امروزيكشنبه, 07 خرداد 1396-- Sunday May 28 2017

ساعت 05:28:25

آخرین به روز رسانی : شنبه 03:52:50

حلقه مفقوده مشاغل خانگی در خمینی شهر
حلقه مفقوده مشاغل خانگی در خمینی شهر

چگونگی عرضه کالاهای تولید شده در بخش مشاغل خانگی و ایجاد بازار برای این محصولات از جمله موضوعاتی است که قانون به طور مبسوط به آن پرداخته است اما در مرحله اجرا با موانعی مواجه می شود. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، ایجاد بازار برای عرضه محصولات مشاغل خانگی در خمینی شهر که غالبا توسط زنان سرپرست خانوار یا خودسرپرست تولید

می شود محور کارگروه های «اشتغال» و «بهبود محیط کسب و کار» فرمانداری را به خود اختصاص داد. رییس اداره صنعت، معدن و تجارت در این جلسه که به ریاست فرماندار و با حضور برخی مسوولان شهرستان تشکیل شد، از شهرداری خواست تا بر اساس آنچه قانون تعیین کرده مکانی را در اختیار فعالان عرصه مشاغل خانگی قرار بدهد تا بتوانند محصولات خود را در معرض فروش بگذارند. نادری افزود: طبق قانون، شهرداری یا باید خودش این مکان را در اختیار مشاغل خانگی بگذارد و یا با کمک اداره راه و شهرسازی اقدام به تامین این مکان بکند. وی غرفه های مقابل پارک پیروزی را مکانی مناسب برای این منظور دانست.

در ادامه جلسه مهندس صفار به عنوان نماینده شهرداری گفت: از آنجا که تعداد زیادی بازار نظیر بازارهای هفتگی و همچنین فروشگاه های بزرگ و ارزانسراها در شهر فعال است، این تولید کنندگان می توانند محصولات خود را در این مکان ها به معرض فروش بگذارند و شهرداری قادر به تامین چنین مکانی نیست مگر اینکه اداره راه و شهرسازی زمینی را در اختیار  بگذارد تا شهرداری دیگر اقدامات لازم را انجام داده و آن را در اختیار مشاغل خانگی بگذارد. طایی رییس اداره راه و شهرسازی نیز با اعلام اینکه زمین های در اختیار ما اکثرا مسکونی و متفرقه است، گفت: اگر مکانی مد نظر شماست که مناسب این منظور باشد اعلام کنید تا آن را به این طرح اختصاص بدهیم.


در ادامه مهندس صفار زمین 15 هزار متری مقابل پارک بهشت را مکانی مناسب دانست و به رییس اداره راه و شهر سازی پیشنهاد داد این مکان را در اختیار این طرح بگذارد.


اختصاص چند بازار کوچک در چند نقطه از شهر به این طرح، پیشنهادی بود که رییس اداره کار عنوان کرد. موحدی نیا با گوشزد کردن نصّ قانون در این مورد که این بازارها باید به گونه ای باشد که تولید کنندگان توان رقابت با بازار را داشته باشند، تاکید کرد که نیازی نیست در این مرحله به بازارهای وسیع و گسترده بیندیشیم. رییس شورای شهر نیز در ادامه گفت: نمونه این بازارها در شهرهای دیگر ایجاد شده است به گونه ای که مکانی مثل باغ بانوان هفته ای یک یا دو روز در اختیار فعالان مشاغل خانگی قرار می گیرد تا محصولاتشان را عرضه نمایند.

پریشانی افزود: قرار نیست بازاری وسیع ایجاد شود و به هر کس مغازه یا غرفه ای تعلق بگیرد بلکه میزهایی با اجاره کم از یک صبح تا عصر در اختیار متقاضیان گذاشته می شود. وی خاطرنشان کرد که در صورتی که اداره راه و شهرسازی به تامین این مکان همت گمارد شهرداری باقی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.


گفتنی است خیریه کارآفرین نرجس خاتون از جمله مراکزی است که تا کنون نمایشگاه هایی را در محل خیریه به این منظور ترتیب داده و این فرصت را در اختیار فعالان مشاغل خانگی خمینی شهر قرار داده است. همچنین کانون عفیفه در شهر کوشک نیز با برپایی یک نمایشگاه دائم در محل این کانون تولید کنندگان کوشکی را مورد حمایت قرار داده است. 

 مرکز سنجش الکترونیک فنی و حرفه ای شهرستان افتتاح شد
مرکز سنجش الکترونیک فنی و حرفه ای شهرستان افتتاح شد

همزمان با هفته ملی مهارت و کارآفرینی با حضور نماینده مردم در مجلس، فرماندار و معاون محترم امور مراکز اداره کل آموزش فنی و حرفه ای اصفهان، مرکز سنجش الکترونیک فنی وحرفه ای شهرستان خمینی شهر افتتاح گردید.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل از روابط عمومی فنی حرفه ای رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای خمینی شهر با اشاره به این که مرکز فنی و حرفه ای برادران خمینی شهر در سال گذشته هشت مرحله آزمون هماهنگ بصورت کتبی برگزار نموده است، گفت: در این آزمون ها بالغ بر 5172 کارآموز شرکت داشتند.
عبدالرضا زمانی افزود: در سال 95 سیاست سازمان آموزش فنی وحرفه ای مبنی بر برگزاری آزمونهای کتبی بصورت آنلاین (الکترونیک) می باشد که طی آن کارآموز پس از گذراندن دوره آموزشی به آزمون معرفی و طی برنامه ریزی واحد آزمون مرکز، در طول هفته بصورت آنلاین امتحان گرفته می شود.
گفتنی است در استان اصفهان شهرستان های اصفهان، خمینی شهر، دهاقان، مبارکه، اردستان، شهرضا و نجف آباد دارای مراکز سنجش الکترونیک می باشد.
درحاشیه این مراسم، مسؤولان حاضر ضمن بازدید از کارگاهها ی آموزشی و گفتگو با مربیان و کارآموزان در جریان روند آموزشی مرکز قرار گرفتند.

در کنار فعالین صنعت سنگ تا موفقیت در بازارهای جهانی خواهیم بود.
دکتر نوراله زاده مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید :
در کنار فعالین صنعت سنگ تا موفقیت در بازارهای جهانی خواهیم بود.

امروز جلسه ای با حضور فعالین صنعت سنگ استان، اعضاء اتحادیه و هیات امنا شهرک صنعتی محمود آباد و مسولین استانی و با حضور دکتر نوراله زاده مدیر عامل صندوق کارافرینی امید برگزار گردید. در این نشست که به دعوت اتحادیه و هیات امنا صورت گرفته بود در ابتدا احمدی رییس اتحادیه سنگ اصفهان ضمن ارایه آمار از وضعیت فعلی صنعت سنگ استان به مشکلات و مسایل پیش پای تولیدکنندگان در راستای صادرات سنگ پرداخت. از جمله موارد و مشکلات مطرح شده میتوان به نبود بازار و نمایشگاه متمرکز، نبودن مجموعه های صادراتی و بازاریابی بین المللی و... اشاره نمود.


در ادامه فعالین صنعت سنگ نظرات خود را در خصوص مسائل و مشکلات این صنعت و ارایه راهکارها بیان نمودند.
مجیری معاون سازمان صنعت معدن و تجارت استان نیز در خصوص اقدامات صورت گرفته تا کنون جهت حل معضلات بازرگانی این صنعت در اصفهان مطالبی را بیان و اماری از وضعیت فعلی بازرگانی این بخش ارایه نمود.


دکتر نوراله زاده خبر از مطالعات صورت گرفته در وزارت کار و صندوق کارافرینی امید در راستای شناسایی مشکلات این صنعت داد و بیان نمود این صندوق آمادگی دارد به طرح نمایشگاه و بازار سنگ که در خمینی شهر احداث خواهد گردید کمک نموده و علاوه بر کمک معنوی و فکری به این مجموعه، مطالعات صورت گرفته را در اختیار متولیان امر قرار دهد.


وی همچنین با اشاره به ماموریت و وظایف صندوق، از عزم مجموعه تحت مدیریت وی در راستای کمک به توسعه بازرگانی و صادرات، ایجاد برند سنگ ایران و ایجاد شبکه فروش و بازاریابی خارجی و... در قالب مجموعه نمایشگاه و بازار سنگ خمینی شهر را ابراز نمود.


در پایان، این جلسه با بازدید از چند مجموعه مدرن فرآوری سنگ در این شهرک پایان یافت.

مرکز آموزشی سنگ را راه اندازی می کنیم/ ریخته گری های خمینی شهر را ساماندهی می کنیم
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید:
مرکز آموزشی سنگ را راه اندازی می کنیم/ ریخته گری های خمینی شهر را ساماندهی می کنیم

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در بازدید از شهرک صنعتی محمودآباد، این شهرک را بزرگترین شبکه تولید و فرآوری سنگ در کشور دانست و گفت: امیدواریم با همکاری انجمن سنگ کشور بتوانیم گام هایی برای توسعه این شبکه برداریم. دکتر نوراله زاده در گفتگو با خبرنگار فرصت آنلاین گفت: اولین اقدامی که در این زمینه انجام خواهیم داد ارائه حمایت های فکری و مشاوره ای به صاحبان این صنعت خواهد بود چراکه فعالان این صنف از نظر مالی توانمند هستند.


وی در ادامه راه اندازی یک مجموعه آموزشی برای صنعت سنگ را گامی دیگر برای توسعه این صنعت در استان اصفهان دانست و در ادامه از شکل دهی یک کنسرسیوم صادراتی و نمایشگاهی برای عرضه انواع سنگ و برندهای مختلف این محصول در خمینی شهر خبر داد.


مدیرعامل صندوق امید همچنین از امضای تفاهم نامه با انجمن سنگ ایتالیا نیز خبر داد و گفت: باید از تجربه و دانش ایتالیا و همچنین از بازاری که در اختیار دارد استفاده کرده و بازارهای بین المللی را تسخیر نماییم.


نوراله زاده در بخش دیگری از سخنانش شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان را در خاورمیانه بی نظیر دانست و گفت: با مسوولان این شهرک نیز توافقنامه ای امضا کردیم تا از شرکت های فعال در این شهرک حمایت نماییم.


وی علاوه بر سنگ، نان خانگی و لبنیاتِ خمینی شهر، ریخته گری ها را نیز از دیگر عرصه هایی برشمرد که این صندوق قصد ساماندهی آن را دارد.

 برای احداث شهر سنگ آماده همکاری با فعالان سنگ خمینی شهر هستیم
مدیرعامل صندوق کشوری کارآفرینی امید:
برای احداث شهر سنگ آماده همکاری با فعالان سنگ خمینی شهر هستیم

مدیرعامل صندوق کشوری کارآفرینی امید صبح امروز در سفر به خمینی شهر از آمادگی این صندوق برای برپایی نمایشگاه دائمی سنگ در خمینی شهر به شرط همکاری و مشارکت فعالان این عرصه خبر داد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، دکتر نوراله زاده که در جلسه ای در اتاق فرماندار سخن می گفت، افزود: از آنجا که برپایی نمایشگاه و عرضه سنگ است که چرخ تولید را به حرکت درمی آورد و در واقع بیشترین ارزش افزوده در بخش فروش و عرضه ایجاد می شود، آماده هر گونه همکاری در این زمینه در خمینی شهر هستیم.


وی با توضیح اینکه کمترین ارزش افزوده در بخش ساخت ایجاد می شود، گفت: اما متاسفانه ما همیشه در مرحله ساخت به تولید کننده وام می دهیم اما هنگام فروش محصول تنهایش می گذاریم.


وی همچنین در اینباره با انتقاد از اینکه ما همه چیز را در پول می بینیم گفت: گیریم صددرصد کارخانه هایمان تولید داشته باشند آیا کسی هست که این محصولات را به مصرف برساند؟ مگر مصرف داخلی ما چقدر است؟ ما نمی توانیم از یک طرف تولید را درست کنیم و از سویی دیگر ارتباطاتمان را با همه دنیا تخریب کنیم. مدیرعامل صندوق امید با تاکید بر اینکه باید بر مزیت ها تکیه کنیم، گفت: اگر قرار باشد فقط روی ضعف ها دست بگذاریم و بگوییم ضعیف هستیم معنی اش این است که در این 37 سال بد و ضعیف عمل کرده ایم.


سبد تولیدات لبنی خمینی شهر باید برند داشته باشد
نوراله زاده خمینی شهر را در تولیدات لبنی قوی ارزیابی کرد و گفت: توصیه می کنم برای تولیدات لبنی خمینی شهر برند ایجاد کنیم. وی وجود کارگاه های کوچک در کنار یکدیگر را مفید دانست و گفت: اما خوب است که این واحدهای کوچک به گونه ای متشکل در قالب انجمن، اتحادیه یا شرکت فعالیت کرده و منسجم عمل کنند آن وقت است که عرصه کار رقابت پذیر می شود و حتی همین واحدهای کوچک می توانند به خارج از کشور صادرات داشته باشند.


وی با تاکید بر کار تخصصی گفت: هر واحد باید یک محصول تولید کند یکی ماست، یکی کره، یکی پنیر و... آن وقت می توان یک سبد محصول تولید خمینی شهر داشت که قابلیت پخش داشته و خود اشتغالزا نیز هست. اگر چنین اتفاقی با حمایت و هدایت صندوق امید رخ بدهد، خمینی شهر در حوزه تولیدات لبنی می تواند در یک دوره 3 هزار فرصت شغلی ایجاد کند.
مدیرعامل صندوق امید در ادامه از امضای تفاهم نامه با انجمن های کشوری صنایع بسته بندی و ماشین سازی به منظور تهیه دستگاه های بسته بندی و فرآوری مخصوص کارگاه های کوچک خبر داد و گفت: خمینی شهر می تواند برای اجرای آزمایشی این طرح مورد خوبی باشد.


دانشکده سنگ
دکتر نوراله زاده همچنین در رابطه با نانوایی های خانگی شهرستان نیز گفت: خوب نیست همه کارگاه های سنتی را به صنعتی تبدیل کنیم. اگر بتوانیم شرایط بهداشتی را بر این نانوایی های سنتی حاکم کنیم و اشکالاتش را رفع نماییم خیلی بهتر است. وی گفت: فعلا کار را با 50 نانوایی به صورت آزمایشی شروع می کنیم و پس از حصول نتیجه به توسعه کار می اندیشیم.


در ادامه جلسه نماینده مردم خمینی شهر در مجلس از تولید نخودچی به عنوان یکی دیگر از عرصه های کسب و کار در خمینی شهر یاد کرد. ابطحی همچنین پیشنهاد داد که به  سنگ لاشتر که کل تولیداتش صادر می شود معافیت مالیاتی تعلق بگیرد.


ابوالقاسم سرتیپی به عنوان یکی از فعالان صنعت سنگ گفت: اگر بتوان دانشکده سنگ را نیز اینجا راه اندازی کرد ما 400 هزار متر زمین برایش در نظر خواهیم گرفت.

همایش «ایده شو» برگزار شد
همایش «ایده شو» برگزار شد

هجدهمین همایش «ایده شو» با همکاری شهرداری و شهرک علمی و تحقیقاتی در سالن بصیرت شهرداری برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، 20نفر برای ارائه ایده خود در این همایش ثبت نام کرده بودند که از این تعداد 12 ایده توسط هیات داوران قابل اجرا شناخته شد. این 12 نفر هر کدام 3 دقیقه فرصت داشتند که ایده های مورد نظر خود را توضیح دهند. در ادامه هر کدام از داوران سوالات خود را از ایده دهندگان پرسیدند و این افراد به مدت 4 دقیقه فرصت پاسخگویی داشتند. هیات داروان و تماشاگران در نهایت از این 12 نفر 5 نفر را انتخاب کردند.

 

 

 

17 واحد آلاینده اخطار رفع آلودگی گرفتند
17 واحد آلاینده اخطار رفع آلودگی گرفتند

در طول دو هفته گذشته برای 17 واحد آلاینده محیط زیست اخطار رفع آلودگی صادر شد. رییس اداره محیط زیست ضمن اعلام این خبر به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: حدود 12 واحد ریخته گری به دلیل آلودن هوا، 4 واحد رنگرزی، 2 واحد سنگ شکن، سنگبری، کله پاک کنی و... به دلیل تولید پساب آلوده اخطار گرفتند.


ابراهیم زاه افزود: این واحدهای صنعتی به مدت 15 روز فرصت دارند که طرح و برنامه خود را برای رفع آلایندگی ها اعلام کنند در غیر این صورت اخطار نهایی را دریافت خواهند کرد و در صورت عدم توجه به مراجع قضایی معرفی می گردند.


گفتنی است ابراهیم زاده به تازگی سکان اداره محیط زیست خمینی شهر را به دست گرفته است. تا پیش از این حسین خادمی عهده دار این مسوولیت بود.

توزیع 50 هزار قرص نان میان مردم
توزیع 50 هزار قرص نان میان مردم

در روز ولادت امام حسن مجتبی (ع) و همزمان با روز اصناف، اتاق اصناف شهرستان 50 هزار قرص نان رایگان میان مردم توزیع کرد. رییس اتاق اصناف ضمن اعلام این خبر به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: کیسه های آرد از طریق اتحادیه نانوایان میان 20 نانوایی شهرستان در شهرها و محلات مختلف تقسیم شده و توزیع نان رایگان از طریق نصب بنر به اطلاع اهالی رسید.
جوهری همچنین از برگزاری ضیافت افطاری برای هیات مدیره 52 اتحادیه و همچنین مسوولان ادارات شهرستان در شب ولادت امام حسن (ع) خبر داد.
این ضیافت که در تالار فرهنگیان برگزارشد با خوشامدگویی رییس اتاق اصناف، سخنرانی کوتاه نادری رییس اداره صنعت، معدن و تجارت و همچنین مدیحه سرایی همراه بود.

صفحه 10 از 67