امروزشنبه, 27 بهمن 1397-- Saturday Feb 16 2019

ساعت 23:32:15

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

کشف کالای قاچاق
کشف کالای قاچاق

یش از 25 میلیون تومان لوازم خانگی قاچاق توسط اداره صنعت، معدن وتجارت خمینی شهر کشف شد .به گزارش فرصت آنلاین رییس اداره مذکوربا اعلام این خبرافزود:همچنین تعداد70 بسته چای قاچاق وتعدادی لواشک وترشک تقلبی از دو واحد صنفی توسط بازرسان این اداره طی چند روز گذشت کشف وضبط گردید .پرویز ستایش فر گفت:4پرونده تخلف در این زمینه تنظیم وتحویل اداره تعزیرات حکومتی شد.

احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود دارد
مدیرکل دامپزشکی استان:
احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود دارد


مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و مهاجرت پرندگان، با هشدار در باره احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان از ایجاد ستاد مدیریت بحران در استان برای مقابله با این بیماری خبر داد.
شهرام موحدی در گفتگو با خبرنگار ایمنا افزود: تاکنون هیچ موردی از بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان گزارش نشده است ولی امکان بروز آن وجود دارد به همین دلیل باید مراقبت ها و اقدام های پیشگیرانه لازم انجام شود.
وی در مورد علت شیوع این بیماری در نیمه دوم سال گفت: گزارشات گذشته در مورد بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نشانگر گسترش وسیع بیماری به ویژه در کشورهای همسایه ما که وضعیت بهداشتی مناسبی در حوزه دام و طیور ندارند بوده است در کنار این در نیمه دوم سال با مهاجرت پرندگان آزادپرواز مهاجر از شمال خط سیبری به سمت خط استوا از طریق کانال‌های هوایی همیشگی که یکی از این کانال‌ها از کشور ما عبور می‌کند، این پرندگان بعنوان مخازن ویروس هنگام عبور ویروس را در تمام نقاط کشور پخش می‌کنند و پس از پخش شدن ویرووس به طرق مختلف از طریق وسایل مکانیکی ماشین کفش و پرندگان آزادپرواز منتقل می‌شود.
مدیرگل دامپزشکی اصفهان افزود: پرندگان وحشی و آبزی می‌توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند، ویروس‌های آنفلوانزای طیور را با خود جابجا کنند. خوک به عنوان میزبان واسط ویروس‌های آنفلوانزای طیور و پستانداران است، مرغ و خروس، بوقلمون، مرغ شاخدار، پرندگان زینتی، پرندگان وحشی و شترمرغ از پرندگان حساس به بیماری هستند.
وی با بیان اینکه این بیماری دارای علائمی مشهود است گفت: شروع ناگهانی تلفات با روند افزایش در گله، انتشار ناگهانی بیماری در گله، بیحالی شدید، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله، کاهش شدید مصرف دان، افت ناگهانی و شدید تولید تخم‌مرغ روزانه، علائم تنفسی حاد، سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا علائم این بیماری است.
موحدی در ادامه یادآور شد: اصفهان با بیش از ۲۶۰۰ واحد پرورش طیور و حدود بیش از ۲۳ میلیون قطعه مرغ گوشتی و تخمگذار، بلدرچین و بوقلمون بزرگترین مجموعه پرورش کشور را در اختیار دارد
وی در خاتمه یادآور شد: در حوزه آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و بیماری‌های مرتبط و مشترک اگر فرآورده‌های دامی کد نظارت دامپزشکی نداشته باشند ما سلامت این محصولات را تایید نمی‌کنیم

ساکنان استان اصفهان بیشترحواسشان جمع دیابت باشد
به بهانه23 آبان روزجهانی دیابت :
ساکنان استان اصفهان بیشترحواسشان جمع دیابت باشد

دیابت درسیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری از شیوع کمتری برخوردار است و در استان‌های مازندران، اصفهان، یزد و تهران شیوع بالایی دارد.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل ازبهداشت نیوز، رئیس پژوهشگاه غدد ومتابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران درنشست خبری که به مناسبت روزجهانی دیابت با ذکراین مطلب گفت: 422 میلیون نفردردنیا به دیابت مبتلا هستند، که 20 میلیون ازآنها ایرانی می باشند.
محمدباقرلاریجانی افزود: نتایج مطالعات نشان می‌دهد، شیوع دیابت در مردان ایرانی 11.5 درصد و در زنان 12.9 درصد است. شیوع دیابت در افراد بالای 25 سال بیش از 10 درصد و در افراد بالای 55 سال تقریبا 50درصد گزارش شده است.
به گفته وی، 50 درصد افراد بالای 55 سال به دیابت مبتلا هستند و یا به نوعی از اختلال تحمل گلوکز رنج می‌برند.
معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان اینکه چاقی و دیابت در کشورهای با درآمد متوسط شیوع نسبتا بالاتری دارد، یادآور شد: یکی از دلایل مهم ابتلا به دیابت، چاقی است. رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران افزود: یک‌چهارم جمعیت کشور از چاقی رنج می‌برند.
و چاقی می‌تواند موجب تشدید و بروز علائم دیابت شود. به همین دلیل به افرادی که دچار چاقی هستند توصیه می‌شود به صورت مرتب، فشارخون، فشار چربی و فشار قند خون خود را کنترل کنند.

لاریجانی با توجه به نتایج تحقیقاتی که درخصوص میزان فعالیت ایرانیان انجام شده است، عنوان کرد: نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد اگر ملاک داشتن فعالیت‌ بدنی را یک ساعت درروزدرنظر بگیریم، نشان می‌دهد 90 درصد ایرانیان از فعالیت کافی برخوردار نیستند، البته این آمار در افراد مختلف و در سنین متفاوت متغیر است، اما به طور کلی کاهش فعالیت در زنان جدی‌تر از مردان است.
وی گفت:آمارها نشان می‌دهد تنها 70درصد بیماران دیابتی از داروبه صورت مناسب استفاده می‌کنند، در واقع 30درصد بیماران یا دارو مصرف نمی‌کنند و یا اطلاع خوبی درخصوص مصرف آن ندارند که این امر یک هشدار جدی است و باید این افراد تحت آموزش قرار بگیرند که البته دراین میان نقش رسانه‌ها غیرقابل انکار است.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران یادآور شد: افراد مختلف دیابتی که قند خون خود را به صورت منظم بررسی نمی‌کنند در معرض خطر ابتلا به عوارض جانبی دیابت ازجمله قطع عضو (پا) قرار دارند.
وی با بیان اینکه عدم کنترل قند خون و ابتلا به دیابت خطر سایر بیماری‌ها را برای این بیماران در پی دارد، گفت: افراد دیابتی 4 برابر سایر افراد در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند و احتمال بروز مشکلات عروقی در این افراد 60 تا 70‌ درصد سایرافراد جامعه است. همچنین باید گفت بیشترین قطع پا در افراد دیابتی انجام می‌شود.
معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: همچنین بروز نارسایی‌های کلیوی درافراد دیابتی 25 درصد بیش از سایرافراد است و همچنین خطر سکته مغزی در این بیماران بیشتر است، بنابراین بیماران دیابتی باید نسبت به کنترل قند خون، فشارخون و چربی‌خون خود آگاه باشند.
همچنین باید گفت 15درصد هزینه‌های بهداشتی و درمانی هر کشور به دیابت و عوارض آن اختصاص دارد، بنابراین توجه به دیابت و کنترل آن علاوه برافزایش عمرمفید افراد می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های حوزه سلامت کشور شود.

یک نوجوان خمینی شهری ستاره طلایی المیپاد نجوم کشور شد
یک نوجوان خمینی شهری ستاره طلایی المیپاد نجوم کشور شد

نوجوان خمینی شهری موفق به کسب مدال طلای المیپاد کشوری نجوم شد.به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین نوید اکبری دانش آموز مقطع پیشدانشگاهی که در یکی از دبیرستان های اصفهان و در رشته ریاضی فیزیک مشغول به تحصیل است پس از گذراندن آزمون سه مرحله ای نجوم موفق به کسب مدال طلای این رشته شد.
گفتنی است این نوجوان خمینی شهری از 4 آذرماه سال جاری جهت شرکت در کلاس های آمادگی جهت شرکت در المپیاد جهانی عازم تهران است تا در المپیاد جهانی نجوم که سال آینده در یکی از کشورهای کانادا یا ایران برگزار می شود، شرکت کند.
شایان ذکر است مرحله اول المپیاد کشوری نجوم در بهمن ماه سال 95، مرحله دوم در فروردین ماه و مرحله سوم در تابستان امسال برگزار شد که دو مرحله اول فقط نظری و مرحله سوم به صورت نظری و عملی بوده است.

دهمین همایش ملی مهندسی مکانیک
دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر برگزارمی کند:
دهمین همایش ملی مهندسی مکانیک

3 و 4 اسفند ماه دهمین همایش ملی مهندسی مکانیک در دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر برگزار می شود. به گزارش فرصت آنلاین به همین مناسبت فراخوان همایش ملی مهندسی مکانیک منتشر شد.
بر اساس این فراخوان پژوهشگران تا 30 دی امسال فرصت دارند آخرین یافته های علمی خود در زمینهالاستیسیته، پلاستیسیته، شکل دهی فلزات،کنترل، رباتیک، مکاترونیک،مکانیک شکست و آسیب،دینامیک و ارتعاشات،بیومکانیک،هوافضا،ساخت و تولید،مکانیک سیالات،انرژی و علوم حرارتی،صنعت فولاد و خودرو،احتراق و محیط زیست،نانو مکانیک و پژوهش های نوین در مهندسی مکانیک را به پایگاه اینترنتی http://congress.iaukhsh.ac.ir/index.php/mechanic96/2018 ارسال کنند.

ربات «لوله نورد» دانشجوی دانشگاه آزاد خمینی شهر در آستانه تولید انبوه
ربات «لوله نورد» دانشجوی دانشگاه آزاد خمینی شهر در آستانه تولید انبوه

ربات لوله نورد یا بازرس لوله با هدف بازبینی و رفع عیوب در لوله های انتقال سیال توسط سعید صف آرا یکی از دانشجویان کارشناسی ارشد مکاترونیک دانشگاه آزاد خمینی شهر ساخته شد.

به گزارش فرصت آنلاین به نقل از خبرگزاری آنا، استفاده از این ربات در خطوط لوله های انتقال سیال علاوه بر کمک به عملیات بازرسی و یافتن موقعیت محل بروز مشکل، زمان و هزینه€ های مربوط به بازسازی را تا حد قابل € توجهی کاهش خواهد داد.

ساختار طراحی شده دارای یک مکانیزم قابل تنظیم متناسب قطر لوله حرکت چندوجهی و قدرت صعود، راندمان نسبتاً بالا به دلیل استفاده از نیروی اصطکاک بوده و دارای امکان عبور از مسیرهای شیب€Œدار است. این طرح دارای مزایای دیگری نظیر صرفه€ جویی در هزینه و زمان انجام عملیات، هزینه ساخت نسبتاً کم، کسب تجربه و بومی سازی و جلوگیری از خروج ارز است.

گفتنی طرح مذکور برای نخستین بار در پنجمین کنفرانس بین€ المللی رباتیک و مکاترونیک دانشگاه امیرکبیر تهران مورد استقبال و رونمایی قرار گرفت و به عنوان یکی از طرح های منتخب در مرحله نهایی معرفی شد. این ربات پس از انجام تست های موفقیت آمیز موفق به دریافت تقدیرنامه از پتروشیمی اصفهان شده و با حمایت صنایع کشور در آینده نزدیک به تولید انبوه می€ رسد.

عوارض معوقه شهرداری خمینی شهر پرداخت شد
رئیس دانشگاه صنعتی:
عوارض معوقه شهرداری خمینی شهر پرداخت شد

رئیس دانشگاه صنعتی از پرداخت کل عوارض معوقه دانشگاه به شهرداری خمینی شهر خبر داد. به گزارش فرصت آنلاین به نقل از صاحب نیوز، محمود مدرس در نشست خبری و در جمع خبرنگاران گفت: دو صورتجلسه با شهرداری خمینی شهر به تصویب رسید و تمام عوارض از طریق منابعی که دولتی مشخص شد به شهرداری پرداخت گردید و در تمام اراضی مورد اختلاف نیز به توافق رسیدیم.
وی با بیان اینکه بسیاری از برنامه هایی که قرار است در وزارتخانه اجرا شود، پیش از ابلاغ به کشور در دانشگاه اجرا شده است، گفت: دانشگاه در مسائل و چالش های اساسی استان ورود پیدا کرده و در بحث آب طرح بزرگی با معاونت علمی ریاست جمهوری و استانداری منعقد کرده است.
رئیس دانشگاه صنعتی با تاکید براینکه این دانشگاه 40 سال پرتلاش و پر افتخار را سپری کرده است، گفت: این دانشگاه در حال حاضر حدود 500 نفر عضو هیئت علمی و حدود10 هزار نفر دانشجو دارد که بیش از نیمی از آن ها در دوره های تحصیلات تکمیلی مشغول هستند.
وی با اشاره به پذیرش 118 نفر دانشجوی خارجی در دانشگاه، گفت: در چهارسال قبل تعداد این دانشجویان 96 نفر بود.
مدرس در ادامه به تاسیس شعبه ای از دانشگاه صنعتی در دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه، نیز گریزی زد و گفت: دانشکده مشترکی با این دانشگاه تاسیس کردیم که به دلیل مشکلات اخیر این اقلیم موفق به جذب دانشجو نشدیم.
رئیس دانشگاه صنعتی با اشاره به ارتباط خوب دانشگاه صنعتی با دانشگاه های سوییس، تصریح کرد: مراکز علمی سوییس کمتر تحت تاثیر مسائل سیاسی بین الملل شکل می گیرند و حدود 11 نفر از نیروهای هیئت علمی ما برای فرصت های مطالعاتی به دانشگاه های سوییس رفته اند.
مدرس در بخش دیگری از سخنانش گفت: دانشگاه صنعتی بالغ بر 400 هکتار فضای سبز دارد که از بین رفتن آن اصلا به صلاح اصفهان و منطقه به سبب وجود صنایع بزرگ در کنار دانشگاه نیست.
وی خاطرنشان کرد: یک تصفیه خانه پسابی در دانشگاه ایجاد شده که برای آبیاری جنگل های دانشگاه از آن استفاده می کنیم و از طریق ساخت استخری آب های کانال زاینده رود که در سال چند روز به ما تعلق می گیرد را ذخیره می نماییم.
رئیس دانشگاه صنعتی با بیان اینکه حدود 70 میلیارد تومان کار عمرانی در طول چهارسال گذشته انجام شده، گفت: بیش از نیمی از این بودجه ها در حوزه تعمیرات اساسی هزینه شده است.
وی تاکید کرد: حدود یک ماه پیش کلنگ خوابگاه خیریه امام جواد(ع) را بر زمین زدیم که 120 واحد خوابگاه را شامل می شود.

مرغداری های غیر مجاز تعطیل شدند
مرغداری های غیر مجاز تعطیل شدند

۲۷واحد مرغداری غیرمجاز در شهرستان خمینی شهر تعطیل شدند.به گزارش فرصت آنلاین، رییس شبکه دامپزشکی خمینی شهربا اعلام این موضوع گفت: در ادامه طرح نظارت و جلوگیری از فعالیت واحدهای غیرمجاز، کارشناسان شبکه دامپزشکی با همکاری دادستانی از فعالیت ۲۷واحد مرغداری غیرمجازدر شهرستان جلوگیری کردند.
سعید جان بخش افزود: کارشناسان این شبکه با نظارت مستمراین مرغداری ها راکه در شرایط غیربهداشتی و بدون پروانه بهداشتی فعالیت می کردندشناسایی وازادامه کارآنها جلوگیری کردند.

صفحه 7 از 77