امروزسه شنبه, 30 آبان 1396-- Tuesday Nov 21 2017

ساعت 19:10:31

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:38:36

 کلنگ ساخت قطعه B شهرک گلخانه ای کرتمان به زمین زده شد
به مناسبت دهه فجر؛
کلنگ ساخت قطعه B شهرک گلخانه ای کرتمان به زمین زده شد

همزمان با ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی، عملیات اجرایی زیرساخت ها و گازرسانی قطعه B شهرک گلخانه ای کرتمان خمینی شهر با حضور استاندار اصفهان، مدیران استان، مسوولان شهرستان و سرمایه گذاران بخش کشاورزی با برگزاری آیین کلنگ زنی آغاز شد.


به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، استاندار اصفهان در این آیین گفت: سنت حسنه ای وجود دارد که معمولا طرح های عمرانی، سرمایه گذاری، خدماتی که در طول سال پیگیری و اجرایی می شود در دو مناسبت از سال، هفته دولت و دهه فجر به صورت ویژه برای بهره برداری آماده می شود که استان اصفهان از این ویژگی برخوردار است.


زرگرپور با بیان اینکه طرح های بخش کشاورزی از نظر تولید دارای جایگاه ویژه ای است، افزود: گلخانه ها از نظر صرفه جویی در مصرف آب بسیار مهم بوده و این شهرک گلخانه ای با به کارگیری فارغ التحصیلان کشاورزی و اشتغال تعداد قابل توجهی از افراد با اهمیت است و باید فعالیت های اجرایی آن با قوت و درایت شروع شود.


وی با اشاره به اینکه این طرح بسیار مهم است و باید به کشاورزی گلخانه برسیم، اضافه کرد: استان اصفهان به یک استان صنعتی تقسیم بندی می شود و کشاورزی نیز در این استان دارای جایگاه ویژه ای است.


استاندار ادامه داد: 450هزار هکتار زمین های قابل کشت که حدود 100هزار هکتار از آن به دلیل مباحث خشکسالی از چرخه تولید خارج شده در استان اصفهان موجود است اما علیرغم خشکسالی حجم تولیدات محصولات کشاورزی کاهش نیافته که این اتفاق نتیجه آموزش های تخصصی در بخش کشاورزی و تجربیاتی است که برخی از کشاورزان دارند.


رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان نیز در ادامه این مراسم گفت: مساحت این شهرک 16هکتار است که 8هکتار آن برای احداث واحدهای گلخانه ای تخصیص پیدا کرده و مالکیت اراضی در اختیار سازمان اداره کل راه و شهرسازی است و به صورت استیجاری در اختیار فارغ التحصیلان بومی و بیکار شهرستان قرار گرفته که مراحل صدور پروانه توسط نظام مهندسی کشاورزی انجام و پس از تامین اعتبار لازم از طریق بانک کشاورزی اعتباری بالغ بر 4 میلیارد و 500 میلیون تومان واگذار شد.


شریفی با بیان اینکه هم اکنون 19نفر به بانک کشاورزی معرفی شدند، افزود: عملیات اجرایی با پیمانکار بسته شده و اشتغالزایی 120نفر به صورت مستقیم و سرمایه گذاری با رقمی بالغ بر 85میلیارد ریال در این شهرک پیش بینی شده است.


وی اضافه کرد: کل هزینه های انجام شده جهت تکمیل زیرساخت های شهرک بالغ بر 7میلیارد ریال بوده که از محل اعتبارات دولتی است.

صادرات باید در اولویت صنعت سنگ قرار گیرد
صادرات باید در اولویت صنعت سنگ قرار گیرد

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی سنگبری های خمینی شهر مهمترین مشکل سنگبری های خمینی شهر در حال حاضررا رکود شدید بازار دانست و گفت: در سال های گذشته ساختمان سازی در ایران با افت شدیدی مواجه بوده که این مساله تاثیر نامطلوبی روی صنعت سنگ گذاشته است. به گزارش فرصت آنلاین به نقل از خبرگزاری سنگ ایران، قدرت اله ملک زاده افزود: صادرات باید در اولویت صنعت سنگ قرار گیرد. وی افزود: بسیاری از سنگ های تولیدی سنگبری ها در طرح های دولتی مصرف می شد که این طرح ها در چند سال گذشته با افت مواجه بوده اند و در حال حاضر به نقطه ای رسیده ایم که تولید همچنان ادامه دارد ولی بازار مصرف کافی برای آن وجود ندارد. رئیس انجمن صنفی کارفرمایی سنگبری های خمینی شهر تصریح کرد: علاوه بر رکود شدیدی که در بازار وجود دارد قیمت برخی اقلام مورد نیاز سنگبری ها نیز افزایش داشته است به طوری که طی سال های گذشته با افزایش قیمت برق، قیمت سنگ کوپ و همین طور قیمت برخی قطعات خارجی مواجه بودیم که این مسائل هزینه های کارخانه های سنگبری را افزایش داده است. وی گفت: در مورد مالیات بر ارزش افزوده دولت همت کرده و به این مساله رسیدگی کرده است. اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده شفاها به ما اعلام شده ولی اجرای آن هنوز عملیاتی نشده است. ملک زاده ادامه داد: در طی سالهای گذشته به دلیل ساخت و سازهای مربوط به مسکن مهر اکثر کارخانجات به تولید برای مصرف داخل روی آوردند و از بازارهای خارجی غافل شدند در صورتی که تنها راهکار موجود برای افزایش فروش، صادرات است و باید توجه ویژه ای به این مساله داشت. وی یادآور شد: متاسفانه بسیاری از دستگاههای موجود در برخی کارخانجات ما فرسوده هستند که استفاده از این دستگاهها بهره وری را به میزان زیادی پایین می آورد، اگر ترتیبی اتخاذ شود تا بتوانیم از دستگاههای مدرن در کارخانجات خود استفاده کنیم بهره وری کارخانجات ما افزایش چشم گیری خواهد داشت.

تقلب در مواد غذایی
تقلب در مواد غذایی

شبکه بهداشت شهرستان کم وبیش اخباری از کشف موادغذایی تاریخ مصرف گذشته،غیرمجازوتقلبی منتشرمی کند که در مورد اخیرآن خبر از معدوم شدن 5تن از این نوع موادغذایی کشف شده داده شد.در مطلب پیشروبه برخی از تقلبها پرداخته می شود.
سرکه تقلبی
سرکه طبیعی بیشتر از انگورپس ازطی فرایند تخمیرتهیه می شوداین کار قبل از پیدایش کارخانه های تولید سرکه درخانه ها ومغازه ها انجام می گرفت که امروزه در معدودی از خانه ها گاه تولید می شودکه به سرکه خانگی معروف است.
سرکه ي طبيعي به ويژه سرکه ي انگور تا حدي گران قيمت است، معدودي از افراد براي سودجويي در اين ماده و تهيه ي سرکه ي ارزان قيمت، مقداري اسيد تجارتي را با آب به میزانی مخلوط می کنند که مقدار اسيد آن معادل سرکه ي طبيعي باشد . آب واسید ساخته شده را با موادی طعم می دهند تا طعم خاص سرکه را پیدا کند . برای اینکار از مواد معطر ساختگي يا گیاهی مانند فلفل، ريشه ي گياه بابونه، فلفل فرنگي و خردل استفاده مي نمايند.
راه دیگر تقلب در سرکه رقیق کردن سرکه ي طبيعي با آب می باشد . مشکل اینجاست که برای تنظیم وزن مخصوص سرکه رقیق شده مواد شیمیایی به آن اضافه می کنند که برای سلامت انسان مضر است.
آب لیموی تقلبی
مصرف کنندگان بیشتر در معرض آب لیموی غیر طبیعی یا تقلبی هستند چون این مایع ترش کننده وطعم دهنده هم طرفدار بیشتری دارد وهم مواردمصرف وسیعتری دارد . آب لیموی غیر طبیعی یا تقلبی در بازار مصرف معمولا به عنوان آب ليموي طبیعی به فروش می رسد. آب لیموی تقلبي ازکاه زبر و آب ولرم وپوست ليموي آب گرفته ومواد شیمیایی و جوهر ليمو تهیه می شود.
رقیق کردن آب لیموی طبیعی بامقداري آب وافزودن جوهرليمو به آن راه دیگر تقلب در آبلیمو می باشد.
آبغوره تقلبی
آبغوره که ازآبگیری ازغوره انگور تهیه می شود طرفداران خود رادارد ومیزان عرضه آن در فروشگاه هادر حد آبلیمو نمی باشد ولی با این وجودگاه گزار شاتی از کشف آبغوره تقلبی انتشار می یابد. روشهای تقلب در این ماده غذایی نیز کم وبیش مشابه موارد قبلی است.
برخي آبغوره تقلبی را از مخلوط کردن جوهرليموبا آب و کمي آب غوره تهیه وبه فروش مي رسانند.بهر حال نظارت مستمرمراکزبهداشتی ونیزدقت مصرف کنندگان می تواند برای جلوگیری ازمصرف مواد تقلبی مفید باشد.

عسل تیرانچی به سیما رفت
عسل تیرانچی به سیما رفت

در خبری که اخیرا اخبار شبانگاهی شبکه اصفهان راجع به عسل تیرانچی منعکس کرد، زنبورداران این روستا نبود امکانات بسته بندی و به تبع آن سواستفاده دلالان و کاهش سود تولید کنندگان را بزرگترین مشکل خود عنوان کردند. بخشدار خمینی شهر نیز یکی دیگر از کسانی بود که در این گزارش خبری حضور داشت. ترابی خبر از اعطای وام دومیلیارد تومانی به شرکت تعاونی زنبورداران و حل مشکل بسته بندی عسل داد.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، رییس هیات مدیره شرکت تعاونی زنبورداران تیرانچی اما در توضیح این مطلب گفت: بهار امسال بود که همه زنبورداران استان برای شرکت در جلسه ای به استانداری دعوت شدند و در این جلسه گفته شد که برای دریافت وام 2 میلیارد تومانی باید کارت یارانه 250 خانوار تیرانچی را به عنوان ضمانت تحویل بدهیم.

سلطانیان افزود: این شرط نه تنها برای ما که برای هیچکس عملی نیست. وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت تعاونی یک سالن 150 متری دارد که اگرچه فضای محدودی است اما در تلاش هستیم تا از همین سالن برای بسته بندی عسل استفاده کنیم.

گفتنی است دو سال پیش نیز نماینده وقت با برگزاری نشستی با زنبورداران این روستا خبر از راه اندازی یک بازارچه محلی برای فروش عسل تیرانچی داد. در این جلسه مقرر شد که شرکت تعاونی زمینی 2 هزار متری را در نزدیکی بلوار الغدیر خریداری کند و صرامی نیز پیگیر برندی برای عسل تیرانچی باشد. سلطانی مدیرعامل وقت شرکت تعاونی می گوید: آقای صرامی خیلی تلاش کرد ولی به نتیجه ای در این زمینه نرسیدیم چراکه خرید زمین منوط به دریافت وام بود و اجرای شروطی که برای ضمانت این وام گذاشته بودند در توان شرکت تعاونی نبود.

گفتنی است خشکسالی سال های اخیر میزان تولید عسل این روستا را بسیار کاهش داده است به گونه ای که به گفته رییس هیات مدیره شرکت تعاونی زنبورداران، در مجموع فروش سالانه زنبورداران این روستا به زحمت به 700-600 میلیون تومان می رسد.

شرکت تعاونی گاوداران خمینی شهر به رتبه اول دست یافت
در سی و یکمین دوره معرفی نمونه های ملی کشاورزی
شرکت تعاونی گاوداران خمینی شهر به رتبه اول دست یافت

شرکت تعاونی گاوداران خمینی شهر در سی و یکمین دوره معرفی نمونه های ملی و اولین جشنواره ملی بخش کشاورزی به رتبه اول کشوری دست یافت. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، نشان این جشنواره به مصطفی سلیمانی به عنوان مدیرعامل این شرکت تعاونی اهدا شد.

دومین همایش ملی انرژی در دانشگاه آزاد خمینی‌شهر برگزار شد
دومین همایش ملی انرژی در دانشگاه آزاد خمینی‌شهر برگزار شد

۵۳ مقاله بر€Œتر در همایش ملی انرژی پذیرفته شد. به گزارش فرص آنلاین به نقل ازروابط عمومی دانشگاه آزاد خمینی€Œشهر معاون پژوهش و فناوری دانشگاه با اشاره به قابلیت ها و توانمندی های علمی دانشگاه و وجود رشته€Œهای فنی و مهندسی در مقطع دکتری تخصصی در این دانشگاه گفت :تاکنون دستاوردهای خوبی در بخش فنی و مهندسی به جامعه ارائه شده و این دومین همایش در حوزه انرژی است که با حضور صاحبنظران در حال برگزاری است.


دکتر افتخاری ادامه داد: تعداد ۱۱۴ مقاله علمی به دبیرخانه همایش ارسال شد که پس از داوری علمی تعداد ۵۳ مقاله بر€Œتر معرفی شد تا در این همایش به€Œصورت حضوری در نشست€Œهای تخصصی ارائه شود.


وی افزود: محققان و مدیران، سازمان بهره€Œوری انرژی ایران، شرکت سامان انرژی، نیروگاه شهید محمد منتظری اصفهان، صنایع غیرفلزی سازمان صنعت، معدن و تجارت اصفهان و استادان دانشگاه موضوعاتی همچون توجیه اقتصادی نیروگاه€Œهای خورشیدی در ایران و اروپا، ژنراتورهای مکنتوهیدرودینامیکی، بهینه سازی انرژی در صنایع و انتقال نور و تأمین روشنایی در اتاق اداری را مطرح و آخرین یافته€Œهای علمی خود را در حوزه انرژی ارائه می€Œکنند.


گفتنی است قرار است این مقالات در کتاب مجموعه مقالات همایش انرژی چاپ شده و در اختیار علاقه€Œمندان، طالبان دانش و مسئولان اجرایی سازمان€Œها و صنعت قرار می€Œگیرد.

کسب مقام سومی دانش آموز خمینی شهری
کسب مقام سومی دانش آموز خمینی شهری


میثم شیرازی در جشنواره پرواز مقام سوم را کسب نمود. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین این جشنواره با شرکت حدود پنجاه نفر از داش آموزان متوسطه دختر و پسر استان در شاهین شهر برگزار شد.براساس این گزارش مهدی باقری و مسعود کریمی دانش آموزان خمینی شهری در جشنواره مذکور رتبه پنجم را در مسابقات سازه های آمپولی کسب نمودند.

آستین های همکاری بالا زده شد
آستین های همکاری بالا زده شد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خمینی با پروفسور میردامادی به منظورایجاد هماهنگی درهمکاری در امور علمی و تحقیقاتی دیدار کرد.به گزارش فرصت آنلاین به نقل از روابط عمومی دانشگاه
در این دیدار که درمرکزآموزشی ، فرهنگی و پژوهشی حضرت رسول (ص) خمینی شهرصورت گرفت دکتر کثیری گفت : دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از70 هزار متر مربع فضای آموزشی و حضور دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی بابیش از 10 رشته تحصیلی در مقطع دکتری تخصصی و 55 رشته در مقطع کارشناسی ارشد ، توانمندی و قابلیت علمی مناسبی را در توسعه فعالیت های پژوهشی وتحقیقاتی مورد نیاز جامعه دارد .
وی با اشاره به اینکه دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر متعلق به همه می باشد گفت : آمادگی داریم در همه زمینه ها به شهرستان خمینی شهر خدمت رسانی کنیم رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خمینی افزود: زیرساخت ها و تجهیزات آموزشی پزشکی مناسب به پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی در خمینی شهر کمک می کند.
دکتر سید ریحان میردامادی رئیس مرکز آموزشی وتحقیقاتی طی سخنانی در این دیدارگفت: : توسعه دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر مایه افتخارجامعه است و ما نیز تلاش می کنیم یکی از بازوهای قوی دانشگاه در گسترش فعالیت ها و طرح های علمی دانشگاهی باشیم .
در این دیدار مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان خمینی شهر گفت : سعی ما بر گسترش رشته های پیراپزشکی و فعالیت های آن است و
کلیه امکانات مراکز بهداشتی و درمانی را برای توسعه رشته های علوم تجربی و پیراپزشکی به کار خواهیم گرفت .
گفتنی است شرکت کنندگان در این نشست بر تعامل و همکاری بیشتر مراکز آموزشی ، تحقیقاتی و درمانی استان و شهرستان برای تسریع در تأسیس و راه اندازی رشته های جدید پزشکی وپیراپزشکی تأکیدکردند.

صفحه 10 از 72