امروزچهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396-- Wednesday Apr 26 2017

ساعت 04:13:40

آخرین به روز رسانی : دو شنبه 12:34:01

اطلاعیه اهدای خون
اطلاعیه اهدای خون

مرکز اهدای خون میدان خواجو و مرکز اهدای خون شهرستان خمینی شهر در روز یکشنبه 30/8/95 برابر با اربعین امام حسین (ع) آماده خونگیری از اهداکنندگان می باشد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل انتقال خون اصفهان : به اطلاع همشهریان محترم میرساند به مناسبت اربعین سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین و یاران با وفای آن حضرت مرکز انتقال خون میدان خواجو و مرکز اهدای خون خمینی شهر یکشنبه 30/8/95 در نوبت صبح آماده خونگیری از اهداکنندگان محترم می باشد.

سی‌وسومین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران به پایان رسید
سی‌وسومین جشنواره‌ی فیلم کوتاه تهران به پایان رسید

مراسم اختتامیه جشنواره سی وسوم در تالار اندیشه€Œی حوزه ی هنری با حضور فیلمسازان جوان، مسئولان و برخی چهره€Œهای سینمایی برگزار شد. به گزارش فرصت آنلاین در این مراسم برگزیدگان جشنواره در چندین بخش مختلف ملی و بین€Œالمللی معرفی شدند
براساس این گزارش هیئت داوران جشنواره جایزه ویژه خود را در بخش بهترین کارگردانی فیلم داستانی به مهدی آقاجانی برای "استفاده خلاقانه از جلوه€Œهای ویژه کامپیوتری" در فیلم «درپیکر» اهدا کرد.
دراین رخدادهنری جایزه عباس کیارستمی به اصغر فرهادی -هنرجوی سال€Œهای دور انجمن سینمای جوانان ایران خمینی€Œشهر تعلق گرفت.

اصغر فرهادی طی پیام کوتاهی از اهدای جایزه به خود تشکر کرد متن پیام وی چنین است

متن پيام صوتي اصغر فرهادي:

تشكر مي كنم از شما به خاطر اهداي اين نشان، محصوصا كه نام  كيارستمي نازنين را دارد. از طرفي هم يادآور  اين است كه با امكانات محدود در نوجواني فيلم كوتاه كار مي كردم.

اميدوارم علاقه€Œ مندان و فيلمسازان ما در عرصه فيلم كوتاه قدر اين دوران پر از شور و هيجان  و اشتیاق را بدانند و موفق باشند.

رکود شعر شهرمعلول چیست
رکود شعر شهرمعلول چیست

از خیابان ها و میادین و کوچه پس کوچه های شهر که بگذریم نام هایی آشنایی چون سروش، صفایی، شیوا، طلایی، خرم، فارغا و ... به چشممان می خورد. اگر کمی تحقیق کنیم می بینیم شعر و شاعر با آب و خاک این مرز و بوم عجین شده است گویی خاک این شهر، شعرخیز یا به گفته ای شاعرخیز است. بسیاری از شاعران و منتقدان بزرگ ادبی ایران که سال ها پیش در کنگره میلاد آفتاب شرکت کرده اند، خمینی شهر را پایتخت شعر ایران خوانده اند. اما مدتیست که احساس می شود شعر شهر دچار نوعی رکود شده است. در حاشیه برگزاری اختتامیه نخستین جشنواره شعر سراسری «رهاتر از پرواز» با سعید بیابانکی شاعر صاحب نام خمینی شهری که اجرای این برنامه را نیز برعهده داشت، درباره وضعیت کنونی شعر شهرستان به گفتگو نشستیم. در ادامه حاصل این گفتگو را می خوانیم:

-به نظر می رسد شعر شهرستان دچار نوعی رکود شده است، شما علت این رکود را چه می دانید؟

به نظر من بخشی از آن بر می گردد به فضایی که کنگره میلاد آفتاب ایجاد کرد. کنگره 18 سال متمادی برگزار می شد و باعث شده بود که شاعران بزرگ این مملکت به این شهر رفت و آمد کنند. این داد و ستدهای فرهنگی شعر شهر را ارتقا داده بود. در حال حاضر حدود 7 سال است که کنگره تعطیل شده است و من فکر می کنم بخشی از این رکود به این موضوع برمی گردد.
بخشی از آن هم به این موضوع برمی گردد که تعدادی از دوستان شاعر که در شعر کشور حضور پر رنگ تری داشتند، حالا یا از شهر کوچ کرده اند یا گرفتار زندگی شده اند، طبیعتا این عدم حضور در مجامع ادبی در رکود شعری موثر است.

-پیشنهاد شما برای بهبود اوضاع شعر شهرستان چیست؟

من یک پیشنهاد آرمانی دارم و آن اینکه مسوولین امر و دوستان شاعر، کنگره میلاد آفتاب را دوباره احیا کنند. چون کنگره علاوه بر شعر شهر به خیلی چیزهای دیگر مثل فرهنگ کنار هم نشستن، فرهنگ برپایی همایش و برنامه های بزرگ و در سطح کشور نیز کمک کرد. اگر الان می بینیم که کنگره شهدا برنامه ای با این عظمت را در سطح کشور برگزار می کند، بخشی از این توان به آن سالها بر می گردد و همه اینها به ارتقا سطح فرهنگ و دانش و آگاهی شهر کمک می کند.

-جوانان شاعر شهر را چقدر می شناسید؟ آیا به نظر شما امیدی هست که شعر شهرستان توسط این جوانان دوباره احیا شود و به روزهای اوج خود بازگردد؟
جوان ها را کم و بیش می شناسم. به نظر من استعدادهایی که بعد از ما وارد عرصه شعر شدند بسیار مستعد هستند. اگر به شعر آنها کمک شود و راهنمایی بشوند می توانند خیلی موفق باشند. پیشنهاد می کنم که شهرداری یا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که متولی فرهنگ هستند یک سری کارگاه های آموزشی یک روزه یا دو روزه برای این جوانان برگزار کنند. این جوانان ذوق و استعداد خوبی برای شاعر شدن دارند اما ذوق و استعداد به تنهایی کافی نیست. به نظر من این کارگاه ها باید به صورت مداوم و فصلی برگزار شود تا کسانی که علاقمند هستند گرایش پیدا کنند. استعدادهای ادبی شهر ما نیازمند سازماندهی و هدایت هستند.

-نظر شما در مورد این کنگره و شعرهایی که خوانده شد چیست؟
به نظر من این کنگره از نظر کیفی خیلی خوب بود و اشعاری که برگزیده شده بود واقعا اشعار خوبی بود. استقبال مردم هم نسبتا خوب بود با توجه به این که هم سالن سینما سالن خیلی بزرگیست و هم اینکه همزمان در شهر چند برنامه مشابه هنری فرهنگی برگزار شده بود. در شب برگزاری کنگره به دیدار خانواده شهید حیدری رفتیم و وقتی که مادر شهید گفت: «پسرم گاهی شعرهای شما را می خواند.» خیلی تحت تاثیر قرار گرفتم و افتخار می کنم که یک شهید شعرهای من را برای مادرش می خوانده است.

-از فعالیت های اخیرتان بگویید؟ مجموعه ای در دست چاپ ندارید؟
یک سالی برنامه نقد شعر شبکه 4 را اجرا می کردم که برنامه پُرمخاطبی هم بود. در حال حاضر کار جدیدی که اخیرا انجام دادم و به زودی از زیر چاپ بیرون می آید مجموعه ای برای نوجوانان است که 5 تا از داستان های شاهنامه را برای این گروه سنی باز نویسی کردم و کتاب خوبی برای نسل نوجوانان است. در نمایشگاه کتاب امسال نیز دو مجموعه شعر با عنوان یلدا و سنگچین و مجموعه ای طنز با عنوان لبخندهای مستند داشتم که توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است.
-سخن آخر
من احساس می کنم که در شهر من کتاب هایم به دست همشهریانم نمی رسد چون خیلی ها با من تماس می گیرند و می گویند نتوانسته اند کتاب هایم را تهیه کنند. بقیه شاعران و نویسندگان شهر هم برای توزیع کتابهایشان با مشکل مواجه هستند. به نظر من مدیران فرهنگی باید طی اقداماتی آثار شاعران و نویسندگان را به دست مردم برسانند.

پخش برنامه یادمان معلمان و دانش آموزان دهه 70 محله جوی آباد از شبکه اصفهان
پخش برنامه یادمان معلمان و دانش آموزان دهه 70 محله جوی آباد از شبکه اصفهان

برنامه یادمان معلمان و دانش آموزان دهه 70 مدرسه عاشورای محله جوی آباد که 13 آبان ماه در مدرسه عاشورای جوی آباد برگزار شده بود امروز در سه نوبت بر روی آنتن شبکه اصفهان می رود.گفتنی است در این یادمان که گزارش تصویری آن روی سایت قراردارد  از 270 دانش آموز و 30 معلم دهه 70 این مدرسه بعد از 35 سال تجلیل به عمل آمد.

ساعات پخش برنامه : ساعت 12:45 ، 16:30 و 21 

حکیمان شهردر نمایشگاه راست قامتان
حکیمان شهردر نمایشگاه راست قامتان

شبکه بهداشت شهرستان خمینی شهردرنمایشگاه اجلاسیه شهدای شهرستان خمینی شهر غرفه دایر کرد. مسول روابط عمومی شبکه درگفتگوی کوتاهی با خبرنگار فرصت آنلاین بااعلام این خبر گفت: در غرفه شبکه بهداشت بنرهای  با استفاده از  اطلاعات پایگاه مجازی دانشنام شهرستان  خمینی شهراز حکیمان وتاریخ بهداشت شهردر معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفت. جوانمرد افزود: به منظور معرفی حکیمان وپزشکان مردمی شهر بنرهای از دکتر حامد سیادت،دکتر حاج آقا ابطحی،دکتر سید محمدعلی ابطحی،دکتر ریحان میر دامادی، دکتر حبیب شریفیان ودکتر حسن میردامادی با ابعاددومتر در یک ونود سانت در فضای غرفه نصب شد. وی افزود به بازدید کنندگان غرفه بسته های آموزشی در مورد تغذیه، فشارخون ودیابت اهداگردیدومشاورین تغذیه وروانشناسی نیز به سوالات بازدیدکنندگان پاسخ دادند. مسول روابط عمومی شبکه بهداشت شهرستان خمینی شهرخاطر نشان کرددر این ایام تعدادی از بازدید کنندگان از لحاظ فشارخون غربالگری شدند.

مطالعه باید در زندگی وارد شود
امام جمعه خمینی شهر:
مطالعه باید در زندگی وارد شود

هفته کتاب و کتابخوانی، هفته حمایت از بیماران کلیوی، مسائل موسسه ثامن الحجج(ع) و همچنین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از جمله مطالبی بود که این هفته در نماز جمعه خمینی شهر بیان شد.


به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین آیت ا... شیخ عباس رحیمی با اشاره به سالروز رحلت علامه طباطبایی و هفته کتاب و کتابخوانی توصیه کرد: مطالعه باید در زندگی وارد شود. اگر تمامی اقشار جامعه بالاخص جوانان اهل مطالعه گردند، بسیاری از مشکلات حل می شود. مع الاسف امروز مطالعه جای خود را به اینترنت و شبکه های اجتماعی داده است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان اظهار امیدواری کرد و گفت: امیدست نسل ما به هدف اصلی باز گردد و اهل کتاب و مطالعه شود.


نماینده ولی فقیه با اشاره به مراجعه برخی افراد به دفتر امام جمعه درمورد طلبهای مؤسسه ثامن الحجج(ع) خطاب به مسؤولان امر گفت: نگذارید مردم اذیت شوند. مبادا این مسائل پیش آید و حق مردم خورده شود؛ مردمی درمانده که صدایشان به جایی نمی رسد. گاهی مردم از فقر و نداری به این مؤسسات پناه می برند ولی فریبشان می دهند.
خطیب جمعه هشدار داد: این مؤسسات از روز اول اگر غیرمجازند، دربشان را پلمپ کنید. اگر هم مجازند حمایتشان کنید تا مشکلات پیش نیاید و حق مردم ضایع نشود؛ مثل مؤسسه گیتی پسند که چند سال پیش پول مردم را برد و خورد.


استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به 23 لغایت 30 آبان هفته حمایت از بیماران کلیوی گفت: دو عامل مهم باعث از کار افتادن کلیه انسان می شود؛ یکی دیابت اگر کنترل نشود و دیگری فشار خون.


حاج آقا رحیمی ادامه داد: اعلام این هفته ها دو فایده دارد؛ یکی اینکه مردم بیشتر به حفظ سلامتی خود اهمیت دهند. دیگر اینکه افراد سالم و توانگر به کسانی که مبتلا شده و در درمان وامانده اند، کمک کنند. اگر به این قبیل خیریه ها کمک شود، جای دوری نرفته است.


وی با اشاره به تحولات منطقه و جهان گفت: در روزهای اخیر نامزدهای ریاست جهوری آمریکا کثیف ترین و زشت ترین کارها را به یکدیگر نسبت دادند و دست همدیگر را رو می کردند.
امام جمعه شهرمان ادامه داد: هر دو نامزد علیه ایران شعار دادند. اسرائیلیها از انتخاب ترامپ خوشحال هستند اما اروپاییها از برنده شدن او ناراحت. درحالی که هر دو دشمن جمهوری اسلامی ایران هستند.

«فروشنده» پر فروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران
«فروشنده» پر فروش ترین فیلم تاریخ سینمای ایران

فیلم « فروشنده» ساخته اصغر فرهادی رکورد فروش تاریخ سینمای ایران را شکست. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین به نقل از آفتاب نیوز، روابط عمومی مرکز پخش پخش فیلمیران از رکورد شکنی فیلم "فروشنده" خبر داد و گفت: هم اکنون فیلم "فروشنده" به کارگردانی "اصغر فرهادی" به فروشی معادل 14.600.000.000 تومان دست پیدا کرده است. این فیلم رکورد «محمد رسول الله (ص)» را چیزی حدود ۱۰۰ میلیون تومان جا به جا کرده است.

به گزارش میزان، بر این اساس فیلم "فروشنده" با این مبلغ رکورد فروش تاریخ سینمای ایران را شکست و به عنوان پرفروش ترین فیلم معرفی شد.
گفتنیست اکران این فیلم در سینماهای کشور همچنان ادامه دارد و اگر در زمان باقی مانده، فروش خود را از مرز 15 میلیارد بگذراند، لقب تنها فیلم 15 میلیاردی سینمای ایران را از آن خود خواهد کرد.

 نقاشی که تابلوهایش را نمی بیند
گفتگو با نقاش نابینای شهرمان
نقاشی که تابلوهایش را نمی بیند

زمانی که مردم ما یک نابینا را در سطح شهر می بینند رفتارهای متفاوتی ازآنها سر می زند، برخی از مردم با دیدن یک نابینا شروع به نچ نچ کردن و اظهار لطف و ترحم می کنند و بعضی دیگر زبان شکر بابت سلامتی خود می گشایند. نگاه از روی ترحم به نابینایان و بها ندادن به استعدادها و توانایی های این قشر از جامعه معضلی است که متاسفانه رد پایش را در سیاستگذاری و برنامه ریزی بسیاری از مدیران جامعه نیز می توان دید.

فیروزه حاج کریمی یکی از بانوان نابینای خمینی شهری است که هم اکنون 38 سال سن دارد. وی -که به دلیل بیماری ارثی به مرور زمان بینایی خود را از دست داده است- دارای دیپلم حسابداری است، و از آنجا که روحیه فعال و پر جنب و جوشی دارد، در خانه بیکار ننشسته و همه تلاشش را کرده است تا بتواند استعداد های خود را بروز دهد. او اکنون هم قلاب بافی می کند و هم نقاشی. حاج کریمی هم اکنون توانسته در نقاشی پیشرفت قابل توجهی داشته باشد و آثارش را در گالری و نمایشگاه های مختلف به نمایش بگذارد. در همین رابطه برای آشنایی بیشتر با فعالیت هایش با او به گفتگو نشستیم. آنچه در ادامه می خوانید چکیده این گفتگو است.
**
در ابتدا توضیح دهید که چگونه با وجود نابینایی نقاشی می کنید؟
جواب شما می تواند بسیار گسترده باشد، در ابتدا باید بگویم من از کودکی تا بزرگسالی به صورت تفننی نقاشی می کردم، اما از سن 27 سالگی بعد از جراحی که روی چشمم انجام دادم و بینایی ام بسیار کمتر شد برای مدتی به کار نقاشی کمتر پرداختم، تا اینکه در این دو الی سه سال اخیر مجددا تصمیم گرفتم نقاشی را به صورت حرفه ای تر ادامه دهم. بنابراین من گذشته ای در ذهن خود دارم و هم اکنون نیز با تکنیک های خاصی کار می کنم، برای مثال در پالتی که دم دست دارم علامت می زنم که در کدام قسمت چه رنگی را ریخته ام و یا با خط بریل بر روی رنگ ها می نویسم و یا مثلا زمانی که بخواهم منظره ای را بکشم، سیم را به شکل قالب مورد نظر در می آورم و بعد مناطق خالی اش را رنگ می کنم، البته در سبک آبستره که کار می کنم از لمس استفاده می کنم نه از سیم، ذکراین نکته نیز دارای اهمیت است که در این سبک نقاش برداشت ذهنی خود را واقعیت می کشد و بنابراین در این سبک هر منظره ای عینا نباید مثل واقعیت باشد.
شاید برای شما هم جالب باشد که من از قرآن نیز برای نقاشی هایم کمک می گیرم، به این ترتیب که برداشت خودم را از چند آیه سعی می کنم به تصویر در بیاورم و برای مثال از سوره نبا 5 تابلو کشیدم، من حتی در مورد آسیب ها و معضلات اجتماعی نیز تابلو دارم مثلا تابلوی دارم که موضوعش دست اندازی آمریکا به دیگر کشورهاست.

 

هدفتان از کشیدن نقاشی چیست؟
اولا دوست دارم با نقاشی هایم به افراد بینا بگویم معلولیت محدودیت نیست و اگر بتوانم سعی دارم با کسب مهارت در این زمینه منبع درآمدی داشته باشم.

 

چه انتظاری از مسوولان دارید؟
از مسوولان انتظار دارم ما نابینایان را بیشتر ببینند، ما نابینایان در جامعه مشکلات زیادی داریم، مشکلاتی مانند مشکل رفت وآمد، نداشتن و برآورده نشدن نیازهای اولیه به عنوان یک نابینا و به خصوص افرادی مانند من که به مرور نابینا شده اند بیشتر با این مشکلات دست و پنجه نرم می کنند. نبودن کلاسهای فنی و حرفه ای برای ما نابینایان مزید علت است. از مسوولان می خواهم شرایطی را فراهم کنند نابینایانی مانند من بتوانند آثار و صنایع دستی خود را به نمایش گذاشته و در نهایت به فروش برسانند.

 

چه توصیه ای برای معلولان دارید؟
به معلولان توصیه می کنم وقتشان را به بطالت نگذرانند و از هر فرصتی برای پیشرفت استفاده کنند و ناامید و بدبین به زندگی نباشند. همه ما باید همواره بابت نعمات فراوانی که خداوند به ما داده شکرگزار باشیم و همه تلاش خود را برای موفقیت انجام دهیم.

صفحه 9 از 257