امروزسه شنبه, 02 بهمن 1397-- Tuesday Jan 22 2019

ساعت 16:37:20

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 00:55:18

برگزاري گردهمایی فصلی مدیران بهزیستی استان در شهرستان؛

خميني شهر دومين شهر پرجمعيت استان

دوشنبه, 12 اردیبهشت 1390 ساعت 10:37 کدخبر :986
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : سید محمدرضا ابطحی

 

با توجه به مهاجر پذیری و تراکم جمعیت، خمینی شهر رتبه سوم جمعیت استان را به خود اختصاص داده است و از آنجا که اختلاف جمعیت ما با شهر کاشان حدود 12 هزار نفر است، شهر ما در آینده رتبه دوم جمعیت استان را به خود اختصاص می دهد.

 

اولین گردهمایی فصلی مدیران بهزیستی استان با حضور مسؤولین استان و مدیران بهزیستی شهرستانهای مختلف در محل باغ ارم شهر درچه برگزار شد.

در این مراسم محمد زاده مدیر کل بهزیستی استان گفت: تأمین مسکن، اشتغال، توسعه مراکز خیریه گروهی، کیفی سازی و رفع نواقص خدماتی سازمان بهزيستي 4 اصل و برنامه مهم برای سال جاری خواهد بود.

وی درخصوص جایگاه شهرستان خمینی شهر گفت: با توجه به اینکه شهرستان خمینی شهر به طور تقریبی دوازده درصد جمعیت استان را در خود جای داده است بالتبع سهم خدمات به شهرستان خمینی شهر متناسب خواهد بود. محمدزاده افزود: خمینی شهر دارای نقاط ضعف و قوت بسیار است، وجود خیرین و مشارکت افراد نیکوکار در ارائه خدمات مختلف از جمله توسعه مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست و ارائه خدمات توانبخشی با وجود دو مرکز بسیار خوب از نكات مثبت موجود است اما از طرفي منطقه خمینی شهر با کمبود مراکز نگهداری سالمندان مواجه است و ما آمادگی حمایت از متقاضیان راه اندازی مرکز خیریه نگهداری سالمندان را داریم.

وی به افتتاح مرکز نگهداری دختران معلول محمودیه با ظرفیت 80 نفر در هفته بهزیستی اشاره نمود و گفت: راه اندازی این مرکز گام بزرگی در جهت حل مشکلات این معلولین و والدین آنها خواهد بود. وی همچنین ضمن تقدیر و تشکر از خدمات رسانی خمینی شهر به معلولین و افراد آسیب پذیر گفت: به دلیل نزدیکی این شهر به اصفهان مددجویان اصفهانی نیز از خدمات خمینی شهر بهره مند خواهند شند.

در ادامه این گردهمایی فرماندار خمینی شهر گفت: در میان نهادهای دولتی سازمان بهزیستی از جایگاه ویژه ای برخوردار است و قبول مسؤولیت و ارائه خدمات به اقشار آسیب پذیر جامعه در این سازمان خود یک عنایت الهی است.

حقیقی افزود: طبق آمار در مجموع حدود 6 هزار نفر معلول و 1800 خانواده بی سرپرست در خمینی شهر داریم و با توجه به مهاجر پذیری و تراکم جمعیت، خمینی شهر رتبه سوم جمعیت استان را به خود اختصاص داده است و از آنجا که اختلاف جمعیت ما با شهر کاشان حدود 12 هزار نفر است، شهر ما در آینده رتبه دوم جمعیت استان را به خود اختصاص می دهد.

وی افزود: طبیعی است که در شهرهای پرجمعیت شاهد افزایش تعداد معلولیت، مشکلات اجتماعی، افزایش کودکان بی سرپرست و... نسبت به شهرهای با جمعیت کمتر باشیم و این نشان دهنده وظیفه سنگین ما در این شهر است.

فرماندار در ادامه طبق یک نظرسنجی اولویت های آسیب های اجتماعی در شهرستان را اعتیاد، رفتارهای خشونت آمیز و پرخطر و همسر آزاری اعلام کرد و گفت: به گزارش سازمان بهزیستی مراجعین آسیب دیده یا در معرض آسیب های اجتماعی به واحد اورژانس اجتماعی اداره بهزیستی حدود 1250 مورد بوده است.

حقیقی همچنین گفت: از جمله برنامه های مهم کارگروه اجتماعی شهرستان در سال جاری تدوین سند و برنامه راهبردی و اولویت بندی موضوعات اجتماعی در شهرستان خواهد بود که از جمله آن می توان به افتتاح فاز دوم مرکز نگهداری دختران معلول ذهنی محمودیه، تدوین سند اجرایی و عملیاتی مقابله با آسیب های اجتماعی، برگزاری دوره های ویژه تربیت مربی خانواده، مناسبت سازی اماکن و معابر و نهادهای دولتی ویژه معلولین اشاره کرد.

حقیقی در انتها از مدیرکل و معاونین سازمان بهزیستی استان خواست با توجه به محدودیتهای شهرستان و فاصله کم آن با مرکز استان به حل مشکلات و معضلات اجتماعی خميني شهر به صورت ویژه رسیدگی کنند و با برگزاری چنین جلساتی در افزایش تعامل بین مدیران بهزیستی مخصوصاً شهرهای همجوار کمک کنند.

در حاشيه اين جلسه، داوود ترابی رئيس اداره بهزيستي شهرستان به خبرنگار فرصت گفت: اداره بهزیستی شهرستان خمینی شهر با وجود 89 مرکز تحت نظارت در حوزه های اجتماعی، پیشگیری و توانبخشی بعد از شهر اصفهان بیشتر مراکز را در سطح استان دارد. وی درخصوص مسکن و اشتغال مددجویان گفت: طبق برنامه ابلاغی تا پایان سال 91 کلیه مددجویان سرپرست خانواری که اقدام به ثبت نام کرده و دارای شرایط لازم باشند، صاحب مسکن خواهندشد. وی افزود: امسال سهمیه شهرستان در حوزه اشتغال ایجاد 1200 فرصت شغلی از طریق پرداخت تسهیلات خوداشتغالی و حمایت از کارفرمایان می باشد که ابلاغ رسمی سازمان و چگونگی تعیین سهمیه در آینده نزدیک به صورت عمومی اطلاع رسانی خواهد شد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید