امروزچهارشنبه, 01 اسفند 1397-- Wednesday Feb 20 2019

ساعت 17:26:05

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

 در هیچ کلاس کنکور و آزمونی شرکت نکردم
گفتگو با مجید جعفری هرستانی نفر پنجم کنکور کارشناسی ارشد در رشته نانوبیو تکنولوژی:

در هیچ کلاس کنکور و آزمونی شرکت نکردم

سه شنبه, 18 شهریور 1393 ساعت 09:39 کدخبر :7716
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : پیمان جعفری
خبر بازگشت پیکر مطهر شهید عبداله جعفری هرستانی به شهر بعد از 31 سال که تقریبا با اولین سالگرد شهادت شهید مدافع حرم؛ محسن حیدری هرستانی مقارن شد،

 این محله قدیمی و پر استعداد را باری دیگر کانون توجه ها کرد و خبر موفقیت مجید جعفری؛ دانشجوی هرستانی در کنکور کارشناسی ارشد و کسب رتبه پنجم در رشته نانوبیوتکنولوژی ما را بیش از پیش به این باور رساند که محلاتی که فاصله بیشتری نسبت به دیگر محلات با مرکز شهر دارند اگرچه مظلوم و محروم اند اما همواره در همه زمینه ها بر سکوی اول ایستاده اند. گفتگوی فرصت با مجید جعفری هرستانی متولد فروردین 1369و فارغ التحصیل کارشناسی میکروبیولوژی از دانشگاه غیر انتفاعی میمه را بخوانید:


از نحوه درس خواندنت بگو.
در دوران کارشناسی هدفم را جدی گرفتم و از همان ترم اول سخت چسبیدم به درس و به غیر از یک ترم بقیه ترم ها در طول دوران کارشناسی شاگرد اول بودم. اما آنچه در کنکور کارشناسی ارشد خیلی اهمیت دارد دوره کردن است چون دروس تخصصی است خصوصا رشته زیست که دوره اش خیلی مهم تر از خودش است. من دقیقا طبق برنامه ریزی عمل می کردم و تا دوره یک درس تمام نمی شد سراغ بقیه منابع نمی رفتم.


معدل کارشناسی ات چند شد و چه تاثیری در رتبه ات داشت؟
97/18. رتبه کنکور شاگرد اول هر دانشگاه بر 10 تقسیم می شود.


چرا این رشته را انتخاب کردی؟
رشته نانو بیو تکنولوژی در کشور ما یک رشته جدید است که بسیار جای کار دارد گذشته از آن من همیشه به دنیای ذره بینی علاقه داشته ام.


کدام دانشگاه پذیرفته شدی؟
دانشگاه تهران


بازار کار این رشته چگونه است؟
اگرچه در کشورهای پیشرفته این رشته حدود 20 سال سابقه کار دارد اما در کشور ما یک رشته جدید است که از سال 90 در دانشگاه تهران راه اندازی شد و امسال پذیرش آن در کل کشور 10 نفر بود. 6 نفر دانشگاه تهران و 4 نفر دانشگاه اصفهان. کمترین شغل برای فارغ التحصیلان این رشته تدریس در دانشگاه است. راه اندازی شرکت های دانش بنیان، تاسیس پژوهشکده و...از دیگر فرصت های فعالیت در زمینه نانوبیوتکنولوژی است.


در خانواده و نزدیکانت کسی بوده که در کنکور رتبه تک رقمی کسب کرده باشد؟
در کنکور نه اما خواهرم در دوران دبیرستان جزو اولین دانش آموزانی بود که برای رشته رباتیک به پژوهشسرای دانش آموزی معرفی شد و طی دو سال فعالیت خود موفقیت های چشمگیری هم کسب کرد. نشریه فرصت هم در شماره دوم خود با او به عنوان یک دانش آموز موفق مصاحبه کرد.


اولین عامل موفقیت خودت را چه می دانی؟
پشتکار


و سهم دیگران؟
از پدر و مادرم، همه اساتیدم خصوصا استاد ظهرابی و استاد جلالی بابت راهنمایی ها و حمایت هایشان تشکر می کنم. از برادرها و خواهرم که مرا راهنمایی می کردند و از همه مهم تر به من روحیه می دانند هم سپاسگزارم.


برای کسانی که پشت سد کنکور کارشناسی ارشد هستند چه توصیه ای داری؟
برای کنکور ارشد اگر زحمت بکشی حتما نتیجه اش را می بینی. بعضی ها انتظار دارند فقط با مطالعه جزوه هایشان بهترین دانشگاه قبول شوند. خیلی ها هم به شرکت در کلاس های کنکور و آزمون های مختلف تاکید دارند اما مهم برنامه ریزی صحیح و عمل کردن به آن است. من در هیچ کلاس و آزمونی شرکت نکردم و حتی در محیط شلوغ و پر سر و صدای خانه درس می خواندم.


کمی راجع به محله هرستان صحبت کنیم، محله ات را در چند جمله تعریف کن؟
هرستان از محلات قدیمی شهر است که 50 شهید به انقلاب تحویل داده اما علی رغم برخورداری از استعدادهای فراوان، بسیار محروم است و جوانانش نیز که اکثرا در دانشگاه های مطرح کشور تحصیل کرده اند در شهر، میدانی برای کار و فعالیت ندارند و این باعث بی انگیزگی جوانان شده است.


به عنوان یک جوان هرستانی جای چه امکاناتی را در محله ات خالی می بینی؟
در هرستان نه درمانگاهی هست نه حمامی نه کتابخانه ای نه ورزشگاهی و نه...

ما ساکن کوچه شیرخدا هستیم از بچگی به ما می گفتند این کوچه قرار است خیابان بشود اما همچنان همان است که بود. وضعیت آسفالت کوچه ها هم اصلا خوب نیست.


جای مسوولان شهر باشی برای محله ات چه می کنی؟
بنده اولویت اول را به امکانات ورزشی می دهم و در مرحله بعد هم امکانات تحصیلی. چون اگر زمینه ورزش ایجاد شد روحیه درس خواندن هم پیدا می شود. من این را تجربه کرده ام.


خیرین محله هرستان در چه زمینه هایی فعال هستند؟
خیرین محله ما فعال هستند اما بیشتر در زمینه مسجد سازی و کمک به هیئات مذهبی که خیلی خوب است و لازم اما کافی نیست. متاسفانه گاهی دودستگی ها مانع از انجام کار می شود.


اگر بخواهی یکی از مفاخر هرستان را نام ببری، آن شخص کیست؟
حاج آقا مصطفی مهدوی از همراهان امام در نجف بود و زمانی که رحلت کرد 3 روز در اصفهان عزای عمومی اعلام شد. برخی از هم محلی هایمان هم هستند که الان در دانشگاه های مطرح کشور تدریس می کنند.


به عنوان یک هرستانی علاقه داری در محله خودت خدمت کنی؟
خدمت در شهر و محله خودم آرزوی من است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید