امروزپنجشنبه, 01 اسفند 1398-- Thursday Feb 20 2020

ساعت 17:50:23

آخرین به روز رسانی : سه شنبه 06:18:44

ارسال بیش از 60 اثر به دبیرخانه جشنواره قصه های بومی خمینی شهر
قصه های بومی خمینی شهر در ایستگاه داوری؛
ارسال بیش از 60 اثر به دبیرخانه جشنواره قصه های بومی خمینی شهر

بیش از 60 اثر به مرحله داوری نخستین جشنواره قصه های بومی خمینی شهر راه یافت.

به گزارش فرصت آنلاین، دبیر جشنواره قصه های بومی محلی خمینی شهردراین‌بارهگفت: بااعلامپایانمهلتارسالآثارنخستینجشنوارهقصه های بومی، بیش از 60 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.

روح اله حاجی حیدری با بیان اهداف برگزاری این جشنواره خاطرنشان کرد: قصه های بومی و محلی، روایت پیشینه ی فرهنگی و آداب و رسوم یک جامعه است و شناخت آن ها، پیوند میان نسل ها را به همراه دارد. در واقع به مخاطبان علاوه بر شناخت، هویت اجتماعی- تاریخی می بخشد.

وی با اشاره به تاریخ چند هزارساله خمینی شهر گفت:بر همین مبنا، این جشنواره به همت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری و حمایتهای جناب موسوی رئیس محترم سازمان برگزار گردید و تلاش شد تا ادبیات بومی شهرستان گردآوری شود.

دبیر جشنواره قصه های بومیبا بیان اینکه این جشنواره برای نخستین بار در استان اصفهان برگزار می شود، افزود: جهت برگزاری این جشنواره، در گام نخست تجربیات مشابه در سایر استان ها گردآوری و با متولیان مربوطه رایزنی گردید و در گام بعدی با صاحب نظران ادبیات و تاریخ شهرستان رایزنی صورت گرفت.

حاجی حیدری افزود: با وجود بومی بودن موضوع جشنواره، تبلیغات به صورت کشوری انجام شد تا نویسندگان از استان های مختلف در صورت تسلط یافتن بر ادبیات بومی خمینی شهر بتوانند در این جشنواره شرکت کنند که در مجموع از استان های تهران، مازندران، تبریز، اصفهان و زنجان در این جشنواره شرکت کردند.

وی با توجه به خاص و متفاوت بودن موضوع جشنواره گفت: به درخواست متقاضیان، یک جلسه ورکشاپ آموزشی و در کنار آن جلسات توجیهی متعدد برگزار شد که خوشبختانه موجب شد تا بین آثار دریافتی با اهداف جشنواره تطبیق حداکثری صورت پذیرد.

دبیر جشنواره تاکید کرد: هم اکنون آثار در مرحله داوری است و این مرحله با وسواس و حساسیت زیادی صورت گرفته و زمان برگزاری اختتامیه و اعلام نتایج بزودی اعلام خواهد گردید.

نخستین جشنواره قصه های بومی خمینی شهر با هدف گردآوری ادبیات بومی،اردیبهشت و خرداد در خمینی شهر برگزار گردید.

جشنواره قصه های بومی خمینی شهر تمدید شد
جشنواره قصه های بومی خمینی شهر تمدید شد

مهلت ارسال آثار به نخستین جشنواره قصه های بومی خمینی شهر تا 31 تیرماه تمدید شد.
به گزارش فرصت آنلاین، شرکت‌کنندگان تا پایان روز 31 تیرماهفرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال نمایند.
این جشنواره با هدف حمایت از نویسندگان، با موضوع قصه‌های بومی محلی خمینی‌شهر در دو بخش آثار بلند و کوتاه برگزار می‌شود.
شرکت‌کنندگان می‌توانند برای اطلاعات بیشتر به نشانی اینترنتی sazmanfarhangikh.ir مراجعه کرده و یا با شماره تلفن ۳۳۵۱۵۷۰۱ - ۰۳۱ تماس بگیرند.
گفتنی است داستان‌های برگزیده در کتابی باعنوان"قصه‌های بومی خمینی‌شهر " با ذکر نام صاحبان آثار به چاپ خواهد رسید.
این جشنواره به همت سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری خمینی‌شهر و در راستای حفظ و پاسداشت میراث فرهنگی و معنوی این شهرستان، برگزار می گردد.

باز سینما فرهنگ داستان شد!
بررسی وضعیت مهمترین زیرساخت فرهنگی شهرستان
باز سینما فرهنگ داستان شد!

 

سال 88: واگذاری به کانون های مساجد استان
سال ۸۸در قالب واگذاری سینما به بخش خصوصی، اداره سینما فرهنگ به یکی از بخش های اداره کل فرهنگ و ارشاد یعنی كانون های فرهنگی مساجد استان اصفهان واگذار شد و آنان متولی این سینما شدند.
براساس آرشیو فرصت،این واگذاری در حالی صورت گرفت که چهار مجموعه در شهرستان متقاضی مدیریت سینما بودند و در كمال ناباوریمدیریتآنبارديگربهکانونهایمساجداستانواگذارشد.

بهمن 89: تمدید قرارداد علی رغم اعتراضات
بهمن 89 قرارداد یکساله با کانونهای مساجد به اتمام رسید و با توجه به حجم اعتراضات و نارضایتی های فعالان فرهنگي هنري شهرستان انتظار می رفت در سال جديد قرارداد تمديد نشود و اداره سينماي شهر با خود نهادهاي شهرستان باشد اما... اما خبرها از امر ديگري حكايت مي كند.
خبرها حاكي از آن بود که اين قرارداد تمديد شده ومدت زمان تمديد شده هم محرمانه ماند. همان ایام اكبر صالحي فرماندار قبلي در ماههاي پاياني سال گذشته با تمديد اين قرارداد به شدت مخالفت كرد و در نامه نگاري هايي كه به اداره كل ارشاد استان داشت مخالفت خود را ابراز نمود تا مدیریت سينما به مجموعه ¬ای بومی سپرده شود.
وي اين اقدام را بی احترامی به هویت شهرستان دانسته و چهارنامهبرایبرگرداندناینمدیریتبهشهرستانبهادارهکلارشادنوشت.

 

اردیبهشت 90: واگذاری به اصفهان
سال 90 بلاتکلیفی سینمای خمینی شهر به شورای اداری و جلسه تودیع و معارفه فرماندار کشیده شد که بیانگر اهمیت این موضوع است.
حجت الاسلام سالمي امام جمعه وقت خمینی شهر در این باره گفت: "اگر در سالن سینمای شهر بخواهد برنامه ای اجرا شود باید بروند از استان اجازه بگیرند. چرا اختیار سینمای شهر هم دست خودمان نیست؟! آقای صالحی فرماندار (اسبق) نامه زدند به استان که اختیار این سالن سینما را به خود شهر بدهید، چرا باید استان برای سالن سینمای ما تصمیم بگیرد؟ مشکل کار کجاست؟"

 

وعده هایی که عملی نشد
به دنبال این سخنان، مدیرکل وقت ارشاد راهی خمینی شهر شد تا کمی از نگرانیها بکاهد. وی علی رغم وعده های متعددی که در این سفر به فرماندار و مجموعه مدیریت خمینی شهر داد اما هرگز تغییری در روند مدیریت سینما رخ نداد.
مدير كل ارشاد در سفرش به خميني شهر با حقیقی فرماندار ديدار كرد و پای صحبت های او نشست.
در اين ديدار، فرماندار گفت: در مدت کوتاهی که بنده مسؤولیت فرمانداری خمینی شهر را به عهده گرفته ام درخواستهای متعددی از جانب مردم و معتمدین شهر در خصوص فعالیت تنها سینمای شهر مطرح شده و واگذاری مجدد اداره این مجموعه €Â¢به شهرستان از دغدغه های شهروندان است.
در پاسخ، مدیرکل با بیان اینکه این مجموعه در مالکیت و اختیار اداره کل ارشاد استان است،کمبود درآمد و بالا بودن هزینه های اجرایی را از عمده ترین مشکلات این مجموعه عنوان کرد.
مدير کل ارشاد استان در عين حال، آمادگی کامل خود را برای بررسی کلیه راهکارهای مربوطه جهت اداره هر چه بهتر این مجموعه اعلام کرد.

 

مهر 91: آغاز تعطیلی سینما
مهرماه 91 سینما فرهنگ، وارد دوره ای تازه از عمر پر فراز و نشیب خود شد. مستاجران اصفهانی این سینما را پس از سه سال با بدهی تحویل شهر دادند تا آغازگر دوره تعطیلی سه ساله این سینما باشد.
سید مرتضی میردامادی سرپرست وقت اداره ارشاد در این باره اعلام کرد: سینما فرهنگ خمینی شهر به علت تمدید نشدن قرارداد و مخالفت کانون فرهنگی و هنری مساجد استان اصفهان با ادامه فعالیت، به طور موقت تعطیل شده است.
وی اظهار داشت: واگذاری اداره سینما فرهنگ خمینی شهر به بخش خصوصی بومی از مهمترین خواسته های مسوولان و فعالان فرهنگی و هنری است.

 

بهمن 92: بازگشایی نصفه و نیمه سینما
پس از کش و قوس های فراوان و تعطیلی 20 ماهه تنها سینمای شهرستان، این سینما طی قراردادی یک ساله به آموزش و پرورش خمینی شهر واگذار گردید و بلافاصله از سوی آموزش و پرورش، توکلی دینانی استاد خط و موسیقی به عنوان مدیر این سینما منصوب گردید.
این واگذاری در حالی صورت گرفت که بدهی مستاجران قبلی سینما بزرگترین مانع بر سر اکران فیلم در این سینما بود. به گونه ای که به استناد آرشیو فرصت، در آن تاریخ سینمافرهنگ تنها 37 میلیون تومان به تهیه کننده یکی از فیلمهای اکران شده در سینما بدهکار بود.

 

فروردین 94: اکران فیلم پس از سه سال تعطیلی
طی قراردادی، مدیریت سینما فرهنگ به اداره آموزش و پرورش واگذار گردید تا پس از سه سال تعطیلی و بلاتکلیفی، اکران فیلم در این سینما از سر گرفته شود.
این واگذاری اما بدون حاشیه نبود چرا که به گفته رئیس وقت آموزش و پرورش، مستاجران سابق بدهی های خود را به شرکت های فیلم سازی پرداخت نکرده بودند و پخش فیلم در این سینما از سوی فیلم سازان تحریم شده بود.
بدیهی مدیر وقت آموزش و پرورش خمینی شهر در این باره گفت: سینما فرهنگ از یکسال گذشته به اداره آموزش و پرورش تفویض شده ولی به علت اختلافات مالی با شرکت های فیلم سازی این تلاش ها نتیجه نداد.
فیلم های ایران برگر، شهر موشها و رستم و سهراب از جمله فیلم هایی بود که نوروز 94 در این سینما اکران شد.

 

سال 96: پایان مدیریت آموزش و پرورش
علی رغم رضایت نسبی از دوره دو ساله ای که سینما فرهنگ در اختیار آموزش و پرورش بود اما در سال 96 این سینما از دست آموزش و پرورش خارج شد. موضوعی که متاسفانه در مورد چرایی آن از سوی مسوولان استان توضیح شفافی داده نشد تا اینکه ماههای پایانی سال 96، خبرهایی درخصوص برگزاری مزایده جهت واگذاری مدیریت این سینما پیچیده شد. خبرهایی که نهایتا از واگذاری مدیریت این سینما به شخصی حقیقی و غیربومی طی بستن قراردادی حکایت داشت.

 

مشکلات قرارداد کنونی
سینما فرهنگ خمینی شهر کارکردی دوگانه دارد؛ از یکسو تنها سینمای شهرستان است و اگر چراغ آن خاموش گردد اهالی سینما برای دیدن فیلم های سینمایی در حال پخش باید راهی شهرهای اطراف شوند. از سویی دیگر، این سالن، تنها سالن بزرگ شهرستان است که ظرفیت برگزاری همایش ها، مراسمات و حتی تئاترهای پرطرفداری را همچون تئاتر خاله خانوم دارد.
به عبارت دیگر سینمای فرهنگ، اصلی ترین "زیرساخت" فرهنگی شهر است که در قالب "ویترین" فرهنگ شهر به آن نگریسته می شود از این رو جایگاهی حیثیتی برای فرهنگ دوستان و هنرمندان شهرستان دارد و "نبض فرهنگ" شهر است.
بر همین اساس، جا داشته و دارد اداره کل ارشاد در واگذاری این سینما اهمیت موضوع را در نظر گرفته و دقت و حساسیت بیشتری به خرج می داد.
آخرین واگذاری سینما €“که در بهمن ماه صورت گرفت- دارای مشکلات متعددی است که نشان می دهد متاسفانه اداره کل ارشاد به هنگام عقد قرارداد، دقت های لازم را به خرج نداده است.
1- شیوه برگزاری مزایده یکی از این موارد است. در حالی که افراد حقیقی و حقوقی زیادی در داخل خمینی شهر داوطلب برعهده گرفتن مسوولیت این سینما هستند اما نحوه برگزاری مزایده موجب شد تا بسیاری از این داوطلبان اساسا در جریان برگزاری این مزایده قرار نگیرند. از سویی دیگر، پیشنهاد شهرداری خمینی شهر به عنوان یکی از شرکت کنندگان در این قرارداد علی رغم ارائه بالاترین مبلغ در این مزایده حذف شد.
2- مدیریت جدید سینما هیچ گونه تخصصی در این زمینه ندارد. نه اهل هنر و سینماست نه تاکنون تجربه اداره سینما را داشته حتی تجربه فعالیت فرهنگی و ارتباط با هنرمندان و فرهنگ دوستان را نداشته است. بر همین اساس حساسیت رفتار با اهالی فرهنگ و هنرمندان و ظرافت های فرهنگی را نمی داند.
3- این سینما به شخص حقیقی واگذار گردیده نه شخص حقوقی.در واقع طرف این قرارداد نه موسسه ای است نه شرکت نه ارگان و نهاد. بلکه تنها یک شخص است.
4- علی رغم وجود متقاضیان بومی، سینما به فردی غیربومی واگذار گردیده که اساسا هیچگونه آشنایی با شهرستان ندارد.
5- آنگونه که شنیده شده است مدیریت سینما، قرار نیست خدمات لازم به مراجعه کنندگان ارائه دهد حتی نظافت سینما بر عهده متولی نیست و هرمجموعه ای از شهرستان که سالن را اجاره می کند موظف است این خدمات را فراهم نماید.
6- مدیریت سینما در قبال تعطیلی سینما(از زمان عقد قرارداد تاکنون)و بسته بودن درب آن بر روی مراجعین و عموم مردم پاسخگو نیست.

 

تعطیلی سینما در نوروز
در حالی که در کشور ما نوروز، ایام طلایی سینما است و مردم به دلیل تعطیلات نوروزی استقبال خوبی از سالن های سینما و فیلم های در حال اکران انجام می دهند اما در ایام نوروز سینما فرهنگ خمینی شهر به طور کامل تعطیل بود تا مردم خمینی شهر برای دیدن فیلم های نوروزی همچون "به وقت شام" ، "فیل شاه" و ... راهی شهرهای اطراف شوند.

 

به تعویق افتادن خاله خانم
تئاتر خاله خانوم از جمله تئاترهای پرطرفدار و محبوب خمینی شهر و استان است که در هر دوره از اجرا با استقبال فراوان مردم مواجه می گردد. این نمایش محبوب قرار بود در ایام نوروز، شادی بخش مردم بویژه دوستداران و مهمانان نوروزی باشد، اما با دربهای بسته مواجه شد.
حسینعلی عمادی کارگردان این تئاتر می گوید: تاکنون سینما فرهنگ متولیان متعددی داشته است و ما برای اجاره سینما با همه این متولیان هماهنگی و مشارکت داشتیم. متاسفانه علی رغم همه پیگیریها و رایزنی ها و برگزاری جلسات متعدد، تاکنون نتوانسته ایم با مدیریت جدید سینما به نتیجه مشخصی برسیم.
وی افزود: مجموعه تئاتر ما متشکل از حدود 80 نفر است که در بین آنان بازیگر سینما از تهران قرار دارد و متاسفانه بخاطر این نابسامانی ها، همگی در وضعیت بلاتکلیفی به سر می برند. از طرف دیگر برای تهیه این تئاتر، تاکنون بیش از 150 میلیون تومان هزینه شده و هر روز تاخیر در اجرا، هزینه زیادی متوجه گروه ما می کند.

 

قرارداد کنونی
در حالی نزدیک به سه ماه از شروع قرارداد می گذرد ولی کماکان این سینما تعطیل است (شروع قرارداد 15 بهمن 96 است)براساس قرارداد کنونی، سینمافرهنگ در ازای 60 میلیون تومان برای یکسال (ماهانه 5 میلیون تومان) به مدیریت جدید واگذار شده است. این مبلغ پایین در حالی است که بسیاری در شهرستان داوطلب اداره این سینما با مبلغ مذکور بوده اند.
بی تردید، با ادامه روند کنونی، گروه ها و مراکز فرهنگی برای اجاره سینما در سال جاری با دو مشکل بزرگ مواجه خواهند بود؛ نخست هزینه بالایی است که در قبال یک سانس اجاره سالن سینما مطالبه می گردد، دوم عدم ارائه خدمات مناسب (گرمایش و سرمایش، نور، صدا، نظافت و...)

 

جمع بندی
همانگونه که گفته شد سالن سینما فرهنگ، زیرساختی محوری در فضای فرهنگی شهرستان است و کارکردی بسیار مهم و موثر ایفا می کند. از سویی دیگر، طیف گسترده ای از مردم، گروهها و مراکز فرهنگی شهرستان با آن در ارتباط هستند. وضعیت نارسای مدیریت کنونی گویای آن است که لازم است مسوولان شهرستان هرچه زودتر به این مساله ورود پیدا کرده و با سپردن این سینما به دست مدیریتی متخصص، دلسوز و بومی کمک بزرگی به فرهنگ شهرستان نمایند.

اولین جشنواره قصه های بومی خمینی شهر برگزار می شود
اولین جشنواره قصه های بومی خمینی شهر برگزار می شود

شیوه نامه ارسال آثار جشنواره قصه نویسی با موضوع قصه های بومی محلی خمینی شهر
سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری خمینی شهر در راستای حفظ و پاسداشت میراث فرهنگی و معنوی شهرستان و با هدف حمایت از نویسندگان جهت تولید آثار هنری ارزنده، جشنواره قصه نویسی با موضوع قصه های بومی محلی خمینی شهر در دو بخش آثار بلند و کوتاه برگزار می نماید.


شرایط شرکت در مسابقه:
€Â¢علاقه مندان می توانند در نگارش آثار خود، از یکی از سه منبع "کتب تاریخی مربوطه"، "قصه های شفاهی کهنسالان" یا " مشاورین تاریخی جشنواره" بهره گیرند. بدیهی است قصه هایی که تنها جنبه فردی و شخصی دارد و صرفا زاییده ذهن نویسنده است در این جشنواره پذیرفته نخواهد شد.
€Â¢شرکت نویسندگان غیربومی در صورت تسلط یافتن بر قصه های محلی خمینی شهر بلامانع است.
€Â¢داستان های برگزیده در کتابی با عنوان "قصه های بومی خمینی شهر" با ذکر نام صاحبان آثار به چاپ خواهد رسید.


نحوه ارائه آثار :
€آثار ارسالی لازم است در قالب فایل word با فونت (B Nazanin 14) ارسال گردد.
€شرکت کنندگان نام و نام خانوادگی، شماره تلفن تماس و آدرس پستی خود را همراه آثار با مراجعه حضوری به محل دبیرخانه یا از طریق پست الکترونیک آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسکریپت دارید ارسال نمایند.
قصه ها با حجم کمتر از سه هزار کلمه در بخش قصه های کوتاه، و قصه ها با حجم بیش از سه هزار کلمه در بخش قصه های بلند داوری خواهند شد.
شرکت کنندگان محدودیتی در تعداد آثار ارسالی ندارند.
جشنواره در بهره برداری و چاپ آثار برگزیده آزاد است.
آثاری که بعد از تاریخ اعلام شده به دبیرخانه ارسال شود، در فرآیند داوری قرار نخواهد گرفت.
جوایز برگزیدگان پس از داوری، طی مراسمی اهدا خواهد شد.


جوایز جشنواره:
به آثار برگزیده به انتخاب هیئت داوران لوح تقدیر و جایزه نقدی به شرح زیر اهدا می گردد:


بخش آثار بلند:
نفر اول: جایزه نقدی به مبلغ ده میلیون ریال
نفر دوم: جایزه نقدی به مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال
نفر سوم: جایزه نقدی به مبلغ پنج میلیون ریال


بخش آثار کوتاه:
نفر اول: جایزه نقدی به مبلغ هفت میلیون و پانصد هزار ریال
نفر دوم: جایزه نقدی به مبلغ پنج میلیون ریال
نفر سوم: جایزه نقدی به مبلغ سه میلیون ریال


بخش جنبی جشنواره:
علاقه مندانی که قصه های بومی شهر را در قالب فایل صوتی با صدای پدربزرگها و مادربزرگها ارسال نمایند در بخش جنبی جشنواره از آنان تقدیر بعمل آمده و نام آنان در کتاب مذکور درج خواهد شد.
مهلت ارسال آثار برای شرکت در جشنواره قصه نویسی به دبیرخانه این جشنواره، 25 تیرماه سال 1397 تعیین شده است.
شرکت کنندگان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت شیوه نامه جشنواره به نشانی اینترنتی
www.sazmanfarhangikh.ir مراجعه یا با شماره تلفن 33515701 - 031 تماس حاصل فرمایند.


نشانی دبیرخانه: اصفهان، خمینی شهر، خیابان مدرس، خانه تاریخی مجیر

دبیرخانه دائمی جشنواره "شهر کتاب می خواند" گشایش یافت
به همت انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان؛
دبیرخانه دائمی جشنواره "شهر کتاب می خواند" گشایش یافت

دبیرخانه دائمی جشنواره " شهر کتاب می خواند" با حضور دکتر محبوب مدیرکل برنامه ریزی نهاد کتابخانه های کشور، هلاکویی رئیس اداره کل کتابخانه های استان، مسئولان شهرستان و روسای ادارات کتابخانه های سراسر استان گشایش یافت. به گزارش خبرنگار فرصت، در این آیین که به همت انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان و اداره کتابخانه های خمینی شهر برگزار شد، دکتر محبوب با تاکید بر اینکه در هیچ کجای دنیا رشدی صورت نگرفته مگر اینکه کتابخانه های عمومی توسعه یافته است، گفت: در کشور ما 80 درصد از مردم به کتابخانه عمومی دسترسی ندارند.
وی از تبدیل شدن کتابخانه ها به اداره کتابخانه ها و تبدیل شدن کتابدارها به کارمند به عنوان یک انحراف بزرگ در حوزه کتاب و کتابخوانی یاد کرد و افزود: با این تغییری که صورت گرفت قانع کردن کتابداران به این نکته در یک نهاد اجتماعی فعالیت می کنید سخت است.
مدیرکل برنامه ریزی نهاد کتابخانه های کشور جشنواره شهر کتاب می خواند را گامی نو در حوزه ترویج مطالعه دانست و اضافه کرد: اینکه چنین طرحی در شهرستانی نسبتا کوچک آغاز می شود به جهت محدودیت کار، موفقیتش ضمانت بیشتری دارد.
دکتر محبوب در ادامه سخنانش یکی دیگر از مزایای این طرح را مردمی بودن آن عنوان کرد و گفت: خیلی ارزشمند است که این طرح از جانب انجمن خیرین کتابخانه ساز و در واقع از دل مردم رقم خورده است.


در ادامه این برنامه امام جمعه خمینی شهر نیز طی سخنانی با تاکید بر اینکه فردای کشور در دست نوجوانان امروز است، گفت: همین موضوع ما را ملزم می کند که برای تربیت این نسل تلاش کنیم و این مهم نیازمند یک نهضت است.
آیت الله رحیمی افزود: کتاب باید در دسترس باشد و دیده شود تا خوانده شود به عنوان مثال اتاق های انتظار پزشکان باید قفسه کتاب داشته باشد. وی که خود از نویsندگان پرتالیف کتاب های تربیتی است، دراینباره افزود: بنده اعلام آمادگی می کنم که کتاب های مورد نیاز مطب ها را تامین نمایم.


مدیرکل کتابخانه های استان نیز به عنوان یکی دیگر از سخنرانان این جلسه هشدار داد که جامعه ما به دلیل عدم مطالعه دارد به مرگ فرومی رود. هلاکویی ادامه داد: ریشه همه مشکلات فرهنگی است و اگر آگاهی مردم بالا برود همه مشکلات از جمله مشکل کم آبی حل خواهد شد.


گفتنی است جشنواره "شهر کتاب می خواند" با هدف ترویج مطالعه مفید برای اولین بار در کشور در خمینی شهر اجرا خواهد شد.
مدیرعامل انجمن خیرین کتابخانه ساز شهرستان دراینباره گفت: بنیاد مطالعه انجمن، این جشنواره را مهرماه به مدت یک هفته در جای جای شهر به اجرا درخواهد آورد و اقشار مختلف مردم را به 150 برنامه فرهنگی اعم از همایش، نمایش خیابانی و ... میهمان می کند.
محمدی افزود: برای اجرای این جشنواره کلیه دستگاه های فرهنگی شهرستان اعم از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، اداره آموزش و پرورش، اداره تبلیغات اسلامی، کانون پرورش فکری، ستاد اقامه نماز، دفتر امام جمعه، کانون های فرهنگی مساجد، بسیج هنرمندان، گروه فرهنگی مقرّ کتاب و... با انجمن خیرین کتابخانه ساز و اداره کتابخانه های شهرستان همکاری می کنند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: از جمله اهداف این جشنواره که قرار است همه ساله در خمینی شهر به اجرا دربیاید، علاوه بر ترویج مطالعه مفید، تبدیل کردن کتابخانه ها به فرهنگسرا و چندمنظوره کردن آنها برای ایجاد جذابیت هر چه بیشتر می باشد.

 60 در 60 رتبه دوم کشوری را به دست آورد
60 در 60 رتبه دوم کشوری را به دست آورد

کتاب 60 در 60 نوشته احترام سادات موسوی زاده و سعید علیشیری در دوازدهمین جشنواره سراسری قرآن و عترت حوزه های علمیه سراسر کشور به رتبه دوم دست پیدا کرد.
به گزارش خبرنگار فرصت آنلاین، کتاب "60 در 60" شامل 60 روش تدریس به علاوه 60 نکته کاربردی آیات و روایات نوشته احترام سادات موسوی زاده و سعید علیشیری می باشد که انتشارات یاقوت سپاهان آن را سال 1395 در 120 صفحه منتشر نموده است.
گفتنی است تاکنون حدود 10 مقاله پژوهشی و ملی و بین المللی و 5 کتاب از احترام سادات موسوی زاده منتشر شده است.

در حال حاضر هزار و 200 قرآن آموز در دارالقرآن اهل بیت آموزش می بینند
در حال حاضر هزار و 200 قرآن آموز در دارالقرآن اهل بیت آموزش می بینند

در حال حاضر هزار و 200 قرآن آموز در دارالقرآن اهل بیت (ع) با همکاری موسسه مهد قرآن کریم شهرستان تحت تعلیم هستند. معاون آموزشی این مرکز قرآنی ضمن اعلام این خبر به فرصت آنلاین گفت: با توجه به ظرفیت ها و امکانات دارالقرآن اهل بیت (ع) شامل 20 کلاس آموزشی، در هر ترم به طور میانگین 900 تا هزار و 200 قرآن آموز به صورت نظام مند تعلیم

می بینند.

 
هاشمیان با بیان اینکه کلاس های این مرکز در طول سه ترم تحصیلی برگزار می شود، گفت: ترم تابستان از ابتدای تیر ماه آغاز می شود و  نیمه شهریور ماه به پایان می رسد. ترم پاییز از ابتدای مهر ماه آغاز می شود و تا اواسط دی ماه ادامه دارد و ترم زمستان - بهار از بهمن ماه شروع شده و تا نیمه اردیبهشت ماه به طول می انجامد.


وی رشته های درسی این مرکز قرآنی را مشتمل بر هشت رشته عنوان کرد و گفت: قرائت تحقیق در 15 سطح آموزشی، قرائت ترتیل در 5 سطح، اذان در سه سطح، تواشیح در چهار سطح، حفظ قرآن کریم و تفسیر و مفاهیم از جمله رشته های قرآنی این مرکز است.


معاون آموزشی دارالقرآن اهل بیت (ع) آموزش نماز و جنگ قرآنی "لحظه های آسمانی" را نیز از دیگر رشته های آموزشی این مرکز عنوان کرد.
هاشمیان همچنین تاکید کرد که کلیه اساتیدی که در این مرکز به آموزش می پردازند از نخبگان قرآنی شهر هستند که در مسابقات مختلف کشوری حائز رتبه های برتر شده اند.

بیش از 137 هزار نفر از جاذبه های گردشگری خمینی شهر بازدید کرده اند
مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی خمینی شهر اعلام کرد:
بیش از 137 هزار نفر از جاذبه های گردشگری خمینی شهر بازدید کرده اند

از روز اول فروردین تا پایان روز دهم بیش از 137 هزار نفر از جاذبه های گردشگری خمینی شهر بازدید کرده اند. مدیرعامل سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری خمینی شهر ضمن اعلام این خبر به خبرنگار فرصت آنلاین گفت: این آمار نشان از این دارد که خمینی شهر در جایگاه مطلوبی از لحاظ جذب گردشگر قرار گرفته است.

 
موسوی سال 97 را در خمینی شهر سال توسعه فرهنگی و گردشگری خواند و افزود: اگرچه این شهر چند سال است که با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند اما وقت آن رسیده است که از دل این تهدید یک فرصت بسازیم و با توسعه گردشگری به مبارزه با مشکلات اقتصادی برخیزیم و به زندگی مردم رونق ببخشیم.
وی راه اندازی تورهای خمینی شهر گردی، ایجاد امکان های بوم گردی، طراحی سردیس های مشاهیر، تجلیل از نخبگان شهر و... را از جمله اقداماتی عنوان کرد که سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی خمینی شهر به عنوان یکی از متولیان اصلی فرهنگ شهر، در دستور کار خود قرار داده است.

صفحه 2 از 276