امروزيكشنبه, 28 بهمن 1397-- Sunday Feb 17 2019

ساعت 00:00:36

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

از سرزمین آفتاب تا جشنواره آفتاب
نمایش نصفه نیمه با هنرمندی معلولان خمینی شهر در شهرکرد اجرا می شود
از سرزمین آفتاب تا جشنواره آفتاب

افسانه نصفه نیمه راهی جشنواره آفتاب می شود. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، نمایش عروسکی افسانه نصفه نیمه که بازیگری و صداپیشگی آن را شش نفر از معلولان هنرمند عهده دار هستند، در محل انجمن معلولان خمینی شهر برای هنرمندان و منتقدان به اجرا درآمد تا عوامل آن برای اجرا در جشنواره آفتاب آماده شوند. سرپرست گروه هنری چشمه دراینباره می گوید: این نمایش پس از دستیابی به عنوان "برگزیده" استان به مرحله منطقه ای راه یافت و جزو گروه هایی است که شنبه در اولین روز اجرای نمایش ها در شهرکرد به روی صحنه خواهد رفت.

 
جعفری در ادامه نمایش "افسانه نصفه نیمه" را چهارمین فعالیت جدی گروه هنری چشمه معرفی کرد و گفت: اولین نمایش ما "آه اسم اعظم خداست" بود که با حمایت شهرداری در خمینی شهر به روی صحنه رفت و با استقبال شهروندان مواجه شد. این نمایش همچنین سه مقام بازیگری در جشنواره منطقه ای آفتاب را به خود اختصاص داد.


وی نمایش خیابانی "سد راه عشق" را نیز که به سفارش شهرداری ساخته شد و مردادماه 95 به اجرا درآمد دومین کار این گروه برشمرد و از کارگاه نویسندگی که توسط این گروه هنری برای معلولان برگزار شد، به عنوان سومین فعالیت چشمه یاد کرد که منجر به کسب دو رتبه توسط علیرضا عسگری و طیبه عسگری در جشنواره بین المللی نمایشنامه نویسی شد.
افسانه نصفه نیمه چهارمین فعالیت هنری این گروه است که جعفری از آن نام برد و گفت: این نمایش تا کنون در چند مدرسه شهرستان و در خانه گل ها به اجرا درآمده است.


وی به نمایندگی از اعضای گروه هنری چشمه از شهردار حاج حیدری، ترابی رئیس بهزیستی و هیات امنای انجمن معلولان خمینی شهر به خاطر حمایت های مادی و معنوی شان از معلولان هنرمند تشکر کرد.


گفتنی است مصطفی جعفری خود، نویسنده، طراح، مشاور کارگردان و راوی این نمایش است. شیوا باباییان کارگردانی آن را به عهده دارد. آهنگسازی توسط داریوش محبی انجام شده و گلنوش محبی، مهلا شمسی مقدم، ملیکا شمسی مقدم و شیوا باباییان عروسک گردانان این نمایش هستند. زهرا جعفری طراحی دکور و صحنه و همچنین ساخت عروسک ها را به عهده داشته و علیرضا عسگری، علیرضا توکل، مهدی مرادی، سلیمه سادات حسینی، المیرا علیدادی و اکرم کریمی بازیگران و صداپیشگان افسانه نصفه نیمه هستند.

خلاصه ای از ماجرای افسانه نصفه نیمه

در سرزمین آفتاب شاه جمشید و بانو خورشید سال ها در آرزوی داشتن فرزند روزگار سپری می کردند. روزی به سفارش یکی از دوستانشان سیبی جادویی را دو نیم کردند تا هر کدام نیمی را بخورند و صاحب فرزند شوند.
بانوخورشید نیمی از سیب را خورد اما نیم دیگر که سهم شاه جمشید بود خوراک کلاغ شد. ماه ها بعد بچه نصفه ای متولد شد که یک دست یک پا و یک چشم و یک گوش داشت...

نگارخانه آفتاب گشایش یافت
در حاشیه برگزاری سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان
نگارخانه آفتاب گشایش یافت

سومین جلسه شورای فرهنگ عمومی در نگارخانه تازه تاسیس آفتاب برگزار گردید. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در ابتدای این جلسه رئیس سازمان تبلیغات گزارشی از روند اجرای مصوبات قبلی شورا و موضوع آسیب شناسی عزاداری در شهرستان ارائه دارد.

در ادامه این جلسه راعی فرماندار با تاکید بر ضرورت بهره گیری از صدا و سیما و فضای مجازی جهت فرهنگ سازی و مدیریت آسیب های عزاداری گفت: در این زمینه لازم است برنامه هایی که ظرفیت مستندسازی دارد احصا شده و از طریق صداوسیما پخش گردد.


ابطحی نماینده شهرستان نیز با بیان اینکه فرهنگ، موضوع گسترده ای است گفت: وقتی صحبت از فرهنگ می شود نگاه ها به سمت نیروی انتظامی متوجه می شود در حالیکه در کارهای فرهنگی باید از همه توان شهرستان از جمله ائمه جماعات، اصحاب رسانه، هنرمندان، آموزش و پرورش و ... استفاده کرد تا کار فرهنگی اثرگذار گردد.


وی با تشکر از بکارگیری هنرمندان بومی در برنامه های دهه فجر گفت: این روند باید ادامه داشته باشد و هنرمندان شهرستان در عرصه های مختلف حضور یابند.
سیدجواد ابطحی آموزش و پرورش را از دیگر ارکان مهم فرهنگ سازی ارزیابی کرد و گفت: باید کار فرهنگی را از مراکز آموزشی و حتی مهدکودک ها شروع کرد.
در ادامه این جلسه کارشناس اداره آب گزارشی پیرامون فرهنگ سازی مصرف آب ارائه داد.


وی با بیان اینکه در آستانه نوروز میزان مصرف آب افزایش تصاعدی دارد و باید با فرهنگ سازی این مصرف را کنترل کرد گفت: 15 درصد از منازل خمینی شهر بالاتر از سقف معمول، مصرف آب دارند که این مشترکین بزودی جهت شرکت در جلسات توجیهی دعوت خواهند شد.

درخشش بانوان خمینی شهری در مسابقات قرآنی
درخشش بانوان خمینی شهری در مسابقات قرآنی

 طی آیینی از برگزیدگان مرحله استانی هفتمین دوره مسابقات قرآن کریم جامعه القران الکریم اصفهان تجلیل شد که در بین برگزیدگان نام دو بانوی خمینی شهری به چشم می خورد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در هفتمین دوره مسابقات قرآن کریم استان که به مناسبت دهه فجر هر ساله برگزار می شود، 500 قرآن آموز در رشته های حفظ کل،10 جزء، 15 جزء، 20 جزء، 5 جزء، تفسیر، ترتیل، روخوانی به روش اشاره ویژه خردسالان، خطبه خوانی، مفاهیم و قرائت با هم به رقابت پرداخته بودند که 100 نفر از شرکت کنندگان موفق به کسب عناوین برتر شدند و در  این بین زینب شمسی رتبه اول را در رشته حفظ کل قرآن و عصمت سادات سیرانی رتبه دوم در رشته ترتیل را به دست آوردند.
این دو بانوی قرآنی هم اکنون جزء مربیان و اساتید مؤسسه جامعه القرآن واحد خواهران بزرگسال خمینی شهر می باشند.
گفتنیست مؤسسه جامعه القرآن در سراسر کشور 800 شعبه دارد که 90 شعبه آن در استان اصفهان است و بعد از شهر اصفهان، شهرستان خمینی شهر با 10 شعبه بیشترین شعب جامعه القرآن را داراست.

برنامه هایی به مناسبت هفته فرهنگی خمینی شهر
برنامه هایی به مناسبت هفته فرهنگی خمینی شهر

برگزاری برنامه هایی به مناسبت هفته فرهنگی خمینی شهر موضوع محوری جلسه کارگروه اجتماعی فرهنگی در فرمانداری بود.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، همایش کل بانوان شهرستان در هفته فرهنگی و نیز نشستی با موضوع بایدها و نبایدهای خانواده در قرن 21 در کتابخانه الغدیر از برنامه های این هفته است.
معاونت اجتماعی نیروی انتظامی همایش خانواده های شهر اصغرآباد با موضوع مدیریت فضای مجازی در زندگی را یکی دیگر از برنامه های این هفته اعلام کرد. سرهنگ میرحیدری افزود: روز جمعه نیز جهت آگاه سازی نمازگزاران از آسیب های فضای مجازی در مصلا حضور خواهیم یافت و روز پنجم اسفند از برترین های مسابقات قرآنی کارکنان و خانواده های نیروی انتظامی تجلیل خواهد شد.


رییس اداره بهزیستی نیز همایش آموزش افزایش اعتماد به نفس در کودکان در سالن بصیرت شهرداری که در روز نهم اسفند برگزار می شود را به عنوان یکی از برنامه های این اداره در هفته فرهنگی خمینی شهر اعلام کرد. ترابی افزود: به مراکز مشاوره اعلام کرده ایم در این هفته به صورت نیم بها مشاوره دهند.


محمدی عضو شورای شهر درچه گفت: به مناسبت روز اول اسفند ماه که به نام روز حماسه و ایثار درچه نامگذاری شده است، همایشی برگزار می کنیم.
زمانی نماینده دانشگاه آزاد نیز برنامه های این نهاد درهفته فرهنگی خمینی شهر را به این شرح اعلام کرد: غبار روبی شهدای گمنام در 7 اسفند ماه، محفل ادبی نجوا در دوم اسفند ماه، مسابقات قرآنی در بخش شفاهی 7 ام اسفند ماه، توزیع گل شب بو در دهه آخر اسفند، تبلیغات گردشگری مهمانان نوروزی، هماهنگی برگزاری همایش بین المللی بزرگداشت علامه میرداماد در دهه آخر اسفند ماه، نمایشگاه آثار هنری دانشجویان، اردوی منتخبین دانشجویان فرهنگی و روز فرهنگی کارکنان دانشگاه که در آن از موزه ها و نمایشگاه حضرت مهدی در شهر اصفهان و نیز آثار باستانی اصفهان بازدید می کنند.


معاون برنامه ریزی فرماندار نیز به برگزاری جشنواره گل شب بو در 17 و 18 اسفندماه اشاره کرد.
محمدی نماینده شبکه بهداشت درباره برنامه های این هفته گفت: سوم اسفند ماه با خانواده شهدای مدافع حرم و شهدای دفاع مقدس دیدار خواهیم داشت. تجلیل از خیرین سلامت یکی دیگر از برنامه های ماست.


برگزاری مسابقه کتابخوانی، میثاق با شهدا در سوم اسفندماه و اردوی زیارتی اماکن متبرکه از برنامه های هلال احمر در هفته فرهنگی خمینی شهر است. این نهاد همچنین قصد دارد از خیرینی که در امر کمک رسانی به زلزله زدگان غرب کشور کمک کردند، تجلیل کند.
امیدی فر رییس اداره کتابخانه ها از کلاس های آموزشی و قصه گویی و نیز برگزاری پاتوق نقد و بررسی فیلم کوتاه با همکاری انجمن سینمای جوان به عنوان برنامه های این اداره نام برد.
میردامادی نماینده اداره ارشاد نیز گفت: افتتاح تنها نگارخانه شهر در روز سوم اسفند، شورای فرهنگ عمومی با موضوع هفته فرهنگ خمینی شهر و تجلیل از هنرمندان تعزیه و سوگواره ای که در شهرستان برگزار شد، برنامه های این اداره برای هفته فرهنگی خمینی شهر است.


مسابقات فرهنگی ورزشی در رشته های مختلف، المپیاد ورزش های همگانی، جشنواره فرهنگی ورزشی جام جوانه ها و دیدار با خانواده شهدا از جمله برنامه های اداره ورزش و جوانان در این هفته است. همچنین همایش ماشین سواری که توسط هیات موتورسواری در چهارم اسفندماه در پیست شهرستان برگزار می شود.
سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری نیز همایش تجلیل از نخبگان شهرستان را به مناسبت این هفته برگزار می کند.

اتحادیه تشکل های قرآنی خمینی‌شهر انسجام بخش فعالیت‌های قرآنی
اتحادیه تشکل های قرآنی خمینی‌شهر انسجام بخش فعالیت‌های قرآنی

مدیر اتحادیه تشکل های قرآنی شهرستان خمینی شهر گفت: هدف مهم این انجمن انسجام بخشی به برنامه€ها و فعالیت€های قرآنی است. به گزارش فرصت آنلاین سید مهدی ابطحی، مدیر اتحادیه تشکل های قرآنی خمینی€شهر درگفت €وگو با ایکنا گفت: انسجام بخشی به برنامه€ها و فعالیت€های قرآنی از مهم€ترین اهداف این انجمن است. وی افزود: این انجمن توانسته است آموزش€های قرآنی را در شهرستان خمینی شهر سازماندهی کرده و مسئولین و مردم را با قرآن آشنا کند. مدیر اتحادیه تشکل های قرآنی بیان کرد: از سال۹۵ مجمع خیرین قرآنی خمینی€شهر تشکیل شد که اکثر اعضای مجمع آن، از خیرین این شهرستان هستند. ابطحی ادامه داد: فعالیت€های قرآنی زیادی اکنون در شهرستان خمینی€شهر انجام می€شود که نمونه€های آن نظیر برگزاری کلاس€های آموزش روخوانی، روانخوانی، مفاهیم قرآنی، تجوید، صوت و لحن، حفظ قرآن کریم، کارگاه€های خانواده قرآنی، آموزش تربیت مربی صحیفه سجادیه و تفسیر قرآن کریم است. وی بیان کرد: برای تامین هزینه های مرکز به تمام مراکز و ارگان€های شهرستان نامه€نگاری شده است اما همچنان به لحاظ مالی با مشکل مواجه هستیم.

مردم از مسؤولان دو چیز می خواهند؛ جبران ضعف مدیریت و ضعف نظارت
امام جمعه خمینی شهر:
مردم از مسؤولان دو چیز می خواهند؛ جبران ضعف مدیریت و ضعف نظارت

درخواست مردم از مسئولان کشور برای جبران ضعف مدیریت و نظارت مهمترین مطلبی بود که در آخرین نماز جمعه خمینی شهر در بهمن 1396 بیان شد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، آیت الله عباس رحیمی خطاب به مسئولان کشور گفت: آقایان دولت و مجلس و قوه قضائیه! این مردم خوبند و از نظام پشتیبانی کرده و آن را حفظ می کنند. فقط دو چیز می خواهند: ضعف مدیریت و ضعف نظارت را جبران کنید.
خطیب جمعه ضمن تشکر از تمامی اقشار مردم به خاطر شرکت در راهپیمایی 22 بهمن گفت: مردم ارکان نظام اسلامی را دوست دارند که در راهپیمایی شرکت می کنند اما مسئولان خیالشان راحت نشود و فکر کنند دیگر همه مشکلات حل شد. مردم مشکلات دارند. در این 39 سال هم انقلاب خیلی کار کرده است؛ تمام دولت ها هم کار کرده اند چه قبلی ها چه فعلی اما نیاز کشور مافوق اینهاست.
مسؤول ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان با بیان اینکه مشکلات کشور نتیجه ضعف مدیریت و همچنین ضعف نظارت است، گفت: بخشی از مشکلات کشور مدیریتی است. مدیران را نباید فامیلی و سفارشی یا جناحی انتخاب کرد. باید مدیران انقلابی، دلسوز، مؤمن در رأس کارها قرار بگیرند تا با عنایات خداوند مشکلات کشور حل گردد. مدیری که برای شغل نیامده باشد بلکه برای خدمت و باانگیزه آمده باشد.
استاد حوزه و دانشگاه توضیح داد: از اتفاقات تاریخ باید عبرت بگیریم. یکی از این عبرتها سرنگون حکومت شاهنشاهی و پیروزی انقلاب اسلامی ایران بود. اصلاً سنّت الهیست که طاغوت شکسته شود. طبق آیات قرآن خداوند در کمین ظالمان است.
حاج آقا رحیمی ادامه داد: در سوره فجر خداوند طاغوت شکنی را به خوبی بیان می کند. خداوند ظالمان را رها نکرده بلکه شلاق خشم خود را بر گرده ایشان فرود می آورد و آنها را می شکند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان تصریح کرد: در این طغیان ها انسانهای خوب مشخص می شوند. افرادی که در مقابل این ظلم ها می ایستند و ناامید نمی شوند و برای یاری دین خدا به صحنه می آیند، خدا نیز آنان را یاری می کند و به وقتش کمر طاغوت را می شکند.
امام جمعه شهرمان توضیح داد: مثلا همین انقلاب اسلامی چندین سال کشید و در این سالها امام(ره) زندان رفت، تبعید شد، ظلم و فساد و فحشا افزایش یافت، مردم شکنجه و کشته شدند و... ولی وقتی که مردم ایستادند و خواستند، خداوند به وقتش کمر ظالمان را شکست و اینها عبرت است برای آل سعود و آل خلیفه.

جشنواره ای از دست پخت بانوان تیرانچی
جشنواره ای از دست پخت بانوان تیرانچی

جشنواره غذاهای سنتی در روستای تیرانچی برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در این جشنواره که با هدف تشویق مصرف غذاهای سالم و سنتی و پرهیز از مصرف فست فودها برگزار شد 210شرکت کننده غذاهای سنتی خود را به تماشا گذاشتند.
در پایان این جشنواره به 11 کدبانوی موفق که برترین غذاها را طبخ کرده بودند جوایزی اهدا شد.
روش طبخ غذا، نوع ظرف، موادغذایی مورد استفاده، تزیینات غذا، مزه و استفاده از طعم دهنده های مجاز از معیارهای انتخاب برترین غذاها بود.

هنرمندان خمینی شهری جوایز جشنواره نمایشنامه و تئاتر روح الله را درو کردند
هنرمندان خمینی شهری جوایز جشنواره نمایشنامه و تئاتر روح الله را درو کردند

هنرمندان خمینی شهری در اولین جشنواره تئاتر روح الله که به همت نگارستان امام خمینی برگزار شد، خوش درخشیدند. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، جایزه اول بازیگری نمایش خیابانی شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به "علیرضا آقایی" برای نمایش مرزهای بی نشان اهدا شد، جایزه دوم بازیگری زن شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی است به "فاطمه حسنی" از نمایش مرزهای بی نشان رسید و "نجمه مهرابی" از نمایش خرداد رخ داد موفق به دریافت جایزه سوم بازیگری زن شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی شد.


بر اساس همین گزارش، هیئت داوران جایزه اول کارگردانی را که شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی است به "نساء سلیمانی" برای نمایش خرداد رخ داد، اهدا کرد و جایزه اول طرح و فکرشامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی به طرح و ایده نمایش سارا چریکه و به "مصطفی جعفری خوزانی" تعلق گرفت. همچنین جایزه دوم طرح و ایده شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی به نمایش مرزهای بی نشان از یدالله موسوی رسید.


مصطفی جعفری همچنین توانست جایزه دوم نمایشنامه صحنه ای را به خاطر نمایشنامه "این ره که می روی" دریافت کند.


گفتنی است سید یدالله موسوی و فاطمه حسنی از هنرمندان افغانستانی هستند که در خمینی شهر ساکن بوده و فعالیت می کنند.

صفحه 4 از 275