امروزچهارشنبه, 01 اسفند 1397-- Wednesday Feb 20 2019

ساعت 17:18:27

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

سرمايه داران خميني شهري بايد به سراغ متخصص ها بروند
گفتگو با نفر اول کنکور کارشناسی ارشد در 2 گرایش از رشته منابع طبیعی؛

سرمايه داران خميني شهري بايد به سراغ متخصص ها بروند

شنبه, 18 خرداد 1392 ساعت 00:42 کدخبر :5600
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : لیلا پیمانی
باز هم کنکوری دیگر برگزار شد و نتایجی اعلام گشت تا باری دیگر صفحات نشریه ما به عکس و نام یکی از همشهری ها موفقمان مزیّن شود. امیر مانی متولد 1369 در 2 گرایش از رشته منابع طبیعی موفق به کسب رتبه اول شده است. گفتگوی فرصت آنلاین را با وی بخوانید:

در کدام مدارس خمینی شهر درس خوانده اید؟
تا چهارم ابتدایی در دبستان شاهد خمینی شهر بودم و از آن به بعد با خانواده رفتیم تهران.


و کدام دانشگاه؟
من رشته منابع طبیعی را در دانشگاه تهران هم می توانستم بخوانم اما از آن جا که آن دانشگاه پردیس بود و با منزل فاصله زیادی داشت ترجیح دادم در دانشگاه صنعتی اصفهان درس بخوانم.


در مقطع کارشناسی ارشد در چه گرایشی پذیرفته شدید؟
من در دو گرایش تکنولوژی صید و اکولوژی ماهیان شیلاتی شرکت کردم و در هر دو رتبه اول را آوردم اما در گرایش اکولوژی ماهیان شیلاتی دانشگاه تهران را خواهم خواند.


چرا این گرایش را انتخاب کردید؟
علاقه اصلی من صید است. در ایران تنها "دکتر خانپور" دکترای صید دارد که ایشان هم به دلیل فشار کاری زیاد، هیات علمی هیچ دانشگاهی را نپذیرفته است. کارشناسی ارشد و دکترای این رشته تنها در دانشگاه گرگان تدریس می شود که اساتیدش هم تکثیر و پرورش خوانده اند. من هم به سفارش استادم دکتر محبوبی بوم شناسی را انتخاب کردم تا برای دکترای صید به خارج از کشور بروم.


بازار کار این رشته چگونه است؟
فارغ التحصیلان گرایش تکنولوژی صید هم می توانند در بندرگاه ها به استخدام سازمان شیلات دربیایند و هم به عنوان هیات علمی جذب دانشگاه ها بشوند. در حوزه شغل آزاد هم می توانند مجوز صید بگیرند که از پردرآمدترین کارها در ایران است یا اینکه شرکت طراحی ادوات صید تاسیس کنند که البته باید بتواند با دنیا پیش بروند و به روز باشند.
اما گرایش بوم شناسی یا همان اکولوژی بیشتر شبیه علوم پایه عمل می کند و تحقیقاتش منبعی برای استفاده دیگر رشته ها می شود.
در کل کسی که وارد این رشته می شود بیکار نمی ماند حتی با مدرک کارشناسی اما چون با موجود زنده سر و کار دارد باید از لحاظ علمی قوی باشد. مثلا برای راه اندازی یک سایت پرورش ماهی تزیینی با یک میلیون سرمایه و فضایی در حدود 20 متر هم می شود شروع کرد و پس از گذشت چند ماه درآمد قابل توجهی کسب نمود.


نظر شما راجع به بعضی مشاغل زودبازده و خانگی که افراد با گذراندن یک دوره آموزشی وارد بازار کار می شوند، مثل پرورش قورباغه چیست؟
راندمان تولید کسی که با تخصص وارد این حوزه می شود و کسی که یک دوره محدود را می گذراند بسیار متفاوت است. یک متخصص در این زمینه می تواند محصول سالم تحویل بازار بدهد اما کسی که تخصصی ندارد یعنی اینکه درکی از خیلی مسائل مربوطه ندارد قادر نخواهد بود اصول علمی را پیاده کند. کسی که وارد این حوزه می شود باید دیدِ محیط زیستی داشته باشد که لازمه آن تحصیلات تخصصی در این زمینه است در غیر این صورت بدون اینکه بخواهد هم محصول ناسالم تحویل بازار می دهد و هم مثلا آبی را که قرار است منبع آب شرب مردم باشد آلوده می کند.


کار در زمینه پرورش آبزیان در خمینی شهر چطور است؟
کسی را در خمینی شهر سراغ ندارم که به شکل حرفه ای و انبوه وارد کار پرورش آبزیان شده باشد اما در نجف آباد شخصی هست که یکی از بزرگ ترین پرورش دهنده های ماهی زینتی ایران است. من یکی دو نفر از فارغ التحصیلان این رشته را که جویای کار بوده اند برای کارآموزی به او معرفی کرده ام.


قبل از اینکه برای ادامه تحصیل به خمینی شهر برگردید، از آن چه ذهنیتی داشتید؟
ذهنیتم به شنیده هایم برمی گشت و متاسفانه چندان خوب نبود اما وقتی وارد شدم و بیشتر آشنایی پیدا کردم نظرم به کلی تغییر کرد. من به شهرهای زیادی سفر کرده ام مردمان هیچ کجا به صمیمیت خمینی شهری ها نیستند. دانشجویان خمینی شهری دانشگاه صنعتی غالبا جزو درس خوان ها هستند همانطور که از لحاظ فرهنگی از دیگران کم که ندارند هیچ بالاتر هم هستند. ما خمینی شهری ها یک ویژگی داریم و آن اینکه هر چقدر هم که یک کاری سخت باشد به آن ورود پیدا می کنیم. به نظر من اشکالات موجود در این شهر به سیاست گزاری های کلان برمی گردد.


جای سیاست گزارها باشید برای خمینی شهر چه می کنید؟
خمینی شهر متاسفانه یک شهر دو قطبی است یعنی اینکه افراد یا سرمایه دارند یا کارگر در حالی که یک شهر زمانی پیشرفت می کند که قشر متوسط اکثریت افراد آن جامعه را تشکیل بدهند. ما باید سرمایه را با دانش مرتبط کنیم، سرمایه دار باید به سراغ متخصص برود و البته هر دو گروه باید منیّت را کنار بگذارند. نباید اجازه بدهیم یک تحصیل کرده کارگر کارخانه سنگی بشود بلکه باید کاری کنیم که افراد حتی با سرمایه یک میلیونی هم بتوانند برای خودشان کاری دست و پا کنند و پول زحمتی که می کشند توی جیب خودشان برود.


بعد از پایان تحصیلات به خمینی شهر برمی گردید؟
قطعا اگر روزی کاری از دستم بربیاید برای شهرم انجام خواهم داد. اگر بخواهم فعالیت اقتصادی داشته باشم حتما اولین اولویتم اینجاست حتی اگر هم کار در خمینی شهر انجام نگیرد کاری می کنم که بخشی از سود به شهرم تعلق بگیرد.


اگر قرار باشد خمینی شهر را برای کسی که نمی شناسد، تعریف کنید چه می گویید؟
سوال سختی است.


از خمینی شهری ها چه کسانی را می شناسید؟
خیّر مدرسه ساز محمد تقی داورپناه، حاج آقا مکارم ...


از هنرمندان چه؟
مرحوم خاسته و گل سرسبد همه هنرمندهای شهر اصغر فرهادی.


اماکن دیدنی را چطور؟
چشمه لادر را خیلی دوست دارم و باغات شهر را.


از نحوه درس خواندنتان برای کنکور بگویید؟
به دلایلی نمی خواستم ادامه تحصیل بدهم، تابستان گذشته وارد بازار کار شدم، درآمد خوبی هم داشتم اما دیدم پول هم ارضایم نمی کند. از مهر که سال آخر دانشگاهم شروع شد خیلی با خودم کلنجار رفتم تا اینکه روز 10 آبان تصادفی با یکی از اساتید توی اتوبوس کنار هم نشستیم، استاد همتی ها مدرس انقلاب اسلامی. ایشان قانعم کرد که در کنکور شرکت کنم، ثبت نام کردم و از همان موقع به طور جدی شروع به درس خواندن نمودم. واحدهایم هم کم بود، از 9 صبح تا شب را در خانه می خواندم به این صورت که 3 ساعت می خواندم و نیم ساعت استراحت می کردم و از ساعت 9 شب تا 12 را هم می رفتم سالن مطالعه کنار مهدیه خمینی شهر.


چه کسانی در موفقیت شما شریکند؟
پدر و مادرم خصوصا مادرم که همیشه مرا تشویق به درس خواندن می کند و استادم دکتر محبوبی که استاد فوق العاده ای است.


از تجربیاتتان برای پشت کنکوری ها بگویید؟
اگر یک جزوه خوب خوانده شود بهتر از این است که چندین جزوه ناقص مطالعه بگردد. من فقط جزوه های دانشگاه صنعتی را خواندم اما دوستانی داشتم که چندین جزوه را خواندند و رتبه شان در حد 500 شد.
در کل هر کس باید نسبت به توانی که دارد و نسبت به زمانی که دارد خوب درس بخواند. هر روز که درس بخوانیم و عقب ماندگی ها را زود جبران کنیم احساس خوبی خواهیم داشت و این احساس است که سر کنکور به کمک ما می آید نه دانش.

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#1 0 mohammad 08 مرداد 1392 ساعت 18:13
affarin be in javoona
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید