امروزشنبه, 27 بهمن 1397-- Saturday Feb 16 2019

ساعت 23:08:51

آخرین به روز رسانی : شنبه 01:55:52

  نمایش و تحلیل روان شناسی امنیت هفت بازیگر اصلی فیلم "لاک قرمز"
رنگین کمان امینت
نمایش و تحلیل روان شناسی امنیت هفت بازیگر اصلی فیلم "لاک قرمز"

سازمان رفاهی تفریحی شهرداری خمینی شهر طیِ برنامه ای جالب به نمایش و تحلیل فیلم سینمایی لاک قرمز پرداخت.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در این برنامه که در سالن بصیرت شهرداری اجرا شد دکتر عابدی روان شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان پس از نمایش فیلم به تحلیل آن از جنبه روان شناختی پرداخت.
این برنامه که با هدف سرگرمی و هم چنین افزایش دانش و سواد خانواده در نظر گرفته شده بود با همکاری سازمان های رفاهی و تفریحی شهرداری، کلینیک روانشناختی و مشاوره تماشا2 و بهزیستی شهرستان برگزار شد.
در طول صحبت های کارشناس جلسه مشخص شد علت انتخاب فیلم از سوی گروه برگزار کننده به غیر از جنبه اجتماعی و خانوادگی بودن این فیلم جنبه های روان شناسی متعدد و جالب این فیلم سینمایی بود. به این صورت که در این فیلم به چگونگی ایفای نقش موثر هر عضو خانواده پرداخته شده بود و میزان موفقیت هر عضو را در این عرصه به نمایش می گذاشت.
طبق صحبت های کارشناس برنامه از نظر روان شناختی از بین هفت شخصیت اصلی این فیلم دختر 16 ساله ای بود که در نتیجه محبت ها و احساس امنیتی که پدرش به او بخشیده بود تبدیل به دختری امن شده بود که در فشار مشکلات شانه خالی نمی کرد، دیگران و حتی خود را سرزنش نمی کرد بلکه سعی در بالا بردن عزت نفس اعضای خانواده خود داشت، در هنگام دعوای پدر و مادر به جای دخالت و سرزنش آنان خواهر کوچکتر خود را از خانه بیرون برده و او را با بازی دادن دلشاد می کرد و در نتیجه امنیت و عاطفه ای که پدر خانواده علی رغم ناکارآمد بودن خودش در ایفای نقش همسری و شهروندی (به علت معتاد بودن)اما کارآمدی در نقش پدر بودن به دخترش داده بود ویژگی مسئولیت پذیری و در نهایت ویژگی کارآمدی و خلاقیت در او شکل گرفته بود و در انتهای فیلم خلاقیت این دختر نوجوان منجر به بهبود وضعیت معیشتی خانواده می گردد و به سبب حس مسئولیت پذیری اش اصرار بر جمع کردن خانواده از هم پاشیده خود در کنار هم دارد. هم چنین اعضای خانواده به هر میزان که از امنیت بیشتری برخوردار بودند فضای امن تر و عاقلانه تری در اطراف خویش ایجاد می کردند و هر عضوی که ناامن تر بود زودتر فرومی پاشید و دیگران را بیشتر مورد عتاب و سرزنش قرار می داد.
گفتنی است فیلم "لاک قرمز" ساخته سیدجمال سید حاتمی و نویسندگی امیر عبدی است و درون مایه ای اجتماعی دارد. پردیس احمدیه، پانته آ پناهی ها، بهنام تشکر و مسعود کرامتی از بازیگران این فیلم سینمایی هستند.

چاپ کتابی جدید درباره اصغر فرهادی و سینمایش
توسط نشر ورا انجام شد؛
چاپ کتابی جدید درباره اصغر فرهادی و سینمایش

کتاب «فرهادی و سینمای پرسش» نوشته اسدالله غلامعلی به تازگی توسط نشر ورا منتشر و راهی بازار نشر شده است.

به گزارش فرصت آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، نویسنده این کتاب معتقد است مفاهیم و مسائلی که در سینمای اصغر فرهادی مطرح می€شوند، نه تنها جدی و عمیق اند و از کلیدی ترین مباحث و دغدغه€های بشری محسوب می€شوند، بلکه پرسش€های بی شماری را مطرح می€کنند که پاسخ آن€ها می€تواند برای هر مخاطب، منحصر به فرد باشد. این فیلمساز نام آشنای ایرانی که به نگارش درام€های خانوادگی، دادگاهی، معمایی، پیچیده و تا حدودی بدبینانه و تلخ شهرت دارد، به وسیله ابزار مدرنی به نام دوربین، به واکاوی انسان به ویژه انسان معاصر ایرانی می€پردازد؛ انسانی که در راه خودشناسی، گمشده است.


این کتاب ۴ فصل دارد که عناوین شان به ترتیب عبارت است از: «تکرار و توسعه عناصر»، «تراژدی ایرانی»، «فرهادی و طبقه متوسط» و «فرهادی، داستایوفسکی و باختین».فصل دوم کتاب ۴ بخش دارد که عناوین این بخش€ها هم به این ترتیب است: «درآمد»، «تراژدی مدرن»، «فرهادی، هگل و قهرمان محق» و «فرهادی، ایبسن و تنهاترینِ مردم»
کتاب «فرهادی و سینمای پرسش» به روش توصیفی تحلیلی نوشته شده است و مانند سینمای فرهادی به دنبال پاسخ نیست؛ چون در جهان معاصر پاسخ ها نیستند که نجات بخش اند بلکه این پرسش€ها هستند که انسان را به بازاندیشی در خویش سوق می€دهند. هرکدام از فصول این کتاب، شامل تاویلی از سینمای فرهادی هستند.


در قسمتی از این کتاب می€خوانیم:
تضاد و به قول هگل دیالکتیک موجود در جهان، موجب حرکت می€شود؛ رابطه نامتناهی و متناهی، فرد و دولت، خدایگان و بنده! هگل می€گوید: شکوفه چون پدیدار می€شود، جوانه از میان می€رود، و شاید گفته شود که شکوفه، جوانه را باطل می€کند. به همین گونه میوه چون پیدا شود ممکن است شکوفه، صورتی کاذب از وجود گیاه دانسته شود، زیرا میوه به جای شکوفه همچون طبیعت راستین آن ظاهر می گردد. این مراحل نه تنها با هم متفاوتند، بلکه به دلیل ناسازگاری جای یکدیگر را می€گیرند، ولی طبیعت متحرک آنها در عین حال آنها را به دقائق وحدتی اندام وار و منظم تبدیل می€کند، به نحوی که نه تنها میان آنها تضادی پیش نمی€آید، بلکه همه به اندازه یکدیگر ضروی می شوند.
برخورد نیروها و جهان، زندگی و تراژدی را می€سازند. بنابراین تراژدی در ذات زندگی وجود دارد. کلیفورد لیچ معتقد است که حس تراژیک زندگی دلالت بر این امر دارد که موقعیت ها به ناچار تراژیک اند، و همه انسان€ها در موقعیتی اهریمنی قرار دارند که اگر ازین واقعیت آگاه باشند، رنج می€برند. مراد فرهادپور تراژدی را به چهار دوره یونان، قرن شانزدهم انگلیس، قرن هفدهم فرانسه و تراژدی مدرن، تقسیم می€کند. اما تراژدی، صفت تراژیک را به وجود آورد که باعث شد، بسیاری از مردم، هر داستان غم انگیزی را تراژدی بدانند. داستان، نمایشنامه و فیلم€های زیادی وجود دارند که حاوی موقعیتی بغرنج و اندوهناک هستند و معمولا از سوی برخی از مخاطبان، به عنوان تراژدی پذیرفته می€شوند. تراژدی خارج از این تقسیم بندی نیست و هر داستان غم انگیزی تراژدی نیست و حتی شاید تراژیک هم نباشد. تراژدی غم انگیز است ولی هر اندوهی به مثابه تراژدی یا تراژیک نیست. چرا که تراژدی از تضادی حرف می€زند که پیچیده است و حل نشدنی!
این کتاب با ۱۹۰ صفحه، شمارگان ۵۰۰ نسخه و قیمت ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان منتشر شده است.

در زلزله کرمانشاه مردم و دولت خوب درخشیدند
امام جمعه خمینی شهر:
در زلزله کرمانشاه مردم و دولت خوب درخشیدند

آیین عبادی سیاسی نماز جمعه روز 24 آذرماه در خمینی شهر به امامت آیت الله رحیمی برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، تعویض کارت ملی، تشکر از مردم و مسؤولان، کمک به عتبات عالیات، روز حمل و نقل، سفر وزیر خارجه انگلیس، بودجه سال 1397 و روز وحدت حوزه و دانشگاه از جمله مطالبی بود که در آخرین نماز جمعه آذرماه بیان شد. امام جمعه با تاکید بر اینکه در جریان زلزله کرمانشاه هم مردم و هم دولت خوب درخشیدند، گفت: باید از مردم، خیّران، دولت و نیروهای نظامی و انتظامی که در کمک به زلزله زدگان فروگذار نکردند تشکر کرد.
وی در بخشی دیگر از سخنانش به شهادت آیت الله مفتح و هفته وحدت حوزه و دانشگاه اشاره کرد و گفت: طبق گفته امام راحل(ره) اگر حوزه و دانشگاه اصلاح شود و دست در دست هم دهند، هیچ کشوری نمی تواند بر ما پیروز گردد.
رئیس شورای فرهنگ عمومی در ادامه مردم توصیه کرد: طبق اعلام دولت کارت ملی های قدیمی فقط تا پایان سال جاری معتبر است. تا فرصت باقیست و شلوغ نشده، به ادارات ثبت احوال و دفاتر پیشخوان مراجعه و کارت ملی ها را تعویض نمایید.

جشنواره فیلم کوتاه فرصتی برای انعکاس فعالیتهای خیرین خمینی شهری
جشنواره فیلم کوتاه فرصتی برای انعکاس فعالیتهای خیرین خمینی شهری

نخستین جشنواره فیلم کوتاه خیرین سلامت استان اصفهان 26 لغایت 28 اردیبهشت ماه 1397 در استان اصفهان برگزار خواهد شد.
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان اصفهان در گفت€وگو با خبرنگار فارس این خبر را اعلام کرد وگفت:معرفی و حمایت از فیلم€سازان کشور، بازتاب و توسعه کارهای صورت گرفته توسط خیرین در عرصه وقف و سلامت جهت ارائه الگوی مناسب و انعکاس فعالیت€Œها با نگاهی هنرمندانه توسط فیلم€سازان در حوزه سلامت ازاهداف برگزاری این جشنواره است.
سید حسین رضازاده افزود: جشنواره در بخش اصلی در سه حوزه مستند، داستانی و فیلم€Œنامه و در بخش مردمی فیلم€هایی است که با توجه به موضوعات عنوان شده در فراخوان توسط مردم با موبایل و دوربین€های خانگی در قالب 180 ثانیه ارائه می€شود.

وی در ادامه تأکید کرد: شرکت کلیه فیلم€سازان و عکاسان، نهادها، سازمانهای دولتی و غیردولتی آزاد بلامانع بوده و آخرین مهلت ارسال آثار نیز 15 بهمن 1396 است.
وی با اشاره به موضوعات جشنواره فیلم کوتاه خیرین سلامت استان اصفهان بیان کرد: معرفی افراد نیکوکار، آثار وقف شده و ترویج فرهنگ نیکوکاری در عرصه سلامت، برقراری و تحکیم احساس مسؤولیت و همدردی نسبت به همنوعان، قرآن و عترت با محوریت تبیین تعالیم اجتماعی و سیره ائمه اطهار(ع) در زمینه انفاق در حوزه سلامت از موضوعات جشنواره هستند.
رضازاده در پایان تصریح کرد: علاقه€مندان می€توانند آثار خود را به آدرس دبیرخانه اصفهان، خیابان هشت بهشت غربی، ساختمان بعثت، طبقه دوم، مجمع خیرین سلامت استان اصفهان یا به آدرس پست الکترونیکی آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید ارسال کنند.
گفتنی است برگزاری جشنواره مذکورفرصت مناسبی است تا هنرمندان شهرمان هنرخود رابه کار گیرند تا مجموعه فعالیت های درحال انجام خیران درخمینی شهررادربیمارستان ساعی،مرکز درمانی تحقیقاتی حضرت رسول(ص)وخیریه فرزانگان به نمایش بگذارند.

جشن خیریه "آوات" در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد
جشن خیریه "آوات" در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد

چهارمین جشن خیریه "آوات" با هدف حمایت از کودکان بیمار سرطانی توسط کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه صنعتی اصفهان شب گذشته در تالار شیخ بهایی این دانشگاه برگزار شد.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل از خبرگزاری ایمنا ، رئیس اداره دانشجویی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در حاشیه این جشن دانشجویی، با اشاره به فعالیت بیش از یک هزار کانون دانشجویی هلال احمر در مراکز آموزش عالی کشور، گفت: این کانون ها بستر مناسبی برای فعالیت های بشردوستانه فراهم نموده اند تا دانشجویان علاقه مند به فعالیت های خیرخواهانه، مشارکت فعالی در دوران دانشجویی خود داشته باشند.
فاطمه بی باک با بیان فراهم بودن شرایط لازم برای آموزش و جذب کمک€های مردمی درکانون€های جوانان سازمان هلال احمر سراسر کشور، تأکید کرد: فعالیت های امدادی یکی از شاخص ترین مأموریت های جمعیت هلال احمر محسوب می شود که اعضای دانشجویی این کانون ها نیز در زمان وقوع حوادث به کمک این جمعیت آمده و در مناطق آسیب دیده کشور حضور پیدا می کنند.
وی با قدردانی از مسئولان دانشگاه صنعتی اصفهان برای فراهم نمودن بستر شکل€گیری و فعالیت کانون دانشجویی هلال احمر این دانشگاه، افزود: کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه صنعتی اصفهان یکی از فعال€ترین کانونها در امدادرسانی، جمع€آوری کمک و همچنین حضور اعضای آن در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه بود.
معاون امور جوانان جمعیت هلال€احمر استان اصفهان نیز با اشاره به این که در حال حاضر50 کانون دانشجویی هلال€احمر در مراکز آموزش عالی این استان مشغول فعالیت هستند، گفت: فعالیت های کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه صنعتی اصفهان، از لحاظ کمی وکیفی در صدر این کانون€ها قرار دارد که ثمره استقبال و علاقه دانشجویان نسبت به فعالیت€های خیرخواهانه و همچنین حمایت مسئولان این دانشگاه است.
خانبازی، با بیان این که کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه صنعتی اصفهان در سال گذشته بعنوان برترین کانون در سطح استان اصفهان شناخته شد، افزود: برگزاری جشنواره€های خیریه، دوره€های آموزشی گوناگون و جمع€آوری کمک€های مردمی برای مناطق آسیب دیده از جمله فعالیت های این کانون است.
وی، فعالیت€های آموزشی امداد و کمک€های اولیه برای اساتید، دانشجویان و کارمندان را یکی از مهمترین برنامه های جاری جمعیت هلال€احمر عنوان کرد و ادامه داد: طرح اهدای خون، برگزاری جشن های نیکوکاری برای بیماران، اردوهای جهادی در روستاهای محروم، بازدید از سرای سالمندان و برنامه های فرهنگی از دیگر فعالیت های کانون دانشجویی هلال احمر محسوب می شود.

ساختمان موسسه جامعه القرآن خواهران بازگشایی شد
ساختمان موسسه جامعه القرآن خواهران بازگشایی شد

ساختمان موسسه جامعه القرآن الکریم خواهران خمینی شهر با پایان یافتن عملیات بازسازی، گشوده شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، بانی بازسازی این ساختمان طی سخنانی گفت: عملیات بازسازی که شش ماه به طول انجامید، 60 میلیون تومان هزینه دربرداشت که این هدیه را به روح پدرم تقدیم می کنم.

فرزند حاج عبدالغفار حاج هاشمی ادامه داد: پدرم سال 1371 این خانه را وقف خیریه ولیصعر (عج) کرد و با تبدیل شدن این مرکز درمانی به یک درمانگاه تخصصی مردم چند سال از برکات آن بهره مند شدند.
محمود حاج هاشمی افزود: با انتقال خیریه ولیعصر به ساختمان جدید، سال 1380 پدر این مرکز را در اختیار جامعه القرآن گذاشت.
وی گفت: پدرم یکی از بانیان مسجد حضرت موسی بن جعفر(ع) و همچنین عضو انجمن خیریه ولیعصر(عج) بود که دو سال پیش به رحمت خدا رفت.

 

بر اساس همین گزارش، مدیر مؤسسه جامعه القرآن واحد خواهران از تربیت بیش از 210 حافظ کل قرآن، 220 حافظ 5 جزء، 250 حافظ 10 جزء، 200 حافظ 20 جزء در این 10 سال فعالیت دو شعبه جامعه القرآن فعال در خمینی شهرخبر داد و گفت: انتخاب مربیان برتر در بهمن 89، انتخاب مدیر نمونه در آذر 86 و بهمن 89، شرکت قرآن پژوهان در مسابقات کشوری و استانی مؤسسه جامعه القرآن، اوقاف، آموزش و پرورش، مهد قرآن، سپاه، بسیج، اداره ارشاد، دادگستری و دیگر ادارات و نهادهایی که مسابقات قرآنی برگزار می کنند و کسب رتبه های برتر در آنها از دیگر افتخارات این مرکز می باشد.
خانم هوشمند در پایان گفت: جا دارد از زحمات مستمر و مستدام انجمن خیریه ولیعصر(عج) مخصوصا حجت الاسلام جبل عاملی، دفتر مرکزی استان مخصوصا محمدرضا عبداللهی، اتحادیه تشکل های قرآنی خمینی شهر، بانیان و خیّرین قرآنی مخصوصا خانواده مرحوم عبدالغفار حاج هاشمی تشکر کنم.


گفتنی است مراسم بازگشایی با حضور حجت الاسلام حاج آقا نورالله جبل عاملی، عبداللهی مدیر شعب جامعه القرآن استان اصفهان و محمود حاج هاشمی بانی بازسازی این بنا همراه بود.

مرحوم حاج غفار حاج هاشمی

 کتابدار کتابخانه میرداماد، کتابدار برتر کشوری شد
کتابدار کتابخانه میرداماد، کتابدار برتر کشوری شد

زهرا رجایی کتابدار کتابخانه میرداماد خمینی شهر به عنوان یکی از کتابداران برتر کشور معرفی شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، رجایی درباره معیارهای انتخاب کتابدار برتر گفت: طی فراخوانی که نهاد کتابخانه های کشور می دهد کتابداران و مسئولان کتابخانه ها به طور جداگانه کل فعالیت های یک ساله خود را همراه با عکس به دبیرخانه ارسال می کنند تا داوری شود. امسال سوالات این فراخوان خیلی جزیی شده بود به گونه ای که می بایست دقیقا مشخص می کردیم که کدام فعالیت ها را به تنهایی انجام داده ایم و کدام را با کمک همکاران.


این کتابدار برتر که دارای شش سال سابقه کار است با بیان اینکه هر کتابخانه یک درجه دارد و برای کتابخانه های هر درجه در کل کشور سه کتابدار برتر معرفی می شود، گفت: ما کتابخانه درجه 7 محسوب می شویم.
وی همچنین درباره فعالیت هایی که در کتابخانه میرداماد انجام می شود، گفت: به عنوان مثال طرح "معرفی مشاغل" که طی آن کودکان از نزدیک با مشاغل گوناگون آشنا شده و با دعوت از یکی از شاغلان حرفه مورد نظر به سوالات آنها در همان زمینه پاسخ داده شده و ابزار کار حرفه مورد نظر نیز برایشان به نمایش گذاشته می شود، تنها در کتابخانه میرداماد به اجرا درمی آید. در این طرح همچنین مهمان کتابخانه کتابی در رابطه با شغل خود به کودکان معرفی می کند.


وی از برنامه هایی نظیر بلندخوانی، باهم خوانی و جمع خوانی، نشست ماهانه کتابخوان و... به عنوان دیگر برنامه های این کتابخانه یاد کرد.

تقدیر مردمی از برترین های کنکور
تقدیر مردمی از برترین های کنکور

به مناسبت فرارسیدن میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) مراسم جشنی با محوریت تجلیل از ستارگان کنکور توسط کانون اندیشه در مسجد آقا علی اکبر برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در این مراسم که با حضور فعالان فرهنگی و خیران محله های گاردر و بسته و جوانان پرشور عضو این کانون برپا شد، از آن دسته از اعضای کانون اندیشه که موفق به کسب رتبه های تک رقمی و دورقمی در کنکور امسال شده بودند با اهدای جایزه تقدیر به عمل آمد. جوایز این اعضای فعال و همچنین پذیرفته شدگان در کنکور کارشناسی ارشد به دست شهردار، نایب رییس شورای شهر و امام جماعت مسجد اهدا شد. 

صفحه 8 از 275