امروزشنبه, 27 بهمن 1397-- Saturday Feb 16 2019

ساعت 23:16:57

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

دانش آموزان قلم به دست خمینی شهر اول شدند+تصویر
دانش آموزان قلم به دست خمینی شهر اول شدند+تصویر

در سی و پنجمین جشنواره فرهنگی هنری دانش آموزان سراسر کشور دانش آموزان دبیرستان شاهد ثارالله خمینی شهر در رشته نشریه الکترونیک به رتبه اول و در رشته نمایشنامه خوانی به رتبه دوم دست یافتند. مسئول روابط عمومی اداره آموزش و پرورش شهرستان ضمن اعلام این خبر به فرصت آنلاین گفت: سعید نوروزی و میثم حاج حیدری در رشته نشریه الکترونیک حائز رتبه نخست شدند و امیرحسین پیمانی، سینا صلواتی، سبحان حاجی هاشمی، محمد اسکندری، امیر حسین شفیعی، محمدرضا صادقی، حسن باقری و مجید امیریوسفی در رشته نمایشنامه خوانی به مقام دوم دست یافتند.

کولرهای آبی اصفهان معادل ۱۲۷ هزار نفر آب مصرف می کنند
کولرهای آبی اصفهان معادل ۱۲۷ هزار نفر آب مصرف می کنند

کولرهای آبی در استان اصفهان سالانه ۱۹ میلیون متر مکعب آب مصرف می کنند که این میزان معادل آب مصرفی ۱۲۷ هزار نفر است.

به گزارش فرصت آنلاین به نقل از سایت شعار سال گرمای بیسابقه تابستان در حالی سپری میشود که مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور اعلام کرد کلانشهرهایی همچون اصفهان، شیراز، بوشهر، بندرعباس، کرمان و همدان با کمبود آب مواجه هستند و حتی وضعیت اصفهان خیلی مطلوب نیست. کارشناسان آب و فاضلاب استان اصفهان میگویند وقتی دما از 35 درجه میگذرد شوکی به شبکه توزیع آب وارد میشود و زمانی که دما به 37 درجه میرسد مصرف آب 25 درصد افزایش مییابد در صورتی که در این روزها دما به 40 درجه هم رسیده است. مصرف سرانه آب در ایران 3 برابر مصرف جهانی است و کمبود آب به حدی بحرانی شده که یکی از اساتید دانشگاه صنعتی اصفهان معتقد است اگر همین روند خشکسالی و مصرف زیاد ادامه یابد روزی میرسد که باید نفت بفروشیم و آب وارد کشور کنیم تا قادر به ادامه زندگی باشیم.

60 درصد صرفه جویی در کولرهای آبی

یکی از وسایل پر مصرف در تابستان کولرهای آبی است، در استان اصفهان برآورد شده حداقل یک میلیون کولرآبی استفاده میشود که در یک شبانه روز 160 هزار متر مکعب آب مصرف میکند، در مجموع در سال 19 میلیون مترمکعب مصرف دارد که این میزان معادل آب مصرفی 127 هزار نفر در سال است. کارشناس مدیریت مصرف آب و فاضلاب استان اصفهان میگوید: با رعایت نکاتی ساده درباره کولرهای آبی میتوان مصرف را 60 درصد کاهش داد. علیرضا شرافتی در گفتوگو با تسنیم افزود: برای بهینه سازی مصرف در کولرهای آبی باید در ساعات اولیه صبح که فشار آب قوی است شناور را تنظیم کرد همچنین برای کانال کولر عایق بندی در نظر گرفت. وی درباره چگونگی افزایش راندمان کولرهای آبی گفت: نصب سایبان روی کولرهای آبی موجود در جهت کاهش مصرف انرژی بسیار موثر است، این کار علاوه بر کاهش میزان تبخیر و مصرف آب در کولرهای آبی، از تابش مستقیم نور خورشید به سقف و بدنه و در نتیجه افزایش حرارت آب و هوای داخل کولر جلوگیری کرده و در نتیجه سبب افزایش راندمان و کاهش مصرف انرژی کولر میشود. کارشناس مدیریت مصرف آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: در ابتدای فصل گرما کولرها باید سرویس شوند و از نشتیهای شیر تأمین آب کولر، شلنگ و اتصالات جلوگیری شود، شیرهای شناور کولرها نیز باید کنترل و تمیز شوند و در صورت الزام آنها را تمیز کرد. وی با بیان این که پوشال کولر نیز باید کنترل شود و در صورتی که رسوب و قارچ داشته باشد آن را تعویض کرد، گفت: این کارها باید در ابتدای فصل گرما صورت گیرد و حتی لازم است موتور و تسمه سرویس شوند. شرافتی بیان کرد: شستوشو و جرمگیری شیلنگ و سه راهی توزیع آب و بازرسی میزان ریزش و توزیع یکنواخت آب بر روی ناودانی درب کولر از دیگر مواردی است که در کاهش مصرف انرژی کولرهای آبی موثر است.

دمای اتاق را بین 18 تا 23 نگه دارید

مدیر خانه فرهنگ آب اصفهان گفت: باید توجه کرد از یک سو کولر مناسب با شرایط محیطی انتخاب شود و از سوی دیگر با توجه به ورود کولرهای گازی با مصرف کمتر به بازار در برخی موارد استفاده از کولرهای گازی در شهری چون اصفهان میتواند برای منابع کشور مفیدتر باشد. تشیعی افزود: بیشترین مصرف از ساعت 16 تا 21 است که معمولاً همه در منزل هستند بنابراین در این ساعات بخش خانگی بیشترین مصرف را دارد و مصرف بهینه آب در این ساعات بسیار باارزش است. وی با بیان این که دمای مناسب فضای داخل بین 18 تا 23 درجه است، افزود: مردم باید دقت داشته باشند از روشن نگه داشتن بی مورد و یا زیاد از اندازه خودداری کنند و دقت کرده که نیازی نیست دمای محیط را بیش از اندازه خنک کنند.

گفتنی است دوهفته نامه فرصت به دلیل بحران آب در آخرین شماره خود صفحه ای ویژه آب منتشر کرده است.

سه تن و نیم چای قاچاق کشف شد
سه تن و نیم چای قاچاق کشف شد

نزدیک به سه تن و نیم چای خارجی قاچاق کشف شد. رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ضمن اعلام این خبر به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: ارزش ریالی این چای های خارجی که در راستای مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشف شد، 81 میلیون و 600 هزار تومان برآورد شد.
ستایش فر در ادامه از کشف 381 کیلوگرم عسل تقلبی به ارزش تقریبی 34 میلیون تومان و چهار تن برنج فاسد کپک زده با ارزش تقریبی 19 میلیون تومان در انبارهای شهرستان خبر داد.
وی همچنین گفت: در اینباره سه پرونده تخلف تنظیم و جهت رسیدگی به اداره تعزیرات حکومتی شهرستان ارسال شد.
ناگفته نماند چندی پیس نادری سرپرست سابق اداره صنعت، معدن و تجارت خمینی شهر گفت: انبارهای مخفی زیادی در خمینی شهر وجود دارد که به فروشگاه ها و فروشندگان بزرگ اصفهان تعلق دارد.

کشت گیاهان دارویی راهکاری برای مبارزه با خشکسالی
گفتگو با یکی از اولین کشاورزانی که کشت گیاهان دارویی را در خمینی شهر آغاز کرد:
کشت گیاهان دارویی راهکاری برای مبارزه با خشکسالی

عکاس: سیمین سعیدی

اگرچه خشکسالی چند سال است که با همه لشکریانش به جان خاک خمینی شهر افتاده اما این خاک خدا آنقدر برکت دارد که حتی بی آب هم رزق و روزی خلایق را فراهم کند. آب که نباشد کشاورز به کشت گیاهانی رومی آورد که برای روآمدن خیلی شرط و شروط سخت برایش نگذارد. آب نخواهد و به همین چند قطره باران خدا راضی باشد. همانطور که به گفته مسئول واحد زراعت اداره جهاد کشاورزی، کشاورزان زیادی در خمینی شهر متقاضی مجوز کشت گیاهان دارویی شده اند. گیاهان پر برکتی که از بذر و ریشه شان گرفته تا ساقه و برگ و گلشان هم دوای درد است، هم غذاست، هم مایه لطافت و زیباییست و هم منبع درآمد است و روآوردن به کشت این گیاهان البته با تکیه بر دانش و تجربه مصداق بارزی از اقتصاد مقاومتی است.
عبدالرسول کاملی از اولین کشاورزانی است که کشت گیاهان دارویی را در خاک زرخیز خمینی شهر آغاز کرد. به گفته او تنوع ویژگی های آب و خاک در نقاط مختلف شهرستان قابلیت کشت گونه های متنوعی از گیاهان دارویی را در این شهرستان فراهم کرده است. وی اگرچه در میانسالی به کشت گیاهان دارویی روآورد اما خیلی زود موفق شد عنوان "کشاورز نمونه" شهرستان و استان را به خود اختصاص دهد. از نظر کاملی "کشاورز" واژه ایست که استعمار آن را در فرهنگ ما حقیرانه جلوه داد و وی تلاش دارد که این واژه مقدس را در میان جوانان به جایگاه واقعی خود بازگرداند. گفتگوی فرصت را با این کشاورز مبتکر بخوانید.

 

خاک و آب خمینی شهر برای کشت گیاهان دارویی مناسب است؟
منابع علمی شرایط خاک و آب و هوای این شهرستان را مناسب کشت 800 گونه گیاه دارویی می داند که بنده در طول یک دهه فعالیتم تنها فرصت تحقیق راجع به 30 گونه از این 800 گونه را داشته ام و موفق به کشت آنها در خمینی شهر شده ام.

 


چه گیاهانی؟
بادرنجبویه (ملیسا)، دو گونه آویشن شامل آویشن دنایی (در کوه دنا می روید) و آویشن اروپایی (وولگار)، دو گونه گل گاوزبان شامل ایرانی و آلمانی، نعنا فلفلی، مریم گلی، بابونه، به لیمو، زعفران، جوی دو سر (یولاف)، موسیر و...


اگر یک جوان خمینی شهری بخواهد کشت گیاهان دارویی را به عنوان شغل خود برگزیند، چقدر سرمایه نیاز دارد؟
بستگی به گیاه یا گیاهانی دارد که قرار است کشت کند. مثلا برای کشت بابونه کامومیل در یک قطعه زمین هزار متری، به 170-150 گرم بذر نیاز داریم که قیمت هر کلیو از این بذر بین 70 تا 110 هزار تومان است. زمان برداشت اولین محصول دو ماه و نیم پس از کاشت فرا می رسد و در عرض یک ماه سه برداشت از بابونه کامومیل خواهیم داشت به علاوه اینکه در چین سوم یا آخر علاوه بر گل، بذر را هم برداشت می کنند که قابلیت فروش دارد. ناگفته نماند که برداشت بابونه کامومیل به ابزار خاصی نیاز ندارد و با یک کارد میوه خوری قابل برداشت است و در طول این 4 ماه به 9 نوبت آبیاری نیاز دارد.
از این زمین هزار متری بین 200 تا 800 کیلوگرم بابونه برداشت می شود که می توان آنها را کیلویی 20-16 هزار تومان فروخت.


با این حساب اگر کسی مالک زمین باشد و برای آبیاری از آب چاه استفاده کند، در طول 4 ماه حدود ده میلیون تومان درآمد کسب می کند در حالی که صدهزار تومان هم هزینه نکرده است.
بله همینطور است البته این نکته را هم اضافه کنم که از آنجایی که ابزار برداشت بابونه کامومیل هنوز به بازار نیامده برداشت آن به تعداد نیروی زیادی نیاز دارد.
در مجموع اگر کسی برای مشاوره نزد بنده بیاید اول می پرسم مالک زمین است یا آن را اجاره کرده، اگر اجاره ای باشد پیشنهاد کشت گیاهانی را می دهم که یک ساله باشد چون برخی گونه های گیاهی هست که کشت چند ساله اش مقرون به صرفه است. در گام بعدی پیشنهاد می کنم آب و خاک زمین مورد نظر را آزمایش کند تا معلوم شود برای کشت چه گیاهانی مناسب است و در نهایت از میان گیاهانی که با توجه به شرایط زمینش مجاز به کشت آنهاست، گیاهانی را که بازار فروش دارد به او معرفی می کنم.

 چه تضمینی وجود دارد که گیاه پیشنهادی شما بازار داشته باشد؟
در طول 8-7 سالی که کار کرده ام 30 میلیون تومان ضرر داده ام تا الان بتوانم با اطمینان به کشاورز تازه کار بگویم چه کشت کند و چه کشت نکند. بازار یا باید وجود داشته باشد و یا ما باید ایجادش کنیم. از نظر من این 30 میلیون تومان ضرر نبوده بلکه سود بوده چراکه در قبالش هزاران تجربه آموخته ام.


در حال حاضر کشت چه گیاهی را در خمینی شهر توصیه می کنید؟
در حال حاضر یک قطعه زمین 400 متری را زیر کشت "یولاف" و "نعنا فلفلی" برده ام. یولاف که از ورودش به ایران بیش از ده سال نمی گذرد تا پیش از این در فریدن و سقز کشت می شد و امسال من متوجه شدم که خمینی شهر یکی از بهترین مناطق برای کشت یولاف است و از آنجا که اخیرا برای درمان بسیاری از بیماری ها تجویز می شود، بازار خوبی نیز دارد.
یک قطعه زمین 500 متری را هم زیر کشت به لیمو برده ام و البته در کنارش گیاهانی مثل کنگر فرنگی را هم در حد کم و به صورت کلکسیونی کشت کرده ام.

 کشت کلکسیونی به چه کار می آید؟
هدفم از این کار تولید نشای این گیاه برای استفاده دانشجویان کشاورزی است البته قبلا کل یک زمین دوهزار متری را به کشت کنگر فرنگی اختصاص داده بودم اما از آنجا که زمین ها استیجاریست مجبورم گیاهانی را کشت کنم که زود هم بتوانم جمعش کنم و نیاز به مدت زمان زیادی برای رسیدن به مرحله برداشت نداشته باشد.

 کشت این گیاهان در باغچه خانه یا کوزه هم امکانپذیر است؟
بله بنده برای شرکت در نمایشگاه ها همیشه از کشت در کوزه استفاده می کنم. در باغچه کوچک خانه ام هم گیاهان دارویی کشت می کنم. هر کس می تواند برای رفع نیاز خانواده اش از کشت کوزه ای و باغچه ای استفاده کند.


در کشت این گونه از گیاهان هم به سم هم نیاز هست؟
از نظر بنده کسی که به دنبال گیاه دارویی می آید معمولا از همه جا رانده و مانده است و روا نیست ما دارویی تحویلش بدهیم که آغشته به اینگونه مواد شیمیایی باشد. من ترجیح می دهم برای هرس علف های هرز هزینه کنم تا اینکه به گیاهانم سم بزنم.


کشت گلخانه ای گیاهان دارویی چگونه است؟
بستگی به نوع گیاه دارد مثلا آلوئه ورا حتما باید در شرایط گلخانه ای رشد کند چون اگر بین گیاه و نورخورشید فاصله ای نباشد ژل آن خشک می شود.


وضعیت کشت آلوئه ورا در خمینی شهر چطور است؟
این گیاه حدود 13 سال پیش در کشور معرفی شد و همان زمان یک کشاورز در کرتمان آن را کشت کرد و خوب هم جواب داد. بعد از آن در نبوی منش و چهار سال پیش هم یک کشاورز دو هزار متر زمین را در دستگرد قداده به زیر کشت آلوئه ورا برد ولی با ضرر همراه شد و ادامه پیدا نکرد.


چرا؟
علتش این بود که گیاه فرآوری نمی شد و فقط کشت می شد. اخیرا شنیده ام یک کشاورز آلوئه ورا را در تیران کشت می کند و محصولش را به کارخانه ای در اراک می فرستد تا تبدیل به کنسرو شود. از ژل این گیاه نوشابه هم می گیرند.


پس آنچه اهمیتش از کشت کمتر نیست، فرآوری این گیاهان است، بله؟
بله. البته فرآوری در گیاهان مختلف متفاوت است. فرآوری برخی گیاهان نیاز به ابزار و شرایط خاصی ندارد و تنها در خشک کردن و بسته بندی کردن خلاصه می شود اما صنعت فراوری در یولاف می تواند تا راه اندازی کارخانه بسکویت سازی هم پیش برود. همچنین همین بابونه کامومیل که راجع به آن گفتگو کردیم قابلیت تولید عسل را نیز دارد. با قرار دادن کلونی های زنبور عسل در مزرعه می توان از هر هکتاری که زیر کشت این گیاه رفته یک تن عسل برداشت کرد.


شما چه گیاهانی را فرآوری می کنید؟
بنده در کارگاه شخصی ام کار عرق گیری انجام می دهم. علاوه بر آن گیاهانی مثل به لیمو را خشک و بسته بندی می کنم.


راجع به کارگاه عرق گیری تان توضیح می دهید؟
عرق گیری به شیوه سنتی نیاز به آب جاری دارد اما بنده با اتصال یک رادیاتور به دیگ و پارچ بستر خنک شدن آب را فراهم کرده ام تا نیازی به آب جاری نداشته باشم. گذشته از آن برای عرقگیری از آب چاه استفاده نمی کنم بلکه تولیدم را پایین آورده و در عوض از آب تصفیه شده استفاده می کنم. یکی دیگر از اقدامات بنده این است که دیگ و رادیاتورم از جنس مس است و برای اطمینان از جذب شدن در به دیگ به جای لاستیک از خمیر استفاده می کنم. همه این اقدامات را انجام می دهم تا محصولی که دست مشتری می دهم سالم تر باشد.

با این حساب کشت گیاهان دارویی از مصادیق اقتصاد مقاومتی است؟
بله قطعا. من پنج سال پیش کشت به لیمو را در یکی از روستاهای ایذه به یک کشاورز پیشنهاد دادم چون پی بردم که آب و خاکش مناسب این گیاه است و خیلی خوب هم جواب داد بعد از آن رفتم کمیته امداد ایذه و اعلام کردم که حاضرم با تمام قوا بایستم و کار مشاوره و نظارت را بر عهده بگیرم تا به راحتی در یک زمین هزار متری برای مددجویانتان ایجاد اشتغال کنید. مثلا از کشت به لیمو در یک زمین هزار متری می توان برای 8-7 هکتار زمین قلمه تولید کرد.
به کمیته امداد خمینی شهر هم پیشنهاد دادم و گفتم که با توجه به خشکسالی گیاهان زیادی را می توانیم زیر کشت ببریم که نیاز چندانی به آب ندارند. به عنوان مثال زمین های اصغرآباد به دلیل اینکه آبش شور شده مناسب کشت گیاهانی است که با آب شور سازگاری دارند. همین جا هم اعلام آمادگی می کنم که حاضرم با کمیته های امداد همکاری کنم تا ایجاد اشتغال نمایند.


اقبال دانشجویان رشته کشاورزی به این نوع از کشت چگونه است؟
چند سال پیش چهار نفر از دانشجویان مهندسی کشاورزی دانشگاه شهرکرد به من مراجعه کردند که علاقه داشتند در زادگاهشان فریدن اقدام به کشت گیاهان دارویی کنند. خودشان پشتکار بسیاری داشتند و من هم از راهنمایی و کمک برایشان کم نگذاشتم. در حال حاضر کشت گیاهان دارویی را در حد هکتار انجام می دهند و درآمد خوبی دارند.


چرا سراغ شما آمدند؟
من در نمایشگاه های مختلف شرکت می کنم و به اماکن علمی- پژوهشی رفت و آمد زیادی دارم. اساتید دانشگاه هم مرا به عنوان راهنما به دانشجویانشان معرفی می کنند.

 

در طول هشت سالی که مشغول این کار شده اید، از کشت چه گیاهی سود بیشتری کسب کرده اید؟
فروش ریزوم نعنا فلفلی به 20 استان کشور از طریق جهاد کشاورزی یکی از کارهای پرسود من در طول این سال ها بوده است اما در کل، گیاه دارویی خیلی پربرکت است مثلا گیاهی مثل بادرنجبویه علاوه بر اینکه از اندام هوایی اش برای دمنوش استفاده می شود، ساقه اش مخصوص عرقگیری است و بذرش هم به فروش می رسد.
کافیست برای کشف دنیای این گونه از گیاهان حرکت کنی تا از برکتش متنعم بشوی. مثلا من تازه متوجه شده ام که در صحراها و باغات فروشان شاتره خودرو داریم در حالیکه تا حالا شاتره مورد نیازم را از تیران و کرون تهیه می کردم.
عکس شماره هشت
حتما خیلی گیاهان دارویی در باغات و صحراهای شهرمان می روید که یا آن را نمی شناسیم و یا به طور کامل از فوایدش مطلع نیستیم.
دقیقا همینطور است. اصلا نمی توان پایانی بر دنیای اشتغالزایی گیاهان دارویی متصور شد. شاید باور نکنید اگر بگویم دکتر سعید دوازده امامی و ناصر مجنون حسینی در کتاب "زراعت و تولید" نوشته اند که فرانسه بهترین عطرش را و روسیه بهترین عسلش را از بادرنجبویه می گیرد.


کار با گل و گیاه آن هم از نوع دارویی اش چه تاثیراتی بر روحیه کشاورز می گذارد؟
من پیش از ورود به این رشته به بیماری های سخت کبدی و قلبی مبتلا بودم. کشت و کار گیاهان دارویی بر روند بهبودی ام تاثیر عجیبی داشت. این رشته از کشاورزی آدمی را به سوی علم و کمال سوق می دهد.


چه شد که به کشت گیاهان دارویی روآوردید؟
یک اتفاق، مرا که بیش از 30 سال تعمیرکار فنی اتومبیل بودم در 50 سالگی به دنیای گیاهان دارویی وارد کرد. یکی از اساتید دخترم که در رشته میکروبیولوژی تحصیل می کند، به دانشجویانش گفته بود که تعدادی از گیاهان دارویی را که در محل زندگی شان کشت می شود شناسایی کنند. دخترم از من کمک خواست و من در پی یافتن پاسخ این سوال، غرق دنیای گیاهان دارویی شدم آنقدر که نه تنها در خمینی شهر که در دیگر نقاط کشور هم به این کار مشغولم. البته الان دیگر اهداف بزرگی را دنبال می کنم از جمله اینکه از کشت گیاهان دارویی برای بیایان زدایی استفاده کنیم. مثلا من کنگر فرنگی را در خمینی شهر فقط با آب باران کشت کردم و علیرغم اینکه جاافتاده کنگر فرنگی یک گیاه یکساله است بدون آبیاری 14 ماه عمر کرد.


کار کشت را از کی شروع کردید؟
بعد از اینکه به این حوزه علاقمند شدم سه سال مطالعه و تحقیق می کردم تا اینکه سال 89 با اجاره یک قطعه زمین 14 هزار متری در دستگرد قداده به کشت 9 گونه گیاه شامل نعنا فلفلی، دو گونه آویشن، دو گونه گل گاوزبان، بابونه، مریم گلی و... پرداختم. بعد از یکی دو سال زمین را تحویل دادم و به منطقه خوزان آمدم.


برای کسانی که به تازگی پا به این عرصه می گذارند چه توصیه هایی دارید؟
اولا این را خاطرنشان کنم که با کمال میل حاضرم تمام تجربیاتم را در اختیار کسانی بگذارم که نیاز به راهنمایی دارند. توصیه ام این است که هر کس پا به این عرصه می گذارد در گام اول به چشم شغل دوم به آن نگاه کند تا کارش کم کم روی غلتک بیفتد. گذشته از آن صبر و حوصله و تحمل شکست مقدمه موفقیت در هر کار از جمله همین کار است. این چیزی است که من در طول فعالیت چند ساله ام خیلی تجربه اش کردم. چندین بار مورد بی مهری مالکان قرار گرفتم و مجبور شدم زمین را قبل از برداشت محصول تحویل مالک بدهم و چشم روی همه هزینه هایی که کرده ام ببندم. خیلی وقت ها مجبور شده ام محصولم را چراگاه گوسفندان کنم. یکبار مجبور شدم دوهزار متر بابونه را بعد از چین اول آتش بزنم. حتی شکایتم را از دامداری که گوسفندانش را توی زمینم رها کرد و تمام محصولم را نابود کرد به خاطر پدر پیرش پس گرفتم اما هیچوقت دست از تلاش برنداشتم. هنوز هم با همه تجربه ام دچار این شکست ها می شوم مثلا بابونه و یولافی را که پاییز در دوهزارمتر زمین در داران کشت کرده بودم جواب نداد اما در عوض مقدمه موفقیت کشت بهاره ام در خمینی شهر شد.

احداث پل‌های غیرهمسطح کمربندی جدید متوقف نمی ماند
معاون عمرانی استانداری اصفهان در خمینی شهر:
احداث پل‌های غیرهمسطح کمربندی جدید متوقف نمی ماند

معاون عمرانی استانداری اصفهان روز گذشته از چند طرح عمرانی شهرستان خمینی شهر با همراهی سرپرست فرمانداری، شهرداران خمینی شهر، درچه، اصغرآباد وکوشک، رییس شورای شهر خمینی شهر و برخی از اعضای شورا و دیگر مسئولان محلی بازدید کرد. به گزارش فرصت آنلاین، افتتاح طرح آزادسازی و عملیات اجرایی بلوار شهدا، پل بحران شهر دُرچه، خط گاز روستای تیرانچی، طرح سیتی سنتر شهر کوشک، ورودی شمالی شهر اصغرآباد، وزرشگاه شهدا و فرهنگسرای شهرداری شهر اصغرآباد و جاده کمربندی جدید از جمله طرح هایی بود که مورد بازدید وی در شهرهای خمینی شهر،درچه، کوشک، اصغرآباد و روستاهای تیرانچی و قلعه امیریه قرارگرفت.


محمدعلی طرفه در بازدید از طرح های عمرانی شهر درچه گفت: با استفاده از اعتبارات دولتی استان و تملک دارایی شهرستان طرح های در حال انجام تا 2 ماه آینده افتتاح خواهد شد. وی در رابطه با تکمیل کمربندی جدید و مسایل پیش آمده اظهار داشت: به هیچ وجه نباید عملیات اجرای طرح مذکور تعطیل شود و مشکل خاصی در مقابل اجرای آن وجود ندارد. طرفه در این رابطه به جلسه مشترک با حضور مسئولان شهرستان خمینی €Œشهر، گروه مهندسی 40 صاحب€ الزمان(عج) و اداره کل راه و شهرسازی استان اشاره کرد و افزود: موضوع این جلسه رفع اختلاف بر سر آزادسازی بخشی از اراضی حاشیه جاده جدید کمربندی خمینی€شهر و مجاور با پادگان شهید مؤذنی به مساحت حدود یک و نیم هکتار بود.


معاون عمرانی استانداری اصفهان تاکید کرد: تلاش خواهیم کرد تا کلیه حقوق مجموعه سپاه حفظ و هرچه سریع تر احداث پل€ های غیرهمسطح اتصال جاده قدیم به جاده جدید نیز تکمیل شود.


معاون عمرانی استانداری اصفهان در شهرخمینی شهر ازمنطقه گردشگری چشمه لادر، شهرک منظریه، خیابان مرکزی، خیابان شهید صدوقی، عصارخانه، خانه سالمندان و منطقه گردشگری بام سبز بازدید کرد.

وی با اشاره به وجود بیش از 650 هکتار بافت فرسوده مصوب و 350 هکتار بافت ناکارآمد در خمینی شهردر باره خیابان مرکزی گفت: با تملک اراضی خیابان مرکزی بلواری به عرض 36 متر احداث خواهد شد که زمینه ساز توسعه و عمران بافت ناکارآمد در این منطقه خواهد بود.

 افتتاح جایگاه سوخت گاز منطقه جوی آباد که با هزینه ای بالغ بر 35میلیارد ریال و با مشارکت شرکت پخش فرآورده های نفتیا حداث شده است از دیگر بر نامه های سفرمعاون عمرانی استانداری اصفهان به شهرستان بود.

عکاس: سعید بیگی

جذب اعتبارات میلیاردی در امور برق شهرستان
جذب اعتبارات میلیاردی در امور برق شهرستان

امور برق شهرستان خميني شهر طي 3 ماهه اول سال 96 با صدور 312 دستوركار و با هزينه اي بالغ بر2 ميليارد ريال از محل اعتبارات داخلي شركت و همچنين حدود 4 ميليارد ريال از منابع اهدايي طرح های خدماتی خود در شهرستان خميني شهر را اجرایی کرد . به گزارش فرصت آنلاین مدير برق شهرستان خميني شهر با اعلام این خبر افزود طي مدت ياد شده بالغ بر8/5 ميليارد ريال در بخش توسعه و احداث،6/8 ميليارد ريال در بخش بهسازي و اصلاح و 350 ميليون ريال در بخش توسعه و بهينه روشنايي معابر از محل اعتبارات سرمايه اي داخلي شركت جذب اعتبار صورت گرفته است.
مهندس مشفقي اقدامات انجام شده را درموارد توسعه شبكه هاي برق رساني،بهينه سازي شبكه هاي برق رساني،بهره برداري ،مشتركين ومديريت مصرف اعلام کرد.

25 درصد از هدررفت آب مربوط به آبپاشی هاست
مروجین مصرف بهینه آب گزارش می دهند:
25 درصد از هدررفت آب مربوط به آبپاشی هاست

مدیر اداره آب و فاضلاب شهرستان گفت: مروجین مصرف بهینه آب با حضور در بین مردم و اطلاع رسانی چهره به چهره و نیز گزارش تخلفات در مصرف آب سهم بسزایی در کاهش مصرف آب دارند.


جمشیدی افزود: گزارش تخلفات ارائه شده از این بخش در سال گذشته حاکی از آن است که 25 درصد از هدررفت آب مربوط به آبپاشی معابر بوده است. یعنی شهروندان در مغازه یا خانه شان را با آب شرب آبپاشی می کنند.


وی ادامه داد: همچنین 22 درصد از تخلفات مربوط به نشت کولر بوده است و شستشوی خودروها 15 درصدآب را به هدر می دهند که بر این موضوعات تاکید و اخطار داده شده است.


جمشیدی از اجرای طرح پایش ادارات منطقه از قبیل بازرسی وضعیت آبدارخانه، سرویس بهداشتی، حمام، فضای سبز، فضای عمومی، آشپزخانه و ... خبر داد و گفت: در سال گذشته و به عنوان اولین شهرستان بعد از 6 منطقه اصفهان اقدام به نصب 50 دستگاه شیر فتوالکتریک در بعضی از مدارس، مساجد و ادارات و 55 دستگاه در دانشگاه صنعتی نمودیم.

کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان تشکیل جلسه داد
کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان تشکیل جلسه داد

جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان خمینی شهر در خصوص بررسی مشکلات شهرک برق و الکترونیک و صنایع غذایی تشکیل جلسه داد. به گزارش فرصت آنلاین، در این جلسه که به منظور رفع موانع تولید و سرمایه گذاری در این شهرک با حضور اعضا تشکیل شده بود، سرپرست فرمانداری دستور کار جلسه را بررسی نوع و مبالغ خدمات مهندسی واحدهای صنعتی و همچنین تصمیم گیری هزینه های زیرساختهای طرح آبرسانی به شهرکهای صنایع غذایی و برق و الکترونیک اعلام کرد. مجتبی راعی برضرورت حفظ اشتغال موجود از طریق رفع موانع بر سر تولیدکنندگان و حمایت جدی تمام دستگاه های شهرستان تاکید کرد.


براساس این گزارش، در این جلسه که نماینده مردم درمجلس شورای اسلامی، معاون برنامه ریزی و امورعمرانی فرمانداری، بخشدار مرکزی و دیگراعضا حضور داشتند، ابطحی ضمن بیان توضیحاتی در خصوص زیرساخت های شهرک برق و الکترونیک و صنایع غذایی خواستار پیگیری و ابلاغ اخطاریه توسط شرکت شهرک های استان به متقاضیان برای شروع عملیات اجرایی و پیشرفت فیزیکی شد.

صفحه 10 از 77