امروزچهارشنبه, 01 اسفند 1397-- Wednesday Feb 20 2019

ساعت 17:40:53

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

جوانان قهرمان، محقق، نویسنده و دانشمند شهرمان را بشناسیم
گزارش ویژه فرصت از برترین های نخبگان شهر؛

جوانان قهرمان، محقق، نویسنده و دانشمند شهرمان را بشناسیم

شنبه, 27 مهر 1392 ساعت 10:52 کدخبر :6150
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
خميني شهر سرشار از استعداد و توان است. اين نه يك شعار بلکه واقعيتي است كه هر چه پیشتر مي رويم به واقعيت آن بيشتر پي مي بريم. اكنون و در این روزهای پایانی سال 88 ؛ بر آن شدیم نگاهي به گذشته كرده و چند نمونه از صدها دستاورد جوانان موفق شهرمان را بررسي كنيم.

 در ابتداي گزارش تلاش داشتيم گزارشي پيرامون جوانان موفق سال 88 تهيه كنيم و در رشته هاي مختلف با يكي از آنان صحبت كنيم. اما با توجه به اينكه موفقيت حاصل چند ماه خاص نيست دامنه گزارش را كمي گسترده تر كرديم و تعريفمان از جواني را زير 40 سال قرار داديم. البته کسانی که در این گزارش معرفی می شوند منختب نخبگان شهراند و ما هم مدعی نیستیم همه آنان را یافته ایم. آنچه حاصل شده، حاصل جستجوی ماست. شما هم اگر نخبه هایی در رشته های مختلف سراغ دارید به ما معرفی کنید.

فاطمه مجيري؛ مخترع
خانم مجيري، دانش آموز مركز پيش دانشگاهي فرزانگان اصفهان (تيزهوشان) رشته رياضي فيزيك فرزند جانباز 40 درصد عبدالحسين مجيري است. او از اول راهنمايي وارد مركز فرزانگان شده است. او در خصوص علت ورودش به رشته رباتيك مي گويد: « بعد از ورود به دبيرستان تصميم گرفتم كه فعاليت غيردرسي هم داشته باشم. اوائل به فكر شركت در المپادهاي رياضي يا فيزيك بودم ولي بعد از پرس و جو متوجه شدم كه بچه هاي المپيادي در يك بعد متخصص مي شوند و فعاليت ديگري ندارند. لذا تصميم گرفتم در زمينه اي فعاليت كنم كه تئوري و علمي باشد بهمين جهت رباتيك را انتخاب كردم.»
آموختن و ساختن روبات سه سال طول كشيده است و در اين مدت مدير فرزانگان و leader (رهبر) گروه كه فوق ليسانس مكانيك از دانشگاه صنعتي شريف دارند از او حمايت كردند.
خانم مجيري درخصوص راه يابي اش به مسابقات جهاني مي گويد: «سال دوم دبيرستان ما در مسابقات iran open كه مقدمه راه يابي به مسابقات جهاني است شركت كرديم. ما اولين گروه دانش آموزي دختر بوديم كه در طول اين سال ها كه مسابقات انجام مي شد، در آن برنده شده و جواز حضور در مسابقات جهاني را كسب كرديم.»
مسابقات جهاني اواسط تيرماه در شهر گراتنش كشور اتريش برگزار شد. البته از ايران در قسمت دانشجويي و دانش آموزي گروه هايي شركت داشتند. هدف از انجام اين مسابقات اين بود که در سال 2050 تيم منتخب فوتسال انسان با تيم منتخب روبات ها بازي كنند و روبات ها ببرند.
سفر به اتريش هم دشواري هاي خاص خودش را داشته است: «سفر به اتريش براي ما خيلي مشكل بود، ما تلاش كرديم كه اسپانسر پيدا كنيم. به جاهاي مختلف سر زديم ولي كسي هزينه آن را پرداخت نكرد. بالاخره ما با كمي هزينه خودمان و اسپانسري كه مدير پيدا كرد بهمراه مديرمان به اتريش رفتيم. تيم هاي ديگر افراد زيادي با خود داشتند ولي ما حتي رهبرمان را هم با خودمان نبرده بوديم.»
مجيري در مورد روز مسابقات مي گويد: «مسابقات در سطح بالايي انجام شد. مسابقات در قسمت چونيور (دانش آموزان 20 سال) با شركت تيم هايي از كشورهاي آلمان، برزيل، چين، ژاپن، ايتاليا و ... انجام پذيرفت. ما با دو ربات فوتباليست در اين مسابقات شركت كرده بوديم كه بعد انجام چندين مسابقه سخت با تيم هايي از كشور آلمان، شرکت bmw و ... اول شديم. وقتي به اتريش رسيديم از تيم ها، ملزومات پيشرفته و اسپانسرهاي قوي آن ها كمي ترسيديم، هنگام بازي بسيار از تيم ها با مشكلات فني روبرو شدند، ولي ما حتي شب ها نمي خوابيديم تا روبات ها كاملاً آماده باشند. در طول مسابقه هم خداوند آرامشي در دل هاي ما اندخته بود كه وصف ناشدني است. حتي تيم دانش آموزي اسپانيا كه چهار دوره متوالي قهرمان مسابقات بود و روي قهرماني اين دوره هم شرط بندي هاي فراواني روي اين تيم شده بود هنگامي كه ما برنده شديم، خوشحال شدند و به ما تبريك گفتند.»
«بعد از بازگشت به ايران حسابي تحويل مان گرفتند و عكس و خبر و گزارش در تلويزيون و نشريه هاي مختلف از ما پخش شد. خوراك تبليغاتي خوبي بود.» او با بيان اين جمله ادامه مي دهد: «ولي حالا ديگر خبر خاصي نيست. ما نمي توانيم از مزاياي جشنواره خوارزمي استفاده كنيم كه يكي از آنها وارد شدن در دانشگاه بدون كنكور است. كساني كه در جشنواره خوارزمي شركت مي كنند. 5/1 مسابقه مي دهند و برنده مي شوند و مي توانند از مزاياي بهره ببرند ولي ما در 11 مسابقه شرکت داشتيم. به نظر من بهتر است سنجش علمي هم داشته باشند.»
البته رسيدن به اين موفقيت بدون تحمل سختي هاي آن ممكن نيست: «درس خواندن و كاركردن خيلي سخت بود. بعضي وقت ها تا ساعت يك شب در مدرسه مي ماندم.»
او نقش پدر و مادرش را در اين ميان بسيار مهم مي داند: «خدا را شكر پدر و مادر من هر دو فرهنگي هستند، شايد اوايل به خاطر درسم كمي مخالف بودند ولي من حرفم را طوري بيان مي كردم كه منطقي بود و صحبت ديگري به ميان نمي آمد. حالا هم همگي خوشحال هستيم كه ثمره آن همه تحمل سختي ها در طول 3 سال موفقيت در سطح جهاني شد.»
سخن آخر او هم كمي متفاوت از ديگران است: «وقتي رفتيم اتريش ديدم كه دنيا بزرگتر از اينهاست كه ما خودمان را براي ياد گرفتن فيزيك، شيمي و درس خواندن براي كنكور اين قدر اذيت مي كنيم، يادمون رفته كه انسان هستيم و آمده-ايم انسان باشيم.»

زيبا پريشاني؛ نويسنده كتاب
زيبا پريشاني متولد 1357 و فارغ التحصيل كارشناسي ارشد رشته زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه علامه طباطبايي تهران است. او به همراه دوستش ريحانه دايي-علي كتاب فارسي عمومي را در سال 88 براي تدريس در دانشگاهها تاليف و به چاپ رسانيده است. او هدفش از تاليف اين كتاب را اينطور بيان مي كند: «طي سالهاي تدريس در دانشگاه، كتابهاي فارسي عمومي از مولفان مختلف را استفاده مي كرديم. به تدريج متن اين كتابها براي ما يكنواخت به نظر شد و علاوه بر آن، جاي متن هاي دلچسب و زيباتري از كتب نظم و نثر پارسي به خصوص در بخش معاصر را در اين كتابها خالي ديديم مثلاً در مورد ادبيات معاصر، جاي اشعار بزرگاني چون هوشنگ ابتهاج، قيصر اميرپور، شفيعي كدكني، حسين منزوي و ... به وضوح خالي بود. بنابراين تصميم گرفتيم گزيده اي از ادبيات فارسي با نگاهي ديگر و توجه به ذوق و پسند نسل دانشگاهي جوان فراهم آوريم مثلاً در مورد عرفان كه يكي از پايه هاي ادبيات ماست داستانهايي كه عشق و عرفان را به هم آميخته اند مانند شاه و كنيزك مولانا و داستان شيخ صنعان و دختر ترسای عطار نيشابوري را جايگزين مطالب كليشه اي عرفاني كه درك آن براي نسل امروز سنگين است، کردیم.»
او به ادبيات كهن هم اشاره مي كند و مي گويد: «در ادبيات كهن از كتب معتبر، توجه ما به متنهايي بود كه جشنها و آداب و رسوم ايرانيان (نوروز، سده، مهرگان و...) و همچنين داستانهاي اساطيري مانند داستان جمشيد و... را منعكس كرده اند. علاوه بر آن صفحاتي هم به معرفي شاعران مطرح جهان و نمونه هايي از اشعار آنان اختصاص يافت.» اين كتاب هم اكنون در برخي دانشگاههاي استان تدريس مي شود.
خانم پريشاني هم اكنون مدرس دانشگاه پيام نور، علمي-كاربردي و آزاد است. وي بجز كتاب عمومي فارسي، كتاب «بن مايه ها و عناصر قصه هاي عاميانه ايراني» را توسط انتشارات دانشگاه آزاد اسلامي نجف آباد به چاپ رسانده است.


سميه خاني؛ مدير كارخانه
تماس تلفني باب آشنايي ما با يك جوان كارآفرين شد. ساعت چهار بعدازظهر در كارگاهش قرار گذاشتيم. صداي دستگاه ها از كارگاهش به گوش مي رسيد. با گشاده رويي از ما استقبال كرد و از اينكه دفتري مجزا براي گفتگو ندارد از ما عذرخواهي كرد. ما هم به جمع كارگرهاي كارگاه جوراب بافي كه مشغول بسته بندي بودند پيوستيم.
خودش را سميه خاني 24 ساله داراي ديپلم فني و حرفه اي نساجي معرفي كرد. زماني كه دانش آموز بوده، با سه تن ديگر از دوستانش طرحي را براي ژاكت بافي ارائه مي دهند و در شهرستان و استان برگزيده و در كشور به عنوان يكي از طرحهاي برتر معرفي مي شود. بعد از آن با وامي كه به آنها دادند اول كارخانه ريسندگي را راه انداخت و مديريت داخلي آن را به پدرش سپرد كه در اين زمينه تجربه داشت.
بعد از دو سال و نيم فعاليت كارخانه ريسندگي از پشتوانه آن كارگاه جوراب بافي را با 5-4 كارگر راه انداخت. محصولات كارخانه ريسندگي به استان هاي خراسان رضوي و سيستان و بلوچستان فرستاده مي شود.
حامي او در اين راه، پدر و مشوق اصليش معلم دوران دبيرستانش است كه هنوز هم با تماس و راهنمايي هايش او را هدايت مي كند.
مكان هر دو كارگاه استيجاري است و با اينكه كارگاه جوراب بافي كوچك است به خاطر اجاره هاي سنگين و قسط وام نمي توانند كارگاه بزرگتري اجاره كند.
هر دو كارگاه در سال مواقعي را افت و خيز دارد و حال كه نزديك عيد است سفارش هاي انبوه براي جوراب دارند و گاه تا ساعت ده شب هم كار مي كنند. جوراب ها را به شهرهاي اهواز، شيراز، اصفهان و مغازه داران و خميني شهر مي-فروشند. بعضي وقت ها كه بازار مي خوابد كمي ترس سراغ اين كارآفرين جوان ما مي آيد. همايش هاي متعددي از طرف فرمانداري خميني شهر و استانداري اصفهان برگزار شده و او شركت مي كند ولي همه چيز به حرف طي مي شود و از حمايت عملي خبري نيست.

عمار ممبيني؛ دارنده مقام سوم جهان در ووشو
ممبيني 30 ساله است و داراي 13 عنوان قهرماني. او در خصوص رشته جوجيتسو مي گويد: «اين رشته قوي ترين رشته رزمي در ژاپن و مادر رشته هاي رزمي كاراته و جودو است. از لحاظ تكنيك و فني به حدي غني است كه بوكس، كاراته، تكواندو، هنرهاي فردي، دفاع شخصي همه اش داخل جوجيتسو است.»
او در خصوص ورودش به اين رشته مي گويد:«من از 9 سالگي و علي رغم ميل باطني پدرم وارد ورزشهاي رزمي شدم. پدرم مي گفت بايد بروي وزنه برداري و هيكلت را بزرگ كني، او خودش قهرمان وزنه برداري بود و دوست داشت راهش را ادامه بدهم اما من خيلي ورزش رزمي را دوست داشتم. آن موقع تلويزيون فيلمهاي رزمي را خيلي كم نشان مي داد، يادم ميايد هر موقع فيلم بروسلي را نشان مي داد من مي نشستم و با اشتياق نگاه ميكردم.»
او ادامه مي دهد: «اول از رشته كونگ فو شروع كردم بعد رفتم سراغ كاراته، كاراته را تا درجه دان پنج دارم و مدرك مربيگري بين المللي اش را گرفتم. همزمان با كاراته جوجيتسو را شروع كردم. در اين رشته هم دان پنج و مدرك مربيگري درجه دو آسيا را دارم. بجز اين داور ممتاز هستم و در كلاس B  آسيا مدرك داوري گرفتم.»
او 13 مقام قهرماني دارد از جمله قهرماني فستيوال جهان در 2008 و انتخابي تيم ملي براي سوئد. «براي بازيهاي المپيك آسيايي ويتنام همچنين براي مسابقات آسيايي داخل سالن ازبكستان انتخاب شدم. هفته گذشته هم اول شدم براي مسابقات چين كه اميدوارم بتوانم مقام خوبي را براي كشورمان به دست آورم.» او هم اينك با نيروي انتظامي اصفهان همكاري دارد و بخشي از اين نيروها را آموزش دفاع شخصي پليسي مي دهد و بجز اين با نيروي انتظامي تهران نيز تعامل دارد.
ممبيني روزانه 9 ساعت تمرين مي كند و به عنوان يك ورزشكار اينطور توصيه مي-كند: «ورزش زمان نمي شناسد. مردم هر موقع وقت كردند ورزش كنند، ورزش حتي در سطح عمومي در روح و روان و سلامت جسم بسيار موثر است.»

ياسر حاج مرادي؛ نويسنده كتاب
او سي ساله است و داراي مدرك كارشناسي برق و الكترونيك. حاج مرادي كتاب «يادداشت تغذيه و تناسب اندام» را در بهمن 88 به چاپ رسانيد. بجز اين، كتاب فرهنگ لغات بدن سازي انگليسي به فارسي و فارسي به انگليسي را در دست تدوين دارد. وي در مورد علت ورودش به حوزه مطالعات بدنسازي مي گويد: «خود من مربي بدن سازي هستم، اصل بدن سازي تغذيه است و تغذيه هم يك سري اصول و پارامترهايي دارد و بايد محاسبه شود. با توجه به علاقه اي كه داشتم در ضمن كلاسهاي مربي گري وارد اين مبحث شدم و از اينترنت و ساير منابع استفاده كردم و مطالعاتم را در اين زمينه كامل كردم و سپس تصميم گرفتم نتايج تحقيقاتم را به صورت كتاب در آورم.» وي وجه تمايز كتاب خود را با كتاب هاي بدنسازي موجود در بازار اينگونه بيان مي كند: «كتابهايي كه در اين زمينه در بازار وجو دارد وارد بحث مباني تغذيه شده اند ولي اين كتاب به صورت كاربردي وارد اين موضوع شده و به راحتي به داوطلب كمك مي كند تا يك رژيم غذايي مناسب در پيش گيرد.»
حاج مرادي در خصوص كتاب ديگرش هم مي گويد: «هيچ كتابي در كشورمان وجود نداشت كه اصطلاحات بدن سازي را از انگليسي به فارسي يا بالعكس ترجمه كند و اين يك خلأ بزرگ در عرصه تدوين بود، براي همين تصميم گرفتم وارد اين حوزه شوم و ترجمه لغات بدنسازي را در قالب يك لغت نامه تدوين كنم.» او اين لغتنامه را مشتمل بر بيش از دو هزار واژه تخصصي و عمومي ذكر مي كند كه در زمينه هاي آناتومي بدن، آسيبهاي ورزشي و حركات اصلاحي، تغذيه، تمرينات بدن سازي، مكمل هاي غذايي و گياهان دارويي و... ورود كرده است.

پانته آ صفايي؛ دارنده مقام دوم كشوري جشنواره شعر فجر
پانته آ صفايي متولد 1359 است. او شعر را از دوران راهنمايي شروع كرده است و خيلي زود با شركت در مسابقات كشوري و كسب مقامهاي متعدد، استعداد خودش در اين مورد را به اثبات مي رساند. خانم صفايي شعر را در انجمن هاي ادبي ادامه داده و در دوران دانشجويي در مسابقات دوسالانه نهج البلاغه و شعر دانشجويي عاشورا شركت كرده است. او تاكنون توانسته سه مجموعه شعر را به نام هاي «گريه هاي حوا»، «خوش به حال آهوها»، «ديشب كسي مزاحم خواب شما نبود؟» به چاپ برساند و بجز اين، دو مجموعه شعر نيز در حال چاپ دارد به نامهاي «ساقه هاي نازك ريواس» و مجموعه اي كه هنوز نامي براي آن انتخاب نكرده است. صفايي سه سال است كه به همراه همسرش در خميني شهر زندگي مي كند. او در مضامين عاشقانه، اجتماعي و مذهبي غزل مي سرايد. صفايي امسال با ارسال 20 اثر به جشنواره شعر فجر مقام دوم كشوري را كسب كرده است. وي مهندس مكانيك است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید