امروزپنجشنبه, 22 آذر 1397-- Thursday Dec 13 2018

ساعت 21:25:24

آخرین به روز رسانی : یک شنبه 00:57:48

گزارشی از عملکرد کانون بسکتبال نقش جهان

جذب استعدادهای جوان و نوجوان خمینی شهر به ورزش بسکتبال

شنبه, 01 مهر 1391 ساعت 07:52 کدخبر :4543
فرستادن به ایمیل چاپ
نویسنده :
از جمله ورزش های مدال آور برای خمینی شهر بسکتبال است که در سالهای اخیر مورد توجه جوانان هم قرار گرفته...

و در این میان، کانون بسکتبال نقش جهان که شهرداری اداره اش می کند مرکزی است برای استعدادیابی و قهرمان سازی این رشته ورزشی و این کانون تاکنون موفقیت های زیادی هم کسب کرده که نمونه اش دو خبر در ذیل همین مصاحبه است.

کسب عناوین مختلف قهرمانی، پرورش داوران خبره و معرفی بازکنان مستعد خمینی شهری به سطوح ملی بهانه ای شد تا با مدیر عامل کانون بکستبال نقش جهان سید تقی گلستانه گفت و گویی داشته باشیم...

- کانون بسکتبال نقش جهان چطور تشکیل شد؟

کانون بسکتبال نقش جهان خمینی شهر در سال 80، به اهتمام جمعی از پدران بسکتبالیست پسر و تنی چند از مربیان این رشته ورزشی آغاز به کار کرد و پس از تشکیل هیئت مدیره، در نشستی که با جناب آقای مهندس عابدی (شهردار وقت) برگزار شد، شهرداری خمینی شهر به عنوان اسپانسر و حامی اول کانون به رسمیت شناخته شد و از آن زمان تا کنون کانون بسکتبال نقش جهان در تمامی مسابقات با نام تیم شهرداری خمینی شهر پا به عرصه رقابت می گذارد.

- الان چه کسانی عضو هیئت مدیره کانون اند؟

مهندس عزت الله صفار که به عنوان رییس هیئت مدیره مشغول به فعالیت هستند. و از اعضای این کانون مجتبی صالحی (عضو شورای شهر خمینی شهر)، مهندس مهدی صرامی (شهردار منظقه 4)، غلامعلی خسروی، محسن عابدی ، مسعود طالبی و بنده سید تقی گلستانه که به عنوان مدیر عامل کانون خدمتگزار مردم این شهر هستیم.

- چطور می شود عضو شد؟

حیطه فعالیت کانون از دو بعد قابل توضیح است. بعد اول همان بعد همگانی و جنبه ی عمومی ورزش است که باهدف پر کردن اوقات فراغت جوانان و جلوگیری از مفاسد اجتماعی انجام می شود و بعد دوم از منظر قهرمانی است که با شرکت در مسابقات مختلف استانی، کشوری و حتی آسیایی همگام با بعد اول پیگیری می شود. طبیعی است در راستای انجام چنین فعالیتهایی اقدام به عضو گیری و ثبت نام خانم ها و آقایان در تمامی رده های سنی می کنیم و افتخار داریم که در 6 رده ی سنی میکروبسکتبال، مینی بسکتبال، نونهالان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان ارائه دهنده ی خدمات آموزشی هستیم.

- کانون در دوران فعالیت اش موفق به انتقال بازیکن به سایر تیمها شده؟

در طی 11 سال فعالیت کانون، تعدادی از بازیکنان به اردوی تیم ملی دعوت شده اند که از جمله این بازیکنان می توان به علی مالکی و علیرضا حاجیان در رده ی نوجوانان، محمدرضا عابدی رده ی جوانان و علی مقیمی رده ی مینی بسکتبال اشاره کرد. در سطح استانی هم، امسال خوشبختانه موفق شده ایم 8 بازیکن به تیم استان معرفی کنیم که عبارتند از: میلاد رضاخواه (تیم جوانان استان)، علی مالکی (تیم نوجوانان)، امیرحسین مجیری (تیم نونهالان) و 5 بازیکن دعوت شده به تیم مینی بسکتبال استان هم مجید قصری، سیدرضا حسینی، امیرحسین اصغریان، محمد حسین عموتقی و آریا مالکی هستند.

- و اقدامات کانون برای خانم ها؟

از ابتدای سال 90 ، کانون شروع به عضوگیری از بانوان نموده و خدمات ارائه شده به خانم ها، همگام با خدمات ارائه شده به آقایان است. از جمله اقدامات انجام گرفته در این زمینه می توان به برگزاری کلاسهای آموزشی مختص خانم ها در باغ بانوان در رده های مختلف سنی اشاره کرد.

- و برای پرورش داور و مربی چه کرده اید؟

این کانون با برگزاری یک سری از کلاسهای داوری موفق شده افرادی را به حیطه داوری وارد کند که می توان از آقایان نصر سعیدی نیا که داور بین المللی هستند و همچنین محمدحسن غلام نجفی و فرهاد مختاری که از داوران درجه یک هستند نام برد. در زمینه پرورش مربی هم توانسته ایم 10 مربی درجه 3 را به استان معرفی کنیم که از این بین 2 نفر از خانمها بوده اند.

- تجهیزات و امکانات ارائه شده برای اعضا به چه صورت است؟

کانون با حمایت شهرداری خمینی شهر هم اکنون با دارا بودن دفتر مرکزی و استفاده از سانسهای 4 سالن ورزشی شهرستان (سالن تلاش، انقلاب، قدس و باغ بانوان) در خدمت دوست داران این رشته به ارائه خدمت می پردازد. هم چنین چندی است توانسته ایم سانسهایی از استخر غدیر را هم در اختیار اعضا قرار دهیم. قابل ذکر است که این کانون اقدام به تهیه کلیه لوازم ورزشی مورد نیاز برای تمامی اعضای تیم منتخب نیز نموده و تمام تلاش ما برقراری شرایط ایده آل جهت تشویق و جذب دوستداران این رشته است. بنده همین جا از مهندس پورکاظم شهردار قبلی خمینی شهر، مهندش شرفا شهردار محترم، شورای شهر و همچنین پرسنل شهرداری که همواره نهایت همکاری را جهت بهبود تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری با این کانون داشته اند تشکر و قدرانی میکنم.

- سطح کیفی و تخصصی مربیان شاغل در کانون؟

تقریباً تمامی مربیان فعال در کانون بومی خمینی شهر و همگی دارای مدرک مربیگری از فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران هستند. همواره سعی ما بر این است که از بهترینهای این رشته ورزشی در شهرستان برای خدمت رسانی به جوانان همین شهر استفاده کنیم. علاوه بر استفاده از مربیان مجرب و کار آزموده بومی، سایر اعضای کادر فنی مشغول در کانون نیز از بهترین های این رشته ورزشی هستند که از آن جمله می توان به آقای نقیب که یکی از بهترین مربیان بدن ساز استان هستند اشاره کرد.

- اقدامات شما جهت اسپانسرینگ و تبلیغات چه بوده؟

اسپانسر اصلی که شهرداری خمینی شهر است و همواره تبلیغاتش در جلوی پیراهن بازیکنان حک شده است . اما در راستای تامین مالی بخشی از هزینه ها، اخیراً جمعی از کارخانه داران و واحدهای تجاری به عنوان اسپانسر دوم اعلام همکاری کرده اند که تبلیغات این گروه در پشت پیراهن بازیکنان قرار می گیرد. در این راستا بنده همین جا از کلیه افرادی که علاقه مند به مطرح شدن کار و کسب خود در میادین مختلف، همراه با نام ورزش و علی الخصوص بسکتبال هستند دعوت به همکاری می آورم.

- برای استعدادیابی و کار بر روی تیم های پایه چه برنامه ای دارید؟

قطعاً یکی از اقدامات ضروری در راستای تحقق اهداف قهرمانی، کار بر روی تیم های پایه است. این امر هر ساله با انجام تبلیغات در سطح شهرستان و هم چنین اعزام نیرو با همکاری آموزش و پرورش جهت بازدید از مدارس ابتدایی و راهنمایی و جذب بازیکنان مستعد این رشته انجام می پذیرد. هم اکنون به پشتوانه ی اقدامات انجام شده در سالهای گذشته بیشترین تعداد عضو در رده پایه کانون مشغول به فعالیت هستند که همین امر نویدبخش ارائه نسل جدیدی از بازیکنان در سالهای آتی است.

- مشکلات و موانع این رشته از زبان فردی که سالها برای بسکتبال این شهر زحمت کشیده چیست؟

در حال حاضر مهمترین مشکل نداشتن سالن اختصاصی بسکتبال است که علاوه بر متمرکز نبودن فعالیت های کانون، به نوعی ما را از برگزاری و اخذ میزبانی مسابقات مختلف بدلیل بالا بودن هزینه های اجاره سالن نیز محروم کرده است. از دیگر موانع موجود در این رشته می شود به کمبود زمین های روباز مختص بسکتبال در پارکها و بوستان ها اشاره کرد. مطمئناً با توجه به تعداد زیاد علاقمند به بسکتبال و توانمندیهای ویژه جوانان خمینی شهری که این توانمندی ها را با کسب عناوین مختلف قهرمانی بارها ثابت کرده اند خمینی شهر به حق شایسته داشتن سالنی مجزا برای این رشته ورزشی است. و می توان انتظار داشت در صورت مهیا بودن سالن، در سالهای آینده شاهد قهرمانی هایی در سطح استان و حتی کشور باشیم. امیدوارم مسئولین محترم و همچنین خیرین خمینی شهری که همیشه در ابعاد مذهبی و فرهنگی حمایتهای خویش را از جوانان این شهر دریغ نکرده اند در امر ورزش نیز پیشقدم شوند تا انشاءا... به امید خدا با کمک و همکاری هم بتوانیم سالنی در شان بسکتبال این شهر احداث کنیم و علاوه بر ارتقای جایگاه این رشته ورزشی در اجر معنوی این کار هم سهیم باشیم. حتی در صورت اهدای قطعه زمینی به این مرکز، خود کانون رأساً آمادگی خود را جهت احداث و ساخت و ساز اعلام می کند.

- چشم انداز آتی کانون را چطور می بینید؟

هدف ما در درجه ی اول، فراگیر کردن بسکتبال در سطح شهرستان است که طبق رایزنی های انجام شده، امیدواریم بزودی شاهد افتتاح پایگاه هایی در مناطق آدریان، اندآن و جوی آباد و در پی آن هزارتایی شدن اعضای کانون باشیم. در گام بعد با توجه به استعدادها و تواناییهایی که در ورزشکاران به خصوص تیمهای پایه شاهد هستیم توانایی رسیدن به تیم ملی و پیمودن مسیر قهرمانی را انتظار داریم. در پایان لازم می دانم ضمن تشکر و سپاسگذاری از آقای محمدی رییس سازمان تربیت بدنی، آقای صادق زاده ریاست هیات بسکتبال استان اصفهان و آقای اعلائی ریاست هئیت بسکتبال خمینی شهر خواستار مساعدت و همکاری بیشتر این عزیزان با این مرکز، بخصوص در اختصاص سالن و سانس های بیشتر شده و به امید خدا شاهد شکوفایی استعدادهای بیشتری از این شهر باشیم.

بخشی از ویترین افتخارات و جامهای کانون بسکتبال نقش جهان خمینی شهر:

- کسب عنوان قهرمانی مسابقات مینی بسکتبال شهرستانهای استان در سال 80-82-83-88 و90

-کسب عنوان قهرمانی مسابقات امیدهای شهرستانهای استان در سال 81

- کسب عنوان قهرمانی مسابقات جام رمضان نجف آباد در رده بزرگ سالان در سال 90

- کسب عنوان قهرمانی مسابقات لیگ نونهالان استان در سال 82

-کسب عنوان قهرمانی جوانان شهرستان مبارکه به مناسبت دهه فجر در سال 80

- کسب عنوان نائب قهرمانی نوجوانان شهریتانهای استان در سال 85 و87

کسب عنوان نائب قهرمانی مسابقات مینی بسکتبال جتم محرم ذوب آهن 88

-کسب عنوان نائب قهرمانی مسابقات جام دوستی ذوب آهن در سال 89

-کسب عنوان نائب قهرمانی مسابقات مینی بسکتبال استان در سال 81

کسب مقام سوم نونهالان شهرستانهای استان در سال 80 و 81

مطالب مرتبط:

نظرات  

 
#2 -1 عرفان 06 خرداد 1395 ساعت 13:20
من هم دعوت به اردوی تیم ملی شدم
نقل قول
 
 
#1 +3 زهرابسكتبال 10 مهر 1391 ساعت 20:50
ميخوام عضو بشم
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید