امروزشنبه, 27 بهمن 1397-- Saturday Feb 16 2019

ساعت 23:20:18

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

آیین بزرگداشت پروفسور سیدمحمد میردامادی
آیین بزرگداشت پروفسور سیدمحمد میردامادی

آیین بزرگداشت و تجلیل از مقام علمی استاد فقید دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و از اهالی خمینی شهر؛ پروفسور سیدمحمد میردامادی در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار فرصت، در این مراسم که همزمان با یکمین سالگرد درگذشت وی برگزار گردید جمعی از اساتید، دانشجویان و اعضای خانواده این پیشکسوت رشته زنان و زایمان از جمله پروفسور سیدریحان میردامادی حضور داشتند.
بر اساس همین گزارش، مراسم مذکور به همت دانشگاه علوم پزشکی، موسسه خیریه تحقیقاتی بهداشتی حضرت رسول(ص)، شبکه بهداشت خمینی شهر، بنیاد شهید خمینی شهر و انجمن مفاخر و نخبگان خمینی شهر برگزار گردید.
گفتنی است پروفسور میردامادی؛ دانش آموخته رشته جراحی و زنان و زایمان از دانشکده پزشکی پاریس، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه اصفهان، عضو انجمن بیماری های زنان فرانسه و موسس انجمن بیماری های زنان و مامایی در اصفهان، چهارم بهمن ماه 1395 چشم از جهان فروبست.

خبازان شهرآموزش نانوایی بهداشتی دیدند
خبازان شهرآموزش نانوایی بهداشتی دیدند

دومین جلسه آموزشی گروه اول خبازان شهرستان خمینی شهردرمحل سالن اجتماعات اتاق اصناف برگزار شد. به گزارش فرصت آنلاین این دوره با موضوع " اصول فنی و بهداشتی تهیه نان مطلوب" باشرکت ۶۳ نفرازنانوایان برگزار گردید.این کلاس آموزشی با همکاری اتحادیه خبازان و سازمان فنی حرفه ای تشکیل وبه شرکت کنندگان در پایان دوره پس ازامتحان گواهی تاییدیه توسط اداره فنی و حرفه ای داده خواهد شد.

بازدید ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از خیریه حضرت رسول (ص)
بازدید ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از خیریه حضرت رسول (ص)

خانم دکتر چنگیز ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با حضور در خیریه حضرت رسول (ص)از نزدیک با فعالیتهای این مرکز آشنا شد. به گزارش فرصت آنلاین در این بازدیدکه سرپرست فرمانداری وتعدادی از اعضای هییت مدیره موسسه حضور داشتند، پروفسور میردامادی مسئول خیریه به معرفی امکانات وفعالیتهای مرکز پرداخته وسپس خانم دکتر چنگیزازبخشها وامکانات این مرکز تحقیقاتی بازدید کرد.وی امکانات مرکزراخوب وگسترده وبا آینده نگری ارزیابی کرد.روند ایجاد دانشکده پرستاری در مرکز فوق وراه اندازی مرحله اول بیمارستان با 30 تخت با مجوزهای صادره ازوزارتخانه ازمهمترین موضوعاتی بود که مسئولین خیریه به آن پرداختند و ریاست دانشگاه برای اجرایی شدن آن اعلام همکاری نمود.

جوجه های رنگی معدوم شدند
جوجه های رنگی معدوم شدند

پنج هزار جوجه رنگی بومی غیرمجاز در شهرستان خمینی شهر معدوم شدند. رییس شبکه دامپزشکی شهرستان خمینی شهربا اعلام این خبر گفت:یکی از مرغداران شهرستان بدون مجوز، اقدام به جوجه ریزی پنج هزارقطعه جوجه رنگی بومی کرده بود که همگی معدوم شدند. سعید جان بخش معدم سازی جوجه ها را قرار گرفتن مرغداری مذکور در شعاع 3 کیلومتری کانون آلودگی دانست و افزود:در زمان شیوع بیماری ،جوجه ریزی خصوصا در کانون های آلوده ممنوع است. وی گفت: کارشناسان این شبکه این مرغداری را شناسایی و مهر و موم کردند.

دراصفهان بین بازنشستگی تا سالمندی فاصله زیاد است
دراصفهان بین بازنشستگی تا سالمندی فاصله زیاد است

بازنشستگی پیش از موعد باعث کاهش میانگین سن بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی شده است و در حال حاضر ٣٠ درصد از بازنشستگان کمتر از ٦٠ سال سن دارند. به گزارش فرصت آنلاین به نقل از پایگاه انقلاب نیوز، آمارهای به دست آمده در سازمان تأمین اجتماعی نشان می دهد که در صورتی که مرز سالمندی را ٦٠ سال در نظر بگیریم، ٣٠ درصد از کل بازنشستگان (٢٨ درصد از بازنشستگان عادی و ٣٨ درصد از بازنشستگان پیش از موعد) در سنین سالمندی قرار ندارند.در صورتی که مرز سالمندی را ٦٥ سال در نظر بگیریم ٥٠ درصد از بازنشستگان عادی و ٦٢ درصد از بازنشستگان پیش از موعد در سنین سالمندی قرار ندارند. آمارهای تفکیکی مربوط به استان های مختلف نیز نشان می دهد که در استانهای تهران و اصفهان فاصله بین بازنشستگی تا سالمندی بیشتر است. قوانین مختلف مربوط به بازنشستگی پیش از موعد و بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور باعث شده است که تعداد زیادی از بازنشستگان تأمین اجتماعی قبل از رسیدن به سالمندی بازنشسته شوند.
براساس این گزارش بررسی ها نشان می دهد که بسیاری از این بازنشستگان در مشاغل مختلف مشغول به کار می شوند و با توجه به عدم نیاز به پرداخت حق بیمه، فرصت های شغلی زیادی را به خود اختصاص می دهند.

نقشه جامع سلامت کامل استان به ادارات ابلاغ شد
نقشه جامع سلامت کامل استان به ادارات ابلاغ شد

چاقی عامل بسیاری از بیماری€ ها است که زمینه بروزانواع بیماری ها مانند بیماری€ های قلبی-عروقی، فشارخون، سرطان و دیابت نوع دوم را فراهم می€ کند. به گزارش فرصت آنلاین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام این موضوع یادآور شد: چاقی در جامعه رواج یافته و برای جلوگیری ازاین خطر نیاز به فرهنگ سازی واقدامات همه جانبه از جمله روش صحیح تغذیه می باشد.کمال حیدری افزود: به منظور اتخاذ نگاه سلامت€Â  محوردر ادارات، نقشه جامع سلامت کامل استان ترسیم و به کلیه دستگاه€ ها ارسال شد.وی متذکر شد: فرهنگ€Â  سازی در یک یا 2 هفته اتفاق نمی€ افتد و نیازمند گذر زمان است، اطلاع€ رسانی و تذکر باعث می€ شود که آینده بهتری در انتظار جامعه باشد، در غیر این صورت هزینه€ ای که باید در جهت رشد و توسعه کشور صرف شود در زمینه دوا و درمان خرج خواهد شد. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت:اجرای کنترل تغذیه به هنر دستگاه€ های مختلف برمی€ گردد و تهیه خوراک، مطالب و شعار انجام و ابلاغ € شده است.حیدری اظهار داشت: شهرداری، آموزش وپرورش، صداوسیما، ادارات و کارخانه€ ها از جمله دستگاه های اجرایی هستند که نقش مهمی در توسعه این فرهنگ دارند، به عنوان مثال با مداخله در لیست غذایی کارخانه€ ها ، ،کنترل سبد غذایی مددجوها در کمیته امداد، شرکت در جلسات جهاد کشاورزی برای استفاده کمترازپساب ها وتوصیه به استفاده بیشتر از کود طبیعی می توان به این مهم دست یافت.حیدری پخش برنامه با همکاری صدا سیما، همکاری با فرهنگسراها و پایگاه سلامت محلات شهر اصفهان برای آموزش نوجوان، جوانان، معلمان و مهم€ تر از همه بانوان که محور تغذیه خانواده هستند را از دیگراقدامات اعلام کرد.

خمینی شهر و سامانه جامع اطلاع‌رسانی گردشگری اصفهان
خمینی شهر و سامانه جامع اطلاع‌رسانی گردشگری اصفهان

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهراصفهان اولویت آینده کلانشهراصفهان را گردشگری اعلام کرد و گفت: با فعالیت€های صورت گرفته حرکت€های زیرساختی مد نظرشورای شهراصفهان، تحولی اساسی درگردشگری شهری اصفهان شکل می€گیرد.به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر اصفهان، نصیرملت با اشاره به اینکه گردشگری یکی ازاساسی€ترین وضروری€ترین نیازهای شهراصفهان قلمداد می€شود گفت: با توجه به تعدد متولیان این عرصه، شورای اسلامی شهر به منظورساماندهی مسئله در این موضوع ورود جدی کرده است. وی با بیان اینکه طرح ایجاد سامانه جامع اطلاع رسانی و خدمات شهری گردشگری اصفهان تهیه شده است، ادامه داد: در این طرح، ایجاد سامانه الکترونیکی آنلاین اطلاع رسانی چند زبانه به منظور برطرف کردن نیازهای گردشگران به صورت آنلاین و در گام دوم ارائه خدمات مالی، اعتباری و همچنین خدمات رزرو اماکن اقامتی، گردشگری . تاریخی در دستور کار قرار دارد. وی با اشاره به تعریف مفهوم تاسیسات گردشگری و مسیرگردشگری و ایجادلایه€های مرتبط در نرم€افزار GIS در مناطق پانزده €گانه شهری اصفهان اضافه کرد: در حال حاضرشاخصه€های این موضوع درحال تبیین بوده و بدون شک با تعامل چندگانه بخش€های مدیریتی شهرداری به منصه حضور خواهد رسید. گفتنی است از آنجا که مسولین استانی براستفاده از تمامی شهرهای اصفهان در توسعه گردشگری تاکید کرده اند به نظر می رسد گنجاندن مناطق گردشگری خمینی شهر در نرم€افزار در حال تهیه لازم است از سوی مشسولین شهرستان پیشنهاد داده وپیگیری شود. 

ورود اوقاف به بازسازی اماکن تاریخی
ورود اوقاف به بازسازی اماکن تاریخی

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان از احیای ۱۴ آب€ انبار و کاروانسرای استان اصفهان با کمک بخش خصوصی خبر داد. حجت الاسلام رضا صادقی دراین مورد گفت: برای احیای آب€ انبارها و حمام€ های تاریخی و فرسوده استان با بخش خصوصی در راستای توسعه گردشگری وارد همکاری شدیم. وی افزود: کاروانسراهای عباسی در شهرستان کوهپایه، کاروانسراهای امین€ آباد و مهیار در شهرضا، کاروانسرای زفرقند در اردستان، آب€انبار ورزنه، کاروانسرای سجزی و آب€انبار سجزی در حال حاضر به بهره€برداری رسیده و مشغول به فعالیت هستند، همچنین کاروانسرای ورزنه به€زودی با همکاری بخش خصوصی احیای، تعمیر و مرمت می€شود. مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: اهمیت توسعه گردشگری دراستان سبب شد اداره کل اوقاف و امور خیریه با استفاده از ظرفیت€های موجود در موقوفات استان نسبت به تعمیر، مرمت و احیای این آب€انبارها و کاروانسراها که کاربری گردشگری دارند اقدام کند. صادقی ادامه داد: با توجه موقوفه بودن بسیاری از زمین€های کشاورزی در استان اصفهان و بدون استفاده ماندن این زمین€ها در سال€های اخیر به دلیل وقوع خشک€سالی ، اداره کل اوقاف و امور خیریه باهدف احیای این موقوفات و اجرای صحیح وامانت€دارانه نیات واقفان و خیرین اجرای این طرح را در دستور کار قرارداد و تاکنون ۱۴قرارداد تعمیر و مرمت کاروانسرا وآب€انبار را با بخش خصوصی امضا کرده است، همچنین بازرسی€ها از نقاط مختلف استان جهت کشف ظرفیت€های موجود واجرای طرح€های جدید در راستای اهداف سازمان اوقاف در حال انجام است.
اشاره: به نظر می رسد مسولین وفعالان گردشگری شهرستان خمینی شهرازاین رویکرد اداره اوقاف استان وشرایط پیش آمده لازم است بهره برده و درصورت وجود بناهای تاریخی واجد شرایط آنها را معرفی نمایند.

صفحه 3 از 77