امروزدوشنبه, 29 بهمن 1397-- Monday Feb 18 2019

ساعت 04:08:43

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

تولید چای رژیمی حاوی گیاه کارلا و برگ زیتون

پنجشنبه, 24 اردیبهشت 1394 ساعت 06:39 کدخبر :8823
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

محققان دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان برای نخستین بار با بهره گیری از گیاهان کارلا و برگ زیتون موفق به تولید محصول ارزشمند چای رژیمی شدند.
به گزارش فرصت آنلاینبه نقل از سرویس علمی ایسنا، این دستاورد علمی برمبنای تحقیقات صورت گرفته توسط دکتر مریم حقیقی، عضو هیأت علمی گروه باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان و با همکاری دکتر سید امیرحسین گلی، عضو هیأت علمی گروه علوم و صنایع غذایی این دانشکده و مهندس عاطفه شیروانی دانشجوی مهندسی کشاورزی گروه علوم و صنایع غذایی این دانشگاه به انجام رسیده است.
دکتر مریم حقیقی، مجری این طرح پژوهشی با اشاره به جایگاه ویژه انواع نوشیدنی€Œهابه ویژه چای در سبد غذایی مردم از گذشته تاکنون گفت: با توجه به ارتقای فرهنگ تغذیه مردم و افزایش آگاهی€Œهای عمومی درخصوص استفاده از مواد غذایی برخوردار از ارزش غذایی، مصرف نوشیدنی€Œهایی که اصطلاحاً فراسودمند نامیده می€Œشود، افزایش یافته است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر دمنوش€Œ­های گیاهی که از گیاهان دارویی شناخته شده€Œ­ای مانند نعناع، بابونه، چای سبز و یا آویشن تولید می€Œ­شود و نیز چای€Œهای فرآوری شده همچون چای با طعم€Œهای زعفرانی، دارچینی، چای حاوی گل یاسمن و ... از جایگاه مناسبی در بین مردم برخوردار است.
عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این که در گیاه کارلا مواد مؤثره دارویی مانند گلیکوزیدها، آلکالوئیدها، گلیکوپروتئین­€Œها و گلیکوزیدها وجود دارند، تصریح کرد: این گیاه در طب سنتی بعنوان تحریک­ کننده دستگاه گوارش و افزاینده اشتها شناخته شده و علاوه بر میوه، برگ و ریشه آن، از خواصی چون کمک به کنترل گلوکز خون، تحریک کبد، کمک به متابولیسم کربوهیدرات و تصفیه خون برخوردار است.
وی به فواید گوناگون اجزای مختلف گیاه زیتون اشاره کرد و افزود: برگ­های درخت زیتون از دوران باستان برای مقاصد پزشکی مورد استفاده بوده و پژوهش€Œ­های آزمایشگاهی مدرن نیز نشان­دهنده آن است که عصاره آبی زیتون، کاهش قند خون، فشار خون و اسیداوریک را در پی دارد.
حقیقی اضافه کرد: برگ گیاه زیتون می€Œ­تواند باعث کاهش قند خون و رسیدن آن به سطح طبیعی در بیماران دیابتی شود وکاهش کلسترول، خاصیت آنتی­€Œاکسیدانی و ضدمیکروبی نیز از دیگر ویژگی­€Œهای این گیاه است.
مجری این طرح پژوهشی با بیان این که در کشور ما تنها از میوه گیاه زیتون استفاده می€Œشود، تصریح کرد: تهیه این محصول از برگ زیتون، به نوعی استفاده از بخش€Œهای غیرقابل بهره€Œبرداری این گیاه محسوب می€Œشود.

وی ابراز امیدواری کرد که با توجه به اثرات مثبت مصرف همزمان این دو گیاه بر سلامتی انسان€Œها، با فرآوری مناسب آن€Œها و استفاده در فرمولاسیون سایر نوشیدنی­€Œها، ضمن شناساندن این گیاه فراسودمند به مردم ایران، آنان را به مصرف این ترکیب مفید و ارزشمند ترغیب و تشویق کرد.
بر اساس این گزارش، طرح تولید چای رژیمی حاوی گیاه کارلا و برگ زیتون که برای نخستین بار توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ابداع شده، به شماره 83327 در اداره مالکیت و اختراعات صنعتی به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید