امروزچهارشنبه, 01 اسفند 1397-- Wednesday Feb 20 2019

ساعت 17:19:30

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

ایجاد ۵۵۰۰ شغل توسط شهرک علمی تحقیقاتی
ریيس شهرک علمی و تحقيقاتی:

ایجاد ۵۵۰۰ شغل توسط شهرک علمی تحقیقاتی

چهارشنبه, 30 اردیبهشت 1394 ساعت 08:59 کدخبر :8846
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

ریيس شهرک علمی و تحقيقاتی اصفهان گفت: در شرایطی که نرخ بیکاری فارغ التحصیلان بیش از ۲۰درصد است شهرک با کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان بیش از ۵۵۰۰ شغل در اصفهان ایجاد کرده است.


به گزارش فرصت آنلاین به نقل از خبرنگار مهر، مهدی کشمیری ظهر سه شنبه در نشستی با محمد فرهادی وزیر علوم، فناوری و تحقیقات در شهرک علمی تحقیقاتی با بیان اینکه مراکز رشد باید در نظام و سیستم€Œ ایده ها و شرکت€Œ های بنیان€Œگذار رشد کنند، اظهار داشت: زمانی که شرکت€Œ ها وارد مراکز رشد می€Œ شوند امکان رشد آنها بسیار بیشتر از زمانی است که به صورت مستقل و در خارج به فعالیت مشغول هستند به گونه€Œ ای که در کشوری مانند امریکا ۸۵ درصد مراکز رشد موفق هستند.


وی با بیان اینکه ارزیابی آنها این است که ایجاد شغل در مراکز رشد بیشتر از ۲۰ درصد هزینه€Œ های معمول جامعه را نیاز ندارد، بیان داشت: نرخ رشد در شهر آمریکا ۱۵ درصد و در کشور ما زیر ۸ درصد است و بر این اساس شرکتی که در آمریکا شکل می€Œ گیرد در خارج شهرک ۱۵ درصد و در شهرک ۸۵ درصد امکان رشد دارد.


ریيس شهرک علمی و تحقيقاتی اصفهان با اشاره به اشتغال فارغ التحصیلان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بیان داشت: در شرایطی که نرخ بیکاری فارغ التحصیلان بیش از ۲۰ درصد است شهرک با کمتر از ۱۰۰ میلیارد تومان بیش از ۵۵۰۰ شغل که ۴۵ درصد آن اختصاص به بانوان تحصیل کرده دارد، ایجاد کرده است.

 

وی ادامه داد: باید به این نکته دقت کنیم که در طول برنامه ششم به مجموعه فارغ التحصیلان کشور چهار میلیون و نیم نفر اضافه می €Œشود که نیمی از آن بانوان هستند و بر این اساس باید به فکر باشیم و برای ایجاد اشتغال برای این افراد به شرکت€Œ های دانش بنیان و کوچک اجازه رشد بدهیم.


کشمیری با اشاره به اینکه اقتصاد و نوآوری در جهان عامل مهمی در رشد شاخصه €Œهای علمی است و این دو عامل وابستگی تامی به یکدیگر دارند، ابراز داشت:

شرکت€Œ های کوچک علاوه بر تاثیر خود در اشتغال و رشد هرچه بیشتر کشور لازمه ایجاد تحول بزرگ در دنیا در آینده€Œ ای نزدیک هستند و گوگل و فیس بوک که امروزه جهانی شده€Œ اند به عنوان شرکت€Œ هایی کوچک کار خود را آغاز کردند.

تبدیل ۴۳ فناوری به صنعت در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان

وی با اشاره به اینکه در شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان بیش از ۴۳ فناوری با سرمایه صاحب فناوری یا جذب سرمایه تبدیل به صنعت شده است، گفت: تولید افشانه زعفران، پوشش €Œهای محافظ میوه، ساخت اتانول از ضایعات خرما، تولید پودر تاندیش برای مصرف در ریخته€Œ گری، تولید سنگ مصنوعی و سنگ€Œفرش رنگی و مداوم و تحقیق و توسعه€Œگری گز سکه در زمینه کشت بافت و تولید انبوه گیاه استویا از جمله این موارد است.

 

رییس شهرک علمی و تحقيقاتی اصفهان با اشاره به اینکه بودجه شهرک با مراکز تحقیقاتی دیگر قابل قیاس نیست، گفت: بودجه پارک€Œ های علم و فناوری یک درصد کل بودجه وزارت عتف است و بودجه شهرک علمی و تحقیاتی اصفهان یک درصد بودجه دانشگاه پیام نور را شامل می €Œشود.


وی با بیان اینکه مجموعه€Œ ای تا این حد تاثیرگذار مغفول مانده است، گفت: این مجموعه پنجمین مجموعه اقتصادی استان است که در اشتغال آفرینی نقش موثری داشته است و نیازمند توجه جدی برای رشد بیشتر فعالیت€Œ های خود است.


کشمیری با اشاره به سخنان دکتر ستاری که زیان ناشی از خروج نخبگان از کشور مبلغی بالغ بر چهار تا پنج میلیون دلار است و نقش شهرک در ممانعت از این امر تصریح کرد: فرهنگ€Œسازی موثر در کارآفرینی، ایجاد محیطی جذاب در کنار دانشگاه صنعتی، ایجاد شهرکی علمی مطابق با استانداردهای بین€Œ المللی در کنار شهر کوچک

خمینی شهر، ایجاد یک پایگاه علمی گردشگری جدید در کلانشهر اصفهان از مهمترین دستاوردهای شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان است.

 

شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان نگین ویژه وزارت علوم

وی در بیان درخواست€Œ هایی از وزیر علوم بیان داشت: لازم است هرم فناوری تحقیقات و آموزش را قدری بالا برده و حداقل به ۵ درصد برسانیم و به شهرک به عنوان نگین ویژه وزارت علوم نگاه کنیم.

ریيس شهرک علمی و تحقيقاتی اصفهان تاکید کرد: امیدواریم در این زمینه ایفای تعهدات مالی دولت در قبال مرکز IRIS که در قرارداد با یونسکو متعهد شده ظرف ۵ سال ۱۰ میلیون دلار برای حمایت از این مرکز اختصاص دهد، حل مشکل اعتبارات شهرک، تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبارت سرمایه€Œ ای شهرک در ۶ ماه اول سال جاری، تامین منابع لازم برای بازسازی و توسعه زیرساخت€Œ های آزمایشگاهی و خدمات فنی تخصصی شهرک و اختصاص ۳۰۰ میلیارد ریال وجوه به شهرک برای توسعه فعالیت€Œ های عمرانی و تجاری€Œسازی موسسات مورد توجه وزارت علوم قرار گیرد.

نظرات  

 
#1 +3 سایبری 30 اردیبهشت 1394 ساعت 10:22
در کنار شهر کوچک خمینی شهر؟؟؟؟؟؟؟؟ این شهرک در خود شهر خمینی شهر هست نه کنارش!!!!!
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید