امروزشنبه, 02 بهمن 1395-- Saturday Jan 21 2017

ساعت 10:37:07

آخرین به روز رسانی : شنبه 11:29:01

کنگره شهدای شهر شاهد نمونه کشور آغاز به کار کرد
کنگره شهدای شهر شاهد نمونه کشور آغاز به کار کرد

کنگره شهدا و سرداران شهید شهر شاهد نمونه کشور درچه از سه شنبه شب سی ام شهریور ماه به مدت پنج شب با برنامه های متنوع آغاز شد.
فرمانده سپاه ناحیه درچه با اشاره به اینکه اجلاسیه ملی کنگره سرداران و 2300 شهید شهرستان آبان ماه سال جاری برگزارمی شود گفت :ویژه برنامه مراسم کنگره سرداران و شهیدان شهر شاهد نمونه کشور درچه به مدت پنج شب برگزار می شود.
محمدعلی مهرابی افزود: در طول این برنامه عملیات های بیت المقدس و آزاد سازی بستان بازسازی و اجرا خواهد شد، همچنین از اجرای برنامه متنوعی ازجمله سخنرانی سردار سلیمانی فرمانده سپاه صاحب الزمان اصفهان، سخنرانی امام جمعه موقت اهواز، یادواره شهدا طلبه و روحانی و سخنرانی حجت الاسلام ابوترابی نائب رئیس اسبق مجلس شورای اسلامی خبر داد. وی از حمایت همه جانبه مسوولین به ویژه مسئولین سپاه صاحب الزمان ، شهرداری و شورای شهر درچه تشکر کرد.
این کنگره ملی با استقبال مسوولان و مردم همراه بود. هنرمندان این شهر با اجرای نمایش ((هبوط)) در بوستان شهدای گمنام به هنرنمایی پرداختند. همچنین رونمایی از نماهنگ مدافعان عشق همزمان با کنگره سرداران و شهدای شهر درچه از دیگر برنامه های این کنگره بود. این نماهنگ با صدای امیر محمد جزینی از هنرمندان شهر درچه با کارگردانی علی عسگری ، نویسندگی و تصویر برداری حمید رضا قاسمی ، تنظیم آهنگ مجید علی عسگریان، میکس و مسترینگ نیما نور محمدی و شعری از حمید عابدی تولید شده است.
اجرای نمایش زیبا و متنوع واقعه غدیر از دیگر برنامه های این کنگره بوده است، نمایشی که همه تماشگران خود را به وجد آورده بود. همچنین رونمایی از کتابهای «سلام دایی جون» نوشته اکرم€Œالسادات موسوی با موضوع خاطرات و زندگینامه شهید ابراهیم براتی، «سید بلبلی» نوشته حجت شاه محمدی خاطرات سید علی موسوی از شهدای غواص، کتاب «هجرت تا بهشت ۱ و ۲» نوشته فاطمه علی€Œپور درباره شهیدان مدافع حرم سید سجاد حسینی و شهید سید یحیی براتی از دیگر برنامه های این کنگره ملی بود.

نهادها و ادارات در فرصت باقیمانده تا کنگره ملی شهدا، وظایفشان را انجام دهند
امام جمعه خمینی شهر:
نهادها و ادارات در فرصت باقیمانده تا کنگره ملی شهدا، وظایفشان را انجام دهند

هفته دفاع مقدس، کنگره ملی شهدا، روز آتش نشانی، شروع سرشماری نفوس و مسکن از جمله مطالب مهمی بود که در اولین نماز جمعه فصل پاییز بیان گردید.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین آیت ا... شیخ عباس رحیمی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس تأکید کرد: در شرایط کنونی باید آرمانهای دفاع مقدس، شهدا و ارزشها برای جوانان تبیین گردد. نباید شهدا فراموش شوند با مراسمات، بزرگداشتها و یادواره هایی که در طول سال برگزار می شود.
خطیب جمعه ادامه داد: اتفاق مهمی که حدود یک ماه دیگر در شهرستان ما اتفاق می افتد برگزاری کنگره ملی سرداران و 2300 شهید این شهرستان است. همه اقشار جامعه باید آمادگی همکاری و حضور داشته باشند تا بانی بشود برای سرافرازی کشور و شهرستان و راهی شود برای ادامه اهداف شهدا. شهرداری و دیگر نهادها و ادارات نیز باید در فرصت باقیمانده وظایفی که بر دوششان است، انجام دهند.
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به روز آتش نشانی و ایمنی گفت: آتش نشانی از ایثارگران خط مقدم دفع خطر از مردم و ایجاد امنیت است. باید تشکر کرد از تمام کسانی که در این حوزه خدمت می کنند و گاهی برای نجات دیگری جانشان را به خطر می اندازند.
نماینده ولی فقیه با تأکید بر سرشماری نفوس و مسکن و اینکه خودتان به صورت اینترنتی سرشماری را انجام دهید، گفت: آمار روی خیلی از مسائل تأثیر می گذارد؛ روی برنامه ریزی مجلس و دولت، برنامه های اقتصادی، فرهنگی و حتی سیاسی. آمار می تواند تأثیر خوبی داشته باشد. در تمامی کشورها هم وجود دارد. دنیا روی آمار می چرخد. هر چه واقعی¬تر باشد، تصمیم¬گیری مسؤولان راحت¬تر می گردد. مثل همیشه همکاری داشته باشید.

بچه ها در مدرسه قیام
بچه ها در مدرسه قیام

قطار اوقات فراغت دانش آموزان به ایستگاه آخر رسید. در این میان بعضی ها اوقاتشان را به شرکت در کلاس های ورزشی، هنری و... گذراندند، بعضی ها مشغول کار شدند، بعضی ها مشغول کارهای عقب مانده و برخی هم البته گرماگرم تابستان را گرم استراحت بودند اما در این میان عده ای از دانش آموزان به دعوت بسیج دانش آموزی دوباره راهی مدرسه شدند. اما اینبار پشت نیمکت ها ننشستند بلکه آمده بودند میز و نیمکت های شکسته و درب و داغان را بار وانت کنند و ببرند قلعه امیریه برای تعمیر. مدرسه قیامِ این روستا حالا دیگر تبدیل شده است به تعمیرگاه آموزش و پرورش. محوطه پر است از میز و نیمکت. دانش آموزها گوشه گوشه ایستاده اند و با نظارت استادکارها مشغول فرزکاری، رنگ آمیزی و جوشکاری هستند. در و دیوار مدارس را هم رنگ می زنند.

 
در طول چند ماه تعطیلات تابستانی صبح تا ظهر این بچه ها به کار طی شده است اگرچه گاهی به اقتضای سن و سالشان شیطنت را هم چاشنی کارشان کرده اند. اگرچه گاهی از زیر کار درفته و چند ساعت تحمل گرما زیر میز و نیکمت های شکسته را به کار ترجیح داده اند، اگرچه گاهی خرابکاری کرده و شلنگ رنگ را انداخته اند روی زمین و رنگ ها به هدر رفته است اما تابستان این بچه ها اینجا به هدر نرفته است. حالا این بچه ها که همگی در آستانه کلاس نهم و دهم هستند از دستگاه فرز سر درمی آورند، دست هایشان با دستگاه جوشکاری غریبه نیست و یاد می گیرند که اگر بُرس رنگ را در بنزین نگذارند فردا صبح که می آیند سرکار این برس پر از رنگ دیگر به کارشان نمی آید.


علیرضا که از دانش آموزان مدرسه تیزهوشان است از طریق پدرش که کارمند آموزش و پرورش است با این طرح آشنا شد و به اتفاق خانواده اش تصمیم گرفت که امسال تابستان به جای کار کردن در کارگاه آلومینیم در اردوی هجرت شرکت کند. علیرضا که امسال کار با دستگاه دِلِر را یاد گرفته است، می گوید: سال آینده هم در طرح هجرت شرکت می کنم.


این یکی که وقتی بچه ها خاطره تعریف می کنند از شدت خنده ولو می شود روی زمین امیرحسین است. امیرحسین دانش آموز مدرسه شاهد است و بشاش و با نشاط. هر روز صبح با موتور از کوشک می آید اینجا و ظهر برمی گردد. امیرحسین که تابستان های قبل می رفته است کلاس های ورزشی و زبان و... محافظ را می گیرد جلوی صورتش و دستگاه جوش را روشن می کند و می گوید: آن کلاس ها خیلی برایم جذابیتی نداشت.


محمدکریم که از همه ریزه میزه تر است به تشویق رفیق جون جونی اش رضا آمده است اینجا. سال های قبل همراه پدرش می رفته است گچکاری. حالا می گوید اگرچه پدرم از صبح تا عصر 10 هزار تومان دستمزدم می داد و اینجا نصف روز 4 هزار تومان می گیرم اما در عوض قاطی دوستانم هستم.
رضا هم دانش آموز مدرسه فرهیختگان است. وقتی می پرسم سال آینده هم در طرح هجرت شرکت می کنی یا نه؟ می گوید: آخه کی میتونه راجع به سال آینده ش حرفی بزنه؟ هزار اتفاق ممکن است بیفتد!


محمدحسین و سجاد پسرعمو هستند. پسرعموها برای دومین بار است که در طرح هجرت شرکت می کنند. محمدحسین دانش آموز مدرسه فرهیختگان است و امسال می رود کلاس هشتم اما با همین سن و سال کمش چادردوزی و نجاری و تراشکاری بلد است. او این مهارت ها را تابستان ها فراگرفته است و امسال هم که در طرح هجرت شرکت کرده با مهارت های جدیدی آشنا شده است. سجاد هم مدرسه امام علی (ع) می رود و او هم از شرکت در این طرح ابراز رضایت می کند.


یکی از استادکاران می گوید: پسر من هم تابستان ها در این طرح شرکت می کند. نوجوان در چنین مکانی علاوه بر اینکه کار یاد می گیرد از امنیت کامل هم برخوردار است. وقتش به بطالت نمی گذرد و علاوه بر آن روحیه کار جمعی هم بین بچه ها تقویت می شود. شومالی می افزاید: با اجرای این طرح غیر از آنکه بچه ها در محیطی کار می کنند که فرصت بازی و شیطنت هم برایشان فراهم است، هزینه مدارس هم پایین می آید چون مدیر مجبور نیست برای رنگ آمیزی مدرسه دستمزد کارگر بدهد اگرچه گاهی شلنگ رنگ از حوضچه بیرون می افتد و همه رنگ ها پخش زمین می شود.


این خاطره را مسعود هم تعریف می کند، می گوید: سال پیش دبستان سرمست را رنگ آمیزی می کردیم که سطل مولتی کالر از دستم افتاد و همه رنگ ها به هدر رفت اما اوستا چیزی بهم نگفت برای اینکه کارم را خوب انجام می دادم. محمدکریم و رضا اما می گویند گاهی اوستاکارها گوشمالی شان می دهند.


حق هم دارند البته وقتی می آیند می بینند بچه ها جمع شده اند و پرچ را داخل پریز برق فرو می کنند تا جرقه بدهد یا دوشاخ دستگاه فرز را بدون اینکه خاموش کنند از پریز می کشند بیرون. آن وقت است که دیگر گوشمالی اوستا لازمه کار می شود.


مسوول کارگاه می گوید: این بچه ها هم مثل بچه های خودمان هستند باید حواسمان باشد خطری تهدیدشان نکند در عین حال آنها که کار را خوب یاد می گیرند و خوب تحویل می دهند را سفارش می کنیم که نگهشان دارند. رضایی می گوید: یک روز می بینی 20 تا دانش آموز جمع می شوند اینجا برای کار و یک روز دیگر سرویس بسیج فقط دو نفر را می آورد.
محمدجواد اما از بار کردن صندلی ها و نیمکت های شکسته و خراب و خالی کردنش در کارگاه برای تعمیر به عنوان حمالی یاد می کند و می گوید: دفعه پیش که آمده بودم کار فنی یاد گرفتم. می گوید اگر سال دیگر هم قرار باشد کارم بار کردن و خالی کردن باشد نمی آیم چون دوست دارم کار یاد بگیرم.


یکی دیگر از مزایای شرکت دانش آموزان در طرح هجرت این است که بیش از پیش در حفظ صندلی ها و نیمکت ها می کوشند. این را امیرحسین هم تایید می کند: کلی آدامس جویده شده از زیر نیمکت ها کنده ایم. من یکی که دیگر روی نیمکت را خط خطی نمی کنم.

دانش آموزان را فرزندان خود بدانید
امام جمعه خطاب به معاونان و مربیان پرورشی:
دانش آموزان را فرزندان خود بدانید

القائات دشمن در دل و ذهن دانش آموزان هم نفوذ کرده است. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، امام جمعه که در جمع مربیان و معاونان پرورشی شهرستان سخن می گفت، افزود: شما مربیان پرورشی می بایست دانش آموزان را درباره این خطر بزرگ توجیه و راهنمایی کنید.

 

آیت اله رحیمی ادامه داد: به عنوان یک وظیفه دلسوزانه با این دانش آموزان کار کنید. آنها را مانند فرزندان خود بدانید. اینها گل های اسلام و امام زمان(عج) هستند. اگر حتی یک دانش آموز را به راه راست هدایت کردید، نمازخوان کردید، با اهلبیت(ع) آشنا ساختید، شبهه اش را حل نمودید، خیلی ارزش دارد.


استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به درس مهارت های زندگی گفت: مهارت های زندگی در روایات اسلامی کم نیست. متاسفانه سبک زندگی به صورتی شده که حتی یک سلام ساده را هم از ما گرفته اند. به کجا می رویم؟!


در ادامه مراسم مدیریت اداره آموزش و پروش شهرستان خمینی شهر به سخنرانی پرداخت و با بیان اینکه در سراسر کشور 750 اداره آموزش و پرورش وجود دارد، گفت: اگر در ابتدای سال تحصیلی مبلغ یک میلیارد تومان در اختیار هر اداره قرار داده شود، راحت تر می توان به مدارس نیازمند کمک کرد. جمعا می شود 750 میلیارد تومان که شاید به اندازه دو تا از طرح های دولت نشود.


محمود بدیهی از کمبود بودجه گلایه کرد و گفت: سه سال است هنوز نتوانسته ایم یک هدیه مناسب در حد 20 هزار تومان به برندگان مسابقات فرهنگی - هنری اهدا کنیم. ما حتی در پذیرایی مجمع عمومی ها و کارگاه های معلمان هم درمی مانیم.


سخنان معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش شهرستان، مولود خوانی، شاهنامه خوانی یکی از دانش آموزان، تجلیل از مربیان و معاونان پرورشی ای که نامشان «علی» است یا از سادات هستند، از دیگر برنامه های این جلسه بود.


لازم به ذکر است در آستانه بازگشایی مدارس مجمع عمومی مربیان و معاونان صبح دوشنبه 29 شهریور در سالن اجتماعات کانون سلمان فارسی برگزار شد.

برپایی یک دهه جشن و شادی در آدریان
برپایی یک دهه جشن و شادی در آدریان

عیادت از 10 بیمار محله آدریان و آرزوی سلامتی برای آنها را شاید بتوان یکی از بهترین برنامه هایی دانست که مجمع احیای غدیر در محله آدریان به اجرا درآورد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، این مجمع همچنین اقدام به برگزاری نشست غدیرشناسی به مدت 5 روز در فرهنگسرای کوثر نمود. برپایی جشن به مدت 5 شب در منازل سادات مُهری و نصب تابلوی شجره نامه اهل بیت (ع) در قالب 10 قطعه در محل از دیگر اقداماتی بود که محله آدریان را در دهه ولایت حال و هوایی بانشاط بخشید. این مجمع همچنین 1100 شاخه گل میان مردم توزیع کرد و با اهدای پرچم رنگی به کودکان به آنها نیز شادباش گفت. 300 پرچم رنگی نیز که در جای جای محل نصب شد چهره ای شاداب به آدریان داد. اختتامیه این جشن ها بر سر قبور شهدا برگزار شد تا یاد و خاطره آنها همیشه در محل زنده بماند.
برگزاری مسابقات فرهنگی و اهدای جوایز در شب عید غدیر در مساجد این محل و پذیرایی از دیگر برنامه هایی بود که توسط این مجمع برگزار شد.
حضور نمادین جاروکشان در محل و تلاش برای نظافت کوچه ها و معابر پایان بخش یک دهه شور و نشاط در آدریان بود.

سند شش دانگ فرهنگسرا و کتابخانه بعثت به مردم تقدیم شد
سند شش دانگ فرهنگسرا و کتابخانه بعثت به مردم تقدیم شد

در آیین بهره برداری از آخرین مرحله ساختمان فرهنگسرای بعثت، سند شش دانگ این مکان فرهنگی به تعدادی از اعضای شورای شهر به نمایندگی از مردم تقدیم شد. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، عضو هیات مدیره این فرهنگسرا گفت: 17 سال پیش و در عید مبعث کلنگ این مجموعه به دست حاج آقا رضا صهری به زمین زده شد و حالا مصادف با عید غدیر این مکان فرهنگی به بهره برداری کامل می رسد. حمید عشقی افزود: جرقه راه اندازی این مجموعه از بعد از جنگ ایجاد شد و در سال 1378 تحقق یافت. وی با یاد از زنده یاد صفارنژاد به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره این مکان فرهنگی گفت: همراه مرحوم صفارنژاد نزد خانواده سیادت رفتیم و ایشان 500 متر زمین به همین منظور اهدا کردند.


روشن شود هزار فتیله ز یک چراغ
در ادامه مدیرعامل فرهنگسرا طی سخنانی گفت: کتابخانه در سال 1378 در یک مکان استیجاری و با 5 هزار عنوان کتابی که آقای آقامحمدی گزینش کردند، راه اندازی شد. دکتر عشقی افزود: زمانی که اولین مرحله از فرهنگسرا را افتتاح می کردیم علیرغم اینکه تنها از 500 نفر دعوت شده بود، 1650 نفر در مراسم افتتاح شرکت کردند و این در حالی بود که در همان روزها تنها 65 نفر در آیین گشایش سینما فرهنگ حضور پیدا کردند!
وی ضمن قدردانی از اهالی محل که خانه های خود را سخاوتمندانه تحویل دادند تا فرهنگسرا به خیابان 17 شهریور متصل شود، گفت: صاحبان این 10 باب خانه در عرض یک ماه با شهرداری به توافق رسیدند. مدیرعامل فرهنگسرای بعثت از حضار خواست به افتخار این افراد دست بزنند.


دکتر عشقی همچنین با استناد به تک مصراع پر مغز «روشن شود هزار فتیله ز یک چراغ» خبر از استقرار کانون زبان در این فرهنگسرا از ابتدای مهرماه داد و بر فراگیری زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط موثرتر با دنیا تاکید کرد.
وی با بیان اینکه 27 هزار نفر در خمینی شهر عضو کتابخانه هستند گفت: از این تعداد حدودا 6 هزار نفر در کتابخانه مشارکتی بعثت عضو هستند که تلاش می کنیم این تعداد را به 16 هزار نفر افزایش دهیم.
مدیرعامل فرهنگسرای بعثت با بیان اینکه برای برنامه امروز از اعضای شورای شهر و نمایندگان خمینی شهر در ادوار مختلف دعوت کرده بودیم که تعدادی از آنها دعوت ما را پذیرفتند، گفت: زمین اولیه این مجموعه فرهنگی توسط شهرداری تامین شد و شوراهای شهر در هر 4 دوره اعضای هیات مدیره این فرهنگسرا را یاری کرده اند. محمدرضا عشقی با بیان اینکه شورای شهر چهارم تا کنون 24 میلیون تومان به ما کمک مالی کرده است با اعطای هدیه ای از آنها تشکر کرد.


تجلیل از فرزند ارشد زنده یاد سیده طیبه میرشفیعیان به عنوان کسی که همه مهریه خود که یک قطعه زمین 350 متری بود را به این مکان فرهنگی هدیه کرد، اعطای هدیه به شهردار حاج حیدری و مهندس خلیلی معاون عمرانی شهرداری و تجلیل از کتابدار و کتابخوان نمونه کتابخانه بعثت از دیگر برنامه های این آیین بود که توسط هیات مدیره مجموعه فرهنگی بعثت با همکاری سازمان رفاهی تفریحی شهرداری برگزار شد.

بر اساس همین گزارش، اعضای هیات مدیره فرهنگسرای بعثت نیز بر روی صحنه حاضر شده و خودشان را معرفی کردند.


چندین چهره فرهنگی خمینی شهر از جمله دکتر فضل اله صلواتی که سالیان دراز سمت مشاور فرهنگی شهردار اصفهان و ریاست کتابخانه های عمومی شهر اصفهان را به عهده داشت و همچنین تعدادی از اعضای شورای شهر از میهمانان این برنامه بودند.

دفتر خاطرات ابراهیم
دفتر خاطرات ابراهیم

«سلام دایی جون» یکی دیگر از کتاب هایی است که تازه از تنور کنگره شهدای خمینی شهر بیرون آمده و عنوان سی و یکیمن کتاب این مجموعه را به خود اختصاص داده است. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، روی جلد این کتاب آمده است: خاطراتی از شهید ابراهیم براتی احمدآبادی به کوشش اکرم سادات موسوی.
شهید ابراهیم براتی از رزمندگان اهل درچه بود که به همراه برادر بزرگترش ابوالفضل به جمع شهدای دفاع مقدس پیوستند.


نگارنده که خواهرزاده این شهید است برای معرفی دایی شهیدش از قالب خاطره نویسی البته بهشیوه ای خاص استفاده کرده به گونه ای که خواننده هنگام مطالعه احساس می کند مشغول خواندن دفترچه خاطرات اکرم سادات موسوی است.


نویسنده که گزارش لحظه به لحظه از سفرش به جبهه های جنوب در نوروز سال 90 را با خاطراتی که شهید ابراهیم براتی درست 30 سال قبل در همین مناطق به روی کاغذ آورده درمی آمیزد تا هم گوشه هایی از زندگی شهید و شخصیت او را به خواننده بشناساند و هم احساسات پاک خود نسبت به دایی های شهیدش و به طور کلی مقوله ایثار و شهادت را بازگو کند.
روانی متن و دستیابی خواننده به زوایای خصوصی زندگی نگارنده و شهید ابراهیم براتی از طریق مطالعه دفترچه خاطرات، انگیزه خوبی برای نگه داشتن خواننده می شود.


در مقدمه کتاب از مصطفی صمدی به عنوان کسی که مسوولیت نظارت و راهنمایی نویسنده را دارد نام برده شده و شناسنامه کتاب مهدی ابوالحسنی ترقی را به عنوان ویراستار علمی معرفی نموده است. طراحی جلد نیز به عهده مجید براتی و صفحه آرایی را حامد شاهمرادی انجام داده است. در طرح روی جلد که البته بیشتر به یک پوستر شبیه است از نمادهایی مثل پلاک و گنبد و مناره استفاده شده که به دلیل تکراری بودن چندان یارای جذب مخاطب را نخواهد داشت. شمارگان این کتاب نیز همچون دیگر کتاب های کنگره 3 هزار نسخه می باشد.

راهیابی سه بانوی قرآنی به مرحله کشوری مسابقات اوقاف
راهیابی سه بانوی قرآنی به مرحله کشوری مسابقات اوقاف

سه بانوی خمینی شهری به مرحله کشوری مسابقات اوقاف راه پیدا کردند. به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، وجیهه سادات مهدوی رتبه اول رشته ترتیل خواهران، نجمه سادات مهدوی رتبه دوم رشته قرائت تحقیقی خواهران و فهیمه داد خواه رتبه سوم رشته دعاخوانی خواهران را از آن خود کردند.


گفتنی است در این دور از مسابقات که در رشته های حفظ ۵جزء، ۱۰جزء، ۲۰جزء، حفظ کل، قرائت، ترتیل، دعاخوانی و اذان در دانشگاه کاشان برگزار شد، 815 نفر در گروه سنی ۱۸ سال به بالا به رقابت پرداختند و نهایتا ۴۵ نفر از آنها به مرحله کشوری راه یافتند.

صفحه 10 از 253