امروزشنبه, 02 بهمن 1395-- Saturday Jan 21 2017

ساعت 10:36:11

آخرین به روز رسانی : شنبه 11:29:01

امام حسین (ع) به تمامی نسل ها می فرماید اول نماز
امام جمعه خمینی شهر:
امام حسین (ع) به تمامی نسل ها می فرماید اول نماز

توصیه های امام جمعه به نمازگزاران برای برگزاری عزاداری صحیح، عمده مطالب خطبه های نماز جمعه این هفته خمینی شهر را به خود اختصاص داد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، آیت اله رحیمی ضمن تسلیت ایام سوگواری آقا اباعبدا...الحسین(ع) با تاکید بر نماز ظهر عاشورا گفت: روز عاشورا نماز خاصی ندارد بلکه منظور نماز اول وقت است. امام حسین(ع) با اقامه نماز اول وقت در وسط جنگ به تمامی نسل ها می فرماید «اول نماز، دوم عزاداری و اطعام و دیگر کارها».
آیت اله رحیمی ادامه داد: ظهر عاشورا هنگام اذان دسته عزاداری را موقتا تعطیل کنید و چند دقیقه نماز اول وقت را اقامه نمایید سپس به ادامه عزاداری بپردازید.
استاد حوزه و دانشگاه گفت: قمه زنی یک منکر است. در راستای نهی از منکر، می توانید آن را نهی کنید. معلمان و دبیران می توانند دانش آموزان را نصیحت نمایند و نهی کنند. به آنها کاری نداشته باشید بلکه فقط نصیحت کنید فرزندانتان را، دانش آموزان را، جوانان را. چراکه امروزه دشمن دارد سواستفاده می کند. شما به وظیفه ات عمل کن. نمی خواهد دعوا کنی. مستند بحث کن.
نماینده ولی فقیه گفت: اجباری نیست فقط تاسوعا و عاشورا خون اهدا کنیم که صف های طولانی ایجاد گردد و مسوولان مربوطه نتوانند پاسخگو باشند بلکه در طول ماه محرم و صفر و حتی ماه های دیگر نیز می توان به خاطر امام حسین(ع) خون اهدا کرد و جان دیگری را نجات داد.
رییس شورای فرهنگ عمومی شهرستان توصیه کرد: این ایام در خیابان گوسفند ذبح نکنید چون هم از لحاظ شرعی نجاست به وجود می آید هم از لحاظ بهداشتی آلودگی به بار می آورد. دامپزشکی نیز توصیه کرده اطلاع دهید تا پزشک مخصوص بیاید و بعد از معاینه دام و تایید دامپزشک، گوسفند را ذبح کنید.

 آیین اختتامیه جشنواره «نغمه های آسمانی» برگزار شد
آیین اختتامیه جشنواره «نغمه های آسمانی» برگزار شد

مراسم اختتامیه جشنواره استانی «نغمه های آسمانی» شامگاه دوشنبه 12 مهر 1395 در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان انجام گرفت.
به گزارش فرصت آنلاین در راستای برگزاری اجلاسیه ملی شهدای شهرستان خمینی شهر، کنگره شهدا به برگزاری جشنواره های مختلف وررزشی هنری فرهنگی پرداخته است که یکی از آنها جشنواره استانی «نغمه های آسمانی» بود.


در مرحله اول این جشنواره گروه های تواشیح و همخوانی قرآن کریم از سراسر استان اصفهان آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کردند. آثار مورد بررسی قرار گرفت و از گروه های برتر جهت اجرای زنده و داوری نهایی دعوت به عمل آمد.


بعد از ظهر دوشنبه 12 مهر رقابت بین گروه های برتر انجام شد و داوران بین المللی قرآن اساتید ستوده نیا، مجتبی مینوتن، عنایتی مقدم و تربتیان داوری نمودند.
در نهایت مراسم اختتامیه این جشنواره همان شب در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان با حضور سرهنگ مرادی فرمانده سپاه خمینی شهر، مهندس پورکاظم دبیر کنگره شهدا، رئیس و برخی از اعضای شورای شهر و قرآن دوستان برگزار شد.


گفتنی است این جشنواره به مدیریت مهندس مسعود صرامی در دو بخش زیر 18 و بالای 18 سال برگزار شد و نتایج آن به ترتیب زیر اعلام گردید:
بالای 18 سال: گروه مِسک از خمینی شهر و گروه تنزیل از شهر سده لنجان.


زیر 18 سال: گروه نورالقرآن از جامعه قاریان و حافظان خمینی شهر، گروه رهروان ولایت از دستگرد برخوار، گروه بحرالانوار از جامعه قاریان و حافظان خمینی شهر و گروه تسنیم از درچه.
لازم به ذکر است از گروه های برتر در برنامه ایام اجلاسیه ملی شهدا در آبان ماه سال جاری استفاده خواهد شد.

اداره فرهنگ و ارشاد متصدی پیشگیری از طلاق شد
اداره فرهنگ و ارشاد متصدی پیشگیری از طلاق شد

آموزش های حوزه ازدواج و زندگی مشترک باید از سال های آخر دبیرستان آغاز شود. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در نشست اعضای کارگروه اجتماعی که با موضوع طلاق در فرمانداری برگزار شد چند نفر از اعضا معتقد بودند که این دست آموزش ها باید از سال های آخر دبیرستان و در قالب واحدهای درسی به دختران و پسران ارائه شود. نماینده اداره تبلیغات اسلامی با بیان اینکه سال گذشته طرحی تحت عنوان «گفتمان دینی» در دبیرستان ها به اجرا درآمد که طی آن دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه دوم فرصت داشتند هر سوالی که دارند را در برگه مربوطه بنویسند، گفت: سوال اکثر دانش آموزان در زمینه ازدواج و چگونگی انتخاب همسر بود.


خانم محمدی مسوول واحد بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان شهرستان نیز در تایید این مطلب گفت: آموزش های فشرده ای که در مدت زمان کمتر از یک ساعت به زوج های آماده ازدواج ارائه می شود به جهت اینکه دقیقا زمانی ارائه می گردد که زوجین دغدغه برگزاری مراسم جشن عقد خود را دارند نمی تواند چندان تاثیرگذار باشد.
رییس ستاد ازدواج آسان اما از گسترده شدن این آموزش ها در خمینی شهر خبر داد و گفت: به همت ستاد ازدواج آسان و با همکاری شبکه بهداشت و درمان این آموزش ها شکل گسترده تری به خود خواهد گرفت. حجت الاسلام اصغری با تاکید بر اینکه یکی از اهداف این ستاد ترویج ازدواج آسان است گفت: پیشگیری از طلاق از طریق کمک به جوانان در امر هم کفویابی از دیگر اهداف این ستاد است.


نماینده بهزیستی نیز در ادامه با تاکید براینکه ازدواج یک «اتفاق» نیست بلکه یک «فرایند» است، بر ارائه آموزش های لازم در این زمینه در مقطع دبیرستان تاکید کرد.
معاون سیاسی فرماندار به عنوان رییس جلسه از اجرای یک طرح ملی برای پیشگیری از طلاق با هدف کاهش 4 درصدی طلاق در هر سال خصوصا در 5 سال اول زندگی خبر داد و گفت: تقویت دفاتر مشاوره، بهبود خدمات آزمایشی پیش از ازدواج، الزام آموزش مهارت های زندگی به زوج های جوان و... از دستورالعمل های این طرح ملی است. راعی در ادامه از تشکیل کمیته طلاق در هر شهرستان نیز خبر داد و افزود: مقرر شده است ریاست این کمیته را در هر شهرستان رییس اداره فرهنگ و ارشاد بر عهده بگیرد و در ادامه از رییس اداره ارشاد خواست تا برنامه های خود را دراینباره اعلام نماید.


موسوی رییس اداره فرهنگ و ارشاد در ادامه گفت: منتظر هستیم تا اداره کل ارشاد در رابطه با چگونگی اداره این کمیته به ما برنامه بدهد.


سخن آخر
در پایان جلسه، راعی با اشاره به اینکه در این نشست باید به مشکلات معلولان نیز پرداخته شود از نماینده بهزیستی خواست تا در این رابطه نیز سخن بگوید. نماینده بهزیستی در ادامه معلولان را به سه گروه «معلولان جسمی»، « معلولان ذهنی» و «بیماران اعصاب و روان» تقسیم کرد و گفت: مشکل اصلی این قشر مناسب سازی معابر است. وی همچنین افزود: هیچ کدام از دستگاه ها قانون اختصاص سه درصد از فرصت های شغلی به معلولان را اجرا نمی کنند.

اجلاسیه ملی شهدا با 10 اجتماع بزرگ مردمی همراه خواهد بود
فرمانده سپاه خمینی‌شهر:
اجلاسیه ملی شهدا با 10 اجتماع بزرگ مردمی همراه خواهد بود

شهرستان خمینی€Œ شهر هم€Œزمان با برگزاری اجلاسیه ملی شهدا،شاهد برپائی 10 اجتماع بزرگ مردمی با حضور هزاران نفر از مردم شهرستان خواهد بود.به گزارش فرصت آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان فرمانده سپاه خمینی€Œ شهر با اعلام این خبر در جمع مسؤولان و گروه€Œ های قرآنی شهرستان گفت: این برنامه ها شامل مراسم افتتاحیه و اختتامیه، تجمع بزرگ دانش€Œ آموزی و دانشجوئی، تجمع خواهران و مادران ایثارگران، هیات€Œ های مذهبی و دعای ندبه همراه با پخش سراسری و دو برنامه مجزا در شهرهای کوشک و درچه خواهد بود.
حمید مرادی با اشاره به اینکه در آستانه بزرگ€Œترین رویداد فرهنگی شهرستان هستیم، افزود: خوشبختانه برنامه €Œهای فرهنگی و هنری متعددی به€Œ عنوان پیش€Œ زمینه برگزاری کنگره ملی شهدای شهرستان خمینی €Œشهر در حال برگزاری و اجرا است.

فرمانده سپاه خمینی€Œ شهر اضافه کرد: برگزاری برنامه €Œهای متنوع فرهنگی، ورزشی، هنری و قرآنی در راستای جشنواره فرهنگی و ورزشی راست €Œقامتان و جام شهدای مدافع حرم برنامه€Œ

ریزی €Œشده است.


مرادی ادامه داد: اجلاسیه ملی شهدای شهرستان خمینی€Œ شهر برای اولین و آخرین بار برگزار می€Œ شود، برگزاری این€Œگونه رخدادهای فرهنگی در عرصه ایثار و شهادت لازم است تا چهره خمینی€Œ شهر را متحول€Œ تر از گذشته کند.

وی بیان داشت: جایگاه خمینی€Œ شهر در عرصه ایثار و شهادت در استان و کشور بی €Œنظیر و نمونه است، ولی متاسفانه این جایگاه مورد غفلت رسانه€Œ ها واقع شده است.
فرمانده سپاه خمینی€Œ شهر اذعان کرد: متأسفانه در سال€Œ های گذشته کوچک€Œترین موضوعات منفی خمینی €Œشهر رسانه €Œای و پررنگ می€Œ شد، ولی ظرفیت€Œ های مهم و مثبت خمینی€Œ شهر در بخش€Œهای مختلف در رسانه€Œ های استان و کشور مغفول مانده است.


مرادی با مقایسه جمعیت دهه شصت خمینی€Œ شهر با تعداد رزمندگان عازم شده به جبهه€Œها، گفت: در دهه شصت همه مردم واجد شرایط خمینی€Œ شهر عازم جبهه شدند و در آن زمان قریب به 30 هزار رزمنده از این شهر در جبهه€Œ ها حضور داشتند.

وی تصریح کرد: کارنامه جهادی شهرستان خمینی€Œ شهر با تقدیم 2300 شهید از بسیاری از استان€Œ های کشور بالاتر و پررنگ€Œتر است، کارنامه جهادی شهرستان خمینی€Œ شهر باید در رسانه کشور و استان جهت اطلاع مردم موردتوجه رسانه€Œ ها قرار گیرد.

فرمانده سپاه خمینی€Œ شهر مطرح کرد: در طول برگزاری اجلاسیه ملی شهدای شهرستان هم€Œزمان با هشت اجتماع بزرگ مردمی از اقشار مختلف، دو برنامه اختتامیه بزرگ فرهنگی هنری شعر و فیلم نیز برگزار خواهد شد.

مرادی در پایان گفت: در زمان برگزاری 4 روزه اجلاسیه ملی شهدا شاهد حضور مقامات کشوری و لشکری مختلف در خمینی€Œ شهر خواهیم بود.

تازه ترین اقدامات برای برگزاری کنگره ملی سرداران و 2300 شهید شهرستان اعلام شد
تازه ترین اقدامات برای برگزاری کنگره ملی سرداران و 2300 شهید شهرستان اعلام شد

جلسه شورای سیاست گذاری کنگره ملی سرداران و 2300 شهید شهرستان خمینی شهربرای پیگیری مصوباتجلسات قبلی وبررسی آخرین اقدامات انجام شده با حضور مسوولین شهر در فرمانداری برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت، در این جلسه هر کمیته گزارش عملکرد خود را عنوان نمود. فرماندار در ابتدای این جلسه که با موضوع اقدامات انجام شده در راستای برگزاری اجلاسیه ملی شهدا برگزار شده بود ضمن تشکر از مسوولین شهر درچه به خاطر اقدامات اخیر، گفت: شهرستان ما برابر 8 استان شهید تقدیم انقلاب کرده است و ما از صدا و سیما انتظار داریم که نگاه ویژه ای به این شهرستان داشته باشد و برنامه های اجلاسیه را بیش از پیش پوشش دهد. وی در ادامه از مسوولین ادارات خواست که با عظمی راسخ درراستای برپایی اجلاسیه کنگره شهدا قدم بردارند.
دبیر شورای سیاست گذاری کنگره نیز ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی ضمن ارائه زمانبندی برنامه های کنگره گفت: ما از مسوولین ادارات انتظار داریم که بیشتر همراه کنگره و اجلاسیه شوند همچنین در دهه سوم محرم جایگاه های بنرها به شهدا اختصاص یابد.
معاون سپاه نیز طی بیاناتی اظهار داشت: یک مجموعه خمینی شهرشناسی برای اجلاسیه پیش بینی شده است که طی هماهنگی های لازم با سازمان رفاهی و تفریحی و شهرداری این طرح اجرا خواهد شد.
املایی رییس شورای شهر نیز ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدا گفت: 250 نماد شش تصویره شهدا توسط شهرداری ساخته و آماده نصب در بلوارهای شهر می باشد.
در این جلسه شهردار خمینی شهر گفت: نمادهای های شهدا با نظر کارشناسان طراحی شده است که شامل پرچم جمهوری اسلامی، لاله نماد شهید و پنجره نماد ائمه اطهارمی باشد. حاج حیدری در ادامه افزود: در ایام اجلاسیه غرفه ای با مساحت 200 متر در اختیار شهرداری قرار خواهد گرفت و شهرداری تاریخ خمینی شهر را در آن غرفه نمایش خواهد داد.
در ادامه جلسه بقیه کمیته های گزارش عملکرد خود را ارائه نمودند.

شعر دینی علاوه بر برانگیختن احساس باید اندیشه را هم ارتقا بخشد
مصاحبه اختصاصی با حمید رضا شکارسری شاعر و منتقد ادبی کشور؛
شعر دینی علاوه بر برانگیختن احساس باید اندیشه را هم ارتقا بخشد

حسادتم را
به عشقم ببخش
فقط لحظه ای استراحت کن
و جارویت را به من بده
آقای خادم
(حمید رضا شکارسری)


حمیدرضا شکارسری متولد 1354 تهران شاعر و منتقد بزرگ ادبی کشور است. وی با اینکه دانش آموخته رشته زمین شناسی است اما سالهاست که در زمینه شعر و ادبیات قلم فرسایی کرده و از شاعران مطرح کشور می باشد. نخستین کتاب شکارسری با عنوان « باز جمعه گذشت» در سال 1375 منتشر و در سال های بعد تا به امروز مجموعه های بعدی وی با عناوینی چون« چراغانی بی دلیل»، « عاشقانه های تاریکروشن» ، « شکل های فروتنی» ، « چتر شورشی» ، « معمای پیراهن تو» و ... منتشر شده است. گفتنی یست که این شاعر خلاق و توانمند تاکنون بیش از 20 عنوان کتاب به چاپ رسانده است و کتاب «چراغانی بی دلیل» این شاعر، برگزیده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی و کتاب « تلنگر باران» وی، نامزد چهاردهین دوره جایزه قلم زرین شد. چندی پیش شب شعری با محوریت و پاسداشت شهدای مدافع حرم به همت کانون بسیج هنرمندان در شهر برگزار شد و این شاعر فرهیخته مهمان ویژه این مراسم بود. در حاشیه مراسم مجالی دست داد تا با این شاعر انقلابی و دینی به گفتگو بنشینیم. در ادامه حاصل این گفتگو را می خوانیم:


چند سال است که وارد دنیای شعر و شاعری شدید؟
من حدود 32 سال است که شعر می گویم و در حدود 20 سال است که نقد ادبی انجام می دهم.


چطور از رشته ای مثل زمین شناسی به ادبیات گرایش پیدا کردید؟
واقعا دلیل خاصی نداشت. یک گرایش ناخداگاه بود در سال های دبیرستان، همزمان با سال های جنگ، با تاثیرپذیری از شاعران خوب آن سال ها و شاعران خوب کلاسیک و گمان این که می توان چیزی نوشت، ما هم نوشتیم. مثل همه شاعران من هم با تاثیرپذیری و تقلید از بزرگان شروع کردم و بعد به تدریج تلاش کردم تا زبان خودم را پیدا کنم.


آن زمان بیشتر چه شاعرانی در شما تاثیرگذار بودند؟
شاعران شناخته شده ای چون قیصر امین پور، موسوی گرمارودی، حسن حسینی و سلمان هراتی و شاعران کلاسیک هم که همه قابل احترام و شخصیت های شناخته شده ای دارند.


تعریف شما از شعر آیینی چیست؟
من کلا با این اصطلاح مشکل دارم. شعر دینی اصطلاح درست تریست. آیین یک مفهوم بسیار گسترده است و دین زیر مجموعه آیین محسوب می شود. آیین های متفاوتِ مختلفی در سطح جهان وجود دارد که بسیاری از آنها دینی نیست، تنها یکی از این آیین ها دین است و شعری که ما می نویسیم، شعر دینی محسوب می شود. مثلا شعری که ما برای چهارشنبه سوری می نویسیم یک شعر آیینی ست اما شعر دینی نیست.
و اما تعریف شعر دینی، شعر دینی شعریست فراخواننده به مفاهیم دینی و ارزش ها که با استفاده از المان های دینی نوشته می شود. در حقیقت شعریست که ما را به دین و ارزش های آن فرا می خواند، پس شعری که صرفا فراخواننده به مفاهیم انسانی باشد، شعر دینی نیست. شعری در این دسته قرار می گیرد که به مفاهیم و مقولات انسانی از دریچه دین و آموزه های وحیانی بپردازد. در شعر دینی حضور المان ها و نشانه های دینی ضرورت دارد به این ترتیب می توان گفت شعر دینی اگرچه شعریت خود را ثابت کرده اما آگاهانه از نشانه های روشنی بهره مند است و به همین خاطر از آن ابهام و مه آلودگی که در شعر ناب دیده می شود، برخوردار نیست. در این شعر شاعر آگاهانه از تخیل خود ایثار می کند. تخیل حد و مرز ندارد اما شاعر دینی حدود قرمز دارد یعنی نمی تواند هر چیزی را که به ذهن و تخیلش می رسد، بیان کند. به نوعی شاعر حوزه تخیل خود را به نفع مفاهیم دینی به خط قرمزهایی که موجود است محدود می کند.


آسیب های این نوع شعر از نظر شما چیست؟
به طور کلی مهمترین نکته و آسیبی که در اشعار موضوعی وجود دارد خطر شعار است که بالقوه در این نوع پرداخت های شعری وجود دارد و این خطر هماره شعر دینی و هر نوع شعر محتواگرای دیگر را تحدید می کند، اما شاعر مثل هر هنرمند دیگری تلاش می کند که با تکنیک، بیان را غیر مستقیم تر کند اما در نهایت می دانیم که هرگز ما به این رویا یعنی بیان کاملا غیرمستقیم در شعر دینی نخواهیم رسید چون در شعر دینی حتما باید المان وجود داشته باشد. بنابراین مهمترین آسیب مطرح در این نوع شعر این است که فضای شعر با وجود المان ها خواه ناخواه به شعار و نثر نزدیک می شود.


دومین نکته این که شاعر باید خطوط قرمز شعر دینی را به خوبی بشناسد. باید، باید ها و نبایدهایی که باید بگویید یا نباید بگویید را به خوبی بشناسد. ضرورت این کار در این است که باید در حوزه ای که می خواهد بنویسد مطالعات عمیق و دامنه دار داشته باشد. به عبارت دیگر شاعر باید سوژه خودش را دقیق بشناسد. متاسفانه این شناخت و مطالعه نزد شاعران امروز بسیار اندک و کمرنگ است، شاعران امروز بر حس و عاطفه تکیه می کنند و به عمقی که شعر دینی باید داشته باشد و شاعرانه به چراها و چگونگی ها بپردازد، توجه نمی کنند. به همین خاطر خواه ناخواه شعرشان سطحی از آب در می آید و گاهی اوقات اساساً سانتی مانتال می شود و این یک معضل است. در واقع مسئله پرداختن به شعر هئیت می تواند انگیزه ای برای این گونه سرایش ها باشد. این که چگونه مخاطب را سریع تحت تاثیر قرار دهیم و اشکش را در بیاوریم! بسنده به این نوع نگاه و بیان و به تعبیری صرفا هئیتی نوشتن برای شعر دینی یک خطر محسوب می شود. این به آن معنا نیست که ما به عنوان شاعر دینی نباید هئیت ها و تکایا را حمایت کنیم بلکه شعر دینی اصیل ما شعر هئیتی نیست. شعریست که علاوه بر برانگیختن حس و عاطفه، عقل و اندیشه ما را هم ارتقا بخشد و این آرمانی است که در شعر دینی مدنظر ماست. شعری که نه شعارگونه باشد و نه فقط احساسی و عاطفی باشد. البته رسیدن به تعادل بین اندیشه و عاطفه کار خیلی سختی است.


و این که هئیت ها هم فقط به دنبال اینجور شعر های عاطفی هستند نیز یک آسیب محسوب می شود. نظر شما در اینباره چیست؟
بله، دقیقا همین طور است. البته در سال های اخیر حرکت های خوبی توسط بعضی از مداحان گرامی انجام شده است. خوشبختانه به تازگی بعضی از مداحان شعرهای خوبی را انتخاب می کنند و بعضی هم مثل علی انسانی خودشان شعر می گویند و خوب هم می گویند. من بعضی از مداحان جوان را می شناسم که طی سال های اخیر در مراسماتشان حتی شعرهای نو می خوانند و این واقعا تکان دهنده است که نه تنها به موضوعات جدید بلکه به قالب های جدید نیز توجه می شود. این نکته مثبتی است اما هنوز روال قالب نیست.


شما تاثیر کنگره ها را در پیشرفت شاعران دینی چگونه ارزیابی می کنید؟
آنچه مسلم است این است که تاثیر منفی ندارد. ما نیاز به فضای فرهنگی و توسعه گفتمان فرهنگی در جامعه داریم و کنگره ها و جشنواره ها حرکت های مثبتی در این رابطه هستند. این جوائز شاعران را تشویق می کنند. البته تردیدی نیست که در این میان آسیب هایی هم وجود دارد، اما ما نمی توانیم به خاطر نکات آسیب شناسانه کل این عمل فرهنگی را تعطیل کنیم. از جمله نکات آسیب شناسانه کنگره ها این است که ممکن است ما سفارشی بنویسیم البته همیشه هم سفارشی نوشتن بد نیست. بسیاری از آثار خوب ادبیات فارسی براساس سفارش نوشته شده است. اما اینکه بعضی از شاعران عملا خلاقیت ادبی خود را به سرایش برای جشنواره ها محدود کنند و یا اینکه براساس میل داوران مختلف بنویسند، آسیب محسوب می شود. به نظر من باید جشنواره ها و کنگره ها آسیب شناسی شود و برنکات مثبت آن تاکید شود.


به نظر شما شعر دینی معاصر نیازمند چیست؟
نیازمند آگاهی و شجاعت است. آگاهی به این خاطر که ما بدانیم دقیقا در مورد چه چیزی می نویسیم و شجاعت برای اینکه بتوانیم خودمان را از فرم ها و ساخت های موجود فراتر ببریم و از دریچه تازه ای به موضوعات نگاه کنیم، البته ممکن است اشکالاتی هم به وجود بیایید یعنی چیزهایی بگوییم که نباید بگوییم. حال سومین نیاز این است که در برخورد با شعر معاصر سعه صدر داشته باشیم، الخصوص مسوولین ما باید سعه صدر داشته باشند. اگر شاعر جوانی بیاید و چیزی بگوید که نباید بگوید، ما نقدش می کنیم اما او را تحریمش نمی کنیم. جسارت نو گفتن و مطالعه سوژه ای که می خواهیم به آن بپردازیم و سعه صدر در برخورد با اشعار نو و نوگرایی ها چیزهایی ست که شعر دینی معاصر نیازمند آن است.


شما با مجموعه «تلنگر باران» در حوزه ادبیات کودک و نوجوان وارد شدید و طی گفتگویی که با خبرگزاری ها داشته اید گفته اید که رویکرد جدیدی در این حوزه دارید. ممکن است در این مورد توضیح دهید.
ما در رابطه با شعر نوجوان با فقر قالب مواجه هستیم، یعنی قوالبی که در شعر نوجوان مورد استفاده قرار می گیرد محدود است. چار پاره قالبی ست که در این حوزه بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است و این اواخر نیز شاعران این حوزه با شجاعت، نوآوری کرده و شعرهای خیلی خوبی را در قالب نیمایی برای نوجوانان سروده اند. مثلا کمال شفیعی که شعرهای نیمایی فوق العاده ای در این حوزه سروده است. اما من احساس کردم که الی رقم تجربیات پراکنده، ما در قالب سپید( شعر بی وزن) چیز دندان گیری برای نوجوانان نداریم، البته من هم در این زمینه ادعایی ندارم و باید درباره این کتاب منتقدان و پژهشگران نظر بدهند. من در این کتاب تلاش کرده ام با این قالبِ کمتر تجربه شده و محتواهای کمتر کار شده، برای نوجوانان آثاری متفاوت را خلق کنم. احساساتی مثل مرگ، عشق و ... که برای شعر نوجوان در حکم تابو بوده اند. خوشبختانه این کتاب در جایزه کتاب سال قلم زرین نیز مورد توجه قرار گرفت و امیدوارم که منتقدین هم در موردش صحبت کنند.


شما اولین بار است که به خمینی شهر تشریف می آورید؟
خیر، فکر می کنم که سومین بار است که به این شهر می آیم. قبلا چند دوره در کنگره میلاد آفتاب شرکت کرده بودم و خاطرات خوشی از خمینی شهر دارم.


نظرتان در مورد کنگره میلاد آفتاب چیست؟
میلاد آفتاب یک اتفاق بود. این کنگره به نظر من یک اتفاق مثبت و تکان دهنده محسوب می شد، مثل کنگره شب های عاشورا در شیراز، حرکتی کاملا خود جوش و مردمی با استقبال تکان دهند مردم. اما متاسفانه نمی دانم که به چه علت این کنگره باشکوه تعطیل شد؟! آیا مسائل مالی دخیل بود یا چیز دیگری؟!

پس براین اساس احتمالا با فضای شعر خمینی شهر و شاعرانش آشنایید. به عنوان یک منتقد ادبی نظرتان در مورد شعرهایی که در شب شعرهایی «با عشق تا دمشق» خوانده شد چیست؟
بعضی از مناطق و شهرهای ما به طور عجیبی شعرخیزند یعنی تعداد شاعران آنها به لحاظ تراکم وضعیت مطلوبی دارد. برای مثال شهرهایی چون قم، شهر بابک و ایلام اینگونه اند و من به تازگی متوجه شده ام که خمینی شهر هم همین طور است. تعداد شاعران خوب خمینی شهر نسبت به جمعیتش قابل توجه است. من حدود سی سال است که سعید بیابانکی را می شناسم، ما شعر گفتن را با هم شروع کردیم و سال هاست که با هم رفاقت داریم.


در این کنگره، با توجه به این که فراخوان موضوعی (شهدای مدافع حرم) بود و موضوع مند بودن کار را تا حد زیادی مشکل می کند اما دیدیم که انصافا شعرهای خیلی خوبی خوانده شد. وقتی یک حادثه سیاسی و اجتماعی در حال اتفاق و جریان است معمولا شعرهای خوبی در آن رابه سروده نمی شود و بیشتر اشعار، شعاری می شود. اما شما در آن شب شاهد بودید که شعرها آنقدر خوب و فخیم و غیر شعاری بود که انگار این حادثه در ذهن شاعر رسوب کرده است. آیا تجربه این شاعران در عرصه شعر دفاع مقدس و شعر انقلاب کمک نکرده بود که به این میزان پختگی در کلام برسند؟! بله، قطعا اینگونه بوده است. به همین خاطر می توان شعر مدافعان حرم را شاخه ای تازه رسته از شعر انقلاب دانست که در این شاخه شاعران از تجربیاتشان در عرصه دفاع مقدس استفاده می کنند و در این زمینه تازه شعر می نویسند. البته ممکن است شباهت های غیرقابل انکاری بین شعر دفاع مقدس و شعر مدافعان حرم باشد ولی به تدریج که موضوع در ذهن شاعران جا بیفتد این مسئله هم مرتفع می شود و شاهد مجموعه های خوبی در این رابطه خواهیم بود.

دهمین کنگره ملی شعر دانشگاهی الغدیر
به همت دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر و با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد:
دهمین کنگره ملی شعر دانشگاهی الغدیر

دهمین کنگره ملی شعر الغدیر با حضور شاعران شاعران مطرح کشوری و همت دانشگاه آزاد اسلامی خمینی شهر و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان خمینی شهر 7 مهر ماه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار فرصت، این کنگره چهارشنبه 7 مهرماه در دو بخش صبح و بعداز ظهر در دانشگاه آزاد و سالن سینما فرهنگ و با حضور شاعران بنامی چون ناصر فیض، حامد عسکری، مهدی استاد احمد و سید حمید رضا برقعی برگزار شد.
دبیر اجرایی کنگره الغدیر در گفتگو با خبرنگار فرصت در اینباره گفت: حدود سیصد اثر در سه قالب کلاسیک، سپید و نیمایی به دبیرخانه کنگره ارسال شده که بعد از داوری آثار ارسالی به داوری استاد خروش، استاد خسرو احتشامی و سید مجید موسوی، 3 نفر در بخش کلاسیک، 1 نفر در بخش سپید و 1 نفر در بخش ویژه کنگره با موضوع مباهله برگزیده شدند.
حجت السلام والمسلین محمد موسوی در ادامه درباره هدف از برگزاری این کنگره افزود: با توجه به این که موضوع غدیر خم از جمله موضوعات مهم جهان اسلام و حقانیت شیعه است و پیامبر اسلام در انتشار خبر غدیر تاکید بسیار داشته اند همچنین با توجه به این که شعر هنری تاثیرگذار و ماندگار است، ما تلاش کردیم که این هنر در راستای هدف والای پیامبر به کار گیریم.
وی در ادامه افزود: اولین دوره این کنگره در سال 76 برگزار شده و تاکنون حدود 10 سال است که این کنگره برگزار می شود. ما با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی توانستیم دو دوره اخیر را علاوه بر دانشگاه در سطح شهر نیز برگزار کنیم.
برگزیدگان این دوره از کنگره ملی شعر الغدیر در بخش کلاسیک محمد سلیمی، محمد حسین ملکیان، خدا بخش صفادل و در بخش سپید ناصر فرزین و در بخش ویژه علیرضا رجبعلی زاده کاشانی بودند.
در بخشی از برنامه استاد خسرو احتشامی ضمن اشاره به قابلیت های شهرستان خمینی شهر گفت: به نظر من بنیاد تعزیه ایران باید در خمینی شهر پایه گذاری شود.
گفتنی است شعرذیل عنوان برتر این جشنواره را در بخش کلاسیک کسب کرد:


قلب مردی میان نخلستان، قطره قطره به چاه می افتد
مرد، ماه است و باز در دل چاه عکس زیبای ماه می افتد
آه ! شب های کوفه می دانند مرد یعنی چقدر تنهایی
مردِ این شعر بس که تنها ماند قافیه هم به آه می افتد
هر شب از قرص ماه ِ نان هایش شام چشم یتیم روشن بود
امشب او می رود به مسجد و ... آه آن نباید به راه می افتد
آن " نباید" چقدر نامرد است، آن "نباید" چقدر بی شرم است
آ ن " نباید" €“ نبایدِ تاریخ- به کمندِ گناه می افتد
آه! محراب می رود از هوش، شهر خاموش و سرد می ماند
اتفاقی سیاه می افتد؛ از شب کوفه ماه می افتد

بزرگترین یادواره شهدای دانش آموز برگزار شد
بزرگترین یادواره شهدای دانش آموز برگزار شد

بزرگترین یادواره 330 شهید دانش آموز با عنوان «ستارگان خاک» به همت دبیرستان های شاهد ثاراله و شاهد ولایت و با همکاری اداره آموزش و پرورش صبح امروز در مهدیه برگزار شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در این مراسم که با خاطره گویی سیف اله شبانی یکی از رزمندگان 8 سال دفاع مقدس و همچنین سخنان محمود بدیهی رییس آموزش و پرورش به عنوان یکی از آزادگان، همراه بود از مادر اولین شهید مدافع حرم خمینی شهر محسن حیدری تجلیل شد. گفتنی است مسوولان شهرستان و همچنین دانش آموزان این دو مدرسه در این مراسم حضور داشتند.

صفحه 9 از 253