امروزشنبه, 24 آذر 1397-- Saturday Dec 15 2018

ساعت 17:48:18

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 00:57:48

امدادگران خمینی شهری روزانه به 7 هزار نفر سه وعده غذای گرم می دهند+ تصویر
با استقرار دو گروه امدادی از هلال احمر خمینی شهر در منطقه ثلاث باباجانی
امدادگران خمینی شهری روزانه به 7 هزار نفر سه وعده غذای گرم می دهند+ تصویر

امدادگران هلال احمر خمینی شهر در یکی از مناطق زلزله زده روزانه برای هفت هزار نفر سه وعده غذای گرم تهیه می کنند. مسئول روابط عمومی جمعیت هلال احمر شهرستان ضمن اعلام این خبر به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: از روز 28 آبان که مدیریت منطقه ثلاث باباجانی به هلال احمرهای شمال غرب اصفهان شامل خمینی شهر، شاهین شهر، دولت آباد و... سپرده شد، دو گروه امدادی از خمینی شهر شامل یک گروه پنج نفره ویژه حمایت روانی (سَحَر) و یک گروه هفت نفره امدادی با همراهی دکتر تاج دره رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان روانه این منطقه شدند. مرادیان افزود: مردم خمینی شهر از همان ساعات اولیه پس از وقوع زلزله با حضور در محل هلال احمر خواستار اعزام به کرمانشاه برای کمک به اهالی آسیب دیده این منطقه بودند. وی در ادامه از ارسال کمک های مردمی اهالی خمینی شهر در قالب 12 کامیون به مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: روزانه حدود 15 الی 20 چادر برای جلب کمک های مردمی در نقاط مختلف شهرستان نصب می شود که گاهی لازم می شود چندین بار در روز چادرها تخلیه گردد.


مسئول روابط عمومی هلال احمر از حضور اقشار مختلف مردم در هلال احمر برای تفکیک، بسته بندی و بارگیری کمک های اهدایی مردم خبر داد و افزود: به عنوان مثال کسی که در گونی ها را با نخ و سوزن می دوخت یک پزشک بود.


مرادیان در پاسخ سوال خبرنگار ما مبنی بر اینکه چه کمک هایی از جانب اهالی خمینی شهر به کرمانشاه ارسال شد، گفت: پتو، چادر مسافرتی، موکت، قالی، لوازم بهداشتی، اسباب بازی، لباس، انواع کنسرو، نان خشک، خرما، آب معدنی و... غالب کمک هایی بود که به صورت بسته بندی شده و تفکیک شده ارسال شد.

 

 


وی همچنین میزان کمک های نقدی مردم که به صندوق های مستقر در جای جای شهرستان واریز شده بود را بالغ بر 38 میلیون تومان اعلام کرد و افزود: البته آن میزان از کمک هایی که مردم به حساب 99999 هلال احمر واریز کرده اند نیز هست که چون به یک حساب ملی واریز شده قابل محاسبه از جانب ما نیست.


مسئول روابط عمومی جمعیت هلال احمر شهرستان با تاکید بر اینکه چادرهای جمع آوری هدایای مردم علاوه بر خمینی شهر در درچه، کوشک و اصغرآباد نیز مستقر بود از استقرار این چادرها در محل ساخت بیمارستان ساعی، خیریه سلامت محور بقیت الله الاعظم (عج)، دانشگاه صنعتی، دانشگاه آزاد، جهاد دانشگاهی و... نیز خبر داد و گفت: کمک های مردمی همچنان ادامه دارد.

 

 گروه موسیقی فولکلور ایران به سرپرستی یک خمینی شهری اول شد
گروه موسیقی فولکلور ایران به سرپرستی یک خمینی شهری اول شد

گروه موسیقی «ارغوانه» به سرپرستی یک نوازنده و استاد خمینی شهری به مقام اول جشنواره بین المللی موسیقی فولک روسیه دست یافت.
مصطفی احمدی، سرپرست این گروه در گفتگو با خبرنگار فرصت آنلاین بیان داشت: علاوه بر مقام ذکر شده، گروه ما جایزه بهترین اجرای صحنه ای و جایزه ویژه هیات داوران را نیز کسب کرد. همچنین جایزه بهترین اجرای صحنه ای از ریاست انجمن جشنواره های اروپا نیز از آن ما شد و به رقابت های موسیقی فولک اروپا راه یافتیم.
سرپرست، تنظیم کننده و نوازنده گروه ارغوانه به تازه تاسیس بودن گروه اشاره کرد و گفت: این اولین بار است که در یک فستیوال شرکت می کنیم. در واقع برنامه گذار ما در روسیه، گروهمان را برای شرکت در این جشنواره پیشنهاد داده بود و آن ها نیز از ما دعوت به عمل آوردند.
گفتنی است در این جشنواره که ۱۰ نوامبر (19 آبان) در روسیه برگزار شد، ۴۹ گروه از ۲۰ کشور شرکت کردند و پس از گروه موسیقی ارغوانه از ایران دو گروه از روسیه مقام های دوم و سوم را کسب کردند.

از  نوجوان نقاش خمینی شهری تقدیر شد
از نوجوان نقاش خمینی شهری تقدیر شد

اثر مهدی نصیری خوزانی در بخش نقاشی یازدهمین سوگواره سراسری هنر عاشورایی قابل تقدیر شناخته شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، این سوگواره به همت حوزه هنری انقلاب اسلامی برگزار می شود.

شهرستان هاي استان بايد از برنامه هاي فرهنگي و هنري بهره ببرند
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان:
شهرستان هاي استان بايد از برنامه هاي فرهنگي و هنري بهره ببرند

همايش كتاب و كتابخواني به مناسبت هفته کتاب در اصفهان برگزارو ازخادمان فرهنگ كتاب و كتابخواني تجلیل شد به گزارش فرصت آنلاین دراین مراسم مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان اصفهان طی سخنانی ضمن بیان اینکه ارتقا و اعتلاي جامعه و پيشرفت در حوزه فرهنگي نيازمند گسترش فرهنگ مطالعه در بين مردم است گفت:تمام رخدادهاي فرهنگي و هنري نبايد در اصفهان تمركز پيدا كند بلكه بايد شهرستان هاي استان اصفهان هم از برگزاري و اجراي برنامه هاي فرهنگي و هنري بهره ببرند .حجت الاسلام محمدعلي انصاري اجراي طرح هاي كتابخواني و برپايي نمايشگاه كتاب در شهرستان ها را از جمله این برنامه ها دانست. در این مراسم سرپرست اداره كل كتابخانه هاي عمومي استان اصفهان به عنوان دیگر سخنران مراسم با اشاره آينده روشن با خانواده كتابخوان ،شعارامسال هفته كتاب و كتابخواني گفت:آينده روشن جامعه نيازمند خانواده كتابخوان است.
امير هلاكويي،افزود: انس با كتاب در بين مردم جامعه با محوريت خانواده ها اقدامي اساسي در رفع چالش كاهش سرانه مطالعه در كشور است.
وي گفت: 700برنامه اجراي هفته كتابخواني در استان اصفهان با محوريت اين شعار است.
هلاكويي با بيان اينكه ترويج فرهنگ مطالعه در بين كودكان اقدامي اساسي وزيرساختي براي فرهنگ سازي در امر مطالعه است، تصريح كرد: اجراي برنامه هاي كتابخواني براي كودكان و اختصاص مكان خاص برای مطالعه اين قشر در كتابخانه های عمومي با هدف فرهنگ سازي براي مطالعه در حال انجام است. گفتنی است كتابخانه هاي عمومي استان اصفهان به 302 باب مي رسد که بیش ازسی باب آن درشهرستان خمینی شهر فعال می باشد.

 رونمایی، نقد و بررسی نمایشنامه المیرا
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی برگزار شد:
رونمایی، نقد و بررسی نمایشنامه المیرا

آیین رونمایی و نقد و بررسی کتاب نمایشنامۀ «المیرا» ۲۲ آبان ماه در سالن آنفی تئاتر کتابخانۀ الغدیر به همت نهاد کتابخانه های خمینی شهر و همکاری انجمن نمایش شهرستان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین ، این کتاب «المیرا» توسط انتشارات گفتمان اندیشه معاصر در 1000 شماره منتشر گردیده است. مصطفی جعفری در این نشست در مورد شکل گیری این نمایشنامه گفت: برای من خیلی جای سوال بود که از ابر روایت ها و اساطیر یونانی چطور می شود استفاده کرد و این روایت ها را به جامعه امروزی بسط داد. وی در همین راستا افزود: اتفاق بدی که امروزه در جامعه ایران شاهد آن هستیم این است که کل بار فاجعه یک اعدام بر روی دوش خانواده صاحب دم است. اگر ببخشد ممکن است مورد سرزنش جامعه قرار بگیرد و اگر نبخشد خود در مقام قاتل است.
مصطفی جعفری خوزانی با اشاره به داستان نمایشنامه که برگرفته از نمایش الکترا است، گفت: این اثر روایتگر داستان دختری است که پدر او توسط مادرش به قتل رسیده و او نمی داند که بین قصاص و برقراری عدالت و جان مادرش کدام راه را انتخاب کند. در واقع او در این وضعیت خود را شبیه الکترای یونان می بیند.
وی افزود: درست است که هنر تئاتر تا زمانی زنده است که روی صحنه می رود، بنده نیز این نمایشنامه را برای اولین بار روی صحنه اجرا کرده بودم اما به خاطر این که قصۀ منسجمی داشت و خاطرۀ ضعیفی از اجرای آن در ذهن تئاتر اصفهان مانده بود تصمیم گرفتم آن را در قالب کتاب چاپ کنم تا به نوعی دیگر آن را زنده کرده باشم.
در ادامه برنامه بعد از بخش میان پرده ای از این نمایش، جلسه با پرسش و پاسخ بین نویسنده اثر و نوراله لک یکی از نویسندگان و کارگردانان تئاتر خمینی شهر، در مورد المیرا ادامه یافت.
جعفری در پاسخ آقای لک که ایده یک نمایش چگونه به ذهن یک نویسنده خطور و پرورش پیدا می کند تا به یک متن نمایشی تبدیل شود؟ گفت: قاعدتا هر چیزی می تواند الهام بخش یک نویسنده برای خلق یک اثر باشد. چیزی که این سالها خیلی ذهن مرا به خود مشغول کرده نارسایی های اجتماعی است. نمایشنامه های من بیشتر تحلیل انسان هاییست که با این بحران ها مواجه هستند.
آقای لک در بخشی از صحبت های خود ضمن انتقاد به عدم حضور مسئولین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان به عنوان متولیان فرهنگ شهر در این جلسه و جلساتی از این دست، گفت: مگر خمینی شهر چند نویسنده در حوزه نمایشنامه نویسی دارد؟ و چه تعداد از این نمایشنامه ها به چاپ رسیده است؟ نبود این عزیزان در این جلسات سوال برانگیز است.
این گفتگو بین این دو نویسنده تا پایان جلسه ادامه یافت.
گفتنیست الکترا نام نمایشنامه ‌ای تراژدی از تراژدی ‌نویس بنام یونانی سوفوکل می باشد که در چندین سال پیش از میلاد نوشته شده‌ است و داستان انتقام گیری الکترا و برادرش اورستس از مادرشان کلوتایمنسترا و پدرخوانده ‌شان آیگیستوس به خاطر کشتن پدرشان آگاممنون را روایت می‌ کند.

نامه بیش از هزار دانش آموز خمینی شهری به رئیس جمهور
پویش دانش آموزی در دهه هفتاد
نامه بیش از هزار دانش آموز خمینی شهری به رئیس جمهور

در لا به لای صدها عنوان متنوعی که در فهرست کتاب هزار سال خمینی شهر جای گرفته عنوانی به چشم می خورد که خواننده را به خواندن مطلب ترغیب می کند: "نامه دانش آموزان خمینی شهر به رئیس جمهور". کتاب را ورق می زنم تا به صفحه 84 می رسم. طبق آنچه در بالای این صفحه به چاپ رسیده، ماجرا از این قرار بوده است:
"در سال 1370 علی اکبر اشعری معاون وقت وزیر ارشاد در پاسخ نامه نگاری صدها دانش آموز شهر به دفتر رئیس جمهور از کتابخانه عمومی (الغدیر فعلی) که سردرش خراب شده بود، سقفش ریخته بود و کتاب هایش کهنه و فرسوده بود، بازدید کرد. وی در جلسه ای با حضور دکتر فضل الله صلواتی، آیت الله احمدی نماینده و امام جمعه وقت، فرماندار و شهردار وقت در مسجد هاشمیه شرکت نمود. اشعری از طرف وزارت ارشاد 50 درصد از هزینه ساخت کتابخانه عمومی را تقبل کرد و نجفی شهردار وقت نیز 50 درصد بقیه را پذیرفت و به این ترتیب کتابخانه عمومی واقع در خیابان شهید صدوقی تخریب و ساختمان جدیدی جای آن احداث شد."
برای اطلاع از جزییات این اتفاق بزرگ فرهنگی که به دست دانش آموزان آن مقطع زمانی رقم خورد پرسان پرسان رفتیم تا به کسی که مدیریت این طرح را به عهده داشته و از نوشتن نامه ها تا تکمیل ساختمان کتابخانه الغدیر نقش آفرینی کرده، رسیدیم و در فرهنگسرای بعثت پای صحبت های وی یعنی دکتر محمدرضا عشقی نشستیم.


چرا دانش آموزان خمینی شهری به رئیس جمهور نامه نوشتند؟
25 سال از تاسیس کتابخانه عمومی همایونشهر می گذشت. سردر کتابخانه تخریب شده بود و سقف برای فروریختن آماده بود. کتاب های فرسوده و پاره پوره این تنها کتابخانه شهر هم که داستان خودش را داشت. انجمن عمومی کتابخانه ها متشکل از مسئولان دستگاه های دولتی و چهار عضو به نمایندگی از شهروندان به نام های محمدرضا عشقی، مجید زهتاب، علی آقامحمدی و اصغر فخاری بر آن شدند تا یا کتابخانه عمومی شهر را بازسازی کنند یا کتابخانه ای در نقطه ای دیگر از شهر بنا نمایند. گام اول برای اجرای این طرح تامین اعتبار بود. دکتر عشقی دراینباره می گوید: "دو میلیون تومان جمع کردیم. حالا وقت آن بود که مکانی را جانمایی کنیم. در نقطه ای از شهر مکانی را نشان کردیم و به سراغِ یکی از بزرگان محل رفتیم و گفتیم که بنا داریم کتابخانه ای راه بیندازیم و نیاز به حمایت داریم. متاسفانه هیچگونه حمایتی صورت نگرفت تا اینکه قرعه فال به نام مسجد هاشمیه خورد و از قضا آقای احمد بدیعی امام جماعت این مسجد از طرح بسیار استقبال کرد و قول همکاری داد."
طبقه فوقانی مسجد هاشمیه تبدیل به کتابخانه ای شکیل و زیبا شد و 1500 جلد کتاب، قفسه هایش را مزین کرد. زمانی گذشت و نمایندگان مردم در انجمن عمومی کتابخانه ها لازم دیدند فکری به حال کتابخانه عمومی شهر بکنند.


طرحی نو دراندازیم
دکتر عشقی که خود از دبیران ادبیات دبیرستان های شهر بود دبیران ادبیات را گرد آورد و دور هم طرحی ریختند که طی آن دانش آموزان شهر را به واکنش وادارند.
عشقی دراینباره می گوید: "از همه دانش آموزان سال سوم و چهارم دبیرستان خواستیم نامه ای به رئیس جمهور بنویسند و از وضعیت فرهنگی شهر به ویژه کتابخانه عمومی گلایه کنند. قرار بر این شد که هر دانش آموزی که نامه را نوشت و رسید پست سفارشی را به ما تحویل داد نمره انشای ثلث دومش 20 بشود."
هزار و 50 دانش آموز از این طرح استقبال کردند و رسیدهای پست سفارشی یکی بعد از دیگری سرازیر شد و آقای عشقی همه رسیدها را بار کرد و برد پیش فرماندار لطفی و گفت در جریان باشید که دانش آموزان ما چنین حرکتی را انجام داده اند.
مدیرعامل فرهنگسرای بعثت می گوید: "سه هفته از آن ماجرا گذشته بود و بنده در یکی از کلاس های هنرستان شهید رجایی مشغول تدریس بودم که آقای فضل الله کریمی مدیر هنرستان صدایم کرد و گفت که دو نفر سوار بر یک ماشین بلیزر آمده اند سراغت. جزایری نامی بود از نهاد ریاست جمهوری که همراه با معاون فرماندار آمده بودند برای بازدید از کتابخانه عمومی شهر."
نامه ها کار خودش را کرده بود و رئیس جمهور نماینده اش را برای بررسی صحت و سقم موضوع فرستاده بود خمینی شهر. جزایری با مشاهده وضعیت اسفبار ساختمان و کتاب های پاره پوره، بسیار شگفت زده شده بود که این کتابخانه عمومی شهری با این جمعیت است؟!
وی می گوید: " جزایری باور نمی کرد که اینجا کتابخانه عمومی خمینی شهر باشد تا اینکه آقای غفاری به عنوان کتابدار این کتابخانه مهر کتاب ها را نشانش داد. بعد هم به او گفت که صبح ها در کتابخانه هستم و عصرها بقالی می کنم. بعد از بازدید جلسه ای در فرمانداری برگزار کردیم و او رفت تا گزارش بازدیدش را برای نهاد ببرد."
زمان زیادی نمی گذرد که گزارش بازدید کار خودش را می کند و نماینده ویژه وزیر فرهنگ و ارشاد با دست پر به خمینی شهر می آید و متعهد می شود هزینه ساخت نیمی از ساختمان کتابخانه عمومی را بپردازد.
دکتر عشقی می گوید: " هنوز یک ماه از بازدید جزایری نگذشته بود که اشعری از وزارت فرهنگ و ارشاد به خمینی شهر آمد. جلسه ای با حضور مسئولان شهر از جمله آیت الله احمدی امام جمعه و نماینده مجلس، فرماندار لطفی، شهردار نجفی، دکتر صلواتی، حاج آقا نورالله جبل عاملی و... در مسجد هاشمیه برگزار کردیم. اشعری در این نشست گفت که رئیس جمهور از این وضع اسفناک بسیار ناراحت شده و نامه تندی به وزارتخانه نوشته است. او گفت که 50 درصد ساختمان با ما و بقیه با خودتان، در این جمع کسی پیدا می شود نصف دیگر هزینه ساخت را تقبل کند؟
من به شهردار نجفی گفتم اگر هیچکس پا پیش نگذارد آبروی شهرمان می رود شما اینجا اعلام آمادگی کن برای ساخت نصف دیگر ساختمان تا ببینیم چه پیش می آید. شهردار هم اعلام کرد که نصف دیگرش با شهرداری.
آن زمان استفاده از کامپیوتر هنوز باب نشده بود و تازگی داشت اما اشعری ذیل همان تعهدنامه ای که برای پرداخت بهای ساختمان نوشته بود، قید کرد که 12 دستگاه کامپیوتر هم به این کتابخانه تعلق بگیرد. نامه اشعری را که بردیم اداره کل ارشاد، کلی عصبانی شدند که از کجا بیاوریم اینقدر برای خمینی شهر هزینه کنیم؟ اما دستور وزیر بود و باید اجرا می شد."


فلک را سقف بشکافیم
وی می افزاید: "مدتی گذشت یک روز رفتم سراغ شهردار و گفتم از قدیم گفته اند تا خراب نشود آباد نمی شود. باید این ساختمان را تخریب کنیم تا بنای ساختش گذاشته شود. مکانی در بلوار آیت الله طالقانی اجاره کردیم و کتاب ها را به آنجا منتقل نمودیم و ساختمان را تخریب کردیم و رفتیم سراغ اداره کل ارشاد که اینجا تخریب شده و بیایید نقشه بکشید آمدند نقشه را کشیدند و عملیات ساخت آغاز شد."

جانباز سر افراز، سردار صمدی به همرزمان شهیدش پیوست.
جانباز سر افراز، سردار صمدی به همرزمان شهیدش پیوست.

سردار صمدی جانبازدفاع مقدس پس از31 سال تحمل درد و رنج مجروحیت به همرزمان شهیدش پیوست. به گزارش فرصت آنلاین پیکراین شهید که از فرماندهان گردان حضرت رسول (ص) بود ، از میدان امام خمینی (ره) درچه به سمت گلزار شهدای دینان تشییع و به خاک سپرده شد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درچه نیوز: سردار حسن صمدی فرمانده یکی از گروهانهای گردان حضرت رسول( ص) لشکرامام حسین در سالهای دفاع مقدس بود.
شهید سر افراز صمدی از سال ۱۳۶۵ تاکنون بامجروحیت ریه ها وقطع نخاع وتحمل درد ورنج ناشی از مجروحیت در تاریخ 20آبان 1396 برای همیشه بدن خسته از مجروحیتش آرام گرفت.
به مناسبت شهادت جانباز شیمیایی حاج حسن صمدی روایت خواندنی از یکی از همرزمان آن شهید را مرور می کنیم.
ساعت ۹ صبح ۲۱ دی ماه سال ۱۳۶۵ دژآب گرفتگی شلمچه ؛
پشت دژ آبگرفتگی مملو از رزمندگان اسلام بود که در این لحظه صدای بلند هواپیماهای جنگی به کوش رسید.
فرصتی نبود که ببینیم هواپیما از کدام سمت می آید و صدای شیرجه هواپیماهای عراقی هرلحظه بیشتر می شد و رزمندگان هر کجا بودند سریع سنگر گرفتند.
صدای شلیک و سوت راکت های هواپیما به گوش رسید و بعد صدای چند انفجار شدید آمد! که دودسفید و بوی سیر فضای منطقه فراگرفت.
بر اثر اصابت ترکش راکت تعدادی از رزمندگان شهید و مجروح شدند و درهمین لحظه رزمندگان گردان حضرت رسول( ص) لشکر امام حسین(ع) به منطقه رسیدن و برای رفتن به اسکله و اعزام به خط آماده بودند و فرماندهان این گردان هیچ اطلاعی از بمباران شیمیایی وآلوده بودن منطقه نداشتند.
رزمندگان گردان حضرت رسول (ص) که بیشترشان از بچه€Œهای درچه بودند دچار مسمومیت شیمیایی شدند وبه ارژانس بهداری منتقل گردیدند.
حسن صمدی فرمانده یکی گروهانهای گردان حضرت رسول( ص) لشکر امام حسین (ع) بود که دچارمسمومیت شیمیایی دشمن شد وتحت درمان بود و در ادامه عملیات کربلای ۵ براثر اصابت ترکش خمپاره دچار آ سیب قطع نخاع شد.

خانه ای درخمینی شهر وقف ساخت مجموعه فرهنگی، مذهبی شد
خانه ای درخمینی شهر وقف ساخت مجموعه فرهنگی، مذهبی شد

هفتمین وقف جدید درسامانه جامع موقوفات و بقاع متبرکه اداره اوقاف و امورخیریه شهرستان خمینی شهربه ثبت رسید . به گزارش فرصت آنلاین به نقل از اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان این موقوفه یک باب منزل مسکونی برای ساخت مجموعه فرهنگی، مذهبی حضرت زهرا(س) است که توسط ورثه مرحوم سید هادی نوربخش اختصاص یافته است. براساس این گزارش موقوفه مذکور جنب مسجد صاحب الزمان(عج) خیابان قائمیه خمینی شهر611 متر مربع مساحت و ارزشی بالغ بر 3 میلیارد ریال دارد .

صفحه 10 از 275