امروزپنجشنبه, 27 دي 1397-- Thursday Jan 17 2019

ساعت 21:13:23

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 04:51:31

ربات «لوله نورد» دانشجوی دانشگاه آزاد خمینی شهر در آستانه تولید انبوه

ربات «لوله نورد» دانشجوی دانشگاه آزاد خمینی شهر در آستانه تولید انبوه

سه شنبه, 16 آبان 1396 ساعت 10:15 کدخبر :11629
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : 0200

ربات لوله نورد یا بازرس لوله با هدف بازبینی و رفع عیوب در لوله های انتقال سیال توسط سعید صف آرا یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد مکاترونیک دانشگاه آزاد خمینی شهر ساخته شد.

به گزارش فرصت آنلاین به نقل از خبرگزاری آنا، استفاده از این ربات در خطوط لوله های انتقال سیال علاوه بر کمک به عملیات بازرسی و یافتن موقعیت محل بروز مشکل، زمان و هزینه€ های مربوط به بازسازی را تا حد قابل € توجهی کاهش خواهد داد.

ساختار طراحی شده دارای یک مکانیزم قابل تنظیم متناسب قطر لوله حرکت چندوجهی و قدرت صعود، راندمان نسبتاً بالا به دلیل استفاده از نیروی اصطکاک بوده و دارای امکان عبور از مسیرهای شیب€Œدار است. این طرح دارای مزایای دیگری نظیر صرفه€ جویی در هزینه و زمان انجام عملیات، هزینه ساخت نسبتاً کم، کسب تجربه و بومی سازی و جلوگیری از خروج ارز است.

گفتنی طرح مذکور برای نخستین بار در پنجمین کنفرانس بین€ المللی رباتیک و مکاترونیک دانشگاه امیرکبیر تهران مورد استقبال و رونمایی قرار گرفت و به عنوان یکی از طرح های منتخب در مرحله نهایی معرفی شد. این ربات پس از انجام تست های موفقیت آمیز موفق به دریافت تقدیرنامه از پتروشیمی اصفهان شده و با حمایت صنایع کشور در آینده نزدیک به تولید انبوه می€ رسد.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید