امروزجمعه, 30 تير 1396-- Friday Jul 21 2017

ساعت 16:59:19

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 00:28:25

شبکه های اجتماعی و ترویج قشری گری
شبکه های اجتماعی و ترویج قشری گری

بی تردید ظهور شبکه های اجتماعی زمینه ساز تغییر و تحولات کوچک و بزرگ زیادی بوده که برخی مفید و تعدادی زیان آور بوده اند. در همین شهر خودمان و در اتفاقی اخیر یک شبکه اجتماعی در زمان مناسب و با استفاده از بستری آماده یعنی ماه محرم توانست موجبات بسیج کاربران را برای همیاری در ادامه ساخت بیمارستان ساعی فراهم سازد که تجربه بدیع و مبارکی در استفاده از فضای مجازی برای امور اجتماعی وحل معضلات در شهر بود. همزمان می توان نمونه هایی از آثار مخرب این گونه شبکه ها را یافت و مثال زد اما هدف از این نوشتار پرداختن به تمامی اثرات فضای مجازی و گروه های تشکیل شده در آن فضا نیست. بلکه توجه به این موضوع است که برخی از این شبکه ها خواسته و یا ناخواسته سطحی نگری و قشریگری را رواج می دهند. اگر به نوع مطالبی که این گروه ها در فضای مجازی خود انتشار می دهند دقت کافی داشته باشیم، متوجه می شویم که اطلاعات نشر یافته در مواردمختلف از طریق این فضاها به صورت ساندویچی و خیلی سطحی و ناقص بوده و به هیچ وجه کامل و جامع و عمیق نیست به گونه ای که خواننده خیلی سطحی و گذرا مثلا یک عکس مربوط به یکی از بزرگان شهر را می بینید و با یکی دو جمله که نام او را گفته و احتمالا تولد و اما هیچ اطلاعاتی از تحصیلات، خدمات، عقاید، آموزه های وی منتشر نمی کند. نتیجه این که خواننده در نهایت متوجه می شود که فلان کس همشهری وی بوده و بس. اطلاعات در این حد فقط به این درد می خورد که مثلا افتخاری خشک و خالی شکل بگیرد و این یعنی این که افراد سطحی و قشری شوند و هیچ شناخت عمیقی از موضوع شکل نگیرد. اتخاذ این رویه سبب می شود نوعی تعصب و سطحی نگری حاصل فعالیت این گروه ها و شبکه ها شود و ساکن به اصطلاح دهکده جهانی را در حد یک کلبه نشین تنزل دهد که در عین حال که فکر می کند با در دست داشتن این امکانات بر موج اطلاعات سوار است اما طبلی تو خالی را می ماند که آوازی خوش دارد.آسیب های دیگر وراهکارهای استفاده مناسب از شبکه هادرفرصتهای اتی طرح می شود.

طرح مسائل دیگر  در مقابل وحدت، خلاف قرآن است
طرح مسائل دیگر در مقابل وحدت، خلاف قرآن است

مسائل هفته وحدت، سالروز آغاز امامت امام زمان(عج) و سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی از جمله مطالبی بود که این هفته در نماز جمعه خمینی شهر مطرح گردید.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین آیت ا...شیخ عباس رحیمی با اشاره به هفته وحدت، گفت: وحدت اساس دین ماست. افرادی که در مقابل وحدت مسائل دیگر [مانند هفته برائت] را مطرح می کنند، خلاف قرآن است. ائمه(ع) این اختلافات را قبول ندارند.
خطیب جمعه ادامه داد: وحدت بین مذاهب بخشی از وحدت است. بخش دوم وحدت بین دولت و ملت، بین اقشار مختلف، بین مسؤولان، بین محلات و شهرها است که باید حفظ گردد. آیه «إنّما المؤمنونَ إخوَه» برای ما مسلمانان است. نه اینکه فقط به اسم بگوییم برادر و خواهر ولی در عمل حق همدیگر را بخوریم و تهمت بزنیم و تخریب کنیم.
اختلافات را به اقشار مردم نکشانید
نماینده ولی فقیه خطاب به افرادی که تریبون دار هستند، گفت: پخش مطالب تفرقه انگیز در شبکه های اجتماعی هنر نیست. اگر راست می گویید و دلسوزید، مطالب وحدت آفرین را مطرح کنید. اختلافات را به اقشار مردم نکشانید.
رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان ضمن تبریک آغاز امامت امام زمان(عج) نکاتی را پیرامون فلسفه غیبت و آسیبها و فرصتهای غیبت بیان کرد و گفت: در زمان غیبت مواظب دینتان باشید. ثابت قدم باشید. مبادا کسی دین و اعتقاد شما را نسبت به امامت و ولایت سست کند.
حاج آقا رحیمی ضمن تشکر فراوان از دست اندرکاران برنامه مهدی یاوران در مدارس گفت: باید به این گروه کمک کرد نه اینکه فقط ایراد گرفت. اولین مرتبه ای است که چنین برنامه ای برای دانش آموزان برگزار می شود و طبیعتاً اشکالاتی دارد که با همکاری مردم برطرف خواهد شد.
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به 19 آذر سالروز تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1363 گفت: متأسفانه بعد از 32 سال هنوز آن انقلاب فرهنگی درست را در کشور نداریم. پس از ایجاد شبکه های اجتماعی بحث فرهنگی جامعه به چالش کشیده شده است.

میلاد نعلبندیان عکاس برگزیده مهر محرم فاروج
میلاد نعلبندیان عکاس برگزیده مهر محرم فاروج

میلاد نعلبندیان هنرمند خمینی شهری عکاس برگزیده جشنواره مهر محرم فاروج شد. به گزارش خبرنگار فرصت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان شمالی؛ جواد نظری با اعلام این خبر افزود: آثار طی دو مرحله ازنظر مباحث زیبایی شناسیِ عکس و هم محتوا و معنا توسط هیئت داوران بازبینی و نتایج اعلام شد.

وی اظهار داشت: این جشنواره در دو بخش شهرستان فاروج و سایر شهرستان ها برگزار شد که در بخش اول با رای هیئت داوران محمود نیرومند از شهرستان فاروج به عنوان عکاس برگزیده در این بخش معرفی شد.
نظری افزود: هیئت داوران در بخش سایر شهرستان ها، عبدالرحمن مجرد از استان اردبیل و میلاد نعلبندیان از استان اصفهان را به عنوان عکاس برگزیده معرفی کردند.

«عطشِ خورشید» برگزیده سوگواره آیینی مذهبی خمسه
«عطشِ خورشید» برگزیده سوگواره آیینی مذهبی خمسه

نمایش « عطش خورشید» به کارگردانی مهرداد مهرابی کارگردان خمینی شهری در بخش ویژه سومین سوگواره آیینی مذهبی خمسه برگزیده شد.
به گزارش خبرنگار فرصت، این جشنواره فراخوان این جشنواره در بخش های مختلفی از جمله تاتر صحنه ای، تاتر خیابانی، تاتر مسجد ، نمایشنامه نویسی، نمایش های سنتی آیینی مذهبی و بخش ویژه (مدافعان حرم) به صورت سراسری اعلام شده بود و آیین اختتامیه این سوگواره روز یکشنبه(14آذرماه) در تالار ایوان شمس برگزار شد.
این هنرمند خمینی شهری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به برگزاری جشنواره های تخصصی با مضامین مختلف نمایش های آیینی، رئال، کلاسیک در بسیاری از کشورهای جهان افزود: به عقیده من با توجه به ارزش های دینی و مذهبی کشور، برگزاری جشنواره های اختصاصی با موضوع تئاتر دینی و مذهبی نیاز است.
وی آینده سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی «خمسه» را مناسب ارزیابی کرد و گفت: کیفیت نمایش های مذهبی در این سوگواره نسبت به دوره های قبل ارتقا پیدا می کند.
مهرابی افزود: سوگواره خمسه نباید تجربه ها و مسایل و مشکلات گذشته جشنواره ها و سوگواره های مشابه دیگر را تجربه کند.
این نویسنده و کارگردان با انتقاد از نبود مرکزیت و پراکنده بودن سالن های نمایشی در برگزاری سومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین های مذهبی خمسه اظهار کرد: به دلیل بُعد مسافت سالن های نمایشی از یکدیگر، مخاطبان نمی توانستند نمایش های متعددی را بینند و براین اساس محدودیت هایی برای علاقه مخاطب ایجاد می شد و به عقیده من این مشکلات برای دست اندرکاران سوگواره خمسه؛ کارگردانان، داوران، اصحاب رسانه وجود داشت.
کارگردان نمایش «عطش خورشید» با تاکید بر فرهنگسازی برای اجرای نمایش های مذهبی و دینی و استقبال مردم از آنها افزود: این آثار باید به نحو شایسته و باکیفیت اجرا شوند و مسوولان و نهادهای مرتبط از جمله صدا و سیما و سازمان تبلیغات اسلامی در راستای حفظ ارزش های دینی، باید تبلیغات مناسبی را از نمایش های دینی و مذهبی داشته باشند و در این حوزه هزینه کنند.
مهرابی در پاسخ به نظر کارگردانانی که معتقدند مخاطبان از نمایش های مذهبی و دینی استقبال نمی کنند، گفت: این کارگردانان مسائل مادی را ارجح می دانند و گمان می کنند که می توان برای اجرای نمایش مذهبی بلیت فروشی کرده و سودی را بدست آورد.
وی با تاکید بر اینکه مردم ایران به نمایش های دینی و مذهبی نیازمندند و از آنها استقبال می کنند، اظهار کرد: مسوولان باید وظیفه خود را در حوزه ترویج ارزش های دینی و مذهبی و تبلیغ نمایش های مذهبی انجام داده و امتیازهایی را برای گروه های نمایشی دینی و مذهبی قایل باشند.
وی درباره اجرای نمایش «عطش خورشید» نیز گفت: این نمایش برای نخستین بار به صورت پرفورمنس (هنر اجرا؛ اجرای ترکیبی از عناصر تئاتر، موسیقی و تجسمی) بخشی از زندگی امام حسین(ع)، از به دنیا آمدن ایشان در دامان فرشتگان تا واقعه عاشورا در کربلا و به شهادت رسیدن 72تن از یارانش را روایت می کند.
مهرابی با اشاره به نقش آفرینی 47 بازیگر در این نمایش اظهار کرد:در نمایش «عطش خورشید» تعزیه خوانان پیشکسوت همچون استاد سیدحمزه حسینی، استاد نورمحمد، علیرضا پورمحمد و رسول نجفیان حضور داشتند.
وی اجرای نمایش «خاتون غصه دار» با اقتباس از فیلم نامه «پرده نئی» اثر بهرام بیضایی و نویسندگی و کارگردانی نمایش «سوگ سیاوش» برگرفته از داستان شاهنامه را از جمله فعالیت های آینده خود عنوان کرد.
نمایش «عطش خورشید» بیست و هفتمین اثر مهرداد مهرابی است که در نخستین جشنواره سراسری تئاتر آیات قرآنی در سال 1391 پنج جایزه در حوزه های کارگردانی، طراحی نور، طراحی لباس، بهترین موسیقی را از آن خود کرد، این نمایش در سومین جشنواره استانی فجر در استان گلستان نیز حضور داشته است.

رونمایی از ضریح جدید امامزاده سیدابراهیم ورنوسفادران
رونمایی از ضریح جدید امامزاده سیدابراهیم ورنوسفادران

ضریح جدید امامزاده سید ابراهیم(ع) ورنوسفادران توسط استاد علی محمد عمادی اندآنی در ابعاد 210*160 سانتیمتر و از جنس مس و برنج و با تزئینات آب طلا و میناکاری تهیه شده است. برای تهیه و نصب این ضریح 55 میلیون تومان هزینه شده است.


به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین شامگاه شنبه 13 آذر 1395 آستان امامزاده سید ابراهیم(ع) ورنوسفادران میزبان همایش روحانیون شهرستان خمینی شهر بود که به مناسبت هفته وقف و به همت اداره اوقاف شهرستان خمینی شهر برگزار شده بود و در حاشیه آن ضریح جدید این امامزاده لازم التعظیم رونمایی گشت.


در این مراسم که با حضور امام جمعه، نماینده مجلس، رئیس اداره ثبت شهرستان و روحانیون و ائمه جماعت شهرستان برگزار شد، رئیس اداره اوقاف شهرستان از سنددار کردن مساجد شهرستان خبر داد و گفت: تعاملات خوبی با اداره ثبت اسناد برقرار شده. از روحانیون درخواست می شود در راستای این تعاملات مساجد خود را سنددار کنند.


حجت الاسلام مهدی قربانی ادامه داد: روحانیون همت کنند و فرهنگ سازی نمایند تا موقوفات بیشتری انجام شود. حداقل برای مسجد خودشان یک موقوفه ایجاد نماید تا امور داخلی و فرهنگی قرآنی مسجد تأمین گردد.


وی وظیفه اداره اوقاف را در سه شاخه تعریف کرد و گفت: رسیدگی به امور امامزادگان و بقاع متبرکه، رسیدگی به موقوفه ها و عمل به نیت واقف و سوم برگزاری طرح ملی حفظ و مسابقات سراسری قرآن که هر سه وظیفه در شهرستان به خوبی انجام می شود.


در ادامه این همایش مدیر کل اداره اوقاف و امور خیریه استان اصفهان طی سخنانی گفت: وقفهای جدید باید در جهت رفع نیازهای جامعه باشد. در بحث قرآنی وقفها بسیار کم است. قرآن هم واقعاً مهجور مانده. در حوزه بهداشت و درمان، حوزه های علمیه، دانش آموزان نیازمند، خانواده های بی سرپرست، حوزه ازدواج و... نیاز به وقف داریم.


حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی پیشنهاد داد هر طلبه و روحانی حداقل یک وقف را انجام دهد و گفت: اگر تمکن مالی ندارند، آشنایان و اقوام و نزدیکان را تشویق کنند که لااقل یک وقف به ثبت برسانند و دِین خود را نسبت به سنت حسنه پیامبر اکرم(ص) ادا کنند؛ خصوصاً وقف برای حوزه علمیه.


وی ادامه داد: توصیه می کنم حداقل در جهت عمران و آبادانی و اداره حوزه های علمیه قدم برداریم و آن اینکه مردم را به وقف کردن با نیت اداره حوزه های علمیه تشویق کنیم.
حاج آقا صادقی با بیان اینکه 718 امامزاده در سطح استان اصفهان وجود دارد، گفت: طبق گفته مقام معظم رهبری امامزاده ها منابع ثروت معنوی هستند. اینها ذخائر معنوی اند. دنبال شجره نامه نباشید. همین که مردم بسیاری در مزار این بزرگان جمع می شوند، این خود شجره نامه است. در توسعه و عمران امامزاده ها نیز باید همت کرد. موقوفاتی هم برای آنان ایجاد شود تا فقط بر نذورات تکیه نکنیم.

عکاس: سعید بیگی

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در خمینی‌شهر
تشییع پیکر شهید مدافع حرم در خمینی‌شهر

پیکر شهید مدافع حرم شهید سردار امیری از تیپ فاطمیون تشییع در گلراز شهدای امامزاده سید محمد خمینی‌شهر به خاک سپرده شد.
به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،پیکر شهید مدافع حرم سردار امیری امروز پس از تشییع در شهر رهنان و حضور در امامزاده زینبیه شهر اصفهان به امامزاده سید محمد خمینی‌شهر منتقل شد وپس از آن درکنار سه تن دیگر از شهدای مدافع حرم از تیپ فاطمیون دیگر خاکسپاری شد.
شهید مدافع حرم شهید سردار امیری مدتی قبل در سوریه در جبهه علیه گروه‌های تکفیری به شهادت رسیده بود.

در مراسم تدفین و تشییع این شهید امام‌جمعه شهر رهنان، فرمانده سپاه ناحیه خمینی‌شهر و تعدادی از مسؤولان شهرستان خمینی شهر حضور داشتند.

جوایز جشنواره های عکس در تصاحب عکاسان خمینی شهری
جوایز جشنواره های عکس در تصاحب عکاسان خمینی شهری

رسول مختاری در سومین جشنواره شعر و عکس «علمدار کربلا» که به طور مشترک میان کشورهای عراق و ایران برگزار می شود، موفق به کسب رتبه نخست شده و جایزه ویژه خود را از دست رییس هیات مدیره تولیت آستان حضرت ابوالفضل (ع) دریافت کرد. این جشنواره که در ایلام برگزار می شود با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد و دبیرخانه کانون های مساجد ایران و آستان مقدس حضرت ابوالفضل (ع) برگزار می گردد.

 
مختاری در رابطه با عکسی که حائز رتبه اول شده است به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: عکس را محرم امسال از مراسم خیمه سوزانی که طبق معمول همیشه در خمینی شهر برگزار شد، تهیه کرده بودم که به خاطرش مجوز سه روز میهمانی ویژه در آستان مقدس حضرت ابوالفضل (ع را دریافت کردم.


بر اساس همین گزارش، محمدحسین پاکدل یکی دیگر از عکاسان خوش ذوق شهرمان موفق به کسب رتبه نخست دومین سوگواره سراسری عکاسی «آیین€Œهای خاص محرم و اربعین» شد.


در این جشنواره که در شهر جهرم استان فارس برگزار شد، محمدحسین پاکدل با ارائه عکسی از مسجد امام حسین (ع) (تکیه حاجی) خوزان از مراسم دهه اول محرم امسال، از میان هزار و 333 عکس رسیده به دبیرخانه رتبه اول را به خود اختصاص داد.


لازم به ذکر است که میلاد نعلبندیان و مهدی قاسمی از خمینی شهر نیز جزو منتخبان نمایشگاهی در این مسابقه کشوری بودند.

فراخوان جشنواره عکس سفیران شهر «تاکسی و تاکسیرانی»
فراخوان جشنواره عکس سفیران شهر «تاکسی و تاکسیرانی»

سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی خمینی شهر با هدف شناخت ظرفیت های تاکسیرانان و ارتقای جایگاه و منزلت تاکسیرانان به عنوان سفیران شهری در فرهنگ عمومی و ارتقای سطح مهارت و کیفیت خدمت رسانی تاکسیرانان به همشهریان ، با به تصوير كشيدن فعاليت ها ي ناوگان تاكسيراني و ارايه آثار هنرمندان عكاس در راستاي ایجاد انگیزه خدمت رسانی هر چه بهتر در رانندگان گرامي ، شناخت حقوق و احترام متقابل مردم به این قشر خدوم و زحمتکش ، اقدام به برگزاری نخستین مسابقه عكس سفیران شهر نموده است .
از کلیه تاکسیرانان ، هنرمندان و فعالان عرصه حمل ونقل درون شهري دعوت می گردد با ارائه ی آثار خود در راستای موضوعات مسابقه با سفیران شهر همراه شوند .
موضوعات :
€Â¢ سفيران شهر( تاكسي و تاكسيران از دريچه دوربين )
€Â¢ تاكسيران موفق ، مسافر ايده آل
€Â¢ شكوه خدمت رساني
€Â¢ همدلی تاکسیرانان و مسافران
€Â¢ تاثيرات اجتماعي تاكسيرانان بر فرهنگ عمومي
€Â¢ تاكسي و فرهنگ شهروندي
€Â¢ ...

مقررات مسابقه :
€Â¢ شركت در اين مسابقه براي همه عكاسان آماتور و حرفه اي آزاد است .
€Â¢ عكس هايي پذيرفته خواهد شد كه در استان هاي حاضر در مسابقه ثبت شده باشند .
€Â¢ از هر شخص حداکثر 5 اثر در هر بخش داوری می گردد .
€Â¢ تمام عكس ها الزما بايد داراي عنوان و نام مكان باشند .
€Â¢ شركت كننده در مسابقه به عنوان عكاس و مالك اثر شناخته مي شود و مسئوليت هرگونه دعوي در مورد مالكيت اثر و همچنين اجازه انتشار و نمايش آن به عهده فرستنده اثر مي باشد .
€Â¢ ارسال عكس ها به دبيرخانه به منزله پذيرفتن كليه مقررات مسابقه است .
€Â¢ تصميم گيري درباره مسائل پيش بيني نشده به عهده دبيرخانه مي باشد .
€Â¢ دبيرخانه در مورد رفع معايب آثاري كه از نظر كادربندي و اصلاح رنگ و نور داراي اشكلاتي باشند ، آزاد است .
€Â¢ به كليه پذيرفته شدگان در مسابقه گواهي شركت اهدا خواهد شد.
€Â¢ آثار منتخب با نام صاحب اثر در مجموعه های انتشاراتی سازمان مورد استفاده قرار می گیرد .

ارسال آثار:
1. ارسال در قالب فايل فشرده zip به آدرس ايميل : آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید
2. ارسال در قالب فايل فشرده zip به شماره تلگرام : 09216395496
3. ارسال به صورت لوح فشرده به ادرس دبيرخانه
4 ارسال فرم تكميل شده مشخصات شركت كننده همراه با آثار در لوح فشرده ، ايميل و تلگرام در قالب فايل word الزامي مي باشد و در غير اينصورت شركت كننده حذف خواهد شد .
5 تمامي فايل ها با نام و نام خانوادگي عكاس نام گذاري گردد .

جوایز :
نفر اول : 6000000 ریال لوح تقدير و تندیس مسابقه
نفر دوم : 5000000 ریال لوح تقدير و تندیس مسابقه
نفر سوم : 4000000 ریال لوح تقدير و تندیس مسابقه

گاهشمار همایش :
آخرین مهلت ارسال آثار : 09/15 /95
داوری : 20 /95/09
افتتاحيه : 25 /95/09
دبیرخانه :
اصفهان ، خمینی شهر ، میدان قدس ، بلوارشهید بهشتی ، سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی
خمینی شهر تلفن : 031_33600290 031_33643008

صفحه 10 از 259