امروزيكشنبه, 10 فروردين 1399-- Sunday Mar 29 2020

ساعت 13:25:51

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

تعزیه خمینی شهر در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شد

تعزیه خمینی شهر در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شد

چهارشنبه, 20 آذر 1392 ساعت 12:48 کدخبر :6581
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
آئین مذهبی و معنوی تعزیه گذر خمینی شهر در فهرست آثار معنوی کشور ثبت شد. به گزارش فرصت آنلاین نماینده میراث فرهنگی خمینی شهر با بیان این مطلب افزود: تعزیه گذر خمینی شهر به شماره 434 به ثبت رسیده است.

حبیبی گفت: این مراسم در محلات مختلف خمینی شهر به شکل گذر به گذر اجرا می گردد و تعزیه خوانان به سبکی خاص اقدام به اجرای برنامه در گذرهای مختلف می کنند.

وی ادامه داد: تعزيه و شبيه خواني در خمینی شهر در ايام محرم به صورت گذر به گذر انجام مي شود. به اين ترتيب که براي اجراي نمايش، چند گذر در نظر گرفته و آماده مي شود.

نماینده میراث فرهنگی افزود: این گذرها هميشه ثابت اند؛ يعني گذر اول هميشه حسينيه محل است و گذر بعدي محله بعدي و.... بازيگران تعزيه به اين ترتيب به چند گروه تقسيم شده و مثلا در روز عاشورا مي خواهند شهيد شدن امام حسين (ع) را نمايش دهند، گروه اول وارد گذر اول شده و خداحافظي امام حسين (ع) را با اهل حرم نشان مي دهد. سپس گروه اول به طرف گذر دوم حرکت کرده و همانند همين برنامه را در گذر دوم اجرا مي کند و به اين ترتيب اين شبیه خوانی تا گذر آخر اجرا مي شود. بعد از رفتن اولين گروه از گذر اول، دومين گروه وارد گذر اول مي شوند و دنباله تعزیه گروه اول را اجرا مي کنند و به همين ترتیب تا آخر واقعه عاشورا در همه گذرها نمايش داده مي شود.
حبیبی تاکید کرد: این آیین به دلیل روش انحصاری اجرا در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید