امروزشنبه, 24 آذر 1397-- Saturday Dec 15 2018

ساعت 18:12:56

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 00:57:48

به بهانه23 آبان روزجهانی دیابت :

ساکنان استان اصفهان بیشترحواسشان جمع دیابت باشد

دوشنبه, 22 آبان 1396 ساعت 12:27 کدخبر :11642
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : 0200

دیابت درسیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری از شیوع کمتری برخوردار است و در استان€Œهای مازندران، اصفهان، یزد و تهران شیوع بالایی دارد.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل ازبهداشت نیوز، رئیس پژوهشگاه غدد ومتابولیسم دانشگاه علوم€Œپزشکی تهران درنشست خبری که به مناسبت روزجهانی دیابت با ذکراین مطلب گفت: 422 میلیون نفردردنیا به دیابت مبتلا هستند، که 20 میلیون ازآنها ایرانی می باشند.
محمدباقرلاریجانی افزود: نتایج مطالعات نشان می€Œدهد، شیوع دیابت در مردان ایرانی 11.5 درصد و در زنان 12.9 درصد است. شیوع دیابت در افراد بالای 25 سال بیش از 10 درصد و در افراد بالای 55 سال تقریبا 50درصد گزارش شده است.
به گفته وی، 50 درصد افراد بالای 55 سال به دیابت مبتلا هستند و یا به نوعی از اختلال تحمل گلوکز رنج می€Œبرند.
معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان اینکه چاقی و دیابت در کشورهای با درآمد متوسط شیوع نسبتا بالاتری دارد، یادآور شد: یکی از دلایل مهم ابتلا به دیابت، چاقی است. رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم€Œپزشکی تهران افزود: یک€Œچهارم جمعیت کشور از چاقی رنج می€Œبرند.
و چاقی می€Œتواند موجب تشدید و بروز علائم دیابت شود. به همین دلیل به افرادی که دچار چاقی هستند توصیه می€Œشود به صورت مرتب، فشارخون، فشار چربی و فشار قند خون خود را کنترل کنند.

لاریجانی با توجه به نتایج تحقیقاتی که درخصوص میزان فعالیت ایرانیان انجام شده است، عنوان کرد: نتایج مطالعات اخیر نشان می€Œدهد اگر ملاک داشتن فعالیت€Œ بدنی را یک ساعت درروزدرنظر بگیریم، نشان می€Œدهد 90 درصد ایرانیان از فعالیت کافی برخوردار نیستند، البته این آمار در افراد مختلف و در سنین متفاوت متغیر است، اما به طور کلی کاهش فعالیت در زنان جدی€Œتر از مردان است.
وی گفت:آمارها نشان می€Œدهد تنها 70درصد بیماران دیابتی از داروبه صورت مناسب استفاده می€Œکنند، در واقع 30درصد بیماران یا دارو مصرف نمی€Œکنند و یا اطلاع خوبی درخصوص مصرف آن ندارند که این امر یک هشدار جدی است و باید این افراد تحت آموزش قرار بگیرند که البته دراین میان نقش رسانه€Œها غیرقابل انکار است.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم€Œپزشکی تهران یادآور شد: افراد مختلف دیابتی که قند خون خود را به صورت منظم بررسی نمی€Œکنند در معرض خطر ابتلا به عوارض جانبی دیابت ازجمله قطع عضو (پا) قرار دارند.
وی با بیان اینکه عدم کنترل قند خون و ابتلا به دیابت خطر سایر بیماری€Œها را برای این بیماران در پی دارد، گفت: افراد دیابتی 4 برابر سایر افراد در معرض بیماری€Œهای قلبی قرار دارند و احتمال بروز مشکلات عروقی در این افراد 60 تا 70€Œ درصد سایرافراد جامعه است. همچنین باید گفت بیشترین قطع پا در افراد دیابتی انجام می€Œشود.
معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: همچنین بروز نارسایی€Œهای کلیوی درافراد دیابتی 25 درصد بیش از سایرافراد است و همچنین خطر سکته مغزی در این بیماران بیشتر است، بنابراین بیماران دیابتی باید نسبت به کنترل قند خون، فشارخون و چربی€Œخون خود آگاه باشند.
همچنین باید گفت 15درصد هزینه€Œهای بهداشتی و درمانی هر کشور به دیابت و عوارض آن اختصاص دارد، بنابراین توجه به دیابت و کنترل آن علاوه برافزایش عمرمفید افراد می€Œتواند منجر به کاهش هزینه€Œهای حوزه سلامت کشور شود.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید