امروزيكشنبه, 25 آذر 1397-- Sunday Dec 16 2018

ساعت 14:04:09

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 01:02:24

ستاره ها به خانه نجوم آمدند

ستاره ها به خانه نجوم آمدند

یکشنبه, 13 اردیبهشت 1394 ساعت 13:37 کدخبر :8766
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

نمایشگاه ستاره شناسی به مناسبت روز جهانی نجوم در خانه تاریخی مجیر برپا شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، این نمایشگاه با همکاری سازمان رفاهی تفریحی شهرداری در قالب غرفه های تاریخ علم، آموزش، فضا، آلودگی نوری، عکاسی نجومی، کودک و فروش کتاب و ارائه سمینار برگزار شد.


نمایشگاه ستاره شناسی که روز یازدهم اردیبهشت از ساعت 15 الی 22 برگزار شد، با استقبال 2 هزار نفری مردم روبرو گشت.

نظرات  

 
#2 0 فاطمی 14 اردیبهشت 1394 ساعت 14:19
سازه خورشیدی مهربین کهن ترین سازه خورشیدی جهان
اهمیت و جایگاه خورشید در میان مردمان باستان موجب شده بود تا آنان با بهره‌گیری از ریاضیات و علوم دقیق، ضمن محاسبه و بررسی دقیق تغییرات میل سالانه خورشید، بناهایی را بسازند تا در حکم «خانه خورشید» باشند. بناهایی که مفاهیم کیهان‌شناختی، تجسم زمینی هندسه کیهانی، و چگونگی نگاه و اندیشه انسان به «چرخ فلک» را نیز شامل می‌شد. نام‌های کهنی همچون: «خورخانه»، «خورآباد»، «خرابات»، «خوربین»، «مهربین» و «بازه هور» احتمالاً اشاره به چنین بناهایی داشته‌اند..

سازه خورشیدی مهربین در غرب اصفهان قدیمی ترین سازه خورشیدی جهان است که بنای آن به اوایل دوره ساسانی می رسد. دومین سازه خورشیدی جهان نیز سازه خورشیدی نیاسر اصفهان است. سازه خورشیدی جی پور هند پس از این دو سازه بنا شده است.
سازه خورشیدی مهربین یادگارهای ایران باستان است. این مجموعه دارای پیشینه تاریخیِ کهنی است و در زمانهای گونه گونی از آن بهره برده‌اند. نام اصیل و کهن بنا «مهربین» بوده که اخیراً بدان آتشکده اطلاق شده است.
این بنا در نزدیکی رودخانه زاینده رود، بر روی کوهی قرار دارد. از بلندای این تپه، تا کیلومترها از هر چهار سوی اصلی را می‌توان به خوبی مشاهده کرد.
این بنای خشتی غریب که بر فراز کوهچه‌ای به بلندای ۱۰۰ متر (نسبت به دشت اطراف) در شهرستان مهربین (ماربین) اصفهان جای دارد، نخستین بار از سوی اَوِستا شناس بزرگ «ویلیامز جکسن» در اوایل قرن بیستم میلادی، مورد توجه و بررسی علمی قرار گرفت. سقف گنبدی این بنا در پهنای تاریخ دست خوش ویرانی گردیده است.
دومین بنای جهانی از این نوع در نیاسر اصفهان ساخته شده است که به نادرست آتشگاه نیاسر نامیده می شود. سازه خورشیدی نیاسر نزدیک به دو سده پس از سازه خورشیدی مهربین بنا شده است و سقف آن هنوز تخریب نشده است.
سازه خورشیدی جی پور هند سومین سازه خورشیدی جهان سده ها پس از این دو سازه بنا شده است.
نقل قول
 
 
#1 +1 رسول صرامی 13 اردیبهشت 1394 ساعت 23:12
یکی از مراکز ستاره شناسی در ایران باستان در مهربین بود از منجمین این ناحیه باید از اذر شاپورگان و استا حسین ورنوسفادرانی عصر صفوی را نام برد
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید