امروزشنبه, 30 تير 1397-- Saturday Jul 21 2018

ساعت 02:45:08

آخرین به روز رسانی : جهار شنبه 21:13:58

افتتاح دفتر میراث فرهنگی در خمینی شهر
در مراسم افتتاح دفتر نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان تأكيد شد؛
افتتاح دفتر میراث فرهنگی در خمینی شهر
دفتر نمایندگی میراث فرهنگی شهرستان با حضور مسئولان استاني و شهري در محل خانه تاریخی مجیر افتتاح گرديد. در ابتداي اين مراسم، فرماندار شهرستان در سخناني گفت: یکی از خلأهای مهم خمینی شهر عدم رسیدگی به میراث فرهنگی بود.
زندگی با اعضای بدن دیگران
گزارشی از اهدای عضو در خمینی شهر؛
زندگی با اعضای بدن دیگران

روبه رو شدن با خانواده اي كه عزيزي را از دست داده بودند قبلا در گزارش جاده مرگ تجربه شده بود و حالا هم پس از هماهنگي با خيريه بقيه الله به سراغ خانواده اي ميرويم كه اعضاي بدن يكي از افراد خود را اهداء كرده اند.

خميني شهر؛ مسائل اصلي و مسائل فرعي
خميني شهر؛ مسائل اصلي و مسائل فرعي

"در همه‌ى قضايا بايد اينجورى عمل كرد. بايد درست ديد، درست سنجيد، درست محاسبه كرد. مواظب باشيم در تشخيص اشتباه نكنيم؛ قضاياى اصلى را با قضاياى فرعى جابه‌جا نكنيم؛ چيزهاى بزرگ، حوادث بزرگ و مهم را كوچك نبينيم و در مقابل، حوادث كوچك را بزرگ بينگاريم؛

بايد درست تشخيص بدهيم. اين قدم اول. بعد هم احساس مسئوليت كنيم... مسئولين كشور بيدار باشند. بيدارى مسئولين به اين است كه هرچه مي توانند به مردم خدمت كنند، و هرچه مي توانند يكپارچگى را حفظ كنند..."
آنچه در صدر كلام آمد، بخشي از بيانات رهبر فرزانه انقلاب است كه در سالروز 19 دي امسال و در جمع مردم قم ايراد كردند.
تشخيص و جداسازي مسائل اصلي از فرعي و توجه كردن به هر كدام از اينها مطابق با اهميت و اثري كه دارند، امري است كه در سالجاري، مقام معظم رهبري بارها و بارها و به مناسبتهاي گوناگون بر آن تأكيد فرموده اند و نسبت به جابجا شدن و اشتباه در تشخيص آنها هشدار داده اند.
روي سخن در اين مقال، شهرستان ما و برخي مسائل آنست. بي ترديد، راهبردهاي كلاني كه رهبر انقلاب در سخنراني ها و بياناتشان ابراز مي دارند، بايد نقشه راه و حركت باشد و لذا انتظار مردم از مسئولان و نخبگان و خواص آنست كه در خميني شهر هم، بر اين اساس عمل كنند.
مسلم است كه اگر بخواهيم در گستره شهرستان اين دغدغه رهبري و مردم را مرتفع كنيم، بايد مسائل اصلي و اساسي خميني شهر را از مسائل فرعي و درجه دوم جدا كرده، و به هر كدام در جاي خود اهميت دهيم.
متأسفانه اين امر، گاهي اوقات از سوي نخبگان و برخي مسئولان در شهرستان رعايت نمي شود و از آنجا كه اين مسئله از مطالبات اساسي رهبر انقلاب است نبايد اگر خداي ناكرده مسئول يا مسئولاني اين مهم را ناديده گرفتند و راه ديگري رفتند از انتقاد مصون بمانند.
اينك كه سال 89 رو به پايان است بد نيست مسئولان دلسوز و خدوم كه همه آنها براي خدمت به مردم تلاش مي كنند، ليستي از مسائل اصلي و فرعي شهرستان را تهيه كنند تا در سال آينده، اولويت ها فرع بر فروع نشود.
يكي از مواردي كه در آن، مسائل اصلي و فرعي جابجا شد، اختلافات بين دو مسئول در شهرستان بود كه براي مدتي فضا را دچار حاشيه كرد. فرصت از اين منظر به نقد اين رفتار مي پردازد كه عميقاً معتقديم اولويت شهرستان پرداختن به امور اصلي مردم است و اگر هر كس با هر عنواني، خواسته يا ناخواسته در مسيري خلاف آن قدم نهاد بايد مورد نقد منصفانه واقع شود.
در ماجراهاي مربوط به تغيير مديريت آموزش و پرورش، اختلافات دو مدير كه اتفاقاً از گرايشات سياسي يكساني هم برخوردار بودند باعث شد براي مدتي، ذهن بخشي از بدنه فعال شهرستان كه همان معلمان و مديران و به تبعش دانش آموزان و خانواده هاي آنها هستند به ميزان هاي متفاوت درگير اين مسئله شود.
نمي خواهيم وارد جزئيات اين اختلافات و نوع بگومگوها شويم كه گاه از همان دست مسائلي بود كه رهبر انقلاب در سخنان بسيار مهم شان در ديدار اخير با خبرگان ملت، نسبت به آنها ابراز تأسف شديد كردند.
فرصت هم اگر چه از ماههاي ابتدايي سال در جريان بخش زيادي از جزئيات اين اختلافات بود اما به همان دليل كه اين اختلافات مسئله اي فرعي و درجه دوم است از وارد شدن به جزئيات و پرداختن مفصل خودداري كرد اگرچه معتقد بوديم دانستن حق مخاطب است و لذا به اجمال اشاراتي كرديم. اكنون هم، نسبت به اينكه كدام طرف صاحب تقصير بودند يا بيشتر مقصر بودند قضاوتي نمي كنيم چرا كه در چنين مقامي نيستيم اما يك امر مسلم است و آن اينكه بخش اعظم اين اختلافات، از همان دست مسائل درجه دو و فرعي بود كه براي بخشي از جامعه و مسئولان به يك مسئله درجه اول و حياتي تبديل گرديد ضمن آنكه اساساً بخشي از اين اختلافات، مربوط به امور سليقه اي و غيركاري بود كه متأسفانه به محيط هاي مديريتي سرايت كرد؛ امري كه قطعاً و با توجه به امانت بودن مسئوليت ها، توجيه پذير نيست.
اين نوع مسائل در محيط شهرستان ما كم نيستند و مكرر مي بينيم كه جاي مسائل اصلي و فرعي عوض مي شود و متأسفانه موج هايي كه از اصلي شدن مسائل فرعي ايجاد مي شوند بر پيشرفت امور شهرستان و خدمت رساني به مردم اثر نامطلوب مي گذارند.
مسئله اصلي در شهرستان همان است كه در صدر كلام از بيان رهبر انقلاب مطرح شد و آن، خدمت رساني صادقانه و بي دريغ به مردم است. اين، بدان معنا نيست كه امر خدمت رساني صورت نمي گيرد. همين دو مسئول محترمي كه در اين مشاجره واقع شدند هر دو خدمات فراوان و غيرقابل انكاري داشته اند اما نبايد به رفتارهايي مبادرت كرد كه خدمات را هم تحت الشعاع قرار دهد و از طرفي هم، ابراز ناراحتي و گلايه مردم را به همراه بياورد كه سري از سر تأسف تكان دهند.
خدمت رساني به مردم و توجه به مشكلات مهم خميني شهر و منصرف كردن وقت و ذهن يك مسئول از درگير شدن به مسائل بيهوده و صرف اين قوت و ذهن ارزشمند براي حل مشكلات شهروندان وظيفه بسيار مهم مسئولان است. در كنار اين امر، حفظ وحدت و يكپارچگي و خودداري از اعمال و گفتار و رفتاري كه به ايجاد يا عميق تر شدن شكاف ها بينجامد نيز از جمله مطالبات رهبر معظم انقلاب است كه در صدر كلام بدان اشاره شد: " بيدارى مسئولين به اين است كه هرچه ميتوانند به مردم خدمت كنند، و هرچه ميتوانند يكپارچگى را حفظ كنند..."
اميدواريم كه اين "بيداري" بطور كامل و براي همه مسئولان و نخبگان حاصل شود و بدانيم كه مسئوليت، امانتي است كه دير يا زود از ما مي گيرند و به ديگري مي سپارند.

استقبال چشمگير خميني شهري ها از كاروان هاي راهيان نور
گزارشي از اعزام کاروان هاي راهیان نور؛
استقبال چشمگير خميني شهري ها از كاروان هاي راهيان نور

 

هر سال نزدک ایام عید که می‌شود تابلوهایی در سطح نصب می‌شوند که برروی آنها نوشته شده اعزام کاروان راهیان نور. این برنامه چند سالی است که در کشور اجرا می‌گردد و مشتاقان زیادی را به دیدن مناطق جنگی و محل عروج شهدا می‌کشاند.

صرفه جویی یعنی چه؟
زیر ذره بین؛
صرفه جویی یعنی چه؟

صرفه جویی رویه ای است که میدان عمل آن به گستردگی پهنای زندگی است. از مصرف آب و انواع انرژیها و دیگر معادن و ذخایر گرفته تا سبک زندگی و آداب و رسوم و برگزاری مراسم مذهبی، عزاداریها، جشن ها و مناسبت ها تا رفتارهای فردی و شخصی شامل خوراک و بهداشت و وقت و تفکر و محیطهای کسب وکار و ادارات و سازمانها و خانه ها؛ همه را در بر می گیرد.

راز دوستي پيامبر(ص) با فاطمه‌(س)
راز دوستي پيامبر(ص) با فاطمه‌(س)

 

راستي پيامبرخدا(ص) در آينه جان فاطمه(س) چه مي‌بيند و از آن به ما خبر مي‌دهد كه هر وقت مي‌خواهد از مدينه خارج شود آخرين كسي را كه ملاقات مي‌كند فاطمه‌زهرا(س) است و هر وقت به مدينه برمي‌گردد، اوّلين كسي كه ملاقات مي‌فرمايد، فاطمه‌زهرا(س) است.

نخستين رسانه آنلاين خميني شهر افتتاح شد
يك گام جهادي ديگر در عرصه رسانه اي شهرستان؛
نخستين رسانه آنلاين خميني شهر افتتاح شد

عصر كنوني را عصر ارتباطات ناميده اند؛ ارتباطاتي كه جهان را به قول مارشال مك لوهان – نظريه پرداز علوم ارتباطات – به يك دهكده تبديل كرده است. اين ارتباطات مدرن و فناوري هاي پيشرفته آن، هر روز جلوه اي تازه از خود نشان مي دهند و تعاملات جهاني را تسهيل مي كنند. اين روند پرسرعت گسترش ارتباطات و پيشرفت ابزارهاي ارتباطي، البته در جاي خود اشكالات و تبعات نامناسبي نيز دارند اما در حوزه مدنظر ما در شهرستان، هدف، بهره برداري از ظرفيت بالاي اين ابزارهاي ارتباطي براي توسعه فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و اخلاقي خميني شهر بوده و خواهد بود.

اکبر رحمتی
یادی از یادگاران؛
اکبر رحمتی
معرفی شهدای خمینی شهر

صفحه 269 از 275