امروزيكشنبه, 02 مهر 1396-- Sunday Sep 24 2017

ساعت 15:05:36

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 13:02:22

کسب مقام سومی دانش آموز خمینی شهری
کسب مقام سومی دانش آموز خمینی شهری


میثم شیرازی در جشنواره پرواز مقام سوم را کسب نمود. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین این جشنواره با شرکت حدود پنجاه نفر از داش آموزان متوسطه دختر و پسر استان در شاهین شهر برگزار شد.براساس این گزارش مهدی باقری و مسعود کریمی دانش آموزان خمینی شهری در جشنواره مذکور رتبه پنجم را در مسابقات سازه های آمپولی کسب نمودند.

آستین های همکاری بالا زده شد
آستین های همکاری بالا زده شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خمینی با پروفسور میردامادی به منظورایجاد هماهنگی درهمکاری در امور علمی و تحقیقاتی دیدار کرد.به گزارش فرصت آنلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه
در این دیدار که درمرکزآموزشی ، فرهنگی و پژوهشی حضرت رسول (ص) خمینی شهرصورت گرفت دکتر کثیری گفت : دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از70 هزار متر مربع فضای آموزشی و حضور دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی بابیش از 10 رشته تحصیلی در مقطع دکتری تخصصی و 55 رشته در مقطع کارشناسی ارشد ، توانمندی و قابلیت علمی مناسبی را در توسعه فعالیت های پژوهشی وتحقیقاتی مورد نیاز جامعه دارد .
وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر متعلق به همه می باشد گفت : آمادگی داریم در همه زمینه ها به شهرستان خمینی شهر خدمت رسانی کنیم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خمینی افزود: زیرساخت ها و تجهیزات آموزشی پزشکی مناسب به پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی در خمینی شهر کمک می کند.
دکتر سید ریحان میردامادی رئیس مرکز آموزشی وتحقیقاتی طی سخنانی در این دیدارگفت: : توسعه دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر مایه افتخارجامعه است و ما نیز تلاش می کنیم یکی از بازوهای قوی دانشگاه در گسترش فعالیت ها و طرح های علمی دانشگاهی باشیم .
در این دیدار مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خمینی شهر گفت : سعی ما بر گسترش رشته های پیراپزشکی و فعالیت های آن است و
کلیه امکانات مراکز بهداشتی و درمانی را برای توسعه رشته های علوم تجربی و پیراپزشکی به کار خواهیم گرفت .
گفتنی است شرکت کنندگان در این نشست بر تعامل و همکاری بیشتر مراکز آموزشی ، تحقیقاتی و درمانی استان و شهرستان برای تسریع در تأسیس و راه اندازی رشته های جدید پزشکی وپیراپزشکی تأکیدکردند.

 دومین همایش ملی انرژی
دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر برگزاری می کند:
دومین همایش ملی انرژی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر از برگزاری همایش ملی انرژی در این دانشگاه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه،افتخاری با اشاره به توسعه، مراکز پژوهشی ، مراکز رشد ، قطب های علمی و شرکت های دانش بنیان در زمینه های گوناگون گفت:
همایش ملی انرژی در راستای ارائه آخرین دستاوردهای علمی و یافته های نوین در فناوری انرژی با موضوعات انرژی های نو و تجدید پذیر ، سیستم های هیبریدی ، اگسرژی ، ممیزی و بهینه سازی انرژی در صنعت و ساختمان ، شبکه های هوشمند ، سیستم های بهره وری و منابع انرژی در دی ماه سال جاری با حضور دانشمندان و محققان از سراسر کشور برگزار می شود.
وی خاطر افزود: یافته های نوین محققان در زمینه اقتصاد و بازارانرژی در بخش های تقاضای انرژی جهانی ، صادرات انرژی، بازار پول و سرمایه ، مدیریت ریسک ، بورس انرژی ، محیط زیست و توسعه پایدار نیز ارائه می شود و این همایش با نگرش نو بر تولید، بهره وری و ذخیره انرژی اجرا خواهد شد.
تاریخ برگزاری دومین همایش ملی انرژی 8 تا 10 دی ماه سال جاری دردانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر اعلام شده است.

فنی حرفه ای خمینی شهر ربات مسيرياب ساخت
فنی حرفه ای خمینی شهر ربات مسيرياب ساخت

توسط كارآموزان و مربي مركز آموزش فني و حرفه اي برادران شهرستان خميني شهر ،دستگاه ربات مسيرياب در كارگاه الكترونيك و فناوري ارتباطات اين مركز طراحي و ساخته شد.به گزارش فرصت آنلاین روابط عمومي اداره كل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان با اعلام این خبر افزود: در راستای اجرای دستورالعمل بهبود مديريت فرآيند آموزش و به منظور كاربردی نمودن دانش و مهارت های كسب شده در طول دوره های آموزشی و اجرای طرح های مشاركتی به صورت كارگروهی توسط كارآموزان و با نظارت مسعود تكی مربی الكترونيك و فناوری ارتباطات مركز آموزش فني و حرفه اي برادران خميني شهر، دستگاه ربات مسير ياب طراحي و ساخته شد.
بر اساس اين گزارش: طراحي اوليه، برنامه نويسي، تهيه و ساخت قطعات، مونتاژ و انجام آزمايشات اوليه الكترونيكي با موفقيت انجام پذيرفت.

همکاری سما خمینی شهر با مرکز فنی و حرفه‌ای شهرستان
همکاری سما خمینی شهر با مرکز فنی و حرفه‌ای شهرستان

رئیس مرکز آموزشی و فرهنگی سما خمینی شهر در بازدیدی که از مرکز فنی و حرفه‌ای این شهرستان داشت گفت: «دانشگاه و فنی و حرفه ای هر دو متولی امر مهارت آموزی هستند و این دو مجموعه با توجه به توان و زیر ساخت‌های ایجاد شده که بیت المال محسوب می‌شود بهتر است ضمن نیل به سمت اهداف سازمانی خود، با تعامل بیشتر و پوشش نقایص احتمالی در امکانات کارگاهی و سرفصل دروس، کیفیت آموزش را نیز افزایش دهند.»
دکتر عجبی نایینی درباره تفاهم صورت گرفته با فنی و حرفه‌ای افزود: «تفاهم نامه ارائه هم‌زمان مدرک فنی و حرفه‌ای و گواهینامه دانش آموختگان دانشکده سما خمینی شهر در حال نهایی شدن است و در صورت تایید نهایی، دانشجویان سما می‌توانند با تحصیل در سما، دوره‌های مهارتی مکمل فنی و حرفه ای را بگذرانند و به دریافت مدرک فنی و حرفه ای نیز نائل شوند.»
مهندس زمانی رئیس فنی و حرفه‌ای شهرستان نیز از آمادگی کامل خود برای تعامل با سما خبر داد.

اساسنامه ساماندهی فعالیت های اجتماعی فرهنگی در مجموعۀ جهانی میدان امام (ره) تدوین می شود
اساسنامه ساماندهی فعالیت های اجتماعی فرهنگی در مجموعۀ جهانی میدان امام (ره) تدوین می شود


مشاور عالی مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از تشکیل کارگروه تدوین اساسنامه ساماندهی فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در مجموعۀ جهانی میدان امام (ره) اصفهان خبر داد.

به گزارش فرصت آنلاین  به نقل از  روابط عمومی ادارۀ کل میراث فرهنگی استان اصفهان؛ سید علی صالح درخشان با اعلام این مطلب افزود: با توجه به تشکیل کارگروه ساماندهی مجموعۀ جهانی میدان امام اصفهان، در این کارگروه در مرحلۀ اول به تدوین طرح های ساماندهی فعالیتهای اقتصادی در میدان امام در یکماه گذشته پرداختیم، لذا هم اینک بدنبال ساماندهی فعالیت های اجتماعی و فرهنگی در پهنه میدان و بناهای وابسته به آن می باشیم.
وی همچنین تصریح کرد: با توجه به شاخصه های شکل گیری این میدان بزرگ که به عنوان میدان مرکزی شهر اصفهان در عصر صفوی بنا شده بود، از آن زمان تاکنون بسیاری از رویدادهای اجتماعی و فرهنگی شهر در این مکان انجام می پذیرد، با این وصف هم اینک با توجه به ثبت جهانی این اثر از یکسو و لزوم ساماندهی رویداد های اجتماعی و فرهنگی در این میدان بزرگ و همچنین با توجه به تأکیدات استاندار محترم به عنوان رئیس هیئت امنای این میدان برآن شده ایم تا اساسنامه ای در جهت ساماندهی فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی در این مجموعه جهانی تدوین کنیم.
مشاور مدیرکل میراث فرهنگی استان تأکید کرد: این اساسنامه با همکاری نهادهای مختلف شهری در حال تدوین بوده و در یک هفتۀ آینده جهت تصویب و اجرا به هیئت امنا این مجموعۀ تاریخی ارائه خواهد شد.
شایان ذکر است، مجموعۀ جهانی میدان امام اصفهان ( نقش جهان ) با بیش از 91000 متر مربع وسعت به عنوان بخشی از دولتخانۀ عظیم صفوی همزمان با انتقال پایتخت صفویان از قزوین به اصفهان در این شهر بنا گردید. این مجموعۀ عظیم تاریخی شامل، مسجد امام(ره) ( جامع عباسی)، مسجد شیخ لطف الله، کاخ عالی قاپو، مجموعۀ بازار پیرامون میدان امام و همچنین بازار بزرگ قیصریه می باشد.
گفتنی است در یک ماه گذشته کمیتۀ ساماندهی فعالیتهای میدان امام اصفهان طرح هایی را در راستای ساماندهی فعالیت های عمومی در این میدان تاریخی به تصویب رسانده که از آن جمله می توان به: ساماندهی، طراحی و ساخت تابلوهای فروشگاههای صنایع دستی، نظافت محوطه میدان و راسته بازار، رفع سد معبر در مسیر تردد راسته بازار، ساماندهی ورودی و سردر مغازه ها، تعیین شناسنامه کامل از لحاظ نوع شغل، مالکیت و پروانه کسب فروشگاهها اشاره کرد.

روزگار تلخ و شیرین پولک و نبات در خمینی شهر
روزگار تلخ و شیرین پولک و نبات در خمینی شهر

روزانه بالغ بر 26 تن پولک و نبات در شهرستان خمینی شهر تولید می شود

در حال حاضر حدود 60 کارگاه پولک و نبات سنتی در شهرستان خمینی شهر فعال است که در هر کدام به طور متوسط 3 نفر روزی 8 ساعت مشغول به کار هستند و روزانه به طور متوسط 300 کیلو نبات و پولکی تولید می کنند. میزان تولید نبات و پولکی روزانه شهرستان با احتساب کارگاه هایی که بدون پروانه مشغول تولید هستند که به گفته رییس اتحادیه پولک و نبات تعدادشان به بیش از 15 کارگاه می رسد، بالغ بر 26 تن در روز می باشد.
البته ناگفته نماند که کارگاهی نیمه صنعتی نیز در دستگرد قداده فعال است که با 10 کارگری که روزانه 10 ساعت به کار مشغولند روزی 2 تن نبات و پولکی می ریزد. البته پولکی چه در کارگاه های سنتی و چه صنعتی به شیوه ای یکسان تولید می شود اما در فرآیند تولید نبات به شیوه صنعتی جرثقیل جای کارگر را گرفته و دیگ بخار جای پاتیل های مسی و آتش مستقیم را.

 

پولک و نبات سازانِ خانه به دوش
شیرنژاد صاحب کارگاه نیمه صنعتی دستگرد قداده که از سال 1380 در این منطقه مشغول کار شده است، می گوید: «از سال 1385 خیلی دوندگی کردم بلکه شهرک صنایع غذایی خمینی شهر راه بیفتد اما متاسفانه با در بسته مواجه شدم و حالا هم که زمین ها در حال واگذاریست شرایط سختی برای خریدار در نظر گرفته شده است.»
وی می افزاید: «در حال حاضر تولیداتم را به سراسر کشور از جمله تهران، شیراز، مشهد، کرمان می فرستم و در حالی که توانایی صدور به خارج از کشور را دارم اما چون کارگاهم در منطقه صنعتی نیست مجوزات لازم را ندارم و مجبورم به فروش محصول در داخل بسنده کنم.»
گلستانه نیز از دیگر تولید کنندگانی است که از این بابت بسیار ناراحت است. وی که در تولید نبات و پولک سابقه 25 ساله دارد، می گوید: سال ها در نقاط مختلف خمینی شهر کارگاه زدم اما هر بار مجبور بودم جا به جا بشوم چون عمدتا در مناطق مسکونی بودیم. راه اندازی کارگاه در مناطق مسکونی علاوه برآنکه اعتراضات اهالی محل خصوصا از لحاظ مسائل بهداشتی را در پی دارد، مانع از کسب مجوزات لازم برای صادرات به خارج از کشور و حتی خارج از استان می شود.


وی ادامه می دهد: «آخرین کارگاهم در خمینی شهر در روستای قلعه امیریه بود آنجا به صورت نیمه صنعتی کار می کردم و روزانه 3 تن تولید داشتم اما به دلایلی که ذکر شد سال 1387 مجبور شدم آنجا را نیز تعطیل کنم. این تولید کننده خمینی شهری می گوید: اصلا دلم نمی خواست سرمایه ام را از شهر بیرون ببرم اما وقتی تلاش هایم برای راه اندازی شهرک صنایع غذایی در خمینی شهر نتیجه نداد ناچار کارگاهم را به یکی از شهرک های صنعتی نجف آباد منتقل کردم.» گلستانه در رابطه با میزان تولیداتش در این منطقه می گوید: «علیرغم اینکه میزان تولیدم در حال حاضر با زمانی که در قلعه امیریه فعال بودم تفاوتی نکرده است اما اکنون از تمام مجوزات لازم برای توزیع و فروش در داخل و خارج برخوردار هستم.»
عابدی نیز از دیگر تولید کنندگان خمینی شهری است که کارگاه نیمه صنعتی اش تا همین یکی دو سال پیش در خیابان ساعی مستقر بوده است. وی می گوید: «در شهرک صنایع غذایی زمین دارم اما در حال حاضر توانایی ساخت ندارم. علیرغم اینکه اصلا تمایلی نداشتم سرمایه ام را به بیرون از شهر ببرم اما به دلیل مشکلات بهداشتی و قانونی که سرراه کارگاه هایی که در مناطق مسکونی فعال هستند، ایجاد می شود کارگاهم را با 20 کارگری که روزانه بیش از 10 ساعت کار می کنند از شهر بیرون بردم.» عابدی که به گفته خودش سابقه 15 ساله در این عرصه دارد و تولیدات روزانه اش به بیش از 4 تن می رسد، می گوید: «همه کارگرانم خمینی شهری هستند و به محضی که توانایی مالی پیدا کنم کارگاهم را در شهرک صنایع غذایی خمینی شهر احداث می کنم تا بتوانم مجوزات قانونی لازم را برای صادرات نیز دریافت کنم.» وی که به تولید نبات شاخه ای مشغول است، می افزاید: «در حال حاضر تولیداتم در 16-15 شهر کشور از جمله مشهد، شیراز، قم، کرمان، ارومیه و... مشتری دارد.»

 

وقتی پولک و نبات تلخ می شود
در حالی که در سال جاری حدود 15 مورد تقاضای صدور پروانه کسب به اتحادیه پولک و نبات سازان رسیده است واین در حالی است که از سویی دیگر سه نفر از اعضای این اتحادیه در همین مدت انصراف داده اند. اگرچه به گواه اهل فن این رکود شغلی در غالب مشاغل خصوصا مشاغل تولیدی دیده می شود اما درد دل صنف پولک و نبات سازان هم شنیدنی است.
وحید پناهی صاحب کارگاهی با 250 متر مساحت و 3 کارگر در اینباره می گوید: «تولید پولک و نبات به شیوه سنتی هیچگونه جذابیتی برای جوان امروز ندارد چراکه زحمتش زیاد است و درآمدش کم. با این اوصاف وقتی به زحمت می توانی چند تا کارگر برای خودت دست و پا کنی که اگر تازه کار باشند باید مدتی را هم صرف آموزش آنها نمایی فقط تا زمانی صرف می کند که کارگر بعد از فراگرفتن تمامی رموز کار هوس استقلال به سرش نزند.»


این تولیدکننده 31 ساله که 19 سال از عمرش را در کارگاه های پولک و نبات به سر برده است، می افزاید: « در خیلی از موارد کارگر، کارفرما را تنها می گذارد و می رود اما همین کارگر دیروز و کارفرمای امروز که کارش را با دست خالی شروع می کند در تامین هزینه های خرید ابزار کار، مواد اولیه و همچنین دستمزد و بیمه کارگر درمی ماند و در خیلی از موارد مجبور به تعطیلی کارگاهش می شود.»


یکی دیگر از تولیدکنندگان در همین رابطه می گوید: « با ورود کارگاه های صنعتی کارگاه های کوچک و سنتی در بازار رقابت کم می آوردند چراکه نباتی که در یک کارگاه سنتی نیاز به یک هفته ماندن در گرمخانه دارد در کارگاه های صنعتی پس از دو روز عمل می آید و همین می شود که یک کارگاه سنتی کم می آورد در نتیجه در مواردی با کارگر خود به توافق می رسد که دستمزد ماهیانه اش را کمتر از آنچه اداره کار در هر سال مصوب می کند، بپردازد. کارگر تازه کار هم که درآن زمان به چیزی به جز رهایی یافتن از شر بیکاری نمی اندیشد، می پذیرد اما وقتی بعد از مدتی به همه فوت و فن کار آشنا شد، دیگر حاضر نیست به قرارداد کتبی یا شفاهی ابتدای کار پایبند بماند و به اداره کار شکایت می برد و کارفرما را مجبور به پرداخت جریمه می نماید.»


اما آنچه بیش از هر چیز دیگر سد راه پیشرفت شاغلان این صنف است، نوسانات قیمت شکر خصوصا در سال جاری است. ابتدای امسال قیمت شکر به طور ناگهانی با افزایش کیلویی 1500 تومان مواجه شد بدون اینکه هیچگونه حمایتی از تولیدکنندگان این صنف صورت بگیرد.


شیرنژاد دراینباره می گوید: «وقت هایی مثل تابستان امسال که بحران شکر ضربات سختی به پیکره کارگاه ها وارد می کند جا دارد اتحادیه وارد شود و برای حل مشکل چاره اندیشی کند اما اتحادیه ما عملا اقدامی در این راستا انجام نداد در حالی که تابستان امسال به اعضای صنف پولک و نبات اصفهان سه مرتبه شکر سهمیه ای تعلق گرفت.»


رییس اتحادیه پولک و نبات در این زمینه می گوید: زمانی که بحران شکر گریبانمان را گرفت حواله 100 تن شکر با قیمت دولتی از اداره صنعت، معدن و تجارت گرفتیم اما بعد از پیگیری چیزی دستمان را نگرفت و تنها پاسخی که دریافت کردیم این بود که باید از شکر بازار آزاد استفاده کنید. بعد از آن آقای فتوحی رییس اتحادیه قنادها هم موفق به اخذ حواله 20 تن شکر شد اما علیرغم تلاش های وی، این سهمیه زمانی در اختیار اتحادیه قرار گرفت که قیمت شکر در بازار آزاد کیلویی 100 تومان ارزان تر از شکر سهمیه ای شده بود و عملا مشتری نداشت.» کریمی می افزاید: «در شرایط سختی که امسال ایجاد شد تنها به پولک و نبات سازان مرکز استان شکر سهمیه ای تعلق گرفت و دیگر شهرستان های استان سهمی نبردند.»


وی که خود 57 سال است پولک و نبات تولید می کند، می گوید: «استفاده از رنگ به جای زعفران از دیگر مشکلاتی است که از ابتدا وجود داشته است. خریدار در خیلی از موارد متوجه این تفاوت نشده و چون معمولا قیمت به عنوان اولین معیار خرید در نظر گرفته می شود، آنچه ارزان تر است خریدار پیدا می کند. اینجا علاوه بر خسارتی که به سلامت مردم وارد می شود، تولید کننده باوجدانی که از زعفران استفاده می کند، متضرر می شود. بهداشت محیط شهرستان کارگاه متخلف را مجبور به پرداخت جریمه می کند اما بعد از مدتی دوباره همان آش است و همان کاسه.»

دوره آموزشي حفاظت و بهداشت محيط كار در مركز آموزش فني و حرفه اي
دوره آموزشي حفاظت و بهداشت محيط كار در مركز آموزش فني و حرفه اي

رئيس مركز آموزش فني و حرفه اي شهرستان خمینی شهر استان اصفهان از برگزاري دوره آموزشي حفاظت و بهداشت محیط کار در اين مركز خبر داد.
به گزارش روابط عمومي اداره كل آموزش فني وحرفه اي استان اصفهان، عبدالرضا زمانی رييس مركز برادران خمینی شهر در تكميل اين خبر افزود: با همکاری شبکه بهداشت و درمان شهرستان، دوره آموزشی حفاظت و بهداشت محیط کار در مرکز برادران خمینی شهر برگزار شد.
وی افزود: در این دوره یک روزه که با حضور کارشناس اعزامی شبکه بهداشت و درمان وبا حضور مربیان وکارآموزان مرکز برگزارگردید، فراگیران با مباحثی مانند "عوامـل زیان آورمحیط کار، حـوادث وراههای پیشگیری از آن در مشاغل مختلف، ارگونومی، بیماری های شغلی و راههای پیشگیری از آن و...." آشنا شدند.
زماني گفت: باتوجه به استقبال کارآموزان و تاثیرگذاری اینگونه دوره ها، درنظراست دوره مشابه در تیم های سیار درچه، اصغرآباد و نیز مرکز خواهران به مرحله اجرا گذاشته شود.

صفحه 9 از 70