان به اجرای برنامه در این جشن پرداختند.

رییس کمیته امداد تودیع و معارفه شد
رییس کمیته امداد تودیع و معارفه شد

در حالی که تا پایان سال فرصتی باقی نمانده، یزدانی رییس کمیته امداد خمینی شهر راهی کمیته امداد اصفهان شد تا قصری معاون حمایت کمیته امداد شهرستان به عنوان پرکارترین معاونت، بر صندلی ریاست این نهاد انقلابی تکیه بزند و از این پس تجربیات خود را در مسیر ریاست این نهاد به کار بگیرد.

به گزارش خبرنگار فرصت، قائم مقام کمیته امداد استان با حضور در این آیین، یزدانی را با 7 سال سابقه کار در شهرستان جزو السابقون السابقون خمینی شهر خواند و گفت: ایشان فرصت کافی برای خدمت در خمینی شهر داشتند و خدمات شایانی نیز به محرومان این شهرستان ارائه دادند.

بنایی در پاسخ محمدی مشاور نماینده مجلس که به نمایندگی از ابطحی در این جلسه حضور داشت و تودیع و معارفه رییس کمیته امداد را در روزهای پایانی سال و در حالی که فرصتی تا انتخابات نداریم مورد انتقاد قرار داد، گفت: یکی از رموز موفقیت کمیته امداد ثبات مدیریتی است. وی دراینباره افزود: یکی دیگر از عوامل موفقیت ما این است که مسوولان کمیته امداد علیرغم اینکه همگی از مواضع سیاسی برخوردارند اما در هیچ زمانی این گرایشات را در کار دخالت نداده اند.

قائم مقام رییس کمیته امداد استان افزود: علاوه براینکه آقای یزدانی ارتقا می یابند کسی جایگزین ایشان می شود که هم یک نیروی بومی است و هم معاونتی را بر عهده داشته است که 60 درصد امور کمیته امداد بر عهده اش بوده و مسلما اشراف لازم را بر امور دارند و موفق عمل خواهند کرد.


3درصد از جمعیت شهرستان تحت پوشش کمیته امداد هستند
بنایی در ادامه طی ارائه گزارشی از فعالیت های کمیته امداد در سطح استان و خمینی شهر گفت: کمیته امداد خمینی شهر 3 درصد از کل جمعیت شهرستان را که معادل 8 هزار نفر است تحت پوشش خود دارد.

وی افزود: در حالی کمیته امداد خمینی شهر به یتیمان تحت پوشش خود ماهانه 195 هزار تومان هدیه می کند که میانگین سرانه کمیته امداد استان برای کمک به یتیمان 180 هزار تومان است و در حالی 132 فرزند محسنین از کمیته امداد خمینی شهر ماهانه 66 هزار تومان دریافت می کنند که این سرانه در کمیته امداد استان ماهانه 50 هزار تومان است.

نزدیک به هزار زن سرپرست خانوار خمینی شهر بیمه عمر شدند
قائم مقام رییس کمیته امداد استان در ادامه گفت: 723 فرزند محسنین بدون حامی در خمینی شهر داریم که امیدواریم بتوانیم با کمک مردم خیراندیش خمینی شهر برای این عزیزان حامی پیدا کنیم.

بنایی میزان کمک های مردم خمینی شهر در قالب صندوق صدقات به محرومان را در 11 ماهه سال جاری یک میلیارد و 200 میلیون تومان، میزان کمک های حامیان ایتام تحت عنوان طرح اکرام ایتام را 920 میلیون تومان و مجموع کمک های مردمی یه این نهاد امدادرسان را در قالب های صدقات، اکرام ایتام، زکات و... را 2 میلیارد و 600 میلیون تومان عنوان کرد. 
وی همچنین از بیمه عمر 931 زن سرپرست خانوار خمینی شهر توسط کمیته امداد خبر داد و گفت: این زنان پس از 55 سالگی بازنشسته شده و حقوق ماهانه دریافت خواهند کرد.

این مقام مسوول در کمیته امداد استان همچنین از اجرای طرحی که طی آن کودکان زیر 5 سالی را که از سوتغذیه رنج می برند تحت پوشش قرار داده و با تاییدیه پزشکی بسته غذایی در اختیارشان می گذارد خبر داد و گفت: در در 11 ماهه سال جاری یک میلیارد تومان در این زمینه هزینه کرده ایم. 
گفتنی است در این مراسم که با حضور برخی مسوولان شهرستان برگزار شد، آیت اله رحیمی امام جمعه خمینی شهر، راعی سرپرست فرمانداری خمینی شهر و محمدی مشاور نماینده مجلس، یزدانی و قصری سخنانی ارائه کردند.

خیرین شهرستان چند دستگاه پزشکی به بیماران اهدا کردند
خیرین شهرستان چند دستگاه پزشکی به بیماران اهدا کردند

در آستانه سال نو خیرین نوعدوست شهرمان با کمک به خیریه های شهرستان سال را با کمک به نیازمندان به پایان می رسانند. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، حاج محمدتقی لطفی یک دستگاه دیالیز به انجمن خیریه بقیت اله الاعظم (عج) ویژه حمایت از بیماران دیالیزی و بیماران خاص اهدا کرد.

بر اساس همین گزارش، یکی دیگر از خیرین شهرستان که خواست نامش فاش نگردد، یک تخت مخصوص بیمار، یک ویلچیر و یک ساکشن به بانک امانات هلال احمر شهرستان هدیه کرد تا به صورت امانت در اختیار بیماران قرار بگیرد و بتوانند در خانه های خود از آن استفاده کنند. ارزش ریالی این تجهیزات پزشکی یک میلیون و 500 هزار تومان می باشد.

گفتنی است روابط عمومی جمعیت هلال احمر شهرستان از شهروندان خواست تجهیزات پزشکی خود از قبیل ویلچیر، عصا، تخت بیمار، ساکشن، کپسول اکسیژن، مانومتر و... را که در حال حاضر به آن نیاز ندارند به بانک امانات جمعیت هلال احمر اهدا نمایند تا به بیماران نیازمند به صورت امانت تحویل داده شود و نیاز این بیماران با توجه به هزینه های سنگین درمانی پاسخ داده شود.

المپیاد «آماده» برگزار شد+تصویر
المپیاد «آماده» برگزار شد+تصویر

واحد جوانان هلال احمر خمینی شهر پنجمین المپیاد «آماده» را در دو بخش دختران و پسران طی دو روز برگزار کرد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، این المپیاد که در سراسر کشور برگزار
می شود، در خمینی شهر در هفته فرهنگ شهرستان و با شرکت 5 مدرسه دخترانه و 5 مدرسه پسرانه به اجرا درآمد.


به گفته مسوول واحد جوانان هلال احمر، 5 تیم 14 نفره از دانش آموزان پایه هشتم مدارس پسرانه شهید اژه ای، ایرانیان، شاهد ولایت، هاتف و فرهیختگان و 5 تیم 14 نفره از مدارس دخترانه یاس، مهرآیین، طریق القدس، لاله و دانشگاه صنعتی در این آزمون که به صورت نظری و عملی برگزار شد، شرکت داشتند.


خانم ابراهیم بابایی افزود: طی این آزمون، دانش آموزان در رابطه با سرفصل های زخم ها و خونریزی ها، شکستگی ها و آتل بندی، اسکان اضطراری، اهداف و اصول جمعیت هلال احمر، پانسمان و بانداژ، پناهگیری و تخلیه اضطراری، Cpr، اطفای حریق، ارزیابی و کنترل علائم حیاتی و حمل مصدوم مورد امتحان قرار گرفتند.


وی در پایان گفت: مدارس دخترانه یاس و پسرانه شهید اژه ای به رتبه های اول در مرحله شهرستانی این المپیاد دست یافته و اردیبهشت ماه به مرحله استانی اعزام خواهند شد.

6 نفر مصدوم سانحه تصادف در خمینی شهر
6 نفر مصدوم سانحه تصادف در خمینی شهر

تصادف پژو و پراید در خمینی€شهر ۶ مصدوم برجای گذاشت.به گزارش صاحب €نیوز مدیر روابط عمومی حوادث و فوریت€های پزشکی اورژانس استان اصفهان با اعلام این خبرگفت: روز گذشته سانحه تصادفی درخمینی€شهر رخ داد.
عباس عابدی بابیان اینکه این حادثه در ساعت 18 اسفندماه به اتاق فرمان اورژانس اصفهان اطلاع داده شد، گفت: بلافاصله اکیپ اورژانس به محل حادثه برای امدادرسانی اعزام شدند.

وی با اظهار اینکه این حادثه براثر تصادف دو خودروی پژو پراید به وقوع پیوسته بود، با ابراز تأسف گفت: سه زن، دو مرد و یک کودک در این سانحه تصادف آسیب€دیده بودند.
مدیر رابط عمومی حوادث و فوریت€های پزشکی اورژانس استان اصفهان بابیان اینکه اقدام€های درمانی اولیه در محل به مصدومان ارائه شد، خاطرنشان کرد: مصدومان برای ادامه روند درمان به بیمارستان شهید اشرفی شهرستان خمینی€Œشهر انتقال داده شدند.

مهارت عصاری به ثبت ملی می رسد
مهارت عصاری به ثبت ملی می رسد

معاون میراث فرهنگی استان اصفهان از آغاز عملیات مستند نگاری و تهیه پرونده ثبت ملی هنر عصاری در شهرستان های نجف آباد و خمینی شهر در مرکز استان اصفهان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، ناصر طاهری با اعلام این مطلب افزود: با توجه به اینکه پیشینه تاسیس خانه ها و کارگاه های روغن گیری از دانه های روغنی که اصطلاحا «عصارخانه» خوانده می شوند در استان اصفهان به بیش از چهارسده قبل می رسد، لزوم ثبت ملی این مهارت و هنر ارزشمند در فهرست میراث ناملموس ملی بیش از هر زمان دیگر احساس می شود.

وی در همین رابطه افزود: استان اصفهان در فلات مرکزی ایران، جزو اولین مناطقی بود که این کارگاه ها برای اولین بار از دوران صفوی در شهرهای مختلف آن از جمله: اصفهان، شهرضا، نجف آباد و خمینی شهر تاسیس شد.

طاهری در ادامه اظهار داشت: در این کارگاه ها با معماری بی نظیر و همچنین با فناوری منحصر به فردش بیش از چهارصد سال است که در آنها از دانه های روغنی همچون: کنجد، کرچک و گل آفتابگردان، روغن گیاهی استحصال می شده که در زندگی روزمره مردم کاربرد فراوانی داشت.

معاون میراث فرهنگی استان اصفهان در ادامه به لزوم ثبت ملی این مهارت از یکسو و معماری عصارخانه ها نیز از سوی دیگر اشاره کرد و افزود: با توجه به رویکرد مدرن زندگی مردم به ویژه در یکصد سال اخیر، عصارخانه های استان اصفهان به تدریج کارکرد خود را از دست داده و متروکه و حتی ویران شده اند، با این وصف با ثبت ملی عصاری تلاش داریم تا از این فناوری ارزشمند نیاکانمان، با ثبت آن در فهرست میراث ناملموس کشور جهت آشنائی نسل های آینده ایرانی حفاظت کنیم.

شایان ذکر است عباس تراب زاده و محمد علی محرمی از کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان در حال مستند سازی و تهیه پرونده ثبتی مهارت عصاری در استان اصفهان هستند.
گفتنی است عصارخانه ورنوسفادران توسط شهرداری خمینی شهر بازسازی و در اولین روز نوروز 1395 به عنوان یک مرکز گردشگری افتتاح شد.

صفحه 10 از 489