امروزچهارشنبه, 27 تير 1397-- Wednesday Jul 18 2018

ساعت 22:39:20

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 02:25:41

 آشنایی با مثنوی یک ضرورت است
به بهانه هشتم مهرروزبزرگداشت مولوی

آشنایی با مثنوی یک ضرورت است

دوشنبه, 08 مهر 1392 ساعت 12:20 کدخبر :6030
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
عظمت مولانا ونفوذ مثنوی او در زندگی گذشته و حال بشر کافی است که روزی در تقویم به نام او ثبت گردد.

هشتم مهر هر سال روز مولانااست وی که زاده حدود سال 610 ه.ق است پس از فوت پدر به جای او به کرسی تدریس می نشیند اما پس از ملاقات با مولانا شمس الدین تبریزی تحولی عظیم پیدا یافته و دید دیگری به جهان و جهانیان پیدا می کند و مثنوی را به نظم به یادگار می گذارد این منظومه شامل 6 دفتر و بالغ بر 25632 بیت است به جز مثنوی مولوی آثار دیگری چون دیوان کبیرو یا کلیات شمس و مجالس سبعه و فیه ما فیه و مکتوبات دارد.


مثنوی حاوی قصص و حکایات است وخود می گوید از قصه چون پیمانه ای استفاده کرده تا دانه معنی در آن قرار دهد و خردمند کسی است که دانه معنی را بگیرد و به پیمانه توجه نکند.


مقالات و رساله ها و کتب متعددی در باب مثنوی نگارش یافته و در سراسر دنیا انسان های زیادی هستند که دل به مثنوی و مولانا بسته اند بسیاری از باغ مثنوی به سرای درک و فهم درست از هستی و آفرینش و راز و رمز های آن رسیده اند به همین دلیل است که بسیاری از اندیشمندان آشنایی نسل جوان فعلی را با مثنوی مولوی یک ضرورت برای جامعه کنونی ما می دانند.


در شهرستان ما نیز اصحاب فرهنگ در طول سالیان تلاش هایی برای دایر کردن کلاس ها و جلسات مثنوی خوانی انجام داده اند که با فراز و نشیب هایی روبرو بوده است. استاد آقا محمدی از جمله افرادی است که تلاش های زیادی برای آشنایی مردم با مثنوی مولوی انجام میدهد و دو جلسه یکی برای آقایان و دیگری برای خانم ها در سطح شهر علی رغم مشکلات برگزار می کند که علاقمندانی جذب آن شده و از بیانات استاد استفاده میکنند امیدواریم شاهد گسترش این گونه جلسات در سطح شهر و مدارس به عنوان فوق برنامه و کانون های مساجد و کتابخانه های شهر باشیم. چرا که آشنایی نسل جوان با گنجینه های ادب همچون مثنوی و شاهنامه و گلستان و بوستان و دیوان حافظ از ضروریات جامعه کنونی به حساب می آید.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید