امروزپنجشنبه, 03 فروردين 1396-- Thursday Mar 23 2017

ساعت 06:17:55

آخرین به روز رسانی : پنج شنبه 09:03:36

محمد حسین دهقانیان به پرسش مهر رییس جمهور پاسخ داد
محمد حسین دهقانیان به پرسش مهر رییس جمهور پاسخ داد

در آیین اختتامیه نهمین دوره جشنواره هنری عکس رشد محمد حسین دهقانیان به عنوان نفر برگزیده بخش دانش آموزی معرفی شد.
به گزارش خبرنگار فرصت، این آیین 10 آبان ماه با معرفی برگزیدگان خود و اهداء جوایز به نفرات برتر در تالار ایران فرهنگستان هنر به کار خود پایان داد.
«آموزش و پرورش»، «ایران، سرزمین پرگهر» و «دولت و ملت، همدلی و هم‌‌زبانی» عنوان سه گرایشی بوده که شرکت‌ کنندگان در گروه سنی بزرگ‌ سال می‌توانستند آثار خود را به دبیرخانه ارسال نمایند. همچنین «پرسش مهر 94 رییس جمهور» نیز به عنوان موضوع دانش‌آموزی انتخاب شده‌ بوده است.
به گزارش خبرنگار فرصت به نقل از خبرگزاری آنا، تعداد آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره در دو گروه سنی بزرگسال و دانش‌آموزی 15318 عکس بود که از این بین 11137 عکس در گروه بزرگسال و 4181 عکس در گروه دانش‌آموزی بود. از میان عکس‌های ارسال شده به دبیرخانه تعداد 4760 عکس با موضوع «آموزش و پرورش»، 5130 عکس با موضوع «ایران، سرزمین پرگهر» و 1247 عکس نیز با موضوع «دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی» و «پرسش مهر 94 رییس جمهور » را شامل می‌شد.
در بخش دانش آموزی، عکس‌ها از کیفیت بالاتری برخوردار بودند و بنا بر نظر هیئت داوران پنج اثر برگزیده با جوایز برابر (طبق فراخوان) و نیز دو عکس به عنوان عکس ویژه برگزیده شدند که از این بین محمد حسین دهقانیان از خمینی شهر، مریم اسماعیل زاده از ارومیه، مهتاب شورورزی از نیشابور، علی کریمی‌زاده از اردکان و زینب ایرانی از قم به عنوان پنج برگزیده این بخش اعلام شدند.

اختتامیه نخستین جشنواره شعر سراسری رهاتر از پرواز
در راستای اجلاسیه ملی شهدای شهرستان خمینی شهر برگزار شد:
اختتامیه نخستین جشنواره شعر سراسری رهاتر از پرواز

آیین اختتامیه نخستین جشنواره شعر سراسری رهاتر از پرواز به همت کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان خمینی شهر و با اجرای سعید بیابانکی 9 آبان ماه در سالن سینما فرهنگ برگزار شد.


به گزارش خبرنگار فرصت، فراخوان این جشنواره چندی پیش با موضوعاتی چون ایثار و شهادت، دفاع مقدس در آیینه عاشورا، مدافعان حرم، استکبارستیزی و در بخش ویژه با موضوعات شهدای شاخص و مفاخر شهرستان خمینی شهر منتشر شد. در پایان زمان مقرر و تمدید 10 روزه این فراخوان تعداد 1016 اثر از 354 شاعر ارزشی از داخل و خارج کشور با موضوعات پنج گانه جشنواره به دست دبیرخانه کنگره شهدا رسیده که پس از دو دوره داوری فنی و تخصصی، تعداد 15 اثر را به عنوان آثار برتر و برگزیده و تعداد 57 اثر از 54 شاعر فرهیخته را نیز جهت انتشار در دفتر شعر " رهاتر از پرواز " انتخاب گردیده است. داوران این بخش کنگره حسین عبدالوند، محمدحسین صفاریان، محسن نیکنام، مطهره عباسیان والهام عمومی و دبیر کنگره فتح اله حدادیان می باشند.


در این مراسم مهندس پورکاظم ضمن عرض خیر مقدم خدمت میهمانان و شاعران انقلابی گفت: این جشنواره اولین فعالیت هنریست که کنگره در سطح کشور انجام داده است و به حمد اله با استقبال خیلی خوبی روبرو شد. وی در ادامه افزود: فعالیت های کنگره شهدا کار خودجوشی بوده که توسط دوستان همرزم شهدا در سال 85 شروع شده و تا به امروز 11 سال است که در حوزه معاونت نشر و پژوهش فعالیت دارد.


برگزیدگان این جشنواره پویا اقرایی از خوزستان، مریم پیری از قم، مصطفی توفیقی از مشهد، حسین حاجی هاشمی از خمینی شهر، احمد رضا خان احمد از اصفهان، میثم داوودی از قم، شهریار شفیعی از تبریز، سید علیرضا شفیعی از اهواز، محمد شفیعی فر از قزوین، پیمان طالبی از رشت، نازنین مریم عمارلو از نیشابور، محمد حسین ملکیان از اصفهان، سید مجید موسوی از اصفهان، محمد حسین مهدویان از قم، سمیه یزدی از خمینی شهر می باشند.


گفتنی است که این برنامه با اجرای زیبا و دلنشین شاعر پرآوازه و مطرح کشوری سعید بیابانکی ادامه یافت. همچنین از میهمانان این کنگره می توان به عباس شاهزیدی ( خروش) از اصفهان و احمد شهریار از پاکستان اشاره کرد.


شعرخوانی شاعران برگزیده و میهمانان، اجرای کلیپ ها و نماهنگ هایی با موضوع شهدا و شهادت همچنین اجرای زیبای دو خواننده انقلابی از برنامه های اجرا شده در این مراسم بود.
در پایان مراسم از برگزیدگان و دست اندرکاران جشنواره و داوران با اهدای تندیس جشنواره و لوح یاد بود و جوایز نقدی تقدیر و تشکر به عمل آمد.

امکانات بانک اطلاعات شهدا تشریح شد
امکانات بانک اطلاعات شهدا تشریح شد

250هزار برگ آثار شهدا شامل وصیت€Œنامه، زندگینامه، خاطره، دست€Œنوشته و مصاحبه طی مدت فعالیت کنگره سرداران و2300 شهید شهرستان خمینی شهرجمع آوری شد.به گزارش فرصت آنلاین جانشین فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) با اعلام این خبر افزود:، دو هزار و ۹۹۱ ساعت مصاحبه با خانواده شهدا، اسکن ۴۹ هزار قطعه عکس شهدا، تشکیل۲ هزار و ۴۰۰ پرونده الکترونیک ازدیگر اقدامات این کنگره بوده است. سردار فدا پیاده€Œسازی 3000 ساعت مصاحبه، تبدیل ۲۲۹ فیلم به مدت ۹۶ ساعت از آنالوگ به دیجیتال را از فعالیت€Œهای ماندگاری اعلام کرد که در راستای برگزاری اجلاسیه صورت گرفته است .وی تولید و چاپ بیش از 100 عنوان کتاب و کتابچه را ازدیگر اقدامات برشمرد وخاطر نشان کرد زندگینامه، اطلاعات و عکس شهدا به ادارات، نهادها و مدارس ارسال شده است.

همایش پاسداشت شهدای دانش آموز
درادمه برنامه های اجلاسیه شهدا برگزار شد:
همایش پاسداشت شهدای دانش آموز

همایش شهدای دانش آموز ویژه اجلاسیه ملی شهدا با حضور دکتر کفاش معاون پرورشی وزیر آموزش و پرورش و با شرکت گسترده دانش آموزان دختر شهرستان در حسینیه ثارا... سپاه خمینی شهر برگزار شد.


به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در این مراسم معاون وزیر آموزش و پرورش ضمن تجلیل از شهدای خمینی شهر به ویژه شهدای دانش آموز گفت: در بین شهدای دانش آموز خمینی شهر شهید موحدی نوجوان 13 ساله نیز وجود دارد که افتخار همه ماست.


وی افزود: امروز ما امنیت و آسایش خود را مدیون شهدا هستیم که جان خود را در راه اسلام و انقلاب فدا کردند.
کفاش افزود: دانش آموزان شهید با رشادت و دلاوری های خود در جبهه ها به همه ما درس ایثار و فداکاری و رشادت دادند چراکه شهادت بالاترین برّ و نیکی است و ما بالاتر از شهادت نداریم.


در ادامه این مراسم، بدیحی مدیر آموزش و پرورش به ارائه گزارشی از شهدای دانش آموز پرداخت.وی گفت: خمینی شهر 330 شهید دانش آموز و 37 شهید فرهنگی دارد که افتخار آموزش و پرورش هستند.
مدیرآموزش و پرورش ادامه داد: امروز افتخار داریم که شاهد برگزاری همایش شهدای دانش آموز شهرستان هستیم و قطعا چنین همایشی آثار و برکات زیادی برای فضای آموزش و پرورش به همراه خواهد داشت.

کنگره ملی شهدای خمینی‌شهر دائمی شود
نماینده خمینی‌شهر در مجلس:
کنگره ملی شهدای خمینی‌شهر دائمی شود

نماینده مردم خمینی €Œشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: کنگره ملی ۲۳۰۰ شهرستان خمینی€Œ شهر باید به عنوان یک نهاد مردمی و انقلاب دائمی شده تا به حفظ آثار دفاع مقدس و شهدا کمک کند.
به گزارش فرصت آنلاین، سید محمدجواد ابطحی در گفت€Œوگو با خبرنگار تسنیم پیرامون برگزاری کنگره ملی 2300 شهید شهرستان خمینی €Œشهر اظهار داشت: فعالیت€Œ های انجام شده در راستای برگزاری این کنگره با توجه به توانمندی€Œ دست€Œ اندرکاران و همچنین کمبود اعتبارات قابل تقدیر است.

وی افزود: برگزارکنندگان این کنگره به صورت شبانه €Œروزی برای هرچه بهتر برگزار کردن این برنامه بزرگ تلاش کردند و امیدواریم در آینده شاهد برگزاری یک کنگره دائمی باشیم چون اینگونه برنامه€Œ ها نباید به صورت مقطعی در زمانی خاص برگزار شده و فراموش شود، بلکه باید برای دائمی کردن آنها تلاش شود.


نماینده مردم خمینی €Œشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این کنگره باید به عنوان یک نهاد مردمی و انقلاب دائمی شده و به حفظ آثار دفاع مقدس و شهدا کمک شود، گفت: رهبر معظم انقلاب می€Œ فرمایند زنده نگه€Œداشتن یاد شهدا کمتر از شهادت نیست و برگزار کنندگان این کنگره ملی نیز در همین راستا تلاش بسیاری انجام داده €Œاند.

وی افزود: طی مدت برگزاری امیدواریم شاهد حضور پرشور مردم و معطر شدن فضای شهر به عطر شهدا و تماشاگر ثمره دائمی این برنامه باشیم.

ابطحی با بیان اینکه در حاشیه این کنگره برای نخستین بار هیئت€Œ های مذهبی خمینی€Œ شهر اجتماع گسترده €Œای را برگزار کردند، خاطرنشان کرد: تاکنون این اتفاق در خمینی€Œ شهر رخ نداده و برای نخستین بار است که همه هیئت €Œهای مذهبی این شهرستان اجتماع کرده و امیدواریم این مراسم سنتی را برای ایام محرم سال€Œ های آینده پایه €Œریزی کند تا ما نیز همانند سایر شهرها شاهد عزاداری جمعی مردم باشیم.


نماینده مردم خمینی€Œ شهر در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هدف برداشتن قدمی برای تغییر برخی رویکردهای فرهنگی در جامعه است تا با استفاده از یاد شهدا مسیر خود را گم نکنیم.

کتاب های زندگینامه شهدای خمینی شهر معرفی شد+تصویر
در نشست کتابخوان طلایه داران نور
کتاب های زندگینامه شهدای خمینی شهر معرفی شد+تصویر

نشست کتابخوان کتابخانه الغدیر تحت عنوان طلایه داران نور اینبار به مناسبت برگزاری کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان خمینی شهر با معرفی کتاب زندگینامه سه تن از شهدای خمینی شهر که به همت این کنگره منتشر شده، همراه شد. مسوول روابط عمومی اداره کتابخانه های شهرستان ضمن اعلام این خبر به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: در این نشست که با حضور خانواده شهدا، رضوانی فرماندار، سرهنگ محمدی معاون فرهنگی کنگره شهدای شهرستان، حاج حیدری شهردار، برخی اعضای شورای اسلامی شهر، موسوی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وهلاکویی مدیرکل اداره کتابخانه های عمومی استان اصفهان برگزار شد، نویسنده کتاب «آقای مربی» که زندگینامه شهید محمود عموشاهی را در قالب داستان به رشته تحریر درآورده به معرفی اثر خود پرداخت. زهره صرامی با گریزی به مراحل مختلف تدوین کتاب نمونه هایی از داستان های آن را نیز خوانش کرد.

 
در ادامه چند نفر از کتابداران این کتابخانه به معرفی آثاری دیگر از کنگره شهدای شهرستان به نام های « فاتح تپه ها» زندگینامه سردار شهید غلامرضا موذنی و «شهیده طیبه» زندگینامه طیبه واعظی یکی از زنان مبارز خمینی شهری پرداختند. نمایشنامه خوانی توسط مصطفی جعفری و محمدتقی شیخی از متن نمایشنامه «یک پنجره لالایی» نوشته مصطفی جعفری از دیگر بخش های جذاب این برنامه بود.


در پایان از حضور خانواده های سرداران شهید محمود عموشاهی، شهید محمد مجیری، شهید محسن حیدری، شهید عبدالمهدی کاظمی که در این نشست حضور داشتند، تقدیر و تشکر شد.


برپایی نمایشگاه عکس «روایت عروج» از برنامه های در حاشیه این نشست بود که با استقبال مخاطبان روبرو شد.


بر اساس همین گزارش، نشست کتابخوان فاتحان خورشید نیز به همین مناسبت در فرهنگسرای درچه برگزار شد. در این نشست که با حضور خانواده ای شهدا، محمودی شهردار درچه، برخی از اعضای شورای شهر درچه و موسوی رییس اداره فرهنگ ارشاد شهرستان همراه بود، کتاب هایی که به همت کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان توسط شهروندان درچه ای به رشته تحریر درآمده، معرفی شد.


سلام دایی جون، سیدبلبلی، اسارت جبهه ای دیگر، هجرت تا بهشت و در آغوش امواج عناوین کتاب هایی بود که توسط نویسندگانش معرفی شد.
در پایان این نشست نیز از خانواده های شهید پاسدار سید سجاد حسینی، شهید پاسدار یحیی براتی احمدآبادی، شهید مهدی اسحاقیان و شهید مهدی هزاره از اتباع افغان تقدیر و تشکر شد.

افتتاحیه اجلاسیه شهدا
افتتاحیه اجلاسیه شهدا

افتتاحیه اجلاسیه دو هزار و 300 شهید شهرستان با حضور دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، سردار سلامی جانشین کل سپاه پاسداران، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مقامات کشوری و لشکری برگزار شد.

در این مراسم رئیس مجلس شورای اسلامی با نکوهش دنیاطلبی و زندگی سلطنتی گفت: زمانی اسلام تا اندلس پیشرفت کرد ولی روحیه دنیاطلبی و زندگی سلطنتی باعث شد از تفکر اصیل دور شوند.


وی با بیان اینکه توحید اساسی ترین محور دستورات اسلامی است افزود: شهدای ما برای اقامه توحید و نفی شرک عازم جبهه ها شدند.
لاریجانی به مسائل منطقه ای اشاره کرد و گفت: نمی توان باور کرد بیش از 60 کشور به فرماندهی آمریکا در سوریه جمع شده اند ولی توان مقابله با داعش را ندارند.
دکتر لاریجانی خمینی شهر را زادگاه علمای بزرگ دانست و تاکید کرد: با این وجود فاصله اقتصادی خمینی شهر با اصفهان زیاد است و جا دارد در این زمینه راهکارهایی اندیشیده شود.
در این مراسم، سردار سلامی جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران با بیان اینکه شهدا به ما ثابت کردند با دست خالی می توان کارهای بزرگی انجام داد، گفت: امنیت امروز کشور ما مرهون خون شهداست و شهدا زمینه ساز تمدنی نوین شدند.

وی افزود: امروز جغرافیای انقلاب اسلامی از کرانه های دریای سرخ تا شرق مدیترانه گسترش یافته است و این موفقیت ها مرهون خون پاک شهداست.
سلامی با بیان اینکه دو هزار و 300 شهید شهرستان خمینی شهر افتخار این شهر و افتخار کشور هستند ادامه داد: شهیدان هر دیار نشان دهنده اخلاص، ایمان، تعهد و فداکاری آن دیار است و خمینی شهر در این زمینه باید به خود ببالد.


آیت الله رحیمی دبیر شورای سیاستگذاری اجلاسیه شهدا دیگر سخنران این مراسم بود. وی با اشاره به پیام شفاهی مقام معظم رهبری به این اجلاسیه گفت: ایشان در این پیام تاکید کردند سلام مرا به همه حضار و مدعوین به ویژه مردم شریف خمینی شهر برسانید و از ایشان تشکر کنید.


وی با بیان اینکه در زمان جنگ تحمیلی از هر 92 نفر خمینی شهری یک نفر جان خود را در دفاع مقدس تقدیم انقلاب کرد، گفت: خمینی شهر شهر شهید اشرفی، شهید نواب صفوی و شهر دو هزار و 300 شهید والامقام است.


امام جمعه با اشاره به وضعیت شهرستان گفت: درست است که خمینی شهر، شهر خیرین بزرگ است ولی با این حال محرومیت دارد و لازم است مسوولان کشور و استان خمینی شهر را ویژه ببینند و برای حل مشکلات آن از قبیل بیکاری، بافت فرسوده و ... راهکاری بیندیشند. 

 

سردار سلیمانی فرمانده سپاه صاحب الزمان نیز ضمن خیرمقدم گویی به حضار تاکید کرد: هدف از برگزاری این اجلاسیه ها، تبیین راه و سیره شهدای عزیز و تعمیق بخشی به فرهنگ شهادت است و در این راستا دوستان ما در کنگره شهدا زحمات زیادی کشیدند.


رونمایی از کتاب های منتشر شده کنگره شهدا، رونمایی از تمبر یادبود اجلاسیه، پخش کلیپی ویژه زندگانی آیت اله اشرفی، اجرای زنده سرود خمینی شهر از دیگر برنامه های افتتاحیه اجلاسیه شهدا بود.
گفتنی است اجلاسیه شهدا تا روز سه شنبه ادامه خواهد داشت.

هر شب حدود 2 هزار نفر در عزاداری خانوادگی شرکت کردند
هر شب حدود 2 هزار نفر در عزاداری خانوادگی شرکت کردند

وارد دارالقرآن اهلبیت(ع) شدم. سالن بزرگی داشت که مملو از جمعیت بود. آقایان یک طرف، خانم ها هم که مثل همیشه بیشتر بودند یک طرف. قسمتی از سالن هم مخصوص بچه های خردسال و نوجوانان بود. رحل و قرآن ها به صورت ردیفی در سالن چیده شده بود و حضار در مجلس عزاداری قرآنی و خانوادگی نشسته بودند.


مؤسسه مهد قرآن کریم خمینی شهر که تجربه برپایی مراسم جزخوانی خانوادگی «سفره آسمانی» را ماه مبارک رمضان امسال در کارنامه اش ثبت کرده است، این بار با برنامه متنوع و با همان نام «سفره آسمانی» وارد میدان شده است.


این مراسم عزاداری با عزاداری های دیگر که این روزها به وفور در نقاط مختلف شهر برگزار می شود، کاملا متمایز است. عزاداری که شبیه محفل قرآن می ماند و یکی بودن قرآن و اهلبیت(ع) خیلی ملموس است.


مراسم با نماز جماعت مغرب و عشا شروع می شود. تلاوت مجلسی، تواشیح و ابتهال، سخنرانی، پخش کلیپ های تصویری، مداحی، خطابه خوانی، خواندن شعرهای عاشورایی توسط شاعران آیینی شهرستان، سخنرانی کوتاه و در پایان اجرای یکی از پرده های نمایش بیرق عشق از جمله برنامه های این عزاداری خانوادگیست.


مسابقه کتبی هر شب و قرعه کشی از بین حضار و اهدای کتاب ارزشمند نهج البلاغه از دیگر برنامه های این عزاداریست که شب های دهه دوم ماه محرم برگزار شد.
نکته جالب توجه دیگر کوتاه بودن برنامه هاست؛ هر برنامه کمتر از 15 دقیقه طول می کشد و کل برنامه حدود 2 ساعت به طول می انجامد.


به گفته مسؤولان برگزاری این مراسم هر شب بین 1000 تا 2000 نفر از عزاداران و عاشقان قرآن و عترت گرد هم می آیند و هم از سفره قرآن بهره می جویند و هم در عزای سرور و سالار شهیدان و یاران باوفایش می گریند. حتی برخی شب ها مسؤولان شهرستان از جمله نماینده مجلس، اعضای شورای شهر و شهردار هم مهمان برنامه هستند.


گفتنی است ساختمان دارالقرآن اهلبیت(ع) واقع در بلوار شهید منتظری که در حال حاضر طبقه همکفش آماده شده و سه طبقه دیگر آن به زودی آماده بهره برداری خواهد بود توسط بانیان خیر احداث شده و قرار است در اختیار مؤسسه مهد قرآن قرار بگیرد.

صفحه 10 از 256