امروزچهارشنبه, 02 خرداد 1397-- Wednesday May 23 2018

ساعت 03:41:17

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 04:12:49

خبازان شهرآموزش نانوایی بهداشتی دیدند
خبازان شهرآموزش نانوایی بهداشتی دیدند

دومین جلسه آموزشی گروه اول خبازان شهرستان خمینی شهردرمحل سالن اجتماعات اتاق اصناف برگزار شد. به گزارش فرصت آنلاین این دوره با موضوع " اصول فنی و بهداشتی تهیه نان مطلوب" باشرکت ۶۳ نفرازنانوایان برگزار گردید.این کلاس آموزشی با همکاری اتحادیه خبازان و سازمان فنی حرفه ای تشکیل وبه شرکت کنندگان در پایان دوره پس ازامتحان گواهی تاییدیه توسط اداره فنی و حرفه ای داده خواهد شد.

بازدید ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از خیریه حضرت رسول (ص)
بازدید ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از خیریه حضرت رسول (ص)

خانم دکتر چنگیز ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با حضور در خیریه حضرت رسول (ص)از نزدیک با فعالیتهای این مرکز آشنا شد. به گزارش فرصت آنلاین در این بازدیدکه سرپرست فرمانداری وتعدادی از اعضای هییت مدیره موسسه حضور داشتند، پروفسور میردامادی مسئول خیریه به معرفی امکانات وفعالیتهای مرکز پرداخته وسپس خانم دکتر چنگیزازبخشها وامکانات این مرکز تحقیقاتی بازدید کرد.وی امکانات مرکزراخوب وگسترده وبا آینده نگری ارزیابی کرد.روند ایجاد دانشکده پرستاری در مرکز فوق وراه اندازی مرحله اول بیمارستان با 30 تخت با مجوزهای صادره ازوزارتخانه ازمهمترین موضوعاتی بود که مسئولین خیریه به آن پرداختند و ریاست دانشگاه برای اجرایی شدن آن اعلام همکاری نمود.

جوجه های رنگی معدوم شدند
جوجه های رنگی معدوم شدند

پنج هزار جوجه رنگی بومی غیرمجاز در شهرستان خمینی شهر معدوم شدند. رییس شبکه دامپزشکی شهرستان خمینی شهربا اعلام این خبر گفت:یکی از مرغداران شهرستان بدون مجوز، اقدام به جوجه ریزی پنج هزارقطعه جوجه رنگی بومی کرده بود که همگی معدوم شدند. سعید جان بخش معدم سازی جوجه ها را قرار گرفتن مرغداری مذکور در شعاع 3 کیلومتری کانون آلودگی دانست و افزود:در زمان شیوع بیماری ،جوجه ریزی خصوصا در کانون های آلوده ممنوع است. وی گفت: کارشناسان این شبکه این مرغداری را شناسایی و مهر و موم کردند.

دراصفهان بین بازنشستگی تا سالمندی فاصله زیاد است
دراصفهان بین بازنشستگی تا سالمندی فاصله زیاد است

بازنشستگی پیش از موعد باعث کاهش میانگین سن بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی شده است و در حال حاضر ٣٠ درصد از بازنشستگان کمتر از ٦٠ سال سن دارند. به گزارش فرصت آنلاین به نقل از پایگاه انقلاب نیوز، آمارهای به دست آمده در سازمان تأمین اجتماعی نشان می دهد که در صورتی که مرز سالمندی را ٦٠ سال در نظر بگیریم، ٣٠ درصد از کل بازنشستگان (٢٨ درصد از بازنشستگان عادی و ٣٨ درصد از بازنشستگان پیش از موعد) در سنین سالمندی قرار ندارند.در صورتی که مرز سالمندی را ٦٥ سال در نظر بگیریم ٥٠ درصد از بازنشستگان عادی و ٦٢ درصد از بازنشستگان پیش از موعد در سنین سالمندی قرار ندارند. آمارهای تفکیکی مربوط به استان های مختلف نیز نشان می دهد که در استانهای تهران و اصفهان فاصله بین بازنشستگی تا سالمندی بیشتر است. قوانین مختلف مربوط به بازنشستگی پیش از موعد و بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور باعث شده است که تعداد زیادی از بازنشستگان تأمین اجتماعی قبل از رسیدن به سالمندی بازنشسته شوند.
براساس این گزارش بررسی ها نشان می دهد که بسیاری از این بازنشستگان در مشاغل مختلف مشغول به کار می شوند و با توجه به عدم نیاز به پرداخت حق بیمه، فرصت های شغلی زیادی را به خود اختصاص می دهند.

نقشه جامع سلامت کامل استان به ادارات ابلاغ شد
نقشه جامع سلامت کامل استان به ادارات ابلاغ شد

چاقی عامل بسیاری از بیماری€ ها است که زمینه بروزانواع بیماری ها مانند بیماری€ های قلبی-عروقی، فشارخون، سرطان و دیابت نوع دوم را فراهم می€ کند. به گزارش فرصت آنلاین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام این موضوع یادآور شد: چاقی در جامعه رواج یافته و برای جلوگیری ازاین خطر نیاز به فرهنگ سازی واقدامات همه جانبه از جمله روش صحیح تغذیه می باشد.کمال حیدری افزود: به منظور اتخاذ نگاه سلامت€Â  محوردر ادارات، نقشه جامع سلامت کامل استان ترسیم و به کلیه دستگاه€ ها ارسال شد.وی متذکر شد: فرهنگ€Â  سازی در یک یا 2 هفته اتفاق نمی€ افتد و نیازمند گذر زمان است، اطلاع€ رسانی و تذکر باعث می€ شود که آینده بهتری در انتظار جامعه باشد، در غیر این صورت هزینه€ ای که باید در جهت رشد و توسعه کشور صرف شود در زمینه دوا و درمان خرج خواهد شد. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت:اجرای کنترل تغذیه به هنر دستگاه€ های مختلف برمی€ گردد و تهیه خوراک، مطالب و شعار انجام و ابلاغ € شده است.حیدری اظهار داشت: شهرداری، آموزش وپرورش، صداوسیما، ادارات و کارخانه€ ها از جمله دستگاه های اجرایی هستند که نقش مهمی در توسعه این فرهنگ دارند، به عنوان مثال با مداخله در لیست غذایی کارخانه€ ها ، ،کنترل سبد غذایی مددجوها در کمیته امداد، شرکت در جلسات جهاد کشاورزی برای استفاده کمترازپساب ها وتوصیه به استفاده بیشتر از کود طبیعی می توان به این مهم دست یافت.حیدری پخش برنامه با همکاری صدا سیما، همکاری با فرهنگسراها و پایگاه سلامت محلات شهر اصفهان برای آموزش نوجوان، جوانان، معلمان و مهم€ تر از همه بانوان که محور تغذیه خانواده هستند را از دیگراقدامات اعلام کرد.

خمینی شهر و سامانه جامع اطلاع‌رسانی گردشگری اصفهان
خمینی شهر و سامانه جامع اطلاع‌رسانی گردشگری اصفهان

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهراصفهان اولویت آینده کلانشهراصفهان را گردشگری اعلام کرد و گفت: با فعالیت€های صورت گرفته حرکت€های زیرساختی مد نظرشورای شهراصفهان، تحولی اساسی درگردشگری شهری اصفهان شکل می€گیرد.به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، نصیرملت با اشاره به اینکه گردشگری یکی ازاساسی€ترین وضروری€ترین نیازهای شهراصفهان قلمداد می€شود گفت: با توجه به تعدد متولیان این عرصه، شورای اسلامی شهر به منظورساماندهی مسئله در این موضوع ورود جدی کرده است. وی با بیان اینکه طرح ایجاد سامانه جامع اطلاع رسانی و خدمات شهری گردشگری اصفهان تهیه شده است، ادامه داد: در این طرح، ایجاد سامانه الکترونیکی آنلاین اطلاع رسانی چند زبانه به منظور برطرف کردن نیازهای گردشگران به صورت آنلاین و در گام دوم ارائه خدمات مالی، اعتباری و همچنین خدمات رزرو اماکن اقامتی، گردشگری . تاریخی در دستور کار قرار دارد. وی با اشاره به تعریف مفهوم تاسیسات گردشگری و مسیرگردشگری و ایجادلایه€های مرتبط در نرم€افزار GIS در مناطق پانزده €گانه شهری اصفهان اضافه کرد: در حال حاضرشاخصه€های این موضوع درحال تبیین بوده و بدون شک با تعامل چندگانه بخش€های مدیریتی شهرداری به منصه حضور خواهد رسید. گفتنی است از آنجا که مسولین استانی براستفاده از تمامی شهرهای اصفهان در توسعه گردشگری تاکید کرده اند به نظر می رسد گنجاندن مناطق گردشگری خمینی شهر در نرم€افزار در حال تهیه لازم است از سوی مشسولین شهرستان پیشنهاد داده وپیگیری شود. 

ورود اوقاف به بازسازی اماکن تاریخی
ورود اوقاف به بازسازی اماکن تاریخی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان از احیای ۱۴ آب€ انبار و کاروانسرای استان اصفهان با کمک بخش خصوصی خبر داد. حجت الاسلام رضا صادقی دراین مورد گفت: برای احیای آب€ انبارها و حمام€ های تاریخی و فرسوده استان با بخش خصوصی در راستای توسعه گردشگری وارد همکاری شدیم. وی افزود: کاروانسراهای عباسی در شهرستان کوهپایه، کاروانسراهای امین€ آباد و مهیار در شهرضا، کاروانسرای زفرقند در اردستان، آب€انبار ورزنه، کاروانسرای سجزی و آب€انبار سجزی در حال حاضر به بهره€برداری رسیده و مشغول به فعالیت هستند، همچنین کاروانسرای ورزنه به€زودی با همکاری بخش خصوصی احیای، تعمیر و مرمت می€شود. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: اهمیت توسعه گردشگری دراستان سبب شد اداره کل اوقاف و امور خیریه با استفاده از ظرفیت€های موجود در موقوفات استان نسبت به تعمیر، مرمت و احیای این آب€انبارها و کاروانسراها که کاربری گردشگری دارند اقدام کند. صادقی ادامه داد: با توجه موقوفه بودن بسیاری از زمین€های کشاورزی در استان اصفهان و بدون استفاده ماندن این زمین€ها در سال€های اخیر به دلیل وقوع خشک€سالی ، اداره کل اوقاف و امور خیریه باهدف احیای این موقوفات و اجرای صحیح وامانت€دارانه نیات واقفان و خیرین اجرای این طرح را در دستور کار قرارداد و تاکنون ۱۴قرارداد تعمیر و مرمت کاروانسرا وآب€انبار را با بخش خصوصی امضا کرده است، همچنین بازرسی€ها از نقاط مختلف استان جهت کشف ظرفیت€های موجود واجرای طرح€های جدید در راستای اهداف سازمان اوقاف در حال انجام است.
اشاره: به نظر می رسد مسولین وفعالان گردشگری شهرستان خمینی شهرازاین رویکرد اداره اوقاف استان وشرایط پیش آمده لازم است بهره برده و درصورت وجود بناهای تاریخی واجد شرایط آنها را معرفی نمایند.

 از بلندای برج آزادی تا فراز بام سبز
سنگتراشان و نماکاران خمینی شهری؛
از بلندای برج آزادی تا فراز بام سبز

سنگتراشی وحجاری ازجمله مشاغل وهنرهایی است که در منطقه ماربین وسده از دیربازتا کنون وجود داشته وموجب خلق آثارمتعددی شده است که متاسفانه به دلیل ضعف درثبت مستندات آن درکتب تاریخی استانی وکشوری مغفول مانده است . بسیارند از شهروندان این دیار کهن که اکه دستانشان خشونت سنگ را به ظرافت هنرتبدیل کرده است اما کمتر از آنها نام ونشانی باقی مانده است.در تذکره نصرآبادی مربوط به قرن یازدهم وعهد صفوی به یکی از این اساتید نه به خاطر حجار بودن وی بلکه به دلیل شاعر بودنش اشاره شده است. وی استاد کلبعلی فرزند رجب متوفایی 1047 خورشیدی است که سنگ تراشی چیره دست بوده وبه علاوه شاعری بوده است که کتابت سجلات هم می کرده است .
نفر دومی که در برخی منابع از او یادشده است زین الدین علی متوفی1070 خورشیدی ازعهده صفویه است که سنگتراشی چیره دست بوده است . از آثار ومراکزی که این دواستاد درآن به خلق آثار پرداخته اند سندی یافت نشد.


سندهای سنگی اسنادی ماندگار ازهنر سنگ تراشی
از نامها ونشانه هاواسناد کاغذی وجود هنرمندان سنگتراش در بین کتب وبایگانی ها که خارج شویم به اسنادی ازجنس سنگ در گستره شهر برمی خوریم که بروجود هنرمندان متعدد حجار در منطقه هدایت می شویم.سنگ قبرها،حوضها،دستکها، سنگ آبها، ستونها وپایه ستونهای سنگی، یانه ها وبرنج کوبهای سنگی، دربهای سنگی، نماهای قدیمی وجدید ساختمانها ودیگر تراشهای سنگی از جمله این اسناد سنگی هستند.
یکی از دست سازهای سنگتراشان سنگاب است. که به حک تاریخ بر روی آن سند خوبی محسوب می شود. سنگاب ظرف سنگی بزرگی است که ازآب پرشده تا برای وضوگرفتن یا آشامیدن استفاده شود. محل نصب سنگاب معمولاً درورودی یا حیاط مسجد یا امامزاده بوده €Œاست، در سایر مکانهای عمومی از جمله سقاها نیزازآن استفاده می کرده€Œاند.
سنگابها ازیک توده سنگ دراندازه وحجم های مختلف بستگی به مکان نصب تراشیده می شد. حجم آنها معمولا یک کُر و بیشتر بود..در منطقه ماربین درمساجد تاریخی محلات مختلف آن نیزسنگابهای حاصل هنرمندی سنگتراشان شهر ازجمله درمسجد آفا علی اکبرومسجد جامع خوزان وجود دارد. معمولا تاریخ ساخت، واقف وسنگتراش روی سنگاب حکاکی می شد.
بر روی سنگاب مسجد جامع خوزان به خط نستعلیق نوشته است: «وقف حضرت امام حسین نمود حاجی حیدراین قدح را به تاریخ شهررمضان 1108» که مطابق فروردين 1076 خورشیدی می باشد. تعدادی ازاین سنگابها با نوسازی برخی مساجد وحذف سقاخانه ها وجود دارد که میتوان از آنها همراه بقیه آثارباقی مانده ازسنگتراشان شهربه عنوان یک جاذبه ونیز بخشی ازتاریخ شهر وحرف ومشاغل بهره برد.


استاد کاران سنگتراش سده ای در یک قرن اخیر
در اواخرقرن گذشته واوایل قرن جاری از سنگتراشان درسنگفرش کردن خیابانها وراه آهن و بنای ساختمانهای بزرگ دولتی بهره برده می شده است ودر اجرای این طرح ها البته سنگتراشان سده ای جای ویژه ای داشته اند که به برخی از نمونه ها اشاره می شود.


سنگ کاران سده ای در راه آهن سراسری
یکی از اساتید سنگتراش که پای خود را از سنگتراشی در کوه آتشگاه فراتر نهاد، رحمان داورپناه است که در برنامه های عمرانی متعدد ازجمله سنگ فرش خیابانهای تهران، پارک شهر تهران، راه آهن سراسری، نمای ساختمانهای خانه های کارمندان شرکت نفت آبادان وساختمان دادگستری کشور همراه چند همشهری خود حضور داشت.
در این دوران یک سنک کار سده ای دیگر به نام احمد مهرگان در سنگفرش یکی ازخیابانهای بزرگ تهران برای پیمانکاری مشغول بود که به دلیل کم کاری پیمانکاراین طرح ، رضا شاه پیمانکار رابرکنار ومهرگان را به جای وی می گمارد وبعدا احمد مهرگان شخصی ثروتمند وخیر شد که داستان خود را دارد.


غفار داورپناه پدیده ای در سنگتراشی و صنعت سنگ کشور
یکی از برجستگان هنروصنعت سنگ که در طرح های مختلف ملی در دهه های 20 به بعد حضور او مشهود است غفار داورپناه می باشد که درکنار مهندسین مجرب وصاحب نام در طرح های مختلف شخصی ودولتی وملی همچون برج آزادی نقش قابل توجه ای داشته ودر واقع نماد ونماینده ای از هنرمندان سنگ خمینی شهر محسوب می شود.مهندس امانت طراح ومهندس برج آزادی در باره استاد داورپناه می گوید:کار سنگ بنای آزادی یکی از مهمترین نکات تشخص این بناست واز نظرپیچیدگی کار فهم آن از روی نقشه برای سنگتراش مشکل وشاید غیر ممکن است. استاد داور پناه کسی بود که این مهم را به عهده گرفت وآنرا با نهایت درایت وکاردانی به انجام رساند.سیستمی اختراع کرد که حجم سنگ را با نوارهای تخته سه لایی درست کرد که سنگتراش از روی آن بتراشد..اوبود که کارهای تازه ای مثل درهای یکپارچه سنگی ودرهای بی نظیر گرانیت ورودی اصلی موزه ودرب مرمرپایه برج آزادی را بنا نهاد. ابراهیم حقیقی مدیر وقت کارگاه ساخت برج آزادی در زمان ساخت اخیرا در مصاحبه ای گفته است :قالب بیرونی برج از سنگ و خود آن از بتن آرمه تشکیل شده است. ضخامت سنگ€Œهای پایین 25 سانت و سنگ€Œهای بالای برج 11 سانتی متر است.شاید دشوارترین قسمت ساخت انتخاب سنگ برج بود که با کمک غفار داورپناه و قنبررحیمی ممکن شد.


درهای سنگی برج آزادی از درهای سنگی باغات سده الهام گرفته شد
استاد غفارداورپناه که در تمام مراحل ساخت بناها همراه ومشاورمهندسین سرشناس پایتخت بودودر ساخت برج آزادی هم همین نقش را داشت در خاطرات خود می گوید: وقتی وارد دفتر مهندس امانت می شدم می گفت حلال مشکلات آمد .روزی به من گفت می خواهم دری سنگی با ابعاد ی که ذکر کرد برای برج ازسنگ درست کنم .به اوگفتم این که چیزی نیست وکروکی کچ ومعوجی برایش کشیدم.تعجب کرد وگفت بیشتر توضیح بده من برایش گفتم در زادگاهم درب بعضی باغ ها از سنگ است وگفتم چگونه باز وبست می شود. اوگفت ابعاد مورد نظرمن بزرگتر است ومن به اوتوضیح دادم که چگونه می شود با استفاده از برخی امکانات موجود این کاررا کرد.


توجه به سنگتراشی در توسعه بام سبز
پیشینه غنی شهر درسنگتراشی وپویایی آن و وجود امکانات نرم افزاری وسخت افزاری آن در شهروتوجه مدیریت طرح به این موضوع سبب شده تا خوشبختانه این امکان برای هنرمندان سنگتراش شهر به وجود آید تا اینبار از هنرخود درجاذبه های طبیعی موجود برای ایجاد فضاهایی که پای گردشگران را به شهر باز می کند استفاده کننند وهنرخودوگذشتگانشان رااز بلندای برج آزادی تا فرازبام سبز گسترش دهند.


پیشینه سنگ شهرستان جاذبه ای در خدمت جذب گردشگر
همه آنچه بیان شد نشان دهنده این است که سنگ وسنگتراشی ونما ودرکل صنعت سنگ در شهرستان واقیتی است که جدای از جنبه های دیگر آن از زاویه گردشگری وجذب گردشگر وبوم گردی دارای ارزشهای نهفته در خود است که در صورت تبدیل آنها به جاذبه مثل موزه دست سازهای سنگی وسردیس های سنگی مشاهیر شهر و برجستگان هنر سنگتراشی وصنعت سنگ ونمونه نما ها بی شک پای گردشگران را به شهر باز خواهد کردودر کنار دایر کردن مراکز بوم گردی وبرند کردن واحداث جاذبه های دیگر مثل موزه رونق بوم گردی را پایدار خواهد کرد.

صفحه 3 از 77