امروزشنبه, 27 بهمن 1397-- Saturday Feb 16 2019

ساعت 23:40:11

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

آئین اختتامیه دومین نمایشگاه چینه برگزار شد
آئین اختتامیه دومین نمایشگاه چینه برگزار شد

آئین اختتامیه دومین نمایشگاه هنرهای دستی چینه برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در این آئین که کلیه غرفه داران همراه خانواده هایشان در آن شرکت کردند، ابتدا بازدیدی از بام سبز انجام شد. بازدید از خانه تاریخی مجیر و موزه مشاهیر خمینی شهر برنامه بعدی بود که به اجرا درآمد و سپس حضار در نشست نقد و بررسی نمایشگاه شرکت کردند.


در این نشست که با حضور مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی خمینی شهر برگزار شد، غرفه داران به ارائه نظراتشان درباه عملکرد دومین نمایشگاه چینه پرداخته و نظرات مثبت و منفی خود را دراینباره بیان کردند.


مدیرعامل سازمان پس از شنیدن حرف های غرفه داران که برخی از آنها از شهرهای دیگر میهمان شهر ما شده بودند، گفت: این نشست با هدف رفع کمبودها و کاستی های این نمایشگاه در سال های آینده برگزار شده است.

موسوی افزود: نمایشگاه های بعدی را در سالن چند منظوره بحران که از کلیه امکانات لازم برخوردار است، برگزار می کنیم.

وی ضمن تشکر از اسماعیل حاج حیدری و خانم علیرضایی به عنوان دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه، از همه هنرمندانی که در این نمایشگاه، هنرهای خود را به معرض نمایش و فروش گذاشته بودند، دعوت کرد تا در نمایشگاه های بعدی که سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی به مناسبت های مختلف و با موضوعات متنوع برگزار خواهد کرد، شرکت کنند.

مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری خمینی شهر با اهدای لوح تقدیر و هدیه به تمامی غرفه داران به دومین نمایشگاه هنرهای دستی چینه پایان داد.

دکتر جمشید مظاهری پس از نیم قرن تدریس درگذشت
معلمی که دانش آموزان زیادی در خمینی شهر تربیت کرد
دکتر جمشید مظاهری پس از نیم قرن تدریس درگذشت

دکتر جمشید مظاهری؛ استاد دانشگاه، ادیب و اصفهان شناس برجسته جاودانه شد. به گزارش فرصت آنلاین به نقل از ایمنا، جمشید مظاهری از بزرگان ادب فارسی بود که تسلط بی بدیل و کاملی بر ادبیات فارسی و تاریخ به ویژه تاریخ اصفهان داشت. او محضر بسیاری از دانشمندان متأخر معاصر، ادبیات کلاسیک را درک کرده و آثار برجسته جهان درحوزه شعر و ادبیات را به خوبی می شناخت.

این نویسنده، پژوهشگر، ادیب و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه اصفهان روز پنجشنبه ۱۹ بهمن ماه دراثر بیماری کلیوی و قلبی درگذشت. مراسم تدفین این اصفهان شناس برجسته روز ۲۰ بهمن ماه در آرامستان باغ رضوان برگزار شد.

گفتنی است دانش آموزان خمینی شهری دهه 1340 پای درس این آموزگارعلم و اخلاق زانو زده اند.

با وجود همه مشکلات انقلاب رو به جلوست
امام جمعه خمینی شهر:
با وجود همه مشکلات انقلاب رو به جلوست

سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران مهمترین موضوعی بود که در نماز جمعه 20 بهمن 1396 بیان شد.به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین آیت ا... عباس رحیمی با بیان اینکه با وجود همه مشکلات انقلاب رو به جلوست، گفت: زمان انقلاب جمعیت 35 میلیون نفر بود و در همه چیز کسری داشتیم ولی امروز 80 میلیون. مدیریت 80 میلیون جمعیت با درآمد ناچیز و تحریمها کار کوچکی نیست. کار به شخص نداریم. انقلاب و نظام خیلی کار کرده است. این را من می گویم که قبل انقلاب به دوردست ترین روستاها رفته ام و اوضاع را دیده ام.خطیب جمعه تأکید کرد: یکی از اهداف انقلاب اسلامی ایران این است که زمینه را برای ظهور حضرت موعود(عج) آماده می کند. حضرت که یک دفعه نمی آید. باید تحولاتی ایجاد گردد و مردم امتحان شوند. امروز پایگاه انقلاب حضرت ایران است.نماینده ولی فقیه با بیان اینکه افتخار زمینه ساز بودن حکومت جهانی موعود(عج) نصیب شما شده است، گفت: مبادا هیچ فتنه ای شما را دلسرد کند. با حضورتان مخصوصاً در 22 بهمن به همه دنیا نشان دهید که هستید و انقلابتان را دوست دارید و به هیچ وجه دست از انقلاب و ارزشها برنمی دارید.استاد حوزه و دانشگاه انقلاب را یک هدیه الهی دانست و گفت: اینکه مردم بدون توجه به مشکلات و ضعفها روز 22 بهمن به صحنه می آیند و دشمن را حیرت زده می کنند چون معتقدند هر 22 بهمنی یک بیعت مجدد است. 22 بهمن یعنی لبّیک به خدا، به عدالت، به مظلومان و محرومان، به قرآن، امام عصر(عج) و در کل لبّیک به ارزشها و نه به هر چه ضد ارزش است.مسؤول ستاد امر به معروف و نهی از منکر شهرستان گفت: مسلمان باید مدافع مظلوم باشد. در این دنیا تنها حکومت و کشوری که دارد از مظلوم دفاع می کند، ایران است و بس. بقیه دروغ می گویند.رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ادامه داد: امروز مظلومان تمام دنیا حامی ایران و انقلابند. ایران در تمام کشورهای منطقه طرفدار و علاقمند دارد. عصبانیت آمریکا نیز از همین است. حمایت از مظلوم است که دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.امام جمعه شهرمان در پایان از تمامی نمازگزاران دعوت کرد از ساعت 8:30 صبح یکشنبه 22 بهمن در مراسم راهپیمایی با وضو به قصد عبادت شرکت نمایند.

 اتحادیه تشکل های قرآنی 15 محفل انس با قرآن در دهه فجر برگزار می کند
اتحادیه تشکل های قرآنی 15 محفل انس با قرآن در دهه فجر برگزار می کند

امسال کمیته قرآن ستاد دهه فجر شهرستان با همکاری اتحادیه تشکل های قرآنی خمینی شهر در شب های دهه فجر که مقارن با ایام فاطمیه است، محافل نورانی انس با قرآن برگزار می کنند.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در شب اول این برنامه ها که شامگاه جمعه 13 بهمن 1396 در حسینیه ثارا... سپاه برگزار شد، مدیر رادیو قرآن و قاری بین المللی استاد احمد ابوالقاسمی حضور داشت و به تلاوت قرآن پرداخت.
مسجد ملاحیدرعلی فروشان، مسجد امیرالمومنین(ع) کوشکباج، مسجد ابالفضل(ع) قرطمان، مسجد فاطمیه اسفریز، مسجد جامع امام خمینی(ره) اندآن از دیگر مساجدی است که تاکنون در آنها محفل انس با قرآن برگزار شده است. همچنین به همت مؤسسه مهد قرآن کریم محفل دارالقرآن اهلبیت(ع) شامگاه چهارشنبه 18 بهمن با مجری گری دکتر محسن رضوانی و با حضور قاری بین المللی حاج حامد شاکرنژاد برگزار شد.
طبق گفته روابط عمومی اتحادیه تشکل های قرآنی خمینی شهر شب جمعه سه محفل برگزار می شود؛ مسجد ابالفضل(ع) 16 متری، تکیه حاجی دوشنبه بازار و مسجد جامع قرطمان.
محافل جمعه شب نیز در چهار مکان تشکیل می گردد؛ مسجد آیت ا... جبل عاملی چهارشنبه بازار، مسجد جامع هرستان، حسینیه بنی فاطمه دستگرد و حسینیه جوادالأئمه(ع) روستای تیرانچی.
محفل قرآن مسجد ولایت خیابان شریعتی شمالی در شب 22 بهمن پایان بخش برنامه های اتحادیه تشکل های قرآنی خمینی شهر می باشد.
گفتنیست در برپایی این محافل از قاریان نوجوان شهرستان ایمان بلدی، مهدی مردان مرد، ابالفضل علیزاده، احمد نصیری، مهدی شیروی و همچنین گروه تواشیح ملکوت خمینی شهر و تسنیم درچه استفاده می گردد.

وداع با پیکرشهید مدافع حرم در شهر درچه
وداع با پیکرشهید مدافع حرم در شهر درچه

مراسم وداع خانواده و مردم شهر شاهد نمونه کشور با پیکر مطهر شهید مدافع حرم تیپ فاطمیون «اسماعیل سروری» شب گذشته در حرم امامزادگان حمیده و رشیده خاتون شهر درچه برگزار شد.به گزارش فرصت آنلاین به نقل ازپایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: شهید مدافع حرم اسماعیل سروری مهرماه سال جاری در منطقه دیرالزور سوریه به شهادت رسید.به گزارش خبرگزاری فارس از خمینی€شهر، پیکر پاک و مطهر اسماعیل سروری(سلطانی) از رزمندگان لشکر فاطمیون که در دفاع از حرم حضرت زینب(س) به شهادت رسیده بود، 15 بهمن ماه همراه با 2 شهید مدافع حرم دیگر به اصفهان بازگشت.شهید مدافع حرم اسماعیل سروری که 18 سال سن داشت در تاریخ 25 مهر امسال در منطقه دیرالزور سوریه به شهادت رسید.وی در شهر فلاورجان ساکن بوده اما به دلیل وصیتی که کرده بود در شهر درچه و در جوار شهید مدافع حرم جواد محمدی در گلزار شهدای امامزادگان حمیده و رشیده خاتون به خاک سپرده €شود.

برنامه ویژه مهد قرآن خمینی شهر در سالگرد پیروزی انقلاب
برنامه ویژه مهد قرآن خمینی شهر در سالگرد پیروزی انقلاب

به مناسبت دهه فجر، مهد قرآن خمینی€ شهر محفل انس با قرآن€Â  کریم را برگزار می€ کند.به گزارش خبرگزاری بین€ المللی قرآن( ایکنا)، کرسی تلاوت خانوادگی قرآن€Â  کریم همراه با ویژه€ برنامه دهه فجر از سوی مهد قرآن خمینی€ شهر چهارشنبه، ۱۸ بهمن€ ماه همراه با نماز مغرب و عشاء برپا می€ شود.دراین مراسم معنوی که با مجری€گری محسن رضوانی برگزار می€شود، حامد شاکرنژاد، قاری بین€المللی قرآن€کریم به تلاوت آیاتی از کلام€الله مجید خواهد پرداخت.همچنین گروه هم€خوانی نخبگان نوجوان به اجرای برنامه برای حضار می€پردازند. دارالقرآن اهل بیت(ع) دربلوار شهید منتطری، نبش کوچه ۸۶ واقع است.

تنها راه مقابله با مشکلات استقامت است
امام جمعه خمینی شهر:
تنها راه مقابله با مشکلات استقامت است

نمازجمعه این هفته خمینی شهر به امامت آیت ا... عباس رحیمی برگزار شد.به گزارش خبرنگارفرصت آنلاین ایام خجسته دهه فجر، استقامت درمقابل سختی ها،گرامیداشت 19 بهمن روز نیروی هوایی ازجمله موضوعاتی بود که امام جمعه به آن پرداخت. وی با اشاره به انفجارهای اخیرافغانستان گفت: آمریکا دنبال این است که درمنطقه جای پایی برای داعش درست کند. ازعراق وسوریه ناامید شده، می خواهد اینها را درافغانستان جمع کند.

دومین نمایشگاه صنایع دستی "چینه" گشایش یافت
دومین نمایشگاه صنایع دستی "چینه" گشایش یافت

دومین نمایشگاه و فروشگاه صنایع دستی "چینه" به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری به مناسبت دهه فجر گشایش یافت. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، امروز 12 بهمن ماه پس از به صدادرآمدن زنگ انقلاب، مسئولان شهرستان از جمله آیت الله رحیمی امام جمعه، راعی فرماندار، حاج حیدری شهردار و موسوی رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی به همراه جمعی از علاقمندان به عرصه فرهنگ و هنر برای گشایش نمایشگاه و فروشگاه کشوری صنایع دستی که در سالن ورزشی دبیرستان عماد برپا شده بود، راهی خیابان امام شمالی شدند و روبان نمایشگاه چینه را چیدند.
بر اساس این گزارش، امسال سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی با برداشتن گامی بلندتر دومین نمایشگاه چینه را از سطح استانی به کشوری ارتقا داد تا نمایشگاه و فروشگاهی پربارتر و با تنوعی بیشتر نسبت به سال گذشته برگزار کند و در سایه این امکان، از بازار فروش صنایع دستی، حمایتی بهتر و جدی تر صورت بگیرد.


جولان طرح ها و رنگ ها
برپایی 40 غرفه متنوع شامل هنرهای ویترای روی شیشه و کاشی، حکاکی روی چرم، معرق چرم، مینیاتور روی استخوان شتر، هنر نقطه کوبی روی ظروف کاشی، تابلوی برجسته، مینای برجسته، مینای نقاشی، مینای تذهیب و... این نمایشگاه را به صحنه هنرنمایی طرح ها و رنگ ها تبدیل کرده است اما نوآوری همیشه در نمایشگاه ها حرف اول را می زند. حضور یک مرد میانسال اصفهانی با اختراعی که خود آن را "سماور زغالی ایرانی" نامیده از همین ابتدای کار گوی سبقت را از دیگر غرفه ها ربوده است.
وی پنج سال پیش وقتی بازنشسته شد اقدام به طراحی و ساخت نوعی سماور زغالی منحصر به فرد در طرح و رنگ منقل های قدیمی نمود و سپس به قلمزنی روی آن پرداخته و آثار فاخری تولید کرد که طرفدارانی از کشورهایی مثل انگلستان، آمریکا، استرالیا و... دارد.


 

اتفاقات جالبی که در آیین افتتاحیه رخ داد
طراحی چهره امام جمعه خمینی شهر از جمله اتفاقات جالبی بود که امروز در آئین گشایش نمایشگاه چینه رخ داد. مسئول غرفه طراحی، چهره آیت الله رحیمی را در عرض 5 دقیقه به تصویر کشید.
رونمایی از تابلویی که هنرمندی به نام کریمی آن را به تصویر کشیده بود، از دیگر اتفاقات جالب و به یاد ماندنی این نمایشگاه بود. هنرمند طراح در توضیح تابلویش گفت: این تابلو را در راستای پیام تاریخی امام مبنی بر صدور انقلاب طراحی کردم تا به جهانیان بگویم که ایران و ایرانی هرگز در پی جنگ و خونریزی نیست. این تابلو پیام صلح و دوستی ما به جهانیان است. وی در توضیح بیشتر اثرش گفت: روباه هایی که در حاشیه تصویر دیده می شوند نماد همان دشمنان ما هستند که توسط شیرانِ به تصویر کشیده شده یعنی شیرمردان ایرانی محاصره می شوند. وی در این تابلو از شهید مدافع حرم عبدالمهدی کاظمی نیز یاد کرده است.
اجرای سرودی توسط دانش آموزان دبستان حاج امید از دیگر برنامه های جالب این آیین بود.


 

 

حضور پررنگ خیریه ها در نمایشگاه چینه

حضور خیریه هایی همچون محمودیه، بهشت امید، سرای پاکان و... که جزو غرفه های جانبی نمایشگاه محسوب می شود از جمله غرفه های جالب توجه این نمایشگاه است. هنر نقطه کوبی روی ظروف سفالی و قاب های گوشی همراه که توسط مددجویان کم توان ذهنی مرکز توانبخشی سینا به اجرا گذاشته شده و همچنین گل های طبیعی که توسط بیماران ام اس و همچنین بچه های اوتیسم پرورش داده شده از جمله غرفه های جالب توجه این نمایشگاه است.


خمینی شهر باید در حوزه صنایع دستی برند بشود
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی خمینی شهر که معرفی خیریه ها و کمک به آنها را در راستای وظایف سازمان برمی شمرد دراینباره گفت: خیریه ها با حضور در چنین نمایشگاهی بیش از پیش به مردم معرفی می شوند.
موسوی به عنوان متولی برگزاری این نمایشگاه، حضور هنرمندانی از شهرهای شیراز، تبریز و کرج را در این نمایشگاه مطلوب ارزیابی کرد و گفت: حضور این هنرمندان در شهر ما موجب می شود که هنرمندان خمینی شهری و همچنین خمینی شهر آن طور که بایسته و شایسته است معرفی گردند.
وی با بیان اینکه پس از برگزاری جلسات متعدد بر آن شدیم تا نمایشگاه امسال را در سطح کشوری برگزار کنیم، گفت: من معتقد هستم خمینی شهر در فرهنگ و هنر سرآمد استان است و برپایی چنین نمایشگاه هایی لازم است تا این شهرستان در حوزه صنایع دستی برند بشود.
وی به عنوان یکی از متولیان فرهنگ شهر با نام بردن از اصغر فرهادی به عنوان هنرمند برتر جهانی گفت: یکی از وظایف ما در سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری این است که خمینی شهر را آنطور که شایسته این شهر فرهنگی و هنرمند پرور است به دیگران معرفی کنیم.
موسوی همچنین با اشاره به اینکه کمک به رونق بازار صنایع دستی، شعار سال مبنی بر اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال را محقق می کند از همه مسئولان خواست با خریداری صنایع دستی از هنرمندان خمینی شهری آنها را حمایت کنند.
وی در پایان از شهرداری، فرمانداری و اداره آموزش و پرورش که در برگزاری این نمایشگاه با سازمان همکاری کردند تشکر کرد و به همه دست اندرکاران برگزاری و همچنین غرفه داران خداقوت گفت.


احیای صنایع دستی گامی در جهت گذر از اقتصاد نفتی
فرماندار نیز در حاشیه این آیین به خبرنگار ما گفت: برگزاری این نمایشگاه در راستای شعار سال یعنی اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است. راعی افزود: با توجه به اینکه صادرات صنایع دستی بالغ بر 250 میلیون دلار برای کشور ارزآوری داشته است می توان روی این عرصه که اتفاقا تولید آن هزینه قابل توجهی ندارد در راستای گذر از اقتصاد نفتی حساب کرد.

عکاس: سیمین سعیدی

گزارش مشروح این نمایشگاه در شماره 203 نشریه فرصت منتشر خواهد شد. 

 

صفحه 5 از 275