امروزشنبه, 27 بهمن 1397-- Saturday Feb 16 2019

ساعت 23:14:54

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

نمایشگاه مشاغل خانگی در دانشگاه فیض الاسلام
نمایشگاه مشاغل خانگی در دانشگاه فیض الاسلام

دومین نمایشگاه بزرگ مشاغل خانگی در خمینی شهرآغازبه کارکرد.به گزارش فرصت آنلاین ؛ این نمایشگاه درموسسه آموزش عالی فیض الاسلام دایر شده و50 غرفه ازتولیدکنندگان شهرستان خمینی شهر، اصفهان، شاهین شهر و کوهپایه انواع صنایع دستی، تبدیلی ، سنگ و چوب، گل و گیاه وپوشاک تولیدی خود راعرضه می کنند.
گفتنی است نمایشگاه مشاغل خانگی تا 17 آذر هر روز از ساعت 9 تا 19 دایر است.

افتتاح مرکز تخصصی تربیت مربی دارالقرآن کوثر سپاه
به مناسبت هفته بسیچ انجام شد:
افتتاح مرکز تخصصی تربیت مربی دارالقرآن کوثر سپاه

همزمان با هفته بسیج، مرکز تخصصی تربیت مربی دارالقرآن کوثر سپاه با حضور نماینده شهرستان، سرپرست فرمانداری، شهردار، فرمانده سپاه خمینی شهر و دیگر مسؤولان شهرستان و پدر شهید مدافع حرم عبدالمهدی کاظمی بازگشایی گردید.
در حاشیه این افتتاح، مدیریت این مرکز به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: از سال 1382 مجتمع عالی آموزشهای قرآنی کوثر سپاه شروع به فعالیت کرده بود و عمده فعالیت آن تربیت مربی در حوزه قرآن بود. پس از آن که آسیب شناسی کردیم، دیدیم مساجد و پایگاه های بسیج به مربیهای ویژه نیاز دارند. در برخی مساجد حتی برای قرائت یک صفحه قرآن تلاوت نور پس از نماز کمبود قاری مسلط دارند چه رسد به مربی قرآن.
حجت الاسلام مهدی رنجبر ادامه داد: بر آن شدیم مرکزی تأسیس شود تا افرادی را بصورت تخصصی تربیت نماییم و در سطح پایگاههای بسیج، مساجد و حتی در محافل خانگی وارد کنیم. قبلاً در این مرکز فقط دوره تربیت مربی قرآن برگزار می شد ولی از این به بعد در تمام زمینه های فرهنگی دوره تربیت مربی تشکیل خواهد شد نه صرفا قرآن.
وی شروع کار این مرکز را بلافاصله پس از بازگشایی اعلام کرد و گفت: اولین دوره، دوره تربیت مربی کودک می باشد که با بیش از 200 مربی خواهر و برادر از سراسر شهرستان حتی از درچه برگزار می شود. دوره های تربیت مربی نوجوان و بعد جوان در دستور کار این مرکز قرار دارد. دوره تربیت مربی قرآن نیز از هفته آینده شروع خواهد شد.
مدیریت مرکز تخصصی تربیت مربی دارالقرآن کوثر سپاه درمورد برنامه های آتی این مرکز گفت: دوره های تربیت مربی کودک، نوجوان، جوان جهت تأمین مربیان حلقه صالحین پایگاه های بسیج، دوره تربیت مربی نهضت نهج البلاغه خوانی، دوره تخصصی تربیت مربی مهدویت با هدف ترویج معارف والای مهدویت در جامعه، دوره تربیت مربی سواد رسانه ای، دوره باستان شناسی با هدف پاسخگویی به شبهات، دوره عرفانهای کاذب و... از برنامه های آینده این مرکز خواهد بود.
گفتنیست یکی از دارالقرآن های فعال سازمان بسیج، دارالقرآن کوثر خمینی شهر است که از سال 1382 تأسیس شده و زیر نظر دارالقرآن سازمان بسیج تهران فعالیت می کند.

4 رتبه دو رقمی و 50 رتبه زیر هزار
افزایش آمار قبولی شهرستان در کنکور؛
4 رتبه دو رقمی و 50 رتبه زیر هزار

4 رتبه 2 رقمی و 50 رتبه زیر هزار حاصل کار کنکوری های امسال بوده است.به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین معاون آموزش اداره آموزش و پرورش با اعلام این خبر گفت: امسال در مقطع پیش دانشگاهی 1113 دختر و 617 پسر تحصیل می کردند و طبق آماری که از مدارس گرفته ایم 1050 نفر در دانشگاه ها پذیرفته شدند.

آقا کوچکی که در شورای آموزش و پرورش سخن می گفت، افزود: از این تعداد ، 468 نفر در دانشگاه های دولتی و 582 نفر در دانشگاه های غیر دولتی قبول شده اند و البته حدس می زنیم غیر دولتی ها بیشتر باشند. این در حالی است که سال گذشته آمار مذکور به ترتیب 400 و 280 نفر بوده است.

وی با اشاره به این که 50 رتبه زیر هزار را 32 دختر و 18 پسر کسب کرده اند افزود: تعداد دورقمی های امسال مثل پارسال 4 نفر بودند ولی تعداد رتبه زیر هزار ما در سال گذشته 28 نفر بودند و از این لحاظ افزایش چشمگیری داشتیم.
آقاکوچکی افزود: 17 دانش آموز ما توانسته اند در رشته های پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های دولتی پذیرفته شوند.
معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش همچنین میانگین معدل کتبی شاخه نظری دانش آموزان شهرستان را 80/14 اعلام کرد و در این رابطه گفت: این عدد از میانگین های استان و کشور بالاتر بوده و ما در بین 41 منطقه استان رتبه دهم را به دست آورده ایم در حالی که سه سال پیش در این زمینه رتبه نوزدهم را داشتیم.
وی درصد قبولی دروس پیش دانشگاهی را هم 95/93 درصد عنوان کرد.


آقاکوچکی از رتبه دوم معدل کتبی هنرستان امیرکبیر و رتبه هشتم شهرستان در جشن ستارگان استان، به عنوان دیگر موفقیت های آموزش و پرورش شهرستان نام برد و افزود: همچنین در مسابقات آزمایشگاهی از 4 نفری که به منطقه کشوری رسیده اند یک نفر خمینی شهری بوده است. در طرح تعالی هم از 5 مدرسه ای که به مرحله کشوری رسیده اند یک مدرسه از خمینی شهر بوده است.


سرپرست فرمانداری در جلسه شورای آموزش و پرورش ضمن تقدیر از عملکرد این اداره و نیز رتبه های برتر در زمینه های مختلف، گفت: ما باید زمینه بروز استعدادها را فراهم کنیم و مدیرانی که در این راستا موفق تر عمل کردند تشویق کنیم تا باعث انگیزه سایر مدیران شویم.
مجتبی راعی به برگزاری طرح ملی المپیاد ورزشی اشاره کرد و گفت: با توجه به ضرورتی که برای تحرک دانش آموزان و مشکلات سلامتی که در آنها وجود دارد، از اعضای این جلسه می خواهیم پیشنهادات و همین طور امکانات خود در این خصوص را در جلسات بعدی مطرح کنند.

2450 دانش آموز دختر شهرستان امسال به سن تکلیف می رسند
2450 دانش آموز دختر شهرستان امسال به سن تکلیف می رسند

امسال 2450 دانش آموز دختر تکلیف می شوند.به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین معاون پژوهشی آموزش و پرورش با اعلام این خبر گفت: مراسم جشن تکلیف دختران امسال در طی چهار روز و در دارالقرآن اهل بیت (ع) برگزار می شود.توکل ضمن ارائه گزارشی در خصوص آماده سازی مقدمات این مراسم عنوان کرد جشن تکلیف پسران به خاطر تعداد زیادشان صورت قطبی برگزار می شود. وی افزود: برای پسران، امامزاده سید محمد(ع)، کانون مهدویت جمکران و مشهد مقدس را در نظر داریم.

عاشقان به فرهنگ هرمنطقه می توانند مراکزبوم گردی ایجادکنند
پیشکسوتان بوم گردی کشوردر بازدید از خمینی شهر:
عاشقان به فرهنگ هرمنطقه می توانند مراکزبوم گردی ایجادکنند

روزگذشته به دعوت جمعی ازعلاقه مندان به فرهنگ ومیراث وگردشگری شهرستان دونفراز پیشکسوتان بوم گردی کشوربه خمینی شهرآمدند. به گزارش خبرنگارفرصت آنلاین مازیارآل داوود، بنیانگذاربوم گردی درکویرمرکزی ایران وخانم دکترعامری، بنیانگذاربوم گردی درکویر اردستان و زواره پس ازیک بازدید چهارساعته ازمحلات ، جاذبه هاوآثارتاریخی شهرستان شامل خانه های کهن خوزان ازجمله خانه زادگاه اصغر فرهادی ، ورنوسفادران و فروشان ، خوشاب، کهندژ، اسفریز، چشمه لادروبام سبزوانجمن سلامت خانواده و فرهنگسرای بعثت درجلسه ای که با حضورجمعی ازعلاقه مندان،عکاف معاون فرمانداری،حبیبی رییس میراث فرهنگی شهرستان،کیانی رییس شورای شهرخمینی شهر محمد ملکی ازشورای شهراصغرآباد در فرهنگسرای بعثت شرکت کردند.دراین جلسه سه ساعته میهمانان برنامه طی سخنانی سوابق وتجارب خودراطرح کرده وبا تاکید برامکانهای متعددموجود درشهرستان راه رونق گردشگری وبوم گردی را درشهرستان فرهنگ سازی، ایجاد باور،تبدیل مزیت ها به جاذبه وبرندسازی وایجاد زیرساخت هاورود بخش خصوصی اعلام کردند. آنها بااشاره به تبدیل هوشمندانه چشمه لادروبام سبزاز یک توانمندی به جاذبه گفتند اکنون وقت آن است که بخش خصوصی عاشق با هدف حفظ میراث وفرهنگ زادگاه خود وارد عمل شود،آنگاه خواهید دید که چگونه گردشگرجذب خواهد شد.در پایان میهانان همراه چند نفرازفعالان فرهنگی شهر از خانه ای واقع در درب محکمه که داوطلب اولین خانه بوم گردی شهرستان است دیدن کردند. گفتنی است یکی ازبرگزارکنندگان منظورازتدارک این برنامه را یافتن راههای توسعه گردشگری در شهرستان به عنوان یک منبع درآمد پایداروکارآفرینی اعلام کرد.

مال الاجاره ها را به روز خواهیم کرد
در نشست خبری رییس اداره اوقاف شهرستان مطرح شد:
مال الاجاره ها را به روز خواهیم کرد

از ابتدای سال 1396 تاکنون فقط 7 وقف جدید در اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ثبت شده است که این آمار برای شهرستان خیّرپروری مانند خمینی شهر راضی کننده نیست. این مطلب را می توان از نشست خبری اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان خمینی شهر به مناسبت هفته وقف متوجه شد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، حجت الاسلام و المسلمین مهدی قربانی در این نشست خبری وظایف اصلی اداره اوقاف را در سه سرفصل تعریف کرد و گفت: اولین وظیفه ما در حوزه "قرآن" است که در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت 10 میلیون نفر حافظ قرآن در کشور جمهوری اسلامی ایران می باشد.
وی اظهار داشت: جهت تحقق این امر طرح ملی حفظ قرآن راه اندازی شد. امسال بیش از 2200 نفر در این طرح در 70 پایگاه شهرستان اعم از خمینی شهر، درچه، کوشک، اصغرآباد و روستاهای حومه شرکت کردند. در پایان سال نیز به صورت متمرکز و سراسری آزمون برگزار و برای قبول شدگان از طرف سازمان اوقاف گواهینامه حفظ صادر خواهد شد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان با اشاره به برگزاری دوره تربیت مربی طرح حفظ قرآن در شهر کوشک گفت: خمینی شهر اولین شهرستانیست که این دوره را برگزار می کند. در بقیه استان ها این دوره ها در مرکز استان برگزار می شود.
 قربانی با تاکید بر این نکته که اداره اوقاف متولی کار فرهنگی قرآن در بقاع متبرکه است نه در سطح شهرستان، گفت: از دیگر برنامه های قرآنی اداره اوقاف می توان به مسابقات قرآن که هر سال در مرحله شهرستانی، استانی، کشوری و بین المللی برگزار می شود یا محفل انس با قرآن که هر جمعه در امامزاده سید محمد(ع) با همکاری گروه های قرآنی شهرستان برپا می گردد یا برپایی محافل قرآن در مساجد موقوفه دار که در شهرستان 15 مسجد است، اشاره کرد. البته به مناسبت های مختلف مخصوصا ماه مبارک رمضان نیز برنامه های قرآنی برگزار می شود.

رئیس اداره اوقاف دومین وظیفه این نهاد را در حوزه "بقاع متبرکه" دانست و با بیان اینکه در شهرستان خمینی شهر 9 بقعه متبرکه وجود دارد و در اکثر آنها فعالیت های فرهنگی که اولویت اصلی بقاع می باشد، انجام می گردد، گفت: پیاده روی روز اربعین از طرف امامزاده ابوالحسن دستگرد و سید نجم الدین جوی آباد به طرف امامزاده سید محمد(ع)، طرح آرامش بهاری هر ساله در ایام نوروز، طرح نشاط معنوی در تابستان ها، طرح ضیافت الهی در ماه های رمضان، طرح بصیرت عاشورایی در ماه محرم و دیگر برنامه های فرهنگی در بقاع متبرکه انجام می گیرد.
حجت الاسلام قربانی تصریح کرد: کار عمرانی نیز در امامزادگان شهرستان با جدیت دنبال می شود که از مهمترین آنها می توان به ساخت زائرسرا در 6000 متر زیربنا و دو طبقه در امامزاده سید محمد(ع) که به مرحله سفت کاری رسیده است، توسعه رواق حضرت رسول(ص) در این امامزاده، رونمایی از ضریح جدید امامزاده سید ابراهیم(ع) فروشان، مسطح شدن آرامستان مجاور این امامزاده، زیباسازی محیط امامزاده سید نجم الدین(ع) و... اشاره کرد.

مال الاجاره ها را به روز می کنیم
وی سومین وظیفه جدی سازمان اوقاف را در رابطه با"موقوفات" دانست و تشریح کرد: موقوفات شهرستان خمینی شهر کاربری های متعددی دارد؛ 1159 موقوفه مسکونی، 229 تجاری، 13 اداری، 64 آموزشی، 959 کشاورزی، 13 مورد با کاربری بهداشتی، 53 مذهبی، 11 حوزه علمیه و 54 مورد هم حسینیه وجود دارد.
قربانی به روز کردن "مال الاجاره" ها را از کارهای اصلی سازمان اوقاف معرفی کرد و گفت: ممکن است برخی ناراحت شوند ولی باید اداره اوقاف را درک کنند که یک طرف مستاجر است ولی طرف دیگر "موقوف علیه" و اداره اوقاف می بایست هر دو طرف را مجاب کند.
وی "سنددار کردن موقوفات" را از سیاست های اصلی سازمان اوقاف معرفی کرد و اظهار داشت: امسال تاکنون 32 سند گرفته ایم و حدود 70 سند دیگر در دستور کار است که انشاالله تا پایان سال 1396 اخذ خواهیم کرد. شهرستان خمینی شهر هم از نظر کمّی و کیفی در خصوص تنظیم سند اجاره و احیا و شناسایی در استان اصفهان حرف اول را می زند.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان تعداد وقف های سال 1396 تاکنون را هفت مورد معرفی و تصریح کرد: دو مورد آن برای قرآن است. امید است وقف های جدید با توجه به نیاز شهرستان انجام گیرد که بدین منظور در این اداره دفتر مشاوره وقف وجود دارد.

نیّات موقوفات باید به روز شود
حجت الاسلام و المسلمین مهدی قربانی ادامه داد: وقف برای اشخاص بی بضاعت، درمان بیماری های صعب العلاج، دانش آموزان فقیر، زنان بدسرپرست و بی سرپرست، ارتقای فرهنگ قرآنی شهرستان از جمله نیازهای شهرستان است که وقف های جدید می تواند با این نیّات انجام گیرد.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری در مورد وقف کتاب توضیح داد: سال قبل زمینی برای احداث کتابخانه وقف شد ولی متاسفانه امسال هنوز هیچ وقفی با نیت کتاب و کتابخانه انجام نشده درحالی که جزو نیازهای شهرستان است.


لازم به ذکر است "زنگ وقف" با همکاری اداره آموزش و پرورش شهرستان، دیدار با مسئولان ارشد شهرستان و استفاده از راهکارهای ایشان، مراسم تجلیل از نخبگان طرح ملی حفظ قرآن و هیئت امناهای بقاع متبرکه و همچنین واقفین سال 1396، نشست با جامعه قرآنی طرح ملی حفظ، مراسم وقف و سبک زندگی در امامزاده ابوالحسن دستگرد، نشست با خانواده کارکنان و خدّام اداره اوقاف از جمله برنامه هایی بود که این روزها به مناسبت هفته وقف برگزار شد.

توقف اجرایی تقاطع غیر همسطح کمربندی خمینی‌شهر
مدیر ساخت و توسعه راه‌های راه و شهرسازی استان :
توقف اجرایی تقاطع غیر همسطح کمربندی خمینی‌شهر

مدیر ساخت و توسعه راه‌های اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: سازه تقاطع غیر همسطح کمربندی خمینی‌شهر – نجف‌آباد با ۹۵ درصد پیشرفت، در انتظار رفع معارضات و موانع پیشرفت طرح به منظور راه‌های دسترسی است .به گزارش فرصت آنلاین به گزارش کسب و کار نیوز، حمیدرضا امیرخانی گفت: عملیات اجرایی ابنیه تقاطع غیر همسطح کمربندی خمینی‌شهر – نجف‌آباد ۹۵ درصد پیشرفت داشته و تاکنون ۱۵ میلیارد ریال جهت احداث هزینه شده و برای تکمیل و احداث راه‌های دسترسی و ارتباط با محور اصلی به ۱۵ میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز است.
وی اظهار کرد: با رفع موانع کار نظیر جابجایی تأسیسات آب متداخل با طرح و همکاری دستگاه‌های مربوطه و با تأمین اعتبارات لازم می‌توان این تقاطع را تا پایان سال به بهره‌برداری رسانید.
محمدمهدی پورکاظمی کارشناس طرح نیز می‌گوید: با احداث و تکمیل راه‌های دسترسی این تقاطع در محور با بار ترافیکی بالا، قطعاً از وقوع تصادفات ناگوار جلوگیری خواهد شد ضمن آنکه با احداث تقاطع غیر همسطح کمربندی خمینی‌شهر از ورود ماشین‌آلات سنگین به میدان استقلال و در نهایت از ورود به شهر جلوگیری می‌گردد که امید است با تأمین اعتبارات لازم و با همکاری اداره آب و فاضلاب شهرستان در جهت جابجایی تأسیسات آب در محل احداث تقاطع هرچه زودتر شاهد تکمیل آن باشیم.

دکترسیدجواد میردامادی پیشکسوت داروسازی درگذشت
دکترسیدجواد میردامادی پیشکسوت داروسازی درگذشت

روزگذشته پیکر مرحوم دکترسیدجوادمیردامادی از پیشکسوتان رشته داروسازی پس از تشییع در مشهد و خمینی شهر در باغ جنت الزهرای اندان به خاک سپرده شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، وی در سال 1314 در محله اندان متولد شد و در کودکی پدر خود آیت اله سیدعبدالحسین میردامادی را از دست داد. میردامادی پس از تحصیل در دبستان اسلامی و دبیرستان های عماد، ادب و هراتی اصفهان با کسب رتبه هفتم کنکور دانشگاه اصفهان، پشت نیمکت رشته داروسازی نشست و در سال 1342 موفق به اخذ مدرک شد. دکتر میردامادی که سال ها به عنوان استاد دانشگاه فردوسی مشهد به تحقیق و تدریساشتغال داشت در این شهر مقدس به فردی خیّر و خوشنام  معروف بود. 

 

صفحه 6 از 77