امروزيكشنبه, 30 مهر 1396-- Sunday Oct 22 2017

ساعت 20:36:21

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 06:12:48

دست خِیر شما خمینی شهری ها معروف است
امام جمعه خمینی شهر:
دست خِیر شما خمینی شهری ها معروف است

روز احسان و نیکوکاری، روز درختکاری، روز بزرگداشت کانونهای مساجد از جمله سخنان امام جمعه خمینی شهر بود.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین آیت ا... شیخ عباس رحیمی با اشاره به 14 اسفند روز احسان و نیکوکاری گفت: دست خِیر شما خمینی شهریها معروف است. ان شاءا... این احسان و نیکوکاری را در این ایام فراموش نکنید. مراجعه نیازمندان به دفتر امام جمعه زیاد است که من چاره ای ندارم به کمیته امداد امام خمینی(ره) ارجاع دهم. کمیته امداد ملجأ محرومان است و امیدست آن را یاری برسانید.

نماینده ولی فقیه ادامه داد: خیلی ها هستند که در سال جدید لباس و کفش نو ندارند. باید پول نقد یا اجناس نو و قابل استفاده نه کهنه را به صورت آبرومندانه با این افراد داد تا دلی را شاد سازیم که اگر دلی را شاد کنیم خداوند هم به ما رحم می کند.

خطیب جمعه آلوده کردن آب و هوا را حرام دانست و گفت: امروزه فضای سبز مثل آب نیاز حیاتی انسان است. انسان اگر به خدا و روز قیامت هم ایمان نداشته باشد و به حق الناس اعتقاد ندشته باشد، حداقل انسان که هست. این دود که از خودرو و موتورسیکلت بیرون می آید، حیوانات را هم خفه می کند چه رسد به آدمهای اطراف.
استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: متأسفانه سالیانه هکتارها جنگل به خاطر اشتباهات انسان از بین می رود. برخی از سودجابان نیز بخاطر منافعشان درختان را قطع می کنند که خدا دستشان را قطع کند.

حاج آقا رحیمی با اشاره به 15 اسفند روز درختکاری گفت: اسلام دستور می دهد در هیچ شرایطی نه تنها درخت را قطع نکن بلکه درختکاری کن تا از مزایا آن بهره مند گردی. در باغچه منزلتان، روبروی خانه، در باغ، در صحرا یا در بیابان درخت بکارید.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان با اشاره به 18 اسفند روز بزرگداشت کانونهای مساجد توصیه کرد: این کانونها را تقویت و حمایت کنید. از این فضا به نفع فعالیتهای دینی و اسلامی استفاده کنید. اینها بچه های حزب اللهی و دلسوزند که برای اسلام دلشان می سوزد.

7 نمایش از خمینی شهر در جشنواره تئاتر و سرود شاهد
7 نمایش از خمینی شهر در جشنواره تئاتر و سرود شاهد

7 نمایش از خمینی شهر در دومین جشنواره استانی تئاتر و سرود شاهد شرکت کردند.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین در این جشنواره که روز 7 اسفند کار خود را آغاز نموده، 3 نمایش صحنه ای کودک و 4 نمایش خیابانی از 4 گروه تئاتر خمینی شهر شرکت دارند.
گفتنی است در بخش نمایش صحنه ای کودک، گروه های آینه با نمایش «قصه سهراب» (به کارگردانی محسن و حسینعلی عمادی)، شاهد جلالی با نمایش «من می توانم» (به کارگردانی مهدیه نصر) و ایثار با نمایش «بیراهه» به کارگردانی سعید براتی حضور یافته اند.
گروه ایثار همچنین نمایش های ایستادگی (محسن و حسینعلی عمادی) و معرکه (سعید براتی) را در بخش خیابانی ارائه نموده است. گروه های آینه و بمبک نیز به ترتیب با نمایش های بازمانده (هادی کیانی و حسینعلی عمادی) و چهرک (نورا... لک) در بخش خیابانی حاضر شده اند.
شایان ذکر است این جشنواره به مناسبت 22 اسفند ماه –سالروز صدور فرمان امام (ره) برای تاسیس بنیاد شهید و امور ایثارگران – برپا شده است و اختتامیه آن روز بیست و سوم ماه جاری برگزار می شود.

تجلیل از 44 خانواده شاهد و ايثارگر شهرستان خمینی‌شهر
تجلیل از 44 خانواده شاهد و ايثارگر شهرستان خمینی‌شهر

همزمان با روز حماسه ايثار شهرستان خمینی€Œشهر از 44 خانواده شهيد و ايثارگر ديدار به عمل آمد.
به گزارش فرصت آنلاین به نقل از ایثار اصفهان، همزمان با روز حماسه ايثار شهرستان خمینی€Œشهر از 44 خانواده شهيد و ايثارگر ديدار به عمل آمد.
این ديدارها از صبح روز پنجشنبه 5 اسفندماه 95 با حضور مسعود احمدی€Œنيا معاون تعاون اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان، مسعود مقتدايی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان خمینی€Œشهر، برخی از مسئولين اداره كل بنياد شهيد و امور ايثارگران استان و برخی از مسئولين شهرستان خمینی€Œشهر در قالب 10 گروه انجام شد و طی آن از ايثارگری€Œهای اين عزيزان تجليل به عمل آمد.
شايان ذكر است شهرستان خمینی€Œشهر در روز 5 اسفندماه 62، عمليات خيبر، 116 شهيد تقديم انقلاب اسلامی کرده است از همين رو پنجم اسفندماه به عنوان روز حماسه و ايثار شهرستان خمینی€Œشهر انتخاب شده است.

دومین اسکار در تسخیر اصغر فرهادی
دومین اسکار در تسخیر اصغر فرهادی

کارگردان بزرگ و جهانی شهرمان اصغر فرهادی دومین جایزه اسکار را به خاطر فیلم «فروشنده» از آن خود کرد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در هشتاد و نهمین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار که شب گذشته برگزار شد این جایزه در غیاب کارگردان بشردوست و ضد سیاست های نژادپرستانه و در حضور نمایندگان وی انوشه انصاری و فیروز نادری به وی تعلق گرفت. با این جایزه نام اصغر فرهادی در کنار معدود کارگردان هایی که این جایزه را دو بار دریافت کرده اند نظیر فلینی و برگمان در تاریخ ثبت شد.
مراسم اسکار 2017 به دلیل سیاست های ترامپ علاوه برعدم حضور اصغرفرهادی دارای حواشی متعددی از جمله زدن روبان آبی نشان اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا توسط شماریاز هنرمندان در مراسم فرش قرمز بود.

 اصغر فرهادی به همین مناسبت پیامی برای مراسم اسکار ارسال کرد که که در غیاب او توسط انوشه انصاری در مراسم اسکار قرائت شد:

افتخار بزرگی‌ست که برای دومین بار این جایزه با ارزش را دریافت می‌کنم. از اعضای آکادمی، گروهم در ایران، تهیه‌کننده‌ام الکساندر ماله‌-گی و پخش‌کنندگانم کوهن مدیا و آمازون تشکر می‌کنم. همچنین سپاسگزارم از همبستگی دیگر کاندیداهای بهترین فیلم خارجی. 

متاسفم که امشب در کنار شما نیستم، من به احترام مردم کشورم و شش کشور دیگر که با قانون غیرانسانی منع ورود مهاجران مورد بی‌احترامی واقع شدند به آمریکا نیامدم. 

تقسیم‌بندی جهان به ما و دشمنان ما توسط سیاستمداران افراطی، باعث ترس می‌شود، ترسی که توجیهی‌ست دروغین برای خشونت‌ها و جنگ‌ها. جنگ‌هایی که مانع بزرگی بوده‌اند برای رسیدن به دموکراسی و رعایت حقوق بشر در کشورهایی که مورد تهاجم واقع شده‌اند. 

سینماگران می‌توانند با چرخش دوربین‌هایشان به مشترکات انسانی، کلیشه‌هایی که از ملیت‌ها و ادیان مختلف ساخته شده است را بشکنند و زمینه‌ همدردی و به دنبال آن همبستگی مردمان جهان را فراهم کنند. همدردی چیزی‌ست که ما امروز بیشتر از هر زمان به آن نیازمندیم. 

دیدار صمیمانه شاعران و مداحان اهلبیت (ع) با امام جمعه
دیدار صمیمانه شاعران و مداحان اهلبیت (ع) با امام جمعه

مصادف با ایام فاطمیه و شهادت بزرگ بانوی آب و آیینه ها عصر روز گذشته تعدادی از شاعران و ذاکران اهلبیت (ع) به دیدار امام جمعه شهر رفتند. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در این نشست صمیمانه تعدادی از شاعران به شعرخوانی و تعدادی از مداحان به مرثیه خوانی پرداختند.

آیت اله رحیمی امام جمعه شهر نیز ضمن تشکر از شاعران و پیرغلامان و مداحان حاضر در جلسه به آنها توصیه نمود که در مجالس کار خود را با نام خدا شروع کنند و در ادامه افزود: خمینی شهر شهریست که گنجینه های آن هنوز ناشناخته است. من وقتی اشعار شاعران شهر را در دو هفته نامه ها می خوانم احساس غرور می کنم که این هنرمندان بزرگ در این شهر هستند. وی در ادامه با اشاره به حدیث امام صادق(ع) که فرمودند: هر کس برای ما شعر بگوید خداوند برای او خانه ای در بهشت آماده می کند، تصریح کرد: شعر گفتن در همه زمینه ها خوب است اما در زمینه اهل بیت (ع) حسن دیگری دارد. ائمه اطهار (ع)هم از شاعران تجلیل می کردند. معرفی اهل بیت معرفی دین و خداست و هر کس اهل بیت را بشناسد خدا را شناخته است. وی در ادامه افزود: اگر خلوص در شعر وجود داشته باشد تاثیرگذاری آن دو چندان خواهد شد و نباید خلوص از نیت های ما فاصله بگیرد.
آیت اله رحیمی در ادامه به قاریان و مداحان توصیه کرد اولویت خود را پول قرار ندهند و گفت: این دیدگاه مادی اثر شعر و مداحی را در جامعه از بین برده است. امام جمعه در ادامه به آسیب های مداحی در مراسمات ختم و سوگواری ائمه اطهار اشاره نمود و از قاریان و مداحان حاضر در جلسه خواست که در زمینه آسیب شناسی این موضوعات فعال باشند.
در پایان امام جمعه یکی از تالیفات خودش کتاب «چراغ راه» را به حاضران هدیه کرد.

نمایشگاه و بازارچه دائم صنایع دستی نقش جهان
در راستای هفته فرهنگی خمینی شهر افتتاح شد:
نمایشگاه و بازارچه دائم صنایع دستی نقش جهان

آیین افتتاح نمایشگاه و بازارچه دائم صنایع دستی نقش جهان با حضور فرماندار و مدیر کل صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، فرمانده نیروی انتظامی و جمعی از مدیران و مسوولین و هنرمندان 3اسفند ماه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، در بخشی از این برنامه فرماندار با توجه به هفته فرهنگی شهرستان خمینی شهر به گوشه ای از برنامه های متنوع در حال اجرای این هفته اشاره نمود و گفت: در روز اول اسفند سال 64 حدود 18 تن از شهدای درچه تشییع شدند و 5 اسفند ماه همان سال بالغ بر 170 تن از شهرستان در عملیات خیبر به درجه رفیع شهادت نایل آمدند. در ادامه ضمن اشاره به ظرفیت ها ی بالای شهرستان در همه زمینه ها، افزود: ما در این شهرستان بیش از 1400 واحد صنایع چوب داریم و بنابراین با وجود این میزان ظرفیت ما مسوولین باید توجه بیشتری به این صنایع داشته باشیم. وی در مورد این نمایشگاه نیز گفت: افتتاح این نمایشگاه نشان دهنده جلوه ای از هنر هنرمندان خمینی شهریست و امیدواریم که مورد استقبال مردم قرار گیرد.

همچنین  مدیر کل صنایع دستی و گردشگری استان نیز طی بیاناتی گفت: ما کشوری هستیم که از نظر هنر و صنایع دستی دارای سابقه تاریخی و پیشینه طولانی می باشیم . وی در ادامه افزود: در اصفهان 199 رشته صنایع دستی کشور فعال است یعنی دو سوم رشته های صنایع دستی ایران در اصفهان فعال هستند. همچنین ما یک سوم صنایع دستی جهان را در اصفهان داریم. باید از این ظرفیت ها استفاده کرد. در سال اقدام و عمل یکی از حوزه هایی که می تواند راه گشا باشد بحث توجه به صنایع دستی و هنرهای سنتی است. ظرفیت عظیمی که با کمترین سرمایه گذاری دارای بیشترین ارزش افزوده است و می تواند زمینه اشتغال جوانان را به وجود بیاورد.

دکتر فریدون اله یاری با اشاره به توانایی دو حوزه صنایع دستی و گردشگری در اقتصاد کشور اعلام نمود: در حوزه صنایع دستی در هر کجا که حرکتی صورت گیرد ما آن حرکت را حمایت می کنیم. در مورد نمایشگاه نیز گفت: دراین نمایشگاه می توان هم خلاقیت هنری و هم موج فرهنگ و هویت ایرانی ملی را مشاهده کرد. وی در پایان از همکاران و مردم در خواست نمود که از این نمایشگاه و بازارچه دائمی حمایت کنند.

در حاشیه این مراسم مدیر میراث فرهنگی شهرستان خمینی شهر عنوان کرد: بازارچه دائم صنایع دستی نقش جهان در زمینی به وسعت 1500 مترمربع و در مجتمع تفریحی نقش جهان در 3 طبقه امروزبه بهره برداری رسید. همچنین این مجموعه از ظرفیت ایجاد 125 غرفه صنایع دستی برخوردار است.

علیرضا حبیبی تصریح کرد: در حال حاضر بیش از 40 هنرمند جوان صنایع دستی شهرستان در رشته هائی همچون : منبت، قلمزنی، مینا، سفالگری، نساجی سنتی و هنرهای چوبی در این نمایشگاه فعالیت می کنند.

در پایان برنامه از مسوولین حاضر در جلسه تقدیر و تشکر به عمل آمد.

 با قهر و آشتی در خانواده ها چه کنیم؟
در سلسله مباحث خانواده مطرح شد
با قهر و آشتی در خانواده ها چه کنیم؟

چهارمین نشست از سلسله نشست های بوستان خانواده این بار با موضوع قهر و آشتی در خانواده در سینما فرهنگ برگزار شد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، سکوت حاکم بر جلسه، همراهی مردم با سخنران در پاسخ به سوالات، پر شدن بیشتر صندلی های این سالن 800 نفری و حضور اقشار مختلف مردم و به ویژه آقایان که معمولا از چنین نشست هایی استقبال نمی کنند همه دال بر اشتیاق مردم برای یادگیری مباحث خانوادگی بود.


در این جلسه که با سخنرانی دکتر محمد رضا عابدی استاد دانشگاه برپا شد به مباحث پیرامون قهر و آشتی در خانواده ها اشاره گردید.
عابدی در این نشست ریشه قهرهای طولانی و متعدد افراد را در دوران کودکی و زمان بدو تولد تا 3 سالگی دانست و تاکید کرد: این افراد حس امنیت ندارند و برای نشان دادن این ضعف خویش قهرمی کنند و اگر مورد مهر و عطوفت فراوان قرار گیرند بهبود می یابند. این مشاور خانواده افزود: پس اگر کسی از اطرافیان شما زیاد قهر می کند او را تحقیر نکنید بلکه پیام قهر او را بگیرید. به او توجه کنید با او هم دلی کنید و از نیازش آگاه گردید.


وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مهم ترین عاملی که می تواند روابط ما را سالم کند، مشاهده رابطه های سالم و الگوبرداری از آنهاست نه اطلاعات و کلمات و واژه ها.
از برنامه های دیگراین همایش اجرای نمایش توسط گروه چهرک بود که در این نمایش نکاتی در مورد قهر و آشتی در خانواده ها به خوبی آموزش داده شد.
مجری طرح نشست های خانوادگی در گفت و گو با خبرنگار فرصت آنلاین تصریح کرد: این برنامه برای چهارمین بار برگزار گشت و در این جلسه حدود500 تا600 نفر حضور داشتند. میزان استقبال مردم از این سلسله نشست ها در این جلسه و جلسات قبلی بسیار خوب بوده و بازخورد های در خور توجهی از مردم داشته ایم.


غلامرضا وطن خواه افزود: تاکنون از مسئولین برای حضور در این جلسه ها دعوت به عمل آورده ایم ولی استقبال زیادی از جانب آن ها ندیده ایم. هم چنین حمایت شایسته ای جهت هزینه های این مراسم و ادامه یافتن آن از سوی مسئولین ارائه نگردیده است به همین علت روند دو هفته یک بار برگزاری این نشست ها میسر نیست و جلسه آتی بعد از عید در اردیبهشت ماه برگزار خواهد گردید. امیدواریم مسئولین به اهمیت این نشست ها در ارتقای دانش خانواده ها پی برده و حمایت های در خور توجهی داشته باشند تا بتوانیم این نشست ها را ادامه دار کنیم.
این کارشناس ارشد مشاوره از همکاری گروه نمایش چهرک برای تفهیم مباحث هر جلسه سخن گفت و افزود: با این سخنرانی ها و نمایش ها فرهنگ سازی و آموزش خانواده ها میسر خواهد شد.
گفتنی است این همایش ها با همکاری سازمان رفاهی- تفریحی شهرداری، گروه فرهنگ و خانواده خمینی شهر(بوستان خانواده)، خیریه بقیه اله اعظم و اداره های بهزیستی و فرهنگ و ارشاد شهرستان به منظور ارتقای سطح دانش خانواده ها برگزار می گردد.
لازم به ذکر است مکان فعلی گروه بوستان خانواده در ساختمان خیریه بقیه اله اواقع بوده و جلسات آموزشی برای کودکان ونوجوانان در این مکان برگزار می گردد.

رتبه هایی که به «خاک و خون» رسید
رتبه هایی که به «خاک و خون» رسید

گروه تئاتر «تمثیل گران مهاجر» خمینی شهر با نمایش «خاک و خون» موفق به کسب دو رتبه در جشنواره سراسری تئاتر بسیج شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، از این گروه، یدا... موسوی مقام دوم و فاطمه حسنی مقام سوم را در رشته بازیگری به دست آوردند.
یکی از کارگردانان این تئاتر با اشاره به این که بیش از 30 گروه نمایشی از 20 استان کشور در جشنواره حضور داشتند، گفت: در گروه ما بازیگران افغانی نیز حضور دارند و دو نفری که حایز مقام شده اند نیز جزو همین بازیگران هستند.
مصطفی جعفری افزود: دبیر جشنواره قول حمایت از اجرای این تئاتر را در استان اصفهان داده است.
گفتنی است تئاتر خاک و خون به کارگردانی مصطفی جعفری و احمد نخودیان در دوازدهمین جشنواره سراسری تئاتر بسیج که 26 الی 30 بهمن در شهر بندرعباس برگزار شد شرکت کرده است.

صفحه 10 از 264