امروزجمعه, 31 شهريور 1396-- Friday Sep 22 2017

ساعت 00:02:02

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 11:15:06

عکاسان خمینی شهری به رتبه اول کشور دست یافتند
عکاسان خمینی شهری به رتبه اول کشور دست یافتند

میلاد نعلبندیان و محمدحسین پاکدل به صورت مشترک رتبه اول مسابقه عکس سراسری "بانوی کرامت" را از آن خود کردند. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، مراسم اختتامیه جشنواره و اهدای جوایز به برگزیدگان در محل دانشگاه الزهرا تهران برگزار شد و برگزیدگان تندیس، جایزه نقدی و لوح تقدیر دریافت کردند.

اطلاعیه اداره کل انتقال خون استان
اطلاعیه اداره کل انتقال خون استان

مرکز ثابت اهدای خون شهرستان خمینی شهر در دهه اول محرم آماده خونگیری ازعزاداران حسینی و نذرکنندگان اهدای خون می باشد. به گزارش فرصت آنلاین روابط عمومی اداره کل انتقال خون اصفهان با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: به اطلاع مردم مردم مومن و عزادار شهرستان خمینی شهر می رساند مرکز ثابت اهدای خون واقع در خیابان امام شمالی دهه اول محرم از روز شنبه اول مهرماه برابر دوم محرم الحرام الی روز عاشورا در دو نوبت کاری صبح و عصر آماده خونگیری از اهداکنندگان محترم می باشد.

هوش هیجانی کودک هزاره سوم را بالا ببرید
هوش هیجانی کودک هزاره سوم را بالا ببرید

سمینار تخصصی کودک هزاره سوم به همت سازمان رفاهی تفریحی شهرداری خمینی شهر و موسسه مطالعه و خلاقیت اندیشه کیان در محل سالن بصیرت برگزار شد.
کارشناس این همایش ضمن مقایسه کودکان امروز و گذشته گفت: میزان اطلاعاتی که به یک کودک سه ساله در سال 96 میرسد اندازه اطلاعاتی است که به یک نوجوان 17 ساله در 20 سال پیش وارد می شود.
د کتر کیان بر لزوم تطابق والدین با تغییرات جدید تاکید کرد و افزود: باید هوش هیجانی بچه ها بالا برود یعنی بتواند سر بزنگاه واکنش نشان دهد؛ فرز باشند. اروپای قرون وسطی 700 سال از فرز بودن دور بوده اند.
وی ادامه داد: آن چه باعث می شود تو موفق شوی همین آیه قرآن است که می فرماید: قل سیروا فی الارض ... در زمین بگردید تا تجربیاتتان زیاد شود؛ هوش هیجانی تان زیاد شود.
دکتر کیان همچنین گفت: یک خبر خوب آن که دانشمندان علوم رفتاری تحقیق کرده اند که به طور میانگین هر سه روز یک بار یک فرصت خوب در خانه هر انسان روی کره زمین می زند. ولی خبر بد این که بر اساس تحقیقات همین دانشمندان انسان ها هر 10 سال یک بار در خانه های خود را به روی فرصت خوب باز می کنند.علت این امر پایین بودن هوش هیجانی یا EQ است.
وی افزود: بچه ها باید خرابکاری کنند تا یاد بگیرند. نباید بچه هزاره سومی را از شکست ترساند.

ریشه مشکلات شهر فرهنگی است
سیدجواد ابطحی:
ریشه مشکلات شهر فرهنگی است

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه «نگاه انفرادی» در گفتگو با خبرنگار فرصت آنلاین در خصوص نبود نگارخانه در شهر گفت: با وزیر ارشاد صحبت کرده ام و وی گفت در صورتی که شهرداری به این مساله ورود پیدا کند،50 درصد از هزینه ها را پرداخت می کند.
سیدجواد ابطحی در مورد مکان نگارخانه گفت: بسیاری از خانه های قدیمی تاریخی هستند که در بافت فرسوده قرار دارند و بعضا ممکن است ورثه شان هم این جا نباشد و ما می توانیم از آن ها استفاده کنیم.


وی افزود: فکر می کنم دید مسؤولین شهر ما به مشکلات شهر باید رفع معضلات فرهنگی باشد ولی این دید وجود ندارد. بنده زیربنای انقلاب را فرهنگ می بینم و فکر می کنم معضلات موجود در جامعه، فرهنگی است. ما باید تمام مسؤولین، انجمن ها، سمن ها، هیات ها و ... را ترغیب کنیم که در این مسائل ورود کنند. شورای فرهنگ عمومی نقش اصلی و کلیدی دارد که متاسفانه جلساتش منظم برگزار نمی شود و اگر می شود پیگیری نمی شود.


ابطحی با اشاره به برخی مشکلات شهر مانند استفاده از اتباع خارجی در کارخانه ها به جای نیروهای بومی، مشکل مواد مخدر و آمار نگران کننده خودکشی، ریشه آنها را فرهنگی عنوان و تصریح کرد: با این اوصاف باید مکان هایی مانند آمفی تئاترها، گالری ها، نگارخانه ها، مساجد و حسینیه ها دیده شود. ولی اکنون این ها به حاشیه رفته اند.


نماینده با بیان این که گاهی یک عکس، کارکرد ساعت ها سخنرانی را دارد، افزود: عکس برای هویت ملی ما و هویت شهر خمینی شهر ماندگار است. عکس سندی است از زندگی اجتماعی و جغرافیایی این شهر و به سیرتحول توسعه نیز کمک می کند. معتقدم اگر عکس های قدیمی را کنار عکس های جدید بگذارند به صورت خلاصه به ما می گوید کجا بوده ایم و به کجا رسیده ایم.


وی در زمینه موضوعات نمایشگاه عکس نیز پیشنهاد کرد مناظر تاریخی و طبیعی و مشاغل خمینی شهر به تصویر کشیده شود.
گفتنی است نمایشگاه عکس «نگاه انفرادی» از 11 شهریوردر خانه تاریخی مجیر باهمکاری سازمان رفاهی تفریحی وخیریه سرای فرزانگان سالمندان برگزار شده است.

سالشمار و روزشمار ماربین، سده و خمینی شهر منتشر شد
سالشمار و روزشمار ماربین، سده و خمینی شهر منتشر شد

کتاب "هزارسال خمینی شهر"؛ سالشمار و روزشمار تاریخ شهرستان خمینی شهر تالیف محمدعلی شاهین منتشر شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، ذکر اتفاقات و تحولات ریز و درشت فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و علمی شهرستان در طول سده های اخیر در این کتاب به ترتیب تاریخ رخداد آوره شده است.


اولین فصل دومین کتاب مجموعه خمینی شهر شناسی، سالشمار نام گرفته و به اتفاقاتی مربوط می شود که تاریخ دقیق روز و ماه آن مشخص نیست و نگارنده ناگزیر به ذکر سال وقوع اتفاق بسنده کرده و 12 فصل بعدی روزشمارهاییست که هر کدام اتفاقات رخ داده در ماه های مختلف سال را با ذکر روز و به ترتیب وقوع ذکر کرده است. هر فصل با تصویری از جاذبه های شهر از فصول قبل و بعد مجزا شده و فهرست اتفاقات مربوط به هر ماه ابتدای آن درج شده است.
صفحات این کتاب مزین به تصاویری است که به جهت بومی بودن به باور مطلب کمک بیشتری می کند و به جهت رنگی بودن به جذابیت کتاب افزوده است.


از سینما سیّار تا سینما فرهنگ
نویسنده در این کتاب تا آنجا که به منابع دسترسی داشته سعی کرده هیچ اتفاق تاثیرگذاری را از قلم نیندازد از "نمایش فیلم در سده توسط سینمای سیار کنسولگری انگلیس"، "ورود شوینده های جدید به شهر" و "تاسیس اولین مدرسه در کوجان" تا اتفاقات و تحولات عظیمی همچون "بروز قحطی ناشی از جنگ جهانی اول در سده "، "آغاز عملیات خیابان سازی در سده" و "ورود ماشین های بافندگی به همایوشهر."


طرح روی جلد تصویری هوایی از خمینی شهر را نشان می دهد که یک ساعت تک عقربه ای دایره شکل در مرکز آن قرار گرفته است و اسامی مقاطع مختلف شهر یعنی ماربین، سده، همایونشهر و خمینی شهر دایره مذکور را به 4 بخش تقسیم کرده اند. طرح پشت جلد نیز همچون روی جلد هدفمند طراحی شده است. صفحه به چهار ستون تقسیم شده و در هر ستون تعدادی عکس پشت سر هم جاسازی شده است و بدون اینکه اشاره ای به اسامی شهر شده باشد ستون ها از چپ به راست هر کدام گویای یک دوره زمانی خاص هستند. به عنوان مثال زنی که در حال گیوه چینی است به سومین عکس از ستون دوم تبدیل شده است و گویای این است که گیوه چینی توسط زنان سده در دهه های 20 و 30 رواج زیادی داشته است. آخرین عکسِ آخرین ستون؛ بیمارستان در حال ساخت ساعی را نشان می دهد. طراحی جلد را سیمین سعیدی به عهده داشته، صفحه آرایی توسط مازیار واحدی پور انجام شده و ویراستاری به دست لیلا پیمانی انجام گرفته است.

 


سازگار با حوصله نسل های جدید
بر اساس همین گزارش، اگرچه استفاده از قالب سالشمار و روزشمار پیش از این برای تاریخ انقلاب، دفاع مقدس و... بهره برده شده اما برای تدوین تاریخ یک شهر روش جدیدی است.
محمدعلی شاهین در پاسخ سوال خبرنگار فرصت در رابطه با هدفش از انتخاب این قالب می گوید: این دیار از دیرباز بستر اتفاقات و تحولات بسیاری بوده که ذکر این اتفاقات به صورت روزشمار ضمن زدودن غبار از آنها موجب می شود کمتر چیزی از قلم بیفتد به اضافه اینکه یک روش علمی تاریخ نگاری است که از سندیت و اعتبار بیشتری برخوردار و به عنوان مرجع تاریخ منطقه قابل استناد خواهد بود.


شاهین با تاکید بر اینکه پیش از این نیز دوستان دیگری به تالیف کتاب در زمینه تاریخ خمینی شهر پرداخته اند که بنده نیز در مرحله تحقیق از آنها بهره گرفته ام، گفت: زحمات همه دوستان را ارج می نهیم و برای دستیابی به منابع انسانی، نوشتاری و تصویری که زوایای مبهم تاریخ شهرمان را روشن سازد دست یاری به سوی همگان دراز می کنیم.


و ی گفت: قطعا بر کتاب حاضر اشکالاتی وارد است که از خوانندگان عزیز تقاضا می شود اطلاع رسانی کنند تا در چاپ های بعدی برطرف شود. نویسنده در پایان اظهار امیدواری کرد به زودی دیگر مجموعه که کتب موضوعی تاریخ شهر هستند مانند ستارگان شهر انتشار یابد.

نمایشگاه عکس نگاه انفرادی گشایش یافت
نمایشگاه عکس نگاه انفرادی گشایش یافت

مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس گروهی از عکاسان جوان خمینی شهر با عنوان «نگاه انفرادی» با حضورراعی فرماندار و کیانی رئیس شورای شهر و جمعی از علاقه مندان در خانه تاریخی مجیر برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، دراین نمایشگاه که با همکاری سازمان رفاهی تفریحی خمینی شهر، خیریه سرای سالمندان فرزانگان، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی وبا هزینه شخصی عکاسان و با نمایشگاه گردانی میلاد نعلبندیان برگزار شده آثار 21 هنرمند عکاس در قالب 33 عکس در معرض دید شهروندان قرار داده شده است.


سرپرست فرمانداری خمینی شهر در این مراسم با بیان این که برگزاری این گونه نمایشگاه ها می تواند به ارتقای استعداد های عکاسی در سطح شهرستان کمک کند، هنرمندان را یاری رسان به مسئولین دانست و افزود: یقینا برای توسعه و پیشرفت کشور نیازمند به ثبت وقایع هستیم و این عکاسان هستند که از دریچه دوربین خود می توانند واقعیت های جامعه امروزی را ثبت کنند. یک عکاس می تواند تاریخ آفرین باشد و هنرمند عکاس در زمینه های مختلف می تواند به توسعه پایدار کمک کند. مجتبی راعی همچنین در کنار برگزاری چنین نمایشگاه هایی استفاده از تجربیات هنرمندان پیش کسوت را از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی لازم دانست. وی یکی از بزرگترین محدودیت های شهرستان در این خصوص را نبود جایگاه و مکان مناسب برگزاری نمایشگاه عنوان کرد و با اشاره به وجود مراکزی مانند خانه هنرمندان آن را برای شهرستان ناکافی دانست و ابراز امیدواری کرد که در شورای شهر پنجم، تدبیری برای این موضوع اندیشیده شود.
گفتنی است نمایشگاه مذکور تا پنجشنبه از ساعت 16 تا 20پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود و کلیه درآمدهای حاصل از فروش این آثار هنری صرف انجام امور خیریه می شود.

ولیمه خاله خانوم در تهران
ولیمه خاله خانوم در تهران

نمایش ولیمه در هجدهمین جشنواره سراسری نمایش های آیینی و سنتی به روی صحنه خواهد رفت. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، این نمایش به نویسندگی و کارگردانی حسین علی عمادی و هادی کیانی 12 شهریور ماه در دو نوبت و در ساعت های 17 و 20 در تماشاخانه سنگلج تهران به روی صحنه می رود.
گفتنی است شهریورماه 92 نیز نمایش "کی به کیه" به کارگردانی همین دو هنرمند در شانزدهمین جشنواره سراسری نمایش های آیینی و سنتی به اجرا درآمد.

استقبال پرشور مردم از یادواره شهدای اصناف +تصویر
استقبال پرشور مردم از یادواره شهدای اصناف +تصویر

عکاس: سعید بیگی

یادواره شهدای اصناف و شهدای مدافع حرم شهرستان خمینی شهر با حضور گسترده مردم در مسجد جامع فروشان برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، یادواره 410 شهید اصناف و 14 شهید مدافع حرم شهرستان پای هزاران نفر از مردم شهید پرور، زنان، مردان، بازاریان و مسئولان شهرستان را به این آیین ساده و مردمی بازکرد.
رییس بسیج اصناف خمینی شهر با تاکبد بر اینکه این دومین یادواره ای بود که با محوریت شهدای اصناف شهرستان خمینی شهر برگزار می شد، گفت: برای پذیرایی از حضار سه هزار بسته تهیه کرده بودیم که استقبال پرشور مردم موجب شد نتوانیم از بسیاری از میهمانان پذیرایی کنیم.


سرهنگ محمدی در رابطه با سخنان حجت الاسلام مهدی دانشمند در این یادواره گفت: سخنان ایشان سه محور داشت. شهدای مدافع حرم، شهدای اصناف و بازار اسلامی موضوعاتی بود که به آنها پرداخته شد.


وی تعداد شهدای اصناف شهرستان خمینی شهر را 410 نفر عنوان کرد و از اکبر رجبی، محمدعلی رجایی، حسین پرستار، عبدالله جعفری، سیف الله حاج حیدری، سیدمحمود ابطحی، نادعلی جورکش، ابراهیم براتی و احمد امینی به عنوان تعدادی از این شهدا نام برد.


گفتنی است در این آیین که به همت هیات امنای دوشنبه بازار، اتاق اصناف و بسیج اصناف برگزار شد،روحانیون محل، ابطحی نماینده مجلس و راعی فرماندار شرکت داشتند.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، مردادماه سال گذشته نیز بزرگداشت شهدای فروشان در مسجد جامع برگزار شد که با استقبال پرشور مردم همراه بود.

 

صفحه 1 از 262