امروزشنبه, 30 تير 1397-- Saturday Jul 21 2018

ساعت 06:36:56

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 21:13:58

ولایتی:

باید غبار از چهره بزرگان اسلام و ایران زدود

پنجشنبه, 10 اردیبهشت 1394 ساعت 17:34 کدخبر :8761
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: امروز قلمرو فرهنگ ایران فراتر و بالاتر از قلمرو سیاسی کشور است.

به گزارش ایسنا ، علی€Œاکبر ولایتی در مراسم افتتاحیه خانه سلجوقیه در جوار مقبره€Œهای خواجه نظام الملک و ملک€Œشاه سلجوقی در اصفهان اظهار کرد: متراکم€Œترین یادگاران کشور در اصفهان پیش روی ما قرار دارند که با احیای برخی از آن€Œها همچون میدان امام علی(ع) درواقع توانسته€Œایم کانون€Œهای فرهنگی کشور را جانی دوباره بدهیم.
وی با بیان این€Œکه «هرچه بتوانیم مناطق غنی و قدیمی خود را بکاویم تاریخ افتخار آفرین کشور را بیشتر می€Œفهمیم»، افزود: متأسفانه نتوانسته€Œایم چهره€Œها و افراد بزرگ کشورمان را به دیگران بشناسانیم و امروز به مناسبت بزرگداشت خواجه نظام الملک اینجا هستیم و این در حالی است که کسی از خواجه نظام الملک چیزی نمی€Œداند.
وی ادامه داد: یکی از کارهای مهمی که باید در این کشور انجام شود زدودن گرد و غبار از چهره بزرگان اسلام و ایران است که خواجه نظام الملک یکی از آن€Œهاست.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به تاریخ ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: ایران قبل و پس از اسلام در بسیاری از برهه€Œهای تاریخی افرادی که اهل حکمت و تدبیر بوده€Œاند را در مقام€Œهای بالا دیده است و همین امر باعث شده تا این افراد نقش اساسی در پیش برد عزت و معرفت کشور داشته باشند.
وی با بیان این€Œکه «بزرگمهر یکی از چهره€Œهای شناخته€Œشده در اعصار گذشته کشور بوده است»، تصریح کرد: این فرد کسی بود که کمک کرد تا ارتباط میان فرهنگ ایران، یونان و هند برقرار شود و نقش بسیاری در جذب اساتید رانده شده داشت. ما جندی شاپور را در این کشور داشته€Œایم که باید برای آن بزرگداشتی در اهواز و تهران برگزار کنیم و دیگری همچون سپهسالار عبدالرزاق بوده است که جرقه€Œهای اولیه€Œ شاهنامه فردوسی را او روشن کرده است.
وی اظهار کرد: اصفهان در دوران آل بویه مرکز علم و معرفت بوده و در زمان سلجوقیان نیز به تدبیر خواجه نظام الملک توانسته راه پیشرفت را در پیش بگیرد.
ولایتی با تأکید بر این€Œکه «امروز قلمرو فرهنگ ایران فراتر و بالاتر از قلمرو سیاسی کشور است»، افزود: کاشغر شهری کوچک در چین است که به ایران صغیر معروف شده است؛ چراکه مردم در آن€Œجا فارسی صحبت می€Œکنند و فرهنگ اصیل ایرانی به هرکسی هدیه می€Œدهند.

وی با اشاره به این€Œکه «خواجه نظام الملک مانع درگیری بین قومیت€Œها و مذاهب می€Œشد» خاطرنشان کرد: نظام الملک محبت ویژه€Œای نسبت به بزرگان شیعه داشت.
وی هم€Œچنین یادآور شد: تقویم شمسی امروز کشور از یادگاران ملک شاه سلجوقی است که نشان از همان تدبیری می€Œدهد که افراد اهل حکمت گذشته برای ایران به ارمغان آورده€Œاند.

مطالب مرتبط:

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید