امروزچهارشنبه, 28 آذر 1397-- Wednesday Dec 19 2018

ساعت 19:16:07

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 00:56:49

 اگر از زبان فارسی حرف می‌زنیم جنبه فرهنگی دارد
پروفسور ابراهیمی دینانی در مراسم نکوداشت خود:

اگر از زبان فارسی حرف می‌زنیم جنبه فرهنگی دارد

چهارشنبه, 06 دی 1396 ساعت 10:18 کدخبر :11777
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده : محمد علی شاهین

به مناسبت ۵دی ماه، زادروزاستاد دکتر دینانی، مراسم بزرگداشت ایشان درانجمن آثارومفاخرفرهنگی واقع درخیابان ولی عصرتهران با حضور تعدادی از شخصیتهای علمی وفرهنگی کشور برگزار €گرددید.
به گزارش فرصت آنلاین به نفل ازکانال تلگرامی دکتردینانی، چهره مادگارفلسفه کشورپس ازدریافت لوح انجمن آثارومفاخرفرهنگی درسخنانی اظهار داشت: برخی گفتند هرچه نوشته€ایم به فارسی نوشته€ایم. زبان ما زبان فارسی وایرانی است وایران مهد تمدن بشرازروزگارباستان است. روزی که اروپا در توحش بود وآمریکا نبود، ایران صاحب فرهنگ بزرگی بود.ایران دارای فرهنگ بزرگی بود، افلاطون به ایران سفرکرده بود، اما به دلایلی نامی از بزرگان ایرانی باقی نمانده است.وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: برخی ازدشمنان که امروزدیگرشما آنان را خوب می€Œشناسید وبه زبان عربی هم حرف می€زنند، چنین القا کرده€اند که ایرانیان مشرک بوده€اند. امروز بهترین مغزهای ناسا ایرانی هستند. اگرامروز اززبان فارسی حرف می€زنیم جنبه فرهنگی دارد و نه ناسیونالیستی.دینانی در پایان گفت: اگر ایرانی€ها نبودند، نمی€دانم به سراسلام چه می€آمد. اگر چنین بود فقط داعش وجود داشت. تمام فلاسفه بزرگ تاریخ اسلامی ایرانی€Œ هستند.در این برنامه ، دکتر حسن بلخاری ،نجفقلی حبیبی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران ، سیداحمد خضری، عضوهیات علمی دانشگاه تهران و حسام€Œالدین آشنا، مشاور رییس جمهوری طی سخنانی از مقام شامخ استاد بزرگ فلسفه کشور تجلیل کردند.


استاد فلسفه را به زبان شیرین به میان مردم آورده€اند/ اگرمردم فلسفه را درک بکنند، مرید عقل خواهند شد
براساس این گزارش، دکتر حسن بلخاری، رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، درآغازاین مراسم درباره استاد دینانی گفت: نقش استاد دینانی در تحلیل موقعیت اجتماعی و همگانی کردن فلسفه بسیار مهم است. فلسفه میل به استقلال دارد. برای رشد عقل عمومی در جامعه فلسفه به نحوی باید به میان مردم بیاید و یکی از بزرگ €ترین کارهایی که استاد از طریق صدا و سیما انجام داده€ اند این است که فلسفه را به زبان شیرین به میان مردم آورده€اند. تمامی تقسیماتی که در فلسفه ما وجود دارد ، ابتدائی است. اگر نه، هم مشائی و هم اشراقی به دنبال برقراری ارتباط میان عقل و شهود هستند. ایشان فلسفه را همگانی کرده و لذت فلسفه را به مردم چشانده€اند. اگر مردم فلسفه را درک بکنند، مریدی عقل را خواهند کرد. بلخاری تصریح کرد: هیچ فیلسوفی را نمی€شناسم که به قدر استاد دینانی از مقام حضرت عقل دفاع کرده باشد.


ما به کسی نیاز داشتیم که به روز باشد
حسام€الدین آشنا، مشاور رییس جمهوری و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) یکی دیگر ازسخنران این نشست بودکه در بخشی از سخنانش گفت: جامعه جوان ما نیازمند شخصیت€ هایی است که بتواند به آنها اتکا کند. ایشان طلبه و دانشجوی واقعی هستند، کسی است که استاد دیده، کتاب خوانده و تامل کرده و تحصیل و تفکیر و تهذیب را همراه کرده است. مشاور رییس€ جمهور تصریح کرد: ما به کسی نیاز داشتیم که به روز باشد. به کسی که در خصوص دینداری در این دوره سخن بگوید .ما به کسی نیاز داشتیم که دغدغه داشته باشد و به دانستن و دانش غیرت داشته باشد و در نهایت به کسی احتیاج داشتیم که در حسرت فهم درست مردمان باشد. امروز نام چنین کسی غلامحسین ابراهیمی€ دینانی است.

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید